Agenda Ingezonden Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akker'S Abdijsiroop donderdag 24 Februari 1938 Tweede Blad Ds* P* Veenhuizen Goed concert van De 4e abonnementsvoorstelling «Winnubst Huisvrouwen vieren feest Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA Burgerlijke Stand van Den Helder Borende kiespijn? Instituut voor Arbeid ersontwikkeling Onder hoogspanning t r zijn harde woorden gevallen in de Lagerhuiszitting van Dinsdag, waarvan men in ons nummer van gisteren het verslag heeft aangetroffen. Op Chamberlain heeft men zijn pijlen van critiek afgeschoten en dia hebben doel getroffen. Vooral Lloyd George, de felle debater, heeft het bont gemaakt. Hij heeft den premier ervan beschuldigd, dat hij iets onbehoorlijks gedaan heeft, door de mededeeling van Italië ten opzichte van de Spaansche kwestie, opzettelijk achterwege te houden. Het zou niet fair geweest zijn als dit inderdaad door den Britschen premier ge daan was, doch uit zijn verklaring bleek, dat hijzelf niet in het bezit was gekomen van dit document voor Maandagmorgen en dat hij Eden wel had meegedeeld, dat Italië de toe zegging gedaan had van het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. MadtoiieuujLj Bevestiging en intrede Als predikant b\j de Geref. Kerk. Gisterenavond heeft de bevestiging en in trede plaats gehad van den nieuwen predikant <jer Geref. Kerk, Ds. P. Veenhuizen, van Soe- rabaja. De kerk in het Julianapark was tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den burgemeester, den beer G. Ritmeester, en den Commissaris van politie, den heer A. J. van der Hoeven Da. Veenhuizen werd tot zijn dienstwerk bii de Heldersche gemeente ingeleid door ziin broer, Ds. Veenhuizen van de Krim, die wees op het bizondere van dezen dienst. Viel er aan vankelijk een schaduw door een opgekomen ziekte, God had het alles ten goede gekeerd Het Schriftwoord, waarmede Ds. Veenhui zen den dienst van zijn broer inleidde, ont leende hij aan Hebr. 4 12, waar de apostel paulus spreekt over het Woord Gods, dat le vend en krachtig is en scherper dan eenig tweesnijdend zwaard. Het woord Gods heeft naast een heerlijke belofte ook een bedreiging, het bevat naast den zegen, ook een vloek. Een zegen voor hen, die Zijn verbond houden, een vloek voor hen die dat verbond schenden. De Apostel toont deze waarheid aan in het volk van Israël. Hij grijpt in de historie van dat volk terug als een ernstige waarschuwing tegen alle ongehoorzaamheid en als een op wekking om voor God te buigen. Gods belofte is als een eed, die door de eeuwen heenrolt en vast blijft. Ook nu is er rust voor allen die gelooven, maar onrust voor alle hardnekkigen, die zich niet willen buigen. De taak van den dienaar des Woords is, dit lederen Zondag aan de gemeente voor te hou den. Gods Woord is levend en blijft dat, omdat Hijzelf als de Levende daarachter staat. Het woord dringt door tot de verborgenste schuil hoeken van ons hart en legt die open. Zoo moge het Woord in deze gemeente zijn ontdek kend werk doen, opdat de gemeente buige onder het Woord des Heeren en daarvan al leen alles verwacht. Intreepreek Ds. Veenhuizen. Na de voorlezing van het formulier, gaat Ds. Veenhuizen over tot de bevestiging van zijn broer, die daarna, naar aanleiding van een tekst uit Gal. 1, zijn dienstwerk aanvangt. Hij wijst daarbij op het karakter, de zwaarte en den zegen van de prediking. De menschen in de gemeente van Galate waren er toe ge komen om te roemen in eigen werken. God was niet alles voor hen en daartegen voert de Apostel Paulus een strijd op leven en dood. Hij slaat alle eigen gerechtigheid weg en brengt een evangelie, dat niet naar den mensch is. Dit evangelie tast den menschelijken hoog moed aan. Het is de aankondiging, dat het gebouw van ons leven moet worden afgebro ken en dat er bekeering noodig is. Het evangelie neemt u alles af, het haalt een