dagblad voor den helder en- hollands noorderkwartier De volksverdccling in Midden Europa Om vier uur reden de treinen weer Werkverschaffing of eigen bedrijf? Glenn Martin ontplofte door de schok Kind deerlijk verbrand 25 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8243 flifler erkent de volledige soevereiniteit van den Bondsstaat Tot in den doodt rood-wit-rood" Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Eenheid in luchtbescherming Geen bisamrat te Budel Nieuw record zweefvliegen Onderzeeërs botsen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDE*; TELEEOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder V R IJ D A G Oostenrijk vrij en onafhankelijk Bondskanselier Schuschnigg heeft giste- len in den Bondsdag zijn met spanning Terwachte rede gehouden. Het eerste en eenige punt op de agenda, aldus zeide Schuschnigg, luidt: Oostenrijk, Daarmede is de geheele inhoud der regee- ringsverklaring in al haar onderdeelen om lijnd. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den grondslag van de grond wet van den eersten Mei 1934. Haar eerste en vanzelfsprekende plicht is het, de onaan getaste vrijheid en onafhankelijkheid van het Oostenrijksche vaderland te handha ven. Zij beschouwt het als haar taak, den vrede naar buiten zoowel als naar binnen te Waarborgen. Oostenrijk, zoo vervolgde Schuschnigg, Wil in zijn bescheiden, doch eigen grenzen medewerken aan het lot van het geheele Duitsche volk. Voor Oostenrijk kunnen geen buitenlandsche voorbeelden in aan merking komen, eenerzijds omdat uit be paalde politieke situaties geboren slag woorden in beginsel slechts binnen de grenzen van het land van oorsprong gel den moeten, anderzijds echter ook omdat Oostenrijk met de grondwet van Mei 1934 nieuwe wegen heeft ingeslagen, zooals zij heden ten dage slechts in de dapperen vrij staat der Portugeezen een paralelle richting nemen. Met nadruk verklaarde spr., dat de Oostenrijksche grondwet geen partijen en geen partijenstaat kent. Daarom ia er ook geen sprake van coalities, noch in het politieke le ven, noch In de regeerlng. De grond beginselen van het volksfront zijn, aldus Schuschnigg, voor Oostenrijk even onaanvaardbaar als het dic tatoriale bewind. S Het onderhoud met Hitier. Sprekende over het onderhoud, dat hij te Èerchtesgaden met Hitier heeft gehad, zeide spr. te hopen, dat dit een mijlpaal zal be- teekenen in de betrekkingen tusschen de beide landen, een mijlpaal van den vrede. Hitier had, naar Schuschnigg ver klaarde, tijdens de besprekingen uit drukkelijk vastgesteld, dat de Duit sche regeering de volledige souverei- nitelt van den Bondsstaat Oostenrijk erkent, en beschouwt de binnen- landsch-politieke ontwikkeling in Oostenrijk, zoowel als de kwestie van het Oostenrijksche nationaal-socialls- m« als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid, waarop zij noch di rect, noch indirect invloed wil uit oefenen. Tevens werd vastgesteld, dat de Oosten rijksche bondsregeering haar politiek in het algemeen tegenover Duitschland steeds In oen zuiver principieele richting zal leiden, die In overeenstemming Is met het feit, dat Oostenrijk zich als een zuiver Duitsche staat voelt. Schuschnigg verklaarde voorts, dat door de overeenkomst van Berchtesgaden het voortbestaan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht in het geding is gebracht Voortgaande wees spr. er op, hoe na de ontspanning, die als gevolg van de accoor- den van Februari 1937 was ingetrdeden, de spanning tusschen Duitschland en Oosten rijk tot Februari 1938 weder voortdurend ge broeid was. Hij was er evenwel van over tuigd, dat de thans getroffen accoorden alle Voorwaarden in zich sluiten voor een bevre digende ontwikkeling. Allen Oostenrijkers ■werd thans de vredeshand geboden, ook den eerlijken strijder, die met het wapen in de Vuist, met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had gestaan. Na een kort overzicht te hebben gegeven de positieve resultaten, die zijn regee ring heeft bereikt, zeide Schuschnigg: Het Vaderlandache front heeft