De schipbreuk van de „Etna" Knotten Katoen WINTERJASSEN ERMAN NYPELS' Uw Zenuwen RESTANTEN in het Bokkegat „Hebt U iets tegen me?" DUNSELMA /tqwida NOG NOOIT VERTOOND Zaterdag 19 Februari 1938 Tweede Blad Waarom #Oome Arie geen „roer" meer kon geven en naar Hellevoetsluis gedeporteerd werd Moderne woninginrichting 200 gram 25 ets KEIZERSTRAAT 24 De „Java" in de haven aangekomen Algemeene ziekenhuisverpleging Burgerlijke Stand van Den Helder Instituut voor Zang-, Adem- en spreekles Gerhard Meyer Uitbreiding Marine Luchtvaart? Vlug en goed vervoer gaat samen per ,,ESONA" z Communisme voor eigen gebruik 4 50 g 50 g 50 1Q 50 Slwdwien tuut CW Shit (nj den J^flexkditrUL „Ja," zegt Oome Arie, als hij een volgende bladzijde uit z'n levensboek omslaat, „wat hebben wij, oud-torpedisten, veel meege maakt, daar kunnen die jongeren niet aan ruiken! Daar had je om maar 's een voorbeeldje te geven, die keer dat we op meneuver waren in het Bokkegat, U weet wel, da's bij Helle voet, of daaromtrent. Het was volop zomertje en prachtig weer en bij ons op de ouwe „Etna" was het heel genoeglijk. Op zoo'n torpedoboot kon je oud worden. Maar om kwart voor tien ging het van bakkeleien, want daar komt ineens de „Nobo", een andere torpedoboot, op ons af en het was of ik voelde, dat er wat ging ge beuren. Nu moet U weten, dat aan boord van de „Etna" meneer Driessen Mareeuw commandant was, maar die was soms aan boord zóó voortvarend, dat het volk hem al gauw een toepasselijk bijnaampje gegeven had. Met 17-mjjls vaart. Nou, en die zat op de „Nobo" en wat zie ik daar... die ark komt rechtuit-rechtan op ons af. Het geval liep minstens 17 mijl. Ik zie het nóg gebeuren, want ondergeteekende stond zelf aan het roer... Eerst dacht ik, dat ik achter m'n roer stond te maffen, maar nee... de „Nobo" vloog op ons af, alsof ie een goed-gerichte torpedo was, die ons voor af wisseling in den grond ging boren. „Meer roer! Arie!!" Ik sta er... en daar schreeuwt fti'n com mandant al: héé Arie... wat gebeurt er...?!" Ja, of ik dat in 't snotje had! Ik geef stuurboord roer, zoo ver als ik kan, maar me chef roept: Méér stuur boord roer Arie... anders zijn we voor de haaien... Maar het roer stond stil en ik schreeuw: „Meneer", roep ik, „ik heb geen roer meer... het spijt me wel, maar het is zoo". „Vent," gilt ie terug, „ik zeg jou... geeft meer roer, anders laat ik je ophan gen...!" Nou, daar stond ik. Met een vastge draaid roer in m'n klavieren en met <fen stom gezicht. Maar voor ik een antwoord kon beden ken, was het feit al beslecht ook. Met een klap als van een onweer liep de „Nobo" in ons volle lijf, 15 Man in doodsnood in 't Bokkegat. Ik zei niks, maar dacht: „Arie dat is je einde". En ik dacht waar alle menschen dan aan denken, maar ik had er niet veel tijd voor, want de „Etna" zonk als een baksteen. Nu moet U weten, dat er 7 man beman ning op die torpedobootjes zaten en de mees ten waren juist beneden. In dek was maar één luik en dat, was door de aanvaring ge deeltelijk versperd. En daaronder vochten ze als leeuwen om boven te komen en over boord te springen, want ons leven hing aan een zijden draad. Allemaal waren ze d'r kop kwijt, behalve de machinist, die een geneutraliseerde Pool was, Jeskavek heette hij..., en ik. Verdronken is er niet één, en dat was casueel genoeg als U in oogenschouw neemt, dat er 17 meter water stond in het Bokkegat. vraagt meneer Beunhaas. Neen, meneer Beunhaas, tegen U per soonlijk hebben we niets. O bent een