Ayenda De reiziger in Brandkasten H et is een verblijdend feit, dat er op het oogenblik een vrij welwillende houding is tus schen Duitschland en Frankrijk, die komt tot uiting in de welwillendheid waarmede de Franschen op het oogenblik in Berlijn beje gend worden en de vriendelijke Duitsche persstemmen over het kabinet-Chautemps. Maandag 24 Januari 1938 Tweede Blad iFJxidónieLUiiJ Feestavond Oud-Onderofficieren Burgerlijke Stand van Den Helder De tweede Kringshow Postduiven Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin Voorzitterswisseling bij H.Z.V. Heldersche schakers in actie Verzendt en ontvangt Uw j goederen per „ESONA" Vischafslag Den Helder Verzoenende houding tusschen Duitschland en Frankrijk De Schat uit Kongo. Het was Zaterdagavond de eerste feest avond, die de Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren in zijn 46sten levensjaar gaf. En we zouden kunnen zeggen, dat de belang stelling voor den bond na zjjn 9den lustrum nog is toegenomen, gezien de stampvolle Musiszaal. De heer Schenkius, de voorzitter, die in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de vertegenwoor digers van vereenigingen van land- en zee macht, was het een groote voldoening, dat de belangstelling zoo overweldigend was. Na zijn kort openingswoord gaf de voor zitter de leiding over aan de feestcommissie, en wij, die reeds verschillende malen een avond van de Oud-Onderofficieren hebben mee gemaakt, weten, dat deze volkomen in staat is, om een aardigen avond te organiseeren. Het is zoo langzamerhand een traditie ge worden voor den bond om haar programma te vullen met een tooneelstuk, en het clubje, dat hiervoor steeds zijn medewerking verleent, staan voor dilletanten op een zeer goed peil. „De schat uit Kongo", zoo was de titel van het tooneelstuk in drie bedrijven, waarop het oog van den regisseur, den heer Jas, was gevallen. En deze keuze heeft niet teleur gesteld. Natuurlijk viel er hier en daar wel eens wat op te merken, maar over het geheel was het stuk zoo aardig en werd er zoo vlot en geestig gespeeld, dat het publiek na afloop meer dan dankbaar gestemd was voor het gebodene en zijn goedkeuring niet onder stoe len of banken stak, maar door een werkelijk donderend applaus de spelers verschillende malen terugriep. „De schat uit Kongo" houdt de geschiedenis in van een meneer Beekman oftewel Flak, die bij zijn zuster, de wed. Somers en haar dochter inwoont. De weduwe heeft haar broer behoorlijk onder den plak. En dan verschijnt Toutscha ten tooneele, een dochtertje van een vriend van Beekman, uit de Kongo afkomstig en een enfant terrible van het zuiverste water, maar met een hart van goud. Zij is het, die door haar optreden verandering brengt in den huize Beekman, die den heer des huizes meta- morphoseert van pantoffelheld in hoofd des gezins, maar dat niet zonder strijd. Het feit op zichzelf, dat aan het einde van het derde bedrijf het bruidslied van Lohengrin weerklinkt, is bewijs genoeg, dat eveneens een liefdesgeschiedenis in het stuk opgenomen is en dat wel met een gunstig verloop. Zooals we reeds eerder opmerkten is over het geheel buitengewoon aardig gespeeld, maar een woord van lof komt toe aan Toutcha, die een van de zwaarste rollen op een unieke wijze wist te vertolken. Ook de heer Beekman was meer dan goed. Zjjn mimiek, de makkelijke wijze van optreden, het goed aanvoelen van zijn rol, het was een zuivere noot in het geheel. De rol van mevrouw Somers, de zuster van Beekman, was ook lang niet gemakkelijk. Maar vlot werd zij gespeeld, hoewel het ons toch voorkomt, dat deze rol