TEM VAN RZAN Corrupt burgemeester van omkoopbaarheid vrijgesproken De tuooelbonw (e Rotterdam vordert 01 jEDGAR RICE j IBURROUGHSÏ i i Koplichten motorrijtuigen Glijdende vrachtauto grijpt twee wielrijders Laffe overval bij Oterleek Wegens verduistering veroordeeld Hoog bezoek op Huize Doorn Ring zat 15 jaar in de bagger Hij knoeide met tientjes Drente, Groningen en Friesland verduisterd DOOR No. 5. Het schip voer enkele weken over de ooceaan, zonder dat Tarzan, die geboeid ln het ruim zat, wist dat ook zt)n vrouw aan boord was. Alleen hoorde hij zo nu en dan zijn zoon huilen, welk geluid hem door het hart sneed, omdat hij machteloos was, de kleine te helpen. Ook Lady Jane verging het niet beter. Op een morgen, toen het schip langs het „Jungle-eiland" voer, besloot Rokoff zich van Tarzan te ontdoen. Hij liet hem door drie matrozen aan het dek brengen en met de revolver ln de hand dwong h(j Tarzan van boord te gaan ln een roeiboot, waarin twee leden der bemanning eveneens plaats namen. Zij brachten Tarzan naar het strand. Een der mannen overhandigde Tarzan, toen deze op het strand stond een briefje van Rokoff, waarna ze weer naar het schip terugroeiden. Aan boord van de „Kinsaid" stond Rokoff met het zoontje van Tarzan boven zijn hoofd, terwijl het kindje naar zijn vader wees en riep: „Daddy! Daddy!" (Nieuwe spelling.) Een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden. Het Haagsche Gerechtshof wees arrest in de strafzaak tegen den oud burgemeester van Ouddorp, den 46- jarigen G. J. F. G. du S., die wegens verschillende knoeierijen in zijn functie van burgemeester gepleegd, door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld is tot een gevangenis straf van zes maanden, van welk vonnis de procureur-generaal beves tiging heeft gevorderd. Verscheidene gevallen van omkoopbaar heid en verduistering waren hem ten laste gelegd. O. a. had du S. als burgemeester geld aam genomen voor het verschaffen van gunstige inlichtingen over zekeren M. Pijl, die in Ouddorp een filiaal van Albert Heyn kon krijgen en voorts zou hij den caféhouder van den Doel aan een bedrag vah f 15 ge holpen hebben, welke deze noodig had voor het betalen van een vergunningsrecht, waar voor van den Doel als tegenprestatie een be drag van f 60 van de rekening van den bur gemeester afschreef. Ten aanzien van deze kwestie heeft de rechtbank den burgemeester vrijgesproken. Ook zou du S. zich verschillende gelden, welke hij in zijn functie van burgemeester onder zich had, verduisterd hebben. Het be trof hier gelden van een stichting, bestemd voor bijslag op pensioenen en ongevallen- renten, welke de burgemeester aan de recht hebbenden moest uitbetalen. Later, toen de zaak echter al aan het rollen was, heeft hij deze gelden terugbetaald. Na het vonnis van de rechtbank is de burgemeester uit zijn ambt ontslagen. Het Gerechtshof heeft het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank vernietigd en, op nieuw recht doende, den oud-burgemeester ook vrijgesproken van omkoopbaarheid in de zaak Pijl en van verduistering van aan hem als ambtenaar toevertrouwde gelden. Wegens verduistering (niet als ambte naar) legde het Gerechtshof een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden op, o.m. overwegende, dat verdachte inmid dels zijn ambt als burgemeester heeft ver loren, dat de verduisteringen reeds gerui- men tijd geleden gepleegd zijn en dat uit eindelijk door die verduisteringen niemand schade heeft geleden. Moeten van 1 Jan. a.s. af goedgekeurde soort zijn. van Naar aanleiding van eenige minder juis te in de dagbladpers opgenomen berichten, kunnen wij het volgende mededeelen. Met ingang van 1 Januari 1939 zullen de koplantaarns van motor rijtuigen, voorzoover zij niet afzon derlijk zijn goedgekeurd, tot een door den minister goedgekeurde soort moeten behooren. De keuringseischen waaraan een lan taarnsoort moet voldoen, om voor goed keuring in aanmerking te komen, werden bekend gemaakt in de Staatscourant van 13 en 14 Augustus 1937. Door den minister