JrWr Hst nationaal belang onzer trekpaardfokkerij Strijd om een pastorie i h j O L VAM "5? M IBi fi\ iMI i jfagafc /'('ik Vestigingsverbod kantoorboekhandel Joe Louis behoudt zijn wereldtitel Ballangrud wereldrecord houder 10,000 ML EDGAR RICE BURRO UGHS UIT ONZE OOST Typhoon op Flores Hoe de minnaar tot roof kwam z DOOR 3 No. 8. Maar spoedig werd de troep stil van ver wondering en ontzag. Zij zagen de machtige, witte aap balanceren op de rug van hun koning. Met stalen spieren hield hij het dier om zijn zware nek vast. De koning der apen gilde van angst en spartelde hulpeloos op de grond, die met junglegras was begroeid. De trotse mensapen, die de strijd in spanning volgden, hoorden het breken van de nek van hun koning. Toen viel het grote hoofd voor over op de harige borst. Ze zagen, hoe de nieuweling een voet op de rug van zijn over wonnen tegenstander zette en terwijl hij zijn hoofd achterover gooide, de wilde, vreselijke overwinningskreet der mensapen liet horen. Deze vreselijke klanken rolden door de jungle. De kleine apen in de bomen staakten hun gesnater. De krijsende, met bonte veren ge tooid vogels werden stil. Van heel ver kwam het antwoord van een luipaard en het zware gebrul van een leeuw. Toen wisten de kraal- ogige apen, dat hun koning dood was. Tarzan keek de dieren vragend aan. Wat zou hun volgende daad zijn? Een van de jongere apen, een buitengewoon gespierd dier, kwam dich ter en dichter naar de aapman toe. Tussen zijn ontblote tanden door liet hij een dreigend gegrom horen. Tarzan stond doodstil en wachtte. Hij zag, dat het beest van reus achtige afmeting was, meer dan zeven voet lang op zijn korte, gebogen poten. Met stijve, houterige bewegingen begon het rond de waakzame aapman heen te loopen. (Nieuwe spelling.) Op meer steun van Rijkswege aangedrongen. De vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" heeft gis terochtend in hotel „De Twee Ste den" haar algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van Jhr. J. van Vredenburch. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, idat men algemeen is gaan inzien, dat stam- boekpaarden en liefst van de best moge lijke kwaliteit goed te verkoopen zijn. Men is leeren begrijpen dat in eigen land te vinden is, hetgeen men noodig heeft en men daarvoor niet steeds over de grenzen behoeft te gaan. Ook het buitenland gaat begrijpen, dat in Nederland even zoo goede trekpaarden gefokt worden als elders. Onze internationa le verhoudingen zijn gunstig. De uitvoer naar Duitschland, mede doordat de stam- boekvereeniging daar leiding aan kan ge- yen, werkt stimuleerend op de fokkerij. Op uitnoodiging van de regeering heeft ten departemente een bespreking plaatsge had over een Ontwerp Paardenwet met de verschillende stamboekorganisaties, waar hij belanghebbenden het vrijwel ter zake èens waren. Als deze wet in het Staatsblad verschijnt, zal ongetwijfeld 'n groote verbe tering intreden. Het opleven der paardenfokkerij brengt Biede een levendiger handel. En hierbij blijkt wederom van hoeveel waarde onze stamboekpapieren zijn. Koopers zoowel als verkoopers moeten nauwlettend toezien of het afstammingsbewijs ook werkelijk bij het paard behoort, want „vergissingen" zul len niet worden aanvaard. De trekpaardfokkerij maakt op vele boerderijen eenigszins goed wat het ander gedeelte van het bedrijf te kort geeft. Spr. wilde daarom nog maals wijzen op het nationale be lang onzer trekpaardfokkerij en hij verzocht meer steun van Rijkswege, vooral ook omdat de trekpaardfok kerij van het departement van de fensie generlei steun ontvangt in te genstelling met de warmbloedfokke rij. Voorts hoopte spr. dat de be langen der trekpaardfokkerij bij on derhandelingen