haar niet vol komen lag. Het eenigszins overdreven voor name in uiterlijk, spraak en gebaren, wat een eerste vereischte was voor haar optreden, kwam niet geheel tot zijn recht. De tuinman Jan, doof als een kwartel en bovendien niet een van de snuggersten, gaf een spel te zien wat volkomen bevredigend was.. Het was tenslotte een van de bestuursleden die de dames en heeren medewerkenden namens allen hartelijk dank zei. En verder besloot een gezellig bal den avond. van 22 Januari 1938. BEVALLEN: A. NelesSchoen, z. A. Wit- Hoefnagel, d. OVERLEDEN: J. Jacobs—Dost, 66 jaar. C. J. Blaauboer, (m), 62 jaar. De tentoonstelling werd druk bezocht. Zaterdag en Zondag werd In de boven zaal van het Algemeen Militair Tehuis in de Spoorstraat de tweede Kringshow postduiven gehouden, uitgaande van den Kring Hollands Noorderkwartier. Deze show is een groot succes geworden, niet alleen door de vele en fraaie inzendingen (ongeveer 350 exemplaren), maar ook door het groote bezoek, dat haar ten deel is gevallen en dat een welverdiende be looning mag heeten voor de Heldersche liefhebbers en voor het Tentoonstellings comité. Zaterdagavond om even over achten werd deze show wegens verhindering van den Bur gemeester door den voorzitter van het Ten toonstellingscomité, den heer H. J. Bok, bij aanwezigheid o.a. van den garnizoenscomman dant luitenant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg geopend. Nadat de heer Bok met gerechtvaardigden trots op het tot stand gebrachte gewezen had, zeide hij o.m.: Op een expositie kan en moet een liefhebber zijn eigen duiven vergelijken met andere uit stekende en fraaie exemplaren, om zoo vast te stellen wat aan zijn eigen ras ontbreekt en de middelen leeren kennen om eventueele gebre ken te verhelpen. Wil men aanspraak kunnen maken op den naam van ernstigen, ja knappen liefhebber, dan moet men niet alleen trachten goed, maar ook mooi gebouwde duiven te bezitten, want het goede houdt gewoonlijk gelijken tred met het mooie. De volmaaktste sportduiven behooren meestal tot de beste vliegers. De tentoonstellingen vormen een leerschool voor de jongeren, die kennis willen vergaren, hun blik verruimen, hun gezichtskring uit breiden, gezonder denkbeelden opdoen. Zij vor men hun gezonden smaak. Inderdaad, zij too- nen hun de echte type van reisduif, welke moet gezocht worden, zij wijzen hun den weg, die naar het welslagen leidt. Bezoeken wij tentoonstellingen, dan moeten wij bekennen, dat in de laatste jaren de lief hebberij een bewonderenswaardige vlucht heeft genomen, tevens dat de kweek in gunstige banen wordt geleid. Het uiterlijk wint in vorm, in zwier en houding, in bevalligheid en meer en meer constateert men een type gemaakt voor het werk, gevormd voor de vlucht, bezit tend al de noodige eigenschappen voor snelle en tevens aanhoudende krachtsont wikkeling. Beziet men op deze expositie de favo rieten, het echte type, dan valt op hun vorm, de fijnheid van het gevederte, de stand der oogen, de lengte der vleugels, de dikte van den stuit, de rondheid van den rug, de breedte en volheid van de borst. Sprekende over de samenwerking met de andere vereenigingen, die hier ter plaatse reeds hun tentoonstellingen in het afgeloopen seizoen hebben gehouden, zeide de heer Bok: De Heldersche Courant gaf in een van haar nummers van Dec. j.1. in vragenden vorm een tip. Samenwerking in den waren zin des woords willen ook wij, duivenliefhebbers, maar dan samenwerken voor 100 dus medezeggenschap in de geheele organi satie, gelijk ook deze kringcombinatie is opgezet. Maar niet één vereeniging, die