Geboortelepels Agenda Een prinsesje geboren EEN GROOTE DAG NEERLAND'S HISTORIE Juwelier Beemsterboer Naar het voorjaar Zaterdag 5 Februari 1938 Tweede Blad £tadónieiiwj Dank-en feestavond van de Chr* Marinever* Keizerstraat 15 Heldersche Baby- en Moederverzorging „Beatrix" Greta Keiler naar Den Helder EMAILLE PANNEN HELDERS WARENHUIS Bureau voor sociale zaken 7^e&\iïqMaad v. d WITTE Een slecht antwoord op Engelsche maatregelen De kenner drinkt PILS In „De Toelast" Nog steeds Oranjeklanken. jja de uitbundige feestjool van deze week _,as het wel even teleurstellend, dat de belang stelling van het publiek in dezen avond van de Christelijke Marinevereeniging, de Vereeniging van Christelijk Marine Personeel en Bestuur en bezoekers van het Christelijk Tehuis voor mili tairen, niet dat was, wat men er van had ver wacht. Hoewel dit geenszins afbreuk heeft ge daan aan de stemming en het de tractatie zeker ten goede kwam, omdat men nu inplaats van één amandelbroodje liefst drie geoffreerd kreeg, terwijl de feestlimonade in dezelfde ver houding werd geschonken, pe voorzitter, de heer Weeda, opende met ebed, waarna hij allen hartelijk welkom heet- te in het bijzonder de burgemeester, de majoor en' kapitein van het Leger des Heils, Ds. Bart- lema, Os. Tollenaar en Ds. Oskamp. Een twee tal gelukstelegrammen zouden door de veree- nigin&en worden verzonden. Na het staande zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus", betreedt Ds. Bartlema het platvorm voor het houden van zijn Feestrede. Er is reden om feest te vieren, zoo zei Ds. Bartlema. Ons is een Oranjekind geboren en het woord Oranje heeft een diepen klank voor leder Nederlander. Noem Oranje en ge noemt Nederland. De geboorte van deze oranjetelg is de bezegeling van een gelukkig huwelijk. We zien een stralende grootmoeder, met een klein kind in haar armen, God dankende. Op zulke dagen merken we opnieuw hoe sterk de band is tusschen het huis van Oranje en de Neder landers. De spreker schetst dan de geschiedenis van ons Vorstenhuis, die hijzelf mocht medemaken. Veel verdriet is er geweest, maar gelukkig ook veel reden tot dankbaarheid. Hij besluit ten slotte met de woorden: God in den hemel zegen ons Vorstenhuis, zegen onze Landsvrouwe, zegen de ouders en onze kleine Beatrix, maak haar tot een maatschappelijk en geestelijk zon nekind tot in lengte van dagen. Er volgt dan een muzikaal intermezzo, dat evenals later op den avond, de volle medewer king had van het publiek. Uit volle borst wer den onze volksliederen meegezongen. Rede van Ds. Tollenaar. Het is niet voor de eerste keer, dat ik deze week eenige woorden zeg in verband met het heuglijk gebeuren in ons Vorstenhuis en het wordt iedere keer moeilijker om iets anders te bedenken, temeer daar onze kleine prinses nog geen geschiedenis heeft gemaakt. Wanneer we de geweldig georganiseerde feesten van onze Oostersche naburen vergelij ken met ons feest, dan lijkt het niet zooveel bijzonders. Bekijken we het echter dieper, dan blijkt, dat de feesten in Duitschland van overheidswege worden georganiseerd, terwijl die van ons spontaan uit het hart van het volk komen. Wat dat betreft, wonen wij in Abrahams schoot. Er heerscht in Nederland steeds een buiten gewone verdeeldheid, maar als het gaat om het huis van Oranje, dan zijn we allen één. Socialis ten evenals alle andere richtingen zijn dan blij, dat ze in het vrije Nederland wonen, onder een Oranjehuis dat steeds onze rechten en vrijheid heeft hooggehouden. Op ons rust de plicht, zoo besluit Ds. Tol