IJssterren op Houtrust Geen kolonisatie in Nieuw Guinea Post vluchten op Indië Een ongeluk komt nooit alleen Vrouw vlucht ua roof „De wereld in vlammen" Radio spoort misdadigers op Dreigt er gevaar voor onze kaasafzet naar België? Amsterdamsch telefoonnet geautomatiseerd Zesdaagscbe van Antwerpen begonnen Tweede Kamer Nieuwe trajecten voor de K.N.LL M. Luchtvaart afzonderlijk wapen Kies klaagt „Het Volk" aan De van Heek-arbeiders vorderen hun loon De voorpret van een bal-masqué Bestelauto omgeslagen Doodelijke longpest-gevallen Eerste vliegtuigfabriek in NecL Indië Het slot der graven van Egmond Blinden leeren Joden haten &AaaUero PUBLICATIE Nog ruim 180.000 werkloozen UUeUennen De vrijzinnige- en liberale visie op Indië's toekomst. Den Haag, 25 Februari '38 Heden hebben de twee „links" staande bur gerlijke partijen, de Vrijzinnig-Democrati sche en de Liberale zich geuit en ook zij houden het in hoofdzaak met de Regeerings koers, al bleek mr. Joekes (V.D.) te gevoe len voor een commissie ter bestudeering van het vraagstuk der verandering van de Indische Staatsregeling, iets, dat ir. Van Lidth de Jeude (Lib.) niet noodig keurde. De heer Joekes bleek iets optimistischer te denken over de toekomstige economische stabiliteit van Indië dan de ander, wijl z.i. de internationale regelingen voor de groote uitvoerproducten (restricties) blijvend zul len zorgen voor evenwicht. Maar vergat hij daarbij niet te veel den factor der consump tie? De heer Van Lidth constateerde daaren tegen een groote mate van „economische gevoeligheid" in Indië en wilde daarom haar positie versterken. En in deze klaag de hij over de te geringe belangstelling, in Nederland, voor Indië. Evenwel waarschuwde de afgevaardigde nu snel economisch herstel optreedt voor ongegrond optimisme; hij wilde hierin een heilzame gematigdheid. De heer Joekes benadrukte speciaal onze moreele roeping tegenover de inlandsche be volking, haar belangen moeten allereerst be hartigd worden. Mr. Joekes zweeg over het defensie-vraag stuk, ir. Van Lidth de Jeude zei er alleen van, dat wij ons zoo sterk mogelijk moeten maken. Over het financieele beleid hebben beide hoeren evenzeer het hunne gezegd. Mr. Joe kes vond de ramingen aan den voorzichtigen kant, wat hij kon goedkeuren. Oud-minister Van Lidth de Jeude ging accoord met een welvaartspolitiek, welke aan de dringend ste eischen voldoet en toch de noodige voor zichtigheid en zuinigheid betracht. Omtrent schermutselingen met politieke tegenstanders kan met een enkel woord worden volstaan. Zoo kregen allereerst de Communisten te hooren, dat hun „bijdraai en" niet anders dan opportunisme beteekent, en de Nat. Socialiteit, dat hun financieele inzichten raadselachtig zijn: zuinigheid keu ren zij af, maar „uitgeven" mag evenmin... De minister aan het woord Exc. Weiter sprak een kwartiertje en ving aan met een ernstig woord. De verantwoor delijkheid aan de Staten-Generaal is de ba sis van het Indische beleid", zoo begon de minister. Z.Exc. ging vervolgens op enkele detail punten in. Kolonisatie: de minister herhaal de nog eens, dat zijn departement uitdruk kelijk heeft gewaarschuwd tegen plannen lot kolonisatie van Nieuw Guinea. Zondagsrust: in de weermacht bestaat een uitgebreid reglement en gewaakt wordt te gen onnoodigen Zondagsdienst. Met de ha vens is het een moeilijker geval; de concur rentiestrijd komt hier tusschenbeide. Maar in 't algemeen verklaarde de minister, dat Indië ten aanzien van de Zondagsrust niet zoozeer bij Nederland ten achter staat, al moet men natuurlijk rekenen met de gods dienstige opvattingen van inheemschen. Omtrent de onderwijzers-salarissen gaf Z.Exc. toe, dat er wat dient te geschieden, edochde heer Van Sleen, die misschien al verheugd opkeek, kon aanstonds wel „naar huis gaan", wijl de minister verklaar de, met een specifiek-Indische aangelegen heid te doen te hebben, en daarvoor moest men immers bij den Volksraad zijn! Dinsdag-middag krijgen wij dus „waar 't onr gaat" Gebruik van militaire grond- organisaties. De Indische regeering heeft, zooals men aan de „Javabode" meldt, een