ALTAAR Binnenlandsche spanningen in Japan Moderne Woninginrichting voor „den Duitschen Mensch In de Hoogeschool van hei nationaal-socialisme Krachtiger houding der Britsche pers 3efaalt Nederland een redelijk deel van de Indische defensie Intern, inbrekersbende te Eindhoven ontmaskerd Kapitein contra Kon* Holl* Lloyd UIT ONZE OOST Hoe kunnen wij van een zolderkamer een practische en een gezellige slaap- en studeerkamer maken Steun aan noodlijdende gemeenten Ronselaar te Groningen aangehouden Boetenko leeft Belangstelling voor een Rijks eenheid. Bij de behandeling in den Volksraad van de vierde aanvullende begrooting van het departement der Marine-1988, betreffende de verdeeling der vlootkosten, becijfert de heer Kruyne dat Nederland nog geen twintig gulden per hoofd bijdraagt en Ne derlanders en vreemde Oosterlingen in In- dië veertig gulden per hoofd, terwijl de draagkracht toch in het voordeel van Ne derland uitvalt. Spreker komt tot de con clusie, dat Nederland, bewust of onbe wust, den Volksraad uitschakelend in zake het defensie-beleid, niet een redelijk deel van de Indische defensiekosten wenscht te betalen. De heer Sol oefent critiek uit op de .verdeeling der kosten en meent dat de Tijkseenheid moet dienen als grondslag van de verdeeling der defensiekosten. In- dië wenscht een verdeeling waarvan rede lijkheid en billijkheid de pijlers zijn. De heer C. C. van Helsdingen heeft diverse bezwaren en meent dat een modi ficatie behoort te worden uitgeschakeld. De heer P. Kerstens wijst er op, dat het lot van Nederland met dat van Indië ver bonden is. Spreker stelt, na een interrup tie van den heer Thamrin, de vraag: kan men met de hand op het hart verklaren van een ander land hetzelfde te verwach ten als van Nederland inzake bestuur, administratie, rechtspraak, enz. De heer Thamrin: Dat is toch niet uit gesloten. Spreker acht dit wel uitgesloten en sluit zich aan bij het regeeringsvoorstel. De heer Van Ardenne betoogt, aan de hand van zeer uitvoerig cijfermateriaal, dat Indië meer belangstelling voor de rijks- eenheid heeft dan Nederland. Spreker meent dat men de voorkeur moet geven aan een vaste bijdrage door Nederland. Nederland drage jaarlijks 12 millioen gul den bij, althans de helft van wat Indië moet betalen. De heer Sossrohadikoesoemo meent dat het rationeel zou zijn dat een vaste verhou ding wordt aanvaard. Hij bepleit een ver houding NederlandIndië van 4 1 of hoogstens 3 1. De regeering zal 22 Februari antwoor den. HULP AAN JAPANSCHE MOTORBOOT. De gouvernementsstoomer „Reiger" heeft hulp verleend aan een Japansche motor boot met 50 opvarenden, welke nabij Kara- ton (Sanggi-eilanden, nabij Menado) uit den koers was geraakt. Het schip is te Karaton aangekomen. Men had gebrek aan olie, water en voedsel. Een reeks inbraken thans opge helderd. In den laatsten tijd werden in Eindhoven talrijke inbraken gepleegd, zonder dat het aanvankelijk gelukte de daders te ontdek ken. Zoo werd in 1936 ingebroken bij het armbestuur en gepoogd de brandkast, inhou dende een groot bedrag aan steungelden te openen. Hierna werd in het vereenigings- gebouw der Chr. Arbeiders „Reoboth" inge broken en een bedrag van ruim f 500. buit gemaakt. Bij Vroom en Dreesman werd een vitrine met horloges, klokken enz. leegge haald. In Geldrop werden bij de firma Pes- sers een partij stoffen ontvreemd. Hierop zijn nog talrijke andere inbraken en inslui pingen gevolgd. Naar wij vernemen is thans aangehouden een Eindhovenaar J. V., die met de