Aangifte der Geboorte Nederland eendrachtig om het Oranjehuis Nederland blijft neutraal DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLAND S1 NOORDERKWARTIER Ons Vorstenkind onder gelukkige omstandigheden geboren Ministers eten Oranjemuisjes Hedenochtend worden de namen van het Prinsenkind bekend gemaakt De officiëele proclamatie Hevige botsing tusschen twee vrachtauto's Brand te Beverwijk Argwaan bij dc internationale verhoudingen De vlootbouwrace duurt voort 66e JAARG. No. 8222 Dv. Colijn Jhr. Mr. F. Beelaerts v. Blokland Een doode, een gewonde Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Munitiesmokkelarij aan de Mexicaanscbe grens HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 Wij vernemen, dat hedenochtend de plechtige geboorte-aangifte van de Prinses zal geschieden ten Paleize Soestdijk, zoo dat de namen van het Prinsenkind eerst hedenochtend bekend zullen worden. Prins Bernhard zal zelf de aangifte van de geboorte doen. Getrouw aan de tradities, zal deze aan gifte der geboorte worden gedaan in tegen woordigheid van twee getuigen, en zal bij die plechtigheid het Kind aan den ambte naar van den Burgerlijken Stand worden getoond. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft als ge tuigen uitgenoodigd de ministers van Staat, dr. H. Colijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand fungeert de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen. ZIJ, DIE VAN DE AANGIFTE GETUIGE ZULLEN ZIJN: DR. H. COLIJN, JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Het feest aan den vooravond van den nationalen feestdag gloedvol ingezet. Hoe het buitenland meeleeft. De blijde mare van de geboorte eener Oran je-Prinses is Nederland doorgegaan en uit alle hoeken des lands bereiken ons de meesl stormachtige berichten over de wijze waar op ons volk reageerde op het groote nieuws Doch uit deze berichten-overvloed grijpen wij het gretigst naar de mededeelingen uit het Prinselijk Paleis, waaruit wij immers te weten kunnen komen, hoe de Koninklijke Moeder en de Jonge Prinses het maken. Welnu, één van de eerste heerlij ke dingen die wij onzen lezers op den nationalen feestdag te zeggen heb ben, is, dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en Hare Dochter uitstekend is. Naar h.et Hdbld. officieus werd medege deeld, is de bevalling Zaterdagnacht begon nen en heeft zij een volkomen normaal .verloop gehad. Het Prinsesje heeft blond haar en blau we oogen en weegt zeven pond. Het heeft een lengte van 52 c.M. Het Prinselijk Echtpaar is overge lukkig en Z. K. IJ. Prins Bernhard heeft gistermorgen telegrafisch in innige bewoordingen den ex-keizer van Duitschland cn diens familie kennis gegeven van de geboorte van Zijn Dochter en medegedeeld, dat de Prinses het uitstekend maakt. Onr kwart voor tien is de broeder van Prins Bernhard, Prins Aschwin, per auto uit Duitschland in Soestdijk aangekomen. Prins Bernhard begroette zijn broeder op öet bordes van het Paleis. Buitengewone Staatscourant. Gisteren is een buitengewone Nederland se Staatscourant verschenen, waarin de geboorte van een Vorstelijke Telg als volgt 13 afgekondigd: io ,ze' voor ons Vorstenhuis en het Ncder- ndsche volk zoo heuglijke gebeurtenis, is °r de directie van de Nederlandsche aatscourant aanleiding geweest, dit num- Pr. een feestelijk aanzien te geven. De vcr- nng is ontworpen door den Haagschen set, c.aar Jac- n- Nlolier, die de Nederland- 16 Staatscourant symboliseerde in een fi- ur van eon de blijde gebeurtenis afkondï eieraut. Achter dezen heraut verrijst r„ ..