Ingezonden De jaloersche verloofde Dinsdag 25 Januari 1938 &tadtoieiiwj De Blindenavond Een sympathieke tentoonstelling De baby als zedenbederver Langs de Straat Het „Balansopruimings- verschijnsel" Stilstaan in de lucht Dc Java op dc reede Tweede Blad Een goed begin, maar toch Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Onze bekende blinde stadgenoot, de heer A. Krijgsman wie ziet hem niet dagelijks met verrassende zekerheid langs de straat loopen, ook al is hij zonder geleide, en zonder aarzelen aanbellen, bij het doel van zijn wandeling heeft over de blindenverzorging een en ander verteld, dat wel interessant is, nu binnen enkele dagen de film-avond van den Nederlandschen Blindenbond hier wordt gehouden. Het blinde kind moet vroeg de deur uit, aldus de heer Krijgsman. Dikwijls bestaat de neiging om deze kinderen lang thuis te houden. Dat is fout. Te Huis ter Heide, bij Zeist, is een inrichting gevestigd, waar aan deze kinderen de noodige handigheid wordt bijgebracht in dagelijksche dingen. Daarna kunnen ze het in stituut te Bussum bezoeken, waar ze vak-on derwijs ontvangen. Op de film zien we o.a. hoe het verschillende dezer blinde menschen gaat, nadat ze dit instituut hebben verlaten. Soms is de verdere levensloop tragisch, als gevolg, niet alleen van de ongunstige tijdsomstandig heden, doch ook dikwijls van nog onvoldoende bemoeiing van overheidswege. Velen brengen het in de maatschappij echter tot eên eigen werkkring. Gewone arbeid. De Bond tracht voor de blinden gelijke rech ten te krijgen als voor de zienden. Wat hij wil is dit: dat de blinde arbeiders gewonen arbeid verrichten naast de ziende, en dat zij slechts worden geholpen voor zoover het betreft de bijzondere moeilijkheden, welke hun om standigheden meebrengen. De propagandist van den Bond, de heer Van den Berg, die zelf blind is, geeft hier en daar een korte toelichting, welke merkwaardiger wijs precies op tijd wordt gegeven bij de vertoonde filmbeelden. Hij weet, ofschoon hij de film uiteraard nimmer heeft gezien, precies tot waar deze op zeker oogenblik is afgedraaid. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, wordt de avond gegeven op Donderdag 27 Januari a.s. in „Musis Sacrum, aanvang kwart over 8. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Boekhandel D. Schreuder, Boekhandel Boendermaker en Siga renmagazijn Rejhons, Loodsgracht. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat als nog medewerking zal worden verleend door den plaatselijken tenorzanger, den heer Jan Wil- lems, die een tweetal liederen ten gehoore zal brengen. Dit jaar bestaat de Kon. Ned. Bond van O.Off. 50 jaar. Het jubileum wordt in Den Haag gevierd en om nu allen in de gelegen heid te stellen, dit feest mee te maken, is er een Hartmanfonds opgericht, dat ten doel heeft den medeoprichters"van den Bond, die door financieele moeilijkheden niet in staat zouden zijn, de vergadering te bezoeken, door steun dat bezoeken mogelijk te maken. Tot versterking van de kas van dit fonds heeft mevr. v. VlietWickel, de ijverige propagandiste van den bond, het plan opge vat, direct na de geboorte van de Prinselijke baby een tentoonstelling te houden van door haar in het afgeloopen jaar vervaardigde handwerken. Zij hoopt, dat voor het goede doel, de ten toonstelling door velen bezocht zal worden. De baten zijn uitsluitend voor het fonds be stemd. De toegang is vrij, maar een busje zal alle bezoekers uitnoodigen een minimum dankoffertje te brengen van 10 cent. Wij hopen, dat het initiatief zal slagen. GEEN VISSCHERSLATIJN. Een snoek van 10</2 pnod. De heer S. de Does, lid der