Voorjaarcrisis bij den mensch Melkbussen als verkeersobstakels Het geestelijke evenwicht verstoord Zijn blinde moeder bestolen Fabrieksdirecteur veroordeeld De feestvreugde in Ned*~Indië Dc luchtverbinding Java-Australië kKSailï'"" VM '"A'^ÜKUng Dr. Sarosi breekt een rib 476e STAATSLOTERIJ (Uit eén artikel van Otto Julius Hartmann in „Die Tat", Jena, October 1937.) In sterker mate dan hij gewoonlijk wel be seft, is ook de moderne mensch afhankelijk van den tijd van het jaar. Dit geldt zoowel voor zijn gemoedsstemming en prestatiever mogen. als ten aanzien van lichamelijke crisis en ziekte. Zoo is bijvoorbeeld geconstateerd, dat de grafische lijnen, welke de relatieve fre quentie van zelfmoorden, zedelijkheidsdelic ten en geestesziekten weergeven, in alle Europeesche landen op opvallend overeen komstige wijze hun laagste punt omstreeks December bereiken, waarna zij steil en vaak als het ware met sprongen in April en Mei oploopen, hun maximalen stand ongeveer in Juni bereiken, waarna weer een meer of min der snelle daling volgt, zoodat de lijn dikwerf reeds in September op een laag niveau ge komen is. Merkwaardigerwijze wordt derhalve in de lente en het begin van den zomer bij tal van menschen het geestelijk evenwicht op ernstige wyze verstoord, zoodat het woord „voorjaarscrisis" alleszins op zijn plaats is. Speciaal wat de lijn der zelfmoorden be treft, hebben wij met een schijnbaren paradox te doen. Juist in de lente, als het warmer en lichter wordt, als eenerzijds ruimer werkge legenheid bestaat en anderzijds voeding, klee ding en onderdak minder uitgaven vergen, derhalve juist in de periode, waarin niet enkel de natuur, doch ook het menschelijk lichaam zich vrijer kan ontwikkelen, is het aantal menschen, dat tot zelfmoord zijn toevlucht neemt, het grootst. In den herfst daaren tegen, als de werkloosheid en de beslomme ringen van het dagelijksch bestaan grooter worden, daalt het aantal zelfmoorden, waar na het tenslotte, tijdens de „twaalf heilige nachten" in den tijd tusschen Kerstmis en Driekoningen, zijn minimum bereikt. In de wintermaanden sterven dus wel tal van menschen rechtstreeks als gevolg van ziekte en gebrek, maar slechts weinigen slaan de hand aan zichzelf. De dood huist in die maanden wel in het lichamelijk bestaan, doch helder en vol vertrouwen straalt dan de men- schelijke ziel. Hier wordt dus de tegenstelling duidelijk die bestaat tusschen ons geestelijk-psychisch en ons lichamelijk-natuurlijk Ik. Wie enkel rekening houdt met de uiterlijke economisch- sociale omstandigheden, moet verwachten, dat in den herfst en in den winter het aantal zelfmoorden toeneemt. In waarheid echter is het niet in de eerste plaats stoffelijke nood, de menschen naar droefgeestigheid wanhoop drijft. Veeleer blijkt omgekeerd een -myste rieus verband te bestaan tuschen den levens drang in de natuur en de stervensdrang in den mensch. Om dit te begrijpen, moeten wij de volgende overwegingen in het oog houden. In den winter hardt de mensch. De heldere koude van den winter maakt, dat de mensch op zichzelf aangewezen is; zij hardt hem en verschaft hem een sterke mate van moreele standvastigheid en prestatiever mogen. Dat is de reden, waarom wij ons des winters in de steden, huizen en arbeidslokalen behagelijk voelen. Uiterlijk gaan wij schuil in mantels en bontwerk, maar uit onze oogen oogen straalt een helder en blij Jicht. De win ter is weliswaar in de natuur de tijd van den dood, maar wellicht is hij juist daarom ook de periode, waarin innerlijk het menschelijk bewustzijn zich het krachtigst doet gelden. Het is geen toeval, dat wij Kerstmis, het feest van liefde en saamhoorigheidsgevoel, in den midwintertijd vieren. Het voorjaar brengt den mensch