Communistenputsch in Portugal nog net verijdeld Er is nog oorlog in Abessinië Als deserteur uit Spanje ontsnapt uchteo op Indië 1 Arme landbouwers misleid Bange avonturen als stowaway Graanbesparing in Duitschland Cor Dekker's vlucht Waar zijn Loe en Norre?? Ook West-Spanjc zou in opstand komen Huwelijkskansen van Duitsche Jodinnen dalen 6000 Italianen gedood; drie bataljons Erythreeërs overgeloopen Recordvlucht van Amerikaanscbe bommenwerper Honderd fabrieksmeisjes staken Noorderlicht belette kortegolfverkeer SkwSlns elk lioric In het Brouvrerstraatsche huisje zet Cor Dekker zjjn verhaal voort. Een aan grijpende opsomming van gruweldaden In het Spanje, dat deels aan Franco, deels aan de Regeering behoort. Gruweldaden, waar hjj vlug overheen loopt... die hij met enkele woorden aanduidt En we luisteren: de vader, de moeder en de verslaggever. Het gaat van front tot front, naar al de dorpen en steden, die het laatste jaar een bekende klank gekregen hebben. Hier een paar dagen bomaanval, daar een week tirailleurswerk... en ergens anders een bloedbad, waar de internationale brigade weer dunde. Idylle tusschen het vuur. Naar Saragossa gaat het, naar Igar. In den tusschentjjd beleeft Dekker een idylle. In Madrid heeft hij kennis gemaakt met de 21-jarige Bernarda Ganzalez en haar moeder. De jonge menschen vatten genegenheid voor elkaar op en Dekker besluit haar, indien zich de mogelijkheid voordoet, te trouwen... Af en toe ziet hij haar. Inmiddels gaat de strijd door. Eeii strijd In den winter. El lende in sneeuw, storm en regen. Nachten in doorgewaterde loopgraven. Dagen-lang in doorweekte kleeren. Het is te rg voor een beest soms, maar de internationale brigade verliest den moed niet. En zeker Dekker niet. Grootsch wapenfeit. Bjj Goj een grootsch wapenfeit: de plaats, een belangrijk knooppunt, wordt door de ba taljons „Lister", „Dimitroff" en „Garribaldi" ingenomen. Een zware strijd, die vele levens eischte. Het wordt nóg erger bjj Teruel. Dek ker heeft de recente slag, die een onvergete lijk bloedbad werd, meegemaakt. Een cata- strophe. Franco-aanhangers en regeerings- troepen werden gedund. Duizenden vielen onder het moordend lood van de kogels en door de bommen, die in schrikwekkend aan tal uit de Junckers, die dag en nacht boven de slachtplaats zv.-ermden, geworpen werden. Geagiteerd kijkt Dekker in het rond. Rim pels in het voorhoofd. De vingers spelen met de franje van het tafelkleed. Hij ziet het weer vóór zich... en ook zonder verder oommentaar begrijpen wjj dat het vreeselijk geweest is. Na Teruel ...Belchite. Een dorp dat eerst aan Franco behoorde, doch daarna in handen der regeering kwam. Deze vormde er een ben zine- en wapendepot van en dus werd het dagelijks bestookt. We lagen er dag en nacht in de loopgraven van Franco en weer wist ik er levend uit te komen, zegt Cor. „Hoe was het met de anderen?" Waar zjjn Loe en Norre? Van Loe weet ik dat hjj een gewonde arm heeft. Hij kon niet meer vechten. Wat hij doet is me niet bekend Norre ben Ik uit het oog verloren. Misschien leeft h\j nog in de internatio nale brigade, misschien is hjj dood. Net als de anderen. Wie weet dat daar! Holland is ver En dan vertelt Dekker, dat het hem te veel werd. De doorslag had gegeven den dood van Bernarda en haar moeder, gevallen onder de bommen van Franco. Allebei. Toen kon het hem niets meer schelen. Hü wilde er uit. Terug naar Holland, naar vader en moeder. Maar Holland was ver, ver en onbereikbaar Nooit, nee nooit, zou hij een kans krijgen. En toch en toch... hij kréég de kans wél en hier volgt het sensationeel verhaal van die ontsnapping, die in feite een ongelooflijk mi rakel is. De groote kans. Hij was, zooals gezegd, opgeklommen tot transportgeleider. Dat beteekende, dat hij steeds met treinen munitie en levensmidde len mee moest. Of naar havenplaatsen gezon den werd, waar hij toezicht had te houden op de lossing van wapens, vliegtuigonderdeelen en ander materiaal. Op zekeren dag kreeg mj orders voor Va- lencia. Er was een Engelsch schip in de haven gekomen en hij werd met controle op het lossen belast. En Dekker controleerde, doch ontdekte reeds den eersten den besten dag dat zich aan boord twee Hollanders bevonden. Twee kame raden uit Groningen. Er werd kennis ge maakt en Cor kreeg brood en ander voedsel van hen. 