H.S.V. ,,Den Helder", heeft j.1. Zondag het geluk gehad een snoek te vangen van 10.5 pond, in de wateren bij Kamperduin. Deze snoek werd bemachtigd met de z.g. Swimmer, een instrument, dat uitgevonden werd door den heer Laimböck te Amsterdam. Aan dezen swimmer wordt een dood visch- lijfje zonder kop bevestigd, deze wordt op en neer door het water getrokken en de snoek denkt een vischje te verschalken, maar door de haken, die aan dezen swimmer zijn beves tigd, wordt de snoek verschalkt en zoo ge vangen. LOUIS EN HENRIËTTE DAVIDS REVUE „AMSTERDAM FOLLIES". Te Den Helder. Op Zondag a.s. zal de Nederlandsche Revue (Dir. René Sleeswgk) in het Casino ihaar nieuwe Louise en Henriëtte Davids Revue „Amsterdam Follies" opvoeren. De Revue gaat in origineele bezetting als te Amsterdam Naast Louis en Henriëtte Davids treden o.a. op: Cisca Harms, Emmy Claritz, Gerard Walden, Tim Telby, Roxini, Jack Bow en de 14 Helena Bell Stars. Orkest o.l.v. Pim de la Fuente. De plaatsbespreking voor deze voorstelling begint Woensdag a.s. MöTTLINGER BIJEENKOMST. Morgenavond 8.15 u. wordt in het Evange lisatiegebouw, Vijzelstraat, een Möttlinger bijeenkomst gehouden, die gratis toegankelijk is. Het spreekuur, zoo wordt in de adverten tie meegedeeld, zal worden gehouden van 7 u—8.15 u. Het woord zal worden gevoerd door den heer Plomp, van Amsterdam. ZWEEFVLIEGEN. Zondag j.1. behaalden op het vliegveld De Kooij de heer J. Kootker z'n B-brevet zweef vliegen en mej. Nelly Groot en de heer C. Steeman hun A-brevet. ABONNEMENTS VOORSTELLING „DE WIJZE KATER". Indien de Blflde Gebeurtenis heden plaats heeft, gaat de voorstelling wel door. Gelegenheid tot afhalen van kaarten heden middag van 35 uur. Hee gebeurde een dezer dagen. In de Koningstraat, in een te goeder naam en faam bekend staanden bloemenwinkel. De eigenares van den winkel is zéér Oranje gezind en dies is het te verklaren, de ge noemde eigenares zich geroepen voelde in de étalage van haar bedrijf een origineel ooie vaarsnest te laten bouwen, bg dat nest een ooievaar op te hangen en in het nest... een rozige baby. Geen échte natuurlijk... eén baby van glimmend oranje-celluloid. Een baby, die men in iedere speelgoedzaak voor 2 gulden kan koopen. Een baby, waar onze jeugd van 1 tot 8 jaar „stapel" mee is. En zoo geschiedde het dat nest, ooievaar en baby zich in de étalage ophielden en vele jongeren en ouderen bleven staan om dat idyllysch tafreel van jeugd en symboliek in oogenschouw te nemen. En men verheugde zich zeer! Dat is het eerste bedrijf. Onder de vele passanten in de drukke straat bevond zich echter een meneer, die eveneens met kennelijk genoegen, op stap was. Hier en daar wierp hij welwillende blikken in de étalage's en genoot met de anderen van den opgewekten geest, die er uit tal van winkels sprak. Hij was een bekend man. Een beschermer van de Wet, om het heel precies te zeggen: hij was agent van de Zedenpolitie. En een speling van het noodlot wilde, dat die agent iemand tegenkwam, die hem, (naar men zégt tenminste...) in figuurlijken zin gesproken, op z'n vestje spoog en hem kond schap deed van het feit, dat er in voornoemde étalage een bijna spiernaakt kindje lag. Uiteraard trok de agent z'n wenkbrauwen op en stevende spoorslags naar den gewraak- ten winkel. Wierp een blik in derzelver étalage en ziedaar... het was wdér: erin lag een baby, rozig en blozend, met bloote armpjes en beentjes en alleen om het middel een rood-wit-blauw bandje. Wellicht bloosde de Zeden-beschermer eerst en stond hij in twijfel wat te doen. Direct de arrestantenwagen te laten arriveeren en een oploop te forceeren, óf eenvoudig