in een roes. Het voorjaar daarentegen oefent een geheel anderen invloed uit. Het zijn niet enkel de toenemende warmte en licht, het is vóór alles het opbruisende leven in de natuur, het gemurmel van het water en de trek der wolken, het groen worden en bloeien der planten, dat de menschen als het ware in een roes brengt. Bloed en driften, die in den winter onder klare wakkerheid en zedelijke kracht in toom gehouden werden, rijzen op uit ons onderbe wustzijn en doen in vele menschen onrust, on stuimigheid en angst ontstaan. Een onbestemd, eindeloos verlangen drijft ons de stad uit naar de vochtige akkers, naar de plaatsen, waar regen en zonneschijn zich uitstorten over de groenende weiden. Het is van diepe beteekenis, dat Chris tus in den Paaschtijd stierf en in den Kerstnacht het levenslicht aanschouwde. Een oud kerkelijk lied zegt, dat wie zich ver heugt over den schoonen Mei, moet bedenken, dat Jezus Christus in Mei geleden heeft. In dé maand Mei lijdt en sterft ons innerlijk, als de levenssappen rijzen en het bloed sneller door de aderen stroomt. Maar ook een boom wordt het sterkst door den dood bedreigd, als hij in het begin van den zomer uiterlijk groen is. Want terwijl hij zijn leven uiterlijk openbaart, ontvliedt het hem in den vorm van inwendige spanning en hjj zou sterven, als hij geen knop pen en zaad voortbracht, dat wil zeggen als hij zich in den winter niet naar binnen had geconcentreerd. Daarom houden zij, die slechts het lichamelijk natuurlijke kennen, van den zomer. De mensch echter, die het geestelijk ontwaken aanvoelt, heeft den winter lief. Een geringer prestatievermogen. Een kenmerk der „voorjaarscrisis" nu is. dat de grootere opwinding op geheimzinnige wijze gepaard gaat met geringer prestatiever mogen, met bewegingsdrang en vermoeidheid. De oogen van tal van menschen zijn als om floerst, sterker doorbloed en tegelijkertijd maken zij een droomerigen en vermoeiden in druk. De tijd der „voorjaarscatarrhen" breekt aan, die later als gevolg van het stuifmeel in hooikoort overgaan. De innerlijke beheerscht- heid en zuiverheid van denken zijn min of meer vertroebeld, met het gevolg, dat reeds kleine bestaansmoeilijkheden, familietwisten en lief dessmart tot een volkomen oneven wichtigen toestand kunnen leiden. Menigmaal zijn er zelfs heelemaal geen redelijke redenen aan te voe ren, doch is het een onverklaarbare angst, het gevoel dat een ontzettende ramp op komst is, dat de menschen in den dood jaagt. Want vaak heeft men bij zelfmoorden te doen met een vlucht voor het eigen Ik (angst) en niet met een ontvluchten van tastbare gebeurte nissen (vrees). Het psychisch vermogen neemt af. Bij de onderzoekingen is komen vast te staan, dat het geestelijk-psychisch prestatie vermogen (denken, opmerken, zich herinne ren) in den winter zijn maximum bereikt, doch reeds in Maart en soms zelfs al in Fe bruari afneemt en in Juli zijn minimum heeft, waarna het opnieuw toeneemt. Omge keerd gedraagt zich de „psycho-motorische" drang naar uiterlijke beweging, die in Juli op een maximum staat. De boer kan aan dezen aandrang toegeven en zijn rijzende driften in zwaren landarbeid afreageeren. Hem is het mogelijk, zich aan te passen aan den cyclus van het jaar; in den winter kan hij meer naar binen, in den zomer sterker naar buiten leven. Van den moderneD stedeling daaren tegen eischt men, dat hij jaar-in, jaar-uit zijn aan één en dezelfde plaats gebonden gebon den werk verricht in fabriek, winkel of kan toor. Zoodoende is voor hem de verlossende kracht van het voorjaar de oorzaak van smartelijk verlangen, bevangenheid en on evenwichtigheid. Hierdoor begrijpt men ook, hoe het komt, dat b.