MacUtüeuwJ k pijpje ViiAcfvthip Jlcpendci, Dinsdag 15 Februari 1938 Tweede Blad De finale van het Oranjefeest Ds. C Zwaan f Morgenavond Marine- Concert Museumlessen voor volwassenen Een ijsbord van het Wachtschip losgeslagen Burgerlijke Stand van Den Helder DODWE EGBERTS De zomerpostzegels in 1938 Gedachten bij een Sluiskolk Hr. Ms. Java Zaterdag in onze haven Inlijving voor de Zeemacht ToenaderingDuitschland- Oostenrijk Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESOMA" Centraal Oranje Comité deelt de prijzen aan jong Den Helder uit. Zaterdagmiddag heeft in Musis Sacrum het besluit van de Oranje-feesten plaatsgevonden; door het Centraal Oranje Comité waren de reeds door ons gepubliceerde prijswinnaars van de Oranje-prijsvraag uitgenoodigd bij elkaar te komen, teneinde de prijzen in ont vangst te nemen. Behalve genoemde prijswin naars waren er ook de ouders, zoodat er in Musis Sacrum reeds direct een opgewekte geest heerschte. Nadat er wat gezongen was hield de voorzitter van het C.O.C., de heer Joh. Bakker, een toespraak en hij deed dat op waar lijk bijzonder origineele wijze. Uitgaande van de figuur van Robinson Crusoë kwam de heer Bakker op die van Willem van Oranje en van hier op de huidige afstammelingen van het Huis van Oranje, met als laatste telg Beatrix. Er volgde een hoogelijk op prijs gestelde tractatie van ranja en gevulde koeken, waarna het hoofdnummer van dén middag aan de beurt was: de prijsuitreiking. Allemaal een prijs! Het was de bedoeling geweest, alléén aan die deelnemers een prijs toe te kennen, die meer dan 10 maal de spreuk' „Oranje Boven" uit de letters hadden weten te vervaardigen, maar doordat het Comité er in geslaagd was op zeer voordeelige wijze in te koopen, kon men aan allen een prijsje vestrekken, wat natuurlijk dubbel aardig was. Er waren er heel wat, van alle leeftijden, tot zelfs een dreumes van 7* maanden toe, de met z'n moeder de feestelijkheden bijwoonde. Huipie Broeke had zijn 8 spreuken op aardige wijze op een rol laten plakken, en kreeg hier voor een heel mooie olifant. Wat het overige program betreft, er werd gezongen, de heer Polak zorgde voor toepas selijke gramofoonplaten, terwijl besloten werd met het gezamenlijk zingen van het Wilhel mus. Bij den uitgang stonden de comité-leden de jeugdige feestgangers voor de laatste maal nog eens op te wachten, teneinde hen een reep chocolade mee te geven. En hiermede was dan definitief een streep gezet onder de feestelijkheden, ter eere van de geboorte van onze Beatrix. Zaterdag is te Zeist, in den ouderdom van 66 j, overleden, Ds. C. Zwaan, em. miss. pred. der Geref. Kerk van Amsterdam. Ds. Zwaan, Heldersche van geboorte, heeft twintig jaar lang de Geref. Kerk van Djocja- carta gediend, waar hij in menig opzicht pionierswerk verricht heeft. In 1898 candidaat geworden aan de Vrije Universiteit, aanvaardde hij dat jaar zijn ambt te Zevenhoven, waar hij slechts 2 jaar heeft gearbeid om in 1900 als de eerste mis sionaire predikant van de Geref. Kerk van Amsterdam naar Djokjakarta te vertrekken. Na zijn Indische periode vestigde hij zich in Den Helder. Meermalen heeft hij hier ter plaatse nog een kerkdienst geleid en jarenlang was hij lid van den kerkeraad der Geref. Kerk. Ds. Zwaan was een eenvoudig, hartelijk man, die liefst stil zijn weg ging. Om gezond heidsredenen moest hij voor eenige jaren onze stad verlaten, waarna hij zich in Zeist vestigde. