ROOK TRIUMPH DE BESTE 1 CENT SIGARET WAT GEVEN DE ®I©SC©P>IN? Derde Blad GEMBERBROOD... lexelsch nieuws Zaterdag 5 Februari 1938 ftialfoJAeaUA,: Marlène Dietrich in „Angel" De geschiedenis begon 's nachts COR KRIGÉE Den Hoorn Opening Fancy-fair Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Per flacon 90 cent en f. 1.50 Burgerlijke Stand Oosterend De strijd om het Ziekenfonds i over! j Prettig was het feit, dat ook de politie prebihh^,rten Texei Den Burg SI Ingekomen personen Vertrokken personen INGEZONDEN I Herbert Marshall, Mariene Dietrich en Melvyn Douglas in „Angel" (Rialto-theater). Marlène Dietrich wandelt weer over het Hel- dersche witte doek, dat wil zeggen, dat er weer een paar goede recettes de vele minder goede van den laatsten tijd komen afwisselen. Want wat heeft deze min of meer exotische, maar in ieder geval bekoorlijke vrouw een aantrek kingskracht op de bioscoopbezoekende mensch- heid! Dat was feit no. 1, dat gisteravond in de Eialto viel te constateeren. Feit no. 2 is, dat Marlène die belangstelling nog altijd waard is. Zelfs als de film, waarin zij de hoofdrol ver vult, niet meer is dan de geschiedenis van den eeuwigen en alouden driehoek: de echtgenoot, de echtgenoote ende ander. „Angel" engel, zoo wordt Marlène genoemd door den man, met wien zij een vrij onschuldig maar voor een gehuwde vrouw toch verboden avontuur had. Een avontuur,, dat hoe klein ook voldoende was om in hart en hoofd van den derde de beeltenis van die vrouw te griffen, zóó, dat zij er niet meer uitgewischt kon wor den. Met als gevolg, dat het conflict onver mijdelijk is. Dat komt dan ook, onverbiddelijk, maar met welk een fijn aangevoelde en der halve ook onverwachten afloop. Engel blijft haar man trouw en zal met hem een leven leiden, dat beter en schooner zal worden dan ooit te voren, omdat de echtgenoot geleerd had, dat men zijn vrouw nooit moet veronacht zamen! Het is niet zoozeer om dit vrij eenvoudige gegeven, dat de film „Angel" ons zoo geboeid heeft. Neen, het was veeleer of zoo men wil uitsluitend om het superbe spel van de drie hoofdpersonen en dan vooral van Dietrich, die zich weer met een gratie en bevalligheid over het witte doek beweegt, die voortdurend de aandacht op haar gevestigd doet houden. Elke beweging van haar slanke handen, elke oogop slag, elke reactie of impuls wordt geprojec teerd én men ziet deze complex van close-ups en détails aan en is voortdurend vervuld van de gedachte hier een volbloed artiste te zien, een artiste, die misschien alleen maar door een Garbo overtroffen wordt. De beide mannenrol len zijn in handen van Herbert Marshall en Melvyn Douglas en men mag gerust zeggen, dat zij er mede verantwoordelijk voor zijn, dat „Angel" zulk een sublieme speelfilm geworden is. Dat het inderdaad een klassefilm is, bewijst ten overvloede nog de regie, die van niemand minder is dan van Ernst Lubitsch. Voor de pauze amuseert men zich kostelijk met een geestige journalistenfilm met Joan Crawford, Clark Gable en Franchot Tone in de voornaamste rollen, zoodat met recht van een uitstekend Rialtoprogramma gesproken kan worden. Er is wel eens gezegd, dat de Amerikanen het geheim van de film hebben ontdekt en wel 'het betrekking tot het mixen van een cocktail, waarin humor van het zuiverste gehalte en sterk menschelijk spel van een of meer be gaafde hoofdvertolkers tot één brillant geheel geworden zijn. Een dergelijk werk is bijvoor beeld „De Geschiedenis begon 's nachts", waar- m men inderdaad kan