„ de Slavische volken, bij wie de band met de natuur sterker is dan bij ons, zelfmoorden zoo zelden voorkomen en tevens, waarom deze zoo buitengewoon veel vuldig zijn in het gebied van het vroegere koninkrijk Saksen, dan tot een der meest versteedsche en gemechaniseerde streken van het Duitsche ryk geworden is. De oorzaken van dergelijke voorjaarscrisis moet men geenszins in de eerste plaats in de grootere warmte zoeken, want de lijnen van zelfmoorden en zedelijkheidsdelicten en psy chosen bereiken alle reeds in Mei en Juni hun hoogs ten stand en beginnen reeds in Juli, bij nog altijd toenemende warmte dus, aiweer naar omlaag te buigen. De ware oorzaken schuilen veeleer in het levensproces der ge- heele aarde, dat reeds ten tijde van St. Jan zijn hoogtepunt overschrijdt en voorbereidin gen treft voor zijn concentratie in den ko menden winter. Wat zich in West-Europa als „voorjaars crisis" uit, treedt in de tropen als „tropen kolder" aan den dag. Menschen als de in hun vaderland koele en correcte Engelschen heb ben zich in Indië aan waarlijk onmenschelijke wreedheden schuldig gemaakt. Een boven matig verhoogde en tevens weinig kieskeu rige sexueele drang gaat daar op merkwaar dige wijze gepaard met de neiging om te kwellen en te dooden. Ook de „Föhn" leidt tot het plotseling uit breken van een voorjaarscrisis. Een waar nemer schetst dit verschijnsel als volgt: Een doffe wanhoop maakt zich van den mensch meester, een groote kwellende angst ofwel een uiterste geprikkeldheid. Tevens houdt ieder prestatievermogen op, speciaal bij de intellectueelen. Loodzwaar zijn de ledematen, het is, alsof een band om ons hoofd ligt, de spijzen hebben smaak noch reuk. De slaap kan gelijk zijn aan dien van iemand die koorts heeft." Deze psychische verslapping zal in het bij zonder aan den dag treden waar het weer standsvermogen van het vagetatieve liefde leven klein of verzwakt is. Wij weten, dat menschen met lidteekens, stompen van geam puteerde ledematen, menschen die een be roerte te boven zijn gekomen, menschen met jicht en rheumatiek bijzonder gevoelig zijn voor jaargetijde en weersgesteldheid. („De Kern".) Ambtenaar van Wederstaat met busdeksels er van door! Maatregelen van den Minister. De directeur va n een zuivelfabriek kreeg op een goeden dag van melk- leveranciers bericht, dat een amlb- tenaar van den Waterstaat, onder welk departement het „verkeer" res sorteert, de deksels van de melkbus sen langs een druk bereden ver keersweg had meegenomen en de ze in een 30 k.m. verder gelegen marechausséekazerne als „gevonden voorwerpen" had gedeponeerd, zoo lezen wij in het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond. Blijkbaar had de man geen lust gevoeld, ook de bussen zelve te „vinden." Bij verdere informatie bleek dat de be treffende ambtenaar op vrij onhandige ma nier had willen duidelijk maken dat het hier betrof een overtreding van art 5 van het Bijkswegenreglement, luidende: „Het is verboden zonder vergunning, verleend door of vanwege onzen Minister, van de rijkswegen gebruik te maken: tot het plaatsen of leggen of laten staan of liggen van land- of tuinbouwproducten, etc. etc." Allerminst was hij echter met dit regle ment in de hand nog in zijn recht, want volgens art. 3 van de wet tot vaststelling van bepalingen betreffende 's Rijkswater- staatswerken had hij belanghebbenden voor af schriftelijk dienen te waarschuwen, spoedeischende gevallen uitgezonderd. Dat het hier geen spoedeischend geval betrof, zal zonder meer duidelijk zijn. Volgens het Rijkswegenreglement is het dus verboden zonder vergunning voorwer pen langs de rijkswegen te plaatsen. Wij gelooven niet, aldus het blad, dat er één fabriek is die voor haar melkleverancicrs een dergelijke vergunning ooit heeft aan gevraagd. Wij waren, toen het voorgaande „geval" aan het Departement van Waterstaat was besproken, dan ook zeer verwonderd later een schrijven te ontvangen, waarin werd medege deeld „dat er geen aanleiding be staat te bevorderen dat alsnog een vergunning wordt gegeven tot het laten staan van melkbussen op Rijksgrond", welk verbod hierop zou immers deze weigering neerko men gegrond was op de overwe ging dat de aanwezigheid dier bus sen aanleiding kan geven tot het onstaan van ongelukken. Protest bij den minister. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft naar aan leiding van dit busdeksel-drama een brief naar den minister geschreven, waarin er op wordt gewezen, dat, wanneer de bussen niet meer op de wegbermen mogen staan, ze van de boerenerven moeten worden ge haald en de wagens dan bij ieder erf eenigc minuten zouden moeten stoppen. Dit zou het verkeer nog méér benadee- len! liet Departement van Waterstaat heeft zich gelukkig bekeerd en toe gestaan dat voorloopig in de plaats, waar het incident zich voordeed, de boeren hun melkbussen weer op den berm van den Rijksweg mogen deponeeren, mits dit geschiedt op voldoenden afstand achter de boo- menrijen! Ook mogen de eigenaars der melkblikken deze niet langer dan een half uur „parkeeren"! .Tammer dat deze regeling slechts plaat selijk is! De blinkende melkbussen, die zoo onaf scheidelijk bij het Hollandsche weideland schap verbonden zijn, zullen nu, vreezen wij, nog heel wat ambtenaren ergeren en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat mettertijd de melkrijders zich naar de po litiebureaus zullen moeten begeven om de door hen vergeefs gezochte bussen te kun nen halen- Erfenis brengt familie In beroe ring. „Moeder, zeg maar, dat er drie spaarbankboekjes geweest zijn, an ders kom ik in de gevangenis", zei de booze zoon tegen zijn oude, blinde, hulpbehoevende moeder, die pas we duwe geworden was. Drie of vier spaarbankboekjes, dtt is de vraag, die een Amsterdamsche familie en het Amsterdamsche gerechtshof reeds meer dan een jaar bezig houdt. Het probleem was ontstaan toen de fami lie B., na het overlijden van den vader, tot boedelscheiding overging. Iedereen wist ze ker, dat er vier spaarbankboekjes moesten zijn, doch men telde bij den boedel slechts drie! En de verdenking viel terstond op den 45- jarigen broer H. F., meubelmaker van zijn vak, die het vierde boekje, waarop een be drag van ruim f 1000.stond, zou hebben verduisterd Op de een of andere*manier had hij zijn moeder het kostbare stuk ontfutseld. Toen puntje bij paaltje kwam... De mede-erfgenamen klaagden hem aan, doch toen puntje bij paaltje kwam, m.a.w. toen zij voor den rechter getuigen moesten, bleken ze niet erg solidair in hun verklarin gen en het eind van 't liedje was, dat broe derlief werd vrijgesproken. Het Amsterdamsche Hof achtte het onder zoek echter niet volledig en gisteren werden nieuwe getuigen in dit erfenis-drama ge hoord en moest ook verdachte zich opnieuw voor den rechter verantwoorden. De meubelmaker hield vol, dat hij van een vierde boekje nooit iets had geweten Procureur-generaal heeft houvast. geen De moeilijkheid in deze zaak is, dat aan de verklaringen van de oude weduwe geen touw vast te knoopen is. Dan weer verdedigt zij haar zoon, dan weer haalt zij hem af. De procureur-generaal, Mr. J. Versteeg, zei- de dan ook in zijn requisitoir, weinig hou vast in deze zaak te hebben. De blinde vrouw trekt óók haar verklaring terug, volgens wel ke haar zoon tegen haar gezegd zou hebben: „Moeder, zeg maar dat er drie boekjes zijn geweest, anders kom ik in de gevangenis!" Op grond van deze terugtrekking meent Mr. Versteeg, dat het wettig bewijs voor verdaclite's misdaad niet geleverd is en requireert beves tiging van het vrijsprekende vonnis. Ook de verdediger bepleit vrijspraak. 