Hitler's toekomstige politiek R A DIO Postvlucbten op Indië Vervolg van de voorpagina Katholieken tegen nationaal socialisten Weer een „Lutine"- schatgraver Wanordelijkheden te Weenen Ongelukkige Ifaliaansche vliegtuigen Luchtmijn kan in vijf minuten Columbia vernietigen Russische poolexpeditie aan boord van de ijsbrekers Japanners steken de Gele Rivier over „Verdwenen" Rus spreekt de radio voor Weer wepenopslaaplaats in Frankrijk ontdekt Een ton voor Artis Proces Niemoeller Duitsche legervliegtuigen in Friesland geland Staking bij van Heek PROGRAMMA Hitier behandelde in het vervolg van zijn rede: Het koloniale vraagstuk. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid de productie nog verder op te voe ren, zeide de Führer: wat wij ook met een dergelijke vergrooting der Duitsche pro ductie bereiken, dit zal de mogelijkheid waarbinnen het Duitsche volk moet leven, niet terzijde kunnen stellen. Daarom zal van jaar tot jaar de eisch om dat koloniale bezit sterker naar voren komen, dat Duitschland niet eens aan andere mogend heden heeft ontnomen en voor die mogend heden thans zakelijk zoo goed als waarde loos is, doch voor ons eigen volk onontbeer lijk blijkt te zijn. De Volkerenbond. Wij zijn uit den Volkenbond, omdat wij niet gelooven. dat hij een instituut van het recht, doch eer een instelling voor de verdediging van het onrecht van Versail- les is en wij zullen zelf onze weg temid den der internationale tegenstellingen zoe ken. Mandsjoekwo erkend. Ik heb thans besloten ook in dit geval de noodzakelijke historische vereischte wijzi ging aan te brengen. Duitschland zal Mand sjoekwo erkennen. Het rijk is ook thans economisch noch po litiek ais geïsoleerd te beschouwen. Tegen over een enkelen staat hebben wij niet ge probeerd een vérhouding te zoeken en wen- schen wij ook niet in nauwer verhouding te komen: Sovjet Rusland. Wij zien in het bolsjewisme, meer nog dan vroeger, de incarnatie van de menschelijke vernielzucht. Indien deze leer zich nu territoriaal tot Rus land zou begrenzen, zou daarover ten slotte nog te praten zijn. Helaas evenwel probeert het Joodsch-inter- nationale bolsjewisme, van zijn Sov jet broedcentrale uit de volken der wereld inwendig uit te hollen, de maatschappelijke ordeningen ten val te brengen en de chaos te zetten op de plaats van de cultuur. En hier zijn wij onverbiddelijke vijanden. Hieruit vloeit ook onze verhouding met Japan voort. Ik vrees, dat een Japansche nederlaag in Oost-Aziö Europa of Amerika nooit ten goede kan komen, doch uitslui tend het bolsjewistische Sovjet-Rusland. Ik acht China moreel of materieel niet sterk genoeg om uit eigen kracht te kunnen •standhouden tegen een, bolsjewistischen stormloop. Ik behoef niet te verzekeren, dat wij al len den wcnsch hadden en hebben, dat tus- schen de beide groofe Oostaziatisehe vol ken weer een toestand van rust en eindelijk van vrede moge intreden. De strijd in Spanje. Evenmin als Duitschland nog territoriale belangen, in Oost-Azië heeft, evenmin heeft het die in Spanje. De Duitsche regeering zou even wel in een bolsjewiseering van Spanje niet alleen een element van verontrusting van Europa zien, doch ook een verstoring van het Euro- peesch evenwicht. Wij zijn daarom gelukkig, aldus Hitier dat ons anti-bolsjewistische standpunt ge deeld wordt door een derden staat. De Duitsch-Italiaansche verhouding is geba seerd op het bestaan van gemeenschappe lijke opvattingen op bet gebied van bet le ven en den staat, zoomede op een gemeen schappelijke afweer van de ons bedreigende internationale gevaren. De verbinding van beide staten met Ja pan vormen de geweldigste hinderpaal voor een verder doordringen van de Russisch- bolsjewistiscbe macht. In do laatste jaren werd heel vaak gespro ken over tegenstellingen tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Duitschland anderzijds, en er werd nog vaker over ge schreven. Het is mij niet duidelijk, waarin deze tegenstellingen wel moeten liggen. Naar wij hopen is met den terugkeer van het Saargebied de periode van Fransch—Duit sche territoriale geschillen definitief