Laatste training van het Nederlandsch elftal Postvlucbten op Indië Is onze marine onvoldoende? Het paard en het verkeerslicht Wat er te Berchtesgaden gebeurde Moet Ds. Niemöller een belofte afleggen? Capucijners in brand Houd den dief! De doodelijkc ontploffing tc Bolnes Geysendorffer met de „Parkiet" in Miami Tweede Kamer Boerengevecht op het Turksche platteland Motorscboener terecht Engelsch vliegtuig vermist Een zonderlinge kippenhistorie Mijnders' medespelen niet twijfelachtig Ontevredenheid op Marken Nederlandsch Paukenpaard naar Engeland De zucht naar vermaak 18 vliegbooten voor de Indische defensie Van Heek heeft te weinig arbeiders Atnerikaansch record staatsschuld GENERAAL BAJETTO Generaal Bajetlo is ongerust. Den Haag, 24 Februari '38. Er is een sterke strooming in de Kamer, welke Indië door krachtdadige middelen aan nieuwe welvaart wil helpen. Prof. Van Gelder had 't daar gisteren over, en heden liep de katholieke heer Van Poll eenigerma te in die voetsporen. Deze afgevaardigde interesseert zich altijd buitengewoon voor onze Oost (men kent nog wel zijn pleiten voor „imperiale zelfvoorziening?") en zou graag nog veel langer spreken dan hem wordt toegestaan. De afgevaardigde bleek te behooren tot iie meerderheid in de Kamer, welke van kunstmatige losscheuring van den staat kundigen band tussehen Nederland en In dië niets moeten hebben, en alles willen richten op een langzaam, natuurlijk groei proces. En wat de economische zijde van de vraag stukken betreft, z.i. zal toevloeiing van nieuw kapitaal noodig zijn, gelokt door een breed opgezet welvaartsplan. De heer Wagenaar wil zoo spoedig mo gelijk komen tot een normaal budget voor Indië en kwam er tegen op, dat de hooger geraamde middelen mede voor allerlei nieu we uitgaven zullen worden besteed. In deze maakte hij selchts een uitzondering voor de defensie. Ietwat „sensationeel" was het betoog van generaal Bajetto (R.K.) die natuurlijk spe ciaal Indië's verdediging onder de loupe nam en plotseling met de mededeeling voor den dag kwam, dat hij geen vertrouwen meer heeft in de waarde van onze defen sie-middelen! De gebeurtenissen in het Ver re Oosten en Engeland's loslaten der col lectieve veiligheid hadden hem blijkbaar danig doen schrikken! De afgevaardigde zag reeds een vijandelij ken aanval op Singapore en meende, dat zooiets alleen via een basis in onzen Archi pel kan geschieden. En wie zal even tueel belang heb ben bij de ver overing van Sin gapore? De heer Bajetto durfde blijkbaar geen na men te noemen, maar wel kwam "hij krachtig op voor loslating van ons neutra liteitsbeginsel! We zullen ons dus moeten gaan toeleg gen op de actieve verdediging, zoo vond generaal Bajetto, maar wat hij daarmee eigenlijk precies bedoelde, kregen wij niet te hooren. Meent hij misschien, dat wij ons bij voorbaat bij de verdedigingsplan nen van een mogendheid (en dan natuur lijk Engeland) moeten aansluiten? De afgevaardigde ging verder door met zijn voor onze huidige Marine niet zeer ge ruststellende uiteenzettingen. Zij zou name lijk „geheel onvoldoende" zijn en daarom drong hij er bij den Minister op aan, om met de vlootuitbrcidingcn krachtig voort te gaan, opdat wij ons altijd zoo goed moge lijk kunnen verdedigen en achtte aanvul ling der vloot door territoriale verdediging zeer noodzakelijk. Voor den heer Bajetto is de groote vraag: hoe bewaren wij de Rijkscenheidgedachte? De pctitie-Soetardjo („dominion status" vra gend) gaat daar z.i. recht tegenin. Ten slotte bepleitte hij krachtiger Hegee- ringssteun voor de