Agenda Den Helder gereed voor de ontvangst van het Prinsenkind Vrijdag 21 Januari 193" WadinieuwJ Feestprogramma voor de Bothastraat De Chineesche toovenaar „Okito in Den Helder De nieuwe salarissen voor de Marine in Indië Een mooie wandeling langs het strand Joh* Maurits van Nassau is terug Mailverzending Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Durfde zich van pijn in bed niet te bewegen De a*s. Abonnements voorstelling Burgerlijke Stand van Den Helder Tweede Blad Chautemps vandaag voor de kamer De voorbereidingen ztfn ten einde. Het Kindje kan komen. Den Helder is gereed voor de ontvangst van het Blijde Bericht uit het Paleis in Soestdijk. Al de haast, waarmede comi- té's en winkeliers gearbeid hebben om vóór de Gebeurtenis gereed te zyn, is onnoodig geweest. Onze heele stad is ge reed, maar... het Kindje is er nog niet! Het Centraal Oranje Comité heeft de fes tiviteiten, waarmede de „blijde incomste" van 3iet Prinsenkind gevierd zal worden, reeds weken geleden uitgestippeld en op papier ge zet. Aldus zijn ze op de bekende adressen als programma's te verkrijgen! Onze muziek korpsen hebben zich naarstig geoefend in het feilloos spelen van het Volkslied, dat alle mu sici dan ook „uit hun hoofd" kennen. Onze kinderen hebben met zeer veel ambitie ge studeerd onder leidng van den heer Krijgs- mian voor wien het bijzonder prettige dagen imoeten zijn, nu hij dezer dagen met mej. Philipsen voor een belangrijke gebeurtenis is gaan „teekenen" en zij kennen de mooie can tate van voren tot achteren en enkelen mis schien ook wel andersom. De stadsbeiaardier heeft zich een miniatuur Reddingmonument met „dito" carillon aan geschaft, waarop zij thuis dag en nacht heeft zitten repeteeren, maar dat nu vergeten in den hoek van de kamer staan, omdat de heer Tjalling Dito de „Geboorteklokken" en „Een Prins(es)je is geboren" zelfs met zijn oogen dicht wel kan spelen En het Wachtschip is voor proef al geïllumineerd geweest en de kanonnen op Wierhoofd zijn al diverse malen „doorgehaald", zooals het smeren van den „loop" heet. En de Heldersche zangvereeni- gingen zijn klaar met de repetities, tenminste dat hóópt men, want de repetities zelve wa ren nu niet zoo erg schitterend bezocht. Maar dat komt natuurlijk, omdat men straks voor het Raadhuis het spontaan element in de uiting van zijn vreugdegevoelens wil leggen. En zich op iets voorbereiden is niet spontaan meer, let wel, dat vinden die weggebleven zangers en zangeressen... Tientallen wandelaars zagen we op een avond van de vorige week trainen voor den Herdenkingswandeltocht. We zien ze thans niet i meer... ze zijn klaar met de training, klaar voor de start op den Nationalen Feest dag. En zoo zijn we allemaal op onze manier gereed gekomen met onze voorbereidingen. Er is nog een andere categorie menschen met haar voorbereidingen klaar. Welke dat is kan men zien als men eens door het Centrum van de stad wandelt. Juist, we bedoelen de zakenlieden, waarvan velen de étalages van hun winkels in het teeken van de naderende Geboorte gebracht hebben. Het is niet ge weldig en fantastisch mooi, wat er te zien is. Maar toch geeft het zoo'n aardig cachet als de étalage hier en daar met een Oranje strikje of lintje opgevroolijkt is en, zooals de firma Werner Crone het kon doen, met uitsluitend baby- en kinderportretjes er in. Door welk winkelruit men overigens ook kijkt, steeds wordt men herinnerd aan de Blijde Gebeurtenis. Bij de firma Rhoer van Dam door het levensgroote toekomstbeeld van de Prinses en den Prins rond de wieg, bij de fa. Alie Dijkshoorn door de smetteloos witte