Duitschland zwijgt over ScMjiigg's rede De credietverleening door den Midden stand aan het publiek Stakers achter de coulissen Zelfmoorden in Teruel Er zijn ook schurken in Hitiers paradijs N,S,B. a's ronselaarsfer? Predikbeurten Teleurstelling in Berlijn» Uit onze Omgeving DE RESULTATEN VAN EEN DOOR DE MIDDENSTANDSBANK INGESTELD ONDERZOEK. Dezer dagen ontvingen we een economische publicatie van de Nederlandsche Midden standsbank, zich bezig houdend met het uiterst belangrijke onderwerp der crediet verleening van den middenstand aan het publiek. Hiermee is een kwestie aange roerd, waaromtrent nog zeer weinig stu diemateriaal is verzameld en waaromtrent nog zeer weinig is geschreven, zoodat deze poging der Middenstandsbank, ook al laten de eindresultaten misschien te wenschen over, ten zeerste mag worden gewaardeerd Met het verschenen rapport is intusschen de studie nog niet beëindigd. Terwijl in de eerste publicatie alleen gegevens zijn bijeen gebracht, die ons inlichten omtrent de ge bruikelijke grootte van het crediet aan het publiek in verschillende branches en in on derscheidene plaatsen van ons land, zal straks de tweede nog te verwachten circu laire die is samengesteld met medewerking van den Kon. Neder], Middenstandsbond en van den Nederl. R K. Middenstandsbond ons het een en ander kunnen leeren aan gaande de vaak funeste gevolgen, waartoe een te ver doorgevoerde credietverleening kan leiden. Bij het trekken der conclusies worden de gegevens gerangschikt: a. .naar de branches; b. naar de geografische ligging. Voor zoover de rangschikking naar bran ches betreft vinden we, dat in een zestal bedrijven contante betaling niet of nauwe lijks voorkomt, terwijl het crediet daar als regel zeer lang is. Deze bedrijven die zich dus, wat men zou mogen noemen, het ergst schuldig maken aan te langdurige crediet verleening, zijn: loodgietersbedrijven, win kels in electro-technische en radio-artikelen, rijwielzaken, schildersbedrijven, kantoor boekhandels en meubelwinkels. In het rap port wordt dit geen toeval genoemd. Men wijst er op, dat wanneer een middenstander in een der vier eerstgenoemde branches een karwei verricht heeft, hij niet dadelijk kan klaar staan met de rekening, dat hij thuis het aantal arbeidsuren moet optellen, bet verwerkte materiaal berekenen, e. d. De rekening kan dus eerst later worden aangeboden en betaald. Waar die late betalingsgewoonte zich automatisch zou hebben overgeplant bij het z.g. aangeno men werk, wordt op grond van een en an der de sterke tendens naar credietverlee ning verklaard geacht. Wij voor ons zouden dit niet ten volle willen onderschrijven. Tot op zekere hoogte gaat de redeneering op, maar het is altijd verkeerd te veel te willen generaliseeren en alles te willen herleiden tot één oorzaak. Het tellen der uren en het berekenen van bet verwerkte materiaal mag gelden b.v. voor schilders, voor rijwielherstellers gaat het nauwelijks nog op. En het wordt dus waarschijnlijk dat andere factoren de bo vengenoemde komen versterken. Als zooda nig kan de aandacht er op worden geves tigd, dat we h.v. ten aanzien van radio- anparaten, rijwielen en ameublementen te doen hebben met vrij kostbare goederen, waarvoor het afbetalingssysteem langza merhand iets als usanre is geworden. Van belang is tevens de credietverleening door den grossier of den fabrikant. Wan neer we zien. dat eontanfe betaling het meest voorkomt in sigarenwinkels, visch- winkels. parfumeriewinkels en groenten- en fruitwinkels, dan spruit dit, naast het feit, dat we te doen hebben met artikelen van geringere waarde, vermoedelijk ook wel voort uit de omstandigheid, dat het crediet door den grossier betrekkelijk