dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Koloniale eischen gehandhaafd Eden afgetreden Oostenrijks onafhankelijkheid niet uitdrukkelijk erkend Nimmer^ meer terug naar Genève Franco herovert Teruel Toenaderingspolitiek tot Italië de oorzaak 21 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8239 Scherpe aanval op de buitenlandsche pers HITLER Geysendorffer met de „Parkiet" naar Cura^ao Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi SPANJE Verschil van meening met Chamberlain HELDERSCHE COURANT k0NINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der UUg.MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Hitier stippelt zijn toekomstige politiek uit Gistermiddag heeft de Führer en Rijkskanselier, Adolf Hitier in de Kroll-Opera te Berlijn voor den Rijksdag een /redevoering gehouden, waarnaar ongetwijfeld niet slechts het Duitsche volk, maar vrijwel geheel de wereld heeft ge luisterd. Reeds Zaterdagavond hadden verschillende koffie huizen, bioscooptheaters en andere openbare gelegenheden door plakkaten aangekondigd, dat in hun lokalen geluis terd kon worden naar de radio-uitzending. Van tien uur 's ochtends af was er een groote trek naar de wijk der regeeringsbureaux, naar de Wilhelmplatz, de Wilhelmsstrasse, de Hindenburgplatz en de Pariser Platz, zoomede naar de Tiergarten. Duizenden hadden zich daar langs den weg geschaard. Voor het gebouw van de Kroll-opera wapperen de vlaggen van het Derde Rijk. Boven den met frisch sparre- groen versierden ingang van het gebouw staat een groot hakenkruisteeken. Om half twaalf gingen de deuren open. De vestibule en gangen zijn met bloemen versierd. Op kleine lessenaars liggen de presentielijsten. SIMM W - 'i Om 1 uur stipt opent generaal-veldmaar- schalk Goering de vergadering van den Rijksdag en geeft direct het woord aan den I'uehrer. Deze herinnert er aan dat de Rijksdag is bijeengeroepen ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal-socialistische bewind en zegt dan, niet alleen een terug blik te willen werpen in het verleden, maar ook een blik op de toekomst te zullen geven. Met het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme in Duitschland is een keerpunt in het Duitsche lot aangebroken. Vijftien jaar lang had op ons volk de doffe druk gelegen van de groote ineenstorting ui onze geschiedenis, en gedurende dien tijd waren wij het wil- en hulplooze slachtoffer van een internationale overweldiging, die, terwijl zij in naam sprak over democratische idealen van humaniteit,- de onbarmhartig- s.te tuchtroede van een waarlijk duivelach tig eigenbelang op ons volk liet neerslaan. Toen ik op 30 Januari 1933 de rijkskanse larij binnenging, was ik niet de eerste, die geroepen werd het Duitsche volk te redden, doch de laatste, d.w.z.: na mij was er nie mand meer dan op zijn best de chaos. Toen 1,1 ten laatste toch de leiding van het Rijk werd gegeven, gebeurde dat op een tijdstip, dat ook de allerlaatste poging om op ande- re wijze het rijk te redden, was mislukt c" de partij als eenig denkbare factor was overgebleven voor een dergelijke taak. De grootste omkeer in de geschiedenis van volk, de verovering van de staat door dat natiopaal socialisme, voltrok zich zonder ®ok maar de geringste vernietiging van ma- 'eneele goederen en zonder eenig bloedig exces. Ondanks deze waarlijk voorboeld- jooze discipline, welke de nationaal-socialis- t'sche beweging bij de ten uitvoerlegging haar revolutie in acht nam, heeft een x-ekere buitenlandsche pers het nieuwe Rijk ct een vloed van leugens en laster over goten. Deze democratische apostelen, die de staf ^er ons braken, herinner ik aan het groo- e voorbeeld van alle revoluties, toen de guillotine evcnlang haar droevige uitspat- lnRen vierde als thans de rustige opbouw xan Duitschland duurt; of aan die bolsje- s 'stische revolutie, die millioenen en nog 0113 oiillioenen menschen afslachtte, wier