geslo ten. Duitschland heeft ook met Engeland geen geschillen, zij het dan ook koloniale eischen. Het eenige, wat de samenleving met deze staten vergiftigt en belast is een maar al te onverdragelijke onhitsing van de pers, die in deze landen wordt gevoerd. Ik begrijp niet, dat in deze landen geen wettelijke moge lijkheden bestaan een einde te maken aan de leugens en laster, want het betreft hier toch niet particuliere aangelegenheden, maar problemen van de samenleving der volken en Staten. In de reeks dezer journalistieke misdaden behooren ook de bewerin gen, dat Duitschland en Italië het er over eens zijn geworden Spanje te verdeelen, of een zeer recente lage vervalsching, dat Duitschland en Japan een overeenkomst zouden heb ben getroffen zich gemeenschappelijk het Nederlandsche koloniale bezit toe te eigenen. Kan men hier nog spreken over een eerbaar bedrijf? Zijn dat geen aanstichters en ophit sers tot oorlog van de ergste soort? De Britsche regeering wenscht bewape ningsbeperking of een verbod bommen te werpen. Ik heb dat zelf eens voorgesteld, al leen stelde ik toen ook reeds voor, dat het belangrijkste is de vergiftiging van de open bare meening der wereld door lage persarti kelen te verhinderen, Verdere versterking der macht. weer- Aangezien de internationale persophitsing natuurlijk niet als een element van kalmee ring, doch als een van het in gevaar bren gen van den vrede der volken moet worden opgevat, heb ik ook besloten over te gaan tot verdere versterkingen der Duitsche weer macht. Deze maatregelen zijn sinds 4 Fe bruari van dit jaar gaande en worden snel en vastberaden ten uitvoer gelegd. De Duitsche minderheden. Wij zijn gelukkig, aldus de leider, met de meeste staten, die aan Duitschland grenzen, normale en ten deele ook vriendschappelijke betrekkingen te kunnen onderhouden. Wij zien evenwel ook omgekeerd de smar telijke gevolgen van de door de waanzinnige daad van Versailles door elkander gewor pen Europeesche landkaart veroorzaakte economische en bevolkingspolitieken toe stand. Slechts twee der aan onze gren zen liggende staten omvatten reeds een massa van meer dan tien mil- lioen Duitschers. Zij zijn tegen hun eigen wil door de vredesverdragen verhinderd in een vereeniging met het rijk. Dit is op zichzelf reeds smar telijk genoeg. Over een ding mag in onze oogen echter geen twijfel bestaan. De staatsrechterlijke scheiding van het Rijk kan niet leiden tot een losma king van volkspolitieke rechten dwz de algemeene rechten op een zelf beschikking van het volk, welke overigens in de 14 punten van Wil- son plechtig zijn verzekerd als voor waarde voor den wapenstilstand. Op den duur is het voor een wereld- mogendheid. die zich van zichzelf bewust is, onverdragelijk volksge- nooten te weten op een plaats waar hun wegens hun sympathie of hun verbondenheid met het volk, zijn lot en zijn wereldbeschouwing voort durend het ergste leed wordt berok kend. De Oostenrijksche kwestie. Overgaande op de Oostenrijksche kwestie merkte de Fuehrer o.m. op: de moeilijkhe den, die zich bij de tenuitvoerlegging van het verdrag van 11 Juli hebben voorgedaan dwongen ertoe een poging te doen misver standen en hindernissen voor een defini tieve verzoening terzijde te stellen. Want het was duidelijk, dat een op zichzelf ondragelijk geworden toestand op zekeren dag gewild of niet gewild de omstandigheden zou hebben kunnen ontwikkelen voor een zeer ernstige catastrofe. De gedachte en de bedoeling bij de uitnoo- diging aan Bondskanselier Schuschnigg waren een ontspanning in onze betrekkin gen teweeg te brengen door 't naar zijn op vatting en wereldbeschouwing nationaal- socialistisch denkend deel van het Oosten rijksche volk binnen het kader der overi gens geldende wetten, gelijke rechten te geven, zooals ook andere staatsburgers die hebben. De Fuehrer dankt den. Oostenr. bondskan selier, dat hij ernaar streeftde tezamen met hem een weg te vinden, die „even zeer in het belang der beide landen als in het belang van het geheele Duitsche volk, ligt, van dat geheele Duitsche volk, welks zonen wij allen