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot heeft Woensdagmiddag om 2 uur te Zeist plaats. Zeer aantrekkelijk program. Morgenavond zal in „Casino" het vijfde Marine-Concert gegeven worden en hoewel wij op deze plaats reeds wezen op het zeer aantrekkelijk programma, laten wij hieronder nog eens ten overvloede een opgave volgen van de uit te voeren nummers. Het is Mevrouw Leny KamerlingLintner, die haar belangelooze solistische medewerking verleent en een vertolking zal geven van het piano-concert No. 3 (Opus 37) van von Beet hoven. Gezien de zeer gunstige persbeschou wingen, die wij gisteren citeerden, zijn onze verwachtingen in deze gespannen. Voorts speelt het orkest onder leiding van den heer Leistikow de bekende ouverture „Egmont", eveneens van von Beethoven be nevens Haydn's Symphonie No. 13 en de ouverture van Mozart „Die Entführung aus dem Serail". Een concert met een zeer select programma alzoo en dat geen muziekliefhebber zal willen missen. Cursus over Erfelijkheid. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, organiseert het bestuur van het Natuur historisch Museum als tweeden wintercursus voor volwassenen, een serie lezingen over Erfelijkheid. Met behulp van prachtige leermiddelen, microscopische praeparaten en lichtbeelden zal het gesprokene verduidelijkt worden. De cursus, die vijf of zes avonden zal duren, wordt gegeven door den heer J. A. Nijkamp, leeraar aan het Gem. Lyceum en de R.H.B.S., en begint a.s. Donderdag, 's avonds kwart over acht. Na iedere les zal aan de deelnemers een gestencild overzicht van het gesprokene ver strekt worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. haven van nieuwediep: 14 Febr. 1938. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon", Door de zware deining, die in den nacht van Zondag op Maandag in de haven stond, brak op een gegeven moment een der ijsbor- den, welke zich aan den buitenhuid van het Wachtschip „Emma" bevinden. Het bord raakte op drift en sloeg bij den Ouden Helder op den Dijk. Daar het door den vloed behoor lijk hoog op de glooiing gezet is, was men nog niet in de gelegenheid het terug te halen. MET Z'N BEEN IN DE SLEEPTROS GERAAKT. Gistermorgen was een motorsloep van vliegkamp „De Mok" bezig met het verleenen van assistentie aan een motorsloep van het Wachtschip, welk vaartuig wegens een on klaar geraakte motor versleept moest wor den. Een der matrozen van „De Mok" geraakte bij het verhalen metz ijn been bekneld in de bocht van de sleeptros, welk lichaamsdeel hierdoor gekneusd werd. Het slachtoffer werd zoo spoedig mogelijk per brancard naar het Marine Hospitaal vervoerd. ONBEWOONBAARVERKLARING DER WONING PAARDENSTRAAT 1. Bij zijn schrijven van 6 Juli 1937, vestigde de Directeur van Gemeentewerken de aan dacht op den bouwvalligen toestand van het perceel Paardenstraat 1. De eigenaar van dit perceel is na herhaal de aanschrijvingen, laatstelijk op grond van artikel 23 der Woningwet, in gebreke geble ven de noodige verbeteringen, waardoor het perceel wederom in bewoonbaren staat zou kunnen worden gebracht, aan te brengen. Dientengevolge zijn B. en W. van meening, dat deze woning, overeenkomstig het tweede lid van artikel 25 der Woningwet, onbewoon baar dient te worden verklaard en legt den Raad de desbetreffende voorstellen voor. AANSTELLING BOVEN MINIMUM SALARIS. In verband met het bepaalde bij artikel 33 van het Ambtenaren Reglement 1935 deelen B. en W. den Raad mede, dat zij aan A. Bak ker, die met ingang van 1 Maart 1938 is be noemd tot meteropnemer-incasseerder in vas ten dienst, onmiddellijk drie periodieke ver hoogingen hebben