van Waterstaat zijn reeds 9 soorten (31 ty pen) van koplantaarns goedgekeurd. De automobilist, die weet dat zijn tegenwoordi ge koplichten niet aan de wettelijke voor schriften voldoen (b.v. ook in gedimden toestand verblindend zijn), zal dus koplan taarns (of inbouwreflectoren) van een reeds goedgekeurde soort reeds thans kunnen aanschaffen. Hij verkrijgt daardoor de ze kerheid dat zijn koplantaarns, mits op de juiste wijze geplaatst ook in de toekomst aan de wettelijke eischen zullen voldoen. Benige wijziging in de eischen ligt thans niet in het voornemen. Vader ernstig, zoon licht gewond. In Niezijl, gemeente Grijpskerk (Gr.) is gisterochtend om negen uur een ernstig auto-ongeval geschied. Een Friesche vracht wagen, die aldaar moest uitwijken voor een G.A.D.O.-bus, is door de gladheid van den weg naar den berm van den weg gegleden. Op dat oogenblik bevonden zich op het rijwielpad drie wielrijders. Twee van hen, de 58-jarige heer Hoek en zijn dertienjarige zoon Jan, wonen de te Kommerzijl, werden door den wagen gegrepen. De heer Hoek werd ernstig gewond. Hij heeft o.a. een hersenschudding en zware hoofdwonden opgeloopen. Nadat hij door twee doktoren voorloopig verbonden was, is het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. Zijn zoon be kwam lichte verwondingen en kon, na ver bonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. De derde wielrijder bekwam geen letsel. Tegen den chauffeur is proces vei-baal op gemaakt. Kroonprins Paul van Grieken land. met zijn echtgenoote gear riveerd. Gisterochtend om acht uur zijn kroonprins Paul van Griekenland en Prinses Frederlke Louise van Brunswijk, die kort geleden in het huwelijk zijn getreden, met den nacht trein uit Berlijn te Amersfoort aangekomen. Op het perron werden zij begroet door den hofmaarschalk van den Duitschen ex- keizer. Aanwezig waren voorts kolonel van Houten, van de Koninklijke Marechaussée, alsmede de commissaris van politie te Amersfoort. In een gereedstaande auto vertrok men even voor half negen naar Huize Doorn. De eigenaar draagt hem nu ech ter weer. Er wordt in het water van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag sinds eeni- gen tijd gebaggerd. Aan deze kade woont de rijwielhersteller J. M. V., die ongeveer 15 jaar geleden een gouden zegelring in het water liet vallen. Toen hij iemand den weg wees verloor hij zijn ring en de man heeft den baggeraars verzocht bij hun werk op dit kleinood te willen letten. Of zij dit in derdaad gedaan hebben of dat het louter toeval was, dat zij den ring opbaggerden is niet bekend. Maar de ring kwam te voorschijn en wordt, na 15 jaar, weer door den eigenaar gedragen. Hof legt gevangenisstraf van een jaar op. De rechtbank te Rotterdam heeft den 35- jarigen los-werkman J. A. tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het ver- valschen van bankbiljetten van f 10. B. heeft echte biljetten in twee helften gesplitst, deze helften in stukken geknipt en ze op zoodanige wijze weer aan elkaar geplakt, dat hij meer biljetten kreeg, dan er oorspronkelijk waren. De verdediger van verdachte had betoogd, dat men in dit geval niet van „muntver- valsching" kon spreken, hoogstens van snoeien, doch dat was niet ten laste ge legd. Het Hof was echter een andere meening toegedaan en veroordeelde verdachte evenals de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf. Slachtoffer bewusteloos geslagen. In den vorigen nacht heeft aan den Waarddijk, nabij de gemeente Oterleek, een laffe overval plaats gehad, waarbij de 24-jarige J. Snel uit Bergen, die een bezoek aan zijn verloofde te Bovenkarspel had ge bracht, van zijn overjas en colbert jasje, waarin een portefeuille met tachtig gulden was geborgen, werd beroofd, terwijl hem zes messteken werden toegebracht. S. keerde per rijwiel huiswaarts en werd op genoemde plaats door een onbekende aangehouden, die hem om vuur vroeg. Toen S. dit wilde geven, ontving hij een slag, waardoor hij kwam te vallen. Hij geraakte met zijn overvaller in een worsteling, doch deze