ooievaar, welke zoozeer tot de fantasie van de passeerende kinderen spreekt en in vele andere winkels, welke volstonden met het ophangen van een portret van het aanstaande Ouderlijk Paar. De fa. Minneboo in de Keizerstraat deed het weer anders: zij hing een groot doek over de geheele frontbreedte van de zaak, waarop in groote letters geschilderd: Welkom aan het Prinsenkind! Om even in de branche van de fa. Minneboo te blijven: het Kegelhuis van den heer Burger heeft zich ook niet onbetuigd gelaten. De benedenzaal wordt beheerscht door een groot geschilderd portret van de beide Koninklijke Hoogheden en voor het overige is de zaal heelemaal versierd met Oranje, groen en vlaggen. Trouwens in Casino is dat ook reeds sinds ettelijke dagen het geval, maar daar zal dan ook straks het groote feest van het Centraal Oranje Comité plaats hebben. Zoo ziet men, wat ons in Den Helder betreft, kan het Prinselijk Kindje komen, vandaag nog, over een uur desnoods... Nóg zijn de gevels der gebouwen als het Raadhuis kaal, nog staan de houders van de vlaggestokken leeg of torsen enkel een kalen stok, nóg zitten we rustig in onze stoel en lezen, dat we er klaar voor zijn... We zijn in afwachting...hoe lang nog? Wij ontvingen het feestprogramma van het Buurtcomité Bothastraat. Eerste dag: 2 uur n.m. Optocht ver sierde fietsen. Versnapering voor de kinderen Bothastraat. 2.30 u. n.m. Autopeds, poppen wagens en kruiwagens. 3 u. n.m. Blokjesrapen, kegelen, zakloopen, touwtrekken en touw- springen. Na afloop prijsuitreiking. Tweede dag: 2 u. n.m. Zakloopen voor volwassenen. 2.30 u.n.m. Touwtrekken. 3 u. n.m. Ringsteken op fietsen, ook voor kinderen. з.30 u. n.m. Koekhappen en worsthappen, voor groot en klein. Na afloop prijsuitreiking. 4.30 n.m. Optocht met verlichting en geleiders. 8 uur Vuurwerk. VERZENDING VAN DRUKWERKEN VOOR NED.-INDIE. Aangezien na d^ afschaffing van het lucht recht voor brieven naar Ned.-Indië, frankee ring van drukwerken, enz. (tot 40 gramvol gens het tarief der brieven voordeeliger is, zal voortaan verzending van deze drukwerken, enz. volgens brieftarief gefrankeerd, en zonder voorzien te zijn van een luchtpostetiket, zijn toegelaten. Heden (Vrijdag), Zaterdag en Zondag komt een wonderbaarlijke Chinees in Casino. De wereldberoemde Chineesche toovenaar OKITO, die in alle deelen der wereld zijn mysterieuse kunst heeft vertoond, is in Den Helder ge arriveerd. Okito is niet de eerste de beste: zelfs een Edison, de Prins van Wales, Koning Christiaan van Denemarken en vele andere groote persoonlijkheden stonden verbluft over de wonderlijke prestatie's van dezen befaamden toovenaar. Zelden heeft men dan ook op dit gebied zoo iets verbazingwekkends kunnen aanschouwen. De eene truc is al mooier en wonderbaarlijker dan de andere, niet te begrijpen! Okito, geholpen door zijn staf van medewerkers, omringd door zijn zeldzame Chineesche apparaten, gehuld in zijn rijke Chineesche gewaden, zal heel Den Helder verbaasd doen staan. Casino zal 3 dagen vol zjjn met een enthousiast en ver rukt publiek. Gaat er heen, verzuimt dit niet en bespreekt vooral tijdig uw plaatsen, dage lijks van 35 u. Zondagmiddag te half 3 een KINDER- EN FAMILIEVOORSTELLING. (Adv.) Wij meldden reeds dat, hoewel de nieuwe salarisregelingen voor de landmacht reeds wer den bekendgemaakt, het marinepersoneel nog in het onzekere verkeert. De oorzaak is, aldus het „Soer. Hbld.", dat de salarissen van het marinepersoneel, voor zoover betreft de Euro peanen, vastgesteld 'fnoeten worden door N e- d e r 1 a n d bij Koninklijk Besluit. Het gaat hier immers om Nederlandsche