Defensiebegrooting aangenomen Postvlucbten op Indië Geen economische adviezen der bedrijfsraden Werkgelegenheid in Duitschland Een vliegfout gemaakt? Estramadura, centrum van strijd Het proces tegen Ds, Niemöller hervat Alkmaarsche Kaasmarkt Eerste Kamer „Neutraliteitspolitiek onze eenige kans op behoud' PUBLICATIES Kinderen van werkloozen niet ondervoed Voerman gedood SPANJE Een Douglas voor 47 passagiers Dc schat van een zwerver Een arbeidsstatuut voor de Vereen» Staten Een tinnen soldaatjes maniak Minister Van Dijk, die hedenmiddag van antwoord diende, liet aanstonds blijken, dat hij besefte te .„strijden" voor een reeds gewonnen zaak; Z. Exc. verwees naar het vele, dat over de materie reeds is voor afgegaan en zou zich dus maar beperken tot beantwoording van detail-vragen en enkele algemeene opmerkingen. Van „bekeeringen" kon natuurlijk geen sprake zijn; hedenochtend was prof. Kra nenburg (V.D.j komen verduidelijken, dat hij het bijzondere standpunt van zijn par tijgenoot Van Emden niet deelt. Zoo stak de bewinsman dus „beleefd heidshalve" zouden we haast kunnen zeggen! van wal en begon hij met diver se ondergeschikte zaken te behandelen. Daarvan moge worden gereleveerd, dat de Nederlandsche vliegtuig-industrie inder daad zooveel mogelijk moet worden bevoor deeld ,maar... zij moet kunnen blijven concurreeron met het buitenland! Onze Regeering wil zich zeker niet met handen en voeten aan de eigen industrie overge ven en betalen, wat men vraagt. Ernstig bekeken wordt voorts de nijpende kwestie inzake ontslag van militieplichtin- gen door hun particuliere werkgevers. Voorloopig wordt reeds van departements- wege alles gedaan om gegeven ontslagen ingetrokken te krijgen als gevallen ter ken nis van den Minister komen. De bekende kwestie aangaande het aan bieden van gemeentelijke terreinen voor defensie-doeleinden bracht Z. Exc. tot de pertinente verklaring, dat in deze van geen Grondwetschennis sprake kan zijn, omdat hier gcenerlei dwang op de gemeenten of haar bewoners gelegd wordt. Het algemeene defensie-beleid. Minister van Dijk besprak in forsche lijnen het algemeene defensie-beleid en stelde op den voorgrond, dat de Regeering de gevraagde offers niet te groot acht. „Er zijn voor Nederland geweldige gevaren!" riep de minister uit. en daarmee bedoelde hij Europa zoowel als Azië... Onze weermacht voldeed niet aan rede lijke ejschen zoo vervolgde de heer Van Dijk en een groote achterstand moest worden ingehaald. Dit nu was' eigenlijk door niemand bestreden maar wel vinden sommigen, dat andere volksbelangen door de Regccringsvoorstellen in de verdrukking komen. Maar men begrijpt niet bena drukte de bewindsman waar het om gaat bij de verlenging van den eersten oefentijd: de oefenstof is uitgebreid, de ocfeningsvoor- -waarden zijn ongunstiger geworden, aan de geoefendheid worden hoogere eischen ge steld. „Het gaat hier om een in zich zelf slui tend geheel!" riep Z. Exc. uit. En de be zwaren, welke prof. Kranenburg tegen den opzet had ingebracht, „stonden niet op krijgskundige gronden", vond de bewinds man. Die met alle stelligheid ontkende, dat de Regeering „geen oog" zou hebben voor andere volksbelangen, „t Gaat erom, in dezen tijd vat» klimmende gevaren land en volk te beschermen!" aldus de grijze „minister van oorlog". Ingaande op de vraag of de maritieme, plannen wel ver genoeg gaan, zei de be windsman, dat men niet moet onderschat ten, wat ter versterking der maritieme weermacht wordt gedaan. Voor de Marine is