dagblad voor den helder en-hollands noorderkwartier Spanningen te Berlijn De zeerooverij in de Middellandsche Zee mm i Het fapansch- Chineesche conflict Dr. de Groot tevreden Japansch offensief losgebroken Egyptisch parlement ontbonden Geschillen tusschen legerleiding en N.S.D.A.P. over de beide Prinsessen „De jonge Prinses ziet er prachtig uit" EERBERICHT Een Chineesch beroep op Duitschland REIST PER WACO DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8224 Hitier voorloopig minister van oorlog Volkenbondsraad neemt resolutie aan Joodsch blad in Duifschland verboden Italië deed het niet! Dlt nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT: CHINA Bezetting van. den spoorweg Tientsin-Poekau als doel zt 1 i HELDERSCHE COURANT r KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEEOON'50 f2 LIJNEN) Dkgar» de» Utfg.-Mlf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De situatie met betrekking tot het verwachte altreden van den minister van oorlog, von Blomberg, en de ver anderingen, die daardoor noodzake lijk moeten volgen in het kabinet en de opperste legerleiding, is, zegt Un. Press, verre van duidelijk. In officieele kringen acht men den toestand zeer ernstig. Er wordt op gewezen, dat de besprekingen in de Wilhelmstrasse zelfs vannacht niet onderbroken zijn. Gisteren is generaal Walter von Reichenau, commandant van het 7de legercorps, uit Muenchen in Berlijn aangekomen. Zijn naam is herhaal delijk genoemd in verband met de kwestie van een opvolger van von Blomberg. Hitier staat voortdurend in contact met tal van personen, die als opvolger genoemd worden. Men is er thans wel van overtuigd, dat een officieel communiqué niet te ver wachten is vóór het einde van deze week. Anderen achten het mogelijk, dat de Führer zelf zich reeds eerder over deze aangelegen heid zal uitspreken. Over den aard en de afmeting dezer „cri sis'' loopen de meeningen ver uiteen. Van den eenen kant wordt gezegd, dat er ook de verhouding tusschen partij en leger mee ge moeid is. Anderen meenen daarentegen, dat slechts de ontstemming, die gerezen is tenge volge van von Blomberg's huwelijk, de re den tot het conflict is. Zij, die de laatste meening zijn toegedaan, bestrijden, dat er sprake kan zijn van een werkelijke politieke crisis. Een der vele beweringen, die men gistenniddag vernemen kon, was dat Fritsch zelfs met aftreden gedreigd heeft, indien niet bepaalde garanties gegeven werden, dat een aantal na- tionaal-socialistische doctrines afge- dankt zullen worden. Dit is echter in „goed geinformeerdc krin gen" alweer gedementeerd. Men verklaart daar, dat het onmogelijk zou zijn, partij en leger van elkaar te scheiden: „Er laat zich daar geen scheidslijn denken". Zij, „die den toestand als „ernstig" beti telen, houden vol, dat de storm van protest, Generaal-Veldmaarschalk VON BLOMBERG. die opstak over von Blomberg's huwelijk met een jonge vrouw uit eenvoudige krin gen, slechts een aanleiding was, die prin- cipieele verschillen moest verbergen. Hier beweert men ook, dat de zaak-Nie- moeller onder d-* conservatieve officieren groote ontstemming teweeg gebracht heeft. Oók wordt gesproken over meeningsver- schillen inzake het vierjarenplan "van Goe- ring. Bovendien zou de eisch van Himmler, dat de politic en S.S. in de landsverdediging op genomen moeten worden, aan het conflict niet vreemd zijn. Van al deze geruchten valt alleen met ze kerheid te zeggen, dat zij typeerend zijn voor de spanning, die er heerscht. Met de kern der kwestie houden de meeste waarschijn lijk geen verhand. De Daily Express van gisteren wijdt een artikel aan het zelfde onderwerp. Dit blad zegt, dat het departement van oorlog tijde lijk door Hiller zal worden waargenomen,, la ter door Göring. Ook dit blad zegt, dat tegen von Blomberg een actie op touw is gezet door de legerofficieren uit het oude regime, die van oordeel zouden zijn, dat de minister van oorlog beneden zijn stand getrouwd is. HERINNERING AAN DE BE LOFTE CHINA MOREEL TE ZULLEN STEUNEN. De Volkenbondsraad heeft giste- 1611 den tekst van de resolutie over h®t Japansch-Chineesche conflict eenstemmig aangenomen. Polen en Peru onthielden zich. lan? VerteKenw°ordigers van deze beide naen motiveerden deze onthouding met t, «rklarin^ dat zij niet waren geraad- Kd over de uitwerking der resolutie. De ,jJneesche gedelegeerde verklaarde, dat re8eering den tekst aanvaardt uit re- ,en van opportuniteit, hoewel zij hem k\va ^e^iee' bevredigend acht De raad bijee vervol8ens in openbare vergadering De inhoud der resolutie. In de resolutie., die door den «aad is aangenomen, wordt in de eerste plaats betreurd, dat de vijan delijkheden in China sedert de vo- raadszitting voortdurend hevi- 8er zijn geworden. De Raad vraagt de ernstige aandacht der Volken- ondsleden voor de resolutie van 6 ctober 1937, waarin de Volken- onds vergade ring verzekerde Chi- a moreel te zullen steunen en den «den aanbeval zich van iedere a«ie te onthouden, die het weer- a'lusvermogen van China zou Kunnen verzwakken. beveelt de Raad aan, dat de leden «Voorhr n Volkenbond geen gelegenheid memv' laten gaan om in nauwe sa- itatpn j B mct andere belanghebbende tie m°Kl'jkheden voor een redelijke "S .van het conflict te onderzoekers De „Juedische Rundschau"* het voor naamste Joodsche blad in Duitschland, is tot 28 Februari verboden. Men vermoedt, dat de geheime staatspolitie tot dit verbod heeft besloten wegens een artikel, waarin de nadruk werd gelegd op het slechter wor den van de positie der Joden in Duitsch land. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte het volgende communiqué: „Dr. de Groot deelt mede, dat hij tot nu toe over den toestand van Prinses Juliana en van de Jongge borene tevreden is". Compliment van dr. Colijn. In zijn rede, gisteravond in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden voor de Gere formeerde jeugd, ter herdenking van den band tusschen Oranje en het Nederland- sche volk, heeft dr. H. Colijn. de minister president, o.m. het volgende gezegd: „En nu moet ik tot iets intiems overgaan. Ik heb gehoord, dat vele moeders in Nederland jaloersch op mij zijn geweest, omdat ik giste ren het voorrecht heb gehad, zelf de Jonge Prinses te mogen zien. En ik moet u zeggen: Zij zag er prachtig uit! Iedere jonge moeder in ons land zou trotsch op Haar zijn". De minister-president vermeldde tevens, dat hij niet alleen van zooveel landgenoo- ten in het buitenland, doch ook van zooveel vreemden uit het buitenland telegrammen van gelukwenschen had ontvangen, En hij gewaagde van het merkwaardig feit, dat zooveel buitenlandsche bladen zich weken lang in Baarn hebben laten vertegen woordigen en hun medewerkers niet terug riepen. voordat het geboortebericht kon worden geseind. Italiaansche pers over de „En- dymion". zHet Italiaansche dagblad Messagero heeft een niet geteekend artikel uit Weenen ge publiceerd, waarin berichten uit Parijs zijn opgenomen, over technischen steun van de Fransche regeering aan de Spaansche re geering. Hierin wordt Frankrijk beschuldigd de niet-inmengings-bepalingen te overtreden. De Tribuna noemt het incident met de „Endymion" een poging om de ernstige inbreuken op de niet inmengingspolitiek te verhullen". Het schip zonk binnen enkele minuten. De schipbreukelin gen nog zeer zwak. Nader wordt nog vernomen: „Het vaartuig werd tot Almeria begeleid door twee Britsche torpedojagers, doch de kapitein was de haven van Carthagena in den nacht niet binnengevaren. De torpedo trof het schip in den voor steven. De bemanning begaf zich onmid dellijk naar het dek, waar de kapitein met zijn vrouw zich reeds bevonden. Men had evenwel geen tijd een boot te water te la ten, het schip zonk binnen enkele minuten. De vier overlevenden wisten zich drijven de te houden tot zij door een vaartuig van de kustwacht aan boord werden genomen, drie kwartier na het torpedeeren. Zij zijn nog zeer verzwakt. In het Britsche Lagerhuis zijn de debatten over de buitenlandsche politiek gisteren geopend met vragen van den leider der oppositie, Attlee, welke beantwoord werden door Eden. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken zeide in zijn beantwoording dezer vragen, dat de Britsche regeering diep bezorgd is over den aanval op de „Endy mion", welke onder geen omstandigheden kan worden gerechtvaardigd. Met het oog op deze herleving van de zeeschuimerij heeft de Britsche regeering stappen gedaan tot het tot stand brengen van een bijeenr komst met vertegenwoordigers van de Fran sche en Italiaansche regeeringen. Wanneer het volledige rapport zal zijn ontvangen, zal de regeering overwegen wel ke actie ondernomen moet worden bij de autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor dezen volkomen ongerechtvaardigden aan val op een Britsch koopvaardijschip. Onder gejuich van de oppositie stelde vervolgens afgevaardigde Morrison de vraag, of Eden begrip had voor den cynischen humor van de situatie, waarin men gaat sa menwerken met de Italiaansche re geering met het doel onderzeeërs tot zinken te brengen, waarvan ieder weet, dat zij door haar aan Fran co geleverd zijn. Op deze vraag gaf Eden geen antwoord. Luchtbombardement Spaansche steden. op open In het verdere verloop der debatten in het Lagerhuis heeft de Labourafgevaardigde Morgan Jones een motie ingediend ten gun ste van een internationale overeenkomst tot het verbieden van luchtbombardementen op weerlooze burgers en waarin er bij de Brit sche regeering op wordt aangedrongen haar invloed aan te wenden voor het tot stand komen van een zoodanige overeenkomst. Verschillende sprekers veroordeelden ver- Verwachting: Meest matige N.- westelijke tot Z.-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zachter overdag. Verdere vooruitzichten1: Toene mende Z.-westelijke wind met weer kans' op regen. volgens dergelijke luchtbombardementen. Sommigen echter spraken er twijfel over uit, of men zich onder alle omstandigheden aan een desbetreffende overeenkomst zou houden. Eden verklaarde hierop, dat eenige maan den geleden, onder den indruk van de ont wikkeling op dit gebied en van de mogelijk heden daarvan, de Britsche regeering een begin heeft gemaakt met uitvoerige bestu deering der kwestie van den luchtoorlog, in het bijzonder in zijn verband met het bombardeeren van de burgerbevolking. Eden voegde hieraan nog toe: „Ik kan mij niet binden aan data of methodes, maar het huis kan er verzekerd van zijn, dat ons doel is een algemeene internationale overeen komst tot stand te brengen in deze aange legenheid en daarom wordt 't voorbereiden de werk gedaan." Aan het slot van zijn verklaring zeide Eden, dat de regeering de motie aanvaard de. Het geheele huis, zoo zeide hij, zal het met de motie eens zijn ten opzichte van de stijgende verschrikking der luchtbombardO' meuten op weerlooze burgers. Tenzij iets gedaan kan worden tegen de bedreiging van het luchtwapen zullen de volkeren ter wereld in het laatste gedeelte van deze eeuw wederom leven als de Troglodyten en terugkeeren tot het tijdperk der holbewo ners. China heeft hulp noodig in den strijd voor zijn nationaal bestaan. De Chineesche ambassadeur te Berlijn, Tsjeng Tien Fong, schrijft in het aldaar door de Kwo Min Tang uitgegeven tijdschrift: „New China" o.a. het volgende: Het Chineesche volk rekent op de sympathie van Duitschland in zijn strijd voor zijn nationaal bestaan. Het Chineesche volk is met het Duit- sche volk verbonden door nauwe eco nomische en cultureele betrekkingen. Bij opbouwend werk der afgeloopen jaren, heeft China altijd den steun ontvangen van de Duitsche weten schap en van de Duitsche industrie. De vriendschap tusschen beide volkeren is inniger geworden. Van Chineesche zijde wordt geen moeite gespaard om goede be trekkingen met Duitschland te onderhouden. Het is daarom de oprechte en wettige hoon van de Chineezen, dat hun Duitsche vrien den hen in hun taak zullen helpen. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. Te oordeelen naar de huidige ont wikkeling op het oorlogsterrein trachten de Japanneezen het toe zicht te krijgen op de geheele spoor lijn TiontsinPockau en de Loeng- haispoorlijn af te snijden door de be zetting van het verbindingsstuk der twee lijnen in Soetsjau, terwijl zij intusschen trachten de Tientsin- Poekau-lijn te beschermen door het oostelijke en zuidelijke deel van Anhwei ten westen van de spoorlijn- zóne te bezetten. Ten einde dit Japansche plan tc ontwrichten, ontketenen de Chinee zen een algemeen tegenoffensief in het geheele zuiden van het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau. Voorts zetten de Chineezen tegen aanvallen in uit het noordoosten en zuidwesten gericht op de Japansche troepen langs het zuidelijk deel van den spoorweg, terwijl zij voortdu