landsdienaren, al worden zij ook uiteindelijk door Indië betaald. De voorstellen van Indië zijn naar Nederland en de beslissing wordt spoedig verwacht. De salarissen van het inlandsche personeel vormen een Indische aangelegenheid. Zij zijn reeds vastgesteld, maar met publicatie wordt ge wacht totdat eveneens zekerheid bestaat om trent het Europeesche personeel. In het algemeen valt wel te zeggen, dat tus- schen de salarissen van landmacht en marine een zeker verband bestaat. De marine-salaris sen zijn wat hooger, wegens het over en weer dienen. De inrichting e.d. bij terugkeer in Ne derland kunnen van de Nederlandsche salaris sen niet worden betaald. Gaat dus, zooals het geval is, de land macht in het algemeen iets vooruit, dan is dit ook voor de marine het geval. Boven dien krijgt het marinepersoneel, volgens de naar Nederland gezonden voorstellen, den duurtetoeslag voor Soerabaja, hetgeen iets nieuws en daardoor uiteraard een verbete ring is. Wat men er hoort, ziet en vindt. Tot mijn heerlijkste wandelingen in alle tyden van het jaar behooren die langs ons strand. Vooral na een stormperiode valt er langs het strand altijd wat te beleven. Zoo ook op dezen Januari-Zondag. Nadat de wind reeds twee dagen tevoren krachtig uit het Zuidwesten had geblazen, moesten we er na tuurlijk weer op uit. Zoo zijn er meer van die gebeurtenissen in de natuur,, die een mensch dwingen naar buiten te trekken. Al vroeg gaan we op stap en om even zeven uur stonden wij, verlangende de zee te zien, aan het eind van het tegelpad bij de Donkere Duinen. Even blijven we hier staan en turen langs den steilen duinreep naar een woelige en schuimende watermassa, waar boven een loodgrijze hemel, waar uit geen druppel water komt. Het waait nog steeds hard en op eenigen afstand van de kust rijzen huizenhooge fon teinen op en vallen sehuimende watermassa's neer. Daar liggen gevaarlijke ondiepten en zandbanken. Smal ligt daar het strand nu be neden ons en niets hoor je dan het bruischen der branding en het krijschen der meeuwen. Het is of de zee als 't ware een smal paadje voor ons heeft opengelaten om te loopen. Te gen het duin ligt een dam van wit zeeschuim, die telkens in vlokken verstuift. Zij vliegen door de lucht, doch de sterke wind doet onze jas bedekken met gansche vlokken zee schuim. Gelukkig is het eb, zoodat we straks wel weer voet opstrand kunnen zetten. Zoo gaat het in de richting Callantsoog. Er is geen levende ziel te bekennen, wat ons even wel niet spijt. Het strand, zonder menschen, is gezellig genoeg. We hebben hier liever het rijk alleen. En zijn zooveel vogels en dingen onderweg, die de aandacht vragen. Aan de vloedlijn te zien moet de Zuidwester van den vorigen dag het water tot den duinvoet opgestuwd hebben. Nu moet het al erg vreemd loopen, wil je in de vloedlijn heelemael niets vinden, dat niet de moeite van het bekijken waard is. Trouwens, langs het strand is altijd iets nieuws te beleven. Dezen keer had de zee weer van alles aangebracht. Flesschen, bussen, manden, kisten, wrakhout, steenen, bamboe, kurken en kurkschors, en vooral groote stuk ken veen. Zoo bevinden zich ver in zee, onder De eerste begroeting gold den marine-commandant. Een donkere vlek in den grijzen och tendnevel, ergens in het Marsdiep, ter hoogte van de haven: het is de „Johan Maurits van Nassau", die na een afwezig heid van eenige jaren in de Nederlandsche Marinebasis is wedergekeerd. Opvallend zoo weinig belangstelling als ér is. Is het door het vroege uur of door den kouden Zuidwester? Maar daar heeft zich een marinevrouw en haar kinderen nog nooit