MINDER GELD VOOR EEN WinERE WAS! Oe Brabantsche Briet h tfépaast 7\ct op ^adiaKdmt van Nog steeds de „Van der Wyck"-ramp Net volmaakt reinigende, zelfwerkende Top maakt zonder moeite alles blinkend helder. MET BON VOOR GESCHENKEN Onze boferexport naar België Koken met Radion dat is al wat nodig is om zonder boeneri of extra bleekmiddelen Uw wasgoed die blinkende helderheid te? geven, die elke vrouw zo gaarne ziet. Radion wast alléén, wanï het volmaakt reinigende Radion sop verwijdert al het vuil veilig en volkomen. Radion maakt het goed witter, omdat Radion betet reinigt. En thans is Radion zuiniger dan ooit door zijn enorm verï laagde prijs, terwijl de volmaakte kwaliteit onveranderd is gebleven WBRpr/. de nieme,vei^de p^S RADION |«AD *2 028/ Ulvenhout, 17 Februari 1938. Amlco, Mee z'n gevieren zijn we dan dieën mal- schen Zondag in ge stapt. Den Vic, Dré III, ik en den Herman. Den Vic had z'nen grooten, zwarten flambard opgezet. Da's 'n jjdel eigenaar digheid van hum, om z'n eigen altrj op te tuigen mee weer 'n ander hoofddeksel. Altij draagt ie 't zelfde costuum en da's van ruwe, bruin-geruite stof, wat aan z'n lijf hangt al 'nen gonjen zak. Daaronder draagt ie 'n soortement van blaauwe schipperstrui, waarop ie 'n lint knoopt, dat ge mee wat goei- en wil veur 'nen fantasie-das zou kunnen hou wen. Maar 't hee meer weg van 'n ouw poets- doekske. Neeë, fldel is ie nie, den Vic! Maar z'nen kop ziet ie geren mee telkens 'n andere om lijsting. Ik zeg onwillekeurig: „omlijsting". Want dieën grijzen, scherpen, rosen kop is 'n prent! 'n Schoone prent. En hrj is té veul kunst schilder, om dat eigens nie te zien! En daarom, denk ik, ziet ie z'nen eigen kop geren in tel kens 'nen anderen lijst, die er weer 'n nieuwe lijn, 'nen nieuwen schaduw, 'n ander karakter aan geeft. Mee 'nen grooten, zwarten flam bard, in stevige teugenstelling mee de witte krullen: mee 'n hooge bontmuts, die van zijnen priesterkop 'nen Griekschen Pope maakt; mee 'n zeilerspet, dei hum tot 'nen vergrijsden, ver weerden zeeman mnakt. Mee 'n groen jagers- hoeike, dat den kop tot 'n kleurig prenteke maakt. Mee 'n fez-ke 't staat 'm allemaal en 't is altijd 'n plazierig en 'n fleurig gezicht, dieën verrassenden kop van den Vic. Ook draagt ie wel 'n fel-geruite sportpet. Dan is 't sjuust Lloyd-George op vacantie! 't Mooiste ontbrikt in z'n collectie hoofddek sels. 'n Bonnet! Die zou 'm staan als 'n heilig pastoorke, zelfsals ie sjuust op z'nen duim had geslagen en alle duvels stijf vloekte Ja, Herman was meegegaan! Waar den Vic gaat, daar gaat ook zijnen hond! Den wit ten bokser mee den zwarten „bril'.'. 'n Loeder om tien kearels te weerstaan, maar trouw aan den baas, als alleen 'nen hond zijn kan. 'n Zonneke was ondertusschen, als wij den Vic in z'n boschhuis hadden afgehaald, nog wat hooger op den witten voorjaarsdag geklom men: 't liep naar elf uren en zwarter streepten de duuzenden schaduws van de boomen over den boschbojem, over de witte dreven, over de groene wegeltjes. Stil en rein hing deuzen Zondagmergen van de kale eikenkroonen, die hunnen schaduw deur 't bosch aderden, 't bosch dat vol was van veugelenzang, zoo dicht, dat le koepelde boven onze koppen, dieën zang! De locht was koel en rins als vruchtensap. Ge kost 'm voelen lóópen deur oew longen. „De hemel heeft nie schoonder te zijn. Vic." Hij bleef staan, nam de gebogen pijp uit „Voorr mun parrt zou ie zóó prrachtig ge noeg zjjn, Dré, voorall als ik er nog wat schill-deren kan!" dreunde z'n groote stem over allen veugelenzang mee glans henen. „Zoude daar óók willen...?" „Tuurrrlijkü Als 't waarr is, dat de geluk zaligheid bestaat in het eeuwig huldigen van God, dan kan ik daar niet beter sprreken, dan met m'n