Nieuwe sensatie in het Moskousche proces 124 lijken uit de watermassa bij Hollywood Een normale lente verwacht DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Henderson bij Hitier De Vestigingseischen Dijkdoorbraak in België Gestapo ontfermt zich over Ds. Niemöller Gouverneur van Stiermaken afgetreden Krestinski bekent thans ook Rust in Spanje KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 4 MAART 1938 66e JAARG. No. 8249 Maart aan den drogen, Mei aan den natten kant. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut meldt: In het begin van December publiceerden wij de vol gende mededeeling: „Voor den winter geven de berekeningen uitkomsten, die voor de temperatuur niet veel van de normaal afwij ken, maar voor den neerslag wijzen op een te veel". Deze verwachting is volkomen vervuld. De temperatuur vertoont over December—Februari een afwijking van rh 0.4 graad Celsius, de neerslag een te veel van 36 mm. Berekend waren afwijkingen van -f- 0.8 graad en 44 mm., zoodat ook quantitatief de overeenstemming goed is. Het te veel aan neerslag is echter door Januari veroorzaakt( terwijl de berekeningen dit in Februari deden verwachten. oor de lente als geheel geven de berekeningen uitkom sten, die zoowel voor temperatuur als voor neerslag zeer weinig van normaal afwijken, terwijl voor de enkele maan den Maart aan den drogen, Mei aan den natten kant zou zijn. Men bedenke, dat een normale lente vooral in de eerste maanden droog en eenigszins guur is. besprekingen zooveel moge lijk geheim gehouden. sir neville henderson, Rebben de middenstands bonden het opleidings- Monopolie? Explosie in een smederij Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT* HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. MlJ. Holland» Hoorderkwartier N.V. te Den Helder De Britsche ambassadeur zet Hali- fax' onderhandelingen voort. Sir Neville Henderson, de Britsche ambas sadeur te Berlijn, is gisteren door Hitier ont vangen. Vernomen wordt dat het bezoek van den Britschen ambassadeur aan Hitier een voort zetting is van de besprekingen, door lord Halifax enkele maanden geleden te Berlijn geopend. Van beide kanten wordt de grootste terug houdendheid betracht nopens de besprekin gen, doch meegedeeld kan worden dat het allereerste doel is het terrein te verkennen, zoodat er geen opzienbarende besluiten te wachten zijn. Britsch ambassadeur te Berlijn. Geen bijzonderheden. Te Londen waren gisteravond geen bijzon derheden te verkrijgen over de besprekingen tusschen I-Iitler en den Britschen ambas sadeur. Volgens Reuter kan worden aangenomen, dat tot de vraagstukken, die voor beide lan den van belang kunnen worden gerekend, de Duitsche koloniale eischen, Spanje, Oosten- Hik, Midden-Europa en de mogelijkheid van een algemeene pacificatie behooren. In officieele Britsche kringen wordt, vol gens Havas, verklaard, dat de Fransche re geering op de hoogte is gehouden van het onderhoud te Berlijn en van het doel daar van. Havas meldt nog dat bij het gesprek ook ^on liibbentrop tegenwoordig was. Vragen aan den Minister. Be heer Amclink heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1- Is het juist, dat met medewerking van het departement van Economische Zaken de opleiding voor de handelskennis, die ver- eischt wordt ingevolge de bepalingen der vestigingswet Kleinbedrijf, uitsluitend gege ven zal worden in handen van de drie mid- cjcnshindsbonden, respectievelijk van de on derwijsinstellingen dezer organisaties? Is het iuist, dat vakorganisatie of on derdoelen daarvan, die zich reeds bezig hou den met de opleiding voor handelskennis, die opleiding op voorschrift van het Departe ment van Economische Zaken moeten be ëindigen? 3. Indien het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil de minister dan mededeelen op welke wettelijke bepaling deze beslissing steunt? 