In Polen is geen plaats voor rassenstrijd Bommen naar Fransche torpedojager geworpen Japansche ministers moeten op hun woorden passen Krachtproef DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Chineesche omsingelingspoging Spaansche vliegtuigen REIST PER WACO boven Fransch gebied Lord Cecil waarschuwt dc kleine mogendheden Aanslag op Koning van Griekenland verijdeld Nahas Pasja klaagt de regeering aan Niets verstoort de rust bij het Paleis van Italiaansche vliegtuigen 66e JAARG. No. 8216 Er zal onmiddellijk worden geschoten Gevaarlijke vergissing van Spaansch regeeringsvliegtuig Geen vrees voor tekort aan wapens Zou bij dc huwelijksplechtigheid zijn gepleegd Tsjechisch militair toestel in Bohemen verongelukt Geen commentaren meer op de buitenlandsche politiek Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Prins rijdt zijn auto in Dn de Groot gaat een luchtje scheppen CHINA Japanners in moeilijkheden bij Tienfsin-Poekauspoorweg De „Groene Muizen" te Dakar aangekomen HELDEKSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mtf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 25 JANUARI 1938 Joden in het buitenland dienen zich echter van inmenging te onthouden. Gisterenmiddag heeft de Poolsche afgevaardigde Woitsjetsjowski in de kamercommissie voor financiën uit eengezet, dat emigratie der Joden de eenig mogelijke oplossing was voor het probleem der overbevolking. De Joodsehe afgevaardigde Sommerstein oefende daarop zeer felle crrtiok ud't en ver klaarde, dat de Joden bereid zijn den Jood- sohen staat met al hun krachten te dienen en dat men om deze samenwerking te ver gemakkelijken slechts de Joodsehe grondwet behoefde toe te passen, dien gelijkheid van rechten voor alle burgers bepaalt. „Er be staan andere middelen om het belangrijke probleem der overbevolking in Polen op te lossen dan het vertrek van drie millioen in woners uit te lokken," zoo verklaarde Som- tn/erstein. Nadat de rapporteur het stand punt der regeering in deze kwestie uiteenge zet had, zeide hij voorts dat de regeering de betrekkingen tussohen de Oelcrainsche minderheid en de Polen normaal wenscht te zien worden, zonder dat een staat in den staat wordt geschapen. De Oekrainsohe afge vaardigde, Cellwicz, legde in antwoord hier op den nadruk op de levende eenheid van het Oekrainsohe volk en deszelfs wensch zijn nationalen eigen aard te behouden. Het Oekrainsche volk wil zich naar den geest van Sovjet Rusland afscheiden en zich in- gemteensöhap met het Poolsche volk richten naar een gemeenschappelijke toekomst. Aan het einde van die debatten over de mindenhedenkwesties in de financieele com missie heeft eerste minister Skladkowski een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: Uit naam der Poolsche regeering verklaar ik, dat wij ons met al onze krachten zullen verzetten tegen ieder pogrom en tegen iedere haat campagne, zooals die verleden jaar tegen de joden voorgekomen zijn. Er is bij ons geen plaats voor rassen- strijd. Er bestaat slechts een pro bleem der overbevolking en dit be hoort uitsluitend op economisch ge bied thuis. De economische strijd die wij voeren door het levenspeil onzer boeren omhoog te bren gen, is niet tegen de Joden gericht. Wij ver zetten ons echter met kracht tegen de, vaak provoceerende inmenging der in het buiten land wonende Joden, in onze binnenlandsche zaken, een inmenging die hier slechts ver ontwaardiging wekt en den Poolschen Joden slechts schade kan toebrengen". Vervolgens Sprekende over de betrekkingen tusschen de meerderheid, d.w.z. het Poolsche volk en de verschillende minderheden, verklaarde de premier, dat geen enkele haat deze betrek kingen mogen verwarren, aangezien Polen eens. de gevolgen daarvan zou moeten dra gen. Spr. besloot: „De toestand van de betrek kingen tusschen de meerderheid en de min derheden is slechts van haar zelf afhankelijk Beiden hebben dezelfde rechten en dezelfde plichten en vooral den plicht van trouw je gens de regeering, die boven haar staat en die werkt voor de toekomst van het geheel der Poolsche burgers." Aangezien vliegtuigen van de luchtmacht van Franco, die Puigcer da gebombardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrachten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en verscherpt. In het vervolg zullen de Fransche luchtdoelbatterijen on middellijk zonder waarschuwings schot het vuur openen op ieder vlieg tuig, dat poogt over Fransch gebied te vliegen. Arrestatie. Drie personen uit Perpignan, een