streep door alle kunnen van den mensch om zoo te komen tot het positieve: naar God, van Wien gezegd wordt, dat Hij zoo lief de wereld had, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven heeft. De taak van den dienaar des Woords is aandringen, in den naam van Jezus Christus, op overgave aan Hem. Spr. wijst op de zwaarte daarvan en staat tenslotte nog stil bij den zegen van de verkondiging. Het is een boodschap van den Hemel aan een wereld, die verzonken ligt in schuld. Het is het getuigenis van de waarheid in een leugenwereld. Ik ben tot u gekomen in het diepe besef van menschelijke zwakheid, zegt spr., maar ook met de heerlijke wetenschap, dat God dwars door alle zwakheid heenwerkt om tot Zijn doel te komen. Hartelijk welkomstwoord. Ds. Tollenaar spreekt hierna nog een woord van welkom tot den nieuwen leeraar, namens de gemeente, den kerkeraad en hem persoon lijk. Hij is dankbaar voor het gesproken woord. Een dergelijke prediking hebben wij noodig, zoo zegt hij. Er wacht u een groot arbeids veld, maar u zult een gemeente vinden, die u in 't gebed draagt. Namens de classis Alkmaar spreekt Ds. Donner een begroetingswoord waarna Ds. Veenhuizen een dankwoord zegt, waarin hij er ook zijn vreugde over uitsprak, dat de burgemeester, als drager van het burgerlijk gezag, den dienst heeft bijgewoond. Wij zien in de overheid Gods dienaresse en bidden u Gods zegen toe over uw werk, zoo zeide hij. Met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 89 7 en dankgebed wordt deze dienst be sloten. A.s. Donderdag: „Kinderen op een IJsschots". Donderdag 3 Maart a.s. wordt in ..Casino" de vierde tooneel-abonnementsvoorstelling ge geven en wel „Kinderen op een IJsschots", tooneelspel in drie bedrijven van Vilem Wer- her, uitgevoerd door de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging (regie A. Defresne). Van de medewerkenden aan dit stuk noe men wij Jo Sternheim, Loudi Nyhoff, José- phine van Gasteren, Jacques Snoek en Paul Storm. AARDIGE VERRASSING! Door de kinderwagenfabriek Van Werven te Meppel werden 50 kinderwagens beschik- baar gesteld voor gezinnen waar een baby geboren werd in dezelfde week als die, waarin Prinses Beatrix ter wereld kwam. De loting, welke thans plaats heeft gevon den onder de gezinnen over heel Nederland, waarvan opgaven binnengekomen waren, heeft ook gunstig beschikt over de familie M. J. Lang, Rozenstraat 35, alhier. De plaatselijke vertegenwoordiger van de Van Werven-kinderwagens, de firma J. P- Schulmayer, Spoorstraat, heeft den wagen thans aan de gelukkige familie doen toe komen. ka? wmterc°ncert, dat de Harmonie- kapel „Winnubst" gisteravond in „Casino" voor een groot aantal donateurs en genoodig- 11 gegeven, heeft, stond over het algemeen op hoog peil. We hebben „Winnubst" in den oop der jaren leeren kennen als een muziek vereniging, welke hard werkt om het peil van haar kunstzinnige prestaties zoo hoog moge- li k op te voeren. Op dezen weg is weer een iiinke stap vooruit gedaan, zooals we tot ons genoegen konden constateeren. Achter de lessenaar stond weer de heer H. Schenkels, die eenige maanden de leiding in andere handen heeft moeten laten, maar deze spoedig weer overnam na zijn terugkomst uit de Spaansche wateren. Op zijn bekende rustige wijze heeft de heer Schenkels zijn mannetjes in de rechte (muzikale) banen ge leid en het lag heusch niet aan zijn voortva rende leiding, dat er af en toe een paar foutjes gemaakt werden. Nadat de voorzitter, de heer C. C. Mahieu, het openingswoord had gesproken, ving de kapel het concert te ongeveer half negen aan met den bekenden marsch van J. Fucik „Re- gimentskinder", wat een goed begin was. Vlot en in volmaakte harmonie kwamen de vroo- lijke klanken over het voetlicht als goede voorboden van hetgeen vólgen zou. Nummer twee was de ouverture „Iphigenie en Aulide" van Gluck, waarvan de finale geschreven werd door niemand