Interview met een Chineesch generaal Vier veldwachters achter volgen persfotosraaf Postvluchfen op Indië Verkeersregeling in de lucht SÏVd,) rm-24 i,odhp-24 De plannen van de Deutsche Lufthansa Minister erkent den nood toestand van diverse gemeenten De sluisdeuren te Vreeswijk aangekomen Geen strikte toepassing der Zondagswet Geen overwinning, maar nattige lessen verwacht Geheime boodschap in een sinaasappel Opwinding bij paleis Soestdijk Russische soldaten door Estlandsche grenswacht gedood Opleiding van nationaal- socialisten Gloeiend nikkel over het lichaam De publieke eerbaarheid Uodfral Indië's elftal naar Europa „CHINA IS VAST BESLOTEN, DEN OORLOG TE WINNEN", VERKLAART WOE-TEH-SJEN.GIERENDE ALARMSIGNALEN .EEN DAGE- LIJKSCH VERSCHIJNSEL. (Van een epecialen correspondent). Ik sta naast den gouverneur van de provincie Kwanfoeng en samen kijken wij naar de stad Kanton, die zich langzamerhand in duister nis hult. De ruiten van de kamer beginnen onder het blaffende snel vuur van de batterijen, het ratelen van de machinegeweren, de verre, doffe uitbarsingen van de Japansche bommen, licht te vibreeren. „God dank", zegt de generaal, „de Japanners komen niet deze richting uit." Over Kanton, de hoofdstad van Zuid-China, huilen de alarmsirenes. Mijn wagen hotst over een brug over de rivier, die vol booten, jon ken en stoomschepen ligt, en wringt zich door nauwe, van menschen wemelende winkelstraten, door de stoffige wijken van de voorstad, waar winkels, kramen en stinkende koeliekeukens tusschen de steeds spaarzamer wordende leemen hutten staan. Volgepakte riksja's met eeuwig roepende, dravende koelies versperren ons den weg. Geen mensch neemt er notitie van de gierende sirenes. Sedert vier maanden is er minstens twee maal per dag luchtalarm, als de Japanners de spoorwegen met bom men bestoken. Waarom zou men er zich dan druk om maken? Wie let er tegenwoor dig in Kanton nog op de roode vlaggen, die op alle politiebureau's, door de verkeers agenten op alle kruispunten aan de licht masten worden opgehangen, om degenen te waarschuwen, die in het daverende gewoel van de Chineesche millioenenstal de on heilspellende stem van de sirenes niet heb ben gehoord? Lei-grijs verrijzen villa's en tem pels. Als ik, rijdend tusschen leege rijstvelden en vijvers, meen reeds buiten de stad op het land te zijn, buigt de chauffeur plotse ling af. Vlak voor ons staat tusschen moes tuinen een rij moderne betonvilla's, leigrauw geverfd om ze onzichtbaar te maken voor het oog van de vij andelijke vliegers, evenals de tem pels, standbeelden en alle gebouwen van de Zuid-Chineesche hoofdstad, die vroeger wit waren. Immers, zouden deze scherp afstekende, witte voorwerpen den Japanschen vliegers, die dagelijks de stad van de lucht uit be stoken, gemakkelijk tot oriënteeringspunten kunnen dienen. Én zeker is het van be lang, dat deze groep van afgelegen villa's aan het oog van den vijand wordt ont trokken, want hier, achter een haag van woest uitziende soldaten, die met het ge weer aan den schouder, het hoofd door don stalen helm gedekt, iederen vreemden indringer met wantrouwende blikken op nemen, bevindt zich de met een zeker waas van geheimzinnigheid omgeven residentie van Zijne Excellentie den Gouverneur van de Zuid-Chineesche provincie Kwantoeng, Generaal Woe-Teh-Sjen. Vogelkooien op de zandbarricaden. In den voortuin vap de villa zijn mans- hooge barricaden van zandzakken opge worpen tegen het splintergevaar bij een Japansch luchtbombardement. En, echt Chi neesch: op deze echt oorlogsachtig aan doende barricaden staan de kooien met ver schillende vogelsoorten, die iedere Chinees met heel zijn sentimenteele dierenliefde welke zich evenwel tot de vogels beperkt