de eigenares in hechtenis te laten nemen. Wij weten het niet... Wél weten we, dat de man den drempel van het huis overschreed en de eigenares op staanden voet te spreken verlangde. Het welk geschiedde. Deze vernam toen, terwijl haar mond open viel en een blos van schaamte, dan wel van edele verontwaardiging, haar naar de kaken vloog, dat zij in overtreding was en dat de baby als steen-des-aanstoots fungeerde. De eigenares werd er zenuwachtig van, wat te begrijpen is als men als vrouw-alleen tegen een man-der-wet staat. Zij werd echter ook woedend, (wat typisch vrouwelijk is), en vroeg den agent of-ze-gek-geworden-waren". Zijnde dat niet het geval, werd de steen des aanstoots bekeken. De agent ontdekte dat de band meer naar bóven moest, want dat het ongepast is, als een baby -an 1 dag zich ten voeten uit aan het Koningstraatsche publiek vertoond. Er werd nog wat nagepraat en de juffrouw had rose kleurtjes, ook al is zij geen baby meer en de agent ging weg, ook wat zuur zoet lachend, blij, dat hij de zaak uit was. En de juffrouw slikte 3 asperines en kwam tot de slotsom, dat de aardigheid er voor haar af was en haar dag bedorven. Jane Deering behoorde nu niet bepaald tot de schoonheden, maar haar gezicht was vrien delijk en sympathiek en ze liet altijd een opgewekten glimlach zien. Haar ijver en schranderheid vielen niet te loochenen en het verwonderde dan ook nie mand, dat het meisje, toen ze op vier-en- twintig-jarigen leeftijd het kleine restaurant van haar moeder overnam, het bedrijf in kor ten tijd winstgevender wist te maken, dan aan haar ouders ooit was gelukt. Zoodra ze zich echter verloofde met William Colby, die werd beschouwd als de knapste bezoeker van de zaak, staken haar kennissen hun verbazing niet onder stoelen of banken. William had zich oorspronkelijk aangetrokken gevoeld tot Jane's knappe en charmante zuster Madge, maar nadat hij een van Jane's citroen puddingen had geproefd, was zijn lot bezegeld. De jonge man, die weinig tact bezat, had op zekeren avond openhartig met Jane ge sproken. „Kijk eens, ik ben een ernstig mensch en je zuster is veel te levendig en te jong voor mij. Jg bent verstandiger en bovendien is schoon heid ook niet alles." Jane lachte. „Ik geloof, dat je gelijk hebt, William al zeg je het nu niet direct op een complimenteuze manier." Hij keek haar ernstig aan. „En ik geloof, dat jij een van de verstandigste meisjes bent, die ik ooit heb ontmoet. Ik hoop. dat we het goed met elkaar kunnen vinden." „Ik ook," antwoordde Jane uit den grond van haar hart. Een maand later waren ze verloofd en sindsdien at William iederen avond citroen pudding, die door Jane speciaal voor hem werd klaargemaakt. William was geen jaloersch mensch en vreemd genoeg begon dit feit aan zijn pas gevonden geluk afbreuk te doen. Hij wilde jaloersch zgn en wist, dat het kon, als er maar Kent U hem, die lange militair? Neen? Welnu, let dan eens op, of nee, dat hoeft eigenlijk niet eens; U ziet hem zoo wel, zon der speciaal op hem te letten. Hij treedt pe riodiek op in onze stad, 2 X per jaar. Van 1 Januari tot 1 Februari en van 15 Juli tot 15 Augustus. Opruimingstijd! Dat is zijn tijd. Iedereen heeft zoo z'n hobby alle men schen hebben hun stokpaardje. 2ijn stok paardje is „Koopjes halen". Hij rijdt echter niet op een stokpaard, maar op de fiets en die fiets... daar zou iets over te zeggen zijn, maar de beleefdheid eischt, dat we daar maar niet dieper op ingaan. Wij, winkelende en wandelende Heldenaren, wij komen hem zeker in een van de winkelstra ten wel eens tegen. Welke soort winkels zijn sterke belangstelling trekken? 