bloed bevlekte moordenaars evenwel in toad der democratische instellingen in £°°g aanzien staan? Moet ik herinneren an het bloedbad, van bet Marxistische ge peupel in Spanje, welks slachtoffers vol eis de schattinnen van voorzichtige man- r-n. die zelf uit de landen der democratie- stammen, met een half millioen eerder te laag dan te hoog moeten worden be schouwd? Deze afslachtingen verontrustten de brave democratische gemoederen van de vredes apostelen op onze wereld allerminst. Prestaties op economisch gebied. Toen öp 30 Januari 1933 de overleden Rijkspresident mij het Kanselierschap over droeg, was alleen reeds van economisch standpunt bezien de toestand van het Rijk bijna geheel zonder vooruitzicht. Steeds meer groeide de invloed van hen, die predikten, dat eerst alles vernietigd moest worden, aleer men aan opbouw zou kunnen denken. De cultus der primitiviteit van het bols jewisme vernietigt met doodelijke zeker heid de in de menschen sluimerende krach ten van het streven naar verbetering van het levenspeil en als voorwaarde daarvoor de verhooging van hun arbeidsprestaties. Slechts de moed tot de daad en niet de moed tot praten of tot critiseeren kon ons volk redden. Wanneer het woord van een hardvochti- gen vijand, dat in ons Duitsche volk 20 mil lioen menschen teveel leefden, langzamer hand bijna door de vreeselijke toestanden bevestiging vindt, dan schreeuwt een der gelijk volk niet om journalistieke scriben ten of parlementaire zwetsers, 't schreeuwt niet om commissies van onderzoek, inter nationale debatten, belachelijke volksstem mingen. of naar spreekwijzen van binnen- landsche of buitenlandsche z.g. staatslie den, neen, bet schreeuwt om die daad, die over gezwets en verlegen krantenartikelen heen de redding brengt. (Veel levendige bijval). In zoo'n tijd van nood handelt ook in naam van God niet hij, die met bijbelspreu ken fleurend door het land trekt, doch die zijn gebed den hoogste vorm verleent, welke een mensch met zijn God verbindt: de vorm van den arbeid. Ook het geloof ontslaat niet van de ver plichting zich bij het werk gelijk te schake len met hen, die de redding van epn natie voltrekken. Dat ik evenwel een dergelijk recht had, mocht ik bewijzen door het resul taat van den arbeid. liet economische programma der nati- onaal-socialisten is geen geldprograrn, doch in hoofdzaak een productieprogram. Der halve is het ontoelaatbaar de Duitsche red ding te identificeeren met zwendelachtige valutamanipulaties. Hitier besprak vervolgens zeer uitvoerig de economische resultaten van het nationaal- socialisme, waarbij hij gedetailleerde cijfers gaf. De ontvangsten van het rijk namen toe van 6,6 milliard in 1932 tot 14 milliard in 1937, terwijl zij in 1938 meer dan 17 milliard zullen bedragen. Bij deze resultaten zullen binnen enkele jaren de geweldige extra-re sultaten komen op grond van het vierjaren plan. Wat wil het buitenland eigenlijk? Wat willen tegenover een dergelijke we reldprestatie de „criticasters" in binnen- en buitenland met hun domme kortzichtige op vattingen, het geschrijf van bekrompen of kwaadwillende journalisten of parlementaire nietskunners? Is het tenslotte niet een grap van de wereldgeschiedenis, wanneer men juist, in die ^ndere landen, die .zelf slechts crisis hebben, gelooft, ons te moeten criti seeren en wijze raadgevingen te moeten ver schaffen? Hitier zeide, dat het geboortetal, dat in 1932 voor Duitschland 970.000 bedroeg, van jaar tot jaar is gestegen en in 1937 het aan tal 1.270.000 heeft bereikt. Hoe belachelijk is tegenover deze presta tie de critiek van al degenen, die niets kun nen stellen tegenover het opbouwende werk der nationaal-socialisten dan gestamel van domheid of boosheid. De weermacht. Wij hebben deze Duitsche natie dat wa pen gegeven, dat ons er den waarborg voor biedt, dat de ons bekende bedoeling der boos aardige ophitsing van den internationa