den dienst uitmaakt, toerwrjl de anderen alleen hun dieren mogen brengen. En wanneer de samenwerking eens zoover mocht komen, zou de lokaliteit en de huurprijs daarvan een groot, misschien wel een onover komelijk bezwaar vormen voor een gemeen schappelijke expositie. Kleiner van opzet en gespecialiseerd naar iederen tak van sport, is heusch nog niet zoo kwaad, het geeft voor de inzenders groote vol doening en de risico is veel kleiner. Vervolgens verklaarde de heer Bok de ten toonstelling voor geopend. De prijswinnaars. Van de 22 eerste prijswinnaars, die over de 22 klassen bekroond zijn geworden, wisten de volgende liefhebbers zich met hun vogels bij zonder te onderscheiden: Medaille B. en W., beste vogel der tentoon stelling, winnaar: G. Schotting. Een^-jarige, prima bonte lange afstandvlieger. Beste doffer (oud), medaille Garnizoens commandant, winnaar: G. Schotting. Beste duif (oud), medaille vice-admiraal T. L. Kruys; winnaar H. v. d. Giessen. Beste doffer (jong), medaille van den Bur gemeester; winnaar: A. P. Limonard. Beste duif (jong), plaquette van den heer J. van Duyn te Stadskanaal; winnaar: A. de Wolf. Kampioen der tentoonstelling: J. Riemers. De steunbonnen-winnaars. Houders van steunbon no. 55, 325, 404, 172, 222, 148, 52, 450, 319, 145, 309, 65, 420, tijdens de Kringshow gekocht, kunnen de daarop ge vallen prijzen tot 15 Febr. a.s. afhalen bij den beheerder van het Alg. Mil. Tehuis, Spoor straat. is een •&»yc*<,-pro<iuct. Oranjebanden •Soyc*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De heer J, W. v. Vendeloo treedt in functie van den heer B. Fels. Op Vrijdag j.1. hield de Heldersche Zwem- vereeniging een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldde 4 punten, waarvan het voornaamste was: Verkiezing van een nieuwen voorzitter. Zooals bekend, vertrekt de huidige voorzitter, de heer B. Fels binnen zeer korten tijd naar Akmaar. Candidaat voor diens functie was de heer J. W. v. Vendeloo. Met algemeene stemmen wordt deze tot president gekozen. De scheidende praeses werd namens de ver eeniging door den secretaris, den heer Th. P. Stam, toegesproken en hartelijk dank gebracht voor het vele en belangrijke werk, dat hij voor de H.Z.V. verricht heeft. Spr. bood een fraaie kleurenets aan, terwijl op instigatie van den penningmeester, den heer Verstegen, de heer Fels tot eerelid van de HZV benoemd werd. DE NIEUWE PHILIPS-VISSCHERIJ- ONTVANGER. De „H.D. 18", schipper Jan de Boer, ver heugt zich in het bezit van het nieuwste product van het Philips-concern, de visscherij- ontvanger. Tot nu toe maakte men aan boord van de botters en trawlers gebruik van om gebouwde radiotoestellen, waarmede men dan op de visscherijgolflengten (van 100200 m) kon ontvangen. Philips is tenslotte aan den wensch van de visschers tegemoet gekomen door een toestel in den handel te brengen, waarmee zonder voorafgaande verbouwing, de berichten van de reeders, kotters en trawlers opgenomen kunnen worden. Tevens kan men op dit toestel de stations van de korte en de lange golf beluisteren. Volgens schipper De Boer voldoet het toestel uitstekend, terwijl het weinig ruimte in beslag neemt en dus in een beperkte ruimte als aan boord van een kotter het geval is, geen sta-in-den-weg is. Het han dige toestelletje werd door den heer P. A. de Wit, Stakman Bosschestraat, geplaatst. Bij den gisteren te Haarlem voor de Bonds- competitie van den K.N.S.B. gespeelden schaakwedstrijd tusschen den Noord-Holland- schen Schaakbond en den Oost-Gelderschen Schaakbond kwamen 2 Heldersche schakers voor het Noord-Hollandsche