„Ook Italië wordt door Duitschland bedreigd" Eden verdedigt zijn houding Amerika laat zich door Japan niet raden DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN jHOLLANDS NOORDERKWARTIER Hallo, Bandoeng! „Diepe bezorgdheid vervult mij Neutraliteitspolitiek voor Nederland gevaarlijk Mi\ Verschuur voorzitter R,K» Staatspartij Lord Halifax thans officieel benoemd REIST PER WACO KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (5 LIJNEN) ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8244 Hitier droomt van een volk van 92 millioen De thans ingeslagen weg bedenkelijk voor Engelands positie Dit nummer bevat 16 pagina's EERBER1CHT DE BILT SBINTt 2l/2 leening geslaagd HELDERSCHE COURANT Uitgave dm Ultg -Mf Holland» Woordefkwartler N V. t« Den Helder Bil de voortzetting der debatten, welke gisterenmorgen In de Fransche Kamer zijn begonnen over de buiten- landsche politiek, zeide Frangois Valentin (rep. fed.) dat Dultschlands koloniale eischen niet als onderwerp van besprekingen kunenn worden aanvaard. Zijn partijgenoot Boueher viel de politiek van het Volksfront aan, om dat deze Frankrijk van Italië had vervreemd en was van oordeel, dat slechts het Italiaansche leger aan de Brennerpas aan Hitier een halt kan toeroepen bij zijn pogingen om Mid den Europa onder Duitschen invloed te brengen. Ybornegaray (fascist P.S.F.) verklaarde, dat alle Franschen overeenstemming zoeken met Duitschland. Sedert twintig jaar doet Frankrijk niets dan toegeven. Frankrijk be dreigt en vreest niemand en spreker vroeg zich af aan welke beloften Mussolini gehoor zaamt om de Donau-Staten aan Duitschland over te laten. Vervolgens bracht spreker hul de aan Schuschnigg en hij begroette de toe nadering tusschen Engeland en Italië. Tenslotte zette hij uiteen, welke politiek volgens hem moet worden gevolgd. Ybor negaray vatte deze als volgt samen: Waakzaamheid ten aanzien van Duitsch land, vriendschap met Italië en steun aan Oostenrijk. De volgende spreker, Oberkirch, verklaart, dat de droom van Hitier is een volk te vormen van 92 millioen inwoners. De radicaal Mistler, voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken, spreekt over den toestand in Midden-Europa. Naar zijn meening moet een acccoord met de Do- nau-mogendheden bespoedigd worden, waar bij zekere voldoeningen moeten worden ge geven, o.m. aan Hongarije, om een economi sche en politieke enente tot stand te bren gen. De collectieve veiligheid is bouwval lig en de Volkenbond niet meer wat hij was Het is een gevaarlijke toestand en een neu traliteitspolitiek is misschien niet de beste voor landen als België en Nederland, die rijke koloniën bezitten. Spr. gelooft, dat wanneer de Volkenbond een zeker aantal successen behaalde, zelfs al zouden zij bescheiden zijn, het vertrou wen in den bond geleidelijk zou terugkee- ren. Intusschen moet geen tijd verloren gaan, men moet de veiligheid van het land nagaan. Men moet dan ook geduldig het re sultaat afwachten van de onderhandelin gen tusschen Chamberlain en Grandi en ze niet in gevaar brengen, wanneer ze een kans op succes hebben. De dictaturen hebben het voordeel van het geheim hunner plannen en ernstige gebeurtenissen zijn noodig om de democra tieën te alarmeeren. Tijdens den oorlog steeg de pro ductie van granaten van 30.000 tot ■400.000, De dag na een alarm zou reeds te laat zijn, de dag er voor is nog op tijd". De communist Peri verklaarde daarop, dat de gebeurtenissen der laatste dagen de ge volgen zijn van de sinds achttien maanden gevoerde buitenlandsche politiek. Ten aan zien van de bepleite overeenstemming met Duitschland zeide hij: wanneer wij een 'weezijdig pact met Duitschland ondertce- kenden zou men den dag vaststellen, waar op het hoofd onzer regeering naar Berlijn door den Fuhrer zou worden ontboden. De Oostenrijksche onafhankelijkheid, zoo zette spr. verder uiteen, is in gevaar ge bracht op den dag, waarop men de kanon nen richtte op de arbeidersklasse. Louis Marin zeide, dat onder de naties die door Duitschland worden bedreigd ook Italië behoorde, dat in gevaar zou verkeeren, op den dag, waarop de Duitschers aan den Bren- ner zouden staan welke hun de poor ten naar de Middellandsche