minder dan Richard Wagner. In dit werk is een voorname taak aan het hout opgedragen, met name aan de klarinetten. Er werd opvallend zuiver gemusiceerd, waarbij het groote koper voor een waardigen gedragen achtergrond zorgde. Het was een kleurrijke, klankvolle vertolking, waarin alleen het koper in een van de laatste Satzen een ontijdige interval had. De „Münchner Kindl", wals van K. Komzak, werd niet heelemaal zouder foutjes gespeeld, ook liet nu en dan de juiste samenwerking te wenschen over. Opvallend goed werd echter de moeilijke slotpassage ge nomen. Het beste, tevens het meest dankbare num mer was de bekende Suite Oriëntale van Fr. Popy. Hier was de kapel op haar best en we hebben dan ook met groot genoegen naar dit werk geluisterd. Het onderdeel „Au bord du Gange" werd wel bijzonder goed vertolkt, maar ook op de andere drie onderdeelen viel maar weinig aan te merken. We zullen dit nummer gaarne nog eens van „Winnubst" be luisteren. Minder boeiend was de nu volgende fantasie uit de opera Samson et Dalila van Saint Saens, waarin diverse passages voorkwamen, tegen welker moeilijkheden de kapel niet op gewassen bleek. De toon was dikwijls niet zuiver en zoowel in het koper als in het hout merkten' we déraillementen op. Later verbe terde dat aanemelijk, maar toch kon de ver tolking ons in haar geheel niet heelemaal be vredigen. Wellicht dat, na rustige studie, wij t.z.t. een meer geslaagde uitvoering van dit zeer mooie muzieknummer mogen beluis teren. Het concert werd besloten met een marsch, welke er weer prachtig uitkwam. Het audi torium was zoo dankbaar, dat men de musici terugriep en tot een toegiftje dwong. Het programma na de pauze was gewijd aan luchtiger vermaak. Nadat een quartet zich op verdienstelijke wijze had doen hooren, volgde een grappige muzikale potpourri, welke door leden van „Winnubst" zelf gearrangeerd was. Er werd braaf gelachen om de diverse scènes en men had er dus wel succes mee. Met een gezellig dansje werd dit tweede concert besloten. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker s Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoesi-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borsl, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. van 23 Februari 1938, ONDERTROUWD: M. Douma en N. Aris; R. Hoogvorst en J. Scheffer; P. Brandi en J. J. van Reems; J. draf en M. W. Koens; H. A. Schaap en M. H. van Leer. BEVALLEN: H, M. M. van der Lans Jonkman, d.; Jkvr. M. A. CrommelinScho- rer, z.; M. KoopmanVan Dijk. Dan 'n„ TWynAa/ixiJjjz Dié helpen goed. 12 cachets 50 ct. 2 stuks 1 0 ct. Gisteravond heeft de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen in Musis Sacrum haar jaarlijkschen feestavond gehouden, waarvoor een over weldigende belangstelling bestond. Een kleine 400 huisvrouwen, benevens enkele afgezanten der mannelijke sexe, waar aanwezig en zaten als de bekende haringen in de ton. De presidente der vereeniging, mevrouw GrunwaldPoppers sprak als gewoonlijk een kort openingswoord en heette daarbij speciaal welkom de eere-presidente mevr. Ritmeestervan der Feen, en de oud-presi dente Mevr. Dekker. Met name ten aanzien van de laatste werden zeer hartelijke woor den gesproken. Hierna was direct het woord aan het ge zelschap dat men voor dezen avond geën gageerd had, het cabaret-gezelschap van Giel de Boer uit Maarsen. Dit gezelschap, bestaande uit een 5-tal personen heeft getracht van half negen tot half 12, met een pauze van een goed half uur het groote auditorium te vermaken, doch de waarheid gebiedt ons te zeggen dat het daarin niet steeds ten volle geslaagd is. Het betreft hier een gezelschap artisten, die weliswaar meer presteeren dan de ge middelde amateur, doch die ook weer niet behooren tot fhet beroepsgilde. Men treedt doorgaans op in kleine kringen, bij feestjes van min of meer intiemen aard en daarvoor leent zich dit gezelschap