handels reiziger en een koopman met zijn echtge- noote, die per auto naar Perthas waren ge gaan en een wandeling op Spaansch gebied maakten, zijn door de Spaansche grenswacht gearresteerd en naar Junquera gebracht. De Spaansche politie heeft niet medegedeeld, Waarom zij garresteerd werden. Bij Teruel. Biet rechtsche hoofdkwartierd deelt o.m. mede, dat de rechtschen aan het front bij teruel een nieuwe vijandelijke stelling hcb- len bezet. Zij vonden daar dertig dooden en mtrijke wapenen en munitie. Zeven regec- mgsvliegtuigen werden neergeschoten Italië en Duitschland willen ze van den Volkenbond losweeken. I.ord Cecil heeft in Hanley, in Stafford- shice, een redevoering uitgesproken, waarin hij de pogingen van Italië en Duitschland aan de kaak stelde om de kleine mogendhe den van den Volkenbond los te maken. De ze campagne, zoo zeide spr., is niet gericht tegen een bijzondere clausule van het hand vest, maar tegen de gedachte zelve .van LORD CECIL. internationale vredesorganisatie. Spr. waar schuwde de kleine naties tegen het gevaar, dat voor haar gelegen is in het verlaten van den volkenbond. De groote mogendheden kunnen, dank zij haar eigen krachten of bondgenootschappen, hopen haar onafhan kelijkheid en integriteit te behouden; het zal echter voor de kleine naties veel moei lijker zijn zoo op te treden. Lord Cecil wees voorts nog op de noodzakelijkheid van uit oefening van internationalen druk om de Japansche agressie in China tot staan te brengen. Spr. spoorde het Britsche publiek aan op Britsch gebied een boycot van Ja pansche goederen te organiseeren. Terwijl de Fransche torpedojager „La Foursuivante" gistermiddag op één K.M. uit de kust in de Fransche wateren kruiste, ver schenen op een zeker oogenblik vier recht sche oorlogsschepen, die zich in de richting der Spaansche kust bewogen. Kort daarop vloog een vliegtuig, blijkbaar van de Spaansche regeering, over de schepen en liet boven de „La Poursuivante", die het ongetwijfeld voor een rechtschen oorlogs bodem hield, twee bommen vallen, die even wel geen doel troffen. De oorlogsschepen van Franco verwijderden zich met volle kracht onder dekking van een rookgordijn, vurend op drie vliegtuigen, die over het smaldeel vlogen. Un. Press verneemt nader, dat de twee bommen vlak langs den achtersteven in het water vielen. De torpedoboot opende onmiddellijk daar op het vuur, daarbij gesteund door de Fran sche kustbatterijen, en slaagde erin de vliegtuigen op de vlucht te drijven. Het voorval speelde zich af in het verloop van meer omvangrijke gevechten ter hoogte van de Spaansch—Fransche oostgrens. Regeering looft den Bijz. Vrijw. Landstorm. Te zeer zou de Minister zich op het tech nische terrein van zijn ambtgenoot van De fensie begeven, wanneer hij, zegt hij in de Mem. van Antw. op het Voorl. Verslag over de begrooting van Binnenl. Zaken 1938, na der inging op den inhoud van een artikel in „Volk en Vaderland", van 12 November jl. betreffende mobilisatie van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm. Slechts zij medegedeeld, dat voor de vrees, ten aanzien van den in de rijkswapenmagazijnen aanwezigen voorraad wapenen, door enkele leden gekoesterd, geen grond bestaat. Meer dan eens is van de zijde der regee ring betoogd, waarom de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm een nuttig instituut moet worden geacht, een nut, dat bestaanhaar is, anders dan de hier aan het woord zijnde leden denken, naast vertrouwen in leger en politie. De minister vindt geen aanleiding daarop in verband met de in het voorloopig verslag gestelde vraag, die bovendien de zaak te simplistisch voordraagt, nader te dezer plaatse te reageeren. De „Az Est" meldt, volgens het Hdbld., uit Athene, dat men op het laatste oogenblik een moordaanslag op Koning George en minister-presi dent Metaxas heeft kunnen verijde len. Aan het hoofd van het complot zou de ge wezen chef van de staatspolitie Polichrono- poelos hebben gestaan, die indertijd op last van hooger hand is ontslagen, gearresteerd en op het eilandje Xanthi gevangen gezet. Volgens mededeelingen der politie zou het in de bedoeling hebben gelegen den koning en den premier bij de jongste huwelijksplech tigheid in de kathedraal neer te schieten. Polichronopoelos heeft vier jaar geleden een moordaanslag tegen Veniselos op touw gezet, die eveneens kon worden verijdeld. Een driemotorig bombardementsvliegtuig is in de streek van Pribyslav in zuidwest Bohemen op de lijn PraagBrno neerge stort. De motor was terwijl het vliegtuig in volle vaart voortvloog, uit elkaar gesprongen. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een der drie verongelukten is kolonel Mar- salek, commandant van het vijfde regiment van het luchtwapen. Tegenwoordige premier en mi nisters zouden aanslag hebben gesteund. De Egyptische oud-premier Nahas Pasja heeft zich civiele partij gesteld in het pro ces tegen Izzedin Abd el Kader, die een aan slag op hem heeft gepleegd. Tegelijkertijd heeft Nahas Pasja een schrijven gezonden aan den procureur-generaal, waarin hij de partij „Jong Egypte" (de Groenhem- den) ervan beschuldigt den aanslag te hebben vergemakkelijkt. Hij heeft hieraan toegevoegd dat leidende per sonen, waaronder de tegenwoordige minister-president en verscheidene ministers van het huidige kabinet, alsmede een „buitenlandsche bron" deze partij geldelijk hebben ge steund. De partij wilde een revolu tie ontketenen en de regeering om ver werpen. In verantwoordelijke kringen wordt ver klaard, dat de aanslag op Nahas Pasja een op zichzelf staande daad schijnt te zijn. Verder wordt verklaard, dat, indien de partij „Jong Egypte" in contact heeft ge staan met het buitenland, de door Nahas Pasja genoemde personen zich toch hierbui ten hebben gehouden, Men beschouwt de brief van Nahas Pasja als een politieke manoeuvre. Joenzo Kozaka heeft gisterochtend in het Japansche Hoogerhuis een interpellatie ge richt tot de regeering over de vijandelijkhe den in China. Na de regeering te hebben uitge- noodigd te luisteren naar de stem der natie en een nationale politiek te leiden, verklaarde Kozaka, dat naar zijn meening, alle ministers, behalve de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken, zich er van moeten onthouden com mentaar te leveren op zaken van diplomatieken aard. Daar Kozaka een toespeling had gemaakt op het interview van Soeëtsoegoe dat in het tijdschrift Kaizo is verschenen, gaf minis ter-president Konoye de verzekering ,dat de leden der regeering voortaan een voorzich tiger houding zouden in acht nemen. Soeëtsoegoe nam vervolgens nog het woord om te zeggen, dat een kwaadaardige uitleg ging aan zijn interview met de Kaizo en dat daarvan ook een onjuiste vertaling was gegeven. De vredesvoorwaarden. Van de zijde der Chineesche cen trale regeering wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering aan Duitschland heeft verzocht vier vre desvoorwaarden voor te leggen aan de Chineesche regeering, doch Ja pan heeft tot nu toe geen duidelijk Verwachting: Matige tot krach tige Westelijke tot Zuidelijke wind, toenemende bewol king, later wellicht eenige regen, aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. omschreven voorwaarden gesteld. De Japansche voorwaarden waren in zulke vage bewoordingen vervat, dat China deze onmogelijk kon aanne men. In de Japansche kamer heeft die minister van buitenlandsche zaken, Hirota, verklaard dat de reeds eerder genoemde 4 punten de minimiumeischen van Japan zijn. Zij zullen den grondslag vormen voor toekomstige vredesonderhandelingen De minister is van meening. dat de ovorwaarden aan iedere nieuwe regeering in China kuinnen worden voorgelegd. De minister van oorlog, Soegijama, deelde mede, dat de Japansche militaire autoritei ten overwegen of troepen gelogd moeten worden in China en Mandsjoerije, wanneer die huidige operaties achter den rug zullen zijn. Evenals de vorige dagen heeft het Konink lijke Gezin ook gisteren zijn dagelij ksche wandelingen en rijtoeren gemaakt. De Prins ging reeds gistermorgen uit. Z. K.H. strekte zijn tocht wat verder uit dan tot nu toe het geval was, waarschijnlijk om de nieuwe „Cord" in te rijden. De Prins reed, gezeten naast den chauffeur die den wagen bestuurde, over Amersfoort, de Leusder heide en Maarn naar Arnhem en vandaar langs dezelfde route terug. Hij was te één uur wedier te Soestdijk. Prinses wandelt. Enkele uren later, plm. 3 uur, verliet H. K.H. Prinses Juliana in gezelschap van Haar Moeder het paleis om een wandeling in den tuin te makein. Later reed een hofauto het park in om de Prinses naar het paleis te brengen. Voordat de Prinses naar het paleis terugkeerde werd echter nog een korte rit in de omge ving van Soest gemaakt buiten den tuin. Zoo er gisteren voor het paleis nog eenige spanning mocht heerschen deze was op slag verdwenen, toen ook dr. de Groot in zijn auto de paleistuin uit kwam gereden en den weg naar Amersfoort insloeg. De Chineesche troepen hebben ge poogd