beste, brave, ijverige Beunhaas. Maar van behangen verstaat U geen sikkepit. Dat doet U altijd fout, T_J bent in staat U neemt ons niet kwalijk - om het mooiste behangsel grondig te bedervenU knoeit ®et de pap en U plakt de naden scheef of verkeerd. Toe, doe dat schort af, breng dien emmer terug naar Uw vrouw en Het begin der ellende. Maar afijn, het was in den zomer en we hebben lekker gezwommen, toen de „Etna" als een beschoten fregat naar den kelder ging. Ja... dat was een heel avontuur, behalve voor Dirkzwager uit Maassluis, die ber gingsman, want die heeft onze „Etna" 5 da gen later gelicht en verdiende er een goos- penning van 7000 pietermannen aan. Voor mij was die aanvaring met de „Nobo" anders het begin van veel gelapzwans, want ik n 4 m het niet. Aan boord hadden een nieuw baadje en laarzen van me gelegen, om dat de dag erna een nieuwe commandant op de „Amstel", ons moederschip, zou komen. Die waren mee naar het ongewisse ge gaan en ik had er braaf de smoor over in. Voor de Raad van Tucht. Maar goed... om door te gaan, ik werd eerst met m'n haren voor den Raad van Tucht gesleept en moest daar alles haarfijn prevelen van die geschiedenis met het „meer- roer-geven". Maar zoodra als ik even over m'n eigen belangen begon zeiden ze: „hou jij je mond maar... luister en let goed op." Of ik daar wat mee opschoot. Maar die 9 pietermannen schade zaten me leelijk in me maag en ik kwam er steeds op terug, net zoo lang, tot ze zeien: „Arie... je bent brutaal en als je niet op past rook jij een heel zuur pijpie vader tje..." Nou en as de groote heeren dét zeggen leg je al scheef as een scholletje Arie hing! As een dief! Naar Hellevoet. Er werd iiiet eens verder over gepraat, maar ik kreeg te hooren, dat ik 4 jaar de- portage naar Hellevoetsluis kreeg. En subiet werd ik op transport gezet. Goeiemorgen... om op te frisschen! Zoo kwam ik bij de Hellepoters terecht en met m'n doodvonnis in m'n zak ging ik me melden bij den commandant daar. Nou... die was lang niet lekker en begon maar vast om me de wind van voren te geven; dat was om bij de komen. Maar later werd hjj meer mensch en kreeg „bloed voor z'n hart" en zei: „Kom morgen maar op de werf, dan zullen we eens praten." Ik met m'n brief naar de werf en alles tegen den commandant verteld. En laat die nou aan het departement schrijven en m'n belangen voordragen. Maar de verbanning ging door, dat kon ik wel uitrekenen, want het departement schreef meteen terug, dat er al te veel tijd over de zaak was gegaan en dat Oome Arie op Hellevoet bleef. Overigens... nou ja, was het daar niet eens zoo héél erg beroerd. Lang niet. Ik had een mooi huissie in de Struiten van Herman Snoek gekregen. U weet wel, die van het „Bitterschuitje" en daar heb ik vreedzaam m'n bannelingentijd uitgezeten. Het kon erger. ONBEWOONBAARVERKLARING DER WONING JONKERSTRAAT 26. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij schrijven van 23 Maart 1937, vestigde de Directeur van Gemeentewerken de aandacht van B. en W. op de woning Jonkerstraat 23, waarvan de toestand zoodanig is, dat zij niet door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbaren staat kan worden gebracht en dat de bewoning ervan niet langer dan noodzake lijk is mag voortduren. B. en W. stellen den Raad voor: de woning Jonkerstrat 23, in eigendom toe- behoorende aan Klaas Buys, alhier, onbewoon baar te verklaren; den termijn, waarbinnen de woning, voor zoover bewoond, moet zijn ontruimd, vast te stellen op één week, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of dit besluit is gehandhaafd; te bepalen, dat, behoudens nadere beslissing, ontruiming echter niet behoeft plaats te vin den zoolang de bewoning door den tegenwoor- digen bewoner als eigenaar dier woning voort duurt; de aandacht er op te vestigen, dat binnen dertig dagen na de verzending van de kennis geving van onbewoonbaarverklaring, bij Gede puteerde Staten dezer provincie voorziening kan worden gevraagd door den bewoner, hoofd van het gezin, en door-den eigenaar of dengene, die bevoegd is de woning alsnog in bewoonbaren staat te brengen. TWEEDE WINTERCONCERT HARMONIE KAPEL „WTNNÜBST". De Harmoniekapel Winnubst, onder leiding van den directeur, den heer H. B. Schenkels, geeft haar tweede Winterconcert in dit sei zoen op a.s. Woensdag 23 Februari 1938. des avonds te 8 u. 15 in Casino voor dona teurs en genoodigden. Een gevarieerd pro gramma vermeldt de volgende uit te voeren nummers: „Iphegénie en Aulide", ouverture van Gluck, „Münchner Kindl", walzer van K. Komz&k, Fantasie uit „Samson en Dalila" van C. Saint Saëns en e.a. Na de pauze wordt door een instrumentaal kwartet eenige num mers uitgevoerd en de humoristische muzi kale schets. „Wie doet er mee?" opgevoerd. Voor introducties wordt verwezen naar de advertentie, voorkomende in dit blad. Een nieuwe rubriek Wij openen vandaag een rubriek, die zeker de interesse van tal van onze lezers zal hebben. Immers, vooral in onzen tijd besteedt men veel aandacht aan de moderne woninginrichting en dan behoeft men waarlijk geen groot huis te hebben om het smaakvol in te richten. Een kleine verandering hier, een aanbouwtje daar, geeft soms een heel ander aspect aan de woning en geeft haar een gezelliger aanzien. Een eenvoudige oplossing, zonder hooge i kosten, maar daarvoor is dan ook noo- f dig deskundige voorlichting. Welnu, i onze medewerker, binnenhuisarchitect, stelt zich voor de vragen van abonné's, j zoo mogelijk door middel van dit blad, te beantwoorden, terwijl hij om de veer- tien dagen een ontwerp, met teekenin- gen zal geven over een of andere prac- tische oplossing. Wij meenen tal van onze abonné's met deze nieuwe rubriek een groot genoegen te doen en wij zien gaarne hun vragen tegemoet. Hedenmorgen te circa 8 uur is Hr. Bis. „Java", na een verblijf van eenige weken in de Spaansche wateren, op de re-ede van Nleuwediep aangekomen. Te ongeveer 10 uur kwam de kruiser de haven binnen. Woensdag a.s. zal de „Java" weder uitvaren voor het houden van oefeningen op de kust. (Afdeeling Den Helder; Bevredigend accres. Solide Kas- positie. Donderdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging haar algemeene jaarvergadering onder presidium van den heer W. de Boer, wethouder onzer Gemeente. Bij de opening sprak de voorzitter zijn verheugenis uit over den gunstigen gang van zaken, zooals uit de te behandelen punten zal blijken. In het jaar verslag gewaagd de secretaris van de prettige samenwerking en geeft hij een overzicht van hetgeen in het eerste volle boekjaar der ver- eeniging is tot stand gebracht. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat het financieel resultaat gunstig is te noemen en aan de verwachtingen heeft vol daan. Dit is eenerzijds het gevolg van een bevredigende toename van het aantal verze kerden, anderzijds van het feit, dat het aantal ziekenhuisopnamen beneden het statistisch gemiddelde is gebleven. Het aantal verzeker den vermeerderde van 277 tot 552 op 31 De cember 1937 op een jaarpremie van 2740. Gedurende het afgeloopen boekjaar werden 6 verzekerden opgenomen met een gezamen lijk aantal ligdagen van 71. Aan contributie enz. werd ontvangen 2.432.01, terwijl aan verpleeg- en operatie kosten werd betaald 914.86, zoodat een voordeelig saldo bleef van 1.517.15. Dit ge voegd bij het saldo 1936 ad 141.84 geeft een zuiver vermogen van 1.658.99. Na eenige discussie, waaruit de groote te vredenheid der aanwezigen blijkt, wordt de rekening goedgekeurd, nadat de controle commissie rapport heeft uitgebracht. Vervolgens wordt besloten: a. om zonder premieheffing de kosten voor het vervoer per ziekenauto te vergoeden tot een maximum van 5.per geval. b. de gelegenheid tot het verzekeren van operatiekosten te verhoogen van 75. tot 225.—. In de plaats van den heer Weitering, die reglementair moet aftreden, wordt de heer M. van Dijk benoemd tot lid der controle commissie. De bestuursleden W. de Boer, Dr. J. B. Proost en W. Velthuijs worden met algemeene stemmen herbenoemd. Aan het eind van de vergadering wijst de voorzitter er op, dat men over het afgeloopen jaar wel zeer tevreden kan zijn, maar dat men toch zijn uiterste best moet doen meer dere leden te werven. Het succes van het eerste jaar bewijst slechts het bestaansrecht der vereeniging, welke op het gebied van zie kenhuisverpleging en alles wat daarbij annex is, nog zooveel goeds kan bereiken. Er staat nog zeer veel op het programma, dat echter slechts verwezenlijkt zal kunnen worden, als het aantal verzekerden belangrijk grooter wordt. Hij roept alle aanwezigen op daaraan hun beste krachten te wijden. Nadat een der aanwezige leden er op ge wezen heeft, dat de voorwaarden, speciaal voor operatiekosten, zooveel gunstiger voor de verzekerden waren, dan die der verzeke ringsmaatschappijen, sloot de voorzitter de vergadering. van 18 Februari 1938. BEVALLEN: G. Slagt—Maduro, z.; C. E. van RhijnVeeze, d. OVERLEDEN: J. M. SchippersJannes, 58 jaar. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten Dezer dagen hébben wjj een bezoek gebracht aan de inrichting voor zang-, adem- en spreekles van den heer Gerhard Meyer, Spoorstraat 112, en gaarne willen wij op deze plaats wijzen op de kundige wijze, waarop door een jong stadgenoot alle gebreken, af wijkingen en onvolkomenheden inzake de stem op wetenschappelijke wijze behandeld worden. Ook die stemmen worden verzorgd, welke door een verkeerde techniek mishandeld zijn. Voorts geeft de heer Meyer ademoefeningen, o.a. aan tooneelspelers, predikanten, officieren, kortom, aan ieder van wiens stem veel ge vergd wordt. De opleiding van den heer Meyer is o.i. wel het beste brevet: na de vermaarde Roten- burger Atemschule in Duitschland bezocht te hebben (waar hij ook practisch les gaf) volg den cursussen in Berlijn bij professor Lohmann en professor Martienszen, welke laatste de assistent geweest is van den beroemden zanger Johannes Messchaert. Bij Martienszen heeft de heer Meyer ook aan het instituut zelf les gegeven. Ook thans nog is hij bezig zijn op leiding te vervolmaken en wel bij niemand minder dan Juan Luria in Amsterdam, eens den eersten bariton van het Scala in Milaan. Mogen wij er tenslotte nog op wijzen, dat deze jonge zang-paedagoog het systeem volgt „vanuit het zangoor", d.w.z. dat men aan den klank van de stem het resultaat kan bepalen. Een systeem, waarmede het slechts weinigen gegeven is te werken. Toestellen voor torpedobootjagers. De „12 uur", een in A'dam verschijnend middagblad