'■x'. Vaei&al De kwestie Kiès Onverwacht incident bij Van Heek Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Uit onze Omgeving - Een der Glenn Martin-bommenwerpers van de Ned. Indische luchtmacht is tijdens de luchtbeschermingsoefeningen te Batavia brandend neeergestort. Vijf personen kwamen om het leven JUNIORESWEDSTRIJD GAAT TOCH DOOR Op het Overmaasterrein. Zooals wij gisteren meldden zou de ju- nioreswedstrijd HollandBelgië geen door gang vinden, omdat de Belgische voetbal hond en van den Kon. Belgischen Voetbal bond verschillende bezwaren had thans vernemen wij echter dat de besturen van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal bond inzake dezen wedstrijd nog tot over eenstemming zijn gekomen, zoodat deze ont moeting Zondag 27 Februari a.s., des mor gens 11 uur op het Overmaasterrein te Rot terdam zal worden gespeeld. De samenstel ling van het Nederlandsch junioreselftal maakten wij dezer dagen reeds bekend. De partijraad van de S.D.A.P. heeft het rapport van de commissie, die de „kwestie-Kiès" had te onderzoe ken, naar „het Volk" meldt, nage noeg zonder debat en met algemee- ne stemmen aanvaard. Het rapuort zal dezer dagen volle dig worden gepubliceerd. Directie weigert loonen uit betalen. te Gistermiddag heeft zich bij de staking bij de textielfabriek van Heek te Losser een onverwacht incidient voorgedaan. De direc tie weigerde namelijk den arbeiders de loo nen uit te betalen op grond van contract breuk. De hoofdbesturen der arbeidersorga nisaties hebben de zaak ter hand genomen. Alles blijft volkomen rustig, zoodat de poli tie geen enkele maal handelend behoefde op te treden. De staking omvat thans 230 man. Vijftien arbeiders, behalve kantoor- en ma- chinepersoneel zijn de fabriek binnengegaan Verwacht wordt, dat het conflict langen tijd zal duren. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 21 Febr. '38). Den Helder. BIJ DEN KEEL GEGREPEN. Verd. R. W., die niet verschenen is, wordt ervan beschuldigd een zekeren G. Bakker aldaar opzettelijk bij den keel te hebben ge grepen. Politierechter: Is het waar, dat de verd. je op 19 Dec. op den grond heeft geworpen, je daarna bij den keel heeft gegrepen en je ernstig heeft verwond? Get.: Ja zeker, dat is na een twist gebeurd. De officier van justitie eischt een geld boete van f 20, subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde verd. bij verstek conform den eisch. EEN ONTSTELLENDE HOEVEELHEID DRANK. De volgende verd. is Jan de Gr. te Den Helder die ervan wordt verdacht in den nacht van 8 op 9 Januari aldaar een zeke ren J. F. W. Teerink, een stomp op het ge laat te hebben gegeven. Verd. erkent het feit, doch voegt ter ver dediging hier aan toe, dat aan een en ander een woordenwisseling was voorafgegaan. De politierechter roept get. Teerink voor en vraagt dezen of verd. eerst tegen hem begon te schelden. Wij lieten hem praten en liepen door. Eenigc meters voorbij het politiebureau hoorde ik iemand achter me aan loopen, ik stond stil, draaide me om en kreeg ineens een klap op m'n gezicht, waar door ik voorover viel. Politierechter: Je kwam uit een café en had dus wel wat op. Hoeveel hadt U op? Verd.: Bier, klare en cognac. Politierechter: Hoeveel ongeveer? Verd.: Dertig glazen bier; 15 klare en 10 cognac. Politierechter wijst erop, dat deze verd. een zeer slecht gedrag heeft De getuige A. .T. de Weelde uit den Helder verklaart hetzelfde als de vorige getuige. De officier van Justitie vindt het zonden lijstje van verd. ontstellend, 21 veroordee lingen gedurende 30 jaren noemt Mr. v. d. Feen de Lille ontstellend. Daarbij heeft de