PAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Koning Zog niet naar Boedapest UJeerbericht Japanners rukken op naar Pengpoe Jan Langedijk in goeden vorm Vliegramp in Amerika Alles gaat goed te Soest dijk! Stellingenstrijd bij Madrid laait op Een wonderolie voor economische spijsverferingssfoornissen V R IJ D A G 4 FEBRUARI 1938 Het «eeuwige" Duitsche volk '5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 SPANJE DU nummer bevat 8 pagina's DB BILT SBINTj CHINA Hevige tegenstand der Chineeien HELDERSCHE COURANT |jOHïNGSTRAATv?8, DEN.HELWR, THITOON'SO LIJNEN) t'Is alles ordening wat de klok slaat ökgavo é*r ftotvda HaordorkwafflM N.V.'te Den Helde» 66e JAARG. No. 8225 Voor de Stichtsche Induslrieole Club, beett Dr. F. H. Fentener van Vlis- jjngen een rede gebonden over: „Or dening". Dr. v. VHssingen noemde ordening ge,, economisch devies geworden, dat ijverig wordt gepropageerd, geadver teerd, gecolporteerd, dat wordt aan bevolen als een nieuwe wonderdoen de olfe voor alle soorten economische spijsverteringsstoornissen. Het is al les ordening wat de klok slaat. Ordening is niet langer alleen een politiek devie6, maar het is ook een politieke lenze geworden. 0r8en?ng wordt maar al te vaalt stm- fiiistisch opgevat, n.1. als tegenstelling van wanorde en vraagt spreker, ligt daarin niet juist de magische aantrekkingskracht, die dat woordje op de groote massa uitoefent? Zoolang millioenen menschen op aarde gebrek hebben aan de eenvoudigste levens behoeften kan het nooit een juiste economi sche doelstelling zijn de productie aan het .verbruik, zooals dat onder bepaalde omstan digheden, ontwikkeld is, aan te passen. In dit verband moet hot tot na denken stemmen, dat, indien men alle pogingen, die de overheid sedert de crisis in zoo tallooze gevallen heeft aangewend om de productie en het verbruik met elkaar in even wicht te brengen, nagaat, men tot de ontdekking komt, dat dit in ver reweg de meeste gevallen geschied de door productiebeperking, m.a.w. door het dwingen in de richting van inkrimping van het bedrijfsleven in een tijd van onderconsumptie en van vernietiging van producten in een tijd van verarming. Deze or dening geschiedde niet omdat er geen ordening, geen plan was, maar juist omdat ze er wei waren. Een van boven geordend aanpassings systeem zal uit den aard der zaak steeds geneigd zijn het oude en bestaande te be houden en te beschermen, vaak ten koste van hetgeen komen zal en groeien moet. Het zal voor bedrijfstakken of bevolkings groepen voordeelen opleveren, die niet ver kregen worden bij een individualistisch or- deningssysteem, maar deze voordeelen kun nen in het niet vallen bij de nadeelen, die voor de geheele volksgemeenschap ontstaan, indien het van boven geordende aanpas singssysteem remmend werkt op productie en op verbruik. Wie ordening aanprijst, d.w.z. een an dere ordening dan wij thans kennen, zal in de eerste plaats moeten weten aan te geven w'elk concreet doel hij met zijn ordening denkt te bereiken. Hij zal in de tweede plaats moeten aan geven welk economisch principe zijn orde ning tot grondslag heeft. Wat het principe of systeem betreft heeft hij de keuze tusschen drie hoofdtypes: 1. Het individualistisch systeem, waarin het individu of zekre combinaties van in dividuen vrijelijk beslissen wat zij zullen prodneeeren en wat zij zullen consumeeren, waarin dus noch de voortbrenging noch het verbruik beheerscht worden door een cen trale wil, of een centraal plan, of gelijke doelstelling. 2- Het corporatieve systeem, waarbij de verbrui kseconomie individualistisch is, roaar de voortbrenging in handen is van den staat of door den staat beheerscht wordt en Waarbij de aanpassing van de productie aan de consumptie door een centraal orgaan iiPlanmaessig" geregeld wordt. 