Zenuwachtigheid in Duitsche regeeringskringen De toenadering DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER tusscheo Engeland en Italië Gouden tijd voor sponzen-duikers Slechte berichten van Papanin Staat van beleg in heel Roemenië K.L.M. bestookt de K.N.I.L.M. CARNAVALte Bonn Reisbureau WACO Tegenspraak der verontrustende berichten Wilde geruchten doen in Berlijn de ronde ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8232 >.Bloedvlekken scheiden beide landen'' CHINA Geslaagd tegenoffensief der Chineezen. Goga was volkomen verrast De Joden vieren feest Dit nummer bevat 16 pagina's OyEERBERICHT DE BILT S EINTi Concurrentie rond de luchtlijn Australië-Java HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De correspondent te Warschau van de Daily Telegraph and Morning Post meldt, dat ondanks het be staan van de Poolsch-Duitsche pers overeenkomst vele dagbladen te Warschau gisteren de meening uit spraken, dat de binnenlandsche toe stand in Duitschland critiek is. Zij verklaren dat de misnoegdheid over de recente politiek en militaire wij zigingen wijdverspreid is. Men be schrijft den toestand als zelfs nog meer gespannen dan de toestand was onmiddellijk voor de zuivering van 1934 Het regeeringsgezinde blad „Illustrowany Burjer" van Krakau, verklaart, dat er betoogingen voor gekomen zijn aan de Duitsche zijde van de grens langs Opper-Silezië. Het blad meldt verder, dat aanplak biljetten aangebracht zijn in Deu- then, Hindenburg, Gleiwitz en an dere steden in Silezië, waarin ge- eischt wordt, dat von Blomberg teruggeroepen zou worden en dat von Fritsch in zijn functie zou wor den hersteld. i Uit Berlijn meldt de Daily Telegraph en Morning Post, dat er gisteren in Duitsche re geeringskringen een sfeer van ongerustheid heerschte na den stroom van geruchten over den binnenlandschen toestand. Er bestaat re den om te geiooven, dat de berichten van de buitenlandsche pers zorgvuldig voor Hitier weggehouden zijn. De zenuwachtigheid in re geeringskringen breidde zich uit tot alle la gen der bevolking te Berlijn en de wildste geruchten deden gisteren weer de ronde. De Duitschers konden echter tot gisteravond iaat geen authentiek nieuws verkrijgen. Pertinente ontkenning. Dr. Otto Diefrich', de perschef van het Bijk, die thans de Berchtesgaden vertoeft, heeft te lefonisch tegenover den Berlijnschen cor respondent van het agentschap Havas ver klaard, dat alle in het buitenland loopende geruchten omtrent den vierden Februari en de gevolgen daarvan van allen grond ont bloot zijn. Dietrich zeide, dat hij zijn verwondering over deze golf van geruchten moet uitspre ken. In het bijzonder ontkende Dietrich, dat het in het voornemen zou liggen een gehei men kabinetsraad voor binnenlandsche aan- Eden moet weg. Terwijl alles er op wijst dat Mus- solini bereid is om in vele opzichten water in de wijn te doen als maar Engeland de verovering van Abes- sinie zou willen erkennen en Italië met leeningon steunen, komt Roberto Farinacci, oud-secretaris van de fascistische partij en lid van den fri'ooten fascistischcn raad, roet in iet eten gooien. Hij wijdt n.1. in de „Regime Fascista" een Scherp artikel aan de betrekkingen tusschen halië en Engeland. Hoe kan er een verandering komen, zoo 'aagt Farinacci zich af, in de verhouding «•«chen beidel anden, zoolang 't Foreign Hicc geleid wordt door Eden, die zoowel 'n Hjn spreken als in zijn geheele houding °a Italië vijandige gezindheid toont. Engeland heeft al eens getracht, Berlijn an Rome te scheiden en nu dit niet gelukt zoekt 't toenadering tot Italië, om Bcr- jlin ongerust te maken. Wat hier gebeurt ls 'e duidelijk, te Britsch. He schrijver stelt verder de vraag, hoe ,'fn de Italiaansche politiek die .Tapan gun- 'K gezind is, kan verzoenen met die van fjageland, welke China gunstig gezind is. "dan het Spaansche vraagstuk: laten wil i v°egeten, aldus Farinacci, dat duizen- v n van. onze legionnairen daar ginds ge- mien zijn onder de