Militaire incidenten in Duitschland Nederland is ontwaakt! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ontevredenheid onder de officieren Verzet tegen Tsjang-Kai Sjek? De ex-Kroonprins onder bewaking? KIM. in West-Indië maakt het goed Prins en Prinses in April'39 naar Ned.-Indië Vuurgevecht aan de Sovjet- Russische grens? CARNAVALte Bonn Reisbureau WACO DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8230 Geruchten en gevoel van onzekerheid geruchten en gevoel van onzekerheid. Ook België heeft een massa moordenaar Onze gevaarlijke strategische positie Moderniseering Engelsche slagschepen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTi Japansche leger ver- verscht voor den strijd Woehoe heroverd? HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) UHgave der Ultg.-Ml|. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volgens te Warschau uit Berlijn ontvangen berichten zouden zich te Allenstein (Oost-Pruisen) en Stolp (Pommeren) militaire incidenten hebben voorgedaan In verband met de jongste wijzigingen bij de rijks- weer. Te Berlijn doet het gerucht de ron de, dat de ex-kroonprins en zijn twee de zoon, prins Ferdinand, de laatste dagen onder strenge bewaking van de politie gestaan hebben. Eenigen tijd geleden deelde men mede dat de kroonprins de DuitschOostenrijk- sche grens gepasseerd was, op weg naar Italië. Uit Weenen komt een be richt, dat de kroonprins inderdaad eenigen tijd geleden de Oostenrijk- sche grens is gepasseerd. Hij was ver gezeld van een aide de camp. Hoe wel hij bij zijn papieren geen paspoort had, lieten de douanebeambten hem toch passeeren omdat zij hem her kenden. Naar men zegt geschiedde dit tusschen drie en zes Februari. Intusschen is het zeker dat de kroon prins zich thans te Berlijn bevindt, waar hij gisteren op een buitenland- sche legatie heelt geluncht. «stcciij rvco*. op, die wij- Zen op monarchistische intrige;,. Dat de toestand in het leger nog niet ge heel in orde is, wordt bevestigd door een Ti- mes-bericht uit Berlijn, overgenomen in het Hsbl., meldende, dat de binnenlandsche po litieke toestand door de maatregelen van jl. Zaterdag is geregeld. Zooals reeds gemeld was de opvatting in goed ingelichte kringen in Berlijn, dat de leger-reorganisatie een compromis moest beteekenen tusschen de officieren en de nazi-leiders. Aan den eenen kant neemt de partij via Hitier de directe hoogste leiding van het leger over en von den er geen mutaties plaats, welke den in druk moesten maken van een „zuivering op groote schaal". Aan den anderen kant zijn twee bij het leger zeer in aanzien staande militairen benoemd als opvolgers van Von Blomberg en Von Fritsch. Het is echter duidelijk, dat bij de officie ren door deze mutaties ontevredenheid moest worden gewekt. Verzekerd wordt dat drie bekende generaals bij wijze van protest hun ontslag hebben aangeboden. Het offi cierscorps is thans in twee kampen ver deeld: zij die sympathiseeren met de gene raals, die om de een of andere reden niet meer wenschen samen te werken met het regime en zij die gehoorzaam blijven aan de regeering Het resultaat van de maatregelen van jl. Zaterdag is dus dat de politiek in het leger is gebracht, waar zij tot nu toe om redenen van discipline uit gehouden was. De tegenstand van de officieren tegen politiek in het leger was bekend, en dat vormde al lang een punt van wrijving met de nazileiders die van meening zijn, dat die bezwaren niet kunnen gelden in een staat, waarin immers alle menschen nationaal- socialisten zijn, althans verondersteld wor den of bebooren te zijn. De ontevredenheid der officieren zou spoe dig voorbij kunnen zijn als zij konden aan nemen dat. de maatregelen van jl. Zaterdag definitief waren. De vraag rijst echter of de N.S.D. A.P. het hierbij zal willen laten. De „Völkischer Beobachter" schreef Za terdag dat de partij nu de verant woordelijkheid had overgenomen voor de politiek en den geest in het leger. Is het mogelijk dat. de partij er op zal aandringen dat de veld predikers worden afgeschaft, dat het militaire saluut vervangen wordt door den Hitlergroet, dat alleen zij die in het nationaal-socialistische ca- dettencorps zijn geweest officieren van het leger mogen worden? Dit zijn alle punten van het nat. soc. programma om het leger tot een echt .