onder wereld te Amsterdam en Antwerpen in nau we verbinding stond. Deze liet voor dit doel o.m. verschillende Amsterdamsche inbrekers naar Eindhoven komen, waarvan een 5-tal zich thans voor andere misdrijven in diverse strafgevangenissen bevindt. Een en ander geschiedde in samenwerking met een bekenden inbreker in Helmond, ze keren M. V., die o.m. betrokken is bij de inbraak in „Reoboth". Bij diens aanhouding werden tal van inbrekerswerktuigen op hem bevonden. De inbraak bij Vroom en Dreesman werd door den Eindhovenaar zelf gepleegd, gehol pen door zekeren B. uit Haarlem. Voor de inbraak in het postkantoor en armbestuur had hij de hulp van den Fransclunan G. F. en den Belg E. ingeroepen. Laatstgenoemde, die thans in Antwerpen in arrest is, blijkt een bekend misdadiger met een lang strafregister te zijn. De opsporing, welke geleid werd door in specteur Dys, hoofdagent-rechercheur van der Wiel en rechercheur Pinxt van de Eind- hovensche politie en tot arrestatie der da ders heeft gevoerd, zal stellig een einde ma ken aan de verontrustende reeks inbraken te Eindhoven. WIJ PASSEEREN DE WACHT. Hoe gastvrij men overigens ook in de Eiffel is, om de wacht van den Ordens- burg Vogelsang, een van de vier hooge- scholen van het nationaal-socialisme, te passeeren, moet men niet slechts voorzien zijn van goede aanbevelingen, maar heeft men bovendien een flink portie geduld van noode. De wacht bij den grooten toegangs poort twee rijksweersoldaten in de be kende stramme houding, de bajonet op het geweer laat zich nog betrekkelijk snel vermurwen, maar de leider van ons groep je buitenlandsche journalisten moet min stens een kwartier met den leider van den burcht onderhandelen, alvorens het ons wordt vergund, een blik in deze burcht van Duitschlands hope te werpen. Maar van dat oogenblik af loopt ook alles van een leien dakje. Wij krijgen eenige gidsen, nog betrekkelijk jonge mannen, gestoken in khaki-kleurige uniformen met enorme gouden tressen, mede en dan stevenen wij over de met een grooten steenen leeuw versierde binnenplaats op het hoofdgebouw af. Gif-loctuur. Nu eerst iets over de ligging en den bouw van dezen Ordensburg. In een van de schoonste deelen van de Eiffel, tusschen Gemünd en Daun, strekt zich een groot pla teau uit, dat aan een zijde wordt bespoeld door de'golfjes van een bergmeer. Op dit plateau zijn de gebouwen verrezen, die tezamen naar den naam „Ordensburg Vo gelsang" luisteren. Geheel klaar is de burcht nog niet. Aan den bouw van een hotel met 400 kamers en de inrichting van een bibliotheek wordt nog gewerkt. Het hotel moet dienen om den vrouwen en kinderen der studenten, die hier „Junker" heeten, bij een bezoek onderdak te verschaffen. De bibliotheek zal 70.000 werken gaan bevatten, waar onder de werken van de nazi-leiders na tuurlijk een belangrijke plaats zullen inne men. Bovendien komt er een speciale „gif- afdeeling" met de boeken van Marx, Lenin, enz. Jammer, dat deze bibliotheek nog niet gereed is het ware interessant geweest, Het is bekend, dat de jonge man nen, die uitverkoren zijn in de toe komst leiding aan het Derde Rijk te geven, een zeer bijzondere oplei ding genieten, die zich voor een be langrijk deel in den z.g. „Ordens burg" afspeelt. Onze correspondent had met een aantal Engelsche, Scandinavische en Belgische colle ga's de mogelijkheid, een dergelijke hoogeschool van het nationaal-so cialisme te bezichtigen. eens te zien, wat de Duitschers tegenwoor dig zooals als „vergift" beschouwen.. Gezegd