3. Het solidaristische systeem, waarbij Zoowel voortbrenging als verbruik gebonden ?tjn, het bezit van alle goederen collectief is. Een evenwichtsordening dus naar beide kanten door den staat, waaraan het individu geheel ondergfeordend is. Het gaat thans maar om de keuze van een economisch systeem, dat onze toekomst zal hioeten beheerschen, en dan heet het liever Eet eene, maar als het niet vlot loopt, dan hjaar het andere systeem, waarbij het al dan niet overschrijden van den Rubicon blijk baar een vraagstuk, van mindere importantie geacht wordt, dan hot feit, dat per sé geor dend moet worden, Is het dan niet noodig, dat wtj hl) het doen eener keuze er ons reken schap van geven, dat tusschen beide systemen de afgrond gaapt, die twee fleheele verschillende wereldbeschou wingen scheidt? Alvorens wij tot ingrijpende en principieel? erandering van ons economisch systeem be- utten, zullen wij ons ter dege rekenschap moeten geven van de consequenties, die dit ^erstag gaan met zich meebrengt. Niets is gevaarlijker dan voorop te stellen, dat orde- ca' de roh^dfifiiog tusÊSbih overheid DR. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN. en particulier initiatief daarbij ook moge zijn, in ieder geval een heilzame uitwerking moet hebben. 'Als de laatste tien jaar ons iets geleerd hebben, dan is het wel dat onze economische wetenschap nog maar in de kinderschoenen staat en dat zij nog maar in weinige geval len weet aan te geven wat de toe komstige gevolgen zullen zijn van hetgeen, waartoe wij heden beslui ten. Indien ordenen, ordenen wil zijn in de goede beteekenis van het woord, niet een opportunistisch in grijpen in het bedrijfsleven van ge val tot geval naarmate de wind waait, maar een doelbewust syste matisch ordenen op lange zicht, dat dan de ordenaar naast het doel, dat hij bereiken wil en het econo misch systeem, dat hij wil toepassen ook dient aan te geven hoe zijn or dening technisch is te verwezenlij ken. Ordening in onze houding. wereldhuis- De ideale ordening onzer wereldhuishou ding zou tot deel moeten hebben: „den hoogst bereikbaren welstand aan het grootst mogelijk aantal menschen te geven," een be langrijk gedeelte der nationale ordening tracht daarentegen op bepaalde plaatsen be paalde bedrijfstakken door kunstmatige middelen te handhaven of uit te breiden, hetgeen ons juist in de tegenovergestelde richting voert. Het is hoogst merkwaardig te moeten con- stateeren, dat juist in kringen, de meer dere ordening wenschelijk achten, vaak dc meening wordt verkondigd, dat „herstel" van den internationalen handel slechts langs den weg der georganiseerde volkshuis houding, dus langs den weg der nationale ordening, zal worden verkregen. De ordenaar der nationale volkshuishou ding zal zich er m.i. juist ook ter dege re kenschap van moeten geven, welke reacties zijn nationale ordening op andere volks huishoudingen zal uitoefenen, reacties, wel ige lichtelijk tegenmaatregelen zullen uitlok ken. Zij, die in ons land zoo luide de leuze „ordenen" doen weerklinken, zijn ons tot dusverre het antwoord op heel was vragen schuldig gebleven. Wij mogen met recht eischen, dat er licht kome daar waar thans nog een geheimzinnig duister heerscht en dat de nevelen, die het uitzicht belemme ren, zijn opgetrokken alvorens men ons op nieuwe wegen voert. Laten wij er daarom vooral voor waken, dat wij ons niet laten vangen door en ons vastklemmen aan een woord. Twee vliegbooten neergestort. Even voor middernacht zijn in San Tiego twee groote vliegbooten, die deelnamen aan de vlootoefe- ningen, met elkaar in botsing geko men en geheel vernield. Vier over levenden zijn door het slagschip „Tennessee" aan boord genomen. Men vreest, dat tien inzittenden om gekomen zijn. De toestellen waren bombardementsvlieg tuigen van het nieuwste type. Nader wordt bericht, dat een der inzit tenden van die beide groote vliegbooten, die het ongeluk had overleefd, is inmiddels ge storven, waarmede het aantal dooden tot elf is gestegen. De ramp wordt de grootste genoemd, welke in de geschiedenis van de Amerikaansche marineluohtvaart is voor gekomen. Men haat ons omdat wij geloo vige menschen zijn, zegt Rosen- berg. Volgens de Völkische Reoba chter