's avonds werd er natuurlijk ge praat. Over Holland, over de partij over Spanje... En toen liet Dekker doorschemeren dat hü weg wilde. Weg uit Spanje... weg van de slagvelden, weg van de ronkende Junckers. En zie... de Groningers wilden hem helpen. En een plan werd beraamd. Een hachelijk plan, maar Dekker had geen keus. Stowaway! Des nachts sloop ik als een misdadiger, aldus Cor. aan boord, doodsbenauwd dat ik gesnapt zou worden. De Groningers hadden wacht en niemand ontdekte me zoodoende... Ik verstopte me In het kolenhok. Dat was om 4 uur. Om 7 uur zou de Engelsch- man de haven verlaten en die 8 uur heb ik me „opgevreten" van angst. Ik was nu deserteur en daarvoor is in Spanje maar één straf: de kogel. De minuten kropen om. Zon het nooit 7 uur worden... misschien waren ze al naar me aan het zoeken BERNARDA GANZALEZ, Dekker's verloofde, die met haar moeder door de Franco-bommen werd gedood. Gered... Maar zie... eindelijk... eindelijk... daar hoorde ik het ratelen van de ankerketting in de kluisgaten... hemelsche muziek. Ik was gered Als een kind heb ik liggen huilen in het kolenstof. Ik kon niet meer, maar ik wist nu dat ik naar huis ging. Naar Holland. Het schip ging echter niet naar Europa, doch naar Oran in Noord Afrika, maar dat vond ik niet erg. Ik was Spanje uit. Dót was het voornaamste. De kameraden aan boord gaven me brood en drinken, 28 uur later kwam het schip in Oran aan. De Groningers gaven me een pond sterling mee en smokkelden me in den nacht van boord. De vlucht als stowaway was ge lukt. „Jjj bent geen Hollander meer!" Maar ik had te vroeg gejuicht, dót begreep ik al spoedig. Want m'n eersten gang was natuurlijk naar het Nederlandsche Consulaat. Het werd mjj gewezen en eindelijk kreeg ik den consul te spreken. Het was een vreeeeljjke teleurstelling. Htf me kortweg dat ik m^jn nationali- t«4t verloren was. Ik was voor hem geen Hollander en hjj dacht er eenvoudig niet aan mg te helpen. Ik kon opzwemmen en zien dat ik zoo gauw mogelijk het land uitkwam. Een paar dagen liep ik in Oran. Wat moest ik doen Geld had ik bijna niet, want het pond was spoedig voor diverse dingen, di» ik moest hebben, verdwenen. Hongerig slenterde ik langs de haven en ineens nam ik een wanhopig besluit. Ik kon hier niet blijven en voor me lag een Fransch schip, waarvan een paar werklui me verteld hadden dat het naar Mar- seille ging. Zou ik het nog eens probeeren...Zou ik het nóg eens wagen als stowaway mee te gaan? Voor de tweede maal stowaway. En Ik besloot het te doen. Ik moest het wagen. 's Nachts, vóór den dag dat het schip zee koos, ben ik aan boord geslopen. Weer had ik geluk en zag niemand me. En ik kon me verbergen in de lampenhut. Uren heb ik daar gezeten en inderdaad... 's morgens verliet het schip Oran. Ik was op weg naar Frankrijk. Het was er niet prettig en hier ziet U nog de vetvlekken van de olie, doch dat kon me allemaal niet schelen. Maar de honger... dat was een leelijk ding en dus besloot ik, gezien het feit dat er toch veel passagiers uit Oran aan boord waren ,mg tusschen hen te men gen. De kans gesnapt te worden leek me niet zoo groot. Gesnapt. Ik verliet de hut, en wandelde als de eerste de beste onschuldige passagier door den dienstgang. Maar toen gebeurde het. Een steward kwam me tegemoet en bleef voor me staan. En wat vroeg me die man? Of in mjjn pas- sageprgs ook de maaltijden begrepen waren" Dat was wel de idiootste vraag die ze me ooit hadden kunnen stellen. Ik verschoot van schrik, dat kunt U zich begrijpen en daardoor zal die man wel arg waan gekregen hebben. In ieder geval... het ergste wat me overkomen kon gebeurde: Hij vroeg naar m'n passagebiljet, dat ik natuur lijk niet had. En zoo viel ik door de mand en even later stond ik voor de officieren, als stowaway. He werd gefouilleerd, m'n pistool afge nomen en in het posthok gesmeten, met