kort gehou den wordt. Wanneer we zien, dat bloemenwinkels en banketbakkerijen onmiddellijk volgen on rneuhrlwinkrls. dan vragen we ons af. waar het hier ook weer geen artikelen betreft, met wier aanschaffing een groot bedrag gemoeid is, of wellicht van invloed is het feit, dat het goederen betreft, die niet di'-'-uis worden gekocht, waarvan de reke ning d"s niet in korten tiid zeer sterk on- loont. Terwijl daarnaast de mogelijkheid bestaat, dat. waar het in zekeren zin gaat om luxe goederen, het cred'et hier niet noo- dig is als concurrentiemiddel. Waschinrichtingen en bakkeriien nemen een betrekkelijk gunstige plnats in! In deze bedrijven zijn de werkloozen een factor van beteeke- nis. Deze moeten op gezette tijden onherroepelijk worden uitbetaald, zoodat de gemiddelde kanitaalkrach- tigheid der middenstanders werk gevers onherroepelijk van invloed moet zijn op betaling van het aan de klanten te verleenen crediet. Kortom, een massa factoren treden op. En het zou ons niet verwonderen, wan neer het nog eenigen tijd duurt alvorens men ten aanzien van deze materie zich zoo zeer in de stof heeft verdiept, dat men deze volkomen beheerscht. Zoonis boven reeds vermeld, zijn de ge gevens tevens geordend naar de geografi sche ligging der onderzochte bedrijven. En nu zal men er zich niet over verwon deren, wanneer men ziet. dat, indien in een plaats een bepaald bedrijf begint af te wij ken van de normale credietverleening, dit streven, wellicht uit een oogpunt van con currentie, door andere bedrijven wordt ge volgd. Zoodat men komt tot het verschijnsel, dat de usantieele crediefverlening in verschil lende plaatsen van Nederland groote ver schillen oplevert. ,,Bii het euvel van de te groote „credietverleening van den midden stand aan het publiek, is niet de „invloed van de branche, doch wél „die van de vestigingsplaats pri- „mair". zegt het rapport. En de conclusie luidt, dat hier dus „voor alles een taak ligt voor „de plaatselijke middenstandsver- „eenigingen." Aan dit laatste twijfelen we allerminst. Echter leent de stof zich ook in dit opzicht tot een veel diepergaand onderzoek, dan voor zoover wij dat ten minste kunnen be- oordeelen thans heeft plaats gehad. Wanneer we zien, dat in Bodegraven in het geheel geen contante betaling voor komt, in Goes, Schagen en Coevorden nau welijks, dat ze daarentegen veel voorkomt in Rotterdam, Amsterdam, iets minder in Den Haag, dan luidt onze vraag: „Zou niet de grootte van een plaats van invloed kun nen ziin? Zoo heel vreemd is dat niet, im mers. in een kleine plaats kennen de men- schen elkander doorgaans veel beter. Zeer groot, vermoedelijk het allergrootst in Nederland. is de contant" verkoon in Groningen. En flinke stad. Met daarnaast vermoedelijk veel. klanten in de provincie Dit laatste is eveneens het geval met Leeuwarden, het centrum van Friesland, m"t ve"l contante verkoon. Hoe is verder de gemiddelde welstand, de werkloosheid in de plaatsen met groote en met kleine contante verkoop, welke zijn er de middelen van bestaan, landbouw, veeteelt industrie? Dit alles en nog meer is van invloed op de koopkracht der bevolking en staat daarom in nauw verband met de credietverleening Men ziet, er blijft nog veel te vragen, nog veel te onderzoeken en te bestudeeren. Dit alles doet niets af aan de groote waarde van het feit, dat de middenstandsbank een actie in de goede richting heeft ontketend De eerste schrede is gezet op een weg die waarschijnlijk nog lang is. Maar die voert naar een doel, dat menig middenstan der gaarne zou willen bereiken: beperking van het crediet aan het publiek. Uit het feit, dat zoowel in Duitschland als in Italië zeer weinig over de