toegekend, zoodat zijn sa laris 1615.per jaar zal bedragen. B. en W. zijn daartoe overgegaan, omdat belang hebbende van 1 Juni 1916 tot 1 Januari 1931 in lossen en in tijdelijken dienst der gemeente werkzaam is geweest, en mede in verband met het feit, dat Bakker, die sinds 1 Januari 1931 als gewezen geldophaler bij den ophaal- en stortingsdienst op wachtgeld is gesteld, anders te veel in inkomen zou achteruit gaan. Het inkomen van Bakker bedroeg de laatste jaren n.1. aanmerkelijk meer dan het wacht geld, omdat hij meerdere malen gedurende langen tijd op arbeidsovereenkomst in dienst der gemeente werkzaam was en de verdien sten daaruit slechts gedeeltelijk op het wacht geld in mindering kwamen. BIZONDERE SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Deze week, te beginnen morgen, zullen in het Leger der Heils, Spoorgracht, bizondere samenkomsten gehouden worden. Men zie hiervoor de advertentie in dit num mer. EEN NIEUWE AUTOBUS. In een advertentie in dit nummer maakt de garagehouder C. Johannes, van 't Zand, be kend, dat zijn nieuwe Ford V. 8 autobus ge reed staat voor het a.s. reisseizoen. Het is een ruime, gerieflijke bus, die den reizigers zeker op aangename wijze zal vervoeren. van 12 Februari 1938. BEVALLEN: C. Plooijvan der Kuijl, z.; T. TuithofFaber, d. OVERLEDEN: Wed. M. Kerkhof, 81 j.; A. K. C. Collée—Schutte, 23 j.; P. Stoll, (m.), 68 j. ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI - 10 - 15 - 20 - 25 CT. PER '/2 ONS OUD-HOLL. PIJPTABAK - SCHOUT 15 CT. - COOPVAERT 10 CT. P.'/s ONS Dezer dagen heeft de installatie plaats gehad van het centrale propaganda-comité voor de zomerpostzegels 1938. Dezen keer kan met de voorbereiding en den verkoop van bedoelde zegels heel wat vroeger begonnen worden dan het vorige jaar, toen door verschillende om standigheden, o.a. door de op handen zijnde wijziging der posttarieven, groote vertraging was ontstaan. De zomerpostzegels zullen dit jaar verkrijg baar zijn van 1 Mei tot 15 Juli. Zij zijn vijf in getal, en wel zegels van 1%, van 3, van 4, van 5 e® van 12% cent, die met bijslag resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent kosten. De zegels van 1% cent zullen de beeltenis dragen van Marnix van St. Aldegonde, die van 3 cent van ds. O. G. Heldring, van 4 cent van Maria Tesselschade, Roemer Visscher's doch ter, van 5 cent van Rembrandt en die van 12% cent van Boerhaave. De opbrengst der meerdere waarde is weer bestemd voor cultureele en sociale doeleinden, ieder de helft. Onder cultureele doeleinden worden verstaan: opdrachten op cultureel ge bied ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers; onder sociale doelein den: tuberculosebestrijding (50 pet.), kanker bestrijding (10 pet.) en steun aan ongehuwde moeders (40 pet). Het centrale propaganda-comité is samenge steld uit een aantal leden, gekozen uit de krin gen, welke bij de opbrengst van de zomer postzegels dit jaar het meeste belang hebben. Voorzitter is dr. N. M. Josephus Jitta en secre taris dr. J. B. F. van Gils. Het comité is geves tigd: Riouwstraat 7 te 's-Gravenhage. zoo zet men geen fiets neer. Iemand uit de Hoogstraat kwam zich op het politiebureau beklagen, dat zijn rijwiel, dat hij tegen de trottoirband van de Koning straat had neergezet, door een achteruit rijdende vrachtauto geraakt en beschadigd was. Dat beklag is natuurlijk gegrond, maar aan den anderen kant is het een goede les voor den gedupeerde en allen kunnen zich hieraan spiegelen! ,dat men z'n fiets niet te gen een trottoirband