„volks" of nationaal-socialis- tisch leger te maken. Men kan zich voorstellen, dat de nazi-lei ders bijzonder groot wantrouwen hebben te- Pen de oude officieren, die in 1923 weer in het leger zijn gekomen om behulpzaam te zijn bij den opbouw, van de nieuwe weer macht. Het zijn meest leden van het oude leger, dat gesteld is op de onafhankelijk heid van zijn tradities. Men gelooft niet dat Hitier van plan is deze veranderingen door te drijven, maar de EX-KROONPRINS WILHELM. geest in het leger zal beslist lijden onder het gevoel, dat zulke dingen boven het hoofd hangen. En bovendien zullen deze kwesties aanleiding geven tot politieke discussies on der de manschappen in de kazernes. Persoon lijke onzekerheid wat betreft de toekomst en wat betreft benoemingen, op grond van invloed uit de partij en wegens mogelijke bewaking door de geheime politie, zal ook een drukkenden invloed oefenen. Het is deze voortdurende onzeker heid over de toekomst van de betrek kingen tusschen bet loger en de par tij, welke verantwoordelijk is voor de spanning in de politieke situatie, welke te Berlijn nog steeds heerscht. Het publiek is er van overtuigd, dat de benoeming van von Ribbentrop en de terugroeping van drie ambas sadeurs minder een deel vormen van t een vooropgesteld plan dan wel een middel om de aandacht af te leiden van ernstige militaire moeilijkheden. In 1937 werden 6300 passagiers vervoerd tegen 3500 in 1936. De resultaten van het K.L.M.-be- drijf in West-Indië geven vooral den laatsten tijd het beeld van een ver heugende vooruitgang. In verband met het feit, dat tusschen ons Curagao en Coro een stad in Venezuela niet ver van de kust tusschen Maracaibo en Caracas belangrijke handelsbetrekkingen bestaan, is men er thans "voe overgegaan een proefdienst naar deze stad te openen en men verwacht, dat deze nieuwe lijn alleszins le vensvatbaarheid zal hebben. Reeds werden verscheidene extra-vluchten van Willem stad naar Coro gemaakt. Niet alleen het luchtnet, doch ook de vloot en het personeel, dat in de West te werk gesteld is, breiden zich nog steeds uit. De Fokker „Duif" is op het vliegveld Ilato in gereedheid gebracht voor het verrichten van luchtfotografisch werk, terwijl dit toestel te vens beschikbaar wordt gehouden voor het uitvoeren van bijzondere vluchten, zooals b.v. ziekenvervoer. Op het oogenblik heeft de K.L.M. drie vliegtuigbestuurders op Curascao, nl. de hee- ren Vicello, André de La Porte en Rüpplin von Keffikon. Zeer binnenkort echter zal zal nog een vierde vliegtuigbestuurder naar West Indië worden gezonden, nl. de heer N. W. Bos. De vooruitgang van het K.L.M.-bedrijf in de West moge tenslotte nog blijken uit het fijt, dat in het afgeloopen jaar 6300 passa giers op het West-Indisch luchtnet werden vervoerd tegen 3500 in 1936. Edouard Bru heeft reeds moorden bekend. drie Te Antwerpen is gearresteerd de 25-jarige Edouard Bru, die ervan werd verdacht een 21-jarig dienstmeisje, Julia de Kempeneer met een revolver te hebben vermoord. Bru gaf toe dezen moord te hebben bedreven; tevens bekende hij een tweeden en een der den moord. Een caféhoudster uit Gent en een vrouw in een hotel te Brussel waren hiervan de slachtoffers. Het laatste misdrijf is reeds een jaar geleden gepleegd. Zijn er nog meer slachtoffers? Thans wordt Bru ervan verdacht te Lijk het dienstmeisje Madeleine Lardinois, oud 22 jaar. te hebben omgebracht, Het lijk van het slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar ka mer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had gebracht. Evenals het Brus- selsche slachtoffer, was Madeleine Lardi nois met een kous geworgd. VLIEGVELDEN VERHOOGEN DE KANS OP NEUTRALITEITSSCHEN- NIS. Generaal-majoor Alting von Geu- sau hekelt fel de actie van som mige gepensionneerde officieren Voor de afdeeling Amsterdam van de Algemeene Vereeniging van Ne- derlandsche Reserve-officieren sprak gisteravond generaal-majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau, commandant