°!'an.ieboom, welks vruchten ook als Bp\ s X00F randversiering zijn gebezigd. uitvoering geschiedde in zwart en oranje. Plechtigheden in de residentie. Tot zoover de officieele mededeelingen.. Er vinden bij dergelijke histori sche gebeurtenissen, naar onze deftig-Hollandsche zede tal van plechtigheden plaats, die de spon tane vreugde, welke in aller harten heerscht, een oogenblik in een strengen vorm plegen vast te leg gen. Geven wij op een andere pagina van onze courant de indrukken weer van de eerste vreugde, die gisteren in land en stad los barstte, wij zouden niet volledig zijn, als we ook niet een kijkje hadden genomen in raadzaal en bedehuis. Zóó is de Haagsche gemeenteraad gister- namiddag te vijf uur in buitengewone zit ting bijeengekomen. Als genoodigdon waren o.m. aanwezig de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, de minister van Staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, de waarnemendgouver neur der residentie en generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, allen met hunne dames. Palmen-gro-en en bloemen gaven aan de raadzaal een feestelijk aanzien. De burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, hield een rede, waarin hij o.m. 't volgende zeide: Dit Vorstenkind doet wel onder gelukkige omstandigheden zijn in trede in het leven. Terwijl toch na den wereldoorlog in vele landen de monarchie plaats moest maken voor den republikein- scbon regeeringsvorm. staat ons volk e-endrachtiger dan ooit om zijn Koningin, om zijn Prinselijk Paar, om deze wieg geschaard. Een geschiedenis van eeuwen en de ver gelijking met de lotgevallen van andere volken hebben onze natie daarbij doen zien dat haar belangen, rechten en vrijheden ten minste zoo veilig, ja vaak veiliger zijn bij de Oranjevorsten en vorstinnen dan bij regeerders, die door de bevolking op het schild geheven worden. De burgemeester besloot zijn toespraak met het uitspreken van den wensch tot een spoedig herstel van Hare Koninklijke Hoog heid. Een luid applaus weerklonk. Telegrafische gelukwenschen werden naar Koningin, Prinses en Prins gezonden, waar na de autoriteiten zich o.a. aan beschuiten met oranje-muisjes te goed deden! Dankstond. In de Groote Kerk te 's-Gravenhage heeft gisteravond onder enorme belangstelling een plechtige dankstond plaatsgehad, waarin dr. Schokking en ds. Dijckmeester voorgingen; Onder de aanwezigen bevonden zich vele hofdignitarissen en Regeeringsautoriteiten. Oranjeboom geplant. Gisteravond om 9 uur heeft burgemeester de Monchy de eerste spade in den grond gestoken bij de planting van den Oranje boom in het Rosarium te 's-Gravenhage, welke geschiedde door de vereeniging „de Princevlag". Hossend Den Haag. Het. stadsbeeld van .dp Hofstad vertoonde gisteravond veel ovëraérikornst met het as pect uit de bruidsdagen van het Prinselijk Paar. Den geheel en avond en een groot gedeelte van den nacht was het overvol in de straten van de binnenstad. Juichend en hossend trokken uitbundige scharen door de straten, die, versierd en verlicht als zij waren, een schitterend geheel vormden. Poffertjeskramen worden be stormd. Het Paleis in het Noordeinde was in het donker gezet met uitzondering van de vesti bule waar enkele lichten brandden. Bijzon der feestelijk was het Lange Voorhout, waar de optochten en muziekkorpsen ontbonden werden en dank zij de goede zorgen van het gemeentelijk electrisch bedrijf, een groot aantal oranjeballonnetjes, aan de takken van de hoornen gehangen, een warm licht verspreidden. Twee poffertjeskramen werden hier als het ware bestormd en de liefheb bers moesten dikwijls en queue geruimen tijd wachten voor zij aan de beurt kwamen. Voor het Paleis van wijlen de Koningin-Moe der brandde een fakkelboom, die aller be wondering had. De Lange cn Korte Vijver berg waren prachtig verlicht door gloei lampjes, die de contouren der vele patrici ërshuizen voordeelig deden uitkomen. Ver- horgen opgestelde schijnwerpers verlichtten de parlementsgebouwen en op den Vijver- dam had de gemeente wederom een gasver lichting doen aanbrengen. Honderden belangstellenden sloegen het grootsche vreugdevuur gade dat bij het kamp Waalsdorp ontstoken werd. Huldebetooging op den Dam. Inderdaad is de verwachting, dat de avond voor Amsterdam een Oranje-avond van ongekende