moet plaatsen. Als zoo'n fiets in de richting van de straat komt te vallen, kunnen er de grootste ongelukken van komen! BALftADIGE JEUGD. Naar de vermoedelijke jeugdige daders van het vernielen van een glasruit van een onbe woond pand aan den Singel stelt de politie een onderzoek in. Tusschen het Noordhollandsch Kanaal en de haven ligt cfe sluiskolk. Een afgesloten ruimte, waarin het water meestal stil en roerloos te droomen ligt. Zwart en diep, met alleen de rimpels van den wind er in getrokken, als sidderende veeren van vreemde vogels. Boven de kolk hangen de smalle brugjes, waar je nèt aan over kunt loopen, en van die brugjes af kun je in de kolk zien. Dat is de moeite waard als er schepen in- liggen van de kleine binnenvaart, alle schuit jes tusschen Rotterdam en Leeuwarden, deze driftige vrachtzoekertjes, die als kleine tor ren de steden aan de rivieren afkruisen. Op zoek naar hun levenseisch: vracht. Het zijn geen vroolijke schepen: meestal haveloos, van kiel tot mast. Meestal is de verf vele jaren oud, zijn de luiken gebarsten en is het roer verweerd. Ze voeren doorgaans geen vlag, in het beste geval een verscheurde wimpel. Zoo liggen ze in de kolk: soms drie, vier bij elkaar. Tegen elkander op te rijen en te kreunen. Dan is de kolk vol van vertier. Dan schreeuwen de menschen van de sluis tegen elkaar en tegen de anderen op de schepen, dan borrelt en sist het water tusschen de logge sluisdeuren en blaffen de zwarte hon den op de aken en laten hun tanden zien. Breede kerels en struische vrouwen staan aan haken te duwen, die zich vast krammen in de grijze sluismuren. Vrouwen met waaiende grijze haren, slordig en onverzorgd. Met bruine gezichten en zwierende rokken. Vrou wen als kerels. Voor de begordijnde roefruitjes ziet men soms de kinderen zitten: in veelkleurige boe zelaars, met natte neuzen en roode wangen. Met het smalle voorhoofd tegen het glas aan gedrukt, tikkend en roepend naar de andere kinderen op den kant, die zwijgend en stil te staren staan. Het beeld van de schepen is meestal niet opwekkend. Er zijn geen klapperende vlag gen, geen lachende menschen en geen vroo lijke kleuren. Het is alles zwart en grauw en troosteloos. Even in de kolk bezinnen de schipper en de vrouwen zich soms. Vliegt een kort gesprek van boord tot boord; wordt voor een moment de vrede gesloten tusschen de moordende concurrentie op de wateren van dit lage land. Tot de deuren geopend worden en de vloot verder vaart: het kanaal op of de haven m. Dan drijven ze weg, met halfbollend zeil en hoogopgerichte steven. Aan het roer staat de schipper: donker en dreigend. Een beeld van onverzettelijkheid en kracht. De vrouw gaat naar binnen en de kinderen spelen in de schemering van het roefje hun schipperskinderen-spel verder. En de kolk blijft achter. Leeger en een zamer dan ooit. Verderop gaat Hollands kleine vloot der binnenwateren. Op zoek naar de dorpen en steden, waar wellicht vracht te zoeken is. Vracht... vracht... vracht... Ieder uur van den dag doorschokt de schip pers en de vrouwen dit spookbeeld: hoe ko men we aan vracht? Het is heel moeilijk door het leven te gaan met een oud schip en met weinig hoop. Alleen in de sluiskolken bezint men zich en ziet elkander aan: de schipper van het Noorden en die van het Zuiden. En even be merken ze dat die andere ook een mensch is, net als zij. In de kolk zou men haast vrienden worden. Als er maar geen vracht was... De luit. ter zee 2e kl. A. H. W. von Freijtag Drabbe, aangewezen voor den dienst in Ned.