constateeren, dat visie, montage en spel tot één buitengewone eenheid gevormd zijn. Het is een werk van Franc Borzage, den ver maarden United Artists regisseur en wederom heeft hij kans gezien, een au fond onbelangrijk gegeven uit te werken tot een imposant drama, daarin men enkele menschen ziet optreden, die 111 de ruimste beteekenis van het woord »mensch" zjjn. Géén cliché-typen, géén uitgesponnen laf- harti den gen, of opgeschroefde helden. Geen woor- van liefde in iedere 10 meter en geen on mogelijke conflicten, die naar Courts Mahler «m Edgar Wallace ruiken. Niets van dat alles. Maar een verhaal van twee menschen. Een rouw, die van haar rijken man is weggeloo- Pem omdat deze haar meer als prooi dan als rouw beschouwt en een oberkellner, die welis- aar een meester in zijn vak is, doch tenslotte bérkellner blijft. Waarmee natuurlijk niets v n kwade bedoeld is van dit beroep, dat reeds haf zeer oude tijden in feite geen beroep, een métier is. et is, we gChreven het reeds hierboven, feu'1 ve'haal van groot formaat. Ondanks het een er etn moord plaats vindt ergens in dat t ranscIle flatwoning en ondanks het feit, elk 'angen leste ober en gevluchte vrouw ander vinden, welk einde overigens het akste punt der heele film is, doch dat men tenslotte maar moet accepteeren, omdat een niet onbelangrijk kwantum van het bioscoop bezoekend publiek anders niet slapen kan... De man is niemand minder dan Charles Boyer en den ingewijde in goede filmkunst zal weten, wat dat wil zeggen; dat beteekent, dat men hier een filmer ziet van het zuiverste water. Een figuur, waarin men kan gelooven, ook al treedt hij op, op het doek der zwarte schaduwen, waarvan men zegt, dat het de grootste illusie ter wereld is. Charles Boyer: een groot kunstenaar, een persoonlijkheid, die zijn spel op een zeer hoog artistiek niveau weet te brengen en daarbij volkomen acceptabel blijft, ook voor diegenen, wier filmische aspiraties zijn afgestemd op lachende prinsen en cowboys. De tegenspeelster van Boyer is Jean Arthur. In deze film beter dan wij haar geruimen tijd gezien hebben. Een film met vaart en spanning. Maar ook van fijne ironie en diepe menschelijkheid. Een film, waaraan men vreugde beleeft! Als tweede film draait in dit program het werk „Thin Ice" (vrij vertaald „Óp glad ijs") en waarin men niemand minder ziet optreden dan een van 's-werelds lievelingen: Sonja Henie. Sonja Heniehonderdduizend maal ge kiekt voor de kranten, Sonja, met haar blonde krullen, coquet plooirokje en stereotiep glim lachje. Sonja, schaatsenrijdend in Davos en St. t-r vW.i f. A.\ i V i, ï-. Moritz. Sonja: de lieflijke. Men ziet haar in deze film kunstrijden en het is inderdaad: een kunst. Zelden zag men zooveel gratie ge paard met zooveel charme. Een film, die de sportsmen onder ons, en dan vooral de winter- sportmen, met stille verbazing zal vervullen. Het verhaaltje, dat men om Sonja heeft heengeborduurd, heeft weinig om het lijf. Het was uiteraard noodig om de film tot stand te brengen, maar wat ons betreft had men Sonja alleen kunnen laten rijden. CHARLES BOYER, de hoofdrolvertolker van „De Geschiedenis begon 's nachts" (Tivoli). Een delicatesse - iets aparts! Prijs I 0.25 Van Galenstraat 71 - Tel 399 Donderdagavond is te Den Hoorn onder groote belangstelling de fancy-fair geopend, die daar gehouden wordt ten voordeele van het Fanfarecorps „D.E.K.". Om zeven uur maakten de leden van het corps onder vroolijke muziek eerst een wande ling door het dorp, waarna allen het gebouw