De Bolbloemen- te Breezand tentoonstelling geopend Heldendaad van een Laplandschen hond Eén groote tuin één lusthof! Een weelde van bloemen Een kort ambtenarenbesfaan Versteende bloed- lichaampjes ontdekt Dat de bolbloemententoonstelling, die gistermiddag in het Veilinggebouw is ge opend, iets moois zou worden, verwachtten we al, toen we een paar dagen geleden den eersten aanleg in oogenschouw namen. Maar dat deze show zóó mooi zou wor den. konden we toen toch niet denken. Tentoonstellingen kunnen op velerlei manier georganiseerd worden. Een tentoon stellingsgebouw kan zijn een pakhuis dat, als 't een bloemententoonstelling geldt, volgepropt is met bloemen, die op zich zelf mooi of van bijzondere soort, min of meer gelukkig in vazen gerangschikt, of in de op stellingen uitgestalde potten of bakken opgekweekt zijn. Zoo'n uitstalling is de Breezander ten toonstelling juist niet. We hebben haar nu gezien in het volle daglicht en ook 's avonds bij kunstverlichting. Eén groote tuin is het veilinggebouw geworden, een tuin met grasgerande paden, perken, bor ders. Een lusthof, waarin alles gelijk te bloeien staat, veelkleurig en in velerlei schakeeringen van eenzelfde kleur. De prachtig mooie zachte tinten, die onze voorjaarsbloemen tooien, vermoeien ook in hun veelheid het oog niet en bovendien hebben goede smaak van den tuinarchitect Karl van Empelen te Heemstede, die den aanleg ontwierp, en van de kweekers of hun helpers, die de hun toegewezen ruim te beplantten, ook voor rustpunten voor het oog gezorgd, door een ruime toepassing van sparregroen en afwisseling met an dere planten dan bolgewassen. En hoeveel te mooier komen tegen dien stemmingen achtergrond en omgeving de narcissen, tulpen, hyacinten, enz. uit; niet alleen hun kleur, maar ook en vooral hun vorm. Geen uitstalling dus van planten, maar een groote bloemhof, waarvan ge zoo hoek jes zou willen overplanten in uw eigen tuin om ze met trotsch de uwe te kunnen noe men en te kunnen toonen aan bewonderaars Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling de belangstelling trekken van vakman en leek van hier en uit verren omtrek. En het bezoek zal bevorderd worden door de gemakkelijkheid, waarmee de tentoon stelling te bereiken is. Het gebouw ligt immers vlak bij de spoorhalte Breezand en de autobusdiensten, die tegen een laag tarief, bezoekers aanvoeren en voor het vervoerbiljet tevens entrée verschaffen, zet u zelfs voor de deur af. WAT OF ER TE ZIEN ISI Bij den rondgang over de tentoonstelling blijkt wel met hoeveel liefde en zorg de ver schillende kweekers Flora's kinderen gear rangeerd hebben. Een prachtstand is o.a. die van den heer G. A. Preijde, Breezand, die exposeert met vroege tulpen, hyacinthen en een prachtige variëteit Mendeltulpen. Ali Dijkshoorn, van de bekende Heldersche zaak uit de Koningsstraat, verzorgde den aanleg van den fraaien stand narcissen, en nieu we soorten Mende]- en Triumphtulpen van de firma Homan en van Oosten op kunst zinnige wijze. Ook de heeren J. Huvgh en Jn. van den Bergh Sons toonen met hun expositie hyacinthen en Triumphtulpen hun vakbekwaamheid. Een zeer bijzondere stand is ook die der firma A. van den Bergh te Anna Paulowna, die met fresias exposeert. Joh. van den Bergh, Anna Paulowna toont een interessante nieuwe kruising van Ro- busttulpen. De Rood Startulpen van de fa. Muntjewerf en van Kooien doen het op deze expositie bijzonder goed. De stand van den heer P. Komen, aangelegd