bijzonder goed. Echter, om voor een zaal met bijna 400 per sonen te werken... dit biedt, en dan met name voor enkele der medespelenden onover komelijke bezwaren inzake stern-capaciteit en voordracht. Dit alles geldt slechts in geringe mate voor Giel de Boer zelf, die tal van malen zijn pu bliek heeft doen daveren van het lachen; lachen om nu eens grappige, dan weer gees tige liedjes. Voortreffelijk waren enkele malen zijn begeleidingen van de schimmen, die op een klein projectiescherm „geschoven" wer den. Een bijzonder aardig onderdeel van dit cabaret-program en dat ook een dankbaar onthaal had. David Redeke, oud-Jutter, was eveneens aanwezig en vertelde zingende en op de har monica spelende, het noodige goede van de Jutterij, die men toch maar nooit kan ver geten, o ok al woont men ver van dit oord af... Een derde artist, aangekondigd als Moes- tafa, deed het met minder succes. Hij bleek over te weinig stem te beschikken om een dergelijke zaal met zijn geluid te vullen, ten gevolge waarvan driekwart van het audi torium niets te hooren kreeg, iets wat uit den aard der zaak de stemming niet ten goede kwam. Het was zeer pijnlijk, met name voor Moestafa zelf, die na de pauze niet meer aan het woord kon komen. Wellicht, dat hier het publiek iets meer piëteit had kunnen be- toonen... Het was jammer en het is niet te ontken nen, dat dit intermezzo een leelijke wanklank op dezen avond was. Hopenlijk zullen wij voor- loopig iets dergelijks niet meer op deze bijeen komsten mee behoeven te maken. Overigens... het was een heel gezellige avond. Precies zooals men van onze „Huis vrouwen" verwacht. Er was thee en gebak, beide even smakelijk, terwijl In de pauze een verloting georganiseerd werd. Een woord, van dank aan het adres van de altijd zoo actieve thee-commissie, die onder aanvoering van mevr. Veen, er voor gezorgd heeft, dat alle aanwezigen op voorbeeldig snelle wijze hun versnaperingen geserveerd kregen kunnen wij slechts onderstreepen. De luit. ter zee 2e kl. E. H. Vorster, met 21 dezer geplaatst .an boord van Hr. Ms. „Schorpioen", te Willemsoord, is aangewezen om deel uit te maken van de inschietcom- missie. De luit. ter zee 2e kl. J. Metz is met 21 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord naar de marine-kazerne al daar. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om eind April, medio Mei of begin Juni 1938 naar Oost-Indië te worden uitgezonden Bootslieden L. R. S. Lowe en E. T. van der Heijden. Sergeanten-torpedomaker E. N. van Klaveren, P. A. Plas, M. Spruijtenburg, G. P. v. d. Staaij en H. Berndes. Sergeanten-ziekenver pleger S. P. A. Groot en J. Haasbroek. Majoors ziekenverpleger C. A. Eiff en S. W. Zand. Ser geanten-timmerman D. v. d. Burg en B. J. Met horst. Sergeanten-hofmeester R. J. Glas, P. Spa en L. Wiedenhof f. Sergt. der mariniers T. G. J. Klinkhamer. Kwartiermeesters C. W. v. d. Ven, P. W. Bruijne, A. H. Overmars, G. J. van Eek, A. Leeuwis, A. Evers, S. H. C. Dronkers, B. M. v. Knijff, J. J. de Jong, A. J. Legerstee, P. Zwakman, H. G. v. d. Bogaard, C. E. Ufkes en J. F. W. Bolte, Matrozen le kl. A. Opperhuizen en G. Fluijter. Matrozen 2e kl. K. Haijck, F. G. Roos, P. de Winter, B. S. Eisma, R. Oudheus- den, H. G. Consten, A. Kamminga, D. Speijers, J. Eichelsheim, P. Glas, P. v. Heiningen, W. Hellema, G. de Jong, A. de Koning, H. J. Meerman, W. Scheele, W. J. Wentzel, L. van Belzen, J. Jager, W. A. Koppenhol en A. Meesen. Matrozen 3e kl. A. Adriaanse, J. Algra, J. van Berkel, G. J. de Bruin, S. van der Heide, J. J. Hermans, A. Jongejan, H. Mulder, G. W. J. v. d. Pluim, C. A. A. Boxman, J. Groenewoud, P. van Gijzen, H. G. Havenaar, P. J. 