laatste kreeg hulp van twee andere mannen, die S. een zestal messteken toe brachten. S. werd bewusteloos en toen hij na eenigen tijd bijkwam, ontdekte hij dat hij was beroofd. Al spoedig werd hij opgemerkt door een veldwachter van Oterleek, die hem per auto naar dr. Heringa te Stompetoren vervoerde, waar hem medische hulp werd verleend. De leege portefeuille gevonden. De veldwachter vond later op de plaats van het misdrijf de leege portefeuille en het horloge. Tot nu toe slaagde de politie er niet in de daders op te sporen# Interprovinciale luchtbescher- mingsoefening op komst. Op Maandag 4 April a.s. zal naar wij vernemen met machti ging van den minister van Binnen- landsche Zaken, in Drente, Fries land en Groningen, een interpro vinciale luchtbeschermingsoefening worden gehouden. Deze oefening zal bestaan uit een mid dagoefening, waarbij vooral de berichtge ving omtrent de bewegingen der vliegtui gen aan de onderscheidene gemeenten aan de orde zal zijn, en een avondoefening van 2123.30 uur, gedurende welk tijdvak ten aanzien van het dooven der verlichting, alle maatregelen zullen worden voorgeschreven, die ook bij werkelijk luchtgevaar van toe passing zijn. Het werk aan de Maastunnel te Rotterdam vordert snel. De caisson voor het ventilatiegebouw is in de afgeloopen maand veel gezakt. De vorige maand stak het dek eenige meters boven het maaiveld uit, doch thans is het ongeveer daaronder verdwenen. Hoewel sedert ongeveer een maand de luchtsluizen en materiaalsluizen, welke moeten dienen voor het in- en uitschutten van personen en materialen, waren gemon teerd, zijn deze tot voor kort nog niet als zoodanig gebruikt. Doordat de grondwater spiegelverlaging, welke noodig is voor het ontgraven van de landtunnel, reeds zeer ver was gevorderd, is ook ter plaatse van den caisson het grondwater zoodanig ver laagd, dat het grondwerk langen tijd nog in den droge kon geschieden, waarbij het zand aan de zijde van de landtunnel onder den snijrand door werd weggevoerd. De beide luchtsluizen zijn thans echter geheel bedrijfsvaardig gemonteerd en in werking gesteld. Een eind landwaarts, op de plaats waar later de oprit zal komen, is een aanvang gemaakt met het heien der houten palen, waarop het betonwerk voor dezen oprit zal komen te rusten. Ten behoeve van de tun- nelwerken moet een gedeelte van de Dok laan worden omgelegd, waartoe enkele ge bouwen op het terrein dezer inrichting moe ten worden verplaatst. Behalve met de bovengenoemde voorbe- reidings- en grondwerken is men thans ook begonnen met het eigenlijke bouwwerk op den linker Maasoever. Op de reeds vroeger klaargemaakte tijdelijke betonfundeering is thans een begin gemaakt met de montage van den stalen caisson voor het ventilatie gebouw aan den linker Maasoever, zoodat daar thans eenzelfde beeld ontstaat als de rechter Maasoever eenige maanden geleden te zien gaf. Aan de Ileysche haven is het werk ook belangrijk gevorderd. De nieuwe betonnen sluisdeur, welke in het reeds voltooide nieuwe sluishoofd komt te staan, is thans in aanbouw. Van de drie tunnelstukken, welke in het dok worden gemaakt, is het beschermbeton voor den bodem thans ge reed. NACHTELIJKE STEEKPARTIJ. IN DEN HAAG. In zijn woning in de Van Limburg Sti- rumstraat heeft de politie gisteren den 61- jarigen H. C. M. gearresteerd, die ervan ver dacht wordt in dien nacht om half 2 den 26-jarigen G. S. in de Herderinnestraat met een mes in de borstkas te hebben gestoken. De arrestant is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. FEUILLETON. 