door Ch. van Empelen trekt door een fraaie kleurencom binatie zeer de aandacht. Ook de firma's A. J. Bijwaard, Gebr. Lan- genlaan, P. de Rover, A. v. der Vlugt, en J. J. v. d. Bergh exposeeren met fraaie stands. Een leerzame expositie is die van het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek te Lisse. Hier ziet men de ontwikkeling van ziektekiemen in den bol aanschouwelijk vorogesteld. Foto's en gra fieten geven een duidelijk beeld van de op timale temperatuur voor vroeg- en laatbloei. De verloting j is, wat de prijzen betreft, ook in den geest der tentoonstelling gehouden. Fraai is de collectie planten, beschikbaar gesteld voor de gelukkige winnaars. Voor de gezelligheid zorgt de radiogramafoonmuziek van den heer Jb. van den Hoonaard, filiaal Scheltus. Het licht, dat uitstekend tot zijn recht komt, is aangelegd door den heer P. Kaandorp. In de garage van den heer Borst exposeert de firma Schulte te Voorhout met een nieuw model kookketel. Deze firma is op de expo sitie zelf tegenwoordig met 4 nieuwe kachels voor stookinrichting. Tpnslotte heeft de heer Borst in de fees telijk met bloemen en planten versierde groote zaal voor een gezellig zitje gezorgd. D« opening. Bij de opening was de belangstelling reeds zeer groot. Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij op: den burgemeester van An na Paulowna, den heer Lovink; de beide wethouders, verschillende raadsleden, en den gemeentesecretaris; Pastoor Verhoeff; Ds. Vorstman; het Hoofdbestuur van Bloem bollencultuur; de heer Wijdenes Spaans, lid van het eerecomité, den burgemeester van den Helder, en anderen, de meesten vergezeld van hun dames. Van den Commissaris der Koningin was bericht van verhindering ingekomen. De heer C. v. d. Bergh, Voorzitter van de jubileerende afdeeling. hield de openings rede en zeide na een hartelijk welkom o.a.: Wie 25 jaren geleden als buitenstaander de gesprekken had kunnen beluisteren over den aankoop van land voor bloembollen in Anna Paulowna-Breezand, had zeker ge dacht dat er niet de nünste kans was, dat de bloembollencultuur hier ooit zou slagen. De grond is brak, werd er gezegd. Het water is zout, het stormt en het stuift hier altijd. Er was een sterke overtuiging voor noo- dig om niet angstig te worden bij zooveel kwade dunk. Wie eenmaal als bollenkwee- ker de grond hier in A.P. gezien en onder zocht had, ging met de overtuiging heen, dat deze grond uitermate geschikt moest zijn voor bollen. Onze bekende heer D. Lubbert was de eerste^ die zich hier vestigde als leider van een groot bloembollenbedrijf. In 1912 werden op verschillende daarvoor klaarge maakte bedrijven de eerste bloembollen ge plant In 1913 was er een beste oogst. Die beste oogst en de roep daarover had echter tot gevolg, dat vele kweekers in „De Zuid" zich door deze resultaten en uitbreiding be dreigd zagen. Het is een heele strijd ge weest om deze tegenstanders van het tegen overgestelde te overtuigen. Dit is tenslotte gelukt zoodat vele vroegere tegenstanders voorstanders werden en zelf hier land aan kochten. Dat de nieuwe eigenaars zelf niet hier kwamen wonen, was echter niet de gewenschte toestand. Ook dit is geschied, dan weer in langzaam dan weer in sneller tempo. In 1913 dan, werd de afd. Anna Paulowna opgericht, op ongeveer dezelfde plaats waar we ons nu bevinden. De afdeeling telde bij de oprichting 10 leden. De heer J. H. Went- holt, de toenmalige voorzitter der Algem. Ver. was bij