moet Rosenberg onlangs op een vergadering te Berlijn hebben gezegd, dat het eeuwige Duitsche volk hooger staat dan alle confes sies en kerken. Instellingen die zich tegen de edelste waarden der natie misdragen of ze belemmeren, mogen onze jeugd niet meer opvoeden. Dit mag voortaan alleen geschieden door hen, die Duitschland red den, niet door hen die het prijsgaven. Wij, mannen van de N.S.D.A.P. zullen de overwinning behalen aldus Rosenberg. Zel den heeft er een zoo groote en geloovige re volutie plaats gehad als die der N.S. Men haat ons, omdat wij geloovige menschen zijn. Maar de vijfde syphonie van Beetho ven is een grootere goddelijke openbaring dan alle boeken van het Oude Testament samen Pauselijke toestemming voor het huwelijk? Naar aanleiding van het aangekondigde huwelijk van Koning Zog van Albanië, met Gravin Geraldine Apponni, verklaarde Graaf Karei Apponni, de oom en voogd van de verloofde van koning Zog van Albanië, dat koning Zog zich, in tegenstelling met de dezer dagen verspreide berichten, zich niet naar Boedapest kan begeven en dat gravin Geraldine evenmin binnenkort naar de hoofdstad zal komen. Hij deelde voorts me de, dat het huwelijk yottrokken zal w-orden Koning Zog met zijn verlooide. met toestemming van den Paus. In Vaticaankringen wordt dit bericht ech ter tegengesproken. InAlbaneesche kringen, die te Rome vrij tal rijk zijn, dank zij de voortreffelijke betrek kingen tusschen Albanië en Italië (Italië onderhoudt, zooals bekend, Albanië finan cieel) wordt verzekerd, dat bij het aan staande huwelijk van koning Zog in het geheel geen kerkelijke plechtigheid zal plaats vinden, doch een zuiver burgerlijke huwelijkssluiting, daar een kerkelijk huwe lijk te veel hinderpalen ontmoet. Naar wij vernemen, is dr. de Groot zeer tevreden over den toe stand van Prinses Juliana. Ook Prinses Beatrix maakt het zeer goed. AUTOMOBIELKARAVAAN GEBOM BARDEERD. Ken raamt, dat de rechtschen tijdens de operaties van de vorige week in den sector van Singra ze ven divisies, zijnde 11000 man, in den strijd hebben geworpen, zonder er in te slagen, het verloren terrein te heroveren. Gedurende twee dagen is eenige strijd geleverd aan het front van Estramadura. De reohtschen moes ten tot tweemaal toe tot een tegen aanval overgaan om den aanval der regeeringstroepen, die geen om vang had en bestemd was tot ver kenning van het terrein, te keeren. De rechtsche troepen, die aan het Ma- drileensche front strijden, hebben getracht eenige stellingen te bezetten in den sector van Carabanchel. Zij dekten hun bewe gingen met een hevig geschutvuur op Ma drid. Het geschutvuur werd beantwoord. Het aantal granaten, dat in het centrum van Madrid is neergekomen kan worden geraamd op dertig. Tien dezer granaten kwamen neer op een afstand van niet meer dan 100 meter van de Fransche ambassade. Een granaat drong door het dak der ambas sade heen, maar kwam niet tot ontploffing. Automobielkaravaan in bombar, dement. Een veertigtal groote vrachtauto's, welke beladen met levensmiddelen uit Parijs wa ren gekomen en deel uitmaken van de hulp verleening aan Spanje eener internationale organisatie, bevond zich gistermorgen te Figueras, toen deze stad door vliegtuigen van Franco werd gebombardeerd. De kara vaan werd getroffen. Er zouden drie dooden en talrijke gewonden zijn. De niet getroffen auto's keeren naar Frankrijk terug. Verwachting: Meest matige Wes telijke tot Z.