dient nog te worden, dat dit ge bouwencomplex, opgetrokken uit enorme blokken basaltsteen het moet immers uiting geven aan de „eeuwigheidswil" van de nationaal-socialisten! op bewonde renswaardige wijze met het omliggende landschap harmonieert. Gegalonneerde kok. Het centrum van de burcht wordt ge vormd door het hoofdgebouw, waarin de leslokalen, de gemeenschappelijke eetzaal en de keukens zijn ondergebracht. De be nedenverdieping wordt bijna geheel in genomen door de enorm lange eetzaal, waar de „jonkers" op het oogenblik een 850 in getal, maar het zullen er spoedig 1000 zijn de gemeenschappelijke maal tijden gebruiken. Daarnaast liggen de mo dern ingerichte keukens, de eenige plaats, waar op het oogenblik vertier heerschh want de „jonkers" hebben om de een of andere reden een dag vrijaf. De chef-kok, die met zijn wit jacket, versierd met gou den tressen en nestels, eigenlijk meer op een admiraal lijkt, vertelt ons hier het een en ander over de menu's en dit brengt ons tot de overtuiging, dat men in ieder geval op den Ordensburg geen last heeft van schaarschte aan levensmiddelen. Na nog even de heerlijkheden van den kok-admiraal geproefd te hebben, stijgen wij aldus gesterkt een trap af, welke ons naar een zaal brengt, die men niet ande> dan het Heilige der Heiligen van den burcht kan noemen. Het zijn onze gidsen, die met groot betoon van eerbied de gordij nen van het groote tooneel op zij schuiven en den nis met het altaar aan de blikken van onze nieuwsgierige oogen prijsgeven. Het altaar een enorme houten man nenfiguur: der Deutsche Mensch! Op liet voetstuk staat een naam: Schlageter. Links en rechts van het beeld zijn de namen te lezen van de mannen, die bij de mislukte putch van 1923 te München gevallen zijn. Voor dit altaar vinden nationaal- socialistischa plechtigheden plaats, sluiten de „jonkers" hun huwelijk... Ieits over de .jonkers", De „jonkers" zijn de toekomstige leiders van het Duitsche Rijk. Eigenlijk begint hun opleiding reeds in de Hitler-Jugend. Want slechts wie zich daar door leiderskwalitei ten onderscheidt, heeft kans, de Adolf-Hit- lerschool te mogen bezoeken, welke men in zekeren zin de middelbare school van het nationaal-socialisme zou kunnen noemen. De beste leerlingen van de Adolf-Hitlerschooi gaan dan, na in den arbeidsdienst te heb ben gediend en hun militairen dienstplicht te hebben vervuld, naar een Ordensburg. Op het oogenblik telt Duitschland vier van der gelijke hoogescholen. De cursus duurt vier jaren. Een vijfde jaar brengen de „jonkers" dan nog door op een speciale school ln Oost-Pruisen, waar zij worden ingewijd in de gegheimen van de „Ost-Politik." De naam „Ordensburg" wordt be grijpelijk, indien men weet, dat de „jonkers" inderdaad deel uit maken van een orde, waaraan zij huh le ven lang verbonden blijven. Ook wanneer zij de school verlaten heb ben en de leiderspost vervullen, wel ke men het meest geschikt voor hen acht, blijft men hen van den Ordens burg controleeren. i En blijken zij nog niet bekwaam te zijn, hun functie naar behooren te vervullen, dan worden zij teruggeroepen en tracht men hun kunnen en kennis op een bepaald gebied nader aan te vullen. Nog onder den indruk van hetgeen wij gezien en gehoord hebben, rijden wij naar Daun, waar men ons uiterst gastvrij ont vangt. Tot vijf uur in den nacht blijven wij nog praten met den kringleider en drie offi cieren van den rijksweer over den Spaan- schen burgeroorlog, de koloniale kwestie, de spil Rome-Berlijn, enz. De