koestert en verzorgt. Nu, tegen den avond mogen de gevederde bonte zangers genieten van de koele buitenlucht. Een stram officier leidt mij door den doolhof van gangen tusschen de zandbak- kenbarricaden naar de voordeur en dan sta ik voor ©en slanken man met glad achter over gekamd, grijzend haar. Achter de bril kijken een paar verstandige oogen, vol jeugdig vuur. mij aan. Hij draagt een uni form van ondefinieerbaar blauwe kleur, met hoogen kraag. „Dus U komt uit Japan", zegt generaal Woe-Teh-Sjen in vloeiend Engelsch, terwijl een bediende geruischloos de gevulde thee kopjes op de tafel in de kamer neerzet. De kamer is modern en zakelijk ingericht, geheel zooals menige moderne Hol- landsche woning. „Ik ken Japan en de Ja panners zeer goed. Ruim 25 jaar geleden heb ik aan de militaire academie in Japan gestudeerd en later heb ik het land nog eens bezocht. Als burgemeester van Sjang hai na het eerste incident in het jaar 1932 heb ik veel met de Japanners te maken ge had. Nu zijn de Japanners onze nationale vijanden en de oorlog woedt over het land. Het is interessant, wat U daar vertelt, dat Japan met dezen oorlog slechts onze Kwomintangregeering voor haar anti-Japansche houding met geweld van wapenen wil straf fen en tot bezinning brengen, en dat er in Japan geen haat tegen het Chineesche volk bestaat. Gelooft U mij, in Japan vergist men zich om trent de ware gezindheid van het Chineesche volk in dit conflict Niet alleen de leiders van onze regcering. het heele Chineesche volk van 450 milliocn zielen is er thans van doordrongen, dat Ja pan de vijand is, en is tot alles bereid, om de onafhankelijkheid van de Chineesche na tie te redden. Ik ken de Japanners goed, ik ken hun plannen aangaande een groot Aziatisch rijk. dat zij door Chineesch-Japansche samenwer king zouden willen opbouwen. Maar Japans daden zijn anders dan deze ideale plannen. De Japanners vergeten ons groeiend nationaal bewustzijn, vergeten onze ontzagwekkende cultureel© prestaties de eindelooze uitgestrektheid van ons Chineesche grondgebied, de 450 millioen van ons Chineesche volk. Onze financieele positie is ongeschokt dooi den oorlog. Daardoor kunnen wij iedere gewenschte hoeveelheid oorlogsmateriaal in het buitenland aankoopen. Ongeschokt vertrouwen. Een telefoon rinkelt. Een bediende komt binnen en stoot een paar woorden uit in het harde Kantonneesche dialect. De gou verneur loopt vlug naar het toestel. „Zoo, dus in Bias-Bay", herhaalt gouver neur WoeTehSjen de telefonische mede- deeling. Dan komt hij met een glimlach vol vertrouwen naar mij toe „Ze melden mij daar juist de landing van de Japanners in Bias Bay bij Hongkong. Best, laten ze maar naar Kanton komen. Wij zijn gereed, hun een warme ontvangst te bereiden. En dat beteekent voor de Japanners een nieuw front, waar ze tienduizenden nieuwe troe pen in het gevecht zullen moeten brengen." „Wij Chineezen zullen winnen." Ik sta naast den gouverneur en samen kijken wij naar de stad Kan ton, die zich langzamerhand in duis ternis hult. De ruiten van de kamer beginnen onder het blaffende snel vuur van de batterijen, het ratelen van de machinegeweren, de verre, doffe uitbarstingen van de Japan sche bomimen, licht te vibreeren. „Goddank, de Japanners vliegen in hun gewone richting, verklaart de generaal, na dat hij zich aan de wolkjes van het afweer geschut met kennersblik heeft georiënteerd. Als ze hierheen gekomen waren, hadden we minstens een half uur in den vluchtkel- der moeten gaan en dan zou ik te laat zijn gekomen op een groot diner in Kanton, waarvoor ik uitgenoodigd ben. „En de gou verneur wijst op een nieuw gebouwd, bom vrij onderkomen in den voortuin, waarvan de deuren uitnoodigend open staan. Plotseling komt de generaal heel dicht op mij af en zegt levendig: „Versta mij wel, China is vast besloten, dezen oorlog tot het bittere einde vol te houden. Zelfs als wor den wij door Japan, dat in militair opzicht veel sterker is dan wij, verslagen, den oor log als zoodanig zullen wij Chineezen win- Eenrichtingsverkeer en vliegen op bepaald aangegeven hoogte. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Herald" schrijft, dat het Britsche ministerie van luchtvaart nieuwe maatregelen heeft ge troffen ter bevordering van veilig luchtver keer bij slecht weer. Boven Engeland zal een systeem worden toegepast van eenrichtingsverkeer langs de verschillende routes, zulks ter voorkoming van botsingen tusschen vliegtuigen. Aan deze verkeersregelen zullen zoowel particu liere als militaire vliegtuigen vanaf Februari a.s. onderworpen zijn. Wanneer de weersgesteldheid eenigszins ongunstig zou worden, zullen alle toestellen zich moeten houden aan routes met een richtingsverkeer op acht verschillende hoog ten tusschen 1500 voet en 3 mijl. Een vliegtuig, dat vier of vijf steden aan moet doen. zal derhalve wellicht op vier verschillende hoogten moeten vliegen ge durende de reis. De toestellen van de Roval Air Force. die lange tochten onder nemen, zullen iederen keer, dat zij van richting veranderen, ook hun hoogte moe ten wijzigen. Vliegtuigen, die lager dan 1500 voet of hooger dan 18.600 voet vliegen, behoeven echter geen aandacht -te schenken aan deze voorschriften. De nieuwe regelingen zijn noodzakelijk gebleken, nu de snelheid van moderne toe stellen zoo spoedig vergroot wordt, dat botsingen veel waarschijnlijker zijn dan vroeger. Van een spion der Spaansche Regeering? Een winkelier in Bóle, in de buurt van Neuchatel, vond volgens de Daily Ex press een geheime boodschap in een si naasappel elke hij gekocht had en bezig was te schillen. Binnenin vond hij 'n klein kaartje waarop in het Spaansch het volgen de was geschreven: Zendt ter versterking 5.000 man, Pertale di Sorte." „Franco zal 1312—7 een aanval doen." Wanneer de sinaasappel werd gebruikt door een spion van de Regeering om op die wijze een ixxxischap over te brengen naar het hoofdkwartier, is het een raadsel hoe de vrucht in Zwitserland terecht is gekomen. Auto van den Prins in het ge drang. Zooals wij gisteren meldden, heerschte Zondag voor het paleis Soestdijk een enorme drukte. Om één uur 's middags deed zich, naar het Hlbld. meldt, het volgende incident voor. Een dozijn fotografen trachtte de sfeer van het oogenblik vast te leggen op de gevoelige plaat: de veldwachters, die het fietspad vrij hielden, werden gefilmd. Lenzen werden ge richt op de vijf a zesvoudige rijen bezoekers, die allen in gespannen aandacht den weg naar beide zijden aftuurden. Eén der fotogra fen stak plotseling den weg over om een plaatje te maken van een fietsend echtpaar, dat in het voorbijrijden opzij keek in de ricn- ting van het welbekende paleis. Dit laatste nu was den veldwachter blijkbaar niet naar den zin. Eén hunner liep hem achterna, een ander riep: Neem zijn toestel in beslag! Pas op, een auto. Opschudding onder de aanwezigen, vooral onder de lensbroeders. Wat beteekende dit alles? In het begin van de week was een verzoek van H. M. tot hen gericht om in deze dagen de Prinses niet te fotografeeren. Als een hoog bevel is dit verzoek gerespec teerd. Edoch, wat hier gebeurde, was heel wat anders. De veldwachters dachten er echter het hunne van. Zij zetten den fotograaf, die zich schielijk uit de voeteen maakte, ach terna; eerst getweeën. Even later holden vier stoere kerels, gewapend met sabel en revolver, achter den jongeman aan. Het duurde niet lang of zij hadden hem inder daad te pakken. Ondertusschen was de me nigte