't Spijt me, ik moet U teleurstellen. Alle, leterlijk alle winkels genieten die eer. Winkels in alle denkbare artikelen: galanterieën, boeken, heeren- en dameskleeding, gereedschappen, parfumerieën, eetwaren, schoenen, corsetten, zien hem zeker minsters eenmaal met ge spannen aandacht alles wat den volke in al haar goedkoopheid getoond wordt, ernstig bekijken. Hier ziet U hem in zijn volle lengte met opgeheven hoofd en gefronsde wenkbrauwen de hoogst geëtailleerde artikelen strak be- oordeelen. Maar wanneer U dien militair dwars op Uw weg ontmoet, sterk voorover gebogen; „zijn" fiets geleund tegen de trot toirband, alles intensief beschouwend, wat laag en rijkelijk op de vloer van de uitstal kast in uitgestald, dan hoeft U niet meer te twijfelen... dat is hem dan. Ja, de winkeliers kennen hem ook heel goed en zij denken in stilte: „waren Alle men schen van tijd tot tijd met dit verschijnsel be- hebt, dan zou in alle winkels de opruiming een succes worden!" Want hij kijkt niet alleen, nee hij koopt ook en „verblijdt" zijn gemalin, die daardoor stellig tot wanhoop gebracht wordt zeker zeer rijkelijk met allerlei voordeeltjes. Laten wij niet verwonderd zijn, geachte plaatsge- nooten, wanneer na verloop van tijd in een toe-huis... een halfjaarlijksche balansoprui ming aangekondigd wordt. Ditmaal dan in tegenstelling met anders, op touw gezet door een lang militair in dienst van het Koninkrijk der Nederlanden. Schiphol beleefde op den vroegen Zondag morgen de zonderlinge sensatie een toestel boven het terrein te zien verschijnen, dat recht boven het platform, op vijftig meter hoogte „op de plaats halt" hield en rustig een paar minuten in de lucht bleef „hangen". Tenslotte kwam dé machine onder een hoek van' 45 tot 50 graden(!) naar beneden, op de manier zoo als we dat wel van autogiro's gezien hebben. En toch week de uiterlijke constructie van de machine niet af van die van ieder ander „ge woon" vliegtuig. De uitloop na de landing be droeg slechts een meter of tien, en toen even later de piloot opnieuw opsteeg, bleek, dat de aanloop slechts een kleine vijftien meter had bedragen! Het gold hier het eerste bezoek aan ons land van het nieuwste product van de Fieseler Flugzeugbau te Kassei, de „Fieseler Storch" waarmee de N.V. Geveke en Co.'s Technisch Bureau, welke hier te lande deze Duitsche fabriek vertegenwoordigt, demonstraties zal geven. Dit toestel, dat de eigenschappen van de auto-giro aan die van een vliegtuig paart, is niet lang geleden door de Duitsche fabriek officieel afgeleverd. Door een bijzondere constructie en mede door gespleten vleugels en speciale landings- klappen is men er in geslaagd den „Fieseler Storch" een minimumsnelheid te geven van on geveer 50 km per uur. Door den tegenwind is het daarom mogelijk geruimen tijd in de lucht stil te blijven staan, niet alleen wanneer de motor vol toeren draait, doch ook zooals wij tijdens de demonstratie zagen wanneer min der toeren gedraaid worden. De kruissnelheid van deze één-motorige machine van 240 pk be draagt ongeveer 160 km, de maximum-snelheid is bijna 200 km/u. Het toestel is bijzonder licht: een oorzaak was. En juist het ontbreken van deze oorzaak ergerde hem! 