49. „En ik wou dat jij kreeg wat jij verdient," zei Peter Cradd dapper. Nu aarzelde hij, en kwam potseling tot de overweging dat er door een tactvolle voorbe reiding niets te winnen viel. „Je spreekt van mijn behoefte aan een vrouw," ging hij voort. „Jij bent er harder om verlegen dan ik. Jij hebt een vrouw ge kregen om mee te leven; ik niet. Waarom ga je haar niet opzoeken?" Peter Cradd had zich op een uitbarsting voorbereid gehouden. Ze bleef uit. Louter van verbazing, scheen Barnslow het spraakver mogen verloren te hebben. Toen hij den mond opende, sprak hij hol. Zijn stem had geen volume. „Mjjn vrouw opzoeken?" herhaalde hij. t.Wat weet jij van haar, Cradd?" „Ten eerste, wat jij me van haar verteld hebt dat je buitenlands met haar huwde en dat ze jouw verliet omdat ze artiste was en zich verbeeldde een prachtige stem te hebben." „En heb jij haar gezien?" vroeg Barnslow. „Draal er niet omheen, man. Heb je haar ge zien? Waar is ze?" „Ze is in Londen. Haar droomen om een groot artiste te worden liggen in puin. Ze is haar stem kwijt. Zij bezit weinig vrienden, en niemand bekommert zich om haar. Zij kan plaatsing vinden bij een variété, maar dat denkbeeld verfoeit ze." „Hoe weet je dat alles zoo in de puntjes?" „Ik maakte toevallig kennis met haar op een avondje, door den zoon van mijn zaak waarnemer gegeven," antwoordde Peter Cradd. „Ik zag jouw portret in haar zitka mer. Ze vertelde mij, dat jij haar wettige echtgenoot was." „Ik heb je zuster nadien niet meer gespro ken." Zij waren op hun bestemming gekomen, trokken hun regenjassen uit, en gingen naar de bibliotheek, waar in den haard een lekker houtvuur brandde. Mrs. Skidmore bracht de thee binnen en trok de gordijnen dicht. De storm was opnieuw opgestoken en de regen kletterde tegen de ruiten. Peter Cradd trok de theetafel b(j den haard. Daar lag ook een ongeopend pakket boeken op; boeken lagen hier en daar te slingeren. Een uiterst gezellig intérieur. Voor Peter Cradd was het het toevluchtsoord voor een geknakt man. „Dus je hebt Eula ontmoet," zei Barnslow peinzend. „Hoe zag ze er uit?" „Ik vond haar een van de aantrekkelijkste jonge vrouwen, die ik ontmoet heb," ant woordde Peter Cradd met vuur. „Ik had zeer met haar te doen. Z\j heeft het zeer een zaam, en haar hart is bijna gebroken." „Waarom heeft ze mij nooit geschreven?" bromde Barnslow. „Uit trotschheid, misschien. Ik zal je haar adres geven. Ga haar een bezoek brengen. Hij schreef iets op een papiertje, en schoof dit zijn vriend toe. Barnslow knipte het weg. „Waarom zou ik naar haar toe gaan?" viel hij uit. „Zij liep een jaar na ons huwelijk van mij weg. Ze kreeg destijds aanhoudend brie ven van opera-directies, en dat bracht haar het hoofd op hol. Ze zei, dat zè twee of drie honderd pond per week verdienen kon." „Haar stem bleek niet tegen het klimaat bestand," merkte Peter Cradd op. „Ik zou haar niet tot het variété laten afdalen, Barns low. Ik zou haar thuishalen." „Zij zou niet meegaan." „Ik weet zeker van wel," klonk het ant woord vol vertrouwen. „Zij heeft blijkbaar aan een dwaze handelwijze gevolg gegeven. Iemand heeft haar iets voorgespiegeld. Die aanbiedingen klonken gemeend. Nu heeft zy ontdekt dat haar stem niet was wat zij dacht. Neem er de proef van, Barnslow. Zij zou zich hier inderdaad gelukkig voelen. Zij kon die voorsteden van Manchester niet verdragen." Barnslow dronk zijn kopje leeg, leunde op zijn gemak, en stopte een pijp. „Zij verkeerde in benarde omstandigheden, zeg je?" vroeg hij, met het aanstrijken van 'n lucifer even wachtende. „In zeer benarde, zou ik zeggen. En laat mij je dit vertellen, Barnslow. 't Is niet goed voor een mooie jonge vrouw, met een ont vlambaar temperament en het gevoel van mis lukking altijd aan haar hart knagende, om in Londen alleen te zijn. Wanneer je je vrouw ooit verlangt te hebben, haal haar dan nu en oogenblikkelijk." Barnslow antwoordde niet. De ander merkte evenwel op, dat hij een hand uitstrekte en het versmade stukje papier opnam. „Zij heeft mfl nooit om geld gevraagd," zei hjj, bijna somber. „Ik heb nooit theaternieuws gelezen. Ik dacht niet anders of zij had een van die schitterende engagementen, die haar aangeboden waren." „Zij was blijkbaar te trotsch om zich tot jou te wenden, toen haar stem haar begaf," zei Peter Cradd. De vicaris nam een nog gemakkelijker hou ding aan, de eene hand om zijn pijp, de andere in zijn broekzak. „Het leven is een zonderling iets," begon h(j nu. „Nog maar kort geleden, kwam ik als een engel der wrake hier, om