de 5 laatste Lucky Strike's die ik nog had. M'n leven was geen cent meer waard, want als stowaway werd ik natuurlijk uitgeleverd aan de Fransche politie, die me direct over de Spaansche grens zou zetten. Ik was radeloos en zat in grooter angsten dan bij den ergsten bomaanval boven Madrid. BADAJOZ BEGON TE VROEG. Naar aanleiding van geruchten, volgens welke in Portugal en het aan Portugal grenzende deel van het rechtsche Spanje voorbereidingen tot opstand ontdekt zou den zijn, geeft Reuter de volgende uiteen zetting: De geheime diensten van Portugal en het rechtsche Spanje vernamen, dat vóór het einde der maand te Lissabon en in zekere groote Spaan sche sleden aan de grens een com munistisch oproer zou uitbreken. De opstand werd onderdrukt. De samenzwering schijnt aan het licht gekomen te zijn .doordat te Badajoz te vroeg tot actie werd overgegaan. Aan beide zijden van de grens ver richt de politie huiszoekingen en men verwacht, dat zij weldra com munistische haarden zal ontdekken. Militaire maatregelen zijn genomen: in de Spaansche grenssteden zijn troepen samengetrokken. Ook in de Portugeesche groote steden werd het leger gereed gehouden om op alles voorbereid te zijn. De gehecle maand zullen speciale maat regelen van kracht blijven. Het is rustig in Portugal. Er is niets over deze gebeur tenissen gepubliceerd. Zanger vindt nieuw soort brood- meel uit. Aan een gesprek, dat een redacteur van het „Berliner Tageblatf' niet den beroem den tenor Helge Roswaengc had. ontleenen wij, dat deze, niettegenstaande zijn tafel vol lag met offerten uit alle deelen van de we reld, niet van plan was, dezen zomer eenig engagement aan te nemen, aangezien hij eindelijk eens tijd wilde hebben, zijn uit vindingen te exploiteeren. Toen ik vroeger nog in het laboratorium werkte, vertelt Roswaenge, (die in zijn ge boortestad: Kopenhagen, oorspronkelijk che mie studeerde), ontdekte ik een procédé, om uit kurkafval weer nieuwe kurken te ma ken. Later echter wijdde ik mij geheel aan de levensmiddelenindustrie In mijn familie en in die van mijn vrouw zijn heel wat bak kers en nu is het mij. na langdurige proefne mingen gelukt, uit gekookte aardappelen een meel te maken, dat men bij de fabriceering van broodmeel kan gebruiken, d.w.z. niet het product, wat men anders aardappelmeel noemt, maar geheel iets anders. Ik heb zelf de eerste proefnemin gen met dit „aardappelmeel" geno men in de bakkerij van mijn zwager in Boedapest en op het oogenblik wordt dit product in Hongarije al in het groot gemaakt en de Boedapes- ter bakkerijen gebruiken er dagelijks drie wagons van. Tot 30 van het voor bakken noodige meel kan men met dit deeg mengen. Ik heb voor mijn procédé reeds in alle landen ter wereld patent aangevraagd, ech ter wil ik dit in de eerste plaats in Duitsch land exploiteeren, waar niet alleen het brood daardoor smakelijker wordt, maar men heel wat broodgraan daarmee sparen kan. Hoe zeer zich echter ook het buitenland voor mijn uitvinding interesseert, zeide Roswaenge, kunt u uit dezen brief van Mr. Lion uit Lon den zien, die in zijn bakkerijen 7.000 arbei ders werk verschaft, en die thans het recht van exploitatie voor Engeland wil koopen. Hef eerste fabrieksgebouw zal te Berlijn verrijzen. En wie zal in Duitschland uw uitvinding exploiteeren, vroeg de redacteur. Ik zelf, luid de het antwoord. Het eerste fabrieksgchouw bij Berlijn is reeds gekocht en de machines en de groote bakovens zijn reeds besteld. Aanzienlijk overschot van man nelijke emigranten. De Joodsche emigratie uit Dai^ha2 aldus ontleent de Jüdische RJnda„ van 24 Jan. j.1. aan een manriestwin de Hilfsverein der Juden in Deutschland wijst een sterk overschot van ™an"a,ntaan' Dientengevolge zijn wantoestande ,fde Het ligt n.1. voor de hand, dat in de mate. waarin de emigratie van te den huwbaren leeftijd die der vrouwe boven gaat, de huwelijkskansen Duitschland achtergebleven meisjes moeten dalen, terwijl anderzijds veelal.de ®ld geïmmigreerde jonge mannen met de m gelijkheid vinden tot stichting Joodsch gezin. In het bi zonder >s dit het