tiental uit. Aan het eerste bord speelde onze stadgenoot, de heer K. Geus tegen R. A. J. Meijer, welke partij door laatstgenoemde gewonnen werd, en aan het tiende bord zat dr. Feenstra Kui per, die zijn tegenstander, B. Knoop, - wist te verslaan. ACHTERUITGANG VAN ENGELANDS VISSCHERIJ. De oorzaken van de achteruitgang van de zeevisscherij zijn reeds vaak nagegaan in de laatste jaren. Zoo heeft de Kamer van Koophandel te Plymouth die van Cornwall en Devonshire nagegaan, onder groote be langstelling van allen die direct met deze bedrijfstak verbonden zijn. Als een van de hoofdoorzaken wordt naar voren gebracht, aldus de Fishing News, de alleszins doel matige, maar wellicht te ver doorgedreven visscherij, waarvoor de natuurlijke aanwas van de visch geen voortgang kon hebben. Het rapport van de Kamer van Koophandel geeft een aantal middelen waardoor de vis- schertjbedrijven in de streek er weer wat be ter voor komen te staan. Vooral van de voorgeslagen regeerings- subsidie, die aan de bedrijven zou worden ge garandeerd voor een bepaalden tijd, wordt door insiders veel verwacht. Den Helder, 22 Januari. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.081.00 Slips 098—0.93 Tarbot 0.90—0.80 Schol le soort kist 12.0010.00 Schol 2e soort 7.607.00 Schar 5.00—4.10 Wijting 2.25—1.80 Bot 6.004.75 Gekookte garnalen 0.220.26 per kg. Een „linke" jongen. „Zoudt u zoo goed willen zijn mijn kaartje aan den directeur te geven? Het was een klein blond mannetje, met een intelligent voorkomen, die het verzoek tot een boekhouder der Mercuriusbank richtte. Van achter een scherm op den achtergrond van het lokaal, trad een ouden heer, naar voren. Hij was de chef van een filiaal der Mercurius-bank, Lenz. Zijn vrienden hadden hem eens schertsend directeur genoemd en sedert dien werd hij altijd met dien titel aan gesproken. „Zooals u op mijn kaartje zien kunt, ver tegenwoordig ik de brandkastenfabriek „Imperator", en zal ik zoo vrij zijn u eenige illustraties en beschrijvingen van onze nieuw ste modellen voor te leggen." Directeur Lenz, schudde zijn hoofd en ver zekerde dat de Mercurius-bank geen brand kast noodig had. Maar zoo gemakkelijk kwam hij er niet van af. Met een gevaarlijk fabel achtige welbespraaktheid prees het kleine heertje de „safe", terwijl hij steeds meer catalogussen, lijsten, photo's en drukwerk uit zijn handtasch' haalde. In 't bijzonder Safe Nr. 3 beval hij met warmte aan. De buitenste staalplaat met het slot was geheel uit een stuk, terwijl bij andere fabrikaten eerst later gaten voor het slot waren aangebracht, zeer ten nadeele van het weerstandsvermogen. Verklaringen, beschrijvingen en namen van firma's die hun tevredenheid over die leve rantie betuigd hadden, volgden snel op el kander. Hij richtte zich niet alleen tot Lenz, maar tot het gehele personeel, dat met gespannen aandacht zat te luisteren, nieuwsgierig hoe de oude heer, zich van de zaak zou afmaken. Hij kon zich toch onmogelijk een brandkast bestellen, zooals men dat bij sigaren of wijn. soms tegen wil en dank, doet, alleen om een lastigen reiziger kwijt te raken. Met moeite kon Lenz slechts af en toe, er de opmerking tusschenvoegen, dat de tot nu toe gebruikte brandkast nog volkomen vol deed. Maar hij verschafte er den reiziger slechts nieuw materiaal door. „Het is juist den plicht van een reiziger, zijn klanten van de noodzakelijkheid van het door hem aangeboden artikel te overtuigen," herhaalde hij. „Hoe lang gebruikt gij uw Safe reeds?" Lenz noemde het openingsjaar van het filiaal, waarop de man spottend tusschen zijn tanden floot. „Hoe