kolonisatie op Nieuw Guinea en wilde hij bij benoeming inheem- schen eventueel niet den voorkeur geven boven de meest-geschikten. Mr. Rutgers van Rozenburg was heden de laatste spreker, en hij begon met zich bij de diverse leden, die hulde hadden gebracht aan den nieuwen G. G., als de rechte man op de juiste plaats, aan te sluiten. Evenzeer de heer Rutgers wees de petitie- Soetardjo af, het met den minister eens zijn de, dat de wijzigingen niet hij den top kun nen beginnen, maar van onderop moeten ge schieden, waarmee veel tijd gemoeid zal zijn. En de afgevaardigde beaamde het woord van den heer Van Poll, dat de 37 volksstammen van Insulinde nog lang geen eenheid kun nen vormen. 't Is niet uitgesloten, dat de minister mor gen, in den lateren middag, nog aan het woord kan komen. Maar waarschijnlijk wordt het wel Dinsdag. Buddy is een paard, dat in het Worcester- district te Londen hard werken moet, om voor z'n baas het brood te verdienen. En hij doet het werk met groote liefde. Hij zorgt er met z'n baas voor, dat er eiken dag eten genoeg is voor de vrouw van zijn meester, die een fruithandel heeft en voor de acht kin deren. Maar Buddy is, naar de Daily Express meldt, ook een heel schrander paard, want op denzelfden weg, welken hij iederen dag opnieuw aflegt, heeft hij terdege de ver keerslichten bestudeerd. Hij heeft geen teu gels noodig om hem tot staan te brengen, als rij een rood licht ziet. Maar kortgeleden had Buddy geen geluk. Zijn baas was van detn wagen gestapt om in een winkel haver te koopen en Buddy bleef alleen met de kar achter. Buddy zag ineens hoe een verkeers licht van rood in groen overging. De weg was dus veilig! Hij vergat heelemaal, dat hij alleen was en zette den gang er in. Honderd meters verder moest hij plotseling'stoppen omdat zijn neus in onzachte aanraking kwam met een groote autobus. Maar Buddy was nog steeds in de file van het ver keer. De baas moest echter voor den rechterstoel verschijnen, omdat hij Buddy met de kar on beheerd had achtergelaten. Toen de rechter hoorde, hoe schrander Buddy was, werd de man alleen veroordeeld tot het betalen van de onkosten voor de beschadigde autobus. De „Solr" doet onthullingen. Het Belgische dagblad „Le Soir" meldt: Een Belg, die zeer onlangs een bezoek aan Oostenrijk heeft gebracht, is te Brussel te ruggekeerd. Zijn betrekkingen met hoogc Oostenrijksche autoriteiten zijn ons, aldus het blad, bekend. Daarom nemen wij met de gebruikelijke reserve het verslag op, dat hij ons geeft van de dramatische besprekingen te Berchtesgaden. De Fuehrer-rijkskanselicr, aldus de zegs man, heeft reeds bij den aanvang van het gesprek zijn voorwaarden gesteld, die Schuschnigg afwees, ondanks het aandrin gen en de overtuigingskracht van Hitier. Deze trok zich hierop in een aangrenzend vertrek terug, waar hij confereerde met drie generaals van de rijksweer. Weldra kwam hij terug en stelde hij in feite een zeer duidelijk ultimatum. Of de Oostenrijksche regeering zou toegeven óf de Fuehrer zou in zijn te verwachten redevoering een be roep doen op de Oostenrijksche na zi's om hen uit te noodigen hun propaganda en hun actie met alle hun ten dienste staande middelen te hervatten. Bovendien zou het „Oostenrijksch legioen" in Duitsch- land opdracht krijgen zich naar Oostenrijksch gebied te begeven. Indien daar een burgeroorlog het resultaat van zou zijn, zou Duitsch- land zich voorbehouden te interve- nieeren. Als termijn voor de aan vaarding van deze eischen werd be paald Dinsdagavond 12 uur. De heer Schuschnigg heeft bij terugkeer