't Hart, J. A. Hoexum, P. van Grieken, J. C. Eijnthoven, A. de Lang, P. Castricum, E. Bron, T. de Bruin, F. J. Dohmen, J. van Droffelaar, P. Eelman, T. J. van Gelder, C. J. Jansen, J. Kaper, J. K. Knuist, L. van Lavieren, A. van de Leur, A. Moerland, L. A. Mulder, W. van der Plas, W. J. Schapenk, W. H. van de Vooren, J. de Wal, C. J. Weijtboer, J. H. Wolters, M. Zoet, W. O. Mackintosh, J. F. Oostdam, A. J. G. Radt, A. Riechelmann, H. de Ruiter, IJ. Tijsma, P. H. Visser, M. G. Wiegmann, H. Lobik, M. Pronk, N. M. Ris, A. de Breij, J. C. Dudart, W. de Jong, A. Mallee, K. Manintveld, P. 't Manne tje, W. A. Muller, J. de Looper, A. de Moor, W. F. v. d. Stel, L. Swart, J. B. Wijngaards, W. C. J. Goemaat, G. Verbeek, W. van Zijl, J. v. d. Haak, M. Overbeke, A. van Dalen, L. O. van Heumen, W. B. Houdijk, P. T. Schrijer, W. G. van Slobbe, K. L. de Bruin, J. P. Scheurleer, J. W. Hofland, A. Kooistra, W. J. Maarleveld, L. J. Reuser, T. H. Savelkouls, J. Slootweg, H. L. Smit, J. H. T. de Waart, G. J. Zaagmans, J. J. Christiaansen, B. van de Ketterij, T. H. Kort- ooms, D. Lambrechts en C. M. Genet. Seiners- maat P. A. Janssen, W. J. A. Hoedjes, E. J. van Arnhem, H. M. van Rooijen, J. A. van der Boog, J. N. Mollevanger, W. Bassie, L. Rijkers en J. Gerringa. Korpls.-torpedomaker J. H. A. Schrijver, G. Aenen, A. Bosman, F. la Maire, G. Davelaar, J. C. W. Graat, G. A.,Slager, J. Bak ker, J. de Graaf, H. A. Bergkamp, L. B. Haas, F. A. Pelser, W. T. Huisinga, G. J, Stam en P. Vermeulen. Korpls.-monteur T. Doeksen en R. Edelenbosch. Vliegtuigmakersmaat (B) B. C. van Donge. Geschutmakersmaat W. J. Taeken, H. A. Marsman en A. van den Doel. Leerling timmerman A. C. Hotting, W. Keesman en D. E. Schot. Korpl.-hofmeester P. Walraven. Hof- meestersmaat A. de Groot en H. J. Dieters. Korpls.-kok H. C. van Schaik, C. van 't Riet en M. Moleman. Koksmaat A. Haksteen en G. van Hamersveld. Barbier J. F. E. Schweden. Korpls. der mariniers T. C. A. van Gerven en T. J. C. Frenaij. Mariniers 3e kl. H. Jalving, G. Jansen, B. J. Kempers, A. Mantje, J. C. Waelpoel, D. H. van de Wetering en J. den Hamer. Mariniers 3e kl. (recruut) J. van Viegen, P. van As, J. v. d. Berg, J. C. Berrevoets, P. C. Borrebach, M. Bosch, J. C. Boské, H. Bot, R. de Bres, L. Brink, P. M. v. Broekhoven, J. Buijze, H. Claus, H. T. van dè Coterlet en J. W. van Doorn. Amerika Ontwaakt. Amerika Ontwaakt, zoo luidde het onder werp, dat gisterenavond in de bovenzaal van „Centraal" voor de Afd. Den Helder van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling", werd behandeld. En uit de opkomst bleek duidelijk, dat de actualiteit van dit gegeven, de volle interesse had van de Heldersche arbeiders. Dr. Ketner, de voorzitter, deelde in zijn openingswoord, waarin hij de aanwezigen wel kom heette, mede, dat Dr. Brugmans, die oor spronkelijk deze lezing zou houden, verhinderd was. Gelukkig had de heer Jongman uit Am sterdam zich bereid verklaard om de plaats van Dr. Brugmans in te nemen. Op een alleszins interessante wijze vertelt de spreker, die direct na het openingswoord van den voorzitter, een aanvang maakt met zijn lezing, over het ontstaan van de bevolking van Amerika. Een geschiedenis, waar men over het algemeen nogal van op de hoogte is, maar door het meer in details treden en het vertoonen van tal van lantaarnplaatjes een beduidend beteren kijk geeft, voornamelijk op den economischen toestand van dit enorme gebied. Vooral de emigratie, die na de onafhanke lijkheidsverklaring van 1783, sterk oploopt, geeft een beeld hoe het huidige Amerika als volkseenheid is gevormd. Vooral het negervraagstuk is een punt, dat nader toegelicht wordt. Wamt hoewel Lincoln ervoor zorg gedragen heeft, dat de slavernij is afgeschaft, bevinden deze negers, die toch bijna 10 van de bevolking bedragen, zich in een allesbehalve rooskleurige positie. In wer kelijkheid zijn zij practisch zonder een enkel recht. Na een uitvoerige uiteenzetting van het be volkingsvraagstuk en de door Amerika ge produceerde goederen, verlucht met tal van statistische gegevens over de voortbrengselen van den bodem, geeft de spreker