gedaan, wat mogelijk is." De heer Bruineman, die wat meer „Hol- landsch geld" voor de Indische Marine ge vraagd had, kreeg van den minister een lichte berisping en wel door de opmerking, dat Indië „een redelijke savoir vivre in 't oog moet houden en moet rekenen met Ne- derland's moeilijkheden!" Do vragon-Bruineman inzake de disloca tie van de vloot en de bevelvoering der gan- sche Indische defensie beantwoordde Z.Exc. door erop te wijzen, dat een zoo groot mo gelijk deel der vloot in Indië behoort te blij ven en hoe de dislocatie ten aanzien van de groote schepen in de toekomst zal zijn, kon de minister nog niet meededen. In elk geval heeft de Marine ook een taak in Ne derland. „Waar gev.aar is, moet worden ge concentreerd." De Gouv. Generaal is opperbevelhebber al ler strijdkrachten, en dus is geen conflict over het opperbevel te vreezen. Nu wat Nederland betreft. „Laten we bid den, dat we den tijd hebben tot afdoende reorganisatie!" aldus zeer ernstig de be windsman, en in deze wees hij erop, dat de 10.000 man grensbewaking (door sommigen „gering" genoemd), een vredessterkte bctee- kent, die onmiddellijk kan worden aange vuld door de grcns-bataljons, welke volko men nieuw en modern bewapend zijn! Minister van Dijk kwam nu tot het be spreken' van de geuite critiek. Allereerst kreeg mr. Van Vessem (n.s.b.) een beurt, hoewel hij hedenmorgen verklaard had, dat hij niet verantwoordelijk is voor artikelen in de N.S.B.pers, en dus evenmin voor het artikel over een geheim verdrag tusschcn Nederland en Engeland. Minister van Dijk zou op deze kwestie al leen even ingaan, om mogelijk toch nog be staande ongerustheid radicaal te genezen. „We coaliseeren niet en we ma ken geen afspraken!" riep de bewindsman luide uit. „er is schijn noch schaduw van eenig militair verdrag, in welken vorm ook. Is het nu voldoende?!" In de zaal ontstond eenige hilariteit. Wat wil de afgevaardigde? vroeg de mi nister, naar aanleiding van de rede Wiardi- Beckman (s.d.). „Een weermacht in Volken bonds-verband?" Is er dan een Volkenbonds- leger? De minister riep uit, dat er reden lot voldoening moet zijn, wijl nu de hoogste va- derlandsche plichten beter zullen worden bediend dan tevoren. „Het zijn geen zaken, die moeten worden verdonkeremaand!" vond de minister, maar men moet er fier en flink voor uitkomen! Deze exclamatie sloeg op de mcening van Dr. Beekman, dat onze defensie „een nood zakelijk kwaad" is, Minister van Diik vond, dat de S.D.A.P. wat vrijmoedig is, door haar aandringen op opheffing der defensie-verboden, omdat de regeering „op de S.D.A.P. rekenen" kan, zegt men. Z.Exc. vond dat natuurlijk best, maar het verleden stond z.i. nog wat in den weg. Van de replieken was van het meeste be lang, wat de heer Wiardi Beekman alsnog te zeggen had. Hij begon met „amande ho- norable" te maken, wat zijn verwijt omtrent 's ministers ridderlijkheid betreft, ronduit verklarende, niets persoonlijks bedoeld 'e hebben en dus zijn woorden onjuist te heb ben gekozen. De Senator vond het wat vreemd, dat men nogal veel en fel tegen de S.D.A.P. van leer had getrokken en aangaande de vraag, waarom de partij ten aanzien der defensie is omgezwaaid erkende de afgevaardigde ten volle ',dat het fascisme de schuldige is, wijl z.i. het oorlogsgevaar in de wereld daardoor ten zeerste wordt aangewakkerd. De heer Beekman bleef de gevraagde de fensie-gelden betreuren, om den socialen nood, welke heerscht. Na nog eenig geharrewar tusschen de hee ren Van Vessem en Van