beslissing genomen ten aanzien van de opneming van de Groote Oost dus Ambon en Oostelijker streken in de Indische luchtverbindingen. In 1939 zal een begin worden ge maakt met geregelde vliegdiensten naar en in de Groote Oost. De K.N.I.L.M. krijgt vergunning, gebruik te maken van de grondorganisaties van de Miltaire Luchtvaartafdeeling voor deze in haar route liggen. Op het oogenblik zijn, naar de N. R. Ct. meldt, plannen in ernstige overweging om de militaire luchtvaart der Koninklijke Landmacht binnen afzienbaren tijd te ma ken tot een afzonderlijk wapen, met alle con- tequenties verbonden. Laster in het rapport van den Partijraad der S.D A.P. Naar wij vernemen, heeft de heer Paul Kiès, bij de justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen het partijbestuur der S.D.A.P., de redactie van „Het Volk", de eommissie-v.d. Bergh (die het rapport over het bekende conflict tusschen S.D.A.P. en Kiès uitbracht en tegen enkele individueele personen. Volgens den heer Kiès zijn in genoemd rapport tal van onmiddellijk te bewijzen flagrante onwaarheden gepubliceerd, die \an zeer lasterlijken aard zijn. Fietser te Oegstgeest aangereden; twee auto's gekanteld. De 47-jarige wissellooper J. Marijt, wonen de te Leiden, kwam gisterenmorgen om streeks half twaalf per rijwiel van den Vin- kenweg te Oegstgeest en moest den Nieuwen Rijksweg dwars oversteken. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Amsterdam een personenauto, bestuurd door den heer G. Hunik uit Wijhe (Ov.), met groote snel heid aanrijden en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De wielrijder werd door den auto gegrepen en over den weg geslin gerd. De man bleef met een gecompliceer de onderbeenbreuk en verdere inwendige kneuzingen liggen. Een passeerende geneesheer verleende de eerste hulp. Toen deze daarmede bezig was, kwam uit de richting Den Haag een perso nenauto, bestuurd door den heer A. S. Over- vliet, wonende te Voorburg. Deze auto wil de ter plaatse stoppen. Een achter hem rijdende personen auto, bestuurd door den heer Glazer uit Amsterdam, die met zeer groote snelheid reed, wilde tusschen de uit Den Haag en Amsterdam komende auto's passeeren. De heer Glazer zag op het laatste oogenblik dat dit niet ging en remde toen uit alle macht; zijn wagen sloeg echter over den kop en kwam tegen den wagen van den heer Overvliet terecht, waardoor deze auto eveneens kantelde. De inzittenden liepen geen noemenswaar dig letsel op. De wielrijder is per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Avontuur van een Bussumer. Donderdagmiddag was een 60-jarige be woner van Bussum op bezoek bij de 32-ja- rige vrouw J. H. K. in' haar woning aan de Jan van Riebeekstraat. Op een gegeven oogenblik miste hij zijn portefeuille, waarin f 255 aan bankpapier geborgen was. De man liep onmiddellijk de straat op, en riep een agent aan. Toen deze het huis binnenging, bleek, dat de vrouw de portefeuille al aan den eigenaar had teruggegeven, en zelf gevlucht was. De agent arresteerde daarop een medebe woner, den 33-jarigen stucadoor W. H. Toen de vrouw 's avonds naar haar huis terugkeerde, werd zij door een agent, die voor de woning post had gevat, aangehou den. Zoowel de man als de vrouw blijven in arrest en zullen zich hebben te verant woorden wegens poging tot berooving. Zij ontkennen echter hardnekkig de bedoeling te hebben gehad, den man de portefeuille afhandig te maken. Een film, die werkelijkheid is. In een Amsterdamsch bioscooptheater draait deze week het filmwerk „De wereld in vlammen" dat geheel samengesteld is uit tot dusverre niet uitgekomen origineele filmopnamen uit de archieven van alle mo gendheden. die aan den wereldoorlog heb ben deelgenomen. In het voorprogramma, wordt de officicele volkenbondsfilm „De volkenbond aan het werk" gedraaid, welke ter beschikking ge steld is door de „vereeniging voor Volken bond en Vrede". Voor deze film gedraaid werd, sprak gis teravond bij de promiére de voorzitter van het comité vaji actie der „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", mr. A. D. II. Foc- kema Andreae, een kort