geval in landen, waar slechts een betrek kelijk geringe Joodsche bevolking Ter vermijding van deze gevolgen wijst de Hilfsverein erop, dat de mannelijke e erantcn er over het algemeen goed aan zullen doen, vóór vertrek naar overzeesche gebieden, zich, in den regel door een hu we lijk, aan hun toekomstige levensgezellin te binden. Wanneer n.1. twee jonge men schen gezamenlijk naar eent vreemd gaan, vinden zij niet slechts een s psychologische steun bij elkaar doch vendien is in vele gevallen ook hun be- staansstrijd minder zwaar, daar veelal d vrouw elders het eerst in een betrekking kan worden geplaatst. Medegedeeld wordt in dit verband, dat de Joodsche emigratie-organisaties in en buiten Duitschland voortaan bijzondere aan dacht aan de emigratie van vrouwen zullen schenken. Haar adviseurs zullen met den jongen emigrant openhartig de vraag onc ei de opgen zien, en zoo ja, in welken vorm (verloving of huwelijk) hij zich voor zijn vertrek zal binden. De Joodsche Vrouwen bond zal ter ondersteuning van dit stre ven een tot dit doel zoo juist mogelijke se lectie van vrouwen bewerkstelligen. VERNUFTIGE BERGPLAATS VOOR OPIUM. Onder het bed van den com mandant. Een bericht uit Singapore aan de Daily Express meldt, dat onder het bed van den commandant van een Engelschen torpedo jager, liggende te Singapore, een groote hoeveelheid opium werd gevonden. Het oorlogsschip kwam van Hongkong. Een Chineesche bediende, die op het schip werkzaam was, werd gearresteerd, omdat hij ervan beschuldigd wordt, de opium aan boord te hebben gesmokkeld, met de bedoeling deze in Singapore weer aan land te brengen. EEN VREEMDE MANIER VAN TESTEN. De automobolist moest het woord „politie" tikken, maar er kwam weinig van terecht. De politie te Port Talbot (Glam) nam al een zeer zonderlinge proef om te onderzoe ken, of een automobolist dronken was, ja dan neen! De autobestuurder, een zekere Davir Sidney Griffitho die nog nooit een schrijfmachine had gebruikt moest op het bureau het woord „politie" tikken. De man tikte „Polieu" en werd beboet met 5 pond en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden, aangezien hij volgens de politie althans onder den invloed van sterken drank verkeerde. De advocaat van den chauffeur is van dit vonnis in liooger beroep gegaan, omdia/t volgens hem niemand een dergelijke proef kan afleggen, als hij nooit op een schrijf machine heeft leeren schrijven. DE JONGE MENSCHEN ZIJN ARBEIDS- SCHUW. In een rede, welke Sir Luke Thompson in het mijndistrict Durham heeft gehouden, zeide hij, volgens een verslaggever van dc Daily Express o.m.: „Ik heb een groot aantal jonge menschen in den laatstcn tijd geobserveerd en kan niet anders zeggen dan dat de meesten van hen arbeidsschuw zijn.'Zij zijn zeer tevreden als ze den steun opstrijken zonder iets voor het geld te doen." Mr. Will Lawlker, vertegenwoordiger van de Mijnwerkersvakvereeniging in Durham, bestreed de uitlating van Sir Luke Thomp son: Immers, de meeste werkloozen zeiden: „We zijn hier geboren en hebben hier altijd gewoond. We zijn gaarne tot hard werken bereid, als er maar werk voor ons is". ONRUST IN DE ITALIAAN SCHE LEGERLEIDING. De Abessijnsche legatie te Londen heeft gisteren een verklaring ge publiceerd. waarin wordt beweerd, dat in de laatste twee maanden bij. na 6000 Italianen en Askaris zijn gdood en dal de Abessijnen ongeveer even groote verliezen hebben geledein Aan de verklaring wordt toegevoegd dat nog steeds in Noord- en Noordwest Abessinië, waar de Italianen probeeren hun verloren posi ties te heroveren, wordt gestreden. Zij hadden bij hun pogingen slechts tijdelijk sncces. De verklaring vervolgt, dat do desertie van drie bataljons Erythree- sche troepen, die de anti-ltaliaansche strijdkrachten in Noord-Abes- sinië hebben verstrekt, de verwarring van de officieren van den Itali- aanschen generalen staf heeft vergroot. Een groep Italiaansche deserteurs, dte het kader vormden der Ery- threesche troepen, verklaren, aldus de Abessijnsche mededeeling, dat er algemeene ontevredenheid hcerscht bij de Italianen, die gedwongen worden in Abessinië te blijven. De laatste betooging van ontevredenheid is met groote wreedheid onderdrukt. Oehoe ^heenreis) Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Vertrek van Aaahomat te Singap. 