dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Europa wacht Hi11 er's rede op Japansche troepen raken in moeilijkheden LDeerbericht Activiteit in Fransche diplomatieke kringen Een opzienbarend aanvalswapen Maxi en Ernst nog steeds een klasse apart Kunstmatig drogen van gras CARNAVALte Bonn Reisbureau WACO Kracht der Chioeezen neemt dagelijks toe KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8238 HJVL de Koningin koopt een haan Geen vlootbespreking Buitengewoon congres Liberale Staatspartij Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINTi 25 dooden bij tornado Van zeilschip tot kolenhok Oorlog thans eerst begonnen »E STRIJD OM HET BEZIT V.D. LOENGHAI SPOORWEG 1LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mg. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Heldor Na oorspronkelijk een zeer kalme, baast bedeesde houding in de Dultsch-Oostenrijksche kwestie te hebben aangenomen, komt de Fran sche diplomatie thans met vrij groote kracht de aandacht vragen voor het belang dat Frankrijk heelt bij Oostenrijks onafhankelijkheid. Het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft zich, waar schijnlijk in overleg met Downing- street, tot Berlijn en Weenen om in lichtingen gewend en daarbij duide lijk doen blijken, dat een aantasting van Oostenrijks zelfstandigheid ernstige complicaties zou kunnen medebrengen Deze krachtig Fransch-Britsche houding heeft klaarblijkelijk tot doel de verklaring welke Hitier morgen voor den Rijksdag zal afleggen, te beinvloeden. Intusschen valt in Berlijn een zekere rust te constateeren, na de vrij opgewon den uitingen van vreugde over de Oosten- rijksch-Duitsche „toenadering". Alle afspraken maakt. openbaar ge- Volgens een zoowel te Berlijn als te Wee hen openbaar gemaakte officieele mede- deeling, zijn thans alle overeenkomsten, welke tusschen de beide landen zijn ge troffen, openbaar gemaakt. Aan de grondslagen van de Oostenrijkscho valuta en economische politiek wordt na tuurlijk vastgehouden, en deze hebben ook niet het voorwerp van eenigerlei bespre king gevormd. Het is niet anders dan in de lijn van de op politiek gebied nagestreefde ophelde ring van de wederzijdsche betrekkingen, wanneer ook de in het belang van alle be trokkenen sedert geruimen tijd in het werk gestelde pogingen tot intensiveering van het economisch verkeer tusschen Oosten rijk en Duitschland worden voortgezet. De gepubliceerde berichten over een tol- unie en een militair verbond, zijn in geen enkel opzicht in overeenstemming met de feiten. Links georiënteerde kringen te Weenen beweren met stelligheid, dat Oostenrijk zich krachtig zal verzetten tegen een degrtidee- ring in den zin als met Danzig is geschied. Men acht het uitgesloten dat Duitschland zooveel invloed zou krijgen en ziet in het bezoek van den streng katholieken Seiss In- quart aan Berlijn slechts een poging om een scherpe scheidingsmuur op te trekken tusschen de nationaal-socialisten in Duitsch land en Oostenrijk. Verwonderlijk is echter, dat uit Berlijn maar steeds wordt geïnsinueerd, dat de to tale aansluiting van Oostenrijk bij het stam verwante Derde Rijk slechts een kwestie van tijd is. Engeland in de weer. Opvallend is de groote spoed welke Lon den thans zet achter onderhandelingen met Rome. De Itaiiaansche gezant, Graaf Grandi, heeft in de laatste dagen reeds verscheidene ma len met Chamberlain en Eden geconfereerd. Uit berichten in Itaiiaansche bladen blijkt, dat Grandi geweigerd heeft om over de Oostenrijksche kwestie te spreken. Naar verluidt zouden de besprekingen loo- pen over de erkenning der verovering van Luchtmijnen, waartegen oor logsschepen machteloos zijn. Een militair uitvinder, Lester Barlow ge naamd, heeft voor de marinecommissie uit het Amerikaansche huis