lenaar zijn gloedvolle rede, om ons Vorstenhuis niet te vergeten in onze gebeden, die wij op- Zenden tot God. De Burgemeester aan het woord. Ik was, zoo zei de heer Ritmeester, even hui verig om hier enkele woorden te zeggen, niet zoozeer omdat ik bang ben, maar omdat ik zoo langzamerhand uitgepraat raak. Een gevoel, dat nog wordt verhoogd, doordat zoo juist een tweetal sprekers mij het gras nog voor de voe ten hebben weggemaaid. Wij leven in een tijd van enthousiasme voor het huis van Oranje. En daar moeten we toch voorzichtig mee zijn. Dit enthousiasme moet hiet aan den buitenkant zitten, maar van bin- hen in het hart en de hersenen. Wanneer ik met mijn bescheiden kennis van de geschiedenis van het huis van Oranje, U de verdiensten van ons Vorstenhuis moest vertellen, dan zou U allang in slaap zijn, terwijl ik nog maar steeds stond door te praten en men mij hoogstwaarschijnlijk eerst Zondagmorgen hier vandaan moest slepen. Er is een buitengewoon groote mate van ver draagzaamheid in Nederland. Dit is in de eerste plaats te danken aan ons in daarom wil dan ook iedereen hieraan een blijvend souvenir be zitten. Wij brengen ook hier in een keurcollectie Gero-zilvertheelepel 65 ct. Gero-Paplepel f 1.-" Zilplazilver theelepel 70 ct. Zilmeta Lepeltje 35 ct. Echt zilver f 1.75 Bronzen wandbordje 95 ct. geboortepenning 85 ct. 60 mm penning f 2.— (GERO) 65 cent regeeringsstelsel, waar aan het hoofd staat onze Koningin. Op een geestige wijze vertelt de burgemees ter dan het een en ander over het babycomité, aan welker bestaan de stoot werd gegeven door H.K.H. Prinses Juliana. Met een driewerf „hoera" op het Vorsten huis, eindigt de burgemeester zijn geestige cau serie. Ds. Oskamp spreekt een slotwoord. Ik mag de deur van de feestelijkheden dicht doen, zoo zei de spreker. Wij gaan nu weer gewoon doen. Onze gelief- de prinses is ook zelf steeds gewoon. De spre- ker vertelt dan van de eenvoudige wijze "waar op Hare Koninklijke Hoogheid haar intrede deed op de Universiteit. Ik heb Den Helder feest zien vieren en ook dat was gewoon en goed. Ik sluit nu de deur, we zullen ons nu om draaien en weer voor ons uitzien, geschaard rond de kribbe van Soestdijk. Als Christen rond de kribbe van Bethlehem, als Nederlander rond de kribbe van Soestdijk. Na het zingen van Psalm 68 10, gaat Ds. Oskamp dan in dankgebed voor. De Christelijke Marinevereenigingen hebben op een eenvoudige, maar feestelijke wijze de blijde gebeurtenis gevierd. Gisteravond heeft ten huize van mevrouw Ritmeesterv. d. Feen een genoeglijke ver gadering van dames, welke deel uitmaakten van het „Heldersche Baby Com'té" plaats gevonden, tijdens welke de gastvrouw de aar dige attentie had kandeel en beschuit met muisjes te serveeren, welke tractaties zeer in den smaak vielen. Besloten werd om den naam van de vereeni ging te wijzigen in: Heldersche Baby- en Moe derverzorging „Beatrix". Door de vereeniging werd in haar korte be staan reeds nuttig en dankbaar werke ver richt. Wij herinneren er b.v. aan, dat tot nu toe 10 doozen met' volledige uitzet, 15 aan vullende pakken en aan 2 jonge moeders ver sterkend voedsel verstrekt werden. De vereeniging bezit momenteel 5o0 leden, hetgeen niet veel is op een zielenaantal van 38.000! Wij wekken hierbij gaarne een ieder op zich bij de vereeniging aan te sluiten, waarvoor de donatie, 0.50 per jaar, onmo gelijk een bezwaar kan zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of vele dames zullen zich geroepen voelen het prachtige werk der da mes, die het