allure zou worden, juist geweest. De Am- stelstad bruischte en juichte alsof het een feestzaal was. Vanzelfsprekend had in de eerste uren van den avond de betooging op den Dam. als centrum van de viering het grootste contingent van feestelingen tot zich getrokken, waaraan naar schatting pl.m. 40.000 menschen hebben deelgenomen. Talrijke vereenigingen trokken met mu ziek, vlaggen, vaandels, en fakkels naar het historische plein. De geheele Amsterdamsche gemeenteraad en tal van autoriteiten waren aanwezig. Gloedvolle speeches werden gehouden, o.m. door Amsterdam's burgemeester, dr. W. de Vlugt en den voorzitter van het Onze oud-stadgenoot, de heer C. L. de Jongh, een van de twee geneesheeren van H.K.H. Prinses Juliana, Soestdijk, 31 Januari 1938. H.K.H. Prinses Juliana heeft he den, den 31sten Januari 1938, des voormiddags te 9.47 uur, het leven geschonken aan een flinke doch ter. De toestand van Moeder en Kind (s op het oogenblik zeer bevredi gend. dr. J. DE GROOT, dr. C. L. DE JONGH. Centr. Comité van Oranje-organisaties, den heer J. ter Haar. Tusschen de toespraken door klonk het Wilhelmus uit tienduizenden kelen en was het „Leve de Koningin!", „Leve Prinses Juliana!", .Leve de Prins!" „Leve de Prin ses!" niet van de lucht. Tegelijkertijd werd het plein met zijn dui zendkoppige menigte in feilen gloed- gezet door het licht van fakkels en magnesium toortsen. Tot laat in den nacht bleef feestvierend Amsterdam op de been. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië was de eerste die op Soestdijk een felicita tie liet overhandigen, terwijl Indië's onder koning in een gloedvolle radiorede wees op de steun welke het Oranjehuis vormt voor een rustige evolutie van ons sociaal en econo misch leven. Feest aan boord. Ter ee-re van de geboorte van een Prinses was gister het Nederlandsche oorlogsschip „Hertog Hendrik, dat te Gibraltar ligt, ge heel gepavoiseerd. De buitenlandsche oor- loy'^dems en andere schepen in de haven hadden ook de Nederlandsche vlag gehee- schen. Stroom van gelukwenschen. Het is onnoodig te zeggen, dat zoowel uit binnen- en buitenland een stroom van ge lukwenschen en bloemstukken het paleis Soestdijk bereikte. Het Engeische Hof en de Führer behoor den tot de eersten, die het Koninklijk Huis feliciteerden. De Engeische pers wijdt hoofdartikelen aan hét blijde gebeuren aan het Holland- sche Hof. Dr. Colijn verwacht geen doel treffend optreden van den Vol kenbond. De „Evening Standard" publiceerde giste ren een onderhoud van Randolph Churchill met den Nederland-schen minister-president dr. H. Colijn dat een geheele pagina in be slag neemt. Hierin heeft dr. Colijn verklaard, dat aan gezien hij geen doeltreffend optreden van den Volkenbond verwacht, de Nederland sche politiek nog steeds is: Neutraliteit en hij hoopt dit te kunnen volhouden. Dr. Co-lijn antwoordde dit op een vraag over de neutraliteit van Nederland in geval van een algemeenen Europee-schen oorlog. Onze minister-president voegde hieraan toe, dat Nederland bij een oorlog alles heeft te verliezen en niets te winnen. De geheele buitenlandsche politiek van Nederland, de diplomatie en de maatregelen van landsver dediging, alles is gericht op dit doel. Tenslotte zeide dr. Colijn: „Ik kan niet zeggen, of wij hierin zullen slagen. Het zal zeker veel moeilijker zijn, dan den vorigen keer." Gisterenavond tegen kwart voor acht ge schiedde op den rijksweg RoermondMaas tricht een ongeluk, dat één persoon het le ven heeft gekost, terwijl een ander mot ver wondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Tegenover het station Maasbracht reed de groentenhandelaar P. Voesterman uit Roer mond met een volgeladen vrachtauto op een stilstaande vrachtauto uit Tegelen, wel ke bij een café geparkeerd stond om benzine in te nemen. De botsing was zeer hevig en had tot gevolg, dat de lading fruit en groep ten van de auto, die de aanrijding veroor zaakte, tot ver in den