van afgevaardigden een beschrijving gegeven van een nieuw soort luchtaanval, namelijk met „luchtmij nen", waartegen aan de oppervlakte varen- 4e oorlogsschepen machteloos zijn. Barlow heeft verklaard, dat het mogelijk zal zijn van een hoogte van meer dan 4500 nieter doeltreffende aanvallen te onderne men op alle soorten oorlogsschepen. Hij voegde hier nog aan toe, dat de luchtmijnen in een soortgelijke verhouding Maan tot de lucht boven het water als de zeemijn-en onder de oppervlakte. Zeer binnenkort zullen omtrent dit nieu we aanvalswapen in het openbaar mede- deelingen worden gedaan De desbetreffende P'annen zijn thans beschikbaar. Het wapen is eveneens te gebruiken tegen troepen- Iransportschepen en revitailleeringsschepen Abessinië als grondslag van een algemeene EngelschItaiiaansche toenadering. Is dit werkelijk het geval, dan beteekent het een groote concessie van Engelsche zijde, omdat Eden tot dusverre steeds geweigerd heeft de Abessijnsche kwestie te bespreken voor aleer de itaiiaansche hulp aan Span je zou zijn beëindigd. Het ziet er werkelijk naar uit dat Cham berlain Italië zoo spoedig mogelijk aan den Duitschen invloed wil onttrekken en daar mede het Stresafront herstellen. Is deze kijk op de onderhandelingen te Londen juis4 dan moet men aannemen dat Engeland over inlichtingen beschikt welke er op wijzen, dat Mussolini toch minder ge sticht is over de Oostenrijksche manoeuvre van Hitier, dan hij in het openbaar verkon digt. Het ziet er naar uit, dat op dit oogenblik een fijn diplomatiek spel wordt gespeeld, dat wel eens zeer spoedig tot een verrassende wending in de politieke verhoudingen in Europa zou kunnen leiden. Niet vergeten mag worden dat Italië In koloniaal opzicht „verzadigd" is en het aller dringendst behoefte heeft aan finantieele hulp. En die zal slechts Engeland hem kunnen verstrekken. Dat ILJië zich echter niet overgelukkig in de open armen van Engeland werpt, is te begrijpen. Zoolang Mussolini nog de schijnbaar sterke as RomeBerlijn achter zich heeft, kan hij stevige voorwaarden aan Londen blijven stellen. £cPiaaUtn In het eivolle sportpaleis te Ber lijn verdedigde het Duitsche paar Maxi Herber en Ernst Baier met succes zijn wereldtitel in het kunst rijden en behaalde daardoor voor de derde maal het wereldkampioen schap. De figuren, welke dit paar uitvoerde, wa ren grootendecls in alle opzichten af. Zij werkten hun moeilijke programma vol gratie en technische beheersching af. Het was een genot naar dit harmonieuse zwe ven te kijken. Geschenk voor Duitsche vorstin. De voorzitter van de Nederiandsche Bar- neveldsche Club, de heer W. H. Janknegt al daar, heeft van H. M. de Koningin de ver- eerende opdracht gekregen een Barnevelder haan te koopen die door H. M. ten geschen ke wordt gegeven aan de Vorstin zu Erbach und Schönberg. De heer Janknegt heeft deze opdracht in dank aanvaard en zal zorgdragen voor de verzending naar Duitschland, waaraan in verband met de crisismaatregelen en in- en uitvoerbeperking veel administratieve werk zaamheden verbonden zijn. Daardoor kan het wel eenigen tijd duren eer de verzen ding zal geschieden. MAXI HERBER EN ERNST BAIER. He jonge Oostenrijksche paar, zuster en broer Pausin, eindigde weer op de tweede plaats. Ook het rijden van Ilse en Erik was een heerlijk kijkspel, maar hun programma was niet zoo voortreffelijk opgebouwd als dat van het Duitsche paar en dat bezorgde hun de tweede plaats. Een verrassing was het rijden van het jonge Berlijnsche paar mej. Koch—Noack. Hun programma was doorspekt met techni sche moeilijkheden, hetgeen de jury aanlei ding gaf, om hen nog als derde te klassee ren voor het Engelsche echtpaar Cliff. De diplomatieke correspondent van Beu ter meldt, dat het bericht, als zouden tus schen