woord ter inleiding waarin hij het werk van den gesmaden Volkenbond verdedigde. De Volkenbondsilm geeft een uiterst be langwekkend overzicht van de vele en inge wikkelde werkzaamheden, die door den Volkenbond verricht worden, en wint aan actueel belang door het pleidooi ten gunste van het Geneefsche instituut, dat aan het slot wordt uitgesproken door den zoo juist afgetreden F.ngelschen minister van Buiten- landsche zaken, Anthony Eden. De hoofdfilm, „De wereld in vlammen" geeft in haar vreeselijke realiteit een ont zettend beeld te aanschouwen van de ver schrikkingen, die een moderne oorlog voor de menschheid beteekent. Historisch doet de film vooral uitkomen welke groote rol maar schalk Foch in den wereldoorlog heeft ge speeld. Rijksbemiddelaar biedt hulp. De besturen der arbeidersorganisa ties te Losser hebben besloten om aan allen, die bij 't conflict bij de N.V. L. van Heek en Zn. betrokken zijn, het loon, dat de directie heeft ingehouden over de vorige week, uit de bondskassen in voorschot uit te betalen. In opdracht der organisa ties moeten allen zich Maandag a.s. op normale wijze ten kantore der directie vervoegen om dit geld op te vorderen. Een schrijven is binnengekomen van den Rijksbemiddelaar. waarin deze zich bereid verklaarde, tot het voeren van be sprekingen met een van heide partijen om tot een oplossing van het conflict te ko men. De hoofdbesturen der organisaties zijn van meening. dat zij in het huidige sta dium van het conflict geen besprekingen kunnen voeren, aangezien de directie door de weigering van het uitbetalen van het verdiende loon, den toestand heeft ver scherpt. Succesvol recherchewerk door den aether. Door middel van de radio werden in 1937 in Nederland opgespoord: 25 misdadigers, 17 minderjarigen, 28 andere vermiste personen, 3 per sonen, wier familieleden ernstig ziek of overleden waren, 2 honden, 2 andere dieren, 1 rijwiel, 10 auto mobielen, 1 ander voertuig, 1 auto band, een waardepapier, 3 andere voorwerpen en goederen, 1 her komst dieren, 3 herkomst rijwielen, 1 herkomst andere goederen, terwijl 2 maal een lijk kon worden ge- identificeerd. Bovenstaande gegevens ontleenen wij aan het verslag van de Politie- radio-commissie over het jaar 1937. Conflict tusschen tooneelclub en dansleeraar. Een dilettanten-tooneelvereeniging te Amsterdam geeft op 5 Maart a.s. in hotel Krasnapolsky een bal-masqué. Zij adverteer de, dat het bal in alle zalen van „Kras" wordt gegeven Een dansleeraar echter had een bovenzaal afgehuurd om zooals het aanvankelijk genoemd werd een „mutsen- feest" te geven. Later kreeg deze dansleer aar toestemming tot het houden van een balmasqué. Hij voelde zich echter benadeeld door de publicaties van de tooneelvereeni- ging, die in haar advertenties steeds over alle zalen sprak. Hij maakte een kort ge« ding aanhangig, waarin hij den president verzocht een rectificatie te gelasten in den vorm van een advertentie, te plaatsen door de tooneelvereeniging en waarin o.a. zou moeten worden medegedeeld, dat de dans leeraar in Kras ook dien avond een fees' gaf. Ook eischte hij rectificatie van de raam biljetten en het andere reclamemateriaal. Chauffeur loopt hersenschudding op. Gisteravond omstreeks half negen is op het Pretoriusplein te Amsterdam een kleine bestelauto, welke gedeeltelijk geladen was, in de bocht omgeslagen. Het ongeval is waar schijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat de bestuurder het stuur te snel en te ver had omgegooid. Toegesnelde voorbijgangers heb ben den chauffeur en een naast hem ge zeten persoon uit den wagen gehaald. Waarschijnlijk heeft de chauffeur een lichte hersenschudding opgeloopen. Zijn met gezel bleef ongedeerd. De auto was slechts licht beschadigd en kon gemakkelijk weer overeind worden gezet. Het voertuig is door de politie in beslag ge nomen. ONZE OOST. Van 6 tot 12 Februari zijn, naar de N.R.Crt. meldt, in de desa Koeloer, district Madja- len, (Cheribon) 21 gevallen van longpest voorgekomen, alle met doodelijken afloop. Nog dit jaar in bedrijf. International Aero Press kan thans mede- deelen, dat dit