met andere landen, meer dan tot dusverre, onder oogen zullen worden gezien. Spr. deelde nog mede, dat volgend jaar de vereeniging „Stamboek voor het Neder landsche trekpaard" haar 25-jarig jubileum zal vieren met een nationale tentoonstelling In Den Bosch. Kerkeraad in het ongelijk gesteld. De Hervormde Pastorie te Beetsterzwaag, die in gebruik was bij ds. Kalma, bleef na diens overlijden in den aanvang van 1935 ter beschikking van zijn weduwe, maar zou na afloop van het haar toekomende gunst- jaar weder vrij komen. De tweede predikant te Beetster zwaag, ds. Domela Nieuwenhuis Nijegaard, beweerde, zooals wij on langs meldden recht te hebben, om in die pastorie te wonen en heeft daarop een rechtsvordering in kort geding gebouwd, die werd afgewe zen. De tweede predikant bleef echter zijn recht volhouden. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente hield staande dat aan ds. Nieuwenhuis geen recht tot wonen in de pastorie toe kwam en stelde, dat zij als eigenares tot beschikken over bedoeld pand bevoegd zou zijn zoodra de weduwe van ds. Kalma haar recht zou hebben verloren, natuurlijk be houdens de eventueele toestemming van andere kerkelijke instanties, voor zooveel vereischt. Het bestaan van een keusrecht werd door de Herv. gemeente bestreden en omdat zij deze kwestie uit de wereld wilde hebben, riep zij er de beslissing in van den rechtbank te Leeuwarden. Zij vroeg aan de rechtbank te beslissen, da det predikant geen recht tot wonen in de pastorie zou kunnen doen gelden wan neer de rechten van de toenmalige bewoon ster niet meer van kracht zouden zijn. Ds. Nieuwenhuis voerde aan, dat het alge meen gebruik medebracht, dat in de volgor de van hun beroeping de predikanten de keus hebben van de pastorieën, zoo er geen afwijkende bepalingen hieromtrent zijn ge maakt. De rechtbank heeft de vordering van de kerkvoogdij toegewezen welk vonnis door het hof te Leeuwarden is bekrachtigd. Ds. Nieuwenhuis kwam van deze beslis sing in cassatie. De Hooge Raad overwoog in zijn gister gewezen arrest, dat de omstandigheid, dat het gebruik, waarop eischer zich heeft be roepen, plaatselijk niet bestaat, hem niet het recht ontneemt op dat gebruik, indien het een algemeen geldend gebruik in de Ned. Herv. Kerk is, krachtens art. 1375 b. w. een beroep te doen. Het arrest van het Hof werd vernietigd met verwijzing van het geding naar het ge rechtshof te Leeuwarden. Nadat achtereenvolgens voor het slagers- bedrijf, het broodbakkers- en broodverkoo- persbedrijf, het schoenherstellersbedrijf, het schoenmakersbedrijf, het schoenverkoopersbe drijf en het bedrijf van orthopaedisch-schoen- maker een tijdelijk vestigingsverbod is inge voerd, heeft de minister van economische za ken thans een tijdelijk vestigingsverbod uit gevaardigd voor den kantoorboekhandel. Het is derhalve van heden af ver boden zonder vergunning van den minister een inrichting te vestigen waarin de kantoorboekhandel wordt uitgeoefend. In de ministeriëele beschikking zijn een aantal artikelen opgesomd, die kenmerkend zijn voor den kantoorboekhandel. Het voe ren van deze artikelen in verscheidenheid van artikel, soort, kwaliteit en afmeting stempelt den winkelier derhalve tot kantoor boekhandelaar. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor dergelijke artikelen, indien zij gerangschikt zouden kunnen worden onder: galanterieën, snuisterijen en antiquiteiten, daar deze immers evenzeer in andere tak ken van détailhandel voorkomen. Dooden en gewonden. Een typhoon op Flores heeft, naar de N. R.C.t. meldt, in verschillende dorpen boscha- digind veroorzaakt. Te Laranloeka zijn ver schillende gebouwen gedeeltelijk vernield, o. a. een gevangenis en een volksschool. Te Adoemara werden vele boomen ontwor teld. Bovendien is daar een gebouw inge stort, waarbij twee kinderen en een vrouw werden gedood, velen werden hierbij licht gewond. Engelsch juwelier overvallen. Peter Martin Jenkens, een der vier man nen die voor 'n Engelschen rechter een ver hoor moest ondergaan, vertelde dezen ma gistraat zijn liefdesgeschiedenis. Jenkins, een jongeman van twee en twin tig jaar, is de jongste en slimste van de man nen die ervan worden beschuldigd een juwe lier te hebben aangevallen en beroofd van een bedrag van meer dan 13 duizend pond. Hij vertelde, dat hij in 1937 verliefd werd op een Amerikaansche vrouw en voegde hier aan toe, dat hij probeerde te stelen, om met haar in Amerika te kunnen trouwen. Tot 1930 was hij volgens de Daily Ex press in luxe groot gebracht, maar zijn vader verloor door de crisis bijna al zijn geld en stierf in 1934. Zijn moeder stierf een jaar later. Jenkins beweerde toen, dat hij met Kerst mis naar zijn liefje in Amerika wilde gaan. In October erfde hij ongeveer 1000 pond, maar dit geld werd uit zijn flat gestolen, in denzelfden nacht, dat hij het ontvangen had. Daar hij zonder cent op zak weer op straat stond, kwam hij er toe mede te doen aan de berooving van den juwelier, omdat hij tot el- ken prijs geld wilde hebben om naar zijn liefje in Amerika te gaan. Bakten Mann in de derde ronde k. o. geslagen. In Madison Square Garden werd een gevecht geleverd tusschen Joe Louis, wereldkampioen aller ge wichten en Nathan Mann uit Con- necticut, waarbij de titel op het spel stond. In de derde ronde van den strijd, welke op 15 ronden was be paald, sloeg Louis zijn tegenstan der voor de noodige tellen neer, zoo dat de eerste zijn titel wist te be houden. De uitdager begon in de eerste ronde goed. In de tweede ronde evenwel bokste Mann zeer ondoordacht en verwaarloosde zijn dekking. In de derde ronde kwam reeds het ein de, tot groote teleurstelling van de 20.000 toeschouwers, die de Garden bevolkten. Twee maal ging Mann neer, doch telkens stond hij direct weer op. Tenslotte trof een harde stoot van Louis hem zoo zwaar, dat hij door scheidsrechter Donovan moest worden uitgeteld. Louis had daarmede zijn titel met succes verdedigd. De wereldkam pioen zal op 8 April tegen Jimmy Ada- mick in den ring treden. &&aaUeri Hij passeerde de eindstreep even eerder dan Mathisen. Naar men zich herinnert, hebben de beide Noren Ivar Ballangrud en Charles Ma- thisen in hun rit over 10.000 meter op den tweeden dag der wereldkampioenschappen in het hardrijden te Davos, het wereldre cord over dezen afstand verbeterd. Voor beiden werd een tijd van 17 minuten 14,4 seconden genoteerd, terwijl het oude we reldrecord op naam van Armand Carlsen stond met een tijd van 17 min. 17,4 sec. IVAR BALLANGRUD. Het officieele protocol van den wedstrijd heeft thans, naar wij ver nemen, uitgewezen, dat Ballangrud met miniem verschil, enkele centi meters, als eerste voor Mathisen door de finish is gegaan. Hij is dus winnaar van den rit en het nieuwe wereldrecord op dezen afstand komt alleen op zijn naam te staan. FEUILLETON. 51. HOOFDSTUK XXVin. Hoewel niet zenuwachtig van aard. had Peter Cradd slechts een matig vertrouwen in de chauffeurskunst van zijn gezellin. Het „sport-model" scheen zich nauwelijks van den grond te verheffen, en schokte geweldig. Zg reden over een, weg dien hij niet kende, voorbij de afsluithekken van een groot landgoed, waarvan de Inrijpoort met familiewapens prijkte. Aan het einde van de oprijlaan stond, een statig huis in den stijl der Tudors. Op die plek liet Louise den auto stilstaan en zei: ,,Mijn toekomstige gevangenis". Toen liet zjj volgen: »Dat is Blakeney House". ..Het is het mooiste huis dat