Een Prinses geboren Vijf jaar Nationaal- Socialisme De Nederlandsche équipe Bakker-Schut winnaar Geen Volkerenbondssteun aan China „S.O.S. wij verkeeren in nood!" PAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zware tocht van de motor- reddingboot „Insulinde" j«QtflNGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 31 JANUARI 1938 66e JAARG. No. 8221 pe laatste uren voor het blijde bericht. - Duifschland wil vrede en welvaart Recordbezoek op de R. A-L Marconist maakt in den storm een nieuwe antenne De Sterrit naar Monte-Carlo Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT S EINTi Overval op hulppolitie" post in Palestina HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml). Holland» Noorderkwartier N.V>— Den Helder MAANDAG Z00 JUIST WERD OP PALEIS SOEST- mjK EEN PRINSES GEBOREN. Bij Paleis-lijn en Telex. In je werkkamer van het A.N.P. in het Badhotel was het Zondagavond niet voller jan anders. Echter was de spanning tast baarder dan waar elders ook. Wel waren eenige bijzondere matregelen noodig, omdat iet A.N.P.-vertrek natuurlijk in het middel punt der belangstelling zou staan, zoodra be kend geworden zou zijn, dat de blijde gebeur tenis te verwachten was. In de hall van de A.N.P.-vleugel zaten twee korporaals, die verdwaalde slenteraars In de hotelgangen in het oog hielden. In de A.N.P.-kamer waren de leden van den staf aawezig te zamen met de officieren van den dienst van het departement van de fensie. Deze waren kapitein Steenhauer en le luitenant Staring. In de A.N.P.-kamer beschikte men aanvankelijk slechts over dezelfde aanwijzingen als de vorige jour nalisten. In den loop van den avond wer den deze aanwijzingen echter sterker en verdween de laatste zweem van twijfel over de komende dingen. Vol spanning hielden wli de wacht. De directe belefoonverbinding met het paleis rinkelde een enkele maal en veroor zaakte een moment van intense stilte. Neen, niets bijzonders, slechts een simpele dienst aanwijzing werd doorgegeven. Zoo werd het middernacht. Langzaam verstreek uur na uur. De conversatie stokte, slechts een enkele opmerking werd gemaakt, doch een ieder beleefde in zich zelf de sterke historische beteekenis van dezen nacht om zijn gevoe lens in enkele nietszeggende zinnen tot uit drukking te brengen. Langzaam gleden de uren voort. De nacht maakte plaats voor de ochtendschemering en toen omstreeks 7 uur het daglicht in de kamer scheen, was er nog geen verandering gekomen. De stemming werd gedrukt. Waarom duurde het zoo lang? Zouden er bijzondere moeilijkheden zijn? Geen enkel contact was mogelijk met het paleis in de nachtelijke uren. In volkomen passiviteit zaten de officieren en de A.N.P.- menschen rond het paleistoestel en de telex. Afwachtenafwachten Een nacht was voorbijgegaan en nog was het teere geheim niet ontsluierd. Tegen zeven uur kwam de commandant van de saluutbatterij Baarn even binnen- loopen en vroeg of hij om zeven uur kon beginnen met het afvuren der eereschoten. Neen, wachtentusschen kwart over ne gen en half tien: de paleis-telefoon belt. De particulier secretaris van Prins Bern- hard, jhr. mr. Dedel meldt aan de vertegen woordigers van het departement van Deften- sie, dat het oogenhlik gekomen is om de batterijen de gereedstelling te doen innemen. Kapitein Steenhauer neemt de mededee- ling in ontvangst en onmiddellijk daarna vliegen de ordonnancen met de telegram men aan de leger autoriteiten het hotel nit. Luitenant Staring voert een serie inter communale telefoongesprekken om de com mandanten der saluutbatterijen in de ver schillende garnizoenen namens den minis ter van defensie opdracht te geven, de ge reedstelling in te nemen. Dit commando wordt dan nog eens telegrafisch bevestigd. Thans