de oprichting aanwezig. Spre ker geeft vervolgens een overzicht van het verloop van het ledental, stijging en dalen, en de verschillende omstandigheden, die de oorzaak daarvan waren. Er kwam een crisis in het rampjaar 1929, maar in deze bange nood stonden er ook weer mannen op, die het gevaar voor on dergang van vele gezinnen aanvoelden. Zij hebben zich gegeven, om te redden wat er te redden viel. Ook bekende Bankinstellin gen, gemeente en waterschap en vele ande ren hebben door renteverlaging en uitstel, krachtig medegewerkt om onze nijvere kwee kers voor den ondergang te behoeden. Een hartelijk woord van groote warme dank is hier zeker op zijn plaats. De Vereeniging telt nu weer een 100 leden; wij hopen en vertrouwen, dat er hetere tijden op komst zijn, dat daardoor het ledental weer mag toenemen en dat vor de bollencultuur nog een schoone toekomst is weggelegd tot heil van Anna Paulowna en de geheele samenle ving. Dat geve God. Tenslotte brengt spre ker dank aan allen zonder uitzondering, die aan het welslagen van dit feest hebben me de gewerkt en niet het minste aan de aan wezigen, aan de genoodigden die door hun tegenwoordigheid don luister van ons feest zoo veel verhoogden. (Applaus.) REDE VAN DEN BURGEMEESTER. „Baanbrekend werk verricht". De Burgemeester van Anna Paulowna, de Edelachtb. Heer Lovink, ^verkreeg vervol gens het woord en zeide o.a.: De Commissaris betreurt het, niet aanwe zig te kunnen zijn, omdat hij op de Haar- lemsche tentoonstelling met groote bewon dering een inzending van Breezand zag en deze hem de beste verwachtingen deed koesteren van hetgeen hier zal worden ten toongesteld. Het baanbrekend werk, dat Uwe afdee ling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in deze streken in een kwarteeuw heeft verricht, is zeker niet ge makkelijk geweest. U hebt het ons in Uw openingsrede reeds gezegd; aanvankelijk had U, de heer Lub bert en de andere voortrekkers, die ik hier gaarne een woord van hulde en dank breng voor wat zij voor de cultuur en voor Bree zand gedaan hebben, moeite de gegadigde kweekers te overtuigen van de geschiktheid van onzen bodem, Ik heb vroeger wel eens door een bekend bloembollenkweeker hooren zeggen: de bloembollenkweekers moeten het van te genslagen hebben. Welnu, als op dien regel hier geen uitzonderingen gelden, dan zal het met Breezand nog wel gaan. Want van tegenslagen hebben wij ons deel wel gehad! De weg van Uwe afdeeling en van Uwe leden heeft zeker niet altijd op rozen ge gaan! Zelfs zijn tulpenbollen tot koffiesur- rogaat en hyancinthenbollen tot stijfsel ver werkt. Uwe afdeeling heeft gelukkig in die 25 jaren ook betere tijden gekend. De bloembollencultuur nam in Anna Paulowna in enkele jaren meer dan 700 H.A. in beslag en de grond, die 50 jaren ge leden waardeloos was, althans de polden en andere lasten niet kon opbrengen, steeg geregeld in prijs en noteerde f 10.000 en meer per H.A. De kweekers maakten goede zaken, de ar beiders verdienden flinke loonen, er heerschte welvaart! Te kort aan arbeidskrachten hier deed honderden Heldersche visschers een goede boterham verdienen. Het was voor Anna Paulowna een gulden tijd, een bloeitijd. Breezand werd ook in de groote Pers betiteld met den naam „Het Lisse van het Noorden". Het lijkt ons nu een sprookje! Maar toen kwam de tijd van laag-con junctuur en van de tegenslagen voor onze kweekers, tijden, donker als de nacht. De grond was al behield zij nog eenige waarde