jaar de eerste vliegtuigfabriek in Nederlandsch-Indië in bedrijf zal worden gesteld. De fabriek zal den naam dragen Eerste Nederlandsch-Indische vliegtuigen- fabriek (E.N.I.V.) en wordt opgericht door den heer Frits Koolhoven, directeur der N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam. Fabrieken worden in België ingericht, niettegenstaande de productie niet loonend is. Naar we heden vernamen, wordt in Bel gië druk gewerkt aan de inrichting van kaasfabrieken. Reeds vaker zijn berichten van dezen aard tot hier doorgedrongen en er werd in den loop van den tijd af en toe ook reeds het een en ander onderno men. Thans schijnt dit echter in grooteren om vang en meer stelselmatig te geschieden. Op verschillende plaatsen van België worden thans door groote ondernemingen fabrieken ingericht waarvoor de medewer king van Nederlandsche vakmenschen is ingeroepen en verkregen. We spraken gister een van de zen, die voorloopig is belast met de inrichting van een fabriek en die ons mededeelde, dat hij zijn opdrachtgevers had voorgerekend, dat onder de tegenwoordige om standigheden in België een looneiv de productie van kaas niet mogelijk is. Toch worden de werkzaamheden met bekwamen spoed voortgezet. Een en ander wijst er op, aldus onze zegsman, dat de betreffende ondernemin gen, die mogen worden gerangschikt onder de zeer kapitaalkrachtige, van de Belgische regeering toezeggingen moeten hebben ge kregen, ten aanzien van eventueele verhoo ging van invoerrechten, contingenteering of iets van dien aard. Reeds herhaaldelijk is gebleken, dat onze regeering beschikt over verdedigingsmidde len, krachtig genoeg om dergelijke aanval len af te slaan. We meenen dan ook, dat het voor onze landbouworganisaties tijd is om ten deze on middellijk maatregelen te troffen, zich met de regeering in verbinding te stellen ten einde te voorkomen, dat onze provinciale kaasproductie niet voor een fait-accompli wordt gesteld. Er is niet de minste twijfel aan of er dreigt gevaar. Echter, een gewaarschuwd man telt voor twee. Men zij op zijn hoede! Plannen voor herbouw vorderen. Reeds geruimen tijd zijn er onderhande lingen gevoerd tusschen Egmond-Binnen en het Provinciale Waterleidingbedrijf v. NoordhoMand inzake den herbouw van het slot der graven van Egmond te Egimond aan den Hoef. Het ligt in de bedoeling, nu de fundamenten van het slot weder op getrokken zijn, daarop een gedeelte te her bouwen. Dit gedeelte zal dan gebruikt worden als raadhuis van de gemeente Eg mond Binnen en als museum voor de voor worpen, welke bij de opgravingen zijn ge vonden. De onderhandelingen zijn thans, naar de N. R. Ct. meldt, zoover gevorderd, dat het Provinciale Waterleidingbedrijf den gemeenteraad een plan voor den her bouw heeft aangeboden. Mede met het oog op deze plannen heeft het P.W.N. een uitgestrekt terrein om de ruïnes van het slot aangekocht voor park- aanleg. Anti-semictische lectuur in brail le schrift. De uitgeverij van „Der Stucrmer" te Neu renberg is er thans toe overgegaan ook an- ti-semietische lectuur voor blinden te doen verschijnen. Dezer dagen is uitgegeven een geheel in braille-schrift samengestelde uit gave „Die Judenfrage im Unterricht." Deze uitgave, die het vorige jaar reeds in gewo nen boekvorm verscheen, is speciaal be stemd voor blinde onderwijzers om hun kin- de leerlingen te onderwijzen in de rassen haat. Het bock hoeft een voorwoord van Ju- lius Streicher. Graham Sharp brengt het pu bliek ia extase. Een illustre gezelschap kunstrijd sters en kunstrijders heeft gister avond op de Haagsche kunstijsbaan een demonstratie gegeven, zooals de residentie nog niet heeft aanschouwd Het was een ijsballet van den eer sten rang, waarbij men slechts kan betreuren, dat er te weinig toeschou wers getuige van zijn geweest. Het hoogtepunt van den avond werd weV gevormd door het rijden van den Engelsch- man Graham Sharp, die tweede is geworden in het wereldkampioenschap kunstrijden en als 's werelds beste figuurrijder beschouwd wordt. Zijn „Paragraaf-lus", het moeilijkste verplichte figuur, reed hij met een zuiver heid en soepelheid, welke