na de pauze een kijk op het sociale leven van de bevolking. In 1929 vindt de geweldige krach plaats, onverwacht, onvoorbereid. En het land, dat nooit werkloosheid had gekend, steeds zelfs gebrek aan arbeidskrachten had, ziet zich voor het feit gesteld, dat in korten tijd liefst 13 millioen menschen zonder werk geraken. Geen uitkeering, geen steun, zien deze menschen zich aangewezen op de liefdadigheid van den naaste. De bitterste armoede wordt geleden. Eenige beelden geven daarvan een bijzonder realistische weergave. Roosevelt is tenslotte de man, die eenige verandering ten goede brengt. Twee dagen, nadat hij zijn functie als president heeft aan vaard, laat hij de banken sluiten. En door een ingesteld onderzoek naar de finantieele draag kracht zien vele bankinstellingen zich genood zaakt te likwideeren. En op denzelfden Ameri- kaanschen voet gaat hij voort, zonder zich te storen aan wat men zegt, diverse belangrijke verbeteringen aan te brengen. Nog een andere figuur zien we vooral den laatsten tijd op den voorgrond treden. Lewis, de man, die geen socialist genoemd wil wor den, maar die in zijn daden duidelijk aantoont het sociale vraagstuk aan te durven. Door hem werden de comité's tot indus- trieele organisatie gesticht. De stakingsbre kers, die de stakingen maar al te dikwijls om zetten in een bloedbad, verdwijnen op den achtergrond. De organisaties nemen in kracht toe. De mogelijkheden voor den arbeider wor den grooter. Zijn bestaansrecht erkend. Ame rika ontwaakt. Dr. Ketner, als tolk van het geheele audi torium, bedankt tenslotte den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting over dit actueele onderwerp. PORTIE KEN5IISERE EN NOG WAT. M. de R. Naar aanleiding van het ongetwijfeld humo ristisch bedoelde artikel in Uw blad van Zater dag j.1. onder den titel „De week in Feiten en Fantasieën" zij het ondergeteekenden ver gund ter voorkoming van misverstand een kleine opmerking te maken. Het lijkt ons n.1. een uitstekende en zeer toe te juichen maat regel van het hoofd onzer Politie, thans eens met wat straffere maatregelen het baldadige, ja meermalen revolteerende deel van Helder's opgeschoten jeugd, te laten zien, dat de dik wijls met zorg en moeite opgebrachte kosten voor de gevel- en étalageverfraaiïng, in de eerste plaats ten doel hebben, een factor te zijn in de steeds méér vragenden strijd om het bestaan, een betere outilage tevens dus ten behoeve van het koopend publiek. B.g. jeugd echter, waarbij er meermalen zijn die de kinderschoenen al jaren ontwassen zijn, schijnt te denken, dat de portieken er zrjn, om tapdansen uit te voeren (waarbij minder wordt gelet op de ruggen en teenen van het werkelijke publiek), het afscheuren van prij zen, het aan splinters trappen van opgehangen opschriftborden, het besmeuren van ruiten en het neersmijten van volle zakken met visch- en vleeschresten. Helder's meer romantische jeugd moge het betreuren, maar de overdekte étalagehallen zijn er ook niet voor het aan- knoopen of ontbinden van liefdesbanden. Niet dat wij daar geen oog voor hebben, mijnheer de overzichtschrijver, maar wij achten de plaats ten eenenmale ongeschikt. Wij brengen dus gaarne hulde aan het hoofd der plaatse lijke politie, dat hij gemeend heeft met eenige god opgezette razzia's eens even de „tanden der overheid" te laten zien op momenten dat men scheen te meenen, deze met kans op succes te kunnen verschalken. De ontelbare en aanhoudende klachten der verschillende winkeliers zullen hier wel niet vreemd aan geweest zijn. Moge de waakzaamheid, ten bate van het rustig winkelend publiek en het alge meen welzijn, niet te spoedig verslappen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Eenige Portiekbezitters. Wij zijn het volkomen met de inzenders eens en meenen, dat niet streng genoeg tegen dergelijk vandalisme kan worden opgetreden. Het stukje van Zaterdag heeft de