dikwijls denkt u wel, dat dergelijke kasten reeds zijn opengebroken? Het is wer kelijk geen onnutte uitgave, wanneer gij uw bank aanraadt zich van een kast te voorzien. Ik begrijp eigenlijk niet, dat de heeren in brekers u nog geen bezoek hebben gebracht, anders weten die heeren gauw genoeg waar ze bij zulke oude meubelen met succes werken kunnen. En een succesvol optreden van dien kant moet voor een chef van een bank toch onaangenaam zijn, ook al kan hij het totaal niet begrijpen." „Maar zoo gemakkelijk zou dat nog niet gaan", bracht Lenz ertegen in. „De deur van het gewelf is nooit geopend en zooals gij ziet ligt de deur vlak tegenover het magazijn en is voorzien van een getralied venster. De portier kan bij iedere ronde onze brandkast volkomen zien. De man met de ulster liet zich niet van zijn stuk brengen. „Om de vijf of tien minuten zal die controle toch wel eens achterwege blijven en meer dan dat heeft een goed geoefend inbreker niet noodig! Een geoefend inbreker, zeg ik? Onzin! Ik maak me sterk, dat ik in korten tijd laten we zeggen tien minuten de kast open maak met behulp van mijn sleutel of een ander onschadelijk instrument. En ik ken toch alleen maar onze fabrikaten. Gelukt het mij, dan geeft ge mij uw woord dat gij den aankoop van een brandkast door mij, bij uw bank zult aanbevelen? Lenz vertrouwde volkomen op zijn kast, maar 't kostte hem niets wanneer hq dat nog bewees en het was een goede manier om van den vent af te komen. Men sprak af dat het experiment dadelijk na sluiting van het kantoor, om zeven uur, zou plaats vinden. Reeds om even over half zeven verscheen de reiziger, want zijn horloge ging twintig minuten voor, zooals hjj zei. Hij vroeg om een krant en ging bjj een der ven sters zitten om van het licht te profiteeren. Nadat de laatste klant het lokaal verlaten had en de boekhouder de folianten had wegge sloten, ging de kassier naar het gewelf om, zooals iederen avond, de kas weg te bergen. Daar het reeds schermerdonker was, moest de loopjongen eerst een paar gaspitten aan steken, waarop de reiziger met zijn werk be gon. Toen hij een sleutelbos en een gebogen ijzerdraadje uit zijn wijde mantelzak haalde, keek Lenz op zijn horloge. De eerste greep was juist; men hoorde een slot in het binnenste van de kast vallen. Met zijn oor tegen den wand der kast, werkte de kleine man verder. Als hij naar boven gekeken had zou hij in het tamelijk verblufte gezicht van den directeur gezien hebben. Het ging werkelijk gemakkelijker dan hij gedacht had. Plotseling kwam een zucht van verlichting over de lippen van Lenz. Het mannetje was op den verkeerden weg. Hij bemerkte het zelf ook dadelijk en probeerde tevergeefs, den draad, die hier of daar vastzat, uit het sleutelgat te trekken. Hij stampte van kwaadheid op den grond en trok nog eens hard, totdat hij den draad er uit trok. Juist wilde hij 't op een andere manier probeeren. „Tijd!" riep Lenz en de amateur-inbreker draaide zich om, rood van ergernis en verle genheid. „Nou ja", zei hij, zijn warm gezicht afve gend, „de oude kast is toch nog beter dan ik had gedacht. Ik heb verloren. Maar wanneer gij toch tot den aankoop van een brandkast mocht besluiten, denkt u dan eens aan mijn adres." Met zijn handen in zijn zakken ging hq de straat op en Lenz zei, terwijl hjj hem nakeek, „toch een flinke kerel". Het was een regenachtige Aprilavond en de straten waren bijna geheel uitgestorven. In de nabijheid der Mercuriusbank liepen lang zaam twee mannen. De een droeg de bewakers uniform, en de andere had precies het voorko men van den kleinen