weer onverkoopbaar. Uw leden tal slonk tot beneden de helft, het aantal beteelde H.A. tot 1/3. Veel land bleef braak liggen, onbewerkt en onbeteeld. Honderden arbeiders werkloos! De gemeente armlastig! Het sprookje was een bange droom geworden. De kwee kers schenen lamgeslagen en moedeloos. Ik zeg schenen, want dan kent men de bloembollenkweekers niet en zeker niet de mentaliteit van de Breezanders. Groote energie en onverwoestbaar opti misme zijn altijd geweest de kenmerken van de blocmbollenkweekers. Zij kennen de tegenslagen. Zij gaan niet bij de pakken neerzitten. Neen daarvoor worden zij behouden door hun moed en werkkracht, gepaard aan een sobere levens wijze. Toen ik zooeven deze tentoonstelling bin nentrad, dacht ik: „Wat leven wij toch snel". Wie had 5 jaren geleden, toen som migen vreesden, dat de geheele cultuur wel eens weer uit Breezand kon verdwij nen, kunnen denken of durven hopen, dat wij reeds nu weer zoo'n mooie tentoonstel ling zouden kunnen houden. Wij waren geslagen, maar niet verslagen; integendeel, wie deze tentoonstelling met uitsluitend Breezander bloemen beziet, zal met verwondering de handen ineen slaan en met mij uitroepen: Breezand leeft weer! Mijnheer de Voorzitter, Namens den Com missaris der Koningin wensch ik Uw jubi leerende afdeeling van harte geluk, wensch de afdeeling Anna Paulowna toe, dat zij nog lang haar zilveren voorzitter zal mogen behouden en verklaar deze bloembollen tentoonstelling geopend. Een hartelijk woord van „Bloem bollencultuur." Dr. Verhagen, de alg. Voorzitter van Bloembollencultuur, releveert de gehouden redevoeringen, en spreekt er zijn voldoening over uit, dat in, voor en tegenspoed, de vak- genooten steeds hun belangen hebben behar tigd in het kader van de plaatselijke orga nisatie. De afdeeling neemt daardoor in de organisatie een eervolle plaats in. De ten toonstelling die het vakbelang dient, is een bewijs van de liefde voor het vak, waar men hier steeds streeft naar kraamverbetering. Spr. hoopte dat de tentoonstelling een groot succes zou mogen worden. De heer Wijdenes Spaans spreekt. De heer Wijdenes Spaans brengt eenige feiten uit het verleden in herinnering. Spre ker gaat terug tot 1890, toen woningen nog klein, de toestanden slecht waren, en de streek weinig anders dan jachtterrein was. Op geestige wijze schetst spreker zijn erva ringen als jager en wilddrager in die da gen. In 1917 was een en ander wel wat verbeterd, maar liet toch nog veel te wen- schen over. De salarissen waren laag, de veldwachter verdiende fl 350.één burge meester was gelijk aan twee veldwachters want deze verdiende f 700. De land- en tuinbouwcursussen te Schagen, deden veel ten goede! Langzamerhand kwam er uitbrei ding, na de eerste schuchtere po gingen der pioniers op bollengebied. Op het eertijds zoo arme geminachte land ontwikkelde zich een gezond bedrijf. De aarzelenden van eerst waren kwieke lui geworden. Er is gearbeid, ook echter veel geleden, en de volharding in sombere tijden dwingt spreker diep respect af. Namens den Anna Paulownapolder en persoonlijk feliciteert spreker de afdeeling en brengt hulde aan het bestuur en in het bijzonder aan de voor zitters A. v. d. Berg en D. Lubbert, heinde en ver bekend, om eigenschappen van hoofd, hand en hart, zij leven hoog! De heer Volkers, rijkstuinbouwconsulent, verklaart samengegroeid te zijn met de ont wikkeling va nde vereeniging. Noord- en Zuid zijn samengegroeid, een sprekend