initiatief namen en die haar voorgingen zich bij de vereeniging aan te sluiten, ter hand te nemen. Wij hopen spoedig te vermelden, dat het aantal leden verdub beld is! Over de te volgen werkwijze in de toe komst kan nog het volgende worden mede gedeeld. Aanvullingen van babykleertjes wor den in de toekomst alleen gegeven na de ge boorte, wanneer blijkt, dat aanvullingen ge- wenscht zijn. Voorts werd besloten om kraam- 'emmërs aan te schaffen, en zal nader het ver- leenen van hulp aan de kraamvrouw onder het oog worden gezien. Zoo men ziet, zit er leven en actie in de Heldersche Baby- en Moederverzorging „Beatrix"! Donderdag zingt zjj in „Casino". De wereldvermaarde „Blues-zangeres" uit Weenen, Gretha Keiler, vermaard hoofdzake lijk door de gramofoonplaten en radio-uitzen dingen, komt naar Den Helder, en zal a.s. Don derdagavond in „Casino" een concert geven. Wij zijn er zeker van, dat deze mededeeling door een groot publiek met enthousiasme ont vangen zal worden, daar Gretha Keiler in haar genre als ongeëvenaard geldt. Het is prettig, dat onze stad door haar uit verkoren werd voor een bezoek, als men nog weet, dat zij voornamelijk optreedt in de groote wereldsteden. In dit verband is het te hopen, dat dien avond een groot auditorium aanwezig zal zijn om de zangeres die belangstelling te betuigen, waarop zij recht heeft. De Oranje-feestverlichting van de Ondcrzcedienstkazerne. Enorme sorteering 45 ct. 55 ct. enz. Grijs „Kat" Emailie 20 °/0 korting FA. ZOETELIEF KEIZERSTR. 75 Sedert een half jaar heeft zich in de Pr. Hendriklaan 8 gevestigd een bureau voor sociale zaken, waarin gevallen behandeld wor den van menschen die in financieele moeilijk heden zijn geraakt en die geen kans meer zien hun verplichtingen na te komen. Het is de bedoeling van de directie van dit bureau de menschen met adviezen en daad werkelijke steun terzijde te staan en dat tegen geringe vergoeding van te maken onkosten. Op dezelfde wijze als we dit bij de marine kennen, wil de leiding van dit bureau zich ver dienstelijk maken voor de burgerij.. Men heeft verschillende gevallen reeds tot een bevredi gende oplossing weten te brengen. In verband hiermee verwijzen we ook naar de in dit nummer voorkomende advertentie. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 7 Febr. tot 14 Febr. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. NATUURHISTORISCH MUSEUM. Bij voldoende belangstelling zal er Zondag middag half vier een rondleiding plaats hebben in het Museum. Aan deze rondleiding gaat een korte uitleg met lichtbeelden in het leslokaal vooraf. De week wordt een maand. Wij vestigen er de aandacht op, dat de straf voor den marinier le kl. L. de B. waar over wfj gisteren schreven, niet 1 week be draagt doch 1 maand. „ZELF DOEN' 15 GEVAARLIJK EN KOST GELD 1 GA. LIEVER DIRECT naar Tel. 575, Keizerstraat 103 lederen morgen komt het licht nu weer ver der van onder den Oosterkim gevloeid, icderen morgen ook worden de kleuren van het Mars diep, van het havenwater en van de zee bij het strand dieper en sprekender. Het is nog winter en de kou zit in de lucht; nog wel een paar maanden, maar omdat we on geduldige menschen zijn, hopen we nu reeds op dat wat komen gaat, op het jaarlijksche won der in de Natuur. lederen dag Dan ligt de nacht eerst peilloos diep en zwart over de zee. Meestal zijn er geen sterren, maar donkere banken die van kim tot kim schuiven. Gevaarten, die doen denken aan bultige bisons en plompe centauren. Ze trekken uur na uur voort, nacht na nacht en soms vraagt