rend de Japansche aandacht aflei den door aanvallen op Woehoe, de commercieaie hoofdstad van Anh wei op 50 mijl ten noorden van Nanking. Teruggedreven door de Chineezen, trek ken de Japanners thans in westelijke rich ting op met Tingjoean en Tsausien, in het centrum van Anhwei als onmiddellijk doel. Ten noorden van het front langs de spoorlijn Tientsin-Poekau is alles rustig. Intusschen stroomen Japansche verster kingen Tsingtau binnen. Het Japansche offensief langs hét zuide lijk gedeelte van den spoorweg Tientsin- Poekau is thans in vollen gang. De Chinee sche stellingen worden hevig onder vuur genoemen door de luchtmacht en het ge schut der oprukkende Japanneezen. De Chi neezen hebben de spoorbrug over de Hwairi (en zuiden van Pengfoe vernield. Chineesche versterkingen worden in allerijl uit Socts- jaufoe naar Pengfoe gezonden. De comimer- cieele telefoon- en telegraafdiensten met Pengfoe zijn geschorst, terwijl de treinen, die uit Soetsjau naar het zuiden vertrek ken, slechts tot Nansoctsjau, 90 k.m. ten noorden van Pengfoe rijden. Pengfoe door de Japanneezen be zet. Domei meldt, dat de Japansche troepen Pengfoe bezet hebben na een krachlig bom bardement, waarbij de Chineezen zware ver liezen leden» Ook strijd in Noord China. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat op verscheidene punten in Noord-China de Ja pansche (roepen zijn slaags geraakt met communistische troepen. Voorbereidingen worden getroffen om een aanval te doen in de richting van het gebergte Woe Tai Tsjang, de voornaamste basis van de com munisten in Sjansi. De Japansche woordvoerder heeft ontkend, dat Chineesche vliegtuigen aanvallen heb ben gedaan op de steden in Hopei. Verder is het gevaar voor een luchtaanval op Peking gering, aangezien voortdurend Japansche vliegtuigen in de lucht patrouilleeren. De vertegenwoordiger van de autonome Mongoolsche regeering, Pau Joe Tsjing, heeft aan vertegenwoordigers van de Chi neesche pers verklaard, dat de Mongool sche troepen zich op het oogenblik ten Westen van Pautoe bevinden. Britsche actie. gladiatorenstrijders in Negen Chineesche jachtvliegtuigen zijn gister opgestegen, teneinde zoo noodig den strijd aan te binden met vier Japansche vliegmachines, die de stad Hankau nader den. De Japansche toestellen trokken zich echter terug zonder te pogen ©en bombarde ment ten uitvoer te leggen. Dit feit boezemt den militairen deskundigen groote belang stelling in, aangezien dit de eerste maal is, dat China gebruik maakte van toestel len, die men aanduidt ais „snelopstijgende gladiatorenstrijdere ran Britech fabrikaat". Wafd-partij bezet het regeerings- gebouw. De Koning van Egypte heeft giste ren een decreet geteekend, waarbij de kamer van afgevaardigden wordt ontbonden. De ontbinding, die geheel constitutioneel is, kwam als een volkomen verrassing. Onmiddellijk na het bekend worden in Kaïro van de onderteekenin| v"an het decreet tot ontbinding van het parlement, is de Wafd-fractie onder leiding van Nahas Pasja naar het parlementsgebouw gesneld, voor zien van pakken sandwiches en ander voed sel. Zij bezetten het gebouw, voor de politie opdracht had hen niet toe te laten. lil NAHAS PASHA. Nahas Pasja bij den koning. Nahas Pasja heeft zich van Ka mer naar het Paleis begeven, tenein de koning Faroek een petitie ter hand te stellen. Naar verluidt ver zoekt de petitie den koning een nieuw ministerie in te stellen gedu- rende de verkiezingen. De afgevaardigden der opositie hebben 't kamergebouw later verlaten. Zeer sterke afdeelingen politie zijn op alle strategische punten geplaatst. In het geheele land heerscht volkomen rust. Mahmoed Pasja geïnterviewd. In een interview met een correspondent van Reuter heeft Mahmoed Pasja ver- Ki as rei »Er I®. °P I>et laatste oogenblik besloten tot ontbinding van het parlement toen wij vernamen, dat de afgevaardigden, die aan hanger zijn van Nahas Pasja, voornemens waren moeilijkheden te maken wanneer de Kamer bijeenkwam. Aangezien het koninklijk decreet, waarbij de kamer wordt ontbonden, bepaalt, dal het nieuwe parlement op 12 April bijeen moet Komen, worden terstond voorbereidingen ge troffen door alle partijen yoor de a.s. ver kiezingscampagne.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1