zijn, geheel om het even waar in ons vaderland onze wieg staat." Ik geloof, dat wij daarmede ook een bij drage hebben geleverd voor de Europeesche vrede. Die democratische burgers ter wereld die geen gelegenheid voorbij laten gaan om op te hitsen tot oorlog, zijn boos en ver toornd geworden over dit werk van over eenstemming. Daarom kan met recht wor den aangenomen, dat het goed en juist is. De rijkskanselier besloot met de bede tot God, dat hij ook in de volgende jaren zijn zegen moge geven, „omdat hij ons zoowel voor iedere verkeerde hoogmoed als voor iedere laffe onderworpenheid beware. Dat hij ons de juiste weg moge doen vinden, dien Zijne Voorzienigheid aan het Duitsche volk heeft toegebracht, en dat hij ons steeds den moed geven 't rechte te doen en nimmer toe te geven of te wijken voor ge weid en voor gevaar". Nationaal socialisten weren zicli De burgerwacht in actie. De arbeidersklasse vertrouwt de zaak niet. Gisteravond is het te Weenen vrij onrus tig geweest. Ongeveer half tien trok een stoet van duizend studenten door de. stad, schreeuwende „Heil Hitier, Sieg Heil"! Zij betoogden ten gunste van de aansluiting. Op enkele passen van het gebouw van het vaderlandsche front stuitten zij op een hon derdtal manschappen van de burgerwacht Toegejuicht door het publiek voerde de burgerwacht, gesteund door de politie een krachtige charge uit, waarbij harde klap pen vielen. Ook elders waren de nationaal- socialisten rumoerig. Te Insbrüek is een groote betooging gehouden van Hitier. Hier deden zich geen ongeregeldheden voor. Ook te Graz werd betoogd. Hoe de arbeiders reageeren. lederen dag worden betoogingen gehouden door de arbeiders in verband met het terug- keeren van de nationaal-socialisten in het politieke leven. Gisteren heeft de. werklie denorganisatie van het vaderlandsche front te Linz een telegram gezonden aan Schusch nigg, waarin wordt verzekerd, dat zij soli dair is met ieder, die de zaak van de waar digheid en de onafhankelijkheid van Oosten rijk tot de zijne maakt. De werklieden or ganisatie van het Vaderlandsche front te Weenon heeft over de komende dagen in alle districten vergaderingen belegd om den toestand te hespreken nu de nationaal-soci alisten gelijke rechten hebben gekregen. De algemeene toestand. Officieel blijft men alles doen de bevol king te verzekeren dat de besprekingen te Berchtesgaden in het belang van het va derland zijn geweest. Er is geen sprake van, zoet de minister van buitenlandsche zaken, dat Oostenrijk een anderen weg zal inslaan op buitenlandsch politiek gebied: Met de groote amnestie is bijzondere spoed gemaakt weer zijn enkele gevangenen vrijgelaten. Overigens schijnt het niet de bedoeling te zijn over te gaan tot een massale terug- koer van Oostenrijksche emigranten uit Duitschland. Otto van Habsburg de troon pretendent, die in België vertoeft heeft ver klaard boven de partijen te willen staan, maar nimmer afstand te zullen doen van zijn rechten. Felle aanklacht van schop van Munster, den bis- Mislukte recordvlucht Kaapstad- Genua? Gisteren zijn de overblijfselen van een Vega Gull vliegtuig en de lijken van de drie inzittenden gevonden door een grenspatrouille in de nabij heid van de kust in de woestijn op 130 mijl afstand van Cairo. Men gelooft, dat hier de oplossing ligt van de mislukking der Italiaan- sche poging tot een recordvlucht naar Kaapstad vanaf Genua. Vijf dooden bij vliegtuigongeluk. Een tweemoforig Italiaansch vliegtuig, dat deelnam aan de Sahara-Rallye, is nabij Ro me neergestort. De viif inzittenden kwamen om het leven. In alle kerken van het bisdom Munster is Zondag van den kansel een herderlijk schrij ven voorgelezen van Z.H.E. den Bisschop van Munster Clemcns August Graaf von Galen. „t>. rjr. 