Engeland, Frankrijk en de Vereenig- de Staten besprekingen worden gehouden over schrapping van het geheele vlootyer- drag met uitzondering van de overeenkomst tot uitwisseling van mededeelingen, geheel onjuist is. Oud-minister van Lldth de Jeude voorzitter? Gaat Mr. Wende laar heen? In de buitengewo ne algemeene verga dering van de Libe rale Staatspartij, te houden 2 April a.s. te Utrecht, zal ver kiezing van een nieuw hoofdbestuur aan de orde komen. Naar de Tel. ver neemt, bestaat in verschillende afdee- lingen het voorne men voor het voorzitterschap der partij den oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, te candideeren. Voorts zal in behandeling komen het eco nomisch rapport door de commissie, onder leiding van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, aan het hoofdbestuur uitgebracht over de te volgen conjunctuurpolitiek. Jhr. Ir. Lidth O. C. A. v. de Jeude. Jong gras als grondstof. Dr. Frankens' van het Rijkslandbouwproef station te Groningen heeft in een inleiding over het kunstmatig drogen van gras o.a. gezegd: Deze methode van voederconserveermg moet niet beschouwd worden als vervang ster van de moderne ensilage-methods, doch als een nevenmethode. Voor het drogen is een vrij dure installatie noodig, die waar schijnlijk alleen rendabel is te maken door combinatie van belanghebbende landbou wers. Het product kan als een krachtvoeder- middel worden aangemerkt en moet niet vergeleken worden met hooi. Do drooginstallatie zal in het seizoen een honderd dagen continu moeten werken en als grondstof moet jong gras worden aange voerd, zoodat een gras-bouwplan van de deelnemers noodzakelijk is. De werkwijze, zooals de inleider zich deze voor oogen stelt brengt een kostprijs voor het gras-kracht voeder mede, die ligt tusschen dien van en- silage-gras en gewoon krachtvoer. Een bijzonder voordeel van het ge droogde gras is, dat het product houdbaar is en in koek- of meel- vorm niet alleen in eigen bedrijf doch ook op de voedermarkt afzet zal kunnen vinden. De methode staat momenteel in de belang stelling en reeds worden voorbereidingen getroffen voor een proefinstallatie te Burum (Fr.) t Verwachting: Meest matige, in het Zuiden tijdelijk toene mende Nd.-Oostelijke wind licht tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt Verdere vooruitzichten: Noorde- delijke wind met toenemen de bewolking aanvankelijk nog weinig of geen neerslag. Vier vermisten en vele gewonden Een tornado heeft Rodessa in Noord- Louisiana (V.S.) geteisterd. Men weet reeds, dat 25 personen gedood zijn, terwijl vier personen vermist worden. Het aantal gewonden be draagt 41. Het lot van den laatsten vijfmaster. De „Edna Hoyt", de laatste in de vaart zijnde Amerikaansche vijfmaster, zal zijn verdere leven slijten in de haven van Lis sabon, als opslagplaats voor kolen. Op de reis van Cardiff naar Lissabon werd de scheeps romp zoodanig beschadigd, dat men het niet de moeite waard achtte het schip te repa- reeren. Thans is de „Edna Hoyt" aan een maat schappij te Lissabon verkocht. De scheepspa pieren zijn echter naar Boston teruggebracht en overhandigd aan den vorigen eigenaar, kapitein Harold Foss. Bezoekt met de WACO het Vier dagen van de grootste pret. Vertrek Zaterdag 26 Februari, geheel ver zorgd f 23.50. Vraagt prospectus KANAALWEG 137 DEN HELDER. Telefoon 773. Het Chineesche blad Takoengpau is van meening dat de werkelijke oorlog tusschen China en Japan thans eerst is begonnen. Volgens het blad zijn de Chineesche troepen krachtiger opgetreden aan den be nedenloop van de Jangtse aan de Hwai, in het Noorden van Anhwei, in Sjantoeng en in Tsjekiang. De kracht van de Chineezen in de gue- rilla neemt eveneens met den dag toe. Langs den spoorweg Tientsin Poekau ontmoeten de Japansche troepen