verneemt, dat het departement van defensie aan de Fokker-vliegtuigen- fabriek opdracht heeft gegeven voor een pro ject van aanbouw van eenige series vlieg tuigen van een geheel nieuw type, bestemd voor den marinevliegdienst. Fokker heeft deze series de aanduiding X en Y gegeven. Het X-vliegtuig is een C 14 W, dat speciaal zal worden gebruikt als boordvliegtuig voor torpedojagers. De nieuwe vliegtuigen zullen worden ge bruikt voor verkenningsvluchten in de naaste omgeving van den torpedobootjager. Voor- loopig zijn 12 van deze toestellen in aanbouw gegeven, maar verwacht mag worden, dat er spoeig meer zullen volgen. Het Y-type van deze beide series is op enkele kleine verschillen na gelijk aan het X- type. De tweede opdracht aan Fokker behelst den aanbouw van een serie zoogenaamde torpedovliegtuigen. Een geheel nieuw type, bestemd voor de maritieme verdediging van Nederland. De torpedovliegtuigen zijn drijver machines. Zij worden kleiner dan de bekende T 4 drijver-toestellen en hebben een afgeslo ten cabine. Dit type kan op kleiner afmetin gen worden uitgevoerd, cmdat de eventueel af te leggen afstanden in Nederland kleiner zijn dan de vluchten in den Indischen Archipel. Het is nog niet bekend, hoeveel van deze toredovliegtuigen Fokker zal bouwen. Deze opdrachten houden verband met de algemeene versterking van onze weermacht. Een bevestiging van bovenstaand bericht konden wij bij Marine-autoriteiten hier ter plaatse niet krijgen. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De man, die een ander was", en „Holly wood sensatie". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Broadway Melody 1938". Witte Bioscoop, Koningstraat, half „Mevoruw blijft ontbijten" en „bc zan dige vrouw". Heden: Musis Sacrum 8 uur. Speeltuinvereeniging afd. Oude Heluo,.. Casino 8.15 uur. Cabaretavond „Harmonie". Dinsdag 22 Februari. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond van het Ned. Herv. Kerkkoor. Licht op 5 u. 48 min. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 774.8 Temperatuur lucht 1.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 1.0 GESLAAGD: Bij 't laatst gehouden exa men slaagde te 's-Gravenhage voor radio telegrafist 2e kl. de heer A. G. Dijkshoorn. GESLAAGD: Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 3e stuurman groote stoomvaart de heer BI. J. de Pauw. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER Zon Wintertijd Febr. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 13 7.09 17.20 10.55 23.00 5.00 16.55 M 14 7.07 17.22 11.25 23.30 5.25 17.25 D 15 7.05 17.24 11.55 5.55 18.00 W 16 7.02 17.25 0.10 12.45 6.30 18.45 D 17 7.00 17.27 1.20 14.00 7.20 19.55 V 18 6.58 17.29 2.45 21.55 8.40 2135 19 6.56 17.31 4.00 16.30 10.05 22.55 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 21 Febr. tot 28 Febr. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, KanaaU'ég. De tijd, dat Rusland droomde, dat gansch de wereld nog eens aan de voeten van het communisme zou liggen, is voor bij. De handige diplomatie van een Lit- winof heeft in den Volkenbond niets uit gewerkt. Hij heeft geen poging voorbij laten gaan om de wereld in den brand te zetten tegen het fascisme en nationaal- socialisme, om daar communistische munt uit te slaan. Het is zijn goed recht, maar de democratische landen zijn daar niet ingetrapt. Men heeft den slimmerd door gehad en het mag voor Litwinof tra gisch zijn, maar hij heeft in al die jaren, met zijn politiek gemanoeuvreer, weinig bereikt. Rusland