Rappard over de vraag, hoe de Liberalen in '2.1 tegenover de Vlootwet hebben gestaan (de N.S.B. afge vaardigde had namelijk beweerd, dat alle partijen aan afbraak der weermacht hebben meegewerkt) zei de minister nog dankbaar te zijn voor het royale woord van den heer Beekman inzake diens beschuldiging van den bewindsman. Eindelijk werd gestemd. En de uitkomst was zoo ongeveer als men dacht: De Defen- sic-begrooting werd met groote meerderheid goedgekeurd, alleen drie sociaal-democraten (de leden De la Bella, Moltmaker en Rib- bius Pelletier) en prof. Van Embden waren tegen. De wijziging der Dienstplichtwet echter bracht Sociaal- en Vrijz. Democraten una niem in één schuitje, wijl zij gedertienen tegenstemden. Acht en twintig der aanwezi gen steunden. Een adres aan de Tweede Kamer. In een adres van het hoofdbestuur der Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aan de Tweede Kamer, wordt eenige critiek uitgeoefend op het ontwerp tot wij ziging van de Bedrijfsraden wet. De becri- tiseerde wijziging beoogt, dat de Bedrijfsra den, die zich tot dusverre in hoofdzaak met sociale aangelegenheden in de bedrijven be zig hielden, voortaan zich ook over economi sche belangen zullen hebben uit te spreken. Adressante is van oordeel, dat de bedrijfs raden, door haar ondeskundigheid op dit ge bied, hiervoor niet bevoegd zullen zijn. Daar om meent het hoofdbestuur tot de Kamer het verzoek te mogen richten het bedoelde wets ontwerp aldus te amendeeren, dat in den tekst van het voorgestelde duidelijk tot uiting komt de meer beperkte bedoeling, die blijkens de memorie van toelichting bij deze wijziging heeft voorgezeten, doch die daar in niet tot uitdrukking is gebracht, waar door het zou blijven vaststaan, dat de advi- seerende bevoegdheid van de bedrijfsraden, evenals thans het geval is, zich uitstrekt tot alle onderwerpen, welke op den arbeid in het bedrijf betrekking hebben en voorts (dit terwille van de gewenschte aanpassing) tot die onderwerpen, waaromtrent op grond van een wettelijke bepaling, hun advies kan wor den ingewonnen. INWISSELING IDENTITEITSBEWIJZEN 1938. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat voor de inwisseling van de identiteitsbewijzen-1938 een regeling is getroffen, afwijkend van de vorige. Be paald is namelijk dat de identiteitsbewij zen-1938, welke zijn verstrekt voor kalve ren, geschetst bij een gewicht van 175 kg of meer, te gelegener tijd slechts ter inwis seling kunnen worden aanvaard, indien: le. Een zoodanig identiteitsbewijs ter in wisseling wordt aangeboden door den georganiseerde, aan wien dit bewijs oorspronkelijk werd uitgereikt. 2e. Dit identiteitsbewijs voorzien is van een verklaring van een keuringsdienst of veearts, waaruit deugdelijk en dui delijk blijkt, dat het betreffende kalf gestorven of geslacht is. Te dien einde zullen de identiteitsbewij zen-1938 voor kalveren, welke bij 175 kg of meer werden geschetst, van een speciaal merkteeken, n.1. de letter Z, worden voor zien. Koopers van kalveren dienen hiermede dus terdege rekening te houden. Overigens is in de regeling voor de in wisseling geen verandering gekomen, be halve dat voor identiteitsbewijzen-1938, waarbij het teeken Z niet voorkomt, geen „doodsverklaring" meer geëischt wordt. 