zee zou openen. Het belang van Italië is terug te keeron naar een Middellandsche Zee politiek. En geland moet zich daartoe echter lecnen en Frankrijk moet zich daarbij aansluiten. Een algemeene bespreking zal onmogelijk zijn, zoolang Duitschland gewapend zal zijn, zooals het is. De regeering moet de Britsch- Italiaansche besprekingen van zeer nabij volgen om zoo spoedig mogelijk de politiek van Stresa te hervatten. Spr. is van mee ning, dat de oorlogstuigfabrieken op het oogenblik op volle kracht behooren te wer ken en vraagt inlichtingen over de lucht verdediging. „Op den dag, dat het Fran sche publiek er zeker van zal zijn, dat zijn geld alleen gebruikt zal worden voor de landsverdediging, zal het alle leeningen ter verzekering van den vrede volteekenen." Tien jaren radio-telefoonverbin ding met Indië. PIONIERSWERK VAN DE NEDERLANDSCHE P.T.T. Prof. Dr. ir. N. Koomans schrijft ons: Nadat door den Nederlandschen P.T.T.- dienst op 7 Aug. 1925 de eerste commerci- eele radio-telegrafische verbinding op de korte golf met Ned. Oost Indië was geopend, werden in 1927 de eerste proeven genomen op het gebied van de radiotelefonie voor het verkeer met Indië. In snel tempo werden vorkinstal laties en betrouwbare kortegolfzen- ders in eigen dienst ontwikkeld en gebouwd, zoodat op 28 Februari 1928 het publiek tot de radiotelefonische verbinding met Indië kon worden toegelaten. Het was de eerste korte- golf-telefoonverbinding over Trans- atlantischen afstand in de wereld, welke ter beschikking van het pu bliek kon worden gesteld. Het is dit opmerkelijk feit, dat thans na 10 ja ren wordt herdacht. Nederland stimuleerde het buf- tenland. Alle andere kortegolf telefoonverbindingen zijn na de onze tot stand gekomen. Daar vele buitenlandsche autoriteiten destijds on ze installaties hebben bezocht en over de verbinding Nederland-Indië hebben gespro ken, mag worden aangenomen dat hetgeen door ons werd verricht in dezen stimulee- rend heeft gewerkt. Op 6 Juni 1928 volgde de kortogolf-verbin- ding LondenNew York, op 10 December van dat jaar de Duitsche verbinding Ber lijnBuenos Aires. Vervolgens werd op 1 Febr. 1929 de Fransche verbinding Parijs Buenos Aires opengesteld en op 12 October van hetzelfde jaar de verbinding Madrid Buenos Aires. Nadien is een groot aantal nieuwe verbindingen tot stand gebracht, zoodat zich thans een omvangrijk radiotelefonisch net over den aard bol uitstrekt. Na de publieke openstelling heeft de benoodigde apparatuur zich sterk uitgebreid en is de telefoonverbin ding met Indië tot een bloeiende ver binding uitgegroeid, gestimuleerd en gekenmerkt door tarieven, welke la ger waren dan ergens ter wereld. In het jaar 1932 werd aangevangen met de ontwikkeling van eenzijbandzenders en -ontvangers. De eerste proefzender. In Mei 1933 was een proefzender in ex- perimenteelen vorm gereed, terwijl in In dië voor een passenden ontvanger was zorggedragen, waarna met het proefverkeer een aanvang werd gemaakt. De resultaten daarmede waren onmiddellijk volledig en overtuigend, zoodat tot den bouw van vier definitieve zenders werd overgegaan. De ze zenders kwamen in December 1934 ge reed en waren zoodanig ingericht dat twee telefoongesprekken en één telegram op één golflengte werden uitgezonden. Thans zijn In geheime vergadering gekozen. Onder leiding van den waarnemend voor zitter, Mr. J. J. A. Houben, ving gisteren avond de partijraad van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij zijn vergadering in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht aan. tt MR. VERSCHUUR. In geheime vergadering werd na een korte beraadslaging Mr. T. J. Verschuur tot partij- Voorzitter gekozen met 82 van de 116 stem men. Tot lid van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren: Mr. Dr. P. J. Witteman te Overvecn, A. C. de Bruin te Utrecht, Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst te Ub- bergen en Mr. J. J. A. Houben te Breda. Oad-minister Eden heeft gisteren voor zijn kiezers in Leamington in het graafschap Warwickshire een rede gehouden om zijn gedrag uit te leggen. Hij zeide o.a. dat hij, aange zien hij vast gelooft in de democra tie, niet anders heeft kunnen han delen, dan