door laten afschrikken. Neen, er is een andere reden: het is algemeen bekend, dat het flot tieljevaartuig niet eerder dan ongeveer 4 uur vanmiddag de haven zal binnenloopen. En daarom beperkt zich de belangstelling tot een paar mannen op den pier en tot een vrouw met een klein jongetje, dat steeds maar „Dag, Pappie" roept, ook al tracht zijn moeder hem er telkens van te overtuigen, dat „Pappie" nog niet te zien is. Het is acht uur. Plotseling zet een licht flits de „Maurits van Naussau" in een lich ten gloed, héél eventjes maar... Enkele secon den later een dof gebrom: het is het eerste der 15 saluutschoten, welke aan boord worden afgegeven voor den commandant der Marine, vice-admiraal T. L. Kruijs. Met regelmatige tusschenpoozen volgen de 15 doffe knallen el kaar op. Nauwelijks zwijgt het kanon aan boord, of aan den wal weerklinkt hoornsignaal, onmiddellijk gevolgd en overstemd door een harde, droge knal. Het is thans de saluut- batterij Wierhoofd, die spreekt en eveneens met 15 schoten een begroetingswoord uit spreekt. De wind is van de stad af en daar om zullen de menschen in het hartje van de stad en nog Zuidelijker er wel niets van ge hoord hebben, maar in de omgeving van de haven zagen wij menig gordijn vaneen schui ven en menig slaperig hoofd naar buiten kij ken. En dat, terwijl men toch gewaarschuwd was! Intusschen had ook de batterij Wierhoofd er weer het zwijgen toe gedaan en was de rust weergekeerd. Straks, om half vier, zal het weer druk zijn, veel drukker dan nu, want dan komt de „Nassau" binnen en dan zullen vrouwen en mannen en vaders en kinderen en verloofden elkaar weerzien na een afwezig heid van eenige jaren Correspondentie voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal worden verzonden: Laatste lichting hoofdkantoor 26 Januari aan Gibraltar 16.10 31 Januari aan Oran 20.55 4 Februari aan Oran 16.10 9 Februari aan Gibraltar 16.10 16 Februari aan Gibraltar 16.10 23 Februari aan Gibraltar 16.10 2 Maart aan Gibraltar 16.10 9 Maart aan Gibraltar 16.10 16 Maart aan Gibraltar 16.10 23 Maart aan Gibraltar 16.10 30 Maart aan Funchal 20.55 2 April aan Funchal 20.55 6 April aan Gibraltar 16.10 13 April aan Gibraltar 16.10 De stukken behooren volgens buitenla.ndsch tarief te worden gefrankeerd en op de adres zijde te worden voorzien van 2 schuine elkaar kruisende lijnen den zandbodem, oeroude veenbanken. De on derstroom is het die hiervan veelal groote stukken weet los te werken, welke dan later op het strand worden geworpen. Deze stuk ken veen zitten vol met zuiver ronde gaten, waarin zich de z.g. Amerikaansche boormos sels bevinden. Bij zulk een vondst gaan onze gedachten even uit naar het leven onder water op eenige honderden meters uit de kust. Vooral onder Callantsoog vinden wij vele van deze losgeslagen stukken veen. Tusschen dit alles liggen tal van doode vogels, allen reeds bewerkt door de bonte kraaien en meeuwen, welke in grooten getale aanwezig zijn. Vooral de bonte kraaien schuimen hier letterlijk het strand af. Zien we op een afstand enkele van deze bonte krassers in elkanders gezelschap, dan kunnen we er zeker van zijn, dat ze bezig zijn het een of ander kadaver op te ruimen. Meestal zijn die van zeeduikers, zooals alken, zeekoeten, zee-eenden, een fuut of roodkeel- duiker. Al deze vogels zijn grootendeels olie slachtoffers. Zoo zien wij op onzen tocht ver schillende zeekoeten, welke stervend of uit geput temidden der zeeschuimvelden zitten, wachtend op den dood. Hoe komt het nu, dat we juist 's winters zoovele zeeduikers onder de olieslachtoffers vinden? Deze vogels zijn aan