brandkastenreiziger. Toen de beambte aan den hoek van het ge bouw was gekomen en een zijstraat insloeg, sloop de klein gestalte voorzichtig verder en kroop in de nis van een in de schaduw liggend venster. Daar bleef hij, dicht tegen den muur gedrukt staan, tot de beambte weer voorbij was gekomen, en zich verwijderd had. Daarop rinkelde het heel zacht alsof de wind tegen een lantaarnglas blies en na weinige minuten had een man zich door de gemaakte opening in het kantoorlokaal der Mercurius bank gewrongen, waar een gasvlammetje een zwak licht verspreidde. Voor den ingang van het gewelf bleef hij staan en haalde een klein pakje uit zijn zak, dat hij uit elkaar vouwde. Het was een stuk grauw gaas met een nauwkeurige teekening van een brandkast, zooals die der Mercurius bank. Dit vreemde schilderij bevestigde hij met punaises voor het tralie-venster en ver dween daarna achter 't geïmproviseerd voor hangsel. Van tijd tot tijd kwam de beambte op zijn ronde langs de deur, wierp een blik op het ge tralied venster en de brandkast. Nu vergiste hij zich daarin in zooverre, dat hij niet de brandkast zag, maar wel de imitatie daarvan; hetgeen behoorde tot de kleine comedie, die zich dien nacht in de Mercurius-bank af speelde. De hoofdrol daarin werkte intusschen op zijn manier. In minder dan geen tijd was de eerste deur open en rusteloos arbeidde hij aan een schuifblad, waarin hij erg veel belang scheen te stellen. Eindelijk kon hij die er uit trekken. Hij floot zacht. Zooveel baar geld had hij bij een provinciaalsch filiaal niet verwacht. Den volgenden morgen ging het als een loopend vuurtje door de stad: Inbraak in de Mercurius-bankvan den dader geen spoor. Bij de bank had een verschrikkelijke opwin ding zich van allen meester gemaakt, van den directeur tot den loopjongen. Het resultaat van het onderzoek was een brief aan de Imperial- fabriek, met de mededeeling, model III van den catalogus gekozen was, en men prijsop gave daarvoor verlangde. Per omgaande kwam ook het antwoord, en daarmee weer een aantal reclame-kaartjes en catalogussen met het verzoek die bij bevriende firma's te verspreiden. Een agent Jeffer zoo luidde de laatste zin, was overigens nooit in dienst geweest van de Imperial-fabrieken en bovendien had geen der reizigers in den laat ste» tijd de Mercurius-bank bezocht. Lenz wist niet wat hij er van denken moest, totdat hij op een goeden morgen weer een pakket drukwerk van de Imperial-fabriek kreeg, vergezeld van het volgende schryVen: „Van bijgaande drukwerken kan ik geen gebruik maken. Misschien kiest u nog wel model III. Daarmee kan ik het best omgaan. De Imperial behoeft u dat echter niet te zeg gen, want die weet 't uit eigen ervaring. Gjj gelooft toch nu niet meer, dat ik dat slot niet open had kunnen krijgen, wanneer ik gewild had? Maar daar voor dat ellendige tralieven ster moest ik eenige studiën naar de natuur maken." Wel vonden de detectives later in de matras van een hotel het beruchte stuk gaas, maar den kleinen brandkastenreiziger hebben ze nooit te pakken kunnen krijgen. B. Men is verheugt, dat Chautemps het zonder de communisten klaar gespeeld heeft een ka binet te vormen, al zal de levensduur van het kabinet dan ook nog uit moeten maken, hoelang hij het zonder uiterst links kan stel len. De Völk. Beob. juicht: „Het is het begin van het einde van het volksfront; het is ook de eerste op den weg naar de genezing." Heel sterk moet wel opvallen, dat men dit maal in de Duitsche pers of geen gekanker op de Fransche democratie aantreft, zoo schreef de Msbd., in een beschouwing over