ik ooit gezien "eb", merkte hij met oprechte bewondering op. „Rare man!" riep zij uit. „Denk je heusch, dat het leven er gelukkiger om is, wanneer men in zulk een huis woont? O, Peter Cradd, Wat kun jij snel vergeten! En ik heb zoo mijn est gedaan je te onderwijzen. Geef mij een sigaret." „Wou je het huis graag bezichtigen?" vroeg zij, na opgestoken te hebben. „Mrs. Colson, de huishoudster, zal ons met genoegen ontvangen. Ik geloof zelfs, dat Ursula, de zuster van Ar- thur, er nu is." „Het zou het afgrijselijkste zijn wat ik weet te bedenken," antwoordde hij met klem. „Nu, dan is dat van de baan," zei zij, inscha kelende. „Dat is ongeveer het aardiste wat je vanmorgen gezegd hebt, en ik ben het met je eens. Nu rijd ik je naar Norwich, lieve pas- sagier." °Mooi zoo!" riep hij. „Ik wil een jachtge weer koopen. George leert mij op eenden schieten." Zij trok een misnoegd gezicht. „Laat George je niet tot zijn verwoede rage voor wreede sport verleiden. En als je hier een vermaard schutter wordt, noodigt Arthur je ook tot de jacht uit, en dat zou je niet willen." „Neen, waarom zou ik dat willen?" vroeg hij naïef. „Het klinkt wel aangenaam, maar ik zou het nooit uitmuntend leeren. Ik blijf alleen de heide afjagen, met George." „Neen, je zou dolgraag naar de Abbey ko men om te jagen. Alles gaat daar zoo lief en Victoriaansch toe. De dames mogen niet mee doen, zelfs bij drijfjachten niet, maar wij rijden in een brik naar de plaats waar ge luncht wordt. De mannen worden eerst be diend, want zij zijn daar de goden. En na afloop worden wij weer in de brik gepakt en gaan naar huis, waar wij de mannen met de thee opwachten. Norfolk, Peter Cradd, is wat het is Norfolk." Hij antwoordde niet. Louise had weer een van haar wilde buien. Heggen en boomen vlo gen voorbij, woedende dorpelingen schreeuw den hen na. Eindelijk remde zij weer, nu op een breeden weg, waar de spits van de kathe draal van Norfolk reeds zichtbaar was. „Cocktails!" beval zij. Hg krabbelde in een zittende houding en kreeg de flesch. De hand, v.aarin hg den beker hield, beefde een weinig. „Zit je erg ongemakkelijk, arme man?" „Nogal. Je auto bevalt mg niet erg; ik heb het gevoel alsof ik op een operatietafel lig, en je banden deugen ook niet en ;'e manier van rijden is ook niet naar mijn zin." „Nogal. Je auto bevalt mij niet erg; ik heb het gevoel alsof ik op een operatietafel lig, en je banden deugen ook niet, en je manier van rgden is ook niel naar mijn zin." „Wat een beminnelijk wezen!" mompelde zij, haar linkerhand op zijn arm leggende en met hem aanstootende. ,,'t Is als een adem tocht Norfolksche lucht om waarheid te hoo- ren. Er zit nog een scheut cocktail voor ons ieder in." Zjj ledigden de flesch, en reden de stad langzaam binnen. Zij hield voor het Maid's Head stil, en zij gingen de trap naar de kof fiekamer al op, toen Louise eensklaps bleef stilstaan. „O jeetje," zuchte ze, „daar heb ik vergeten Arthur om één uur in zijn club op te bellen. Wil je 3000 St. James' voor mij aanvragen?" Hij deed het, en zjj zaten nauwelijks aan hun tafel of men kwam hun zeggen, dat de verbinding verkregen was. Louise bleef onge veer tien minuten weg, en kwam terug met een verhoogden blos en een tinteling in de oogen. „Lieve passagier," zei ze. „Ik toen zeer lomp geweest. Ik zou hem mijn verontschul digingen niet maken, maar tegenover jou doe ik het wel." „Ik zie daar het goede niet van in," merkte hij op. „Misschien niet, maar het verlicht mijn ge voelens. Maar luister nu goed naar mij Arthur vroeg mij waarom ik dit onverklaar bare bezoek aan Norwich gebracht had. Het was onverklaarbaar, omdat hij George pas gesproken had, zei hij. Toen suggereerde hij. dat ik het wel niet alleen