meeningen over deze dingen loopen overigens nogal uiteen wat bij een zoo bont gezelschap niet anders dan begrijpelijk is. En dan gaan wij slapen, waarbij wij trachten niet te droomeir van dien kolossalen „Duitschen Mensch".v l m 1,1 II. vn.vi^tv - - f- In den regel heeft een zolderkamer een schuin dak enheeft een aanzicht, zooals in fig. 1 aangegeven. Men kan op zoo'n zolderkamer een bed plaatsen en een tafeltje, welk laatstgenoemd meubel benut kan worden bij de studie voor schrijfwerk enz., doch het geheel blijft on ooglijk en ongezellig. Het is echter mogelijk om zonder belang rijk groote kosten van een dergelijke zolder kamer een bijzonder prettige slaapkamer en een gezellige studeerkamer te maken. Het is daartoe in de eerste plaats noodig, dat het schuine dak wordt „weggewerkt", hetgeen vrij eenvoudig kan geschieden. Figuur 2 geeft U een indruk van de fig. 1 bedoelde zolderkamer welke naar ons idee in een slaap- en studeerkamer is omgebouwd. Om een zoodanig gezellig interieur te kun nen bereiken; moet onder de schuine kap van de zolderkamer een klapbed geplaatst wor den; waaromheen een ombouw getimmerd moet worden; zooals Fig. 2 duidelijk laat zien. Deze ombouw kan gemaakt worden van vurenhout, hetgeen voor dit doel keer geschikt is en niet duur. De ombouw kan behangen worden, waarbij voor zoover betreft de kleur en het motief van het behang rekening gehouden moet worden met de overige meubileering. Boven het klapbed wordt een boekennis ge timmerd, eventueel voorzien van draaideur- tjes, waardoor practische bergruimte ont staat. Naast het schuine gedeelte van de zolder kamer, dat wij nu door het klapbed met daarboven een boekennis hebben „weggewerkt" is het raam van het dakkapel waarvoor wij een plus minus 75 cM. hoog houten blad ma ken bij wijze van schrijfblad, waarop een stukje linoleum is aangebracht. Het schrijfblad wordt scharnierend ge maakt, met aan beide zijden een poot, zoodat dit wanneer het niet benut wordt kan worden neergeklapt, waardoor de geheele kamer vrij is. Men heeft dan een aardige schrijftafel, waarbij het voile daglicht op het schrijfblad valt, terwijl eventueel voor gebruik des avond een lamp boven de schrijftafel kan worden aangebracht. Met eenige meubelen, als een schrijfstoel, 'n boekenkastje en een karpet op de vloer vormt het geheel een aardig en gezellig interieur. In vele gevallen zal het aanbeveling ver dienen, alvorens men over gaat om een zol derkamer in een slaap- en studeerkamer te gaan veranderen ons deskundig advies te vragen. Als U schrijft onder Motto „Moderne Wo ninginrichting, zijn wij gaarne bereid onze abonnees zonder eenige kosten van advies te dienen. Voor zoover mogelijk zullen wij deze ad viezen steeds in ons blad vermelden. Bij eventueele aanvragen om advies gelieve U echter steeds te berichten van welke afme tingen de zolderkamer is en wat U daarvan wenscht te maken. Ontslagen in strijd met den goe den trouw. Vordering van f 39.000 toegewezen. De Tweede Kamer der Arr. Recht bank heeft gisteren de vordering van een kapitein tot uitbetaling van zijn gekapitaliseerd pensioen ten bedrage van f 39000 welke vordering hij had ingesteld tegen de bewind voerders der Koninklijke Holland- sche Lloyd, toegewezen. Kapitein M. van de Kon. Holl. Lloyd was ruim 30 jaar in dienst van de Lloyd. Hij had wat dienstjaren betreft, reeds recht op pensioen, doch den pensioengerechtigden leeftijd had hij nog niet bereikt. Korten tijd vóór hij dien bereikte kwam de debacle van de