'ïOOV V Het schrijven behelst o.m. nage noeg de geheele Kerstrede van Z.H. den Paus, welke in Duitschland niet gepubliceerd mocht worden en waarin de klacht wordt uitgespro ken, dat de kerk in Duitschland wordt bestreden. Geprotesteerd wordt tegen de beschuldi ging als zou de kerk op geheime instructies van Rome aardsche politieke macht nastre ven. Mgr. van Galen verwijt voorts op heftige wijze de nationaal-sociaiistische leiders het onderwijs te willen ontkerstenen. Dat is in wezen een miskenning van de rechten van God en van de Kerk, een smadelijk inbreuk maken op ieders gewetensvrijheid, een aan tasten van de bij de wet gewaarborgde rech ten der Duitsche burgers, aldus Z.H.E. De prelaat vervolgt: Wanneer wij accoord gingen met een opgedrongen beginsel: „Het heden voor den Staat, het hiernamaals voor de kerk", zou zulks de vernietiging der kerk beteekenen. Doch, zoo besluit het herderlijk schrijven, wij kunnen ons nauwelijks in het openbaar tegen den tegen ons ingebrachte laster verdedigen: onze kranten staan niet meer te onzer beschikking en in openbare vergaderingen mogen wij onze meening niet zeggen. De uitvinder van de luchtmijn, de Amerikaan, Barlow, waarover wij in ons nummer van Zaterdag schre ven, heeft verklaard, dat 1.200 bom bardementsvliegtuigen, die naar hij zeide gekocht konden worden voor den prijs van een superslagschip, door het gebruiken van luchtmijnen een gebied van de grootte van het district Columbia in vijf minuten zouden kunnen verwoesten. De ope raties zouden volvoerd kunnen wor den van een hoogte van 4.500 tot 6.000, buiten het bereik van het krachtigste luchtafweergeschut. Wetenschappelijke arbeid vol tooid. Omtrent de redding van Papanin en zijn metgezellen wordt nog vernomen, dat alle vier gezond en wel aan boord van de ijs- brekers zijn gekomen. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog, hoewel men weet dat al het wetenschappelijke materiaal eveneens aan boord van de ijsbrekers is gebracht. Men herinnert eraan, dat de ijsbrekers met behulp van dynamiet hun weg moesten banen naar het kamp van de Poolreizi gers. Drie maanden hebben Papanin en zijn metgezellen doorgebracht op hun ijs schots, Een duurgekochte overwinning Tsjang Kai Sjek voor de ra dio. Nieuwe reorganisaties in het Japansche leger. Na verwoeden strijd zijn de Japanneesche troepen erin geslaagd de Gele rivier langs den spoorweg Peiping-Hankau over te ste ken. Tsingtsjau en Tiafeng worden thans rechtstreeks bedreigd. De Chineezen hebben een der beroemdste bruggen, een vijf kilometer lange spooibiug tusschen Peiping en liankau opgeblazen. Twaalf Japansche vliegmachines zouden zijn neergeschoten. Volgens een Chincesch persbureau is ook een Japanschcn torpedo jager vernield. In Shanghai duurt de ter reur voort. Weer is een afgeslagen hoofd gevonden met een pro-Japansche mededee- ling er aan bevestigd. Dit is het vijfde hoofd sinds 11 Februari. Tsjang Kai Sjek zegt: den! volhou- Tsjang Kai Sjek heeft gisteren, naar aanleiding van het vierjarig bestaan van de nieuw leven beweging in een radiorede tot volharding aangespoord. De maarschalk wees er op, dat de Japanners slechts een zevende deel van China hebben bezet en zich niet buiten de steden durven te wagen Het Japansch avontuur, aldus Tsjang Kai Sjek mislukt in den grond! Inmiddels heeft de Japansche regcering weer ver klaard enkele reorganisaties aan het front te zullen doorvoeren. Op doelbewust voor waarts trekken volgens een vast omlijnd plan wijst dit zeker niet! Zaterdagavond van tien minuten voor half negen tot half negen heeft de vroegere Rus sische zaakgelastigde te Boekarest, Boetenko, hét woord gevoerd voor radio Roma. Na zijn BOETENKO. avonturen te Boekarest te hebben verteld, zeide hij, dat zijn stem, welke thans door de geheele wereld werd gehoord, ook te Moskou, bevestigt, dat hij zich thans te Rome op houdt. Boetenko heeft vervolgens een aantal bui tenlandsche journalisten ontvangen. Hij wei gerde den persoon te ontvangen, die beweer de secretaris van de Sovjet Russische amba- sade te Rome te zijn. Hij beschouwde- dezen man als een vertegenwoordiger van zijn vij anden. In een steengroeve, nabij het plaatsje An- nct sur Marne, (Frankrijk), in het depar tement Seine et Marne, heeft men een ver laten wapendepot ontdekt, waar zich o.m. bevonden 18 mitrailleurs, 20 machinegewe ren, drie antitankkanonnen, pistolen, gewe ren, ontplofbare stoffen en duizenden pa