weten wij, dat de ontknoo ping spoedig zal volgen. Hoe lang nog? Gisteren was het de dag, dat het geheele Duitsche volk het eerste lus trum vierde der regeering van Adolf Hitier. Overal in het rijk wapperen de vlaggen van de huizen. Gister morgen heeft dr. Goebhels een radio rede uitgesproken tot de jeugd, waar in hij een terugblik wierp op dèn strijd om de macht door de N.S.D. A.P. Duizenden bevonden zich gistermorgen op den Wilhelmsplatz en verlangden in spreek koren Hitier te zien. Deze verscheen^ ten slotte op het balcon en kreeg een ovatie in ontvangst te- nemen, om later nog eens te .verschijnen vergezeld van dr. Goebbels. bi zijn werkkamer in de rijkskanselarij ontving Hitier de dragers van den door hem Sestichten nationalen prijs voor kunsten en Wetenschappen, en overhandigde de aan den jnnjs verbonden gouden versierselen en oor konde aan mevrouw Troost, weduwe van Professor Troost, alsmede aan Alfred Hosen- norg, dr. Filchner, professor Bier en profes- s°n Sauerbruch. De weg, welke Duitsohland gaat. •,®e „Deutsche diplomatische korrespon- nz' werpt een terugblik op de vijf jaren, yO'ke sinds Hitier aan het bewind kwam, Zl|n verloopen en schrijft o.a.: De Duitsche politiek kan behalve trotsch R zijn over hetgeen bereikt is, ook met een roiver geweten elk ander volk tegemoet 'oden.'De oude naijver met Engeland over oo vlootsterkte kon uit den weg worden ««ind. Polen en Duitschland gingen be- okkingen van goede naburen aan en met J le wordt. Duitschland thans verbonden o°01' handen van de hartelijkste vriend-, schap. Dok al hebben de vele pogingen, vooral o "pteekking tot de stemminer in het ar?ebied nosr niet tot wegneming van 'e tnssrhrn Duitschland er. Frankrijk ,an<^e hinderpalen geleid, heeft torb de v stanrlbrensrinsr van een prewaarbororde "niding rnrt Relgië reeds er toe hiisre- opon, om de spanningen in het Westen i'pnliik te verminderen. 711;?r",s bestaan goede betrekkingen tot^ t der, Pn van het continent.. De doele.in- hiot Vf)n P'h'schl-ind hebben zich s'"ds die™ Lp;, ^owiiricd. TTot programma hliift. vrij hei! ^an Duitsche volk. en deze vru- Tiei t 's stand gebracht door weerbaar- Vno, 71 otiathankeliikbpid op alle gebieden, hl-i i on^ vervulling van bet vi erf aren- viiYi Gloort hiertoe en wanneer op^ den Vovï °f,.ver'aar<taff van He nat. socialistische <im 'j oo" enorm plan is' aangekondigd 6r> in i. kh'itsche steden op waardige wijze houwen, dan ie ook dit een waarborg HITLER. voor de wereld, dat de weg, welken Duitsland besloten is te gaan, de wel vaart en den vrede dient. Plechtigheden besloten met fak keloptocht langs rijkskanselarij. De viering van den vijfden verjaardag van het aan de macht komen der nationaal- socialisten is besloten met den traditioneelen fakkeloptocht langs de rijkskanselarij, waar op het balkon Hitier, Iless, Goebbels, Frick, Funk, Lammers en de commandant van Berlijn, generaal majoor Seiffert, de voorbij- trekkenden gadesloegen. De stoet werd be sloten door 4.000 S.S.-mannen. De optocht volgde denzelfden weg als op 30 Januari 1933. Een claxonconcert tot besluit. Om' vijf minuten voor vijf gistermiddag was het een oorverdoovend lawaai in het groote R.A.I.gebouw, waar de groote inter nationale automobiel- en motorrijwielen ten toonstelling gehouden is. De menschen, die gedurende tien dagen trouw hun stands hadden bewaakt, luidden door geestdriftig claxoneeren en toeteren deze R.A.I.show uit, en gaven daarmede tevens te kennen, dat het nu eigenlijk toch welletjes is ge weest. Het bezoek heeft alles overtroffen, het geen tot nu toe bereikt werd. Cijfers worden nooit genoemd, doch het staat wel vast, dat het bezoekersaantal van 1936, dat tegen de 100,000 liep, minstens niet 10 pet. is over