17 Februari zal arrest worden gewezen. Het vierde spaarbankboekje, dat volgens een groot aantal familieleden absoluut bij den boedel aanwezig moet zijn, is onderlus- schen nog niet komen opdagen De nachtarbeid in de kunstiand- steenfabriek te HUlegom. Verdachte gaat in hoog®1 beroep. Veertien dagen geleden heeft, zooals men zich zal herinneren, de Haarlemsche ka tonrechter, mr. P. H. F. Bijl de ^roe een extra-zitting een principieele kwesue behandeld, waarbij A. H. baron van Ha denbroek tot Ammerstol, directeur van ae kunstzandsteenfabriek „Arnout te HU - gom zich te verantwoorden had wegen overtreding van de Arbeidswet. Na de tot stand koming van de Ar beidswet 1919 mocht in de kajkzandsteen*- industrie nog vier jaar lang 55 uur per week en tien uur per dag gewerkt worden. In overleg met den toenmaligen directeur- generaal van den arbeid, den heer^ C. J- W. Zaalberg, werd voor de „Arnout" een regeling oniworpen, waarbij in dag- en nachtploegen gewerkt mocht worden. Invoering van dit stelsel vorderde bijna anderhalf millioen gulden voor veranderin gen in de fabriek. Naar aanleiding van een enquete van minister Romme, welke verband hield met de ordening en gelijkstelling van alle fa brieken, werd de vergunning voor nacht arbeid na 27 November ingetrokken. Toen na dien datum tóch nachtarbeid werd verricht, is in drie gevallen proces verbaal opgemaakt. Volgens baron van Ilardenbroek was het onmogelijk, de fa briek rendabel te exploiteeren zonder nachtarbeid. Het O.M. had het ten laste gelegde be wezen verklaard en drie boeten van zes gulden geëischt, aangezien het hier een principieele zaak betrof. De kantonrechter wees. gisteren) schriftelijk vonnis en veroordeelde den directeur conform den eisch. Baron van Handenbroek zal van dit von nis in hooger beroep gaan. Herdenking van de blijde geboor te in den Volksraad. Bij den aanvang van de zitting van den Indischen Volksraad las de secretaris gis teren het regeeringstelegram voor, waarbij de geboorte van een Prinses wordt gemeld. De leden hooren deze voorlezing staande aan. In een korte redevoering spreekt dan de voorzitter zijn gelukwenschen uit, waarbij hij mededeelt, onmiddellijk na ontvangst van het telegram met het bericht van de blijde gebeurtenis aan II.M. de Koningin en aan H.K.H. Prinses Juliana gelukwenschte- legrammen te hebben gezonden. De stroom van berichten over de feestvreugde die in alle deelen van den archipel heerscht, blijft aanhou den. O.a. vond te Djocja in de militaire sociëteit een feest plaats voor oudstrijders, bij welke gelegenheid de militaire commandant de ridderdiploma's, M.W.O. uitreikte. De sul tan van Djocjakarta zal op 12 en 13 Febru ari a.s. in de kraton een wajang-wong-voor- stelling geven. Ook de 4500 bewoners van de Leprozerieën en tehuizen van het Leger des Heils vierden de blijde gebeurtenis. Te Salatig is de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken, aangeboden door de in gezetenen van het regentschap Semarang. Niettegenstaande den regentijd zijn de feesten, op enkele uitzonderingen na, begun stigd door goed weer. Naar een driemaal wekelijkschen dienst SingaporeSydney. Naar aanleiding van het Reuterbericht van 1 Februari inzake de doortrekking van de Java-Australiëlijn verneemt de N. R. Crt. het volgende: Het groote schema van de „Imperial Air ways" is gebaseerd op het bevliegen van de route tusschen Southampton en Austra lië door vliegbooten. Het traject is daarbij als volgt verdeeld: Southampton-Alexan- drië, AlexandriëKarachi, KarachiCal- cutta, CalcuttaSingapore, Singapore Sydney. Australië stelde de pertinente eisch dat het traject SingaporeSydney moet worden