ze verd de laatste maal een heele drank winkel door z'n keel gegoten. De eisch luidt 2 maanden gevangenisstraf. Verd.: Ik ben nu bij het Leger des Heils en drink absoluut niet meer en gebruik geen druppel meer. De politierechter veroordeelt verd. tot één maand gevangenisstraf. BOT GESTOLEN. De laatste verd. C. J. D., wonende te Den Helder, moet terecht staan omdat hij het slot van een fuik heeft verbroken en uit die fuik bot heeft gestolen. Verd. erkent het feit, doch het slot heeft hij niet verbroken. Get. H. de Vries te den Helder verklaart, dat verd. 49 pond bot uit de fuik had ge stolen. Politierechter: En was het slot verbroken? Get.: Nee, het slot was nog goed; wel was het los. Politierechter: Behoorde die bot u toe? Get.: Nee, aan een zekeren Wijnschenk. De officier van justitie requisitoir nemend, wijst erop, dat verd. niet direct een schoon strafregister heeft en eischt 2 maanden ge vangenisstraf. Verd. vraagt een voorwaardelijke gevan genisstraf, als dat kan. Politierechter: Alles kan natuurlijk. Uitspraak doende, veroordeelt mr. Lede- boer verdachte tot een gevangenisstraf van twee maanden. Wieringen. OM Z'N BROE^ TE HELPEN! Verd. R. J., wonende te Wieringen, moet terecht staan, omdat hij een zeker N. Met selaar een slag in het gezicht heeft gegeven. Verd. erkent het feit, maar vertelt dat hij het deed om zijn broer te beschermen, die door twee man werd aangevallen. „T wee te gen één is geen manier!", meent verd. Get. N. Metselaar, kruidenier te Den Oever, als getuige gehoord, zegt, dat hij den broer van verd. niets heeft gedaan. Verd.: Hij stond bij de deur en heeft m'n broer er uit gedouwd. De Officier van Justitie noemt in z'n requi sitoir de verklaring van verd. niet aanneme lijk en eischt f 10.boete, subs. 5 dagen hechtenis. Mr. Ledeboer, uitspraak doende, veroor deelt verd. tot f 5.— boete, subs. 5 dagen. Texel. OM GELD LOS TE KRIJGEN. J. W. A. Z., en K. C. D., wonende te Den Helder, moeten terecht staan, omdat zij on der valsche voorwendsels hebben getracht geld los te krijgen van den gemeente-ontvan ger ten bedrage van f 70.zoogenaamd om dat zij naar Duitschland wilden gaan, maar daarvoor geen geld hadden. De eerste verd. is niet verschenen. Get. A. Broekman, gemeente-ontvanger te Texel, voorgeroepen, vertelt dat hij het spel had doorzien en daarom het geld niet heeft afgedragen. Politierechter: Stel u voor, dat u het geld wel hadt gegeven; hoe komt dat geld dan terug. Geeft de Duitsche staat dan het geld weerom? Get.: Hier wordt wederkcerig geholpen. De Officier van Justitie wijst er in z'n requisitoir op, dat de verschenen verd. de valsche kwitantie van f70 voor verd. Z. teekende. Mr. v. d. Feen de Lille vindt het van verd. Z. een allergemeenste streek; hij feeft zooveel last bezorgd, dat het een op luchting is, dat Z. van Texel weg is. Verd. heeft daarentegen nooitsiets op z'n gewe ten gehad, maar het pleit niet voor hem dat hij bereid was direct Z. te helpen. Hij kon toch zeer goed weten, dat Z. een slechte re putatie had. De Officier eischt tegen verd. Z. een gevangenisstraf van 3 maanden en tegen verd. D een gevangenisstraf voor den tijd van 'één maand. De politierechter, uitspraak doende, ver oordeelt verd. Z. tot een gevangenisstraf van 3 maanden en verd. D. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een mnd. met een proeftijd van 3 jaren. WIERINGEN DEN OEVER. Vertrek. De heer Hennevelt, gezagvoerder en Jn. Lont, machinist op het Directievaartuig „Wieringen", in dienst bij de Zuiderzeewer ken, zijn overgeplaatst naar de gemeente Huizen (N.H.). Materieel N.O. Polder. In verband met het voortzetten der werk zaamheden aan den N.O. Polder, zullen bin nenkort kranen en bakken uit de Hofman haven naar den N.O. Polder vertrekken. Ir. Alma. Onze oud-ingezetene Ir. Alma, welke zooals bekend, na zijn vertrek van Wieringen, in dienst was getreden in Regeeringsdienst van China, is naar wij vernamen thans overge gaan naar de Hollandsche Aanneming Maat schappij te Den Haag, voor welke Mij. hij uit gezonden wordt naar Kaapstad. Gearriveerd. De Rijksveldwachter Schelvis, voorheen ge- stationneerd te Haarlem, is dezer dagen op zijn standplaats te Oost-Wieringen gearri veerd, alwaar hij de diensten van zijn voor ganger, den heer Kloprogge heeft overgeno men. Waterleiding gestremd. Zaterdag kwamen we tot de minder aan gename ontdekking, dat nlotseling de water leiding gestremd was. Tallooze huisvaders en huismoeders moesten dientgevolge hun zoo zeer begeerde kopje thee missen. Op zulke oogenblikken merkt men eerst recht wat een weldaad goed drinkwater is. ANNA PAÜLOWNA Revue „Wij filmen". Met de volgende kernachtige „openings rede" sprak Pastoor Van der Eem de volle zaal van de Vlas- en Korenbeurs'toe: „Het is de eerste opvoering van onze Revue 1938 Wij filmen. Er waren eerst nog wat strubbelingen te overwinnen. Daar door beginnen we wat te laat. Ik zal dus kort zijn. Wat we brengen is de grootste dwaasheid, die ik bij elkaar heb weten te vinden ik wcnsch jullie veel lol". Nu. „lol" hebben de toeschouwers gehad herhaaldelijk schaterde de zaal. De hee- ren J. Kroon en Jac. van Kooten, als film operateur en clown waren daar de grootste gangmakers voor. De Russische naam van onze gemeente heeft Pastoor Van der Eem o.a. geïnspi reerd (ot het doen optreden van een Kozak- kenkoor, gevormd door de in keurige pak jes gestoken leden van het dameskoortje. Tot de aardigste tafereelen behoorde zeker ook het in twee der vier deelen van de revue opkomen der tinnen soldaatjes. Uit stekend was de Poppenkastvertooning met levende beelden! Enkele dansen en zang nummers gaven gelegenheid, fleurige pak jes ten tooneele te brengen en van de goe de stemmen van mej. A. Mooijman en den heer Ebbing te doen genieten. Costumes en requisieten. het was alles ei gen ontwerp en eigen werk. Zoo ook het muzikale arrangement, waarmee zich de heer Dudock, daarbij ook gebruik makend van bekende muziek, had belast. In korten tijd hadden regisseur en mu zikale leider een massa werk moeten ver zetten, maar niettegenstaande die korte voor bereiding, had deze eerste opvoering er volgen er nog twee een vlot verloop. Eenige Jantjes bewonderen het monument, dat Maandag op het, terrein van den dienst te Den Helder ter herinnering aan de samenwerking tusschen marine en wetenschap aan den onderzeedienst is overgedragen Voor het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling, in samenwerking met de plaatsel. afdeelingen van S.D.A.P. en Moderne Arbei dersbeweging, hield Dr. G. Stuiveling van Hilversum Zaterdagavond een lezing over „Vondels Leven en Werken", in het lokaal van den heer Slikker. Spreker schetst eerst Vondel's jeugd. De vader van Vondel stichtte te Amsterdam een kousenwinkel. Deze zaak kreeg al spoedig een wereldnaam. De bevolking van Amster dam was in die dagen in het algemeen streng Calvinistisch, vooral de Amsterdam sche predikanten en het gewone volk, in die dagen oneerbiedig „het grauw" genoemd. De regentenklasse evenwel was rijk, machtig, luxueus en, hoewel ook Calvinistisch, toch weinig streng in de leer. Was het wonder, dat Vondel, die Doopsgezind was en dus tot een bevolkingsgroep behoorde, die weinig werd geteld, zich meer