- Indieë, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Baloeran", dat 16 Maart van Rotterdam zal vertrekken. De kapitein-luit. ter zee W. A. de Jong,, met 10 dezer geplaatst in het commandement der marine te Willemsoord, zal worden belast met diensten hem op te dragen door den com mandant der Marine aldaar. De luit. ter zee le kl. O. R. F. Immink en die der 2e kl. N. W. Sluijter en D. Th. baron Mackay, wegens langdurig verblijf in Oost- Indië gerepatrieerd, zijn ter beschikking ge steld. Bij Kon. besluit van 9 Februari is aan off. van adm. der le kl. F. T. van Rijn, met in gang van den len April, eervol ontslag ver leend uit den zeedienst. HOOGERE MARINEKRIJGSSCHOOL. Kolonel Helfrich directeur. Met ingang van den 16en Februari 1938 is de kapitein ter zee C. E. L. Helfrich belast met de betrekking van directeur der Hoogere Marinekrijgsschool te 's-Gravenhage, en is de luitenant ter zee der le kl. F. S. W. de Ronde eervol ontheven van de waarneming van deze betrekking. Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdagmor gen Hr. Ms. „Java", na den convooydienst in de Spaansche wateren, in de haven van Nieu wediep arrivieeren. Op 1 Maart a.s. zullen de dienstplichtigen van de eerste ploeg der lichting 1938, bestemd voor de Zeemacht, worden ingelijfd. Voor hen, die zijn aangewezen voor een eerste oefening van acht maanden, is de datum van vertrek met groot-verlof vastgesteld op 29 Oct. 1938; en voor hen, die twintig maanden moeten dienen, is die datum bepaald op 28 October 1939. OOST-INDIË. Overgeplaatst van de marinekazerne Oed- joeng naar Hr. Ms. Willebrord Snellius de luit. ter zee der 2e kl. A. P. Smitt; van Hr. Ms. Willebrord Snellius naar de marinekazer ne Oedjoeng de luit. ter zee der 2e kl. A. van Strien; van Hr. Ms. Soerabaja naar de ma rinekazerne Oedjoeng de luit. ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke Marine Reserve N. J. Jongewaard. ZWEEDSCHE STEUN AAN DE VISSCHERIJ. Het nieuw Zweedsch budget voorziet groote uitgaven, meer dan een half millioen kronen tot steun der visscherij. Er wordt voorgesteld 200.0000 kronen te besteden om de havens te verbeteren, 60.000 kronen als Zweedsche bijdrage in de Zomersche haring- visscherij bij IJsland. Twee Zweedsche vischers, Abin Johanson Rockard Bernhardson kregen elk 5000 kro nen hulpgeld om de haringvangst in de Noordzee te probeeren. SEIZOENHARIN GVISSCHERIJ 1937—'38. Het Vrijdag uitgegeven Staatsblad no. 680, bevat het Kon. besluit van 28 Januari, waarin wordt bepaald, dat de seizoenharingvisscherij 19371938, voor zooveel betreft de vaar tuigen, die in dat seizoen de haringvisscherij ter versche hebben uitgeoefend, geacht wordt te zijn geëindigd op 28 Januari. De heeren diplomaten hebben een buiten gewone handigheid in het uitgeven van niets zeggende communiqué's over belangrijke be sprekingen, die zij gevoerd hebben. Natuurlijk is de heele wereld belangstellend naar het onderhoud, dat de Duitsche Führer gehad heeft met den Oostenrijkschen bonds kanselier, Schuschnigg, en nu is er een vol komen negatief communiqué van verstrekt, waarin o.m. gezegd wordt: Deze onofficieele ontmoeting vond haar oor sprong in den wederzijdschen wensch over alle vraagstukken, welke de verhouding tus schen het Duitsche Rijk en Oostenrijk betref fen, van gedachten te wisselen". Ziezoo, nu weet men het, of liever, nu weet men het niet. Er viel nog al een en ander te bespreken, want aan de verhouding tusschen de beide landen ontbrak den laatsten tijd veel. In een beschouwing daarover schreef