tronen. Het totale gewicht der wapenen is niet minder dan drie ton. Naar het schijnt is de herkomst van deze opslagplaats ge lijk aan die van de in het Parijsche ge bied in beslag genomen. Eerste honderdduizend gulden bijeen! Het Artis Reddings-Comité deelt ons me de, de eerste honderd duizend gulden te heb ben ontvangen. Vol goede verwachting zet het zijn actie ten bate van Artis voort. „Karimata" zal het probeeren. Naar wij vernemen heeft de gemeenschap pelijke mijnbouwmaatschappij Billiton te Den Haag het plan in studie genomen om met haar tinbaggermolen „Karimata", die op het oogenblik in aanbouw is op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk, de goud- cn zilverschat uit het wrak van de „Lutine'' op te halen. Evenals de „Doejoeng", die verleden jaar naar Indië gesleept is, is de „Karimata" een molen, die bestemd is om voor de kust van Billiton in zee te baggeren. Zijn haggerdiep- te, die grooter is dan die van den „Doe joeng" is 30 M., en zijn afmetingen 75 x 23 M. Deze molen is geheel geconstrueerd op Vertrek van Aankomst t« Ibis Rang. 20 Febr. Singap. 20 Febr (heenreis) Pelikaan Uthene 20 Febr (terugreis) Torenvalk |Basra 20 eFbr. (heenreis) I A'dam 20 Febr. Jodhp. 20 Febr. Bagd. 20 Febr. Napels 20 Febr Alex. 20 Febr. Gier Jodhp. 20 Febr (terugreis) 1 Oehoe (heenreis) I Va,k ISingap. 20 Febr] Rang. 20 Febr. (terugreis) I zeewaardigheid en voor liet baggeren naar tinerts op groote diepte in zee. De molen is zoo sterk geconstrueerd en van een dergelijke groote capaciteit, dat er behoudens onvoorziene omstandigheden naar het inzicht van de deskundigen een goede kans is om de „Lutine" in betrekkelijk korten tijd naar boven te halen. Getuigen worden streng bewaakt. Voor het gerechtshof van Moabit vindt het proces tegen ds. Niemöller voortgang. De geheime politie heeft buitengewoon strenge maatregelen getroffen om te verhinderen, dat iets over het proces naar buiten uitlekt en de wandelgangen van het paleis van Justitie waar het proces gehouden wordt staan onder zorgvuldige bewaking. De ge tuigen worden door politiebeambten verge zeld, die ervoor waken dat zij in contact ko men met de buitenlandsche journalisten. Inzittende militairen In ring gesteld. bewa- Zaterdagmorgen hebben twee Duitsche legervliegtuigen een noodlanding moeten maken te Nieuweschoot in de gemeente Heerenveen. Een derde vliegtuig landde bij Hemrik. Heden zal vanwege het departement van Defensie een onderzoek worden i ngesteld naar de oorzaak van de landing der Duit sche militaire vliegtuigen in Friesland. Tot dan blijven de vliegers en de_ machines onr der hewaking. De vliegers zijn niet in ar rest, maar staan onder controle. Hedenmorgen het werk neerge legd. Naar' aanleiding van een Zatèi"dag door de drie werknemersorganisaties genomen besluit, zijn hedenmorgen de arbeiders van de textielindustrie L. v. Heek en Zonen te Losser in staking gegaan. Om vijf uur ging van do eerste ploeg vijftig man, slechts zes man de fabriekspoorten binnen. Er was een groote politiemacht op de been. Er de den zich echter hoegenaamd geen ongere geldheden voor. DINSDAG 32 FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jonny Kroon's Ensemble en gramofoon muziek. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 1.00 Het Omroeporkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vervolg concert. 2.45 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, gramo-" foonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Schaakles. II.00 Berichten ANP, Georg Frank's orkest. 11.3512.00 A. Spezialetti's Italiaansch Dan3- orkest, Hilversum n. 301 m. KRO-Uitzending. 8-009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (Om 1-00 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Orkest. (Om 5.45 felicitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Lekenapostolaat". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. (9.009.15 gramofoonmuziek). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Juan Marcu en zijn Roemeensch orkest. 11.0012.00 Gramfoonmuziek,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2