len journalistiek aan de grens van het Duitsche rijk een ijzeren stopplaats vindt. Het nationaalsocialisme heeft niet, zooals een kleine internationale scribent misschien meent, op 4 Februari het ministerie van buitenlandsche zaken in Duitschland ver overd. doch het bezit geheel Duitschland sinds den dag, dat ik vijf jaar geleden als rijkskanselier het huis op de Wilhelmplatz verliet, en wel volkomen en uitsluitend. Kr is geen instelling in dezen staat, die niet nationaalsocialistisch is. In dit rijk is ieder nationaal-socialist, die op een of andere verantwoordelijke plaats staat. Iedere instelling van dit rijk staat onder bevel van de opperste politieke lei ding en alle instellingen van dit rijk zijn een in de wil en het besluit dit nationaal- socialistische Duitschkand te vertegenwoor digen en hehhen gezworen het zoonoodig te zullen verdedigen tot den laatsten adem tocht. Ik kan in dit uur niet anders dan die mannen gedenken, die als vertrouwenslieden van de weer macht, van het leger, de marine 't luchtwapen mij hebben geholpen dit bewonderenswaardige instrument op te bouwen. Hitier brengt vervol gens dank namens zichzelf en na mens het Duitsche volk aan gene raal veldmaarschalk Von Blomberg en generaal kolonel Von Fritseh voor hun trouw en loyale arbeid voor het nieuwe Rijk en zijn weer macht, en aan al degenen, die bij de verjonging van ons politieke en militaire leiderscorps hun plaatsen ter beschiking stelden van jonge politieke en militaire krachten. Ik zou het Duitsche volk als zijn gekozen leider op dezen dag één verzekering geven: hoezeer wij ook gesteld zijn op den vrede, hoezeer wij ook gesteld zijn op onze eer en op de onvervreemdbare rechten van ons volk, hoezeer ik opkom voor den vrede, zoo zal ik er ook voor zorgen, dat ons volk nimmer meer zijn instrument zal zien ver zwakken of zelfs ontnemen, dat naar mijn overtuiging alleen in staat is in onrustige tijden de vrede op de veiligste en meest succesrijke wijze te bewaren. Mocht ooit de internationale ophitsing en bronnenvergiftiging den vrede van ons Rijk probeeren te schenden, dan zullen staal en ijzer het Duitsche volk en het Duitsche vaderland onder hun bescherming nemen en dan zou de wereld bliksemsnel zien hoezeer dit Rijk, volk, partij en weer macht, door één geest zijn bezield en van één wil doordrongen zijn. (Zie volgende pagina). De eerste Lockheed Super Elek tra op weg. De K.L.M. heeft het bericht ont vangen, dat haar eerste Lockheed Super Elektra Vrijdag van Bur- bank in Californië naar Curacjao is vertrokken. Het is de „Parkiet", het eerste toestel, dat de Lockheed- fabrieken afleveren voor de K.L.M.- vloot in West-Indië. Gezagvoerder G. J. Geysendorffer vliegt de „Parkiet" over naar de West. De geheele vlucht gaat over een afstand van rond 5500 K.M. Er wordt in een zeer rustig tempo gevlogen, zoodat het toestel waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag op het vliegveld Hato bij Willemstad verwacht kan worden. De vlucht van Californië naar de West is vooral belangrijk ten aanizen van het laatste gedeelte der route, n.1. van Miami naar Curacao. Immers, dit traject werd reeds door de K.L.M. als een van haar ge projecteerde diensten uitgewerkt voor een snelle verbinding met New York. Hiervoor zou dan te Miami aansluiting worden gegeven op een Amerikaanschen luchtdienst. Bijzonderheden over de Super Electra. De Lockheed Super Electra heeft een to taalgewicht van 7710 kg. en ligt in grootte dus tusschen de Lockheed Electra (4762 kg.) en Douglas DC2 8426 kg.) in. Het is een tweemotorige, geheel metalen, vrijdragende eendekker en heeft een span wijdte van 19.95 m., de lengte is 13.40 m. en de hoogte bedraagt, wanneer het vliegtuig op den grond staat, 3,50 m., het vleugelop pervlak bedraagt in totaal 51.2 vierkante me ter. In tegenstelling tot de laagdekkers, de Douglasvliegtuigen en de Lockheed Electra, is de Super