de N. R. Ct. gisterenavond: Verscheidene factoren hebben tot de verhoo ging van de bestaande spanning bijgedragen. De Oostenrijksche nationaal-socialisten toon den in den laatsten tijd een groote activiteit. De Oostenrijksche politie ontdekte juist in deze weken meer dan een illegaal propagan- dacentrum en men beweert van die zijde, dat er materiaal in beslag is genomen, waaruit bleek, dat men ook verbindingen over de grenzen had en dat dus de Oostenrijksche nazi's niet alleen stonden. Maar ook in Ber lijn was men ontstemd. Daar werd beweerd, dat de Oostenrijksche legitimisten met plan nen voor een putsch rondliepen, en men ver weet de Oostenrijksche regeering, dat zij deze plannen op zijn minst tolereerde. Het was duidelijk, dat dit op den duur tot een crisis moest leiden. Hoe zorgvuldig dit ook voor het publiek verborgen is gebleven, toch is deze samen komst niet geheel plotseling gehouden, maar als een uitvloeisel van intense diplomatieke besprekingen. De wenschen van de Oostenrijksche regee ring, die von Papen bij zijn terugroeping me debracht, moeten Hitier wel weinig vriende lijk in de ooren hebben geklonken. Weenen verlangde, dat Berlijn zich duidelijk op een afstand houdt van de illegale beweging, die haar kop opsteekt en voorts de strikte handhaving van den persvrede. Gebeurde dit niet, dan zou Weenen niet alleen aan de Oos tenrijksche bladen, maar ook aan de legiti misten de vrije hand laten, hetgeen voor Ber lijn te meer onaangenaam is, omdat van legiti- mistische zijde propaganda wordt gevoerd voor een samenwerking .met de vroegere links- staande elementen. Een vooruitzicht, dat voor Berlijn weinig bemoedigend was, en er zeker niet toe zal bijdragen om Hitier te overtuigen van de juistheid van von Papen's politiek. Aan de andere zijde hadden ook de Duit- schers hun bezwaren, die echter weer nauw verbonden wa,ren met de positie van den Oos tenrijkschen staat en de bedoelingen van het nationaal-socialisme in Oostenrijk. Voorloopig tast men nog in het duister met betrekking tot datgene, wat precies is bereikt. In ieder geval opent zich voorloopig weer het verschiet, dat de betrekkingen tusschen de beide buurlanden van aangenamer aard zullen zijn dan in den laatsten tijd. In een zoo bewogen tijd als deze is dat van het hoogste belang. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De getemde Draak". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Vrouwen van 1938" en „De Tiran". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Durf te leven", met Joan Crawford. Woensdag 16 Februari. Casino, 8.30 u.: Vijfde Marineconcert. Licht op 5.41 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.0 Temperatulr lucht 0.6 Laagste temp. lucht gisteren 0.6 GESLAAGD. Naast het diploma van den Ned. Lawn Tennis Bond heeft de heer E. L. de Zeeuw, tennisleeraar te Huisduinen, thans ook het B.T.O.N.-brevet behaald bij het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen, uitgeschreven door den Bond van Tennis-Oefenmeesters in Nederland (aangesloten bij: Federation Inter nationale des Professeurs et Professionnels de Tennis, en officieel erkend door den Ned. Lawn-Tennis Bond). EEN JUBILARIS. Heden herdenkt de heer A. Miiller, werk zaam in de binderij van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr., het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad van onze zaak. HET DAGELIJKSCH BERICHT. Fiets ontvreemd. Stond onbeheerd voor een perceel aan de Binnenhaven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5