bevlogen door piloten van de Qantas, die reeds geruimen tijd geleden in Southamp ton zijn opgeleid voor de bediening van de Empire-booten. Momenteel bevlieg! de Qan tas tweemaal per week het traject Sydney, Singapore, met de Havilland D.H. 86— toe stellen, daarbij aansluitend op de Londen- Singapore-lijn. Vermoedelijk medio 1938 zal een dezer Qantas-diensten worden vervangen door een dienst met een vliegboot, zoodat in dit ge val een gemengde verbinding tusschen En geland en Australië zal bestaan, namelijk eens per week een vliegboot en eens per week een landvliegtuig. De bedoeling is de D.H. 86vlieg tuigen uiteindelijk uit te schakelen tot tenslotte, en wel driemaal per week, het traject Singapore Sydney uitsluitend met vliegbooten zai wor den bevlogen. Omtrent den datum van aanvang en de frequentie van de K.N.I.L.M. verbinding op don Australië-lijn is momenteel nog nipts bekend. Inwerkingtreding van de lucht lijn uitgesteld. Aneta verneem! uit gezaghebbende bron dat aangezien voor de K.N.I.L.M. zoowel als voor de Imperial Airwav als aanvang,latum voor de nieuwe lijn op Australië 23 Febru ari was voorgeschreven en de KNILM evenmin als de andere maatschappij od dien datum gereed zal kunnen zijn, de in De ook in ons land befaamde Hongaar- sche voetbalspeler, dr. Sarosi, heeft tijdens een wedstrijd tusschen zijn vereemging, Fe- rencvaros en Ujpest een vrij ernstige bles- sure opgoloopen. Bij een botsing brak hij een rib en moest naar een ziekenhuis ver voerd worden. Dr. Sarosi zal natuurlijk ver ruimen tijd niet kunnen en mogen spelen. Zooals men zich herinneren zal, was dr. Sarosi één van de beste spelers van het Centraal Europeesche team, dat in den af- geloopen zomer in het Anustei damsche sta dion het West-Europeesche elftal versloeg. (Niet officieel) i> 5de klasse, 12de lijst Trekking van Donderdag 3 Februari 1938 Hooge Prijzen 25.000.- 1000.- 400.— 200.— 100.— 283 1416 2172 2646 3833 4419 5474 5822 6101 6996 7786 8424 9376 10092 10383 11175 12167 12853 13499 14213 14628 15535 16568 17161 17579 18402 19305 19700 20309 20525 302 1570 2304 2855 3922 4920 5594 5853 6200 6998 7842 8487 9528 10093 10415 11263 12359 12880 13574 14260 14740 15544 16626 17210 17834 18410 19310 19823 20373 20561 - 11328 - 5689 9568 18259 20888 635 7038 8199 16224 4224 7757 9217 10424 2433 8122 8324 11259 12601 14269 17380 Prijzen van 70 444 558 685 1105 1167 1188 1767 1805 1855 1941 2024 2047 2340 2377 2528 2578 2591 2608 2865 3268 3391 3432 3714 3771 4206 4229 4250 4303 4319 4329 4929 4977 4988 5182 5241 5404 5600 5619 5638 5653 5719 5734 5879 5911 5913 6042 6066 6675 6409 6581 6770 6872 6918 6965 7283 7288 7538 7599 7698 7774 7877 7891 8094 8161 8271 8293 8561 8599 8789 9005 9071 9254 9662 9727 9990 9998 10009 10062 10124 10196 10230 10268 10308 10314 10531 10608 10642 10756 10787 10838 11322 11404 11499 11560 11903 12119 12392 12450 12468 12597 12626 12667; 13051 13052 13346 13429 13467 13473 13743 13758 13847 13879 13968 14194 14299 14306 14431 14465 14591 14612 14752 14930 15128 15372 15444 1552T 15834 16069 16098 16163 16226 1637» 16719 16868 16883 16970 17068 17113 17275 17282 17297 17309 17314 17497 17841 17945 18014 18205 18254 18273 18662 18767 18878 19099 19113 19143 19349 19423 19449 19594 19626 19688 19836 19854 20122 20195 20216 20298 20406 20447 20469 20472 20485 204SS 20621 20639 20743 20887 16 339 576 714 923 1177 1325 1611 1821 2086 2348 2534 2769 2991 3247 3453 3763 3951 4232 4618 4780 4839 5018 5301 5593 5763 5895 6250 6419 6662 6958 7132 7507 7771 8067 8396 8633 8788 9050 9192 9611 '9783 27 341 608 769 965 1199 1327 1612 1838 2167 2382 2541 2771 2992 3250 3473 3773 3977 4277 4623 4787 4843 5019 5302 5629 5773 5972 6255 6463 6696 6975 