Electra een middendekker, waar bij de vleugel dus niet aan de onderzijde van den romp is aangebracht, doch hooger. Hierdoor kwam aan de onderzijde van den romp een ruimte voor vracht vrij, zoodat het boven in den vleugel gelegen rompgedeelte uitsluitend voor stuurhut en passagiersver- blijf kon worden ingericht. Het vliegtuig heeft een hooge vleugelbe lasting, waardoor groote snelheden mogelijk gemaakt zijn. Dit brengt echter mee, dat de start- en landingssnelheden dan eveneens be langrijk hooger worden. Dit nadeel is evenwel met succes onder vangen door toepassing van de „fowler flap". Ter vermindering van den landingsuit loop en om steil inzweven van een vlieg veld mogelijk te maken, zijn de moderne vliegtuigen voorzien van landingsklappen. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Noordelijke riet tingen, meest zwaar bewolkt met eenige kans op regen aanvankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Vrij zacht met af en toe regen. NA HELDHAFTIGE VERDEDI GING GEVALLEN. Uit Saragossa wordt vernomen, dat de troepen van Franco gisterochtend Teruel hebben omsingeld en de bui tenwijken zijn binnengedrongen. Andere colonnes zetten hun weg voort naar Sagimto. Het blijkt wel uit de berich ten dat de laatste sprong der rechtschen tot verbitterde gevechten aanleiding heeft gegeven. De verdedigers van Teruel lieten zich ter plaatse doo- den. De regeeringstroepen schijnen groote ver liezen te hebben geleden. Volgens inlich tingen uit (rechtschen) bron zijn de 67ste internationale divisie alsmede drie andere internationale brigades volkomen vernietigd Ook actie aan andere fronten. Ook aan de andere fronten is de strijd weer met hevigheid ontbrand. Alleen te Estramadura is het vrij rustig. In het Noorden der provincie Guadalaraja heeft 'n hevig artillerie-duel plaats gevonden. Weer hebben de rechtschen Sagunta gebombar deerd en ook Saragona is bestookt. Miaja onderscheiden. Generaal Miaja, de linksche bevelhebber is het grootkruis' van het Spaansche roode kruis verleend, voor zijn humaan optreden tijdens den wereldoorlog. Reeds in ons blad van Zaterdag wezen wij op enkele teekenen, wel ke er op duiden, dat Engeland een fijn diplomrtiek spel speelde, tenein de het dreigende* overwicht van Duitschland in Midden-Europa te remmen. Wij spraken toen de meening uit, dat Londen zich wel eens met Rome zou kunnen verstaan en daardoor het Stres a-front herstellen. Deze voorspelling is wel zeer spoe dig door de feiten achterhaald, want thans st at onomstootelijk vast dat Londen contact heeft gezocht en ook verkregen met Mussolini en voorstel len heeft gedaan, welke een alge- heele wijziging in de politieke con stellatie van ons werelddeel kun nen inleiden. Wij moeten hierbij de nadruk leggen op het woordje „kunnen", daar veel zal af hangen van de mate waarop de Duce de banden, die hem met Berlijn binden, wil verslappen. In beide landen, zoowel in Italië als En geland, zijn de regeeringen Zaterdag en Zondag in spoedvergadering bijeen geweest en als beste bewijs, hoe ernstig de zaak van Britsche zijde wordt opgevat, moge blijken, dat Chamberlain zijn populaire mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft laten vallen. Dit is begrijpelijk, daar Eden in Italië ontzettend gehaat is en dus moeilijk de on derhandelingen, welke tot een pact van vrede en verzoening moesten leiden, kon voeren. In zijn ontslagbrief gewaagt Eden van verschillen van opvatting tusschen hem en den minister-president, Chamberlain, ten aanzien van een besluit, dat op zichzelf van groot belang en in zijn gevolgen ver strekkend is. Ik kan, zegt hij, het parlement een poli tiek, waarmede ik het niet eens ben, niet aanbevelen. Verdere kabinetswijziging. Het is thans nog niet zeker of Eden's af treden nog meerdere ministers zal meeslee- pen. Als zijn opvolger wordt genoemd Lord Ha ll fax.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1