schijnt zich op het oogenblik te vreden te willen stellen, met de totaliteit van het socialisme in eigen land. Vorig jaar reeds heeft Stalin in een interview met den Amerikaansche krantenkoning Howard, ont kent, dat de Sowjet-Unie ooit van plan was geweest met geweld de bij haar geldige theo rieën aan andere landen op te leggen. „Wij marxisten, zei hij, gelooven, dat revolutie ook in andere landen zal uitbreken, maar eerst wanneer de revolutionnairen van deze landen het mogelijk en noodig vinden. Export van revolutie is onzin." En luister nu wat hij o.m. schrijft in den brief aan den jongen communist Iwanof: In dezen brief spreekt Stalin niet over de „wereldrevolutie", hij spreekt over de veilig heid van het sowjetregiem. De kwestie van de „overwinning van het socialisme in één land", zegt Stalin, is een zaak met twee kanten. Met deze woorden zegt hij niets nieuws, zegt de N.R. Crt. in een beschouwing, naar aanleiding van dezen brief. Hij is reeds in 1925 begonnen met dit uiteen te zetten, erkennend, dat hij tot kort tevoren zelf deze kwestie onjuist had gesteld. Het is een zaak met twee kanten: van binnenlandsch standpunt gezien is de „overwinning van het socialisme" onvoor waardelijk mogelijk, er is tusschen arbeiders en boeren een modus vivendi te vinden, waar onder zij in staat zijn om de bourgeoisie te verslaan en met eigen krachten een nieuwe maatschappij op te bouwen. Maar bekijkt men de zaak van den internationalen kant, dan is het niet mogelijk dezen staat van zaken te waarborgen tegen het gevaar van interventie en restauratie, zoolang het land, waar „het socialisme overwonnen" heeft, omringd wordt door landen waar het kapitalistische stelsel voortbestaat. Stalin doet nu een beroep op het „inter nationale proletariaat". Hij vraagt den politieken steun" van den kant der arbeidersklassen der burgerlijke landen aan de ardeidersklasse van de Sowjetunie, vraagt zelfs de organisatie van dien politieken steun voor het geval van een oorlogsoverval op zijn land en hij belooft daarentegen de organisatie van „iederen steun" van den kant der arbeidersklasse van de Sowjetunie aan die burgerlijke landen. Aldus geeft hij den vijanden van de Sowjet unie, den bestrijders van het Sowjetregiem, aan vrijwel de geheelewereld, voorzoover zij niet om opportunistische redenen en zeker niet uit een gemeenschappelijke overtuiging haar lot aan dat van de Sowjetunie verbonden heeft, een krachtig wapen in handen. Men vraagt zich af waarom Stalin deze woorden thans uitspreekt, versch koren brengend op den molen van de anti-Komintern propagandisten, opschrikkend diegenen, die zich terwille van den vrede, met zooveel kracht tegen de vorming van ideologische fronten trachtten te verzetten en die zich nu om zoo te zeggen in den rug aangevallen kunnen gevoelen door iemand, die van hun houding alleen maar kon profiteeren. Men meent dat de brief verklaard kan worden uit de binnenlandsche constellatie. Stalin heeft een zwaren binnenlandschen strijd gestreden. Op het oogenblik, dat het Sowjetregiem zich politiek en oeconomisch zoozeer bevestigd had, dat ook bestrijders van zijn theorie van de mogelijkheid van den opbouw van het socia lisme in één land zichzelf ongelijk begonnen te geven, keerde de wind. Met de overwinning van het nationaal-socialisme in Duitschland werden zij, die pas tot het geloof in de over winning van het socialisme in één land be keerd waren. KLEEDINGMAGAZIJNEN

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5