en meer tot deze re gentenklasse, waarmee hij uit den aard van zijn bedrijf veel omgang had en die zich te genover andersdenkenden zeer verdraagzaam betoonde, aangetrokken gevoelde, vooral waar hij elke Godsdienstdrijverij haatte. Waarschijnlijk is dan ook de strenge vroom heid, dien toen ook onder de Doopsgezinde gemeente heerschte wel mede oorzaak ge weest, dat Vondel later tot het Katholieke geloof is overgegaan. Na den dood van Prins Maurits kwamen de Godsdienstige en staatkundige tegenstel lingen, die eerder door Mauritr waren onder drukt, en welke er zelfs toe hadden geleid, dat de groote staatsman Oldenbarnevelt op Maurits last was gevangen genomen en ont hoofd, opnieuw tot uiting. Vondel koos de zijde van Oldenbarnevelt door het schrijven van zijn „Palamedus". Al spoedig kwam het bevel uit Den Haag, dat de schrijver van „Palamedus" moest worden uitgeleverd, hetgeen tot gevolg had, dat Vondel uit Amsterdam moest vluchten, daar de regeering hem daar zocht. Ook Am sterdam vervolgde hem, hoewel slechts in schijn, want de Amsterdamsche regenten hadden eerbied voor den wakkeren schrij ver. Spreker declameert enkele van Von del'^ hekeldichten waarvan er zeker een 80-tal bestaan en waarvan „Geuzenvesper" wel een staaltje van zéér groote felheid is. Omstreeks 1630 was Vondel rijk en hoog in aanzien. Daarna kwamen echter de sla gen. Vervolging van hoogerhand en talrijke sterfgevallen in zijn gezin, onder zijn fami lie en zijn ruime kennissenkring troffen hem. Uit dien tijd stammen Vondels „Con- stantijntje", „Bij den dood van Saartje", „Bij den dood van Vossius zoon" en andere ge dichten. De heer Stuiveling wijst er op, dat Vondel zich als voornaamste levenstaak had ge steld voor het Nederlands tooneel datgene te bereiken, wat eertijds 't Grieksche en Ro- meinsche tooneel voor de toenmalige wereld had beteekend. Ook hierbij bezigde hij de reeds eerder genoemde tegenstellingen en plaatste hij recht tegenover macht, recht vaardigheid tegenover geweld. De vorm, waarin Vondel zijn werken schreef, stond onder Griekschen invloed, als gevolg van het feit, dat hij de oude Griek sche meesters veel bestudeerde. Zij speelden n.1. over zéér korten tijd (meestal over één dag), op één plaats en met één hoofdhande- linf. Onder de vele treurspelen, die Vondel schreef, mag o.a. „Joseph in Dothan" wel zeer geslaagd heeten, terwijl zijn „Lucifer" Op bet terrein van den onderzeedienst te Den Helder is Maandag in tegenwoordigheid van prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz door het Alg. Ned. Comité .Onze Marine" het monument, opgericht ter herinnering aan de samenwerking tusschen marine en wetenschap aan den onderzeedienst overgedragen als het onovertroffen kunstwerk onzer let terkunde kan worden aangemerkt. Dit laat ste werk schreef Vondel op 67-jarigen leef- tijd maar ook nog lang nadien bleef zijn geest bijzonder scherp. Zoo werd „Adam in Ballingschap" door Vondel op 77-jarigen leeftijd geschreven „Noach" pas liet licht zag op zijn 80-ste jaar. Spr. geeft ook uit enkele werken fragmenten weer. Tusschen zijn 70-ste en 80-ste jaar zag Vondel, waar hij door zijn zoon Joost vrij wel tot den bedelstaf was gebracht, zich ge noodzaakt om naast zijn werk als dichter nog de betrekking van boekhouder aan de Amsterdamsche Bank van Leening te aan vaarden. Op 92-jarigen leeftijd overleed Vondel, een schat van werken nalatende, waarbij wel zuiver 17e eeuwsch werk was, maar tevens veel werk, dat de eeuwen tart. Met een woord van waardeering en dank voor alles, wat de heer Stuiveling dezen avond heeft gegeven, sluit de Voorzitter hier op deze nuttige vergadering. AMSTERDAM 21 Febr Veemarkt. 