voor beeld daarvan is de voorzitter de heer A. t\. d. Buyl. Spr. herinnert aan den pionier Nicolaas Daams, die baanbrekend werk verricht heeft De hand van spreker als „Zuiderling" is met het hooge Noorden steeds sterker geworden. De kwaliteit der Breezander pro ducten is bijzonder goed. De kwee kers schroomen niet de nieuwste mid delen toe te passen, zij weten wat zij doen om de bloementeelt omhoog te brengen. Dank brengt spr. burgemeester Lovink, die zooveel voor de bollencultuur heeft ge daan. (Applaus). Woorden van dank. Hierna dankt de voorzitter de sprekers op hartelijke wijze, waarna de tentoonstelling wordt bezichtigd. Het eerecomité der tentoonstelling. Voor ste rij van links naar rechts de heeren G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder, G. J. Lovink, burgemeester van Anna Pau lowna en Pastoor J. G. Verhoef te Bree zand. Achterste rij, van links naar rechts de heeren C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf en Dr. A. J. Verhage, voorzitter Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur. De jury, bestaande uit de heeren Dix, Heemstede, Limburg, Heemstede en Van der Wel, Beverwijk, kende de prijzen als volgt toe: Eereprijzen: le prijs, aangeboden door de Provinciale Staten van Noordholland aan N.V. G. A. Preijde. 2e prijs, aangeboden door de gemeente Den Helder, aan Homan en v. Oosten. 3e prijs, aangeboden door de Kamer van Koophandel, aan J. F. v. d. Berg. le prijs, aangeboden door N.V. Atbonta, A. P., aan P. J. Komen. 2e prijs, aangebo den door Holl. Bloembollenhuis, aan P. v. Kooten; 3e prijs, aangeboden door afd. An na Paulowna, van H. B. G., aan J. v. d. Berg Cz.; 4e prijs, aangeboden door N.V. Wesseling, aan J. Huig. Groepsprijzen: Gouden medaille, aangeboden door de Overijsselsche Hypotheekbank, aan J. F. v. d. Berg. Gouden medaille, aangeboden door de A. S. F. Fabriek, aan Homan en van Oos ten (tulpen). Gouden medaille, aangeboden door bier brouwerij aan A. v. d. Berg (fresia's). Gouden medaille, aangeboden door L. Staalduinen (Exporteur), aan G. A. Preij de (tulpen.! Gouden medaille, aangeboden door W. Dekker, aan Homan en Van Oosten (nar cissen). Verg. zilveren medaille, aangeboden door dijkgraaf C. Wijdenes Spaans, aan de Ro ver. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de Veiling Breezand aan J. v. d. Berg Cz. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de Alg. Ver. van Bloembollencultuur aan J. v. d. Berg Cz.; Verguld zilveren medaille, aangeboden door Hillegomsche Veiling aan P. van. Koo ten. Verguld zilveren medaille, aangeboden door Lissensche Kistenfabriek aan N.V. P. J. Komen; Verguld zilveren medaille, aangeboden door Burg. Lovink aan Gebr. P. en W. Lan ge laan; Verguld zilveren medaille aangeboden door Raatjes, Bennebroek aan J Huig. Bronzen medaille aangeboden door Ka mer van Koophandel, Alkmaar aan A. J. Bijwaard; Bronzen' medaille aangeboden door Ant. Huiberts aan A. v. d. Vlugt; Bronzen medaille aangeboden door A. Borst aan J. J. v. d. Berg; Zilveren beker aangeboden door H. B. G. eereprijs voor groep tulpen aan J. F. v. d. Berg; Aanleg tuinen: Veg. zilveren medaille aangeboden door Dr. Mr. Buiskool aan G. A. Preijde. Verguld zilveren medaille aangeboden door an Lierop aan Jb. Muntjewerf; Een der fraaiste hoekjes van de tentoonstelling. Lauwertak aangeboden door Wormsbechec aan N.V. P. J. Komen; Zilveren medaille aangeboden door Ned, Middenst. Bank aan J. J. v d. Berg Cz.; Zilveren