men zich wel eens af, of deze trek dan nimmer zal op houden, of er over heel deze wereldbol één wazig net van mist en nevel en wolken geweven ligt. Dat is natuurlijk niet zoo, maar men denkt het. In zee is het 's nachts stil. De golven ruischen tegen de steenen glooiing en als je goed luis tert, kim je er een zekere melodische rhyth- miek in ontdekken, die zeer schoon is te be luisteren. Een enkele botter drijft voorbij, zoetjes weg- puffend, een rood en wit licht, dat zilverig en bloedig in de zwarte golfjes vloeit. De zeilen hangen neer langs het want, want de storm is uitgeraasd en er is bijna geen wind meer. Een nachtvogel scheert langs den dijkzoom, wiekt van pier tot pier, op zoek naar voedsel. Hij zou een voorjaarsbrenger kunnen zijn als het niet zoo koud was. Voorjaar In de Buitenhaven liggen de schepen zij aan zij. Doodstil. Geen levende ziel is aan boord en zij doen denken aan een oude vloot, die wacht op een doelloos einde. Een hond loopt snuivend over de steigers. De zwarte snuitpunt in de luchtwie weet ruikt hij de lente niet, die komen gaat. Een wachtsman bij een onderzeeëer loopt heen en weer te ijsbeeren. Houdt in star wachts- manschap steeds één plank. Honderd stappen vooruithonderd achteruit. Af en toe tuurt hij de zee op. Die is vlak bij en je ruikt er de geuren van wier en zout in. Vreemd, hoe mild die geur ineens is. En zoo peinst men in den nacht aan den buitenkant, waar de roerlooze botters liggen en waar de aromen van teer en wier en zee zich tot één zoete bedwelming vormen. Het zet een mensch aan het peinzen. Als hij alleen is, aan de haven en hij iets van het komend gebeuren speurt in den nacht. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zon Wintertijd Febr. op: ond.: Moogwater Laagwater Z 6 7.35 16.53 10.35 22.35 4.45 16.45 M 7 7.34 16.55 11.15 23.20 5.25 17.25 D 8 7.32 16.57 12.00 6.00 18.00 W 9 7.30 16.59 0.15 13.10 6.40 19.05 D 10 7.28 17.01 1.45 14.30 7.45 20.35 V 11 7.27 17.03 3.20 16.05 9.25 22.20 Z 12 7.25 17.01 5.00 17.25 10.50 23.50 De Marine buitengaats. Albert Chambon schrijft in „Onze Marine": De matroos le klas Vandersteng was ont stemd. Niet zoo maar even uit z'n humeur, maar hij had betoel-betoel de smoor in. Vrijdag 4 Februari ontmoette ik hem langs de Buitenhaven en ik feliciteerde hem uit bundig met de geboorte van ons Prinsesje Beatrix. „Dank je," zeide hij. „Ik vind het werkelijk reuze, maar ik heb precies alles gemist van de feestvreugde aan den wal, omdat ik met m'n schuit buitengaats was." „Dat is jammer," meende ik oprecht. „Het vervelendste is en daarover ben ik dubbel ontstemd dat ik in 1909 de feeste lijkheden eveneens gemist heb. Ik zat toen aan boord van de „Gelderland" en we lagen in West-Indië. De „Utrecht" was ons komen aflossen en op 24 April 1909 ver trokken we uit Curagao op weg naar Neder land. De radio draadlooze noemde men 't toen had nog lang niet de beteekenis die ze nu heeft en we vonden 't al een heele pres tatie, dat we over een afstand van ongeveer 2000 km nog contact hadden met Curagao. Op 30 April we zaten toen juist voorbij den Noorderkeerkring op weg naar Ponta Del- gada kregen we slecht weer en met de draadlooze was geen woord op te nemen. Eerst op 7 Mei kwamen we op Ponta Delga. Daar lag de „Friesland" en vernamen wij, dat op 30 April Prinses Juliana geboren was." „En toen hebben jelui de bloemetjes nog eens extra buiten gezet?" vroeg ik. „Neen... De comandant, Kolonel Snethlage, liet wel voor den boeg houden. We waren na tuurlijk allen verast en er heerschte