4-60 vette koeien: le kw. 74 S0 et., 2e kw. 6672 ct., 3e kw. 5264 ct., per Kg. slachtgewicht; 97 melk- en kalf- koeien f 180250 per stuk, 41 vette kalve ren: 2e kw. 7078 ct., 3e kw. 60—68 ct. per Kg. levend gewicht; 126 nuchtere kalveren f 69 per stuk, 78 schapen f 2232 p. stuk, 487 vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg, 7172 ct. zware varkens 6970 ct., vet te varkens 6668 ct., per Kg. slachtgew., 9 paarden f 100140 per stuk. Aangevoerd 3 wagons geslachte rnderen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel willig, prijzen onveranderd. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug en prijshoudend. Nuchtere kalveren behoor lijke aanvoer, handel zeer traag, prijzen lager. Schapen matige aanvoer handel stug, zelfde prijzen. Varkens gewone aan voer, vraag naar vleeschvarkens, handel in vette varkens traag en prijzen iets hooger. AMSTERDAM. 21 Febr. Binnenl. granen. (Boercnnoteering)Rog ge 7.257.60, che va liergerst 7.257.75, win- tergerst 7.407.75, haver 6.256.40, duive- boonen 910, paardeböonen 89, groene erwten 8.509.50, ales per 100 Kg. Karwij- zaad 1111.50, blauwmaanzaad 1921, bei de laatste per 50 Kg. AMSTERDAM, 21 Febr. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoon). Zeeuwsche bonten 3.303.40, id. blauwen 3.303.40, id. bl. eigenheimers 2.40 —2.50, idem eigenheimers 2.302.50, idem bonten poters 2.102.30, dito blauwen po ters 2.102.20, Zeeuwsche Bevelanders 2.10 —2.20, Zeeuwsche Bintjes 2.152.25, Flakk- eigenheimers 2.402.50, Spuische eigenhei mers 2.70—2.80, dito poters 1.80—1.90, Hil'le- gommer zandcigenheimers 2.50—3, Texel- sche Roodstar 2.202.50, dito eigenheimers 2.593, Anna Paulowna zandcigenheimers 2.503, dito roodstar 2.202.40, IJpolder Bevelanders 2—2.10, dito poters 1.79—1.80, Friesche borgers 2.30—2.40, idem bl. ber gers 2.402.50, Dito bintjes 2.10—2.30. Ver der per 100 kilo mooie blanke Drentscba of Overijsselsche eigenheimers 3.203.50. Roodstar zand 3—3.30. ALKMAAR, 21 Febr. Aardappelen f 3, andijvie f 11.50—17.50, ap pelen 48.60, Bloemendaler kool 2.803.70, boerenkool 1.50—4.30. bieten 2—2.80, gele kool 1.502.70, groene kool 2—5, knolsclde- rie 2.604.40, peren 48, prei 35, peterse lie 1.80—4.80. rabarber 9.50—13.50, raapste len 1.30, roode kool 3.30—6, selderie 1.60— 3, spruiten 3.505, uien 1114, wortelen 3—3.70 waschwortelen 4.—, witlof I 4—5, id. II 2—3.50. WARMENHUIZEN, 21 Febr. Roode kool 2.90—6.20, gele kool 1.50—1.70. Aanvoer: 8300 Kg. roode kool, 6000 Kg. gele kool. PURMEREND, 22 Febr. Koeien, totaal 440 stuks. 195 vette koeien 68—72 ct.p er Kg., gelde koeien f 160-210, melkkoeien f 180—300, stieren 58-66 ct. per Kg., 10 paarden f 90—180, 20 vette kal veren 3060 ct. per Kg., 1200 nuchtere kal veren f 8—18. 196 vette varkens zouterij p kg. 5860 ct, 38 magere varkens p. stuk f 26—40, 300 big- £?n, 1 1626, 540 schapen f 1734, 26 bokken f 4—13. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Febr. Uien 1313.30, grove 12.8013, stek 8.70— 8.80. peen 2.40—2.60, roode kool 3.40—5.80, gele kool 1.50—2.40, D. witte kool 1.30—2.90, aavove kool 1.20—2.90 NOORDSCHARWÖUDE, 21 Febr. U/en 12—12.60; drielingen 10.80—11.—; gro ve 11.GO; stek 7.10—8.10, peen 2.30—2.80; klei r6 ,P oeó\ 9°—1-3°, kroten 2.40—3.80, roode 1 5ol_2io Sav°ye kool 3.50; gele kool NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. min 2~°' uicn 12—12.50, drielingen iu.19—10.30, grove 12—12.40, gele nep 8.—, Peen 2.80—3.20, kleine peen 1.30, Deenscho witte kool 1.30—2.70.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8