ten gevolge van dit incident rumoerig geworden. Vele menschen liepen heen en weer, sommigen holden over den straatweg zonder te weten waarom en waar toe. En er was nu opeens geen enkele overheidsdie naar meer, die daar aandacht aan besteedde. Al de vier mannen, die de orde hadden te bewaren, hadden het druk met dien eenen fotograaf. Twee hunner leidden hem tus schen zich in naar de wacht; de beide an deren liepen ook maar mee. Plotseling ecu- ter werd er geroepen: Pas op, een auto! Pas op, een auto! Menschen stoven achteruit. Een lage grij ze wagen had moeten remmen om geen ongelukken te maken: het was de wagen van Prins Bernhard, die terugkeerde van zijn ochtendrit. Langzaam reed hij door en draaide oen paleistuin binnen. Even later zag men den Prins haastig de stoep oploo- pen en naar binnen verdwijnen. De mannen met hun arrestant begaven zich naar de wacht, in een naburig gebouw aan den straatweg, waar de fotograaf aan een ver hoor werd onderworpen. Gisteren heeft de. particuliere secretaris van de Prinses baron mr. J. C. Baud, een onderhoud gehad met den districtscomman dant der Rijksveldwacht te Amsterdam en enkele rechercheurs om een regeling te treffen voor het fotografeeren van het pa leis. Geen verbod. Er is voor het paleis geen verbod om te fotografeeren. Op verzoek van het Hof doen de fotografen geen pogingen om II.M. de Koningin of Prinses Juliana te kieken, doch de Prins, die er zelf volkomen onverschillig voor is, beschouwen zij als „vogelvrij". De rijksveldwacht verbiedt echter den fotogra fen standplaats te nemen op den rijweg, het geen dan Zondag even tot een onaangenaam beid je heeft geleid, dat echter spoedig weer was opgelost. De verhouding van de pers- menschen tot de rijks- en gemeentepolitie is steeds opperbest. Vertrek van Oehoe Jodhp. 24 Jan. ihcenreis) I Nandoe [singap. 24 Jan. (heenreis) I Buizerd (terugreis) Ibis (heenreis) Bagd. 24 Jan. Alex. 24 Jan. Aankomst t« Rang. 24 Jan, Band. 24 Jan, Athene 24 Jan< Basra 24 Jan, Torenvalk [A-dam 28 Jan. I (heenreis) I Een nieuw type landvliegtuig voor de postroute AfrikaBra zilië. Katapult-schepen weldra overbodig? Aan een verklaring van den, door zijn avontuurlijke, vlucht over het hoog-plateau van Paniir verleden zomer bekend gewor den directeur der „Deutsche Lufthansa" Ba ron von Gablenz, ontleenen wij het volgende omtrent de plannen dezer groote Duitsche luchtvaartmaatschappij voor het jaar 1938. De hoofdaandacht der „Lufthansa' is ook dit jaar op het transatlantisch verkeer ge richt, Op verschillende Duitsche werven worden nieuwe types vliegtuigen ontworpen, nadat in 't afgeloopen jaar de Azoren-route van den Noordelijken oceaan voor het post verkeer geopend werd. Van belang is, dat de Ha 139, die daarbij zoo gunstige pres taties te zien gaf, ook mogelijkheden opent voor het verkeer, over den Zuidelijken Oce aan. Aangezien deze route 800 km. korter is dan de noordelijke route, hoopt rrnen met de Ha 139 het weldra buiten de zgn. „Kata- pult"-schepen te kunnen doen, die altijd slechts als noodhulp werden beschouwd. Het gaat er op het oogenblik om, een type land- vliegtuigen te construeeren, die op het wa ter kunnen drijven, die echter voor het ove rige wegens hun geringeren weerstand groo- tere snelheid kunnen ontwikkelen. Binnen enkele weken zal voor het eerst op de post- route-Afrika-Brazilie een dergelijk land- vliegtuig vliegen. Sovjet eischt bestraffing der schuldigen. Op 19 Januari j.1. ontdekten twee soldaten van den Russischen grenswacht op het meer Tsjoedskoje (Peipoesmeer) eenige personen die met twee sleden ongeveer 750 meter op Russisch gebied waren doorgedrongen. Tijdens de achtervolging der grensovertre- ders werden de soldaten onverwacht door le