onze kusten uitsluitend wintergasten, die door kou en voedselgebrek naar het Zuiden worden gedreven. Drijft nu door een krach- tigen Zuid- of Noordwesten wind een stook- olieveld naar onze kust, dan raken de vogels daarin verzeild en hecht de taaie olie zich aan de veeren, die juist deze watervogels moet beschermen tegen het koude zeewater. De olie doet deze bescherming te niet en het ijskoude water krijgt gelegenheid tot op den huid door te dringen. Zoo'n plotselinge afkoeling is het, welke de vogel bijna altijd longontsteking be zorgt en het dier ten gronde doet gaan. Zoo vinden we een zeekoet. waar de olie een centi meter dik op den huid zit. Het zand. We zijn nu zoo zoetjes aan bij paal zes ge komen zonder een enkel mensch tegen te komen. Hier wordt het eerst raak met het stuivende zand en het vlokkende zeeschuim. Het is alsof je voortdurend met je gezicht langs een stuk schuurpapier loopt, zoo strie men de scherpe zandkorreltjes tegen je huid. Waar komen ze vandaan, die millioenen kor reltjes, die door den wind worden voortge jaagd? Ze zijn lastiger dan de fijne jacht- sneeuw, die spoedig weer dooit, terwijl het zand door je jas en kleeren heendringt. Zand is eigenlijk een soort kwarts, het hoofdbe- Spit nu absoluut verdwenen. „Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik gedwongen in de zelfde houding te blijven liggen ik kon mij niet bewegen van de pjjn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken en ik ben blij dat ik *et deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwendige orga nen op natuurlijke wijze aanspoort tot ge regelde werking, waardoor Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stoffen. Rheuma- tische pijnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) 500ste „Wijze Kater". Zooals reeds medegedeeld, zal de 3e abon nementsvoorstelling op Dinsdag 25 Januari a.s. te half negen in Casino, bestaan uit een opvoering van het bekende „boosaardige sprookje" van Herman Heyermans: „De Wijze Kater". Zoo min als men zich in kan denken, dat het sprookje door iemand an ders geschreven werd dan door Heyermans, zoo min kan men zich een opvoering ervan zonder Jan Musch voorstellen. De Wijze Kater... dat is een van de glansrollen van één van de grootste karakterspelers van het Ne derlandsche tooneel, van den ook hier ter stede zoo populairen Jan Musch. Beter dan zijn verdiensten in dit 3-deelige stuk trachten te beschrijven is 't er op te wijzen, dat het gisteren juist de 500ste maal was, dat Jan Musch de Wijze Kater uitgebeeld heeft. En daarbij heeft het dezen artist niet aan hulde betuigingen ontbroken! Wij laten hier een der vele gunstige pers- beoordeelingen volgen: „Rotterdamsch Nieuwsblad": ...Als men gisteravond de oogen sloot en men luisterde naar de zaal, dan waande men zich bij een revuevertooning, zoo werd er gelachen, breeduit gelachen. Dat klaterde ineens uit de stilte op, als een explosie van vreugde, kort en heftig, dan weer langduri ger, waar niet tegenop viel te spelen, zoodat men ten .ooneéle maar even tableau vivant speelde om de volgende bon mots niet in het lachlawaai ten onder te laten gaan. De ver tooning van het boosaardige sprookje van Herman Heijermans heeft met Musch in de hoofdrol weer bijzonder geboeid. Musch is nog steeds een voortreffelijke kater. Welk een heerlijke kop! Buitengewoon komisch heeft Constant van Kerckhoven de rol van den dwazen koning gespeeld en alle andere figuren waren zeer naar behooren... De plaatsbespreking vindt, zooals in de ad vertenties wordt medegedeeld, plaats op Maandag 24 Januari van 79 uur. van 20 Jan. 