-Westelijke wind. aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toene mende bewolking, waar schijnlijk droog weer, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Toene mende kans op regen. Langs het zuidelijk deel van den spoorweg TientsinPoekau, in het noorden der provincie Anhwei, wordt fel gestreden. Na hun succes sen der laatste dagen rukken de Japanneezen langs twee wegen op naar Pengpoe, een stad van meer dan 100.000 inwoners, en een knoop punt van de verbindeingen met de steden in Noord Anhwei. Voorts zijn Japansche oorlogsschepen de z.w. kust van Sjantoeng genaderd ten einde onder dekking van hun ka nonnen de ontscheping van Japan sche troepen te vergemakkelijken. De Japansche troepen, die aan land waren gegaan, werden gisteravond genoodzaakt dit gebied weder te verlaten. Opmarsch tot staan gekomen. Volgens berichten van Chineesche zijde hebben de Japanneezen zich gedwongen ge zien, Lianghsiatien te ontruimen, doch een bevestiging hiervan is niet te verkrijgen. De Japansche opmarsch langs het zuidelijk deel van den spoorweg ToentsinNanking schijnt tot staan te zijn gebracht om de jongste terreinwinsten te consolideeren. Naar van Chineesche militaire zijde wordt medegedeeld, verloren de Japanneezen aan dit front in de afgeloopen week 3.500 doo den en gewonden. Het groote keizerlijke Japansche hoofd kwartier deelt mede, dat sedert het uitbre ken van het Chineesch-Japansche conflict de Japansche luchtmacht 692 Chineesche vliegtuigen heeft vernield. De Japansche marineluchtmacht verloor twee toestellen en vernielde 111 vijandelijke toestellen. 20.0Q0 Japansche soldaten ge sneuveld. De Japansche minister van oorlog heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat tot dusver „in het incident met China" ongeveer 20.000 manschappen der Japansche troepen zijn gesneuveld. ^cAaaUen WORDT HIJ DE BESTE NEDER- LANDSCHE RIJDER VAN ALLE TIJDEN? Keur van rijders neemt aan de wereldkampioenschappen deel. De wereldkampioenschappen in het hardrijden, welke morgen en Zondag op de baan van de Inter- nationaler Schlittschuh Club Davos zullen worden gehouden, beloven zeer interessant te worden. Immers de beste rijders van de wereld heb ben zich voor deze wedstrijden aan gemeld. De voorbereiding van de or ganisatie is in vollen gang en wan neer morgenochtend voor de 500 M. het startschot zal worden gelost, zal spoedig blijken, dat alles in vlot tempo zal worden afgewerkt. Veertig jaar geleden werden voor de eerste maal le Davos. wereldkampioen schappen in het hardrijden verreden. Het is een buitengewoon aardige gedachte ge weest de thans nog in leven zijnde deel nemers van het jaar 1898 als gast uit te noodigen. Zoo bevindt zich o.a. onze land genoot J. C. Greve uit dien hoofde in het Zwitsersche bergdorp. Ditmaal nemen slechts twee Ne- derlandsche rijders aan de wereld kampioenschappen deel, n.1. de oude bekenden Jan Langedijk uit Oud- karspel mi R. Koops. Zij zijn na de Europeesche kampioenschappen te Oslo direct vla Berlijn en Lindau naar Davos gereisd. Bijna twee we ken zijn onze landgenooten dus hier. Beiden trainen rustig, voornamelijk in de morgenuren. Jan Langendijk heeft goeden moed. Langedijk vertelde ons, dat hij zich goed in vorm bevindt. De beste Nederlandsche rijder, berekend volgens de tijden over de vier klassieke afstanden 500, 1500, 5000 en 10000 meter, is Dolf van der Scheer, die in rangschikking 196.30 punten heeft. Daarop volgt Langedijk met 196.61 punten en ver volgens Simon Heiden met 197.51 punten. De Oudkarspelaar zal er alles op zetten Van der Scheer van de eerste plaats te verdrin gen. Hij wil probeeren zijn besten tijd op de 500 meter, 45.6 sec., nog met enkele tien den van seconden te drukken. Ook op de 5.000 meter is hij vol vertrouwen zijn tijd met enkele seconden te verbeteren. Indien de weersomstandigheden medewerken, is het zeker niet onmo gelijk, dat de thans 28-jarige Lange dijk er inderdaad in slaagt de beste Nederlandsche rijder van alle tijden te worden. Natuurlijk moet het weer medewerken, want op een zware baan zal het hem zeker niet geluk ken. Men denke maar eens aan het doohveer op den tweeden dag der Europeesche kam pioenschappen te Oslo, toen het water van de baan gedweild moest worden en de tij den met rukken omhoog sprongen! Behalve onze landgenooten nemen aan de wereldkampioenschappen o.a. deel: I. Bal- langrud, H. Engestangen, H. Haraldsen, Ch. Mathisen en M. Staksrud (allen Noorwe gen), M. Stiepl en K. Wazulek (beiden Oos tenrijk, B. AVaseniue (Finiand)s

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1