troffen» Eenige uren schatten wij. Elke schatting bergt echter gevaren in zich, want zoo lang als het wach ten geduurd heeft, zoo snel is nu de ontknooping. Enkele minuten «voor tienen rinkelt weer de bel van de Pa leis-lijn. De spanning heeft nu haar hoogte punt bereikt. De passiviteit is omgezet In de grootste activiteit. Een lid van de A.N.P. redactie en een der officieren grijpen naar de telefoon. Het is jhr. Dedel. Zijn stem, beheerscht als altijd, heeft toch een bijzondere trilling, toen hij zeide: „Thans kan ik u mededeelen, dat een Prinses gebo ren is". „Een Prinses", wordt in de A.N.P.-kamer herhaald. Nauwelijks is dit telefoongesprek afge- loopen, of het bericht: „Een Prinses gebo ren" wordt op de telex gedicteerd en onmid dellijk daarna doorgezonden op het A.N.P.- net naar de dagbladen, naar de garnizoenen, naar de departementen, voorts naar omroep- vereenigingen en naar het buitenland. De geheele wereld, van Oost tot West, in Europa en de Nederlandsche gebiedsdeelen over zee, weten, dat onze Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan 'n Dochter. Twee leden van de bemanning gewond. Uit Oostmahorn bericht men, dat de mo torreddingboot „Insulinde", station Oostma horn, gistermiddag om half een is vertrok ken naar een Noorsch stoomschip, dat in nood verkeerde drie mijl noordoost van het lichtschip Borkumer rif. Het stormde uit'het noordwesten, en de zee was 15 mijl uit den wal zeer woest. De Insulinde is naar het lichtschip ge gaan en het bleek toen, dat het schip ver binding had gemaakt met een Duitsche sleepboot uit Borkum, die den Noor had weggesleept. Op den terugtocht, dicht bij het lichtschip, is de Insulinde door enorme groote zeeén getroffen, die haar dwars op haar kant wier pen. De slagzij bedroeg toen ongeveer 65 gra den. Twee leden van de bemanning, die in de radiohut waren, liepen niet ernstige hoofdwonden op, doordat zij tegen het schot gesmakt werden. De reddingboot die geen schade heeft opgeloonen. is in het pikdonker over den grond van het Friesche gat gisteravond om negen uur van haar zwaren tocht op haar standplaats teruggekeerd. De schipper van de Insulinde gaf als zijn meening te kennen, dat weinig schepen zoo'n tocht hadden kunnen doorstaan en dat alleen de buitengewone kwaliteit van de reddingboot het mogelijk maakt om der gelijke tochten te ondernemen. NEDERLANDSCH PANA- MEESCH STOOMSCHIP NA ZWAREN STRIJD BEHOUDEN Het Nederlandsch-Panameesche s.s. „Tinge" zond Zaterdagavond zijn S.O.S. seinen de aether in. Deze wérden opgevangen door schepen op de Noordzee, door sleepbooten in de haven en ook door Schevenin- gen radio, die zij verder doorgaven: „S.O.S.. wij verkeeren in nood." Een tijdlang duurde de radiotelegrafische verbinding. De bergingsboot „Holland" van de firma Doeksen snelde te hulp. Maar plot seling zweeg H.P.G.Z. (de roepteekens van de „Tinge"). Reeds des morgens bevond zich het schip met een zware slagzij op 25 mijl ten Noorden van Terschellingerbank vuurschip. Groot was de angst in de familie- en vriendenkring der 21 opvarenden twintig Nederlanders en een Deen. Maar gelukkig kwam Zondagmorgen de blijde tijding, de „Tinge" is op weg naar IJinuiden. Alles is wèl aan boord en Zondagavond omstreeks kwart voor negen was het stoomschip veilig in de Middensluis. Het schip maakte nog slagzij en toonde op vele plaatsen de ge volgen van de zware zeeën, die het in deze moeilijke dagen over boord had gekregen. De marconist vertelt. De marconist T. A. B. Visser ging in de sluis van boord en van hem vernamen wij het een en ander over deze reis vol avonturen en vol strijd tegen de elementen. Zaterdag Januari jl. was de .Tinge", een boot van ruim 1700 ton, uit Skon- vik in Zweden vertrokken met een lading hout