de Japansche troepen te Tsi- ning te omsingelen en de verster kingen, welke uit Jen Tsjau op weg waren tegen te houden De Ja pansche achterhoede wordt door de Chineesche troepen bestookt. De Chineezen passen hierbij een gue- rilla toe. Het schijnt dat de Japan sche versterkingen moeite hebben om de opening van 240 kilometer langs den TientsinPoekau spoor weg op te vullen. De woordvoerder van het Japansche lecer heeft gezegd, dat de toestand stationnair blijft. Japansche vliegtuigen hebben groote Chineesche troepenconentraties ontdekt bij Pengfoe. het eerste object van de Japan sche troepen in Zuidelijke richting. Men verwacht, dat de Japansche troepen eerst versterking af zullen wachten alvorens het offensief in deze richting op groote schaal in te zetten. De Chineezen beweren, dat bij een aan val op Woehoe door Chineesche vliegtui gen, acht Japansche toestellen werden ver nield. Gisterochtend hebben Japansche vlieg tuigen een aanval gedaan op Itsjang; meer dan veertig burgers worden gedood of ge wond, talrijke huizen werden vernield. De bommen vielen vooral in de omgeving van de gevangenis. Itsjang is een belang rijke handelsstad in West-Hoepe. Gouverneur fusilleerd. van Sjantoeng ge- Generaal Plan Foe Tsjoe, de vroegere Gouverneur van Sjantoeng, is gisteravond door een vuurpeleton terechtgesteld. De voornaamste hem ten laste gelegde be schuldiging was voortgezette niet opvolging van militaire bevelen, hetgeen China op 't verlies van Sjantoeng was komen te staan. Communistenleger verslagen. De Japansche troepen hebben zich hij de achtervolging der communisten in Sjansi, aldus wordt uit Peiping gemeld, meester gemaakt van de basis der communisten, welke op 30 k.m. ten zuiden van Ping Ting is gelegen. De verslagen communistische troepen be hoorden tot de 129ste divisie. Bij deze divi sie waren verscheidene in civiel gekleede soldaten ingedeeld. De Japansche strijd krachten hebben ook het gebied van Meng Tsieng bezet Het Japansche leger bereidt zich thans voor op een aanval op Oe Tai .Tsjen, de laatste en belangrijkste basis der communisten in Sjansi. Onbekenden hebben te Sjanghai een bom geworpen naar het bureau van een Chinee sche krant, welke onlangs op verzoek van de Japansche autoriteiten verboden werd. Drie personen werden gewond. Gemiddelde snelheid bedraagt 400 K.M. per uur. Het Italiaansche vliegtuig-esca drille „Groene Muizen", dat gisteren morgen om 7 uur 52 op het militaire vliegveld Guidonia gestart is voor een formatievlucht naar Rio de Ja- neiro, heeft, volgens Un Press in den tijd van tien uur en drie kwartier, de eerste, omstreeks 4300 kilometer lan ge étappe GuidoniaDakar afgelegd met een gemiddelde snelheid van vierhonderd kilometer per uur. De bemanning, waaronder ook Bruno Mussolini, de zoon van den Duce, maakt het uitstekend. Het Romeinsche blad „II Messagero" meldt, volgens de Msb. over deze interes sante vlucht nog de volgende bijzonder heden. De drie machines, welke werden uitgeko zen voor de vlucht GuidoniaDakar-Natal Rio de Janeiro, die zich voornamelijk moet kenmerken door geweldige snelheid en door het gebruik van de bestaande luchtbases met algeheele uitsluiting van extra-hulp, zijn drie Savoia-Marchettivliegtuigen van het type S 79, waaronder ook het toestel, dat zich als eerste klasseerde op de lange af- standsvlucht IstresDamascus. In totaal zal een afstand van omstreeks tien duizend kilometer moeten worden af gelegd. De eerste etappe Guidonia—Dakar over de Sahara, die reeds met succes is afgelegd, be draagt ongeveer 4300 kilometer; de tweede van Dakar over den Atlantisch en Oceaan naar Natal is 3200 kilometer lang, terwijl de derde etappe, van Natal naar Rio de Ja neiro 2500 kilometer zal bedragen. De S 79 hebben een kruissnelheid van vier honderd vijftig kilometer per uur. Zij kun nen een nutigen last van 3700 kilogram en een oorlogslast van 2600 kilogram vervoe ren. Reeds zes internationale snelheidsrecords heeft dit type vliegtuigen op zijn naam staan. De twee voornaamste records werden gevestigd door een vlucht van duizend kilo meter met een nuttigen last van vijf dui zend kilogram en door een vlucht van twee duizend kilometer met een nuttigen last van twee duizend kilogram. De drie vliegtuigen dragen, zooals bekend den origineelen naam „Groene Muizen" (Sorci Verdij en op den romp van elk vliegtuig zijn dan ook in groene kleur drie muizen geschilderd, die op haar achterste pooten staan. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1