rede van Schuschnigg wordt gezegd, blijkt duidelijker dan uit uitvoerige beschouwen, hoe groot de teleurstelling is. Schuschnigg's gebaar „Tot hiertoe en niet verder" is bij de nationaal- socialistische heeren niet in goede aarde ge vallen. Reeds wordt gemompeld dat Schusch nigg niet moet denken, dat hij de nationaal- socialisten dood kan drukken in het Vader- landsche front, daar de nazi-geest daarvoor te bewegelijk is. Zoo erg broederlijk zijn de verhoudingen tusschen de twee landen dus voorloopig nog wel niet! Ook de actie der Oostenrijksche arbeiders wordt argwanend gadegeslagen. De Angriff ziet er een poging van de com munisten in, hun vernietigende politiek te bevestigen, verloren terrein terug te win nen, en een algeheele ommekeer te weeg te brengen. Zeker is het wel, dat de talrijke oud-sociaaldemocraten in Oostenrijk niet zonder bedoeling hun heil zoeken bij het Vaderlandsche front, liever, dan onder na tionaal socialistisch regime opnieuw wel licht hun oude „zonden" bereikt te zien. Onder nazi-regime hebben zij niets, door aanhankelijkheid aan het Vaderlandsche front misschien nog iets te verwachten. De communisten protesteeren openlijk tegen Schuschnigg's „verraad." De Nazi's gaan door. Intusschen gaan de nationaal-socialisten rustig met hun actie door. Werd gisteren te Graz op het stadhuis de hakenkruis- vlag geheschen thans wapperen in heel Stiermarken duizenden hakenkruisvlaggen en groenwitte vlaggen de vlag van Stiermarken waartusschen de rood- wit-roode vlag van Oostenrijk nauwelijks op te merken is. In Karinthië en een groot deel van Opper- Oostenrijk is het evenzoo gesteld, o.a. in Linz en Wels. Daarentegen onthouden de nationaal- socialisten in Weenen, Salzburg, Inns- bruck cn in het algemeen langs de Duit- sche grens zich overeenkomstig de voorschriften van dergelijke demonstra ties. Op bevel van Weenen zijn de lessen aan de universiteit van Graz. het middelpunt van de nationaal-socialistische agitatie in Stiermarken, gestaakt. Voorts is dehnrgemeester van Graz, die gezwicht was voor de pressie der nationaal socialistische betoogers en de hakenkruis- vlag op het stadhuis had geheschen. met verlof gezonden en dit verlof schijnt gelijk te staan met een eervol ontslag. Poolsche opera-artisten houden voet bij stuk. Het personeel van de opera te Warschau, dat reeds meer dan een week in staking is en het opera-gebouw bezet, heeft het zich tusschen de coulissen gemakkelijk gemaakt. Men is van voldoende proviand voorzien en de artisfen bevinden zich, inplaats tusschen schminkdoozen, pruiken en costumcs, nu in gezelschap van talrijke blikken groenten en vleesch, voorraden brood en flesschen thee en koffie. 's Nachts slaapt men op kermisbedden en het ontbreekt do stakers niet aan conversa tie, die natuurlijk voornamelijk loopt over de vraag of de Regecring de Opera zal subsi dieeren en of er ooit nog niets van de uitbe taling der gages komen zal Een delegatie der opstandelingen heeft zich vol hoop naar een regeeringsvertegen woordiger hegeven om aanvulling van hel deficit, dat aardig in dn napieren loopt. Een groote drukte licerscht om het opera gebouw en honderden personen komen naar de stakende kunstenaars kijken. Sagunto gebombardeerd. En- gelsche zeelieden gewond. Uit mededeelingen der rechtschen blijkt, dat in Teruel, verschillen de vooraanstaande linkschen de hand aan zich zeil hebben gesla gen, toen zij begrepen, dat niets hen meer kon redden. Bij de zuivering der stad ontdekten de Franco-troepen vele lijken van vijanden in de huizen en de overblijfselen. Al deze lij ken zijn van leden van de divisie „El Campesino", welker commandant zich nog te Teruel zou bevinden. In een huis