thans plaats voor allen. Naast het vaderlandsche front Zal er in Oostenrijk geen politieke partij en geen politieke organisatie bestaan. Met Duitschland Is overeengekomen, dat va» Duitsche zijde geen inmenging In de blnnenlandseh politieke aangelegenheden van Oostenrijk zal plaatsvinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te *ennen, dat de weg, die Oostenrijk in de toekomst gemeenschappelijk met het groote Duitsche rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijksche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de be dekkingen, die Oostenrijk met zijn naburen onderhoudt, In de eerste plaats stelde hu ue vriendschappelijke verhouding met Hon- Dostenrijk is, zoo zeide spr., vastbesloten. Voort te gaan op den beproefden weg der Protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, een wijziging in de hartelijke hetrek- ngen tusschen Oostenrijk en Italië te ^Preken, r.ooals den laatsten tijd meermalen n do buitenlandsche pers geschied is. schuschnigg besloot met te verklaren-! net. SCHUSCHNIGG. gaat thans niet om den staatsvorm, doch om den staat, om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans be gint het tijdperk der aaneensluiting, tot in den dood: rood-wit-rood". (Kleuren, van Oostenrijks vlag Red.) Enkele persstemmen. Polen: Politieke kringen zullen met aandacht de ontwikkeling gadeslaan van de Duitsch-Oos- tenrijksche betrekkingen, want men vraagt zich inderdaad af, of Berlijn op den langen duur den tegenwoordigen feitelijken toe stand als definitief kan beschouwen. Duitschland: Men was er op voorbereid, dat, dr. von Schuschnigg behoefte zou gevoelen zich te verdedigen tegen zeer duidelijke verwijten in en buiten Oostenrijk, alsof hij te Berch tesgaden de Oostenrijksche onafhankelijk heid in gevaar zou hebben gebracht, maar men vraagt zich af, of het noodig was daar toe juist met een zoo agressieve rede te komen, die in Duitschland te meer ont stemming heeft gewekt, omdat men in ver schillende détails een sarcastische toespe ling op Hitler's groote rijksdagrede meent te hebben gehoord. Het wapen van H.K.H. Prinses Beatrix. Hongarije: Na de redevoering van Hitier verwachtte men niet een zoo duidelijke manifestatie van onveranderlijke trouw aan de onafhan kelijkheid van Oostenrijkschen kant. Tsjecho-Slowaklje. „Het is een moedige redevoering", zegt men in politieke kringen te Praag, „een moedige en energieke rede, die schijnt aan te geven, dat Schuschnigg krachtig beslo ten is tot het eind van zijn krachten te strijden voor de onafhankelijkheid en vrij heid van, zijn land." Italië. De door Schuschnigg in zijn rede utige- sproken wil om tot iederen prijs de Oosten rijksche onafhanlv. lijkheid te verdedigen, heeft te Rome een zeer diepen indruk ge mankt. Dit standpunt wordt door Italië ge deeld. In Oostenrijk zelf. De opmerkelijkste passages voor het Duit sche publiek zijn die, waarin de Oostenrijk sche bondskanselier, terwijl hij er den na druk op legt, dat Oostenrijk een Duitsche staat is, die trouw wil blijven aan deze zen ding, met klem herinnert aan zijn wil tot onafhankelijkheid en aan zijn groote rol in het geheel der Europeesche cultuur. De Duitsche druk zal niet op houden. De rede van Schuschnigg vraagt de be langstelling voor de gevaarlijke problemen en spanningen in het hart van Europa. Het was te verwachten, dat de Oosten rijksche bondskanselier in zijn radiorede de nadruk zou leggen op de Oostenrijksche on afhankelijkheid. De vraag is echter gewettigd of zijn trot- sche uitroep „tot in den dood: rood-wit-rood' niet uitsluitend is bestemd voor de tribune, in dit geval het Oostenrijksche volk. Een waarlijk vrij volk laat zich door den heer van Brechtesgade niet voorschrijven hoe de samenstelling van zijn ministerie zal zijn en hoe zijn binnenlandsche politiek zich zal ontwikkelen. Met deze rede van Schuschnigg is dan ook de Duitsche druk op Midden-Europa allerminst een halt toegeroepen. Men is er in gezaghebbende kringen in tegendeel van overtuigd, dat ze zich niet alleen tot Oos tenrijk zal