zou zijn. Ik zei tegen hem: „Niet bepaald alleen. Ik heb vanmorgen met Mr. Peter Cradd ontbeten, en nu zit ik met hem in het Maid's Head Hotel aan de lunch." Ik dacht niet anders of hij zou afbel len. Maar wat denk je dat hij de brutaliteit had te antwoorden? ..Wie, voor den donder is Mr. Peter Cradd?" Ik hoorde de juffrouw van de telefoon een gilletje slaken. Kan ik een glas bier krijgen? Wat een heerlijke lunch!" „Was dat het einde van je gesprek?" vroeg Peter. „O neen. Ik zei hem dat je onze alleraar digste buurman was, en nog een paar lieve dingen van je. Toen vroeg hij mij hoe lang de aantrekkelijkheden van Mr. Peter Cradd mij van mijn maatschappelijke verplichtingen zouden afhouden. Ik lachte hem vierkant uit. Ik beloofde hem morgen thuis te zullen ko men,. Hij wou mij komen halen, maar dat wou ik niet." „Ik vind, dat, tenzij George terugkeert, je vanavond naar de stad behoort terug te kee- ren," stelde Peter Cradd voor. „Net iets voor jou!" riep zij uit. „Jij beknib belt mij de helft van de kip, die Mrs. Skidmore zeer zeker in het dorp is gaan koopen. O neen, Mr. Peter Cradd. Géén gentleman kan een aan een dame gedane uitnoodiging herroepen. Van avond dineer ik bg jou." „Daar ben ik zeer blij om," antwoordde hg. „O, hoe grappig!" riep zij opeens uit. „Weet je wel, dat wij nagenoeg den geheelen dag in eikaars gezelschap zullen doorbrengen?" „Jawel," zei hij. „Dat vind ik prettig." „Zoo, vind je dat prettig? Spreek de waar heid, Peter. Zeg dat het een dag is, aan het Paradijs ontstolen, wanneer je het Paradijs voor eeuwig voor je gesloten waande. Zóó be hoorde je tegen mg te spreken." Hij ging met een onbeweeglijk gezicht voort met eten. „Dan ben ik wederom een teleurstelling voor je," zei hg alleen. „Ik heb mgn paradgs, zoo goed als het jouwe." Zij begon te neuriën, en haar oogen zochten een paar maal de zijne, maar vergeefs. Ein delijk betaalde hij en zg stonden op. „Nu ga ik een jachtgeweer koopen," zei hij. „Dan ga ik mee. Je hadt mij behooren uit te noodigen, maar dat laat ik loopen. Ik heb veel verstand van geweren." „Heb je zelve niet een paar boodschappen te doen?" wilde hg weten. „Als ik die had, zou ik ze vergeten," ant woordde zij. „Ik wil er 'oij zijn, als jij een ge weer koopt." „Wij zullen wandelen," stelde hij voor. „Ik zal jouw zin doen met te wandelen, maar ik kies een geweer voor je uit. Je moet er twee hebben, dat weet je natuurlijk?" „Koop er een stuk of zes als je zin hebt... ik wensch precies te doen zooals het behoort." HOOFDSTUK XXIX. „Je bent stil, vriendlief," merkte Louise aan het einde van hun diner op. Poter Cradd ging rechtop zitten. Den ge- hielen dag was zijn geest vervuld geweest van één gedachte waarom had zij dit ge daan? Uit wreedheid, of uit speelschheid mei de aandoeningen van anderen „Het zou mij spijten als ik stil geweest ben op het onbeleefde af," zei hg. „Ik dacht na, en je hebt me zelve geleerd, dat men een ge dachte nooit moet laten schieten als ze bij je opkomt." „Dan ben je verontschuldigd. Maar zeg me eens, Peter Cradd, welke was die gedachte, en waarom vermijden je aardige blauwe oogen steeds de mijne?" „Ik peinsde er alleen over," antwoordde hij, „waarom je dit deed." „Waarom ik wat deed?" vroeg ze onbe schroomd. „Waarom je hier zoo kwam binnenstuiven. Wat had je daarmee voor, Louise?" hield hij aan. „Je had weer kunnen vertrekken, nadat je broer op reis gegaan was." „Kunnen wel, maar ik wou niet". „En waarom wou je niet? was zijn vraag. „Ik kan het er op wagen dat je denkt dat ik huichel, omdat je weet dat ik het niet doe, dus zal ik jc op den man af vragen waarom je hier kwam en den geheelen dag bij mij bleef." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7