een blijmoedige stemming, maar van een uitbun dige feestviering was geen sprake meer. De „Friesland" had het beter getroffen. Die kwam op 27 April op de ree van Santa Cruz. Er lag juist een Fransche kruiser, de „Du Chayla". Laat in den middag van 30 April kreeg de „Friesland" het bericht van de geboorte van Prinses Juliana. Onmiddellijk werd daarvan mededeeling gedaan aan de autoriteiten aan den wal en aan boord van den Franschen kruiser. Op 1 Mei zou het feestdag zijn en het is er een geworden, die klonk als 'n scheepsbel.. Met vlaggenparade werden de topvlaggen ge- heschen en rolde het Nederlandsche saluut van 51 schoten over de rede van Santa Cruz. Ook aan boord van den Franschen kruiser en van de batterij aan den wal gaf men toen 51 saluutschoten. De oorlogsschepen hadden de Nederlandsche vlag in top, de koopvaar ders vlagden; een aantal hunne pavoiseerde. Er werd een groote militaire parade gehou den en de bevolking van Santa Cruz liet het aan hartelijke deelneming met de gebeurtenis in Nederland niet ontbreken. „Nu weet ik wel vervolgde Vander steng dat wij op de „Gelderland" niet de eenigsten waren die ketelaar bleven van eenige feestelijkheid. Met de opvarenden van de „De Ruyter" was het al niet beter. Dit schip vertrok op 27 April van Curagao naar de Bermuda-eilanden, waar het op 3 Mei Ireland-Island aandeed en daar de geboorte van Prinses Juliana vernam en herdacht. Er waren toen nog al wat schepen buiten gaats, waarbij ik die in de West en in Oost- Indië hiet meereken, omdat zij toch zich be vonden binnen een der gebiedsdeelen van het Rijk buiten Europa. En dan nog was er de gezantschapswacht te Peking, bestaande uit 30 koppen, die op 1 Mei via den Commandant Zeemacht uit Ba tavia de heugelijke tijding ontvingen. Er is daar op geestdriftige wijze de geboorte van Prinses Juliana herdacht en de Pekineezen bleven er niet onkundig was. Geïsoleerd als men daar in die dagen was, kon men eerst op 28 Mei een feestdag van internationalen inslag organiseeren, waaraan Duitschers, Oostenrijkers, Engelschen, Franschen, Ame rikanen en Italianen deelnamen. En nu...? „Ja," zei Vandersteng, „ik had er zoo echt op gerekend de geboorte van prinses Beatrix aan den wal te vieren, doch ook nu was de Marine voor het grootste deel buitengaats. De „Jan van Brakel" was op weg naar West-Indië. De „Gelderland" vertoefde er eveneens. De „Java" was nog maar juist het Engelsche kanaal uit, de „Hertog Hendrik" lag te Gibraltar in verband met de convooy- diensten, enkele kleinere vaartuigen waren op de Noordzee ter visschery-inspectie. Doch allen ontvingen de mededeeling enkele minu ten na de geboorte. De feestelijkheden aan den wal in Holland gingen echter aan ons voorbij... Maar ik troost me met de gedachte: „Oranje bloeit weer". Wie weet... „Tenzij ook in dit geval driemaal scheeps recht is," merkte ik op. „Hoe spijtig ik het vinden zou" zei Van dersteng „ook dan weer de feestelijkheden te missen, mqn vreugde over de geboorte van Prinses Beatrix is er nu niet minder om." ALBERT CHAMBON. Daagt Italië Engeland uit? ngeland besloot deze week, in zijn ver ontwaardiging op de torpedeering van d® „Endymion", strengere maatregelen te nemen en als antwoord daarop van den kant van Spanje kwam gisterenmiddag het borbarde- ment van een Britsch schip door twee water vliegtuigen van... natuurlijk onbekende natio naliteit, die de „Alcyra" op 20 mijl van Bar- celona tot zinken hebben gebracht. Het is een slecht antwoord en het zal de ontstemming in Engeland in hooge mate