slagen van mannen, die '>or het Russisch-Fransche-Britsche blok ,T',r Spanje werden gezonden. Bloedvlek- 'n scheiden op het oogonblik heider opvat- "nRen en doeleinden. Wij hebben genoeg dat soort geklets, gelegenheden, met Frick als president, in het leven te roepen. Bovendien wees hij er op, dat de op 4 Februari in het militaire op perbevel gebrachte wijzigingen door niet an ders, dan door de behoeften van den nor malen dienst worden ingegeven. Alle op non activiteit gestelde officieren blijven t. 28 Fe bruari in dienst. Generaal von Fritsch is met ziekteverlof. Hij bevindt zich thans in zijn woning te Berlijn. Maarschalk von Blom berg is nog steeds op de huwelijksreis. Hij zal waarschijnlijk geruimen tijd afwezig zijn, doch zal zich dan in Duitschland vestigen. Geen volksstemming. Dietrich zeide, dat een volksstemming, waarover men in het buitenland in verband met de gebeurtenissen van 4 Februari spreekt, niet wordt overwogen. Ontstemming in regeeringskrin gen over de buitenlandsche be richtgeving. Er heersclit groote ontstemming in de kringen der Nat.-Soc. regeering over de be richten, welke in het buitenland over de cri sis verschenen. Men verwijt den buitenlandsche pers jacht op sensatie en hier en daar klinken zelfs bedreigingen. Intusschen is de machtige propaganda-or- ganisatie van het Derde Rijk in werking ge steld om de loopende geruchten tegen te spreken. Tijdens deze moeilijkheden, welke het Rijk van Hitier thans bedreigen, komt wel sterk naar voren de gevaren, welke een land be dreigen door het muilkorven van de pers. De Duitschers waren door hun kranten geheel onkundig gelaten van de spanning tusschen Rijksweer en Nat. Soc. partij en het is dan ook geen wonder, dat in Duitsch land de meest dwaze en verontrustende ge ruchten in omloop zijn, veel tendentieuzer en veel gevaarlijker, dan die welke in de buitenlandsche pers circuleeren. Gasmaskerindustrie bezorgt hen orders. De visschers aan de Dalmatische kust, o.m. in de dorpjes Krapanj en Slarin, verheugen zich in een tijde lijke weivaart, die zij grootendeels danken aan de angst van de wereld yoor gasaanvallen. De visschers, die over geheel Dalmatië bekend staan om hun diepzeeduiken, be palen zich tot het naar boven brengen van sponzen, een moeilijk en gevaarlijk werk. Lange jaren heeft hun bedrijf nagenoeg stil gelegen door de felle concurrentie van rub- bersponzen, welke het hun bijna onmogelijk maakte de natuursponzen te verkoopen. Thans echter, nu over de geheele wereld beschermende maatregelen tegen gasaanval len worden genomen, zijn deze sponzen dringend .noodig bij de vervaardiging van gasmaskers. Uit verschillende landen zijn agenten naar Krapanj en Slarin gekomen om groote orders te plaatsen. In 1937 werden meer dan 100.000 sponzen door duikers naar de oppervlakte gebracht en verkocht, en het ziet er naar uit, dat de onverwachte welvaart der visschers voorloo- pig zal aanhouden. Groote slag bij Hopei verwacht. Japan herstelt lucht- en zeever bindingen. De Chineezen hebben in Zuid-Ho- pei een geslaagd tegenoffensief on dernomen en volgens Chineesche be richten zou de bedreiging van den Loenghaispoorweg zijn afgewend. Inmiddels rukken twee colonnes Japan ners weer op van Tanningfoe en Tsjante uit. Het betreft hier buitengewoon sterke strijd krachten met zware artillerie. Men ver wacht binnenkort een groote slag bij Hopei. Oesjang gebombardeerd. Japansche vliegtuigen bombardeerden gis teren Oesjang, de tweelingstad van Hankau Er werden tien personen gedood en velen gewond. Boven Hankau werden duizenden strooibiljetten geworpen. Gruwelen te Shanghai. Opnieuw is in de Fransehe concessie te Shanghai een afgesneden hoofd gevonden, Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In middels zijn 200 verdachte terroristen ge arresteerd. Het vlootvraagstuk. Hedenavond zat minister Hirota aan de ambassadeurs der mogendheden het Ja pansche antwoord overhandigen op de be kende nota's over de maximum grootte