heb ben de rechtschen vijf goed gekleede lij ken gevonden, die alle een wond aan de slaap hadden. Verscheidene lijken hadden nog een revolver in de hand. hetgeen doet vermoeden, dat zij de hand aan zichzelf geslagen hebben. Aan het front is de dag zeer kalm geweest. De rechtsche troepen hebben gisteren den heelen dag besteed aan de versterking der door hen veroverde stellingen. De luchtmacht heeft de bombardementen op het achterland der regeeringstroepen voortgezet. Sagunto gebombardeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat drie leden van de bemanning van het Britsche schip Bremsen gewond zijn tijdens een bombar dement, dat gistermorgen door 6 rechtsche vliegtuigen op Sagunto is gericht. Een der ge wonden zou in zeer ernstigen toestand ver- keeren. Gistermiddag hebben twee rechtsche wa tervliegtuigen de dorpen Llizos en Blannes aan de Catalaansche kust gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Boycot voorgesteld. De Madrilcensche pers meldde gisteravond, dat de U.G.T. en de Communistische en de Socialistische partij besloten hebben, aan de arbeidersinternationales te verzoeken, een economischen boycot te organiseeren om een concentratie van het fascisme te beletten. Zaakwaarnemer verduistert groot ste gedeelte van Nobelprijs. Carl von Ossietsky, de man, wien in 1936 de Nobelprijs voor den vrede werd toe gekend, die wegens „hoogverraad" gevan gen werd gezet, en door verschillende om standigheden de hem toegewezen 100.000 Rm. niet kon incasseeren, heeft blijkbaar nog niet genoeg ellende beleefd. Hij is thans genoodzaakt te procedeeren tegen zekeren clr. Wannow, die ervan wordt beschuldigd een groot deel van zijn Nobelprijs voor den vrede te hebben Verduisterd Ossietzky had den beklaagde een alge- meene volmacht gegeven om het geld, onge veer honderdduizend mark, van Noorwegen naar Duitschland te brengen, tegen een provisie van twintigduizend mark. Wannow liet in Duitschland het geld op een eigen rekening schrijven en leende aanzienlijke bedragen ervan aan zijn vrienden en bekenden. Toen de politie in greep, kon zij nog slechts zestienduizend mark voor Ossietsky redden. De achtergrond van een droeve historie. Belangwekkend zijn de dingen, welke zich op den achtergrond afspelen, daar dit pro ces eenig licht werpt op het heele ge-Os- sietsky en diens Nobelprijs. Uit het verhoor van den verdachte, den ontrouwen ritmees ter-advocaat, blijkt dat het echtpaar von Ossietsky den gevolmachtigde had verzocht, het geld te beleggen, uit vrees, dat het hun in Duitschland wellicht zou worden afgeno men. Maar de familie von Ossietsky behoefde een inbeslagneming door den staat, aange nomen dat zooiets werkelijk gevolgd zou zijn, niet meer af te wachten. Haar ontrou we zaakwaarnemer zorgde ervoor dat er ten slotte nog slechts MR 16.000 aanwezig was, cn het is geen wonder, dat de bedro gene nu eindelijk een klacht indiende. Het proces. Gisteren had nu de vertegenwoordiger van het Duitsche O. M. de nogal pikante taak een door het Derde Rijk zoo bijzonder gchatcn Marxist en tot landverraad veroor deelde medeburger, die zich nog steeds in z.g. „Schutzhaft" bevindt en wiens Nobel prijs zooveel stof in de internationale pers heeft doen opwaaien, te moeten beschermen tegen een bedrieger, die er geen gewetens bezwaar in had gezien den Nobelprijs ge heel in zijn eigen zak te steken of vrien den in handen te spelen, ofschoon hij wist dat het gezin van von Ossietsky volkomen verarmd was. Ossietskie ziet er bleek en akelig uit en stond blijkbaar onder den invloed van zijn nationaal-socialistischen „opvoeding" van de laatste jaren. Zijn antworden waren vaag en aarzelend en meermalen moest de pre