doen toenemen, terwijl het de ge vaarlijke spanning tusschen Engeland en Italië, want dit land wordt wel als de dader aangewezen, opvoert. Plotseling staat de strijd in Spanje nu weer in het teeken van de algemeene belangstelling. Men begon zoo langzamerhand overal op een overwinning voor Franco te rekenen; zelfs landen, die aanvankelijk hun sympathieën dui delijk aan de zijde van Madrid gevestigd had den, hebben de zegepraal van Franco reeds in, hun diplomatieke en politieke berekeningen verdisconteerd; in elk geval zijn zij op beide mogelijkheden voorbereid, zoo schreef de Msbd. dezer dagen. De laatste weken echter is de zekerheid van een nationalistische overwinning aan het wan kelen gebracht. Er is een evenwicht tot stand gekomen. En al beschouwt men het nog steeds als een hooge waarschijnlijkheid, dat Franco tenslotte en op den duur heer en meester van geheel Spanje zal worden, men ziet ook een klein kansje, dat het spel remise zal eindigen, en dat er twee Spanjes zullen ontstaan: een rood en blauw, een marxistisch-getint en een fascistisch georiënteerd Spanje. Dat er behalve tusschen de twee partijen vrede zal gesloten worden op de basis van een status quo op een bepaald moment in dezen gruwelijken en verbitterden strijd. Deze situatie heeft natuurlijk aanleiding ge geven tot een lange reeks van geruchten, waarvan wel de belangwekkendste zijn: dat Duitschland alle krachten inspant om zich uit deze verwikkelde zaak terug te trekken, ter wijl Italië daarentegen van plan zou zijn met een nieuwen inzet van troepen en oorlogs materiaal de balans ten gunste van Franco te doen doorslaan. Over den dader van het misdrijf op het Britsche schip „Endymion" schreef het blad o.m. Wij geven onmiddellijk toe, dat de hoogste waarschijnlijkheid bestaat, dat de torpedo-af vurende onderzeeër tot de vloot van Franco behoorde, en van Italiaansch maaksel was. Maar de absolute, afdoende, officieele zeker heid is er toch niet. In het parlement echter is de zaak reeds beslist; en daarin moet men wel zien een dier uitingen van de Engelsch- Italiaansche tegenstellingen, welke veel meer dan de Fransch-Duitsche het huidige Europa onder druk houden en ongetwijfeld een niet te onderschatten gevaar vormen. Dit werd geschreven voor de laatste in de grondboring van een Engelsch schip en men begrijpt, dat de spanning hierdoor merkbaar gegroeid is, zoodat we met eenige zorg de toe komst tegemoet mogen zien. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Op glad ijs" met Sonja Henie en „De ge schiedenis begon 's nachts". Rialto, Spoorstraat, half 8: Marlène Dietrich in „Angel" en „De vlucht voor het huwelijk". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Opgejaagd in de prairie" en „3 harten op een ijsschots". Heden. Dennenheuvel 8 uur: Tooneelver. „Noorder licht". Casino 8 uur: Bal-Masqué M.S.F. Zondag 6 Februari 1988. R.K. Volksbond, 8 u. Retraitefilm. Maandag 7 Februari. Casino, 8 u. „Marathondans" met Charlotte Kohier. Dinsdag 8 Februari. Musis Sacrum, 8 u. Voordracht Dr. P. H. Ritter Jr., voor de Vereeniging van Huis vrouwen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 5 u. 21 min. Temperatuur lucht 5.6 Laagste temp. lucht gisteren 5.6 Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor le stuurman groote stoomvaart de heer W. Koning. ONTVANGDAG BURGEMEESTER. In een advertentie in dit blad maken Bur gemeester en mevrouw Ritmeesterv. d. Feen bekend, dat zij morgen geen bezoeken zullen ontvangen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5