omtrek werd ver spreid. De 28-jarige Voesterman bekwam ernstige verwondingen en is enkele ©ogenblikken na de aanrijding ter plaatse overleden. Zijn knecht uit Melick, die naast hem had gezeten, werd aan het rechterbeen gewond. Hij is naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht en daar ter verple ging opgenomen. Het stoffelijk overschot van V. is naar het lijken-huisje te Maasbracht vervoerd. Verwachting: Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later op klarend, waarschijnlijk en- kele regenbuien, aanvanke lijk zachter, later koeler. Verdere vooruitzichten: Storm achtig en buiig, koeler, Gistermiddag omstreeks vijf uur is een felle brand uitgebroken in de woning van den heer F. A. V. aan den grooten Houtweg- te Beverwijk. De brand ontstond toen een kat een petro leumstel omverwierp. Snel grepen de vlam men om zich heen en in minder dan geen tijd waren de benedenvertrekken in een vuurpoel herschapen. De brandweer be streed het vuur met twee stralen en kon voorkomen, dat d-e vlammen zich ook aan de bovenverdieping mededeelden. Beneden is de woning geheel uitgebrand. Later ontstond nog een begin van brand in een nabij gelegen woning waarin de bewoner van het huis naast het verbrande perceel ijlings zijn niet verzekerd meubilair had ondergebracht. Bij het overbrengen wa ren waarschijnlijk vonken gevallen op het beddegoed. Matrassen en bedden werden op straat geworpen en door de brandweer met een straal geb-luscht. Engeland houdt Japan in 't oog. Tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten, zijn besprekingen gevoerd over de geruchten, dat Japan slagschepen op sta pel zal zetten, boven het bij het verdrag van Londen toegestane aantal. Japan heeft dit verdrag niet onderteekend. Zoolang geen zekerheid hieromrent be staat, zal de verhoudings-clausule van het verdrag niet in werking worden gesteld, cloch zoolang de houding van Japan niet op gehelderd is, zal de kwestie onder het oog gezien moeten worden. De Japansche ontkenning is niet voldoen de aangezien deze alleen twee bepaalde ton- nenmaten betreffen en niet elk tonnage boven 35.000 ton dekken. Bijhouden het parool! In de vl-ootco-mmissie van het Amerikaan- sche Huis van afgevaardigden heeft admi raal Leahy verklaard, dat het voor d-e Ver* eenigde Statiën noodzakelijk is d-e vlootbouw door Groot Brittannië en Japan bij te hou den. Spreker noemde de politieke toestanden van de wereld dreigender dan ooit sedert 1018 en hij ziet nog geen verbetering. De algehe-ele mislukking van de internationale pogingen tot beperking van de bewapening en de huidige politieke moeilijkheden recht vaardigen de uitbreiding van de Am-erika.an- sche vloot. Een vloot moet het internatio naal respect afdwingen en een aanval van een vreemde mogendheid te kostbaar en te riskant maken. Admiraal Leahy verklaarde vervolgens, dat na het voltooien van de vlootbouwpro- grarpma's, waarmee reeds is begonnen of wel ke zijn voorgesteld, de groote mogendheden over de volgende aantallen slagschepen zul len beschikken: Vere-enigde Staten 21, Groot Britannië 22, Japan 14, Frankrijk 11, Duitsch land 8, Italië 8. Hoewel hij verklaarde niet over d-e juiste cijfers te beschikken schat spreker het aan tal kruisers, dat door Japan is gebouwd grooter dan het aantal waarover de Veree- nigde Staten beschikken, Ook beeft Japan zijn macht aan torpedojagers versterkten is het nu voornemens „enkele slagschepen te Douwen. Twee en twintig smokkelaars qe- dood. Aan de Mexicaansche grens hebben zich gevechten afgespeeld tusschen de autoritei ten en de benden, die zich met het smokke- len van munitie bezig houden. Vier personen zijn hierbij gedood. De troepen maakten een vrachtauto met niunitie buit. Volgens onbevestigde berichten heeft zich te Ramirez, op 56 K.M. van de grens, een soortgelijk gevecht voorgedaan, waarbij acht* tien personen zijn gedood.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1