7151 7558 7838 8071 8464 8640 8813 9063 9246 9633 9787 9957 9 311 509 707 919 1067 1297 1555 1811 2070 2345 2531 2727 2966 3231 3375 3679 3950 4230 4586 4770 4838 5010 5282 5519 5738 5883 6246 6406 6616 6884 7110 7474 7768 8018 8330 8623 8784 9032 9109 9601 9776 9910 9924 9938 10074 10103 10105 10226 10262 10267 10360 10364 10370 10583 10612 10630 10932 10994 11029 11168 11185 11219 11378 11399 11418 11582 11614 11642 11784 11788 11799 11901 11926 11944 12100 12166 12268 12432 12435 12503 12796 12814 12850 13080 13187 13277 13437 13438 13458 13605 13637 13658 13921 13953 14008 14204 14205 14262 14446 14461 14473 14636 14646 14677 14773 14787 14790 14S06 14983 15009 15321 15343 15371 15465 15480 15490 15560 15609 15610 15789 15862 15879 16063 16072 16103 16360 16417 16421 16591 16600 16614 16776 16965 16991 17072 17096 17106 17367 17418 17493 17727 17752 17815 17932 18017 18035 13104 18107 18134 18136 18153 18390 18428 18446 18552 18617 18634 18813 18945 18985 19184 19244 19315 19409 19469 19473 19699 19712 19746 19880 19941 19953 20181 20192 20228 20425 20426 20482 20615 20616 20634 20763 20774 20792 20875 20906 20952 Verbeteringen- 3457; 17952 m. z. Nieten 46 72 366 613 786 989 382 619 809 994 1237 1240 1394 1439 1676 1773 1875 1887 2292 2310 2383 2460 2584 2614 2810 2813 3006 3041 3254 3293 3516 3523 3782 3795 4073 4085 4297 4437 4643 4651 4798 4803 4918 4934 5090 5112 5310 5325 5635 5663 5790 5813 6027 6074 6303 6312 6465 6469 6717 6752 6980 7011 7305 7337 7586 7613 7852 7869 8116 8176 8482 8548 8641 8650 8862 8871 9074 9081 9331 9357 9645 9661 9815 9860 9861 262 401 620 823 1025 1241 1469 1782 1893 2315 2462 2632 2839 3157 3310 3552 3846 4161 4487 4660 4811 4940 5138 5361 5669 5820 6111 6348 6477 6780 7015 7340 7624 7889 8206 8549 8674 8886 9104 9494 9970 10114 10278 10386 10633 11073 11235 11423 11659 11829 11964 12297 12558 12856 13283 13475 13820 14039 14285 14478 14693 14818 15098 15378 15497 15712 15905 16132 16445 16671 17032 17197 17514 17837 18038 18178 18452 18642 19014 19344 19499 19755 19987 20277 20491 20699 20795 9972 10150 10287 10438 10728 11091 11258 11441 11669 11832 11977 12346 12587 12893 13291 13519 13822 14082 14289 14513 14696 14821 15116 15412 15523 15719 15928 16137 16495 16736 17035 17202 17526 17858 18040 18209 18467 18661 19026 19350 19549 19788 20024 20295 20502 20708 20804 9992 10172 10304 10455 10827 11105 11308 11462 11704 11839 12015 12361 12609 12963 13334 13520 13870 14094 14312 14552 14721 14823 15172 15413 15546 15724 15949 16217 16540 16755 17045 17218 17554 17892 18051 18269 18470 18679 19105 19361 19555 19817 20112 20308 20513 20727 20816 264 429 664 857 1037 1275 1497 1790 1977 2335 2487 2679 2879 3163 3327 3568 3862 4190 4540 4672 4819 4968 5165 5428 5677 5826 6173 6355 6497 6793 7050 7369 7647 7985 8222 8554 8692 8891 9105 9585 9709 9883 10058 10187 10331 10525 10872 11120 11314 11476 11709 11871 12042 12419 12683 12976 13359 13532 13914 14105 14313 14603 14757 14870 15237 15445 15550 15777 15953 16260 16545 16766 17061 17272 17573 17914 18054 18302 18487 18700 19142 19378 19668 19867 20140 2f0336 20528 20728 20836 233 460 683 885 1063 1292 1554 1809 2004 2336 2518 2694; 2909 3224; 3335 3583 3942 4199 4564 4726 4823 5007 5259 5475 f 5708 5842 6223 6391 6598 6836 709» 7405 7760 8017 8276 8591 8740 8936 9108 9596 9728 9897 10960 10189 10346 10539 10911 11121 11323 11555' 11716 11884 12059 12430 12773 13053 13431 13591 13920 14123 14435 14617 14761 14883 15253 •15451 15559 15781 16006 16288 16551 16768 17065 17277 17602 17921 18100 18369 18513 18702 19161 19401 19679 20178 20371 2C530 20750 20863 5e klasse 11e lijst: met 70.— 8447 m. Z

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8