te Weenen verslag uitgebracht aan bonds president Miklas en met burgemeester Schmitz, den vroegeren vicc-kanselier ge confereerd, wien hij aanbood hem als bonds kanselier op te volgen, in de hoop een com promis met het Rijk te vergemakkelijken, door zich terug te trekken. De heer Schmitz heeft na beraad het aanbod de leiding der staatszaken op zich te nemen van de hand gewezen, daar niets hem kon doen gelooven dat hij er in zou slagen van den leider van Duitschland andere voor waarden te verkrijgen. Hooivorken, s-paden, stecnen en glas waren de wapens. Tussehen twee dorpen is een geschil ont staan over een stuk land, dat in eén alge- meene vechtpartij, ontaardde, waaraan 350 boeren en boerinnen deelnamen, die hooi vorken, spaden, steenen en glas als wapens gebruikten. Vier deelnemërs kwamen Om het leven en 18 anderen, meerendecls vrou wen, werden ernstig gekwetst. De politie heeft 60 belhamels gearresteerd en in af wachting van de behandeling der zaak voor het gerecht, is naar beide dorpen politiever- sterking gezonden om een herhaling der on lusten te voorkomen. Ongerustheid ongegrond. Wij meldden elders in dit nummer, dat omtrent het lot van de Groninger motor schoener „Pollaris" ongerustheid was ont staan. Blijkens een te Maassluis binnengeko men bericht is het schip gisterochtend om negen uur van Hamburg naar Gorkum ver trokken. Het schip wordt hedenïvond of -nacht te Hoek van Holland verwacht. Beschuldiging van verraad ver valt waarschijnlijk. Men verwacht, dat in het proces tegen Ds. Niemoeller in het begin der volgende week uitspraak zal worden gedaan. Woens dag eindigde het getuigenverhoor en giste ren heeft men een aanvang gemaakt met het laatste requisitoir en het laatste plei dooi. Men meent te weten, dat het open baar ministerie twee der belangrijk ste beschuldigingen heeft laten val len, n.1. die van verraad en die van deelneming aan een politieke oi mo narchistische samenzwering. Aangenomen wordt, dat de predikant zal worden veroordeeld tot verscheidene maan den gevangenisstraf. De moeilijkheid is echter, dat de voorloo- pige hechtenis, welke hij heeft ondergaan door de geheime politie is opgelegd, en niet door den rechter, zoodat het de vraag is of de rechtbank dezen tijd mag aftrekken. Bovendien is het. aldus het Hsb., moge lijk dat de geheime politie dr. Niemöller niet zal loslaten voordat hij een belofte heeft afgelegd over zijn gedrag in de toe komst. De Vaderlandsliefde beklaagde. van den De bekende chirurg Sauerbruch en „mi- nisterialrat" Brandenburg, die als getuigen gehoord zijn, hebben verklaard, dat de va derlandsliefde van ds. Niemoeller boven al le verdenking verheven is. In rechterlijke kringen verzekert men, dat het proces zon der incidenten verloopt. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat gebouwd is voor een poging om een record te vestigen in een nonstopvlucht op den lan gen afstand en dat een oefenvlucht rond En geland had ondernomen, wordt vermist. Er zitten drie personen in het vliegtuig. Per ra dio is door het ministerie van luchtvaart een oproep uitgezonden, waarin men ver zocht wordt naar het toestel uit te kijken. Ulrechtsche politie zoekt naar opheldering. Op Vrijdag 18 Februari des morgens 6 uur stopte te Utrecht op de Alexander Numanka de een twosea ter, waarin twee "mannen wa ren gezeten. Ee'm van hen stapte uit en haalde uit de achterbak 36 kippen, witte leghorns, die hij op den openbaren weg in vrijheid stelde. Daarop spoedden de beide mannen zich met de auto heen. Een en ander echter was opgemerkt