's Gravenhage, 18 Februari 1938. (Adv.) DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding, voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 14 tot en met 19 Februari 1938, f 1.20 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan liet standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.70 per 100 kg voor voedcrerwten, door telers gedenatureerd. De stcunvergoeding voor veldbooncn van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestel de eischen voldoen en door telers of hande laren zijn gedenatureerd in genoemd tijd- \ak zal f2.20 per 100 kg bedragen. 's Gravenhage, 18 Februari 1938. (Adv.) Aanlokkelijke loonen en voor waarden. Regeering wendt zich tot de gemeentebesturen. Te Winschoten is een vergadering gehou den door den rijksdienst der werkloosheids verzekering, waar de openbare organen der arbeidsbemiddeling zijn ingelicht omtrent de vooruitzichten van jonee arbeiders, in Duitschland. Het bleek, dat vaststaat, dat dit jaar plaats is voor een flink aan tal veen- en landarbeiders. Toezeg ging was reeds ontvangen, dat te werk kunnen worden gesteld 2000 seizoenarbeiders, 2000 boerenknech ten en een onbeperkt aantal mel kers. De regeering heeft op deze geschikte werk gelegenheid de gemeentebesturen in een circulaire gewezen. De ervaring heeft geleerd, dat den ar beiders op geen énkele wijze moeilijkheden in den weg worden gelegd. Het spreekt vanzelf, dat zij zich van elke politieke agi tatie moeten onthouden. Ook de gods dienstplichten kunnen de Nederlandsche arbeiders naar behooren vervullen. De loonen kunnen zeer behoorlijk worden genoemd. Daar de loonoverscliotten via de clearing kunnen worden overgemaakt, zul len de arbeiders ongeveer 72 cent voor de mark ontvangen; Ook voor |onge arbeiders bestaan er mogelijkheden in Duitschland te werken tegen behoorlijke loonen. In gesteunde gezinnen te Amster dam niets van gebleken, zegt de minister. De Minister van Sociale Zaken heeft in de Tweede Kamer het lid Steinmetz beant woord op diens vragen inzake ondervoeding van kinderen der Amsterdamsche werkloo zen. Uit het antwoord blijkt, dat de minis ter van oordeel is, dat in gesteunde gezin nen geen ondervoeding heerscht. Wel is er achterstand in gezinnen met laagste inko mens, die niet worden gesteund. Overigens wijst de Minister op den geneeskundigen dienst van de gemeente Amsterdam, die vol doende is geoutileerd om het gemeentebe stuur voor te lichten. Indien noodig kunnen dan spoedig maatregelen worden genomen. Ten opzichte van andere gemeenten wijst de minister op de door zijn ambtsvoorganger ingestelde commissie, belast met onderzoek naar de gezondheidstoestand der werkloo zen. Raad van de luchtvaart doet uit spraak in vliegongeval. De raad vor de luchtvaart heeft gister middag uitspraak gedaan inzake het onge val dat op 11 Aug. 1937 is overkomen aan het vliegtuig PHAMZ. Op laatstge noemden datum, des namiddags te ongeveer half 5, is de PHAMZ, bestuurd door den heer A. Baumann met als waarnemer den heer E. H. Maan, op het militair lucht vaartterrein Soesterberg tijdens een demon stratie verongelukt, waarbij deze twee per sonen om het leven zijn gekomen. Te Soesterberg werd gestart tegen 16.30 uur. De bestuurder steeg naar een hoogte van, naar schatting, ongeveer 700 a 1000 me ter. Hier heeft hij verschillende stunts uit gevoerd. Tijdens het uit den duik halen van het vliegtuig hebben onderdeelen losgelaten. Daarna werd in een flauwe dalende linker bocht gevlogen. Tijdens deze bocht bleek, dat de bovenzijde van kielvlak en richtings roer verdwenen waren. Hierop volgde een tolvlucht, welke ein digde met een botsing tegen den grond. De raad heeft de oorzaak van het onge val niet kunnen vaststellen. Uit het feit, dat de inzittenden, die bei den voorzien waren van een valscherm de waarnemer had als valschermspringer zelfs ervaring niet uit het toestel zijn ge sprongen, mag worden afgeleid, dat de be suurder het mogelijk achtte, het vliegtuig behouden aan den grond te zetten. Daarom lijkt het niet uitgesloten, dat de bestuurder onder invloeden welke den raad onbekend zijn en waaromtrent verschillende veronderstellingen mogelijk zijn, een vlieg fout heeft gemaakt. TEELTVERGUNNINGEN TUINBOUW. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat aanvragen voor nieuwe teeltvergunningen, voor overdracht van teeltvergunningen en voor omwisseling van teelt, ingekomen na 31 Maart 1938 als i-egel eerst met ingang van 1 September 1938 in behandeling zullen worden geno men. Uitzondering kan alleen worden ge maakt in spoedeischende gevallen. 's Gravenhage, 18 Februari 1938. (Adv.) Paarden sloegen op hol. Terwijl de landbouwer KI. Dunnink uit Staphorst met een met twee paarden bespan nen wagen huiswaarts reden, sloegen de die ren eensklaps op hol. De voerman trachtte ze weer in bedwang te krijgen, doch viel bij de pogingen, welke hij daartoe aanwendde, van den wagen. Hij kwam onder de wielen terecht en werd voorts over eenige honderden meters meegesleurd. Een oog was hem uit den kas gerukt. Verder werd hij aan het hoofd en ook inwendig ernstig gekneusd. In deerniswekkenden toestand werd het slacht offer naar Zwolle overgebracht, waar het zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, gis termiddag in het Sophia ziekenhuis is over leden. Opmarsch der rechtschen. Fransch schip aangevallen. Incident met torpedoboot in Fransche wateren. Tet front van Estramadura wordt met den dag belangrijker. Het bezit van de li nies ir> de Siërra's, langs den weg van Salamanca de Serena naar Andalusie, is van de grootste beteekenis voor beide par tijen geworden. De opstandelingen hebben, gesteund door artillerie, de stellingen die zij in den sec tor Llerena ten westen van Pcraleda ver loren hadden, heroverd. De regeeringstroe- pen trokken zich in goede orde op de tweede linie terug. In het communiqué van het ministerie van defensie wordt medegedeeld, dat felle gevechten geleverd zijn in den sector van de Siërra Corda, waar de rechtschen een aanval inzetten, welke gedekt werd door een groot aantal vliegtuigen, De regeerings- troepen waren gedwongen hun linies te herzien. Aan het front van Teruel zijn de troepen van Franco weer opgerukt nadat het weer beter is geworden. Zij zijn de Alfambra overgestoken en hebben de regeeringstroe- pen aangevallen in hun stellingen. De re- ringstroepen moesten terugtrekken onder zware verliezen. Bombardementen-oogst Een Reuterbericht uit Barcelona zegt, dat sedert het begin der vijandelijkheden, tot 31 December j.L zesduizend personen, onder wie tweeduizend vrouwen en zeshonderd kin deren, gedood zijn tijdens luchtraids op Ma drid. Elfhonderd en zeven en dertig gebou wen werden vernield. Bij artilleriebombar dementen werden 3814 gebouwen te Madrid verwoest en ongeveer duizend personen ge dood. Inmiddels is het antwoord van Franco op de jongste Britsche nota te Londen ontvan gen. Franco heeft hierin gezegd te betreu ren dat menschenlevens verloren gaan bij het bombardeeren van steden. Hij bevestigt, dat de rechtsche autoriteiten steeds de grootst mogelijke consideratie gebruikten en zij hebben goede nota genomen van de Brit- Torenvalk Ixapels 18 Febr. (heenreis) 1 Vertrek van Aankom* t* Nandoe Isangk. 