betraden, waar de fancy-fair gehouden wordt. De heer P. Drijver, voorz. van D.E.K., spralc hier het openingswoord. Het doel, waarvoor deze fancy-fair gehouden wordt, is u allen be kend, aldus spr., we hebben hier een goed mu ziekcorps, doch als we dit wenschen te be houden, dan is het zeer noodzakelijk, dat ver schillende instrumenten worden vervangen door nieuwe, doch hiervoor is geld noodig, en de Vereeniging bezit dit niet. Teneinde echter toch tot het gewenschte doel te komen, heeft het bestuur besloten te trachten door het hou den van een fancy-fair aan de noodige mid delen te komen. Een commissie werd benoemd om de zaken voor elkaar te brengen, en direct ondervonden we van alel kanten medewerking. Het gemeentebestuur gaf toestemming, waar voor spr. hier openlijk dank brengt, van ver schillende kanten stroomden al spoedig cadeaux toe, voor al deze en voor alle mede werking van verschillende kanten ondervonden sprak spr. eveneens zijn erkentelijkheid uit. Als we zoo eens rond zien, kunnen we de opmer king maken, dat de zaal er gezellig uitziet, dat alles aanwezig is om de fancy-fair te doen slagen, doch nu komt het haakje nog, waar de kan aanhangt, n.1. menschen met goed gevulde beurzen. U ziet, u kunt op aantrekkelijke wijze van uw geld afkomen, sjoelbakken, touwtrek ken, ballerospel, enz., attracties genoeg. Spr. vertrouwde, dat allen om het sympathieke doel, waarvoor de fancy-fair gehouden wordt, eens 'v; ,v - X'. .V' flink in hun beurs zullen tasten, en opent de fancy-fair met den wensch, dat ze in alle op zichten mocht slagen. Direct was alles in vollen gang, bij alle ten ten verdrongen zich liefhebbers, er werd druk gekocht, gegooid, aan de touwen getrokken, enz., de vroolijke stemming zat er reeds dade lijk in, en wat hoofdzaak is... er werden goede zaken gedaan, zoodat aan het eind van den eersten avond het comité zeer goed tevreden was. Bij het ballerospel is de hoofdprijs een prach tige bloemtafel, de heer H. Zijm gooide reeds den eersten dag 9999, en heeft dus veel kans deze te winnen. De dagprijzen (eerste prijs een schapenruif) werd gewonnen door den heer D. S. Lap; 2e prijs de heer A. Commandeur; 3e prijs de heer W. T. Bakker. Bfl sjoelbakspel: le pr. (mandoline) R. Bremer; 2e pr. (fluit ketel) D. Duinker; 3e prijs (1 fl, wijn) R. Bre mer. Ook bij de andere attracties werden tal van fraaie prijzen gewonnen. De grootste opbrengst was die van het Rad van Avontuur, waarvoor de liefhebberij bizonder groot was. De eerste avond was zeer gezelig en is in alle opzichten uitmuntend geslaagd. Vrijdagavond te acht uur heeft de Burge meester dezer gemeente, Mr. Kamp, een bezoek aan de fancy-fair gebracht. Hedenavorid na af loop zal gelegenheid zijn om te dansen. TEXEL 1—HOLLANDIA 1 Tegen Hollandia komt Texel I morgen met het volgende elftal uit: Dukers H. Neyens J. Ran J. Helsloot N. de Graaf A. Huizinga M. Vlaming P. Kikkert G. Witvliet C. Bakker P. Neyens Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos le laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op lijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen he,eft Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziel Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. £le in Sieiien en Siantaiieën van 29 Jan. t/m 4 Febr. 1938. GEBOREN: Cornelis, z. v. C. Kuip en M. M. Huisman; Jan, z. v. J. A. Eelman en B. Bakker; Martin Hugo, z. v. A. J. Eelman en C. C. A. Koorn; Huibert Beatus, z. v. A. de Ridder en E. de Visser; Elisabeth Jantje