sident hem „bemoedigend" toespreken. Het verhaal van een Boskoop- schen jongen. Een ietwat fantastisch klinkend verhaal van een minderjarig jongmensch uit Bos koop, die in verhand met een liefdesgeschie denis de ouderlijke woning was ontvlucht cn door middel van de N.S.B. in de gele genheid zou zijn gesteld als vrijwilliger dienst te nemen bij Franco's troepen in Spanje, houdt op het oogepblik de gemoe deren in de Rijnstreek bezig. Toen het jong mensch. dat aldus de N.R.Ct. in zijn woon plaats als een ijverig propagandist van de N.S.B. hekend staat, vermist werd. stelden de ouders de politie van deze verdwijning 'n kennis. Weldra kwam daarop bericht uit Nijmegen, dat de iongen aldaar *s nachts was aangehouden. Bij zijn verhoor deelde hij mede, zich na zijn vlucht uit de ouderlijke woning met het hoofdkwartier van de N.S.B, te Utrecht in. verbinding te hebben gesteld. Daar zou men hem naar een ander perceel in een onbekende straat hebben gebracht, waar hem o.m. een pas was verstrekt, waar mede het mogelijk was via Duitschland en met medewerking van een daar gevestigde organisatie naar Spanje te gaan, waar hij dan als vrijwilliger in het leger van gene raal Franco zou worden opgenomen. Per fiets naar Duitschland. Hoewel hem was aangeboden gebruik te maken van een z.g vasten dienst, welk op geregelde tijden een aantal vrijwilli gers afleverde, zou hij er de voorkeur aan hebben gegeven, per fiets naar Duitschland te vertrekken. Nabij de grens was hem ech ter de moed in de schoenen gezonken en overeenkomstig een te Utrecht gedane be lofte zou hij daarop de hem verstrekte papieren hebben vernietigd door ze in het water te gooien. De politie heeft daarop een ernstig on derzoek ingesteld. Van het perceel te Utrecht, waar hem de papieren waren ver strekt, herinnerde de jongen zich slechts, dat het in een straat lag waar huizen met voortuintjes waren. Het perceel droeg het nummer 25. Na een lange wandeling door de stad wees de jongen tenslotte de Oude Wijckeveldstraat aan maar daar bleek 't pand no. 25 te zijn afgebroken Hoewel men genigd is het verhaal aan fantasie toe te schrijven, wordt het onder zoek voortgezet. KOEGRA! JULIANADORP. Geen belangstelling. Niettegenstaande al de voorbereidingen die getroffen waren, omde openbare vergade ring van de afdeeüngen Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw en de P.O.C. Den Helder, van de Noordholl. Landbouwonder- linge een goed bezoek te verzekeren, bleven al de belanghebbenden thuis zitten, en is de ze vergadering niet doorgegaan, daar het voor den spreker, ir. L. Westerdijke, niet de moeite waard was, om voor 12 personen een lezing te houden. Derde postbestelling. Met ingang van Maandag 28 Februari a.s. wordt alhier een derde postbestelling inge voerd voor de kom van het dorp en de Schoolweg tot en met no. 70, de Dirk van Foreestwog tot en met no. 23, de Langevliet van no. 15 tot en met no. 78. WIERINGEN Burgcrl. Stand van 18—25 Febr. 1938. Geboren: Maartje, d. v. H. Oldersma en M. Kraak. Helena Cornelia, dochter van ,T. Tim mermans en M. de Groot. Dina Alida. doóh- ter van J. S. P. Kroon cn T. D. Blaauboer. Leintje, dochter van C. Willcboordse en J. P. van Keulen. Ondertrouwd: A. v. d. Kreeke en M. Duijn- ker. Gehuwd: M. Tijsen en G. Kingma. W. van Wijngaarden cn N. A. Zomerdijk. J. Sloot haak en G. Halfweeg. Overleden: G. Tijsen, vr. 65 jr., echtgen. P. Post. M. Keijzer, vr. 64 jaar, wed. M. Baijs. Aanbesteding. Aanbesteed zal worden het bouwen van een vak gewapend betonscherm langs den buiten berm van den Marskedijk, aan de noordzijde van Wieringen, met bijkomende werken, be- hoorende tot de zee- en oeverwerken in de Provincie Noordholland. Roodvonk. In deze gemeente is te Hippolytushoef in het gezin J. een geval van Roodvonk gecon stateerd. Aanleg begraafplaats. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men om op 7 Maart a.s. een aanvang te ma ken met den aanleg van de nieuwe begraaf plaats op Noordburen te Hippolytushoef. Hot werk wordt in werkverschaffing uitgevoerd onder toezicht van de N.V. Grondmij. alhier. Politie. Verloren: een bruine portemonnaie, in houdende ongeveer vier gulden. Gevonden: een belastingplaatje met ingeslagen naam. Inl. bij den gemeentebode. Centraal Genootschap. De afd. Wieringen zendt heden weer een tweetal meisjes uit naar het B.T.O. Vacantie- oord te Bergen a. Zee. Het nut van deze instelling wordt hiermede weer eens te meer bewezen. ANNA PAULOWNA TER VOORKOMING VAN MISVATTING. Ter voorkoming van misvatting en ver storing van de goede verhouding met haar zustervereen. „The Heic Boys" verzoekt de zwemclub 't Oude Veer ons mede te deelen dat het voornemen om de, in samenwerking met o.a. „The Heic Boys vastgestelde datum van 6 Maart voor een bal-masqué te bestem men, reeds van den beginne af bestond. Daar de permissie echter laat werd verkre gen kon O.V. er eerst heden officieel be kendheid aan geven. VERGADERING VOLKSONDERWIJS Voor de afd. van „Volksonderwijs" sprak gisteravond Ds. Westniijse over het onder werp „Steunt onze school". De belangstel ling was groot. Veertig jaar geleden, zoo begon Ds. West- miise, konden we niet denken, dat nog eens voor onze openbare school het S.O.S. zou moeten klinken. Toen ik dien intenationa- len hulproep als titel voor m'n rede koos. deed ik dat, omdat ik ook den roep om steun aan de openbare school niet alleen van nationale, maar ook van internationale beteekenis vindt. De openbare school, de school voor allen geeft het kind wat des kinds is, drukt het geen kerkelijk- of partij-etiketje op. Later op rijperen leeftijd, moet door ieder zelfstan di_g uitgemaakt worden in welk kamp men wil staan, maar de kinderen van één volk moeten niet geseheiden worden. Bergen van misverstand over de open hare school ziin cr opte ruimen, zei snr de school die gescholden wordt voor goddeloos rood, enz. De groote verscheidenheid in geestesleven van ons volk behoeven we niet te betreuren integendeel het is een bewijs, dat het cul tureel hoog staat; hoe lager volk, hoe ster ker de kuddegeest; stijgt de individualiteit dan komt er ook meer verscheidenheid in denken. Maar we zijn niet alleen individu doch ook gemcenschapsmensch. Waar zou den we dat beter kunnen leeren dan op de openbare school, die historisch en harmo nisch gegroeid is in ons volk tot de volks school. De politieke leiders zagen in den school strijd een prachtig middel om de menschep warm te doen loopen voor hun politieke doel einden. Het kind werd gebruikt als pion op het politieke schaakbord. Daarom moest de openbare school gescholden worden voor al wat leelijk was. Maar de vrucht heeft niet aan de ver wachtingen voldaan. Dat erkennen geleer den en eenvoudigen in steeds grooter getal. Spr. citeerde enkele uitspraken, o.a. een', waarin door een professor hetgeen bereikt was, genoemd werd, fataal voor het Chris telijk leven. Ook wees hij op enkele spre kende staaltjes: een enquette onder leden van de „Dageraad", de Vrijdenkersvereeni- ging, wees uit dat het grootste aantal van hen kwam van het bijzonder onderwijs. Nog al te vaak worden kinderen om al lerlei bijkomstigheden naar_ een bijzondero school gestuurej. Spr. wekte tenslotte dan ook op te strijden voor het ideaal: alle kin deren onverdeeld naar de openbare school. Na de pauze declameerde spr. op prach tige wijze eenige gedichten en proza. Derde bestelling. Met ingang van Maandag 28 Februari krijgt de Kleine Sluis weer een derde post bestelling. Damcompetitie „Het Noorden", Voor de eerste klasse speelden H.D.C. 2— Kolhorn I en D.O.S. IExcelsior I. H.D.C. 2 nam op overtuigende wijze re vanche voor don in Kolhorn geleden neder laag en won met 173. Excelsior toonde zich het kampioenschap waardig en won met 155 van D.O.S. In de tweede klasse verspeelde D.O.S. 2 practisch haar laatste kans op de eerste plaafs, door een onverwacht grooten 16—4 nederlaag tegen Excelsior 2. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse. H.D.C. 2Kolhorn 1: S. S. Loet—Abr. v. d. Welle 1—1; J. Dik- H. Brugman 11; M. v. KalkenJ. v. d< Welle 20; P. LI. C. GroenemeijerP. de Jong 20; H. KraanK. Tenne 2—0; A. Bos manK. v. d. Welle 20; A. J. Bezemer— P. Molenaar 20; J. BouwmanH. Timmer man 1—1; W. v. BrederodeL. Droog 2—0; G. MondeelP. v. Marion 20, totaal uit slag 173. Eerste klasse. D.O.S. 1Excelsior I: Ant. HuibertsH. Veenstra 02; H. ,T, RobbenK. D. Sas 1—1; A. G. BrouwerJb, Pieterse 02; C. Wit—J. Jeninga 0—2; E< KomenA. Boer 20; J. RobbenT. Wiers- ma 02; P. LeijenD. v. d. Wallen 02; N. HuigJ. A. v. Vliet 11; C. v. d. Zon—F; Vlaming 02, H. v. WeesS. Sas 1—1, to taal uitslag 515. Tweede klasse. D.O.S. 2Excelsior 2: Joh. KoomenJ. Helder 02; H. v. d. Berg Mz.A. Kruithof 02; J. de LangeL. J. Schouten 02; Jac. WeijersM. Plagmeij.ee 20; P. IfoogeboomA. Molenaar 0—2; Af RavenC. v. Helden 20; Th. Duinhoven— J. Dragstra 02; W. WeijersL. Pieterse 02; P. VrooneL. J. Kruithof 02; J< BraamA. Sas 02, totaal uitslag 4—16. Feestavond Heic Boys. A.s. Zondag zal de populaire band The Heic Boys een grooten feestavond geven in de zaal Slikker alhier. Ongetwijfeld zal nie mand dezen avond, die bijzonder gezellig belooft te worden, willen missen, te meer, daar er een gemaskerd bal aan verbonden is. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. ALKMAAR. 25 Febr. Kaasbeurs. KL Edammer 40 plus, aan gevoerd 2410 stuks, verkocht 1760 stuks, middenprijs f 22, hoogste prijs f 23, com missie 40 plus, aanbod 160 stuks, verkocht 120 stuks, prijs f 22.50, per 50 Kg. Totaal aanbod 2570 stuks, verkocht 1880 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR. 25 Febr. Andijvie 11—17, appelen 4—9, Bloemenda ler kool 2—4, boerenkool 2.304.10, gele kool 1.503, groen kool 1.505, kropsla 6.40, knolselderie 25.20, peren 38, prei 2.605.60. peterselie 25 rabarber 7.50— 11.50, raapstelen 1.60, roode kool 4—6.70, selderie 1.80—4, spinazie 1.74—1.85, spruiten 2.506.50, uien 13—14.50. wortelen 1.80— 2.60, waschwortelen 34.50, witlof I 45, idem TI 2—3. ALKMAAR, 25 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 23 stapels, zijnde 33.000 Kg. Fabriekskaas kleine f24 per 50 Kg. Handel matig. WARMENHUIZEN, 25 Febr. Roode kool 3.406.40, gele kool 1.502.30, Dcensohe witte kool 1.502.40. Aanvoer: 32.000 Kg. roode kool. 17.300 Kg. gele kool, 4000 Kg. Dcensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Febr. Uien 12.0013.40, drielingen 10.2010-40. grove 12.70—12.80. cele nep 8.—. stek 820 —8.80. peen 2.30—2.90. kleine peen 0.90—l-'JJ- Prei f 3.60; kroten f 3.roode kool f 3.aU —6.40: snruitkool f 7.80; gele kool f 1502.00 NOORDRCLIARWOUDE, 26 Febr. Uien 12.3012.70, drielingen 10.40—10-60, grove 12.20—12.40, peen 2.40, kleine peen 1.10-1.20. Groene kool f 190; gele kool f 1-70'2.80; D. witte kool f 1.60—2.90 ZONDAG 27 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulownq, voorm. 10 uur, Mej. D. v. Vliet. ILinpolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef. vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Den Oever, 's av. 7 uur. Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10