jou ris lk kon, wegens onzedelijk gedrag dit huis uit te zet- j ten, en nu zit jij hier, eigenaar van mijn vroegere woning, en leest mij bedaard de les hoe ik mij gedragen moet jegens mijn vrouw. „Zoo sterk zou ik het niet uitdrukken," kwam Peter Cradd daartegen op. „Ik heb haar alleen toevallig ontmoet, vernam dat zij ongelukkig en eenzaam is, en ontdekte, dat Jij haar man was." j,En zij ruimde mijn portret nog altijd een plaatsje op haar schoorsteenmantel in?" „Ja." „Sakkerloot! Dat is vreemd." Er heerschte een korte stilte. Barnslow stopte het papiertje in zijn vestzak en vroeg toen onverwacht: „Louise gaat trouwen, dat weet je?" „Ik las het in de courant." „Ik hoop dat het dezen keer ernst is. Zij was al eerder half met hem verloofd. Ik geloof het niet, voordat ik hen naar de kerk zie gaan." „Zij schijnen zeer goed bi) elkaar te komen," „Wat bedoel je met „goed bij elkaar te komen?", vroeg de vicaris, zich oprichtende. „Eula en ik kwamen niet goed bij elkaar. Zij was nooit tot vrouw van een geestelijke be stemd. Zij is vol temperament zooals men dat noemt. ik niet, maar indien zij het nog een jaar volgehouden had, zouden wij het wel met elkaar hebben kunnen vinden, geloof ik. Ik begon haar, en zij mjj een weinig te be grijpen, maar toen kregen die weergaasche impressario's vat op haar, Beschouw nu Louise en Durcott eens. Hij is een goed schutter, be heert zijn goederen uitmuntend, een sieraad van de magistratuur en den gemeenteraad, maar een even groote botterik als ik leest nooit boeken, kijkt nooit naar een zonsonder gang, maalt er geen zier om, dat een van de schoonste landschappen van Engeland bijna aan zijn domein grenst. Met andere woorden is zoo'n man passend voor Louise? Zij, die overvloeit van idealen en temperament? Toch moet zij met iemand trouwen, en Durcott laat haar niet met rust. Ditmaal heeft hij een wijzen zet gedaan. Hij heeft het openlijk be- kend laten maken. Het zal dus wel doorgaan, j Toch is het mij niet geheel naar den zin." „En waarom dan niet?" vroeg Peter Cradd. Barnslow rookte als een vulkaan. „Wel," zei hij, „dat ik niet sentimenteel ben, weet je, maar van den anderen kant ben ik ook niet van steen. Omtrent het huweijk koester ik mijn eigen denkbeelden. Wanneer menschen slechts marionetten zijn, komt het er natuur lijk niet op aan met wie zij trouwen. De eerste de beste man met geld, die een huishouden kan onderhouden, is goed genoeg voor de eerste de beste vrouw, die zich een man wenscht om voor haar te zorgen, maar an deren kijk, over hen denk ik zoo, Peter Cradd. Als jonge man voel je steeds behoefte aan vrouwen, hoe meer hoe liever; ze zijn aan- genaa i om mee te praten en aardig - je gaat eens met hen uit en zet zelfs zoo'n kleine vrijage op touw. Met een meisje koekoek één dun. Ze kan een man voldoende mogen lijden om wat met hem te flirten, maar ik zeg je, dat als zij het paar wormen, dat voor elkaar voorbestemd is, dan moet er zoo'n vuurtje oplaaien, dat voor geen tweede per soon op de wereld ontbrandt. Het meisje aar zelt niet. Aarzelt zij, dan is hij de ware Jacob niet. Wanneer zij eenmaal een blik op een man geworpen heeft, en zich afvraagt of zij graag in zijn armen zou liggen, uitstel zoekt, hem zegt, dat zjj binnenkort haar antwoord zal ge ven, overal omheen draait, en met zichzelve gaat redeneeren, dan is het huwelijk tusschen die twee onvermijdelijk een mislukking. Toen ik haar vroeg, aarzelde Eula geen oogenblik Zij lag snikkend in mijn armen, voordat ik uit gesproken had. W(j bereikten bijna het vol maakte punt, maar toch liep alles later mis. en ik zeg je dat Louise en Durcott oneindig ver van dat punt afstaan. Louise mag wat van haar fijnbesnaarde eigenschappen verliezen, de scherpe kanten mogen wat van haar afslijten en zij zal de vrienden van Durcott op waardige wyze onthalen, bij hem slapen en kinderen krij gen en zoo meer, maar toch genomen Louise zooals zij, en Durcott zooals hij is, kan dit huwelijk nooit gelukkig worden." Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7