bepalen. Wij meenen onze lezers daarom een genoe gen te dóen met het afdrukken van een kaartje, waarop de volksverdeeling in Mid den-Europa in teekening is gebracht. Een blik is voldoende om het gebied bui ten Duitschland te overzien, waar Duitsche minderheden gevestigd zijn. De omringende landen van Oostenrijk (vooral Tsjecho-Slowakije) zien met bezorgd heid de komende gebeurtenissen tegemoet. Midden-Europa staat op een keerpunt van groote verandering te zullen ondergaan. Tsjecho-Slowakije ziet zich reeds geïso leerd, of zal het volgend accoord loopen van Berlijn naar Praag? De kwestie der Sudeten-Duitschers (men ziet dit minderheidsgebied zwart in Tsjecho- Slowakije aangegeven) zal zeker aan de beurt komen. Duitsche minderheden treft men nog aan in Polen, Danzig en Memeiland. Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond vraagt verbeterde regeling voor de kleine boeren. Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van den Katholieken Nederlandschen Boe- ren- en Tuindersbond, onder leiding van den waarn. voorzitter, de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst. Aan het overleden lid van het hoofdbe stuur, wijlen den heer P. Kessels, werden eenige waardeerende woorden van nage dachtenis gewijd. Besloten werd o.m., aan de drie centrale landbouw organisaties voor te stellen de Regeering te verzoe ken een tweetal verbeteringen in de regeling voor de kleine boeren aan te brengen: a, om de kleine boe ren, wier weekinkomen iets bene den de f 4.blijft in aanmerking te brengen voor „tewerkstelling op eigen bedrijf" in plaats van ze te verplichten naar de werkverschaf fing te gaan en hun bedrijfje dus te verwaarloozen en b, om de speci aal met de plattelandsgewoonte, om bejaarde ouders bij de kinderen in huis te nemen strijdige bepa ling dat van de ouderdomsrente twee derde van het inkomen moet worden afgetrokken, te doen verval len. Gemengde bedrijven gedupeerd. Met betrekking tot den tuinbouw werd er op gewezen, dat art. 2, lid 3, sub c. van de Crisis-tuinbouwbeschikking 1938 III ten zeerste het overnemen van teeltvergunnin gen beperkt. Vooral in sommige streken van het land worden vele „gemengde" land- en tuinbouw bedrijven door deze bepaling getroffen, en zullen hierdoor in welhaast onoverkomelijke moeilijkheden komen. Besloten werd deze aangelegenheid op de eerstvolgende bespreking van tuinbouwza- ken met het college van Regeeringscommis- sarissen aan de orde te stellen. Hef spoorwegongeluk bij Amster dam. Met man en macht hebben de Nederland- sche spoorwegen gisteren gewerkt om de bei de banen, die door de ongelukken, waarover wij gisteren uitvoerig berichtten, geblokkeerd waren, vrij te krijgen. Tegen vier uur was het verkeer in beide richtingen hersteld, zoodat de forensen, die Amsterdam gistermorgen langs een omweg moesten bereiken, gisteravond weer langs de gewone route huiswaarts keerden. Om twee uur was men zoo goed als klaar met het verwijderen van de verongelukte wagons, aanzienlijk eerder dus dan men in de ochtenduren had verondersteld. Om tien minuten over twee was de laatste wagon, een goederenwagen, weer op de rails gezet en inmiddels was men begonnen met het leggen van den wissel, die in de plaats van de vernielde stukken rails zou komen. Toen het ondertusschen half drie geworden was, was ook het afgaand spoor geheel her steld, er waren vier nieuwe stukken rails ingelegd zoodat de eerste treinen weer konden passeeren, naar men on3 verzekerde met volle snelheid. De eerste was de trein naar Twente, die op den vastgestelden tijd, 14.11 uur van het Centraal Station was ver trokken. Bij de laatste seinpaal voor de plaats van het ongeluk werd een oogenblik gestopt, waarna de baan vrij werd gegeven. Onder gejuich van het arbeidende personeel, en niet minder van de inzittende reizigers, reed de trein over de vernieuwde baan. Het werk, dat de Nederlandsche Spoorwegen hier hebben verricht, getuigt, gezien den enormen spoed, die erbij betracht is, van een groot doorzettingsvermogen. Het verkeer met Haarlem was reeds gister