's Zondagsmorgens wandelde hij en Jane, evenals vele andere jonge menschen uit de stad, meestal in het park en bij deze gelegen heden viel het hem op, dat bijna alle aardige en knappe meisjes door tallooze mannen wer den aan- of nagekeken, zonder dat ze er zich iets van aantrokken of het voorwerp van hun bewondering zich al of niet in het gezelschap van een mannelijk persoon bevond. Ook zag hij den nauwelijks verborgen trots van andere jongelui, wanneer ze bemerkten, dat hun vrouwelijk gezelschap de aandacht trok. Maar geen enkele maal bleek men eenige belang stelling voor Jane aan den dag te leggen. Dit zat William dwars. En op zekeren Zon dagochtend kon hij het niet langer verkroppen. „Het is opvallend, Jane," zei hij, „dat bijna elk meisje door mannen wordt nagekeken. Ik zou het niet kunnen hebben, als ze dit ook bij jou deden!" Jane glimlachte geheimzinnig. „O, nee? Nou, om je de waarheid te zeggenze doen het bij mij ook!" „Wat!" William's toon klonk ongeloovig. Jane drukte zijn arm steviger tegen zich aan. „Niet als jij bij me bent. Jij ziet er zóó sterk en flink uit, dat geen man het zou wagen. Maar als ik alleen ben, dan lacht bgna iedere heer tegen me, hoewel ik ze natuurlijk nooit aanmoedig. Vanmorgen bijvoorbeeld, toen ik op je stond te wachten, hebben wel vier mannen tegen me geglimlacht en één nam zelfs zijn hoed af. Het was juist de knapste lang en donker William voelde zich diep geschokt. „Ik wou, dat je me dit eerder had verteld," zei hg. „Ik ik durfde niet. Ik weet hoe jaloersch je kunt zgn en hoe driftig je bent." „Ik?" merkte William verbaasd op. „Nou ja, in ieder geval, ik wist, dat je het vervelend zou vinden en bovendien een meisje vertelt toch niet aan haar verloofde, dat ze de aandacht trekt van andere mannen." „Weet je zeker, dat je je niet hebt vergist?" „Natuurlijk niet, malle jongen! In zulke din- het leeggewicht bedraagt 850 kg. Daarentegen frappeert de groote breedte van de vleugels, die uit zeer licht materiaal zgn vervaardigd. Het toestel is o.a. bedoeld als sportvlieg- tuig, terwijl het ook door zijn mogelijkheid om zonder gevaar op zeer kleine terreinen te lan den, bruikbaar geoordeeld wordt voor militaire doeleinden. Het wordt ook van beteekenis ge acht voor de burgerluchtvaart, waarbij het zou kunnen dienen als verbindingstoestel tus- schen luchthavens, die geen internationaal ver keer hebben en de dichtbijzijnde groote stations. Het benzineverbruik is één liter per drie km. (Hbld.). Gisterenmorgen is Hr. Ms. Java van Rot terdam vertrokken en gisterenmiddag 4 uur kwam de kruiser op de reede. De oorlogsbodem zal in de omgeving blg'ven tot zijn vertrek naar de Spaansche wateren op Zaterdag a.s. De Java zal voor dien niet meer in de haven komen. SCHIETOEFENINGEN. Donderdag a.s. zullen door Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau", tusschen 10 en 16 u., met kanonnen van 15 cm schietoefeningen worden gehouden. Men opene in de omgeving van de haven zijn ramen. Aan de Redactie van de „Heldersche Courant". Gaarne zag ik onderstaand artikel in Uw geëerd blad opgenomen; bij voorbaat mijn wel- gemeenden dank. Wanneer wij de fotopagina van de „Helder sche Courant" van Maandag 24 Januari bekij ken, doet het ons Jutters toch goed te zien hoe Overste Van den Berg van den Onderzeedienst een oorkonde inmetselt in het Monument bij den Onderzeedienst als „symbool" tusschen Marine en Wetenschap, en gewijd aan de vele tochten, gemaakt door Prof. Vening Meines om de wereldzeeën, om voor het nageslacht be waard te blijven, wat ook de commandanten en bemanningen met deze kleine onderzeeërs voor de wetenschap hebben gepresteerd. Meerdere gedenkplaten en glas in lood ramen zijn bij den Onderzeedienst te zien en te be wonderen, alsook een gedenkteeken van de eerste kleine onderzeeboot, de „Luctor et Emergo", of, zooals wij vroeger zeiden, de „Lukt het vandaag niet, dan wel morgen". Dan gaan wij in gedachten terug en zien wij in ons Den Helder hoe daar Helden geëerd worden en ter hunner herinnering monumen ten staan: „Voor