1938. GETROUWD: Tj. Faber en A. M. van der Sluijs. J. C. Greuter en C. J. Riekwel. BEVALLEN: K. van den Bergvon Hobe, 2 z. W. Riedemanvan den Akker, z. A. C. van der Blom-Stam, z. standdeel van glas en kristal. Maar er zitten meer bestanddeelen doorheen, vooral aan de zee. Het kwarts zelf is kalkarm, maar de duinen zijn doorgaans kalkrijk. Dit komt door de massa's schelpen van schaaldieren, die de zee in zoo groote hoeveelheid bevat. De schel pen schuren tegen elkander en iedere invloed en iedere storm werkt graag mee ze te ver gruizen. Nu eens werpt de zee ze op het strand, dan weer haalt ze het terug. Maar als het eb geworden en het gruis en zand gedroogd is in de zon, dan wordt het door den wind verder gedragen, buiten bereik van de zee. De reinigers van het strand. Dat de storm intusschen ook had huisgehou den onder de zoogdieren bewees de bruinvisch, welke op de vloedlijn lag. Zoo'n bruinvisch wordt meestal het slachtoffer als hij zich te dicht onder de kust heeft gewaagd en bij eb niet meer in staat is uit het ondiepe water te komen. Dit beteekent dan zijn dood. Toen wrj ons nog op eenigen afstand bevonden zagen we een mantelmeeuw zich te goed doen aan dit kadaver. Een aantal bonte kraaien en jonge zilvermeeuwen werden door hem op een afstand gehouden en kregen geen schijn van kans om wat van deze „lekkernij" mee te pik ken, wat wel een bewijs is, dat zoo'n mantel meeuw heel wat mans is! Welbeschouwd kun nen we de kraaien en meeuwen wel de reini gers en opruimers van onze stranden noemen. De weg terug. Zoo ongemerkt hadden we een aardig eind langs het strand afgelegd. Op den terugtocht kijken we nog wat rond en hebben geen tijd om aan moeheid te denken. We hebben het prachtige uitzicht op die stormachtige zee en de groote zwermen meeuwen, welke wij maar steeds boven de duinreep tegen den krachtigen wind in zien zeilen. Als we weer bij het beginpunt onzer strandwandeling zijn aangekomen is het strand geheel veranderd. Wat bij onze aan- komst nog water, kokend water en schuim was, is nu een breedé strook strand geworden met allerlei aanspoelsel, waartusschen vele strandpleviertjes ijverig hun voedsel zoeken. We staan nog even op den top van een zee duin en turen naar de zee, waarboven de lucht somber, bijna dreigend is dan weer iets lich ter als de witte schuimkoppen der branding ding fel afsteken. Toen riepen andere plichten fel afsteken. Toen riepen ons andere plichten 'n eind aan een mooien dag! 3* 1 JOH. Hoe lang zal hjj stand houden? Vandaag zal Chautemps het nieuwe kabi net aan de Kamer voorstellen. We hebben in ons overzicht van Woensdag nog geschreven, dat het geen sterke samenstelling had en het zal dan ook de vraag zijn, hoelang het zich staande weet te houden. De samenstel ling van het kabinet is eenzijdig en bestaat in hoofdzaak uit socialistische radicalen, aangevuld met enkele leden van de socialisti sche en republikeinsche unie en van de onaf hankelijke linkergroep. Er zijn geen socialis ten en geen communisten in opgenomen, ai hebben de eerstgenoemden dan ook hun steun toegezegd. Trouwens, van den steun van de socialisten is het kabinet van Chau temps geheel afhankelijk. Het gematigde element in het kabinet is versterkt, de groep van hen, die op conservatief financieel beleid aansturen, evenzeer. Zoowel het een als het ander zal de socialisten verdrieten, meent de N. R. Crt., in een beschouwing. Van dit kabinet kunnen zij de maatregelen niet verwachten, die zij voor verbetering van den finacieelen en monetairen toestand wenschelijk achten, zoo zegt het blad. Of zij zich daarbij op den duur zullen