bestemd voor Huil en een week later geraakte het vaar tuig, dat een hooge deklast had, in een vliegenden storm. De „Tinge" werd hevig heen en weer ge slingerd en het gevolg was, dat de deklast ging werken en het schip zwaar slagzij maakte. Het werd een prooi der elementen. Waarom de seinen zwegen. De radio deed haar werk. De marconist gaf zijn S.O.S. seinen en toen kapten de ma trozen de sjorringen van de deklast. Een groote hoeveelheid hout ging over boord. Dit gaf eenige opluchting. De „Tinge" kwam wat overeind, maar het beteekende voorloopig het einde van „HP.G.Z.". Vandaag wordt de officieele uit slag bekend gemaakt. De Nederlandsche équipe Bakker SchutTonBarendrecht, welke met Ford uit Athene is gestart, heeft gisteren, na den tweeden klasse mentsproef, den zeventienden sterrit naar Monte Carlo gewonnen. De geheele Nederlandsche kolonie te Monte Carlo verkeert op het oogenblik in een even groote als aangename opwinding, want onze landgenooten BakkerSchutTonBaren drecht met Ford hebben na een sensationee- len eindstrijd in den tweede klassements proef den zeventienden sterrit naar Monte Carlo gewonnen. Men begrijpt de blijdschap van alle hier aanwezige Nederlanders over een voor onze sportwereld zoo belangrijke en eervolle gebeurtenis. Deze uitslag is nog officieus en vol ledigheidshalve dient te worden ver meld, dat de Fransche rijder Le Bè- gue, winnaar van het vorig jaar, heeft gereclameerd voor de hem gis teren toegekende strafpunten. Wij hebben echter zeer goede redenen om aan te nemen, dat hedenochtend het heuglijke feit van Bakker Schut's overwinning als officieel en defini tief bekend zal worden gemaakt. Schitterend rijden van Bakker Schut. De gevaarlijkste tegenstanders van Bak ker Schut onder de strafpunt vrij gebleven deelnemers waren de zeer snelle Fransche fabrieksrijders Le Bègue met Talbot en Tre- voux met Hotchkiss, waarvan eerstgenoem de, gestart in Stavanger, den koristen tijd in een door iederen deelnemer tweemaal te rijden acceleratie- rem- en kecrwedstrijd maakte, Het niet volgens voorschrift over schrijden van keerlijnen met de voorwie len kostte hem echter twintig strafpunten, waartegen hij heeft geprotesteerd. Nadat de achter Bakker Schut in Athene gestarte Fransche équipe Trevoux den twee den klassementsproef had volbracht, zag het er naar uit, dat tenslotte toch een Franschman zou winnen. Maar de schitterend rijdende Bak ker Schut wist in den tweeden rit zijn toch al fraaien tijd van den eersten rit nog te verbeteren, en Tre voux aldus te verslaan. Mocht Le Bègue's protest worden toegewezen, hetgeen zeer onwaarschijnlijk geacht moet worden, dan is onze landgenoot altijd nog zeker van de tweede plaats. Nummer drie werd de équipe Lehaye— Quatresous met Renault. De andere Nederlanders. Van de Nederlanders heeft, na Bakker Schut—Ton—Barendrecht, de équipe Mut- saertsKouwenberg-Lamberts Hurrelbrinck de beste totaalprestatie geleverd. Zij bezet ten de vierde plaats en zijn daarmede de beste Palernio-équipe, hetgeen eveneens een prachtig resultaat is. Daarachter volgen nu van Strien, die door een overeenkomstig feit van Le Bègue strafpunten in den klasse mentsproef heeft opgeloopen, de équipe van der Hoek-Vroom-Dauvellier met Packard, dan de équipe dr. Sprenger van Eyck-ir. Paulen-ir. Dri-essen met Lincoln Zephyr en vervolgens van der Heiden-,Thr. van Linteloo de Geer-Tawerne met Studebaker. Onze dames. De Nederlandsche dameséquipes Jkvr. van Vredenburch-Mej. van Stockum-Mevr. Bau- duin en Mevr. Savelkoul-gravin van Lim burg Stirum zullen, al hebben zij zich kra nig gehouden, wel geen zeer hooge plaats -in dit aparte klassement bezetten, Verwachting: Krachtige tot ma tige Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regeru- of