morgen om kwart over tien geheel hersteld. Vertrouwen in het luchtvaart- materieel ongeschokt. Kolonel van Oyen, commandant van de luchtvaartafdeeling te Batavia, verklaarde aan Aneta, dat ondanks het ongeval met de Glenn Martin op Maandag j.1. het vertrou wen in het materieel ongeschokt is gebleven De heer van Oyen heeft met eigen oogen gezien, hoe het toestel eerst ontplofte, nadat het op den grond was geslagen, zoodat do ontploffing te wijten moet zijn aan den schok en aan de hoeveelheid van meer dan 1000 liter benzine. Het weer was dien avond niet ongunstig, volgens zijn oordeel zelf „vrij gunstig". De lucht was volkomen helder, er dreven wol ken op een hoogte van 800 meter, terwijl bij weerlicht het terrein tot aan den gezichts einder te overzien was. Ten aanzien van de oorzaak van de ramp zal men met een ver onderstelling moeten volstaan, aangezien al le inzittenden gedood zijn en het vliegtuig volkomen yernield is, DE BILT SEINTt Verwachting: Meest matige Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk nevelig tot ltoht bewolkt, later toe nemende bewolking, waar schijnlijk droog weer, tem peratuur om het, vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Toene- nemende kans op regen. Moeder snelde vergeefs te hulp. Bij een feilen brand in het pand Veenstraat 24 te Enschede is gister middag eerl driejarig 'jongetje om het leven gekomen. Omstreeks vier uur is de brand ontstaan in de bovenverdieping van het perceel, dat bewoond wordt door de families Mekes, Huckrieder en Nijenhuis en de modiste Schulenberg. Het vuur breidde zich snel uit en in een minimum van tijd stond de geheele verdieping in lichter laaie. Op de bovenverdieping bevonden zicli twee kinderen van echtpaar Mekes. De moeder snelde onmiddellijk naar deze éta ge om de kleintjes in veiligheid te brengen. Zij slaagde er in haar kindje van drië maanden, dat in een wieg lag, te redden. Het andere kind, een jongetje van drie jaar, liep in zijn angst, juist toen de moeder hem op slechts en kele passen na was genaderd, par does in de vlammen, waaruit het lijkje na eenigen tijd geheel ver koold te voorschijn werd gehaald. De bovenverdieping is totaal uitgebrand, terwijl de beneden-etage veel waterschade heeft bekomen. De brandweer uit Enschedé, die met de groote motorspuit en vier slangen ter plaatse verscheen, heeft zich in deze dicht bebouwde kom vooral bezig gehouden met het beschermen der aangrenzen-den huizen* Amsterdam sluit zich aan bij de nationale organisatie. De algemeene ledenvergadering van de Amsterdamsche vereeniging voor luchtbe scherming heeft besloten zich als afdeeling aan te sluiten bij de Nederlandsche vereeni ging voor luchtbescherming wier zetel ge vestigd is te 's-Gravenhage. Deze belang rijke beslissing, welke beoogt de eenheid in den luchtbeschermingsarbeid te versterken zal het ledental van de nationale vereeni ging met twee duizend doen stijgen. Uitkijken blijft de boodschap! In verband met een bericht, volgens het welk te Budel gisteren een bisamrat zou zijn gevangen, deelt de burgemeester van Budel ons mede, dat deskundigen hebben geconsta teerd, dat hier geen sprake is van een bi samrat. Het betreft hier slechts een gewone rat. Men zal zich herinneren, wat wij voor kort uitvoerig schreven over de kweek van bi- samratten in België en het gevaar van deze beesten, wanneer zij zouden ontsnappen en over onze grenzen komen. Inmiddels blijft uitkijken wel de bood schap! De Poolsche piloot Offierski heeft het duurrecord voor zweefvliegtuigen met mo tor verbeterd. Hij bleef vijf uur 21 minuten in de lucht. Havas meldt uit La Valette, dat de beide Britsche onderzeeërs „Snapper" en „Severn" bij oefeningen tegen elkaar zijn gebotst. De admiraliteit beeft medegedeeld, dat de schade niet belangrijk is. GOERING ACHTER DE WILDE ZWIJNEN. Tijdens de jacht in de wouden van Bialo- wieza in Polen, heeft Goering zes wilde zwij nen en een vos geschoten. De Duitsche am bassadeur von Moltke heeft drie zwijnen ge schoten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1