Ma rijke, d. v. E. de Jong en B. M. J. E. Verste gen; Theo, z. v. C. Dogger en V. Boon; Martje, d. v. M. J. Bremer en P. H. H. Schot. OVERLEDEN: Cornelis Barhorst, 81 jaar, weduwn. v. F. Schagtsenberg; Phulpina Theo- dora Duinker, 27 jaar, geh. m. F. Terpstra. Oxf-eA u-l&uefde en ïïliièAe. Waarover zou in deze kronyck an- ders geschreven kunnen worden dan over het Oranjegebeuren van deze week? Voorwaar:nergens anders Het is prettig nog even na te bor~ duren over datgene wat achter ons ligt, er bijvoorbeeld nog eens over na te denken, hoe de Huisduiners weer eens hun enthousiasme toonden, door op de ganzenrij achter hun aller mentor en geestbezweerder, den heer De Jong, aan te huppelen. Aardig is de herinnering aan den „Muisjes-slag" voor het raadhuis op dien Dinsdagavond. Het bleek, dat alle paedagogen in Den Helder er geen kans toe zagen het enthousiasme der jeugd, en dan met name waar het be- trof het veroveren van de zoo zeer ge- liefde beschuiten, in goede banen te leiden. Het werd een veldslag en vele beschuiten vonden een ontijdig einde in de Kerkgrachtelijke modder. die dagen eens feest kon vieren. Geen wanklank is er gehoord, op de klank na van café de Grot, waar een verdor- ven ziel besloot scherven te maken, niet omdat het geluk aanbrengt. Het was alles zeer feestelijk. Vooral voor dié dames en heeren, die de vier kruisjes gepasseerd zijn en gewoonlijk hun tijd passeeren met het bedenken van kwalen, het bezoeken van dokters en het slikken van medicijnen. Nu kon men het merkwaardige feit constatee ren, dat juist dezen het eerste uit den band sprongen. En hoe sprongen zij: uren lang en vele decimeters hoog. Zij transpireerden en stonden in den tocht. Zij hosten en brulden en voelden plotseloos niets meer van rheumatische aandoeningen, niets van ischias, chro nische hoofdpijnen, bloedarmoede en waterzuchtkortom, het waren in éénen gezonde menschen geworden. En zoo is het dan een feest gewor den, waaraan we allen groote vreugden genoten hebben en naar een spoedige herhaling waarvan wij reeds thans uit zien. Nog enkele terloopsche opmerkingen over onze zusterstad: Hellevoetsluis. Mocht er een paar weken geleden een kansje zijn, dat deze iets van haar oude glorie terug zou krijgen, thans is er weer roet in het eten gegooid en blijkt, daar daar in dat lieflijke oord aan de Haringvlietsche boorden toe standen heerschen, die onze pen weigert in extenso te beschrijven. Wie had ooit kunnen bevroeden, dat deze eens zoo aan glorie rijke marine-veste dermate van het goede spoor zou afdwalen Wij schamen ons er diep over.... vooral zij, die op 's Rijks werf te Wil lemsoord niet anders kunnen dan erken nen, dat hun bakermat hen smadelijk verloochend heeft en dat Den Helder er. wat reputatie aangaat, als een bloem van reinheid bovenuit streeft! Maar het is bitter zóó iets te moeten erkennen! De voorzitter van de plaatselijke commis sie tot bevordering van het Onderling Zieken fondswezen, de heer S. van Heeringen, kon gisterenavond aan een bijzonder groot aantal ziekenfondsleden het welkom toeroepen. In zijn openingswoord wees hij er vooral op, dat ten onzend steeds de meening heerschte, dat we te Oosterend een onderling zieken fonds hebben, dat we steeds zelf hebben be stuurd en waarvoor we dikwijls getoond heb ben zelfs financieele offers over te hebben. Waar het echter noodig blijkt, dit onderling fonds te behouden en ook te helpen bevorde ren, dat het onderling ziekenfondswezen op ons geheele eiland meer tot uitbreiding