4. Is de Minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het Midden standsdiploma algemeene handelskennis, af gegeven door een der middenstandsbonden, noodzakelijk voor het ontvangen van een be- drijfsvergunning ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf, voldoende is, dat de verzoeker de vereischte handelskennis bezit en dat daarbij buiten beschouwing gelaten kan wor den, op welke wijze of bij welke instelling de verzoeker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt? Dertig pontons bij het Albertkanaal meegesleurd. Gisterochtend heeft zich bij het Albertkanaal in België een dijk doorbraak voorgedaan, ten gevolge waarvan ernstige overstroomingen ontstonden en de scheepvaart op het kanaal voorloopig gestremd zal zijn. Nabij Grobbendonck, op de grens van Pulle, waren arbeiders bezig met het aanleggen van een duiker onder het Albertkanaal door, toen plotseling de dijk begon in te zak ken. De arbeiders konden zich tij dig in veilgheid stellen. De verzakking van den dijk nam steeds ernstiger vormen aan en spoedig stroomde het water over de naburige terreinen. Verscheidene huizen kwamen tot een hoogte van 50 c.m. onder water te staan, eenig pluimvee verdronk. Een dertigtal pontons bij het Albert Kanaal zijn meegesleurd door de watermassa's en door het gat in den dijk op het land terecht gekomen. Het gat is thans 50 meter breed. De schade wordt nu reeds op 3 millioen geschat.. Drie groote pontons met cement zullen bij het gat worden tot zinken gebracht om het voorloopig te dichten. Men is hierin tot nu toe nog niet geslaagd. Het gat wordt integendeel steeds grootcr en de overstroomingen worden steeds erger, honderden hectaren land staan onder wa ter. Op sommige plaatsen bereikt het water een hoogte van anderhalven meter. Oude smid gedood. Tengevolge van een explorie is te Mijdrecht de bijna zeventig-jarige smid G. van der Geer zoodanig verwond, dat hij kort na het onge val is overleden. In een schuur bij zijn smederij was men bezig ijzeren voorwerpen te lakken. Van der Geer zou even constateeren hoe hoog de temperatuur was en stond voor de deur van den oven, die vanwege den rook niet geheel gesloten is geweest. Door het ontploffen der gassen werd de deur weggeslingerd en van der Geer buiten het gebouw gesmeten. Scherpe deelen der deur waren in zijn lichaam gedrongen en bo vendien was hij aan het hoofd ernstig ver wond. Voorts kreeg een werkman, die eveneens te gen den grond geslagen werd. ernstige brand wonden. Zijn toestand is redelijk. Duitsche staatspolitie neemt hem in „schutzhaft". CONCENTRATIEKAMP HET EINDE? Ds. Martin Niemöller is gistermiddag in zg. Schutzhaft genomen. Een officieel be richt van het Duitsche Nieuwsbureau geeft voor, dat dit geschied zou zijn, omdat bij het volk een zekere opwinding heerscht over het .,te milde vonnis". Men verwachtte betoogingen, waarvoor men hem aldus be veiligd heeft. Ds. Niemöller had zelf verklaard, dat hij bij zijn overtuiging bleef en ook in de toe komst volgens zijn overtuiging zou blijven handelen. Ter vermijding van een reeks nieuwe processen heeft daarop de politic hem tot een voorloopig niet nader bepaal den termijn in Schutzhaft laten nemen. Naar een concentratiekamp? De Berlijnsche correspondent van het Hsb. meent te weten ,dat Ds. Niemöller naar een concentratiekamp zal worden overge bracht. Het was reeds opgevallen, dat het vonnis gisteren constateerde dat de vestingstraf door de voorloopige hechtenis als geboet moet worden beschouwd, doch dat deze toevoeging in het communiqué, dat aan de Duitsche pers verstrekt werd, niet voor kwam. Blijkbaar was men intusschen reeds tot het besluit gekomen ds. Niemöller niet op vrije voeten te stellen en ging het daar bij ook niet om een z.g. bescherming te gen betoogingen. De Duitsche bladen zwij gen over deze jongste besluiten, nadat zij gisterochtend slechts kort het vonnis had den vermeld. Volgens latere berichten is men in kringen der Belijdeniskerk thans in hooge mate ver ontrust over het feit, dat de Gestapo Ds. Niemoeller blijkbaar uit het hoofdbureau van politie heeft doen wegvoeren en dat over zijn tegenwoordige verblijfplaats niets meer is uitgelekt. Vrij, als hij zwijgt! Een hooggeplaatst nationaai-socialistisch functionnaris