het publiek in extase brachten. Ook bij de vrije figuren de monstreerde Sharp een meesterlijken tech niek, welke hij combineerde, met een fijn ge voel voor muziek en rhvthme, zoodat ook dit nummer een groot succes was. Freddv Tomlins, zijn landgenoot, die de vijfde plaats op de wereld-ranglijst inneemt, bracht in zijn vrije figuren meer sensatie, hetgeen eveneens zeer werd gewaardeerd. Het meest interessant waren de vrije fi- cruren. Daar was in de eerste plaats het Zwitsersrhe paar Dnbois broer en zuster die zoo precies op elkaar ingesteld waren dat het leek, alsof ze door een onzichtba- ren draad met elkaar waren verbonden. Dat Inge Koch en Günther Noack. was wel de grootste attractie van hun ril den. De Engelsche Daphne Walker bleek een meesteresse te zijn in pirouettes en spron gen. Het rijden van den Duitscher Horst Faber was van een zeer aantrekkelijke, jeugdige, elegance. Gladys Jagger, een En- gelsch kunstrijdster, liet zeer stijlvol ge durfde en technisch volmaakt uitgevoerde pirouettes zien. Het Duitsche paar Inge Koch-Guenther Noack, dat derde werd in het wereldkampioenschap, paarde technisch kunnen aan gratie, durf en souplesse, waar bij (ie „maan op verschillende wijze gere den, het succesnummer vormde, Oehoe (heenreis) Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Nandoe (terugreis) Vertrek van Singap. 25 Feb Basra 25 Febr. Jodhp. 25 Febr. Napels 25 Febr. Singap. 25 Feb Aankomat ta Band. 25 Febr, Jodhp. 25 Febr, Bagd. 25 Febr. Alex. 25 Febr. Rang. 25 Febr, DENATURATLEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. I De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 24 tot en met 26 Februari 1938, f 1.20 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.70 per 100 kg voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal f2.20 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 25 Februari 1938. (Adv.) A.s. Maandag eerste inter- locaal „automatisch" ge sprek. 28 Februari a.s. (waarschijnlijk te ongeveer 16 uur in den namiddag), zal het automatisch interlocaal ver keer voor de geabonneerden van het gemeentelijk telefoonnet Am sterdam met die van de geautoma tiseerde rijkstelefoonnetten in de districten Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Alkmaar worden open gesteld. Hierdoor zal ongeveer 1/3 van het totale uitgaande interlocale tele foonverkeer met één slag automa tisch worden. Het betreft hier meer dan 40.000 aansluitingen en onge veer 63.000 toestellen. Overzicht van de maand De cember. Het totaal aantal personen, van wie door het Centraal Bureau v. d. Statistiek de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Dec. 1937 rond 554.000, waaronder 548.000 tegen' werkloosheid verzekerden. Het aantal werk loozen onder hen bedroeg rond 183.100, waaronder 181.300 verzekerden. Van Schijndelv. d. Broek we ren zich geducht. Gisteravond is te Antwerpen voor een zeer talrijk publiek de zesdaag scbe aangevangen, waaraan ook verscheidene Nederlandsche kop pels deelnemen. Om half tien werd het vertreksein gege ven voor de zeventien koppels. Het waren de Hollanders SavelbergMuller, die het eerst het sein voor een jacht gaven, doch ook van Schijndel—Van den Broek, weer den zich van den beginne af geducht. Het was te betreuren, dat dit laatste Neder landsche koppel enkele malen het banden- pech te kampen had, nadat men er bijna in geslaagd was een ronde te nemen. Het tempo was direct zeer hoog. Tusschen elf en twaalf uur werd met nog onverminderd tempo gere den en het was vooral het koppel SchijndelVan den Broek, dat zich geducht weerde en wel zóó, dat het er in mocht slagen hun twee ron den achterstand in te loopen en daardoor mede de leiding te ne men. Het klassement bij de neutralisatie was, aan den kop: DeneefDekuysscher 25 pt.; Slaats—Pelle- naars 17 pt.; BuysseBilliet 6 pt.; Van Schijndelv. d. Broek 6 pt.; KaersHuys 3 pt; Ronsso—De Pauw 1 pt. Op één ronde o.a.: Pijnenburg—Wals 8 pt. en Muller—Savel berg 0 pt. Op twee ronden o.a.: Kremers—Bakker 4 pt. "^00„ een beetje gezelliger, niet waar?

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2