den van den Estlandschen grenswacht van Estlandsch gebied af beschoten, van een af stand van ongeveer 100 meter. De beide Rus sische soldaten werden gedood. Een onder zoek ter plaatse wordt ingesteld. Heet Russische telegraafagentschap Tass verneemt thans uit betrouwbare bron, dat in opdracht van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken de Russische gezant in Estland aan het ministerie van buitenland sche zaken aldaar een protestnota heeft over handigd, waarin de eisch tot bestraffing van de schuldigen en schadevergoeding aan de achtergebleven betrekkingen van de slacht offers gesteld wordt. Duitscliland gaat scholen bou wen. Op de Duitsche Staatsbegrooting voor 1938 zijn de eerste termijnen voor den bouw van nationaal-soci- alistische opleidingsscholen ge plaatst. De kosten zullen ongeveer 12 millioen mark bedragen. Twee arbeiders in de hoofdstad zwaar gewond. Gisteravond zijn twee arbeiders, resp. 18 en 55 jaar oud, tijdens den arbeid in liet bedrijf van de N.V. Nederlandsche Nikkel- fabriek aan den Distelweg te Amsterdam, ernstig gewond. Terwijl deze arbeiders tijdens het smelten van nikkel vóór den vuurhaard stonden, had er een ontploffing plaats in den oven, Beide mannen kregen een gedeelte van de gloeiende massa over het lichaam en liepen ernstige brandwonden op aan hoofd en borst, ook hun kleederen verbrandden. De G.D. heeft beide slachtoffers naar liet Bin nengasthuis overgebracht. Rijksmiddelen staan meerderen steun niet toe. Gaarne onderschrijft de minister de opmerking, dat er zeker onder de noodlijdende gemeenten verschei dene zijn, die in zuinig beheer tal van niet noodlijdende overtreffen, al dus de mem. van antw. op het Voorloopig Verslag over de be grooting van Binnenl. Zaken 1938. En evenzeer juist is de bewering, dat de toestand van noodlijdendheid veroorzaakt is, doordat men er niet in geslaagd is, aan de overmacht van dalende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. Indien ook de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds ten volle a fonds perdu zouden wor den beschikbaar gesteld, zou daar mede nog een bedrag van f 8.550.000 zijn gemoeid, dat, bij handhaving van een sluitende fondsbegrooting uit de Rijksmiddelen zou moeten worden geput, die dit echter niet toe laten. Op de korte vraag, hoe de regering voor nemens is, de gemeentelijke autonomie te herstellen, wordt dit korte antwoord gege ven: Niemand kan de autonomie der gemeenten herstellen, die kan alleen zichzelf herstellen. De regeering heeft van den aanvang af er voor gezorgd, dat de mogelijkheden tot dat herstel ook in crisistijd open bleven. Transport heeft vlot verloop; vandaag verder naar Wijk-bij- Duurstede. De beide groote sluisdeuren bestemd voor de sluisdeuren te Wijk bij Duurstede zijn gisteren in den loop van den dag in Vrees wijk aangekomen. De tocht van Utrecht door de nieuwe zijtak van hot kanaal naar de nieuwe sluizen heeft geen moeilijkheden opgeleverd, ook het schutten ging hier vlot, lag het aanvankelijk in de bedoeling om aanstonds verder te trekken, bij nadere overweging werd het beter geoordeeld te wachten tot Dinsdagmorgen 3 uur om een proef te nemen met een van de deuren. Voor het transport over de lek zijn in verband nit den sterken stroom voor iedere deur vier sleopbooten noodig. Aangezien op dat vroege tijdstip weinig verkeer in de ri vier te verwachten is. zal men gemakkelij ker met de diepliggende groote deuren kun nen manoeuvreeren.. Slaagt de proef mot de eerste deur dan zal men aanstonds ook met die tweede'deur Tfwi d<vn avond hoopt men met het transport te Wijk hij Duurstede aan te komen. Het ligt niet in de bedo* l.ng nog den zelfden dag de beide deuren in d® s''.''