pen-seelen. Ik zou er verven. Drré, met den heelen Herfst van dit bosch op m'n palet, met het puurrste gg-oudin alle kleuren!" Hij bleef staan, nam de gebogen pijp uit zijnen mond en „schilderde" daarmee zijn ge dachten in breeje vegen op den gouwen tuul, die deur 't bosch flierde. De beenen uit elkaar, één hand in de zij, mee de andere vegende in de ruimte, stond z'n korte, breeje gestalte daar, onder dieën grooten flaphoed, als 'n prachtig beeld, dat was gaan leven. Drré, wat zou ik 'm daar van katoen geven! Niet gebonden aan maten en ruimte, -aan materialen..., hah! Zóó je kwas ten kunnen soppen in volle potten van gou wen en lichtende kleuren, zooals ik ze zie in m'n gedachten zóó te kunnen doppen in den vloeibaren gloed van d'avondzon, in de transparante purpers van 't coloriet, in 't zil ver van de wateren, in den phosphóóór van de maan, God 'k zou schilderijen maken, 'k zou werrken dat... hahaha! Den kleinen Dré, die al dieën tijd mee 'nen open mond naar deuzen „Hemelschen" uitval van den Vic had staan luisteren, sprong toe mee z'n lucifersdooske in den aanslag, bedien de den Vic en zee asteblieft". En terwijl den Vic aanpijpte, keek ie mee lachende oogen over 't vlammeke naar Dré III en zee: ,,'n rare vent, hè, Dré, die boschverver!" Dré lachte 'ns. 'n Bietje-n-onzeker. „Och", vergoeilijkte-n-ie. Toen: „Onzenlieveneer hee rare kostgangers!" „Jjawel, jongeman, rare chineezen zitten er onder 't zzoodje, maarr bedenk: alleen met hartstocht voor den arrbeid kan de werrker wel 'ns iets goeds maken! Als ik eens even schilderen wil met de materialen van Onzen- lievenheer zelf, dan is dat... alleen maar een Gebed om méér kracht!" Toen pakte-n-ie Dré III bij z'n schouwers. Keek 'm in z'n diepe, donkere oogen. „Kijk, jongeman, als ik 'n schilderij maak van dit verrvloekt-schoone stuk bosch, dan heb ik noodig 'n tuub verf van jouwen oogen glans, om dat donkere boschlicht, versta je! Dónkere bosch licht te kunnen schilderen Dat daar, achter de beuken! Die verf is er niet! En toch! Toch moet ik 't maken! Wil ik 't maken! Zèl ik maken!!" „Maken, maken, maken", lachte den echo om de boomen. „Niet met jouw oogenpracht, se-nottneus, maar met ordinairen verf, gemaakt uit den spoeg van inktvisschen, uit kopergroen en zulke vuiligheid! Ik. Victor Zonneveld, ik zè.1 die vuiligheid zoo door elkaar toeveren, dat het donkere licht schijnen gaat! En an ders...?! Anders mogen m'n ppooten verlam men! Het zweet stond op z'n voorhoofd. Speegsel schuimde om z'nen mond. Bezeten was ie van den schoonen mergen in deus nooit genogt te roemen bosch...! „Geef me nóg 'n lucifer, Dréke." Mee'nen properen, opgevouwen zakdoek veegde-n-ie deur z'n gezicht, pjjpte-n-over- nieuw aan en zee. mee kleinere stem: „als ik vannacht wakker word. dan zie ik, in de pikzwarte stilte, dit stuk zonnebosch. Als ik morgenochtend wakker wordt, dan loop ik op m'n bloote pooten m'n atelier door en ga éérst kijken naar m'n schilderden, die'k onderhan den heb.' Als ik hier met jullie kuier, dan zie ik klodders verf van de boomen druipen, dan ruik ik verf, dan vréét ik verf. Vierentwintig uur per dag is de kunstenaar in dienst van God! Nee, hij is geen gemakkelijk werkgever, maar 'n ander zou 'k niet willen. Met geen gegarandeerd salaris en pensioen en vacan- tie's-met-geld-toe! Met geen menschenroem, eereteekenen en 'n domineestem. Met geen villa en eenige millioenen in olie, margarine of andere vettigheid! Met geen koning tot werkgever, met geen millioen stemmen van een millioen halfgare democraten of fascis ten! Met geen wijven met bloote schouders en handteekeningen verzamelingen. Niks! Geef mij m'n boschhuis met den verfrommel en m'n eeuwige onmacht om licht te schilde ren! Dan kan al 't andere naar de duisternis loopen!" Gaandeweg was ie weer harder gaan brul len. 