K.H.L. en in December 1936 zou hij pen sioengerechtigd zijn. In den zomer van 1936 stuurden de bewindvoerders aan alle em- ployé's een ontslagbrief, doch met dezelfde post kreeg het meerendeel een brief, waar in werd medegedeeld, dat zij in lossen dienst van de K.H.L. konden treden, mits zij afstand deden van hun rechten op pen sioen en andere emolumenten. Kapitein M. bleef in dienst, doch arrt- woordde niet op den tweeden brief. Een maand nadat de kapitein den pensi oengerechtigden leeftijd had bereikt in Januari 1937 kreeg hij zijn definitief ont slag. Hij stelde toen een vordering in tot uitbetaling van het gekapitali seerde pensioen, een bedrag van ruim f 39.000 De kapitein stelde zich op het standpunt, dat het ontslag, op deze wijze gegeven, zóó kort voor den pensioengerechtigden leeftijd in strijd is met den goeden trouw. De rechtbank wees de vordering geheel toe en overwoog dat dit ontslag inderdaad in strijd was met den goeden trouw. Nieuw wetsontwerp Inge diend. Naar wij vernemen is het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende ge meenten, waarvan de minister van financiën in de vergadering van de Eerste Kamer van 10 Februari 1.1. verklaarde, dat het „in de buurt zwevende was", gisteren bij den Raad van State ingekomen. Reeds langen tijd had de politie te Gro ningen ernstig vermoeden, dat ook aldaar jongemannen werden geronseld voor het le ger van do Spaansche regcering. Het is de recherche gelukt de hand te leggen op een ronselaar, die aan enkele jongelui geld had verstrekt voor foto's en een bewijs van Nederlanderschap, waarna zij door den thans aangehoudene wel verder zouden wor den geholpen. De jongemannen zijn veelal onder werkloozen gezocht. Donderdag is de ronselaar, de 26-jarige werklooze B. de J. aan het Katerdiep te Groningen aangehouden. Hij was daar 'in gesprek met twee jongens, die hij van te voren van geld had voorzien en die. nu reisgeld van de J. zouden ontvangen. Behalve de ronselaar zijn ook de beide jongens naai; het hoofdbureau van politie overgebracht. De 'werklooze had meer dan honderd gul den bij zich. Proces verbaal is opgemaakt. Ongeveer 400 leden van het z.g. verdedigingscorps tegen het commu nisme hebben de partijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoekai welker afgevaardigden zich in den rijksdag bevonden, bezet. Zij eisch- ten ontbinding van deze beide par tijen, en vorming van een groote nationale eenheidspartij, waartoe zij onderhandelingen met de besturen dezer partijen wilden openen. Daar onderhandelingen echter werden af gewezen en de bezetting voortduurde, richt ten de partijbesturen zich tot den minister van binnenlandsche zakeh, admiraal Soevet- soegoe, die na overleg met den hoofdcom missaris van politie, de 400 demonstranten liet arresteeren. De Japansche bladen noemen het voorval ernstig. De demonstranten droegen borden met opschriften „weg met de politieke par- tiien Zij beweerden zelf lid der beide par tijen te zijn, en dat het btereden van hun eigen partijhuizen hun niet kon worden ont zegd. De pers maakt er den minister van Binnenlandsche Zaken een verwijt van, dat zulk een demonstratie tijdens een zitting van den rijksdag mogelijk is geweest. Op grond van het politicrapport heeft de woord voerder van het departement van Buiten landsche Zaken zich eveneens over dit inci dent uitgelaten. en verklaard, dat ongeveer 7 'eden van de vereeniging „Bokyogoko- koedan", welke op 15 Januari j.1. is opge richt, en zich uitspreekt voor nationale