^en ?P hangen. Wanneer dit zal geschieden is thans nog niet bekend. REGEERING LAAT ZICH DOOR FANATIEKE VOLKSGROEPEN NIET BEÏNVLOEDEN. Een blik rondom ons in het land ontmoet wat de handhaving van de Zondagswet be treft, een bonte verscheidenheid van toepas- sing. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet, lezen wij in de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken 1938. Naast het inzicht, dat door bevordering van de Zondagsrust omstandigheden kun- nen worden geschapen, waardoor de heili- ging van den Zondag zal worden bevorderd is er een uitermate levendig en wijdvertakt verlangen naar verzekering van Zondagsrust als algemeen socialen maatregel. De Overheid kan niet berusten in een ontwikkeling, die zich niet verdraagt eenerzijds met hetgeen sociale eisch is, anderzijds met hetgeen als diepste over tuiging in de harten van ons volk leeft. De regeering zou geen strikte en uni forme toepassing van de wet willen bevor deren in den zin, zooals sommige leden in het Voorl. Verslag dat vreesden. Ook aan de wenschen van fana tieke volksgroepen zal de regeering het oor niet leenen. Reeds hierom niet, omdat het bewust extreme in een teere materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een op lossing kan brengen. Het zorgenkind van de plaatse lijke overheden. - Kwaliteit van films gaat den minister niet aan Omtrent de publieke eerbaarheid lezen wij in de mem. van antw. op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenland se he Zaken 1938 het volgende: De grens van wat als oirbaar voor het openbare leven kan gelden, kan, naast de algemeen© strafwet, het best door de plaat selijke Overheid worden vastgesteld. Indien de toestanden ter plaatse zich in ongewenschte richting driegen te ontwikke len, geeft de minister, de plaatselijke bestu ren, zoo noodig aansporingen om daadwer kelijk op te treden. De overheidsbemoeiing met de film heeft niet ten doel, te zorgen voor de kwaliteit van het geboden©. Zij beoogt slechts te waken voor vertooning van wat in strijd met de orde en goede zeden is. Een verdere directe bemoeiing van over heidswege zou de minister niet gaarne voor zijn rekening nomen. De algemeene meening in voetbalkringen le Batavia kan als volgt worden samenga vat: „Niet tot overwinning, doch ter ver krijging van grooter ervaring en tot contact met sportkringen in Nederland zal het voet balteam uit Indië dat naar Nederland komt voor de wereldkampioenschap-wedstrijden) de matches in Nederland tegemoetzien". oetbaldeskundigen realiseeren volkome" dat dit team, zoodra het eenmaal zal zijn sa mengesteld, niet tot groote international prestaties in staat zal zijn. Men zal reeds i blij zijn, indien geen al te slechte resultaten worden geboekt. Inmiddels Js men reeds met de Kerstda4 j gen begonnen te Batavia selectie-wedstnj' den te spelen voor West-Java, terwijl voor het overige deel van Java dergelijke wed' strijden, ter beoordeeling van het speler®'! materiaal op 30 Januari te Semaran? e, boerabaja zullen plaats vinden. Alh°®*.c I de animo om te gaan natuurlijk groot z'et de keuze-commissie zich voor het F gesteld, dat vele voetballers zich in I band met beroepsbezigheden, niet voor maanden kunnen vrijmaken. De £r0jn, I vraag ia nu maar hoe ©en heterogeen disch elftal zich zal weren tegenover ropeesche teams met betere techniek, w» 1 tegenover de Indische 6pelers over groot uithoudingsvermogen en snelheid l schikken. Verder tellen ook andere f® ren mede, zooals bijv. hoe gereageerd worden op het spelen in vreemde onige2 en groote stadions, met een buitenge©, groot aantal toeschouwers, in vergeld Mum aantal toeschouwers, in veigeui met het publick dat men in Indië is. •ooa

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2