26 Jan. Band..26 Jan. Jodph. 86 Jan. Rang. 86 Jan. Bagd. 26 Jan. Athene 26 Jan. Napels 26 Jan. Alex. 26 Jan. Singap. 26 Jan. Rang. 26 Jan. A'dam 27 Jan. De Amerikaansche Luitenant kolonel R, Olds heeft in een 16 tons viermotorigen bommenwerper een nieuw transcontinentaal record voor militaire vliegtuigen gevestigd door den afstand tusschen March Field in Californië en Langley Field af te leggen in 11 uur en 1 minuut. De vlucht werd be schreven als „zonder noemenswaardige ge beurtenissen Het toestel is meestal op een hoogte van meer dan 11.000 voet gehouden en de vlucht maakte deel uit van de militaire opleiding. Zware straffen geëischt tegen handige colporteurs. „U speelt twaalf j'aar in de staats loterij en als u niets trekt, krijgt u al uw gestorte gelden terug. De Staat garandeert dat". Deze aanlokkelijke voorwaarden zouden de colporteurs van de N.V. Nationale Admini stratie Bank te Den Haag, tal van bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen voorgehouden hebben om hen over te halen beleggings obligaties van die bank te koopen. Men kon beleggingsobligaties van de bank' koopen, waaraan als speciale premie een lot in de staatsloterij verbonden was. Na twaalf jaar trouw betaald te hebben kreeg men dan zijn geld terug, d.w.z. men ontving z.g. inkomsten-obligaties, waarop rente werd betaald, wanneer de inkomsten van de bank dat toelieten, een onzekere fac- tor dus. Het bleek, diat er voor ongeveer f 53.000 aan obligaties geplaatst wias, waarvan f 21.000 is betaald, grootemr deels van zuur verdiende spaarcent jes. Gisteren stonden de colporteur en de inspecteur van de bank voor het Haagsohe gerechtshof terecht, nadat de Middelburg- sche rechtbank hen reeds had veroordeeld tot gevangenisstraffen van een en twee jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis, „Als we dat geweten hadden..." De rij van getuigen, menschen uit de een voudige landbouwersbevolking van Zeeland, kwam voor het Hof verklaren, dat de col porteurs hen op listige wijze overgehaald hebben die obligaties te nemen. „Ze zeiden, dat ze van de Staatsloterij' kwamen en we vertrouwden dat," klonk het algemeen, „als we geweten hadden, diat ze van een bank kwamen, hadden we het nooit gedaan." Verdachten hebben op meer dan schandelijke wijze misbruik gemaakt van de eenvoudige, arme land bouwersbevolking, zeide de procu reur-generaal in zijn requisitoir. Spr. eischte zwaardere gevangenisstraf fen, dan de rechtbank heeft uitge sproken, n.1. een jaar en zes maan den voor den colporteur J. v. B. eri twee jaar en zes maanden voor den inspecteur A. B.. zónder aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger zeide in zijn pleidooi, 'dat de getuigen niet geheel betrouwbaar zijn, concludeerde tot vrijspraak, subs. ontslag van rechtsvervolging en vroeg, zoo het Hof een veroordeeling mocht uitspreken eeh clemente straf. Arrest 9 Februari. Loongeschil in de hoofdstad» In een damesconfectiefabriek in de Lutma- stiaat te Amsterdam, waar een honderdtal meisjes op het atelier werkzaam is, is een wilde staking uitgebroken naar aanleiding \an een loonkwestie. Van het atelierperso- neei is slechts een gering aantal aangesloten: ij aen Bond van Arbeiders(sters) in de Kledingindustrie. Dezen hebben den bond tnans van het geschil in kennis gesteld en de organisaties zullen trachten het conflict tot een oplossing te brengen. De Noorderlicht verschijnselen, die Diu* K ln. Europa waar te nemen waren, heb" t^ens de mededeel ingen van die radio- het ^"maatschappij en te Washingtoil n golf verkeer over den Atlantisch ed Roed a^s onmogelijk gemaakt, men J?raaatschaPPijen konden telegram»* Onmeei! r-i°P de lan,Ke golf overseinen. 16 meter W,aS' dat de z-g- daggolf valt tioneerriio i Vw, d;™ geheelen nacht fmlC" toen i i' .^'la've tijdens eenige avonduren»

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2