der slagschepen. Een communiqué zal ge- publieerd worden, waarin Japan zijn standpunt uiteenzet. Japan herstelt lucht- en zeever bindingen. Door een nieuw opgerichte Japansche maatschappij zullen binnenkort voorberei dingen worden getrpffen voor het instellen van een lurhtverbinding tusschen Centraal en Noord China. De nieuwe luchtlijn zal tegelijkertijd aansluiting geven op de door de Japanners ingestelde luchtlijn Peking —Tokio. De Japansche scheepvaartmaatschappij Dairen Kisen Kaisja onderhoudt thans we derom een geregelden dienst van tweemaal per week tusschen Sjanghai en Dairen. Woon- en radiotent vernield. Een van Papanin c.s. ontvangen mede- deeling behelst o.a. het volgende: „In den nacht van 7 op 8 Februari werden de woon- en radiotent door den storm ver nield. De geladen sleden werden omverge worpen, wij bouwden sneeuwhutten en maakten het ons behagelijk. Op 8 Februari zagen wij voor het eerst de kust van Groenland. Op 9 Februari richtten wij een radiopost op een nieuwe plek op. Wij zien de kust. Het ijs is gemiddeld 10 c.m. dik en begint aaneen te vriezen. Alles is in orde. Onze groeten". Op 10 Februari des avonds om half zeven sprak de ijsbreker „Taimyr" voor de twee de maal radiotelefonisch met Krenkel op de ijsschots. Gistermiddag om 18 uur bevond het drij vende Poolstation zich op 71 graden 48 minuten Noorderbreedte en 19 graden 52 minuten Westerlengte. Er stond een Nd.- Noordwestenwind van een sterkte beneden één. De temperatuur bedroeg twintig gra den onder nul. De ijsbreker Taimyr be vond zich gister om 12 uur op 7,2 graden 41 minuten N.B., 10 graden 23 min. W.L. JAVA'S GROOTSTE HEILIGDOM. De Boeddhatempel, de „Boroboedoer" biedt met zijn prachtig beeldhouwwerk, geheimzinnige poorten en levensgroote Boeddhabeelden ecu indrukwekkenden aanblik. Scherpe critiek van de boeren partij. De gebeurtenissen in Roemenië heb ben zich de laatste vier en twintig uur nog weer toegespitst. Een der eerste daden der nieuwe regeering was de uitbreiding van den staat van beleg. die. na den moord op Duca voor Boekarest en andere groote steden was afgekondigd, tot het geheele land. Thans oefenen de militaire autoriteiten alle bevoegdheden voor de openbare orde uit. De censuur op de pers is veel strenger gewor den. De nieuwe regeering. is thans definitief vastgesteld. Zoo wij reeds mededeelden is minister-president geworden Miron Christea. patriarch der orthodoxe kerk. Vice-president en buitenlandsche zaken ad interim: Tatarescu. Proclamatie van den koning. Koning Carol heeft zich met een procla matie tot het volk gericht, waarin hij o.a. zegt, dat de nieuwe regeering het staatsbe stuur aan politieke invloeden zal onttrekken. Zij zal veranderingen in den grondwet bren gen, die beantwoorden aan nieuwe behoeften der natie. De indruk in het buitenland. In Frankrijk lijkt de val van Goga opluch ting te hebben gebracht. Het bewind Goga is steeds beschouwd als een te groote vriend van Duitschland en Italië, die in Roemenië slechts een petroleumveld en een graanzol der zien, zegt de Petit Parisien. In Oosten rijk is 't nieuws met gemengde gevoelens ai naar politieke richting, ontvangen. De Engelsche pers ziet de oorzaak van de crisis in de door Sovjet Rusland uitgeoefende druk Verwachting: Matige Noordwes telijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar be wolkt, later toenemende be wolking, waarschijnlijk noj enkele regenbuien, iets zach ter. Verderé vooruitzichten: Krirn pende wind en zachter. en meent dat het er voor de joden niet slech ter op is geworden. Italiaansche bladen wij ten de desoriënteering aan Joodsche beurs- manoeuvres. De Duitsche pers ziet in de nieuwe regeering, vooral door invloed van Mironescu een kraclitigcn bondgenoot van Frankrijk. Goga volkomen verrasté Volgens de Daily Telegraph is Goga door de gebeurtenissen volkomen verrast en had Woensdag nog niet het flauwste idéé, van wat hem hoven 't hoofd hing. De eeuwige opstand van de Joden Als steeds