18 Febr Band. 18 Febr (heenreis) Ibis Basra 18 Febr. Djask. 18 Febr (heenreis) I Pelikaan |penang 18 Febi Basra 18 Febr ^terugreis) I Alex. 1« Febr, t*'8r Singap. 18 Feb Rang. 18 Febr, (terugreis) Reiger I A'dam 19 Febr.l (heenreis) De Ibis bleef met een kleine motorsto ring te Djask; de Pelikaan passeerde om 7.20 uur Djask en werd gisteravond te Basra verwacht. sche voorstellen. Het antwoord behelst ech ter geen constructieve voorstellen. Fransch schip aangevallen. Het radiostation van Marse:',- heeft gis termiddag een draadloos berient opgevan gen van het Fransche schip El Mensour, waarin werd meegedeeld dat het schip op 42 graden elf minuten Noorderbreedte en drie graden 35 minuten Oosterlengte werd aangevallen door een Spaansch schip. Een granaat is op 150 meter van het schip in zee gevallen. Later meldde het schip, dat aan boord alles wel was en dat het den weg naar Algiers voortzette. Men veronderstelt dat de granaat, welke bij het schip in zee viel, afkomstig is van een Spaansch schip, dat met een tegenstander in strijd gewikkeld was. In de buurt van het schip vond een ge vecht plaats tusschcn regecringsvliegtuigen en rechtsche oorlogsschepen. Een uit een vliegtuig geworpen bom kwam in de na bijheid van het Fransche oorlogsschip ,La Cordeliere neer. Voordat dit schip gelegen» heid had de haven van Port Vendres bin nen te loopen werd het gealarmeerd door de El Mensour, doch op weg om bescher ming te bieden, kwam weer draadloos be richt, dat een andere Fransche torpedo boot de El Mensour reeds escorteerde. Op den terugweg, toen de Cordeliere zich reeds in Fransche wateren bevond werd uit een vliegtuig dat zich op groote hoogte bevond weer een bom geworpen. Schade werd niet aangericht. WEDEROM SCHERPE PATRONEN IN DEN HAAG UIT HET WATER GEHAAL.D, Wederom heeft de baggermolen, welke in het water langs de Waldeck-Pyrmontkade te Den Haag reeds sinds eenige weken in bedrijf is gesteld, een hoeveelheid munitie opgehaald. Dezen keer waren het 128 scher pe revolverpatronen en 21 scherpe geweer patronen. Alle verdedigers aanwezig. Gisterochtend is het proces tegen ds. Nie- moeller voor de speciale rechtbank te Berlijn Moabit hervat. De drie verdedigers van den beschuldigde waren weer ter zitting versche nen, evenals de toegevoegde verdediger die de behandeling zal volgen voor 't geval Nie- moeller zijn verdedigers opnieuw zou wegzen den. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat de duur van het proces zal afhangen van de houding van den predikant. Onder de feiten, die hem ten laste worden gelegd, houden vele verband met zijn ambtsbezigheid en de predicaties, die hij in verscheidene Duitsche steden heeft gehouden. Indien, zoo zegt men de predikant er van zal afzien in vele gevallen zijn onschuld te bewijzen zal het proces snellen voortgang kunnen heb ben, maar het is ook mogelijk, dat talrijke getuigen uit verschillende deelen van het land gehoord moeten worden. De drie voor naamste beschuldigingen, die gehandhaafd zijn, zijn de volgende: ongerechtvaardigde aanvallen op de leiders van den staat, mis bruik van den kansel voor politieke doel einden, aanzetting der kerkgangers tot on gehoorzaamheid aan de wetten. In regee- ringskringen toont men zich verstoord op Niemoeller, omdat men van meening is, dat hij voldoende gewaarschuwd was door de arrestatie van verscheidene predikanten in zijn omgeving. Ook bij de verdere behandeling blijven de deuren gesloten. Een vliegboot voor 47 passagiers en ruim te voor tonnen mail- en