't Bosch was vol van z'n stem. En ineens, pardoes viel ie z'n eigen in de rede mee 'n schoon lied, uitgejubeld mee alle blijschap, die opeens in 'nen mensch kan losbreken, als 'n zon na den storm. Herman rende van den eenen sloot in den andere. Snuffelde achter 't spoor van eekers, groef voorraadschuurkes op, mee eikels en beukenoot van die dierkens, stormde nou en dan mee z'n onbehouwen kracht en steuvige ren als 'n windvlaag deur 't korte hout. Den Kleinen Dré liep zwijgend naar 't Voorjaar te speuren, gluurde nou en dan deur z'n dikke, lange wimpers naar „dieën" gek ken Vic", zoog op grasspierkes, en docht van alles 't zijne. Ik smoorde m'n pepke, had pla- zier in dieën Vic, die ons schoone bosch zou willen opvreten mee schil en doorns! „Vic." „Drré!" „We gaan nou 'n kom Zondagschen koffie mee koek gebruiken bij Trui!" „Pracht-inspiratie, Dré!" Toen sloeg ie 'nen arm om den kleinen Dré z'nen schouwer. „Luister, Drré! Vergeet van alles wat ik gezegd heb, negentig prrocent! Maar onthou: werken! Werrken! Dat is leven. De rrest...? Nutteloozer dan 'n schoonen sak doek! Meiden vrouwen nul! Neen, Er ger! Je raakt er je geld mee kwijt, aan advo caat-echtbreker! Je raakt er je ziel aan kwijt als je niet oppast! Ja, je oogen ver...! Want je ziet de zon niet meerr!" „En Wieske dan?" zee den brak: „moe der? En Opoe??" Amico, ik genóót! Langzaam glee den Vic z'nen arm van den Dré z'nen schouwer. We stonden weer efkens stil. Vic keek naar den grond. Twee vingerdiepe rimpels boven z'n neus, in 't rose veurhoofd. ..Hjazee-t-ie: „Wieske en Trui. En mijn Hanneketja...! En andere Wieskes, en andere Moederkens en Truien en Hanne- kens...!" Toen keek ie mee 'n bietje toegenepen oogen naor mij. Ik knipte 'n oogste naar 'm. Eigens had ik 'm al 'ns veur dat „raadseltje" gesteld!En nou, sodepatat, nou kwam den kleinen Dré mee dat Vic-probleem op de proppen! Pienter baaske. Maar den Vic bleef veul seerjeus. Z'n kaken knaauwden. „Drré!" zee-t-ie eindelijk en hij lee weer één hand op m'n baaske zijnen schouwer: ..Dré vergeet élles maar, wat ik gezegd heb. Die tien rresteerende prrocenten ook! Hou veel van je Wieske, van je Opoe en God geve dat je gelukkig worden mag!" „Zijde gij nie gelukkig, meneer Zonneveld?" vroeg m'n oprechte baaske. „Eh... jewèl! Kijk, 't zit zóó, zie je!" En toen sprak ie zoo seerjeus teugen den kleinen Dré, of ie teugen 'nen grooten mensch sprak: ,,'t zit zóó: we krijgen van Onzenlievenheer allemaal dót, wat we noodig hebben, om ons doel te bereiken! Ik moet het doen, met den harden arbeid van de kunst! Ik sta recht streeks in Zijn dienst daarom! En bij dien zwaren, moeilijken arbeid, weet je wel donker licht schilderen, kan ik hoog stens 'n zwijgenden hond gebruiken! Zóó ben ik gelukkig in die taak. Probeer jij het te worden als je Opoe met 'n Truike later! En denk dan nog 'ns, als je voorbij 't boschhuis komt, aan Vic Zonneveld, die zelf het Licht moest maken om er gelukkig in te kunnen zijn. En kuier jij liever door den Zonnedag van God zelf, amen!" Hij keek me toen elfkens aan. Ik knikte en zee: „en nou naar Trui d'r koffie en koek, jongens!" Als we uit de bosschen kwamen, lagen de velden in éenen witten zonneglorie. De warmte kroelde in onzen nek. In dezen stillen rust van 't vroege voor jaar lag daar den blanken Zondag over ons dorpe. Twaalf slagen gongden uit den kerke- toren trillend deur den puren hemel. Den kleinen Dré liep te stoeien mee Her man. „Hoe lang zijt ge nou alleen, Vic?" „Vijftien jaren." „Enne... waar... zit... eh... zij?" „Amerika.' „Allee...! Eh da's toevallig! Alles van jou gaat naar de nieuwe waereld!" „Alles... van mij?" „Ja! Oew