aandachtige lezer natuurlijk wel onder de „fantasieën" van den schrijver gerangschikt. Red. Held. Crt. De gemoederen zijn verbitterd door het gebeuren van de laatste dagen. De opposan ten zien in het aftreden van Eden, een gefor ceerde overwinning van Italië op de Engel- sche politiek en dat heeft hen scherp ge maakt en woorden naar het hoofd van de re geering doen slingeren, die een onaangenamen indruk op de buitenwereld gemaakt hebben. Nogmaals, men moet van de absolute over tuiging uitgaan, dat Chamberlain meent, met een andere tactiek dan die van Eden, de Brit- sche belangen en den vrede in Europa het beste te dienen. Zeer juist heeft Chamberlain de positie van den Volkenbond geschetst. Eden heeft o.i. altijd een te groote waarde aan het vermolmde lichaam te Genève toege kend. Hij heeft te veel gesteund op de idee, waaruit het leven reeds was uitge gaan. Chamberlain ziet de zaak in dit geval nuchterder. De Volkenbond is niet in staat, collectieve veiligheid te verschaffen, zoo heeft hij ge zegd, en men moet niet trachten zichzelf en anderen een rad voor de oogen te draaien of de kleine mogendheden te doen denken, dat zij door den bond beschermd zullen worden tegen een aanval, wanneer men weet, dat iets dergelijks niet kan worden verwacht. Zoo is de zaak juister gezien. Waarlijk men heeft er niets aan of men vertrouwen stelt in een lichaam, dat geen werkelijke kracht heeft. Abessinië, Spanje, China, het zijn te sprekende voorbeelden. En daarom, als men nog iets van den Volkenbond zal kunnen verwachten, dan is reorganisatie dringend noodig. Die hervorming wenscht 'Chamber lain, omdat hij meent, dat er waardevol werk door den bond kan worden gedaan. Het laat ste helpen we hem hopen, maar daarvoor is het eerste zeker noodig. Behalve Lloyd George is het ook Churchill geweest, die een ongezouten critiek aan het adres van de regeering heeft geleverd. Hij meende, dat de afgeloopen week de beste is geweest, die de dictators ooit gehad hebben. Hitier legde de hand op een klein land en Mussolini nam met succes wraak op Eden. We eindigen vandaag, met ons slot van gis teren: de toekomst zal moetffn uitwijzen, wie het scherpst gezien heeft, Chamberlain of Eden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Drie handige meisjes" en „Ik ben schuldig" Rialto, Spoorstraat, half 8: „Broadway Melody 1938". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Mevrouw blijft ontbijten" en „De opstan dige vrouw". Heden: Musis Sacrum 8 uur: Bond van Harmonische Lichaamsóntwikke- ling, o.m. vertooning Olympische film. Casino 8 uur. Gymnastiek uitvoering „Turnlust". Rialto, 8 uur: Feestavond K.S.K. Vrijdag 25 Februari. Zeevaartschool: Lezing Weer- en Sterren kundigen Kring. Mil. Tehuis, Spoorstraat, 8 uur: Ouderavond U.L.O.-school. Licht op 5 u. 57 min. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 773.3 Temperatuur lucht 2.0 Laagste temp. lucht gisteren 2.0 VISCHAANVOER EN VISCHPRIJZEN Heden kwam aan den Vischafslag te R'dam 6 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Den Helder en elders in het binnenland aange voerd 475 manden en kisten a 50 kg versche visch, 35 kistjes spiering en 95 kistjes pan haring. Voor Noorwegen werden nog 10 kisten ver sche schelvisch en voor Denemarken 52 kisten schelvisch, schol en kleine kabeljauw geveild. De prijzen waren: groote tong 52—60; mid del tong 50—58; kleine tong 38—45; slips tong 25—30; groote tarbot 3640; middel tarbot 24—32; groote griet 25—33; kleine griet 10—14; groote schol 1014; middel schol 14—22; kleine schol 712; puf schol 35; kleine schar 46; bot 7—12; bolk 1.502.50; kabeljauw 714; groote gul 7—10; gr. schelvisch 8—15; middel schel visch 710; kleine schelvisch 68; wijting 47; kuit 714; koolvisch 35; rivier- visch 57; alles per kist. Spiering f 0.12 0.15 per pond, panharing 1.25—1.30 p. kistje.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5