hij heeft gedaan. Hij dankt zijn kiezers en ook de ande ren, die hem hebben bedolven onder bemoedigende brieven en telegram men. Eden bracht vervolgens hulde aan Cranborne en zeide, dat er geen schijn van waarheid is in de bewe ring, dat zijn beslissing was beïn vloed door de overspanning van zijn ambt, waardoor zijn oordeel en ge zondheid zouden zouden zijn bena deeld. Eden heeft zijn besluit geno men uit overtuiging en sedert is niets geschied, dat hem de overtui ging heeft gebracht dat hij verkeerd heeft gehandeld. Vanavond, een week na het nemen van zijn besluit, kan spreker met alle ernst zeggen, dat hij. wanneer hij terugziet op de gebeurtenissen meer dan ooit overtuigd is het juiste te hebben gedaan. Hij zou zich- zelw verachten, wanneer hij een andere houding zou hebben aangenomen. Een van de twee voornaamste vragen is, of spreker aangezien hij van meening met zijn col lega's verschilde, minister van buitenland sche zaken had moeten blijven. Zelfs is hii van oordeel van niet. Als minister was hij verantwoordelijk voor het parlement voor EDEN. de buitenlandsche zaken. Indien hij niet was afgetreden, dan had hij in het Lagerhuis moeten zeggen: „Ik geloof, dat dit de beste wijze is om het Britsch-Itali- aansche vraagstuk op te lossen. Er is ri sico bij. doch ik geloof, dat het zal slagen en dat het tenslotte zal bijdrasren voor het versterken van den vrede in Europa." Ongelukkiger wijze, zoo verklaarde Eden verder, kan hij dit niet geloo- ven. Hij gelooft juist hef tegendeel, hoe had hij dus deze wijze van han delen aan het Huis kunnen aanbe velen. de zenders ingericht voor vier telefoonkana len, waarvan er één of desgewenscht meer voor telegrafie kunnen worden gebruikt. Met de invoering van deze korte- golf-eenzij-bandtelefonie was het staatsbedrijf der P.T.T. pionier in de wereld. Aangezien het eenzij- bandsysteem een aanzienlijke kos tenbesparing meebrengt, welke door toepassing van het meerkanalen- systeem nog wordt vergroot, kon den de tarieven belangrijk worden verlaagd. Zoo kan de Nederlandsche P.T.T.-dienst op den 28sten Februari 1938 met voldoe ning terugzien op de afgeloopen 10 jaren, omdat daarin overtuigend werd bewezeij, hoezeer ons radio-telefoonverkeer de ban den tusschen het moederland en de ver af gelegen gebiedsdeelen onderhoud en ver sterkt. Wij denken daarbij niet alleen aan de economisch zoo belangrijke zakengesprek- ken doch tevens, aan de familiegesprekken, die het contact van individu tot individu tot stand brengen en daarmede in een der grootste behoeften voorzien. Wanneer wij thans het tweede decen nium van de radiotelefoonverbinding met Indië ingaan, dan geschiedt dit met den wil om de verbinding HollandIndië te volmaken. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN VAN DE FRONTEN SOVJET- RUSLAND DE FIGUUR OP DEN ACHTERGROND. De Amerikaansche minister van van buitenlandsche zaken Huil heeft medegedeeld, dat de Ver- eenigde Staten weigeren de Japan- sche waarschuwing, dat Amerikaan sche onderdanen Centraal China hebben te verlaten, te aanvaarden. Amerika blijft Japan aansprake lijk stellen voor eenig letsel toe gebracht aan Amerikanen of schade aan hun bezittingen. Wanhopige strijd om Lin Sjin. Honderdduizend Chineezen vechten wan hopig met de Japanners om het bezit van Ling Sjing een stad, die feitelijk de toe gangspoort tot het gebied van Zuid-Sjansi is. De Chineesche stelling heeft een lengte van 30 Kilometer. De Chineeschen zeggen hun positie te hebben kunnen handhaven, doch Tokio meldt, dat de stad reeds is ge vallen. Ook de Loeng Haispoorweg wordt nog steeds ernstig door de Japanners bedreigd. Zij hebben thans het geheele Noordelijk deel der provincie Honan bezet. Op Nan- sjang in de provincie Kiangsji hebben 59 Vervolgens overgaande tot de feiten zei de Eden: Men heeft mij gezegd, dat de gang van zaken, die ik voorstond, gelijk stond met aan de eene partij in de onder handelingen te vragen het boetekleed aan te trekken. Ik heb nooit zooiets voorgesteld. Al wat ik beweerd heb, en nog be weer, is dat eerst vorderingen dienden te worden gemaakt met de vervulling van verplichtingen, die reeds waren aangegaan, alvorens te willen onderhandelen over