schilderijen toch ook!" „Oh, bedoel je 't zoo? Jawèll! M'n schilde rijen..., die... zijn... man... mij! „Hoe eh hoe witte gij, dat zij in Ame rika zit, Vic?" „Ze correspondeert met Hanneke." „Allee! Daar ben 'k blij om!" „Waarom." „Zoo maar. En... en veur Hanneke, ee?" „Oem. Ehum. Den koffie zal smaken, Dré!" „Vic, nog één vraag?" „Mja." „Is... is ze, is ze daar nog bij... oem...?" „Nee! Ze is al jaren... alleen!" „We zijn er, Vic! Kom we gaan achter langs". Den kleinen Dré stond vrede te bewerken tusschen Blek en Herman. Trui wachtte mee 'n stuursch gezicht. Want we waren wat laat. En haar mee den Zondagschen koffie laten zitten, da's da's vreed! Maar als ik zee, dat we 'm in 't bosch al geroken hadden, dat den Vic er naar snakte en zoo dan snee ze den koek dubbel zoo dik dan anders, beboterde 'm, dat ge 'r water van in oew tanden kreeg en kwam mee heur weldaen veur den dag als 'n Koningin zoo fier. „Truike", lachte den Vic: „da's geen koffie- met-koek meer. zooals gij 't klaarzet, da's 'n stilleven, geschilderd met het goud uit den honing en het licht uit de voorjaarszon!" Trui glom! „Eet maar op, daar is genogt," zee ze snibbig. Want als ze stiekum gevleid is, snibt ze altij...! Maor 'r oogen verrajen haar toch! Kom, ik schei er af. 'k Mot tóch 'ns mee Hanneke zien te pra ten...! Ge kunt nie weten .amico...! Dien kleinen Dré heeft dieën Vic zóó on- schuldig-pienter te grazen gTiad, da'k..., afijn, ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré m en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. Hernieuwd, duikonderzoek aan gevraagd. Hoe stonden de sluizen bij de groote oliebun kers? Het voor-onderzoek door het parket inza ke de „Van der Wyck"-ramp, is thans, zegt de N.R.Crt., zoover gevorderd, dat het ver hoor, voor zoover het de état-major betreft, welke tijdens dien ramp dienst deed, over enkele weken kan worden afgesloten. De indiening van de rapporten van ge- tuige-deskundigen zal echter nog eenigen tijd vorderen. Het onderzoek is thans meer gericht op hetgeen destijds in de machine kamer geschiedde, ten einde na te gaan, of er, behalve de beide open staande patrijspoorten, eventueel an dere oorzaken van de ramp zijn aan te wijzen. Daarom werd ook aan het departement der marine officieel ver zocht het duiker-onderzoek te hero penen, onder meer om den stand der sluizen bij de groote olie-bun kers na te gaan. Een antwoord van het departement is nog niet ontvan gen. Als getuige-deskundigen zijn aangezocht Ir. Goedkoop van het marine-etablissement te Soerabaja, ir. Carpentier Alting van het kantoor voor scheepvaart, inspecteur de Witte van hetzelfde kantoor, laatstgenoem de speciaal voor machinekameraangelegen heden. Te Wageningen zullen sleep- cn tank proeven met een model van de „Van der Wyck" worden genomen. Het ligt verder in de bedoeling, na afloop van den Westmoesson zulks teneinde de weersomstandigheden, waaronder de ramp plaats greep, zooveel mogelijk te benaderen met een K.P.M.-schip proeven te nemen met openstaande patrijspoorten bij een lig ging zooals de „Van der Wyck" deze ver toonde. Dit zal geschieden teneinde vast te stellen of het mogelijk is dat zeewater door de poorten binnendringt, hetgeen door vele insiders ernstig wordt betwijfeld. Het schip, dat hiervoor zal worden aangewezen, zal waarschijnlijk de „Melchior Treub" zijn. Voor de tweede maal een extra contingent vastgesteld. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand voor de tweede maal een extra contingent van in totaal 100.000 kg. heeft \astgesteld. Het aandeel van Nederland hier in bedraagt 2TA%. De betreffende hoeveel heid moet eveneens uiterlijk op 28 dezer in België worden ingevoerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8