der le divisie over „De strategische positie van Nederland en in verband daarmede taak en samenstelling van de Nederlandsche weermacht." Onder de aanwezigen merkten wij op ge- geraal-majoor P. W. Best, commandant van de IVe divisie en de ondercommandant van marine, de kapitein ter zee H. Jolles. Generaal-majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau behandelde de strategische positie van ons land, zoowel uit een oogpunt van den oorlog te land, als van dien in de lucht en ter zee. De beveiliging van onze grenzen Wat de landoorlog betreft schetste hij de geweldige versterkingen, welke ter weerszij den van de Fransch-Belgisch-Duitsche grens zijn aangelegd, versterkingen, welke er in 1914 niet of in zeer beperkte mate waren. Hieruit concludeerde spreker dat waar de weg van den minsten weer stand over ons land loopt, de kans om, als in 1914, buiten een West- Europeesch conflict te blijven, zeer belangrijk gedaald is. Dit zelfde geldt ook voor den luchtoor log, want het bezit van onze vliegvelden als tusschenposten tusschep oorlogvoeren de landen is zeer belanerijk voor de ope- rfrtieën. Dit gevaar van neutraliteitssehen- nis bestond in 1914 in het geheel niet, Dat ten slotte het bezit van onze havens en zeegaten voor het voeren van een han delsoorlog van groot gewicht is, is mis schien wel het duidelijkste gebleken door het mislukken van den Duitschen duik bootoorlog in 1914. De veronderstelling is volgens spreker niet gewaagd, dat indien de Duitschers zich op onze havens had- d- kunnen baseeren, bet resultaat wel licht geheel anders ware geweset. Beginsel van collectieve veilig heid is ons ontvallen. Waar het beginsel van de collectieve veligheid door het volkomen falen van den Volkenbond ons ontvallen is en boven dien de politieke tegenstellingen in Europa dagelijks in aantal en omvang toenemen, heeft de <reschetste zoo gevaarlijke strate gische positie eindelijk dp oogen van bet in zaliee rust voortdoezelende Vederland- sche volk sreopend en daarmedp is als hii tooverslag de sympathie en offervaardig heid van ons volk voor zijn weermacht herleefd. Preventieve werking van onze weermacht. En zulks is begrijpelijk, want alleen een behoorlijke weermacht kan ons land buiten den oorlog houden. Spreker stelde hier scherp de preventieve werking van onze strijdkrachten on den voorgrond en toonde aan hop in 1914 onze wpprmarht inderdaad die werk in c hpeft uitffcoefcnd en daarmede ons land en volk de onmetelijke wpldaad bewezen beeft ons in die vier jaren buiten den wereldbrand te honden. Spreker zegt verder, dat die preventieve werking alleen tot haar reeht komt. indien onze weermacht zoo ffned is. dat zij in het buitenland als een factor van heteekenis als een werkelijk overwicht op de balan» wordt beschouwd. Wanneer spreker dan onze weer macht van voor kort aan dezen eisch toetst komt hii tot de meest ontstellende conclusie, zoowel ten aanzien van de materieele uitrus ting als van de personeel geoefend heid. Terug over Amerika? Het Algemeen Indisch Dagblad van 2 Februari deelt mede, dat de reis van het Prinselijk Paar naar Xederlandsch-Indië in April 1939 een aanvang zal nemen, aldus de Tel. De kleine Prinses Beatrix zal gedurende de Indische reis van Haar Ouders, door H.M. de Konin gin onder Haar zorgen worden ge nomen. Nog steeds overweegt men, zooals wij destijds reeds meldden, terug te reizen over de Vereenigde Sta ten. DUFF COOPER LAAT ZICH NIET UIT OVER DE TONNAGE. De eerste Lord der Engelsche ad miraliteit, Duff Cooper, heeft gister in het Lagerhuis bevestigd, dat drie der vijf pantserschepen van de klas se van de Queen Elizabeth, dep laat sten tijd gemoderniseerd zijn en dat Duff Cooper. de beide andere thans in bewerking zijn. De minister ontweek de vraag of deze bewerking een wijziging der tonnage met zich mede bracht. De tonnage was oorspronkelijk 31.000 t. De vijf betrokken linieschepen zijn de Queen Elizabeth, de Valiant, de Warspite, de Barham en de Malaya. Drie Estlanders gedood. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zou zich op het ijs van het Peipus-meer weder om een grensincident hebben voorgedaan, waarbij aan Estlandsche zijde drie personen zouden zijn gedood. Volgens een bericht uit Estlandsche bron waren Dinsdagochtend vroeg twee man schappen der Estlandsche grenswacht met een koetsier op patrouille gegaan langs de afgebakende grenslijn, welke op 500 M. van de eigenlijke grenslijn verwijderd ligt. Des avonds waren zij evenwel nog niet teruggekeerd. In den nacht op Woensdag hebben de Sovjet Russische grensautoriteiten te Dow aan de Estlandsche grenswacht medege deeld dat Estlandsche grensbewakers Sov jet-Russisch gebied hadden betreden om Sovjet-Russische visschers te arresteeren en bij een vuurgevecht om het leven waren gekomen. Bezoekt met de WA.CO het Vier dagen van de grootste pret. Vertrek Zaterdag 26 Februari, geheel ver zorgd f 23.50. Vraagt prospectus KANAALWEG 37 DEN HELDER. Telefoon 773. Lof voor den minster van Defensie. Spreker beschouwde daarop de vele en zeer groote verbeteringen, welke in den allerlaatsten tijd. vooral dank zij het ener gieke bewind van den tegenwoordigvn mi nister van Defensie, zijn aangebracht. De materieele verbeteringen spreken voor zich zelf. De verlenging van den eersten oefentijd verschaft ons heter ffeoefende soldaten, beter geoefende reserve-off. en een zekere stra tegische veiligheid, terwijl de contingents- iiithreidine ons in staat stelt om de groo te gaten, die zieh in ons oorlogsleger hevon d"' te stoppen. Bij een en ander betoogde spreker, dat al die. verbeteringen echter tijd kosten. Het is trouwens een fatum, dat rust op alle miliaire-organisatorische foutep. Ze worden met een pennestreek begaan, maar het duurt jaren om ze te herstellen. Verwachting: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krach tige. Zuidwestelijke, later ruimende wind. betrokken tot zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, zachter, vooral in den nachl Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Chineesche bombardementen langs den spoorweg TientsinPoekau. Te Sjanghai geeft men uiting aan de vrees voor een opstand in de pro vincie Szetsjoean tegen de centrale regeering, die thans haar zetel heeft in de hoofdstad dezer provincie, Tsjpengking. Deze vrees vindt zijn oorsprong in de berichten, volgens welke de provinciale leiders den door Tsjang Kai Sjek benoemden gouverneur der provincie als zooda nig weigeren te aanvaarden. Bombardementen op Japansche troepen. Elf Chineesche vliegtuigen hebben de Ja pansche troepen, die langs het zuidelijk deel van den spoorweg TientsinPoekau gecon centreerd zijn, gebombardeerd, terwijl de Ja pansche luchtmacht Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, alsmede Isjang aan de Jangtse en de buitenwijken van Kanton heeft gebombardeerd. Woehoe door de Chineezen her overd? Volgens officieele berichten zijn Chinee sche mobiele garden de stad Woehoe aan de Jangste ten Zuiden van Nanking tot op 5 kilometer genaderd. De voorhoede zou reeds de stad zijn binnengedrongen, terwijl in de stad zelf hevig zou worden gevochten. „De „San Tang Pau", het officieele or gaan van het Chineesche leger, bevestigt in tusschen, dat Woehoe weer hernomen is. TSJANG KAI SJEK. Hebben de Japanners Tsingfeng veroverd? De Japansche colonne, die door het zuide lijk deel der provincie Hopei zuidwaarts op rukt in de richting van den T/Oenghai-spoor- weg, meldt, dat zij, sedert het begin van den opmarsch op 7 dezer, 27 k.m. oprukt. Zij beweert Tsingfeng veroverd te hebben en bevindt zich thans op 120 k.m. van haar doel. Aanslag in de Fransclie concessie. Gistermorgen is een bandgranaat in de I' ransche concessie te Sjanghai ontploft te genover het gebouw, dat voor de vijandelijk heden in gebruik was van oen particulier instituut, dat geleid werd door personen met faseisfiscbe denkbeelden. Het gebouw wordt thans bewoond door gevluchte stu denten. Er vielen geen slachtoffers. Japans leger gereed voor verde re opmarsch. De Japansche militaire woordvoerder te Sjanghai heeft verklaard, dat het Japansche leger thans weer geheel verzameld is en gereorganiseerd en gereed staat voor een verderen opmarsch in China.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1