vrachtgoederen na dert haar voltooiing in de Douglasfabrieken. Deze Douglas zal een snelheid kunnen be reiken van 385 km. per uur. Er was voor den bouw 500.000 dollar beschikbaar gesteld doch er zullen aan de vliegboot nog 1 mil- lioen dollar moeten worden ten koste gelegd aleer de proefvluchten als geëindigd zullen kunnen worden beschouwd. Twee jaren ge leden hebben de deskundigen van 5 samen werkende maatschappijen er de plannen voor gemaakt. Had 1800 gulden in een kistje! In het R.K. Ziekenhuis te Raalte is een zwerver, zekere K., overleden, die, voordat hij werd opgenomen, bij een boer uit de omge ving een kistje in bewaring had gegeven. Toen dit, na 's mans overlijden, werd onder zocht, bleek het f 1875.— aan geld te bevatten. Aan werkgevers, werknemers zoowel als aan consumenten moet recht verschaft worden. De „business advisory council" heeft aan president Roosevelt een uitgebreid pro gram voorgelegd voor vrede in de indu strie, hetwelk een drastische herziening inhoudt van de veelomstreden wet op de arbeidsverhoudingen (de national labor relations act) en tevens de bevoegdheden van den arbeidsraad (de labor board) be perkt. De aanbevelingen in het program zijn gebaseerd op een langdurige studie van de moeilijkheden in de industrie en bchelsen een scherpe veroordeeling van de arbeidswet. De fundamenteele begin selen voor vrede in de industrie dienen te woeden belichaamd in het volgen van een politiek, welke zoowel den werkgevers den werknemers als het publiek recht ver schaft. Deze politiek aldus de commissie dient tot uitdrukking te komen in een' vrijwillige actie en in de wetgeving van de staten en de federale overheid. De com missie zegt voorts, dat haar aanbevelingen door den „business advisorv council" een stemmig zijn goedgekeurd, en hoopt daar om, dat zij een gunstig onthaal zullen vinden. Een verzameling van 26.000 exem plaren, welke nog zal worden uit gebreid. De burgemeester van Hersbruck (Dld.) In Beieren, is in het bezit van het grootste „staande leger" van speelgoed-soldaatjes in Duitschland. Hij trekt hiermede de belangstel ling van touristen, en gebruikt het om de jeugd bekend te maken met de verschillende uniformen van den rijksweer. In totaal heeft hij 26.000 man „gemobiliseerd" met 1200 vaan dels van 500 verschillende regimen ten. Volgens zijn zeggen hebben vele buiten- landsche diplomaten tijdens het partijcon gres te Neurenberg, zijn zeldzame verzame ling bezichtigd. De burgervader heeft thans verklaard zijn „leger" uit te zullen breiden tot 80.000 tinnen soldaten van alle landen, waarbij ook eenige beroemde veldslagen uit den wereldoorlog uitgebeeld zullen worden. De hoogste prijs was f24, een hal ve gulden hooger dus. Ook de mid- demnarkt was iets beter. Een zes zeven stapels maakten f 23.—ter wijl goede consumptiekaas ongeveer f22.50 wist te bedingen. Bij een Prijs van f22.— liet de kwaliteit reeds iets te wenschen over. Aanvankelijk waren de vraagprijzen iets aan den hoogen kant, waar door het verloop zich aanvankelijk een weinig stug liet aanzien. T®n slotte ging de aanvoer tegen iets hoogere prijzen van de hand dan de vorige week. Een en ander vermoe delijk het gevolg van de nog steeds niet geheel geplaatste order voor Spanje. De aanvoer was naar taxa tie een 8000 K.G. grooter. Het bin nenland blijft traag. Het ziet er naar uit, dat het vleugje naar boven, tenzij zich andere factoren voor doen, voorloopig wel Is uitgewerkte

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2