neer* leggen, is wel zeer twijfelachtig. Zij moe ten maar al te zeer rekening houden met de communisten en met de stemming on der de kiezers. Chautemps heeft uit de slechtste mogelijk heden, die de bestaande Fransche politieke verhoudingen opleveren, blijkbaar de minst slechte gekozen, zegt het Hbl. Ofschoon Chautemps opnieuw een vriende lijke buiging heeft gemaakt in de richting van het Volksfront, voornamelijk tot behoud van den steun der socialisten, zoo ligt het Volksfront zelf toch feitelijk aan stukken en zal het lot van het kabinet-Chautemps afhan kelijk zijn van het toevallige politieke getij. Het kabinet zal bij voortdurend gunstig getij de meerderheid der Kamer met zich mede hebben, wanneer, buiten en behalve de radicaal-socialisten (113 leden), de socialis ten (150), de „Union Socialir'.e et Républi- caine" (29) en de „Gauche Indépendante" (27) het telkens opnieuw in gesloten gelede ren steunen. Maar een dergelijke eventuali teit is zeer onzeker, gezien het feit, dat zoo wel in de radicaal-socialistische als in de socialistische party elementen zetelen, die niet als vaste pijlers kunnen worden be schouwd. Het zal dus thans klaarblijkelijk van het gedrag der socialisten afhangen, hoelang het kabinet Chautemps in zijn tegenwoordigen vorm aan het bewind blijft. Chautemps heeft doen bijken, dat de sociale vrede en de natio nale eenheid hem an aan het hart liggen: de communisten en socialisten hebben hem in den steek gelaten. Hij zal in de naaste toe komst zeker gelegenheid hebben te over wegen, of de grondslag, waarop zijn kabinet thans berust, daarvoor de noodige blijvende waarborgen geeft. BOEKENCENSUUR. Op last van de justitie in Den Haag is door de politie alhier het boek „Op de Kebon", ge schreven door Tom Vonk, in beslag genomen, daar het passages bevat, die beleedigend ge acht kunnen worden. ZIJ WERD TERUGGEBRACHT. De politie van Zandvoort bracht een minder jarige jongedame, die in Zandvoort werd aan gehouden, terug naar Den Helder. Het meisje werd naar het ouderlijk huis teruggebracht. EEN DUISTERE GESCHIEDENIS. Telefonisch werd het hoofdbureau gisteren in kennis gesteld van het feit, dat een drietal jongelui, uit Den Helder afkomstig, met een vrachtauto waren medegereden. De chauffeur bemerkte eerst bij de Stolpen, dat hij een paar verstekelingen had. Hij zou de jongens op de Alkmaarsche bus zetten, zoodat ze net jes in Den Hjlder zouden terug keeren van hun uitstapje. Toen de politie echter bij de aankomst van de bus tegenwoordig was, bleek het drietal ondeugden niet aanwezig. Ook is er tot he den geen verzoek tot opsporing binnengeko men. ZIJ DACHTEN NACHTPERMISSIE TE HEBBEN. Gisterenavond werd door de ouders opspo ring verzocht van een drietal jongens. De po litie, die van de gedachte uitging, dat dit met bovenstaande verhaal in verband kon staan, kwam, toen de jongelui 's nachts om half een waren opgespoord in den Ouden Helder, tot de conclusie, dat het hier drie andere jongens betrof. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „Shall we dance?" Rialto, Spoorstraat, half 8. „Incognito ge trouwd" en „De onzichtbare troubadour". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „De schrik van wijk 7" en „Non Stop New-York". Heden, Zaterdag en Zondag. Casino, 8.15 u.: Okito. Zaterdag 22 Januari. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond Bond van oud-onderofficieren. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op j g gg Barometerstand Den Helder 766.0 Temperatuur lucht 6.6 Laagste temp. lucht gisteren 6.0

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5