dit inderdaad verheugend féit, men heeft soms zelfs het gevoel en geen louter sen timentaliteit, maar een zeer gefundeerd ver moeden dat men in Duitschland het liefst zou zien, dat zich in Frankrijk een gesaneer de democratie zou grondvesten, zoo van het genre van het Engelsche, hetwelk ook in Centraal-Europa nog steeds met een zekere afgunst wordt waargenomen en bestudeerd. Al te dictatoriale tendenzen, welke door het noodlot der omstandigheden onvermijdelijk in een overprikkeld en gevaarlijk nationalisme afdwalen, kunnen Berlijn niet welkom zijn, zoo meent het blad. Europa is te klein voor een aantal die- tatoriale staten: één zou al meer dan ge noeg zijn, twee of meer dragen in zich het streven naar oorlog, naar een totalen oorlog, welke de vernietiging van allen zou beteekenen. Er wordt veel hulde aan Chautemps ge bracht. Zoo schrijft de „Deutsche Algem. Ztg." en deze persstem geeft de algemeene Duitsche opvatting heel goed weer dat zoowel van Fransch als van internationaal standpunt de terugkeer van Chcautemps als hoofd der regeering zeer toe te juichen is, want er is op het oogenblik niemand in Frankrijk, die beter den Franschen vredeswil naar binnen en naar buiten weergeeft". En in die lof deelen de kopstukken van het kabinet: ,De buitenlandsche politiek van de nieuwe regeering wordt door de persoonlijkheden van Chautemps, Bonnet en Delbois gekarakteri seerd. Zij zal, boven alles, steunen op een nauwe samenwerking met Engeland; wat echter niet zal verhinderen, dat Frankrijk, met volkomen handhaving van de goede be trekkingen met zijn bondgenooten streeft, naar een verbetering van zijn relaties met de as RomeBerlijn." We gelooven, dat dit laatste zeer juist ge zien is; dat Frankrijk zelfs de laatste jaren voortdurend naar een opklaring en verbete ring van zijn betrekkingen met Duitschland en Italië gestreeft heeft. Maar sterker nog dringt zich de gedachte op, dat die liefde niet altijd wederkeerig is geweest; dat in elk ge val Duitschland eerst een aantal problemen eigenmachtig en door voldongen feiten heeft willen oplossen, alvorens het toe toenade- ringswerk met volle kracht wilde doorzetten. Ten gevolge van deze vreemdsoortige me thode is de internationale toestand ontzaglijk verslechterd; maar we gelooven anderzijds, dat de stemming van regeering en volken zelfs op dit oogenblik nog zoodanig is, dat er maar heel weinig noodig is om heel veel, wat bedorven is, in zeer korten tijd weer goed te maken. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Shall we dance?" Rialto, Spoorstraat, half 8: „Incognito getrouwd" en „De onzichtbare troubadour". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De schrik van wijk 7" en „Non Stop New- York". Dinsdag 25 Januari. Casino, 8.30 uur. „De wijze kater", met Jan Musch. Chr. Mil. Tehuis, 5 en 8 uur. Filmvoorstel ling Ned. Bond v. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Woensdag 26 Januari. Musis Sacrum, Koningstraat, 8 uur: Feestavond leerlingen Ambachtsschool. Donderdag 27 Januari. Musis Sacrum, Koningstraat, 8 uur: Propaganda-avond Ned. Blindenbond. Vrydag 28 Januari. Casino, Kanaalweg, 8.15 uur: A.V.R.O.-bridge-drive. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 17 2 Barometerstand Den Helder 771.3 Temperatuur lucht 6.6 Laagste temp. lucht gisteren 6.4 CHR. ORANJEVEREENIGING. Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging mocht dezer dagen het 700ste lid der vereeni ging inschrijven. Aan dit lid werd als attentie een photo van het Prinselijk Paar aange boden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5