komt, hebben wij, in samenwerking met anderen, u opgeroepen tot deze algemeene vergadering, opdat gij u een behoorlijk oordeel kunt vor men omtrent het nut van een onderling Ziekenfonds. Hierna verkreeg de secretaris van den Cen trale Bond van Ziekenfondsen, de heer Baai het woord, welke er op wees, dat men met verschillende middelen gepoogd heeft de Texelsche ziekenfondsen opeen te drijven. Men heeft zelfs niet geschroomd het zoo voor te stellen alsof B. en W. van deze gemeente den pertinenten eisch hadden gesteld: één fonds en anders geen crisisregel. Bij nader onderzoek is echter komen vast te staan, dat B. en W. zich met dezen eisch niet hebben bezig gehouden en dus met deze interne zaken van de ziekenfondsen niets te maken wenschen te hebben. De onderlinge fondsen werken niet in de richting alleen hulp te verstrekken als dit noodig is, doch ook voorkomend werkzaam te wezen. Dit werd op verschillende manieren uiteengezet. Verder lichtte hij toe de z.g. vrije artsen keuze, en meende dat dit niet was aan te be velen. Ook de meening. dat de onderlinge fondsen alleen uit één richting zouden bestaan, die wij. plat uitgedrukt, „rood" zouden kunnen noe men, werd door den heer B. in een duidelijk licht gesteld. Komende tot de bestuursfuncties van de onderlinge fondsen, meende hij, dat we geen voorlichting noodig hadden van de plaatselijke dokters, doch alleen van het hoofdbestuur uit eigen kring. Gewezen werd. op het feit, dat we ons (-«ti ter niet persoonlijk tegen de plaatselijke art sen moeten ke'eren, doch wel tegenover hun vakvereeniging, de Mij. van Geneeskunde, welke gaarne zou zien, dat zooveel mogelijk artsen een bestaan zouden vinden in de zie- kenfondspractijk. Ook werd door den spreker onder de oogen gezien de verbreide meening, dat doktoren en specialisten hun hulp zouden weigeren voor een onderling fonds. Dit zou volgens hem zoo zonder meer niet gaan. Indien een. bepaalde groep van de bevol king een onderling fonds wenschte. zouden er ook wegen zijn, dat een verstoken zijn van hulp niet voorkwam. Hiervoor stelt spreker groot vertrouwen op de centrale commissie voor ziekenfondswezen en op het gezond verstand der doktoren. Zoo goed als een geneesheer georganiseerd is in de Mij. v. Geneeskunst, zoo goed willen wij ook het recht hebben ons te organiseeren, daar waar wij dat het beste vinden. Met een opwekking om mee te bouwen aan de prachtige sociale taak van het Onderling Ziekenfondswezen en te strijden voor het zelf- besturingsrecht in onze fondsen, eindigde de spreker zijn gloedvol betoog, waarop de ver gadering op ondubbelzinnige wijze haar in stemming kenbaar maakte. Nadat een oogenblik was gepauzeerd wer den nog een aantal vragen, betrekking heb- ZONDAG 6 FEBRUARI '19oo. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. de heer S. Lodder, Evang. te Alkmaar. Oosterend v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. De Waal n.m. 7.30 u., Ds. Moen. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m. 3 u., Ds. Salm. Ou de s child v.m. 10 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u., Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10 u., Ds. Smidts, van Den Helder. Geref. Kerk. Den Burg (Gebr. Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Ds. van Eerden, van Dirkshorn. O o s t e r e n d v.m. 10 u. Ds. van Eerden, van Dirkshorn; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Hei Is. Zaterdagavond 8 uur, Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingsamenkomst. Zondagmiddag 4 u. Soldatensamenkomst. Zondagavond 8 u., Verlossingsamenkomst. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 uur Handleidingsamenkomst. Zondagmiddag 12.30 Compagniesamenkomst. Zondagmiddag 5 u., Heilsamenkomst. bende op de eventueele vereen., met andere onderlinge fondsen, gesteld welke door den spreker ten genoegen der stellers werden be antwoord. Hierna stelde de voorz. de vergadering voor om de voorloopige inteekenformulieren bij het bestuur in te leveren. Hieraan werd door een groot aantal personen voldaan, terwijl deze week gepoogd zal worden alle biljetten binnen te krijgen. Nadat de voorzitter de vergadering dank had gebracht voor de spontane medewerking werd deze door hem, met de beste wenschen voor het onderling ziekenfondswezen geslo ten. POLITIE. GEVONDEN: 1 glacé handschoen, 1 porte- monnaie,.1 sjaal, 1 rijwielplaatje, 1 halsket ting, 1 jongensfiets en 1 gebr. handschoen. G. M. v. d. MeerVan Kuffelen, van Nieu- wer-Amstel naar Parkstraat 36 L. d. H. A. Bont, Herv. Godsd., van Hazepad 11, Zaandam, naar Molenstraat, Den Burg. A. de Zwart, Geref. G., van Oostdongeradeel naar Den Hoorn 21. A. Schotanus, Herv. G. van Wilhelminalaan 7 b naar Amsterdam, 2e Oosterparkstraat 106 huis. G. W. van Sambeek, van Witte Kruislaan 2 naar Zandweg 10, Bloemendaal. VERGADERING V.I.O.D. De door de geboorte van Prinses Beatrix uit gestelde vergadering van de Vereeniging tot uitkeering bij overlijden, V.I.O.S. zal nu ge houden worden a.s. Maandag. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Boom in dit blad van gisteren haast ik me daarop het volgende te antwoor den. Ten eerste heer Boom, zult U goed doen mijn stukje nogeens en dan beter na te lezen, want een beschuldiging, tegen wie dan ook, komt daar niet in voor, zoodat het, „op z'n zachtst onverantwoordelijke", zich tegen Uzelf keert die wij b u i t e eiken t w ij f e 1 hebben willen laten, thans door U in het geding wordt gebracht. Wederrechtelijk, dus in strijd met de wet, zou het zeer zeker zijn geweest deze gelden (het juiste bedrag is ook U blijkbaar niet be kend) voor, onverschillig welk fonds te Den Burg, te bestemmen. Natuurlijk was dat we- derreechtelijke Dogger's bedoeling niet maar men moet toch weten wat men doet. Wat meer rekening houden met de reglemen ten en de daarover onder de (ziekenfonds)- leden heerschende opvatting, zou ons allen heel wat onaangenaamheden bespaard hebben. U begrijpt toch wel, dat wij niet voor ons plezier deze actie voeren om de rechten der fonds leden te herstellen, maar omdat we ons daar toe, terwille van ons aller belang ver plicht achten. Gelukkig dat we te Oudeschild thans, dank zo het duidelijk betoog vah den heer Van Lienden, gisterenavond vrijwel allen over tuigd zijn, dat een onderling ziekenfonds voor de leden verre te verkiezen is. Zooals bovengen, spreker reeds opmerkte, was het zeer jammer, dat de heer Dogger (en ook de heer Boom) niet ter vergadering aanwezig waren, anders had ook hö, zooals zoo veel anderen, tot de overtuiging kunnen ko men, dat wij allen zeer eenzijdig waren inge licht en had een ridderlijke erkenning, dat we met het Maatschappijfonds op den verkeerden weg zijn, de eenheid kunnen herstellen en alle persoonlijke bijkomstigheden wegvagen. Moge de heer Boom voortaan niet trachten zijn zwakke stelling te verdedigen met per soonlijke aantijgingen, maar inzien, dat het gaat om ons gemeenschappelijk belang. Jb. KIKKERT.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9