door een knecht van de vecartsenijkundige Hoo- geschool, die de politie van deze zonderlin ge geschiedenis op de hoogte stelde. Voorloopig zijn de kippen op de vee- artsenijkundige hoogeschool opgenomen. De Utrcchtsche politie verzoekt thans, daar diefstal wordt vermoed, den eigenaar zich bij den commissaris van de tweede af- deeling op het bureau Tolsteeg te Utrecht te melden. In verband met de hooge onderhoudskos ten van het pluimgedierte wordt de eige naar verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden. Uaet&al Kernachtige toespraak van uen heer Herberts. Feestwedstrijd van Puck van Heel. De heer Herberts, voorzitter van de Keuze- Commissie van den K.N.V.B., heeft zooals gewoonlijk op den laatsten trainingsavond vóór een interland-wedstrijd de Nedcrland- sche elftal-spelers in de V.U.C.-tent met een kernachtig woord toegesproken. Behalve Anderiessen waren alle spelers en reserves gisteravond bijeen, van de K.N.- V.B.-officials zagen we de heeren Lotsy, Mundt, Triebei, de Vries, Bocljon, Jochcms en Slingenberg. Ook Mijnders, die op een oefenwed strijd van het Bondselftal een enkel blessure heeft opgeloopen, was weer zoover hersteld, dat hij aan de trai ning kon deelnemen en dank rij de goede zorgen van Dr. Meiss en Bob Glendenning Is rijn meespelen a.s. Zondag niet twijfelachtig. „Ik kan kort zijn deze maal", zoo ving de lieer Herberts zijn speechje aan, „want ik zie hier het oude Nederlandsche elftal voor me, dat ik niets meer behoef te ver tellen." We hebben sinds geruimen tijd het oor geleend aan hen, die gestreefd hebben om nieuw bloed in ons elftal te krijgen, maar we zijn tot de conclusie gekomen, dat men geen oude schoenen moet weggooien, voor dat men nieuwe heeft. Schijnbaar presteert een jonge kracht wel eens wat meer dan een oudere, maar bij de proefwedstrijden blijkt maar al te dikwijls, PUCK VAN HEEL. dat routine ook een woordje meespreekt. Men zegt wel, dat het Nederlandsche elf tal thans een zekere depressie, een inzin king. doormaakt. De heer Herberts ontken de dit ten stelligste. Wel is het ontbreken van een uitblinkenden middenvoor een be langrijk gemis, maar dat de rest is achter uitgegaan. ontkende spr. beslist. „Integendeel," aldus de heer Herberts, „ik durf gerust te zeggen dat de meesten en vooral de ouderen in top-vorm zijn. Deze ouderen vormen de ruggegraat van het elf tal. We weten, wat we aan de Belgen heb ben. De Belgen zijn sterk, wanneer hun alles goed gaat, maar wanneer het initia tief van den anderen kant komt. daalt hun prestatie plotseling tot 50 procent. Dat heb ik in den wedstrijd BelgiëFrankrijk kun nen constateeren. Daarom moeten we den nadruk leggen op het snelle vleugelspel met een senllen midvoor. En de achter hoede moet geen risico nemen, maar het korte spel van Braine krachtig doorbreken. Juist tegen België moeten we probeeren een goed resultaat te bereiken, want daar door kunnen we bewijzen, dat er geen de pressie over ons elftal is gekomen. Boven dien is het een feestwedstrijd voor Puck v. Heel, die zijn 60sten interlandwedstrijd speelt en zijn 25ste als aanvoerder. Met wilskracht kan bereikt worden dat Zondag een nieuwe glorieperiode van het Nederl. voetbal wordt ingeluid", zoo besloot de heer Herberts. Fantastisch vlammenspel in een uithoek van Amsterdam. Gisteravond omstreeks negen uur is op de boerderij van den heer Wierts, gelegen aan den Buitenkerkerweg, nabij de Immekens- horn, d.i. op eenigen afstand van den Die- merzeedijk, tussehen de Zecburgersluizen en Diemen, brand ontstaan in een tweetal groo