zulken tegenstand, dat zij aanzienlijke troepenmachten moe ten verzamelen. Ook elders bieden de Chineezen krachtig tegenstand. In het Noorden van Honan is de toe stand nog gespannen, terwijl in Tsje kiang de Chineezen aanvallend op treden tegen Hoefoetsjau en Tsjan- ghing. Deze meening van het Chineesche blad vindt haar bevestiging in de verscheping van vier nieuwe divisies Japansche troepen naar China. De frontlijn en de verbindings linies worden zoo groot, dat een geregelde toevloed van nieuw menschenmateriaal uit Japan noodig blijkt. De „Peking and Tientsin Times" schrijft dat in het Noorden van China de toestand gespannen is. De Japanners zorgen nog slechts voor het bewaren van de orde en rust in de nauwe „corridors" langs het plateau van Sjansi, doch een groot gebied wordt aan zijn lot overgelaten. De Chinee sche ongeregelde henden vallen hier voort durend de Japansche transporten aan. In deze omstandigheden is het dwaas heid te spreken van een economisch herstel en over groote plannen tot ontwikkeling van Noord-China. Het blad noemt den toe stand in China erger dan de toestand in Rusland tijdens de October-revolutie en den grooten hongersnood. Het blad twijfelt er aan, of de Japanners er in zullen slagen, Noord-China geheel on der hun invloed te brengen. Japan ziet langdurige vijande lijkheden. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier te Tokio heeft gistermiddag om vijf uur een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat een gedeelte van de troepen te velde zal worden vervangen en gereorganiseerd om op doeltreffende wijze het hoofd te kunnen bieden aan langdurige vijandelijkheden. Men wil de troenen aan passen aan den nieuwen toestand en ook de gevechtswaarde vergrooten. Het Fransche schip „Rinseng", dat den dienst tusschen Indo-China en Hongkong onderhoudt, is dertien Februari j.1. door 'n Japanschen oorlogsbodem aangehouden. De Japanners verklaarden, dat dc papieren van het schip niet in orde waren en brachten het naar een haven op de Pescadores. Zoo dra de Fransche ambassade en de Fran sche marine-autoriteiten te Sjanghai hier van in kennis waren gesteld, eischten zij onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijla ting van het schip. Naar uit Shanghai wordt gemeld, is de Japansche generaal Matsoei vervangen door Generaal Ilata. Ook dit wijst op groo te moeilijkheden welke de Japanners bij hun verdere opmarsch ondervinden. Een zegevierend krijgsaanvoerder ver vangt men niet midden in het gevecht! Bijgaand kaartje geeft een globaal over zicht van de krijgsverrichtingen in geheel China; tevens overziet men welke provin- cies of gedeelten hiervan reeds door Japan zijn bezet en hoe de opereerende Japansche legers trachten contact te zoeken langs het spoorwegnet. De strijd om het bezit van den Loenghai spoorweg, welke nu gaande is, is een der hardnekkigste tot heden gekend. Is deze spoorweg eenmaal in handen der Japanners dan is Noord-China voor de Chineezen ver loren. De Loeghai spoorweg verbindt Sian- foe, hoofdstad der provincie Sjensi met de belangrijke eindplaats Haitsjau, gelegen bij de Gele Zee; hier tusschen in zijn gelegen Honan. Tsjengtsjau, Kaifeng, Kweiteh en Soetsjau. Langs dit stedenfront zijn door de Chineezen vele loopgravenlinies en verdedi gingswerken aangelegd, de zoogenaamde „Loenghai linie" genoemd. Reeds werden verscheidene steden van deze linie en in de nabijheid hiervan, door de Japanners uit de lucht gebombardeerd, o.a. Weiwei, Tsjengtsjau en Soetsjau. Het inzetkaartje boven geeft e«n door Ja pan bezet gedeelte weer (Hopei) zoo groot als Nederland en België te samen. Het inzetkaartje beneden geeft het be-- zette gedeelte weer ten opzichte van geheel China.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1