hen die vielen" op het Haven plein. Het massale Monument op het Helder der Zee-plein, gewijd aan Dorus Rijkers en zijn mannen uit gansch Holland. Het borstbeeld van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik. En niet te vergeten de Bank aan de haven van wijlen Luitenant ter zee De Jong. Hoe vol trots wijzen wij onze gasten en vreemdelingen om deze mooie plekjes in onze stad te bezoeken, ofschoon ze in geheel Neder land bekend zijn. Toch moet het mij .van het hart, want er mankeert hier in Den Helder nog iets om voor het nageslacht bewaard te blijven, en dat zijn onze „Gevallen vliegers" der Marine, want ook hier is Wetenschap en Marine samen gegaan. De pioniers, die over zijn, en dat zijn er enkele, ziet men bij de K.L.M. steeds hun tochten naar ons schoon Insulinde maken. Om er enkelen te noemen, waar de pioniers uit de dagen van 1915 waren en nog vergeten leven, n.1. de heeren Vrede, Van Hengel, Van de Witte, Thomson en Smit Crans en een Tepas en Feenstra, enz. Maar nu die heengingen, als Blankers, Knij- vers, Heckman, Dulfer, Auwerda, Scheffelaar, Goedhart, Lems en tientallen anderen. Om over de kreupelen en blinden nog te zwijgen Waar staat voor hen een monument, zooals men dit op Soesterberg en Schiphol kent? Dat Monument behoort te staan in ons mooie Julianapark, op een der gazons, bij de inkomst van ons Den Helder. Vraag: Wanneer? Kom, makkers van den Marine-Vliegdienst (M.L.D.), eert Uw kameraden bij Uw 20-jarig jubileum. J. KREUGER. Huisduinen, 24 Jan. 1938. gen vergist een meisje zich niet. Maar ik zal 't je bewijzen en wel direct. Ga jij daar zit ten, dan zal ik een poosje heen en weer wandelen." Ze liet hem achter op een bank en ver wijderde zich langzaam. Nog geen tien meter verder ontmoette ze twee knappe jongelui, die haar in het voorbij gaan toelachten en zich zelfs belangstellend omdraaiden om haar na te kijken. En terwijl ze voortdurend in de nabijheid van William op en neer bleef loopen, speelde dit zelfde zich nog vele malen af. Jonge mannen, oude hee ren, knappe mannen, leelrjke mannen allen stelden de grootste belangstelling in Jane. De verbaasde William werd door verschillende gevoelens bezield zoowel door jaloezie als door trots. Eindelijk sprong hij op en liep met een kleur van opwinding Jane na. Hij greep haar bij den arm, juist op het moment, dat weer een voorbijganger zich omdraaide om haar na te kijken. William trok haar mee naar een min der druk gedeelte van het park. Terwijl ze naast elkaar op een bank zaten, sloeg hij een arm om haar heen. „Lieveling," zei hij. „Ik wist niet, dat jij zóó de aandacht trekt. Je moet me beloven, dat je nooit alleen in dit park gaat wandelen. En eh we hebben eigenlijk nog nooit gesproken over den datum, waarop we zullen trouwen. Vind je het ook niet beter, dat we dit zoo gauw mogelgk doen? Je hebt de be scherming van een man hard noodig." Jane kroop dichter tegen hem aan. „Hoe eerder, hoe beter, jongen!" Dien avond vertelde ze haar zuster Madge wat zich in het park had afgespeeld. Ze scheen er veel plezier in te hebben en schudde van het lachen. „Maar hoe kwam het dan, dat al die man nen zoo naar je keken?" vroeg Madge nieuws gierig. „Och," antwoordde Jane, „een meisje, dat niet mooi is, moet soms door een kinderlgke handigheid de aandacht weten te trekken. Tegen iederen man, dien ik tegenkwam, stak ik m'n tong uiU" - P. D. Met verbluffende meerderheid heeft de Fransche Kamer de motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. Men heeft het in onze krant gelezen. Toch gaf deze stemming geen zuiver beeld van de houding tegenover de huidige