te schelven capucijners. Motorspuit kon niet passeeren! Het duurde geruimen tijd voor de brand weer in deze uithoek van de gemeente Am sterdam kon doordringen, zoodat reeds een aanzienlijke schare belangstellenden den too- ver van het vlammenspel in dit onherberg zame oord stond te aanschouwen, voordat <'.e eerste straal water op de vlammende en he vig j-ookende schelven kon worden gericht. Een motorspuit en de gereedschappenwagen waren echter te breed voor den Buitenkerker weg, zoodat zij werkeloos op den Diemer- zeedijk moesten achterblijven. Men heeft toen het vuur met een plattelandspuit bestreden en men kon er zelfs in slagen een nabijgele gen onder wind staande schuur te behouden. De gchecle voorraad capucijners is verlo ren gegaan. Omtrent de oorzaak is niets be kend. Sensationeele arrestatie in de hoodstad. Gistel-morgen wilden ambtenaren van het bureau voor invoerrechten en accijnzen te Amsterdam in een steeg bij de Fokke Si- monszstraat een man aanhouden, die zich schuldig maakte aan het vervoer van onge veer vierhonderd boekjes ongebanderolleerd cigarettenpapier. De man verzette zich tegen zijn aanhou ding, hij wenschte deze ambtenaren de noo- dige inlichtingen niet te verstrekken en wist zelfs op een gegeven moment te ontko men. Op de Vijzelgracht werd de vluchte ling weer achterhaald. De man bleef echter weigeren zich te legitimeeren. De ambtena ren wilden hem daartoe meenemen .naar het politiebureau, waartegen de man lie vig verzet pleegde. Hij gooide zijn fiets neer en schopte de boekjes cigarettenpapier over de straat, zoodat de ambtenaar, toen de man zich tenslotte nog op den grond lrS zakken, de handen aan een en ander vol hadden. Natuurlijk trok deze scène de noo- dige publieke belangstelling. Tenslotte ontging de verzetpleger zijn straf niet. Hij werd wegens verzet tegen ambtenaren in functie bekeurd en zal bo vendien in de zaak waar het om ging: het vervoeren van ongebanderolleerd cigaretten papier, worden gehoord. Nog veertig projectielen gevon den. In verband met de ontploffing, welke op 21 Februari j.1. te Bolnes heeft plaats gehad zijn, na een ingesteld onderzoek, gister middag op de schcepsslooperij der firma G. B. Pas en Zonen te Bolnes nog een veer tigtal projectielen gevonden en door de gemeentepolitie van Ridderkerk in beslag genomen. Zooals men weet, heeft de schippersknecht A. Broekmeulcn ecnige dagen geleden een projectiel op de werf gevonden. Hij heeft liet gevaarlijke voorwerp aan boord door midden willen zagen, waarbij het is geëx plodeerd met het gevolg, dat de jongeman op slag werd gedood, terwijl zijn 20-jarige broer Hendrik ernstig aan het hoofd werd gewond. „Ekster" en „Wulp" op weg naar Nederland. Naar wij vernemen, is bij de K.L.M. be richt ontvangen, dat gezagvoerder Geysen dorffer met de Lqckheed-super-Electra „Parkiet" te Miami in Florida is aangeko men. Hij bereidt zich thans voor op de vlucht naar Port au Prince, de hoofdstad van Haiti, vanwaar de reis wordt voortge zet naar Curacuo. Voorts vernemen wij, dat een tweede Lockheed, bestemd voor de K.L.M.-vloot in Europa, eveneens op weg is van Burbank in Californië naar de westkust van de Ver. Staten. Het is de PH-APE, de „Ekster", welke door den chef-piloot van de Lockheed fabrieken, den heer Hcadle naar New York wordt overgebracht, om aldaar naar Europa verscheept te worden. Ten slotte is een van de drie nabestel de Douglas DC. 3 vliegtuigen van Santa Monica onderweg naar New York, om daar eveneens aan boord van een schip te wor den gebracht voor de reis over den oceaan naar Nederland. Dit is de „Wulp," welke in de K.L.M.