ver dediging en tegen de Komintern, zich naar de hofdkwartieren der beide politieke par tijen hebben begeven. Het doel van hun bezoek was de beweging voor de vorming eener nieuwe politieke partu als eenheidsfront in den liuidigen moeilijken toestand, te verhaasten De woordvoerder zeide, dat het hier een zuiver interne aangelegenheid der partijen betrof en dat de zaak geen andere heteekenis had De „Hotsji Sjimboen" meent dat deze ge beurtenis de voorlooper kan worden van een groote wijziging in dn beide politieke par tijen en in dit verband wordt herinnerd aan de veelvuldige actie welde reeds op touw i~ gezet voor de organisatie van een national of totalitaire party. HITLER IS NIET KLAAR VOOR EEN OORLOG. MAAR BLUFT EN DREIGT. Het schijnt dat de Britsche pers mede door Eden's verklaringen in het Lagerhuis zich herstelt van de verrassing der eerste dagen. Bij de meeste bladen is een, zij het nog zwakke, strekking tot een krachtiger reageeren op de gebeurtenissen in Oosten rijk waar te nemen. Deze neiging wordt versterkt door den stap van Hcnderson te Berlijn en de strooming in Oostenrijk- sche kringen tegen de overeenkomst met Duitschland, die zich vooral in vakver- eenigingskringen afteekent. Berichten uit Berlijn over te verwachten maatregelen op grond van de „samenwerking tusschen Weenen en Berlijn" hebben groote onge rustheid gewekt. Men wacht dan ook met ongeduld op de rede van Hitier. De „Daily Telegraph" betreurt het dat de gebeurtenissen in Oostenrijk nog niet de oogen geopend hebben dergenen, die gisteren nog een regeling met Duitschland bepleitten door middel van koloniale con cessies. Het blad schrijft spottend verder: „Men kan den Duce gelukwenschcn met de nieuwe interpretatie, door hem gegeven aan een gebeurtenis, die hij zoolang ver keerd beoordeeld heeft". Wat moet men doen? Geen enkel lid van ;®n olkenbond zal een beroep op artikel 16 doen, en indien nog iemand het deed, zou hij geen antwoord krijgen. Oostenrijk is gedoemd hulp te zoeken in de rede van waarop men in onzekerheid wacht. Ti (t° ws Chronicle" gelooft niet, dat Hitier klaar is voor een oorlog. Maar hij is vastbesloten ongestoord zijn weg te ver volgen met behulp van de typisch Duit sche methode van bluffen en dreigen. Moe ten wij zoo vraagt het blad, thans hem een halt toeroepen of moeten wij daar mede wachten, tot we het slechts ten koste )an eci1 onmiddellijken en verschrikkelij- Kcn oorlog kunnen doen? De Daily Herald" maakt zich ongerust over net lot van Tsjecho-Slowakije. Vele Engelschen. zegt het blad, die zekere Eu- ropeesche gebeurtenissen hebben aanvaard s liet bittere en onvermijdelijke resultaat aer vredesverdragen, zouden iedere bedrei ging van Isjccho-Slowakije beschouwen als en uitdaging van geheel anderen aard. ïtaliaansche bladen publiceeren he- ria» d1 V Moskou, waarin beweerd wordt, ('e vroegere Sovjetrussischc zaakgelastigde te Boekarest, die zich thans te Rome bevindt, niet de bewuste diplomaat h;' ^n: een gardist der wit-Russen. ön m i Boetenko opnieuw de binnen- buitenlandsche journalisten ontvangen, hortin. i .,p,'n!"n vorige verklaringen 'i naar Italië is gevlucht men vl 1° wraak van Moskou te ontko- v te melden, dat een zeer ele- - ,'1 Persoon, die zich uitgaf voor RomV"/ t Bovjetrussische ambassade te Roeinnt-n ï1 aan lict hotel vervoegde, waar ken in ?e.00rt' en 1'em verzocht te spre- vnc' n hl,' een goede Vriend van hem te ontvï^eï0 Weigerde echtcr den mSD

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10