heeft gisteravond aan Reuter verklaard, dat indien Ds. Niemoeller de ver plichting op zich neemt zijn preeken te be perken tot zuiver religieuze onderwerpen en zich niet op het terrein van den staat te be geven, als vaststaande kan worden aange nomen dat hij vrijgelaten zal worden. De zegsman van Reuter voegde er aan toe dat Niemoeller ongetwijfeld naar een concentra tiekamp zou worden overgebracht, maar dat deze zich voor het oogenblik in een gevan genis te Berlijn bevond; hij vergeleek het geval van Niemoeller met dat van Gandhi. NAAR DE GEVANGENIS. Men verneemt thans, dat Ds. Niemoeller naar een der gevangenissen te Berlijn is overgebracht. Uit goede bron wordt verno men, dat er op het oogenblik geen sprake is van interneering in een concentratiekamp In officieele kringen weigert men echter mededeelingen te doen over den datum van eventueele vrijlating. Seyss Inquart naar Linz. Boeren zweren Schuschnigg trouw Officieel wordt bevestigd dat Stefan, de gouverneur van Stiermarken is afgetreden. In zijn plaats is benoemd Staatsraad Dr. Trummer. Ook de chef van den generalen staf Jansa is afgetreden. Generaal Franz Boehme volgt hem op. De landsleider van het vaderlandsche front van Stiermarken, Dr. Gorbach, was reeds afgetreden. De Landdag te Inssbruck heeft een reso lutie aangenomen, waarin volkomen trouw aan Schuschnigg wordt toegezegd. Ook de Oostenrijksche boerenraad heeft een motie van vertrouwen in den Bonds kanselier aangenomen. Amnestie ook in twijfelgevallen. Het ministerie van justitie heeft den pro cureur-generaal instructies gegeven tot toe- pasing van de amnestie ook op de twijfel achtige gevallen, die naar den geest onder de amnestie vallen. Zaken zijn zaken. De Weensche politie heeft de bankiers Klein en Thorsch gearresteerd, die er van beschuldigd worden naar het buitenland gelden te hebben overgebracht, toebehoo- rende aan personen, die twijfelen aan de stabiliteit van den politieken toestand in Oostenrijk. „Ik ontkende uit valsche schaam te." Krestinski heeft de groote gerechts zaal te Moskou andermaal gisteren in opschudding gebracht, thans door een sensationeele herroeping van zijn verklaringen van eergisteren, zegt Un. Press. De beschuldigde, die eergisteren den openbaren aanklager te trotsee- ren dorst en een driewerf „neen, ik ben niet schuldig" door de rechts zaal daveren deed, was even mak en gedwee gister als de twintig andere beklaagden. Hij herriep zijn betuigingen van onschuld. „De desbetreffende verkla ringen had hij afgelegd in een toe stand van ziekte en omdat hij geen uitweg meer wist". Maar nu zag hij in, verkeerd te hebben gehandeld en erkende hij, dat alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen juist zijn. In de avondzitting van het groote proces te Moskou richtte de officier van justitie, Wysjinski een aantal vragen tot Rakofski inzake de activiteit van Krestinski als Trotz- kist. Rakofski verklaarde ten aanzien van de mededeeling van Krestinski dat hij zich in 1928 van Trotzki heeft afgekeerd, dat hij voor de vijftiende partijdag van de commu nistische partij te Berlijn een onderhoud heeft gehad met Trotzkisten, waarbij ook Krestinski aanwezig was. Hier is niets ge bleken van een afkeer van Trotzki. De brief van Krestinski aan Trotzki waarin hij ver klaarde met hem te breken, beschouwde Ra kofski als een poging een alibi te vormen. Krestinski bevestigde dit. De officier vroeg vervolgens aan Kres tinski of diens verklaringen van gisteren een Trotskistische provocatie waren, waar op Krestinski antwoordde, dat hij gisteren onder den invloed van een plotseling ge voel van valsche schaamte, dat was ont staan door de beklaagdenbank en de voor gelezen aanklacht en versterkt was door zijn ziekeiijken toestand, niet in staat was' de waarheid te zeggen. Hij kon niet zeg gen, dat hij schuldig was. In plaats van te 'pecen „ja. ik ben schuldig',, zeide hij bijna automatisch, „nee ik ben niet schul dig". Hij durfde niet in alle openbaarheid te bekennen dat hij steeds voor het Trots- kisme heeft gestreden. De rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor van Rvkof. Deze beklaagde be vestigde zijn bekentenissen van het voor onderzoek. Hij heeft in 1930 tezamen met beklaagde .Tagoda, die toen plaatsvervan gend voorzitter van GPOe was, onwettige actie gevoerd. Jagoda gaf dit toe. Rykof bekende verder in 1930 tot '33 te hebben aangespoord tot opstanden van de Koelak ken. In 1934 begonnen de samenzweerders een bezetting van het Kremlin voor te be reiden. De groep die zich hiermede bezig hield stond door middel van Jenoekidze in verbinding met de groep rond Toecbatsjefs ki. Het plan is evenwel mislukt door de eenheid van de communistische partij en de populariteit van de leiders. De samen zweerders knoopten verbindingen aan met de Duitsche fascisten. Deze eischten voor hun huln gunstige handeisvoorwaarden en het afscheiden van nationale sovjet-repu blieken. welke zij tot hun vazallen wilden maken en tot een opmarschgebied tegen de Sovjet Unie. Rykof deelde verder mede door zijn agentschap in Belorusland met de Pool- sche autoriteiten te hebben onderhandeld over het afstand doen van Belorusland, dat een vazalstaat van Polen moest worden. Ry kof verklaarde verder, dat op aanwijzing van den Poolschen spionnagedienst in Be lorusland vee is gelood en de wegenbouw is gesaboteerd om de landsverdediging aan de Westgrens te verzwakken. Tenslotte zeide hij dat de samenweerders in de Oekraine een agentschap vormden van het Duitsche en Poolsehe fascisme. Na het verboor van Rykof werd de zit ting gesloten Verwachting: In het Westen matige, in het Oosten zwak ke tot matige Westelijke tot Z.W. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: voorjaarsweer. Mooi Nieuwe strijd weldra verwacht. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat vermoedelijk de rust, welke sedert ver#hei- dene dagen aan het front van Teruel heeft geheerscht, binnenkort een einde zal nemen. De rechtsche troepen hebben gisteren door goed samenwerken van de legercorpsen be langrijke stellingen bezet. Het Zuidelijke le ger heeft thans een stelling ingenomen, wel ke het mogelijk maakt een laatste slag toe te brengen. De luchtmacht was eveneens zeer actief. Gistermiddag hebben vijf regeeringsvlieg tuigen de omgeving van Palma de Majorca gebombardeerd. De bommen werden gewor pen op de haven en de neutrale zone, waar thans het Britsche slagschip Royal Oak en twee Italiaansche torpedobooten liggen, zegt een Havas bericht uit Burgos. De vliegtuigen werden door de luchtdoelar tillerie verdreven. Er zijn geen slachtoffers gevallen en de schade is gering. Rechters hebben het druk! Van 20 Juni tot 11 December 1937 hebben de rechtbanken in Biscaje en Montana 3197 processen behandeld. Daarbij werd in 2119 de doodstraf uitgesproken, 7723 personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, 5790 personen werden vrijgesproken. Bekend filmregisseur onder de vermisten Tienduizenden menschen in nood De overstroomingen in Zuid-Cali- fornië hebben Hollywood en de ge- heele filmkolonie practisch van de buitenwereld afgesloten. Vele bekende filmartisten zijn in hun huis ingesloten. Alle luchtdien- sten op Los Angel es zijn gestaakt, terwijl ieder autoverkeer onmogelijk is. Voorts zijn de telefoonleidingen vernield. MARSHALL. Naar Radio Los Angeles bericht, zijn 124 personen om het leven gekomen bij de over stroomingen in Zuid-Californië. 57 lichamen zijn aangespoeld, zestien hiervan zijn her kend, 67 personen worden nog vermist, w.o. de bekende filmrigisseur Marshall. De materieele schade wordt op 25 millioen dollar geraamd, het overstroomde gebied be draagt tienduizend vierkante kilometer. De spoorwegverbinding met Los Angelos is ver broken. Tienduizend huizen zijn ontruimd- en de meeste bruggen zijn door 't geweld van het water ingestort. De Roode-Kruisdiensten hebben eenige duizenden personen gemobi liseerd voor het verleenen van de eerste hulp. Een brug, waarop zich een tiental perso nen bevond, is ingestort, waardoor al deze •personen om het leven zijn gekomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1