-vloot wordt opgenomen onder de registratieteekens PII-ARW. De „Wulp" is gisteren reeds te Memphis aangekomen, terwijl de Lockheed „Ekster" eveneens gis ter op het vliegveld Dayton in den staat Ohio is neregsetreken. Beide vliegtuigen worden in zeer rustig tempo overgevlogen, zoodat. nog niet met zekerheid te zeggen valt, wanneer zij in ons land verwacht kunnen worden. Vertrek van O*110* Uang. 24 Febr. (heenreis) I Valk I Athene 24 Febr (terugreis) 1 Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Nandoe gand. 24 Febr (terugreis) 1 Alex. 24 Febr. Rang. 24 Febr. A'dam 24 Febr. Aankomst ta Singap. 24 Febr A'dam 24 Febr, Basra 24 Febr. Jodhp. 24 Febr. Napels 24 Febr. Singap. 24 Febr Steun gevraagd aan \reemdelirp. genverkeer Amsterdam. Een aantal ingezetenen van het eiland Marken heeft zich in verband met het be sluit van den gemeenteraad om de café's van Zaterdagmiddag zes uur tot Maandag ochtend zeven uur te sluiten tot het be stuur van de V.V.V. „Amsterdam" gewend, met het verzoek, om ondersteuning van oen petitionnement, waarin tegen dit be sluit nrotest wordt aangeteekend. In den nazomer van 1936 is majoor Abel Smith te Windsor, die gehuwd is met de achternicht van Prinses Juliana, op bezoek geweest bij den heer D. Bolt te Groningen, om een paukenpaard te koopen voor de ko ninklijke lijfgarde in Engeland. De koop ging toen niet door, daar het paard niet aan do gestelde eischen voldeed. Thans heeft de heer H. Bolt, een broer van den heer Bolt, een paukenpaard geleverd, dat geheel aan de gestelde eischen voldoet. Het beest zal morgen naar Engeland worden, overgebracht. Winkelbediende steelt zestig gul den. Een vroegere bediende van een koffie- en theehandelaar te Groningen is met een ge stolen sleutel de zaak van zijn ex-patroon binnengedrongen en heeft zich meester ge maakt van zestig gulden. Toen hij gear resteerd werd bleek het geld reeds verbrast te zijn. Belangrijke order voor Aviolanda Door den minister van Defensie is opdracht gegeven aan de combi natie N.V. Aviolanda en de konink lijke maatschappij „Schelde" voor den bouw van 18 vliegbooten, type DO. 24 K. Dit type is door de Dornier-fabrieken spe ciaal voor de Nederlandsche regeering ten behoeve der Indische defensie ontworpen. Te Friedrichshafen zijn destijds 24 stuks besteld, waarvan er reeds vier zijn afgele verd. De DO. 24K is 'n driemotorige vlieg boot, bestemd om als groote verkenner, te vens bommenwerper, te worden gebruikt. Van de thans bij Aviolanda en de Schel de in bestelling gegeven vliegbooten zal de eerste in het begin van het volgend jaar worden afgeleverd. De constructie van de verschillende onderdeelen is verdeeld over Aviolanda en de Schelde in een verhouding van 60 en 40 procent Ongeveer driehonderd werklieden vinde nbij dezen bouw werk. Alleen de dagploeg in touw Daar tot heden steeds minder werk willigen de fabriek der firma Van Heek te Losser zijn binnen gegaan heeft de directie besloten vanaf he den het bedrijf alleen met de dag- ploeg, die van 's morgens half acht tot 's avonds half zes werkt, voort te zetten. De diensten vanaf vijf uur 's morgens en- twee uur 's middags zijn door dit besluit komen te ver vallen. Volgens opgave van het Amerikaansche departement van financiën heeft de staats schuld de nieuwe recordhoogte van 37.617. millioen dollar bereikt. Op 21 dezer gingen de totale regceringsuit-1 gaven de inkomsten met 1.009 millioen dol lar tc boven. DE PARKIET.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2