regeering. Ondanks het feit, dat bijna de geheels Kamer achter hem stond heeft Chau- temps geen macht, zoo schreef de N.R.Ct. in een beschouwing. De stemming was geen uiting van het vertrouwen, dat de partij fracties in hem stellen; eerder een uiting van het wantrouwen, waarmede men de politieke situatie gadeslaat. Van dit wantrouwen getuigen niet alleen de fractiebesprekingen; evenzeer geven daar van de perscommentaren een beeld. Chautemps is een handig politicus. Die handigheid en soeplesse stellen hem menig maal in staat tegenstellingen te overbruggen, waar dit voor anderen onmogelijk zou zijn. Maar Chautemps is dientengevolge niet de man met de ruggegraat, de man, in wien men een tegenstander kan zien, maar waarvan iedereen weet waar hij staat. Van Chau temps weet niemand, waar zijn eigenlijke plaats is, wat hij wil en waarheen hij stuurt. Hij is als de kapitein, die zijn schip langs de riffen stuurt, maar zonder te weten, naar welke haven hij den steven richt. Het zou overdreven zijn om te zeggen, dat het feit, dat Chautemps er de man naar is om politiek gesproken om te vallen, hem zoo veel stemmen heeft bezorgd. Maar toch moet deze factor van groote beteekenis zijn. Niet alleen de stemming stond in het tee- ken van deze dubbelzinnigheid. Ook de re- geeringsverklaring legde daarvan getuigenis af. Eenerzijds sprak daaruit een beroep op de nationale .eenheid en een leedwezen over het mislukken van een poging een kabinet van nationale eenheid te vormen. Maar an derzijds boog Chautemps weer naar alle kan ten, hulde hij zich in vage formules, die in meer dan in een richting kunnen worden uit gelegd, verheerlijkte hij het volksfront, maar dong tegelijkertijd naar de gunst van hen, wier politieke opvattingen in een andere rich ting gaan. De werkwijze, die Chautemps volgt, typeert den man. Eenerzijds wil hij aan het volks front vasthouden, maar met kunst en vlieg werk tracht hij de nadeelen weg te nemen, welke daaraan in de practijk verbonden blij ken, zonder het kwaad te willen aantasten. Feitelijk verkeert men ook na de regee- ringsverklaring van Chautemps nog evenzeer in het onzekere als tevoren. Zijn verklaring was geen program daarvoor waren de lijnen te algemeen - gehouden de stemming geen uiting van eensgezindheid eri vertrou wen. Men moet zich zijn oordeel voorbehou den en de daden in de toekomst afwachten. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Marguerite Gauthier". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Incognito getrouwd" en „De onzichtbare troubadour". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De schrik van wijk 7" en „Non Stop New- York". HEDEN. Casino, 8.30 uur. „De wijze kater", met Jan Musch. Chr. Mil. Tehuis, 5 en 8 uur. Filmvoorstel ling Ned. Bond v. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Woensdag 26 Januari. Musis Sacrum, Koningstraat, 8 uur: Feestavond leerlingen Ambachtsschool. Donderdag 27 Januari. Musis Sacrum, Koningstraat, 8 uur: Propaganda-avond Ned. Blindenbond. Vrijdag 28 Januari. Casino, Kanaalweg, 8 15 uur: A.V.R.O.-bridge-drive. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 17 04 Barometerstand Den Helder 765.6 Temperatuur lucht g.g Laagste temp. lucht gisteren 6.3 GESLAAGD: Maandag j.1. slaagde In het Ziekenhuis de Maria-sticliting, te Haarlem, voor ziekenverpleegsters diploma a, onze vroe gere plaatsgenoote mej. Annie Hoogenbosch. van 24 Januari 1938. BEVALLEN: M. van de Geer—Schweikert, a.; V. J. A. Dijkman—Bonte, z.; M. H. van HartingsveldGrotewal. z.G. Beneker— Prins, z.; J, W, WestendorpOrtmann, d.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5