medaille aangeboden door firma Seignette aan J. J. v d Berg Cz. FAMILIE VAN EEN ZEKEREN DOOD GERED. Een nieuw voorbeeld van den trouw van een hond wordt zoo juist uit het noordelijkste deel van Lap land gemeld. Ongeveer veertig kilometer van de kleine stad Enare in Noord-Finland, ligt het dorp Luonkaavila, welks inwoners in een van de laatste nachten door het klagend gehuil van een hond gewekt werden. Onmiddellijk dacht men, dat er wolven in de buurt wa ren, die, door den honger gedreven, een over* val op het dorp wilden ondernemen. Men vond echter tot groote verbazing van een ie der bij den ingang van de dorpsstraat een reusachtige kudde rendieren, die door een mageren hond bijeen werd gehouden. Dat was zeer zonderling, want in den winter zoe ken de Lappen met hun kudden slechts zel den naar betere weideplaatsen. Toen de hond de menschen ontwaarde, was hij niet meer tot bedaren te brengen. Hij blafte en huilde en gaf zoo den bewoners van Luonkaavila te verstaan, dat er iets ge beurd moest zijn. Eenige mannen van het dorp gingen nu door den hond geleid op zoek naar den eigenaar van de kudde en zijn familie. Vele uren lang trokken zij noordwaarts. Eindelijk, na een langen marsch, vonden de mannen diep onder den sneeuw begraven twee Laplandsche tenten. Op hun roepen opende zich een van deze „woningen" en eenige vrouwen kwamen naar buiten. Zij waren volkomen vermagerd en sche nen een zware ziekte achter den rug te hebben. In de tent zelf vonden de mannen uit Luonkaavila drie Lap pen, die nog sterk onder de gevolgen van een zwaren griep leden. Vier dooden had de familie reeds te be treuren en waarschijnlijk zouden al len gestorven zijn, indien de hond geen hulp gehaald had. Eigenaardig is, dat de hond de kudde me- denam. Hoewel het dier natuurlijk niet de uitwerking van zijn handeling van tevoren kon berekenen, staat het toch wel vast, dat de dorpsbewoners het niet waren gevolgd, indien deze trouwe menschenmakker alleen gekomen was. Onmiddellijk na het vinden van de Lappen stierf de hond. Hij had klaar blijkelijk vele dagen lang niet gegeten. 25.000 door Goga aangestelde ambtenaren ontslagen. nieuwe ^oem€ensche regeering heeft 25.000 personen, die tijdens de regeering van Goga als ambtenaar waren aangesteld ont slagen. Zij zijn dus slechts enkele weken in functie geweest. Het betreft voor Boekarest alleen reeds 2400 personen. 30 millioen. jaren oud. /TJn., Geiseltal bij Halle-Merseburg (Duitschland), waar zich een groote bruin- kolenmijn bevindt, ontdekt men sinds eenige jaren de interessantste en ten deele zeer bijzondere fossiele resten. In de betrek kelijk weeke bruinkolen heeft zich de fauna en flora van een naar schatting 30 millioen jaren oude wereld uitstekend bewaard. Kort geleden is er weer een ontdekking f„°aa.n'„d'e wel uniek mag worden ge noemd. Uit een versteende hagedis gelukte i1® .eei\ stulc huid met schubben, spieren en bloedvaten los te maken en onder den vast te stellen, dat de inhoud n de bloedvaten uit microscopisch kleine newerpige en platte lichaampjes bestond. Naar de ontdekker Dr. Voigt verklaart, ri. i?enu met niets anders dan de roode bloedlichaampjes van deze 30 ^!.'°f.n, °ude hagedis te doen. Hij telt zich het fossiel worden van de bloed- mD„ J"PJCS lets' wat tot dusverre nim- ,on. "'°rr,,p,n waargenomen aldus 0(1 na den dood van het stnito^K Vd<?rPn h,eef en z°o voor het stolten beschermd was.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16