hagelbuien, iets zachter. Verdere vooruitzichten! Waar schijnlijk weer toenemende wind met kans op regen. Want met de mast ging ook de an tenne overboord. Vuurpijlen werden afgestoken, maar er kwam geen hulp opdagen. Kapitein Catlenger en zijn wakkere bemanning voerden een zwaren strijd en de marconist had de bijna bovenmenschelijke taak een nieuwe antenne te maken, waarin hij tenslotte slaagde door een ver binding op de voormast, die overeind bleefstaan. Een kranig stukje van dezen jongen mar conist, die pas in Mei van het vorig jaar naar zee ging. Toen kon aan de spanning, die overal heerschte over het lot van de „Tinge", een eind gemaakt worden. Zaterdagnacht één uur had de marconist verbinding met „Bla- vand-radio", op de westkust van Denemar ken, die het bericht doorgaf naar Scheve- ningen-radio. Tros raakte in de schroef. Maar de „Tinge" zou nog menig moeilijk uurtje moeten doormaken, want de storm bleef aanhouden en bovendien was de sjor ring van de deklast in de schroef geraakt, zoodat men slechts langzaam kon draaien. Gelukkig was de schroef spoedig weer vrij en nu ging het met volle vaart naar IJmui- den, waar het schip, zooals gemeld, Zondag avond behouden arriveerde. Sleepbooten van het bureau Wijsmuller assisteerden het naar de Middensluis. Voor loopig bleef de „Tinge" in IJmuiden liggen in afwachting van nadere orders. Er was ondanks het late, uur en het slech te weer veel belangstelling op de sluis. Zaterdag meldden wij reeds, dat een plotselingen wending was gekomen in de beraadslagingen te Genève en dat bet scheen alsof toch nog steun, zij het dan slechts materieele aan. China zou worden verleend. Thans staat vast, dat de Chineesche ver tegenwoordiger, Wellington Koo, daarbij krachtig gesteund oor den Russischen am bassadeur Litwinoff er in geslaagd is Eeden zoowel ais Deibas over te halen tot het for muleeren van een voorstel om China open lijk door geld en wapenen te helpen in zijn strijd tegen Japan. Als proceduremaatregel ter verwezenlijking van dit denkbeeld zou aan den volken bondsraad een resolutie worden voorgesteld waarin de volkenbondsstaten zouden war den uitgenoadigd. in overleg met de niet- volkenbondsleden deze maatregelen voor steun aan China te treffen. Zooals is te begrijpen moesten Eden en Delbos over dit plan, dat zeer verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben, hun regeerin gen polsen en al spoedig bleek, dat men nóch te Londen nóg te Parijs erg veel ge voelde voor het Chineesch-Russische plan netje. Ook Polen ging direct erg tekeer toen de plannen uitlekten en Beek, de Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde met nadruk er niet aan te denken een der gelijk voorstel te zullen steunen. En tot overmaat van ramp kwam al spoe dig vast te staan dat ook Amerika, dat als groote broer natuurlijk zou moeten helpen, voor het gevaarlijke spelletje eveneens wei nig voelde. Zoodat wel met vrij groote zekerheid mag worden verwacht dat het kwartet Engeland, Frankrijk, Rusland en China, wel zullen na laten om vandaag hun oorspronkelijk agres sief voorstel in te dienen. Een bende Syrische rebellen heeft een overval gepleegd op de hulppolitiepost in het dorp Suhmattatoij Acre (Palestina) dat bezet werd door een Arabisohen korporaal en acht agenten. De politiemannen boden dapper weerstand aan de bandieten, doch werden tenslotte overweldigd. De rebellen dwongen de agenten hun wapens en unifor men af te geven en met hen mede te gaan. Den korporaal ontvoerden zijn. Later scho ten zij den korporaal dood en sloegen de agenten die zij dwongen in fele koude en re gen, sleohts gekleed in huin onderkleeren, n-ear het dorp terug te loopen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1