in de wereldgeschiedenis, rich ten de Joden zich, na hun diepe vernede ring, weer op, zoo gauw de toestand ook maar even berbetert. Op bescheiden wijze vierden zij feest. Weldra zullen de door Goga verboden Joodsche bladen weer verschijnen. Verklaring van Maniu, Jules Maniu de president der boerenpartij oordeelt scherp over de nieuwe regeering. Zij zou dictatoriaal, anti-grondwettig en antide mocratisch zijn. Hij npemt 't smartelijk dat de patriarch zich hiervoor leent. De IJzeren Garde neemt voorloopig een welwillend af wachtende houding aan. De liberale partij verklaart de nieuwe regeering te steunen en geeft den koning de verzekering van liaar volledige toewijding. Beïnvloedt de heer Plesman de Regeering ten nadeele der In dische Luchtvaartmij? De „Javabode" van gisteren bevat een hoofdartikel over de kwestie der luchtver- binding Java-Australië. In dit artikel wordt de aandacht gevestigd op de scherpe tegenstel ling tusschen K.L.M. en K.N.LL.M. Men wijst er op, dat de K.L.M. van het begin af een positie heeft inge nomen in Indië, welke een uitgroei van het Indische bedrijf onmogelijk maakt. De K.L.M. is bedoeld als een ver binding tusschen Nederland en In dië, doch streefde, aldus het blad, steeds naar machtiger-woruen inza ke het vervoer in Indië zelf. Passagiersvervoer in Indië. Medan behoorde het eindpunt van de K.L. M. te zijn, doch de K.L.M. verlaat na Me dan, Indië, loopt dan te Sineapore aan, keert weer terug naar Palemhang en ver voert op deze trajecten passagiers, hetgeen nooit beschouwd kan worden als een on derdeel van de verbinding tusschen Neder land en Tndië. Weliswaar heeft verrekening nlaats, maar zulks verandert niets aan het feit dat de K.N.LL.M. on eigen terrein be stookt wordt door de K.L.M., hetgeen fnui kend is voor de Indische maatschappij. Indië wenscht de K.L.M.-verbinding Ncderland-Medan, met de laatste plaats als eindpunt, doch door den invloed van den heer Plesman bij het betrokken ministerie is de vast stelling van dit eindpunt nooit ge lukt Men heeft moeten berusten in het traject Nederland-Bandoeng, dat nu historisch gegroeid is. Engelsche luchtvaartmij. vreest concurrentie. Wij staan thans voor de opening van de Java-Australië-lijn, waarvoor de K.N.I.L.M. vergunning heeft, Er bestaan, naar de Tel. dezer dagen mededeelde plannen een meermaal-wekelijksche lijn Amster- dam-Sydney te openen, waarvan de K.L.M. en de K.N.I.L.M. ieder één voor haar rekening zal nemen. Australië ziet echter liever de K. L.M. niet, schrijft dé „Javabode" wijl de K.L.M. dan met een Londen- Amsterdam-Sydneyverbinding voor al een concurrentie wordt van de Imperial Airways, hetgeen niet ge zegd kan worden van de K.N.I.L.M., welke meer bescheiden van opzet is. Gouverneur-generaal beschermt de K.N.I.L.M. Indien dit plan zal worden 'doorgevoerd, zal dus ook de Australië-lijn door twee maatschappijen worden bevlogen, hetgeen vooral in het nadeel is van de kleinste, dus van de K.N.I.L.M. De directeur van het de partement van Verkeer en Waterstaat en de Raad van Ned.-Indië voerden een plei dooi voor de verieening van de vergunning aan de K.N.I.L.M., de Gouverneur-Generaal heeft een krachtig advies van gelijke strek king daaraan toegevoegd. Het is te hopen, dat Nederland Hieraan de beteekenis schenkt, welke deze plei dooien verdienen en het Indische belang het zwaarst laat wegen. Thans gaat de venvarring op Eet gebied der luchtdiensten van kwaad tot erger, indien men teveel aan dacht schenkt aan wat historisch is gegroeid en indien men verder gaat met het terrein van de K.N.I.L.M. te laten afroomen door een concern waarvan de primaire taak is een verbinding tusschen Nederland en, Indië. Op de oude fout mag niet worden .voort gebouwd, zoo besluit hef blad. Bezoekt met de WA.CO het Vier dagen van de grootste pret. Vertrek Zaterdag 26 Februari, geheel ver zorgd f23.50. Vraagt prospectus KANAALWEG 137 DEN HELDER. -Telefoon 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1