ande re overeenkomsten, die dezelfde kwestie dekken. Indien wij niet door het verleden gekweld willen worden, dienen wij het niet volkomen te ver- waarloozen. De procedure, die de regeering heeft ge kozen, is een bewijs van de oprechtheid van haar wensch tot overeenstemming te gera ken. Naar mijn gevoelen was het zeer goed mogelijk, op alle eischen te blijven staan en dezelfde resultaten te verkrijgen indien zij verkregen kunnen worden zonder de gevaren aan de thans gevolgde procedure verbonden. Deze diepe bezorgdheid vervult mij vanavond. De beslissing is thans geval len, en noch door woorden, noch door da den, wil ik thans de taak der regeering moeilijker maken. Integendeel wensch ik haar van harte succes in haar pogingen. Eden zeide, dat hij een overtuigd voor stander zou blijven van een nationale re geering, waarin de conservatieve partij op het lidmaatschap waarvan hij trotsch is, een belangrijken rol heeft te vervullen. Eden voegde hier nog aan toe, dat het op het gebied der buitenlandsche aange legenheden thans de plicht der regeering is, waakzaam en standvastig te zijn. Het is goed te streven naar het doen verdwijnen van oude vijandschappen, doch natuurlijk niet ten koste van oude vriend schapen. Aan den kant der groote demo cratieën van Europa en Amerika moeten onze natuurlijke verwantschappen liggen. Wij moeten ons houden aan onze opvat ting van internationale orde zonder wel ke geen duurzame vrede mogelijk is, Verwachting: Meest matige Z.- Oostelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende bewol king, weinig of geen regen iets zachter. Verdere vooruitzichten: Zacht weer met toenemende kans op regen. Japansche vliegtuigen een aanval uitge voerd. De Chineezen brachten hun groote schade toe, aldus een Chineesch bericht. Een bericht uit Sjanghai spreekt daaren- tegen van groote Chineesche verliezen bij dezen luchtaanval. Generaal Matsoel hartelijk ont vangen. Generaal Matsoei, die uit China werd te ruggeroepen, is te Tokio buitengewoon har telijk ontvangen. Zekere kringen doen voorspellingen over de politieke rol, die generaal Matsoei zou kunnen spelen in geval de reeds critieke toestand der regeering zich nog verder zou toespitsen. Men herinnert er aan, dat de generaal den roep heeft voorstander te zijn van een snelle oplossing van het Chineesch-Japan sche conflict en dat hij sterk gekant is tegen een onbepaalde uitbreiding van het con flict, omdat hij een verspreiding der Japan sche strijdkrachten wil vermijden met het oog op het gevaar voor complicaties met de Sovjetsen omdat hij van meening is dat een politieke actie de militaire actie tegen over China moet begeleiden en zelfs over- heerschen. Portefeuille van Buitenlandsche zaken. Chamberlain zal in het Lagerhuis de buitenlandsche politiek behandelen Gisteravond is de officieele benoe ming van Lord Halifax tot minis ter van Buitenlandsche Zaken, als opvolger van Eden afgekomen. LORD HALIFAX Richard Austen Butler is tot on derminister benoemd. Lord Halifax blijft Lord President van den Raad, hetgeen het vermoeden doet rijzen dat hij niet van plan is voor onbe- paalden tijd minister van buiten landsche zaken te blijven. Waar hij lid is van het Hoogerhnis zal Chamberlain in het Lagerhuis de buiten landsche politiek blijven behandelen. Gistermiddag heeft de Britsche ambassa deur te Rome, Lord Perth, een onderhoud gehad met Neville Chamberlain. In tegen stelling met hetgeen men verwachtte, schijnt het thans waarschijnlijk, dat Lord Perth eerst einde van de volgende week naar Rome zal terugkeeren. Indien dit juist blijkt, zullen de Britsch-Italiaanscho besprekingen eerst in de daarop volgende week beginnen. Tweede convcrsie-lecninq 1938 der provincie Noordholland. Bij de inschrijving op de 3—3lA% obliga tielening Noordholland groot f 34.883.090 is dermate van het voorkeursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een gering percentage zal kunnen worden toegewezen. De toewijzing op de 214% 8-jarige obliga tielening Noordholland groot f 8.895.000 zal wegens de enorme ovorrteekening slechts minimaal zijn. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP, Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1