Britsche defensie-uitgaven ver boven de raming c: c: Incident te Bennekom „Hoogere persvrijheid'' in Duitschland DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vi/EERBERICHT Groote rede van Chamberlain _J> Voorlichting over Nederland in het buitenland Duitsche krant het geweten der natie Een vrouw getuigt tegen Boecbarin REIST PER WACO Verdedigingspolitiek der Engelsche regeering goedgekeurd Dit nummer bevat 8 pagina's Het Russische monsterproces Anti-semietisme in Polen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 f2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder D I N S DAG 8 MAART 1938 66e JAARG. No. 8252 MINISTER INSKIP, BLIJVENDE MACHT AFSCHRIK WEKKEND MIDDEL TEGEN 'N AANVAL. Het is nog te vroeg op een cijfer te noemen, doch ik vrees, dat het Huis moet verwachten, dat de kosten voor de herbewapening het bedrag van 1500 millioen pond aanzienlijk te bo ven zal gaan. Chamberlain, de Engelsehe minister-presi dent, heeft gisteravond in het Lagerhuis een rede gehouden over de defensiepolitiek, waaruit duidelijk naar voren is gekomen, dat Engeland niet zal aarzelen het tempo van het wapeningsprogram te versnellen, wanneer vertrouwen en vrede in Europa niet hersteld zouden kunnen worden. I Vier punten... De hoeksteen van onze defensiepolitiek, zeide de premier, moet de veiligheid van het vereenigd koninkrijk zijn. Onze grootste in spanningen moeten gericht zijn op twee pun ten: de bescherming van het land en de handhaving van de handelswegen, waarvan we afhankelijk zijn voor de tanschaffing van voedsel en grondstoffen. Dan is er een derde doel: de verdediging der Britsche overzee- sche gebieden tegen een aanval ter zee, te land en uit de lucht. Het vierde doel tenslotte moet zijn de samenwerking bij de verdedi ging van grondgebied der bondgenooten. Sprekende over de kosten, zeide Chamber lain, met zekerheid te kunnen zeggen, dat het bedrag van 1500 millioen pond, hetwelk nog kort geleden als voldoende beschouwd werd, voor de herbewapening onvoldoende zal zijn. Ik behoef niet te wijzen, vervolgde Cham berlain, op den ernst van d£ze cijfers en van de vooruitzichten, indien de toestand niet beter wordt. Ik hoop, dat wij de her bewapening tot stand kunnen brengen zonder onnoodige bespoediging. Hoewel wij zullen blijven streven naar verbetering van den toestand, moet men zich bewust zijn, dat ons verlangen naar den vrede niet be- teekent, dat wij bereid zijn vandaag een vrede te koopen ten koste van den lateren vrede. Ook kunnen wij onze verantwoorde lijkheden jegens ons volk en jegens de menscheid in het algemeen niet vergeten. Het is niet mijn begeeren of mijn voornemen mij te bemoeien met de aangelegenheden van andere vol ken, doch van tijd tot tijd, indien het onze plicht is, zullen wij onze stem verheffen ten gunste van vreedzame onderhandelingen, tegenover geweld of bedreiging. Wij zullen vertrouwen, bij het volgen van dien weg omdat wij er van overtuigd zijn, dat onze doeleinden in het grootste deel der wereld sympathie vinden. Oorlogen gewonnen door de re serves. Hulde bracht Chamerlain aan minister Inskip, die op onnavolg bare wijze zorgde voor de voorra denlevering. Het resultaat van de versterking der Plannenmachinerie is een enorme bespoe diging geweest van 't ontwerpen van plan nen voor strategische doeleinden, hetgeen nooit tevoren op zoo volledige wijze ge schied was. Chamberlain bestreed de stel ling, dat de volledige hulpbronnen des lands besteed moeten worden aan de productie \an munitie, op de overweging, dat iedere NEVILLE CHAMBERLAIN. regeering zou aarzelen een dergelijken stap in vredestijd te ondernemen, tenzij zij ervan overtuigd zou zijn, dat de toestanden zoo critiek geworden waren, dat hij niet lan ger kon worden vermeden. Een dergelijken stap te doen, aldus Chamberlain verder, zou een verschrikkelijke slag beteekenen voor de industrie. Het is een feit, dat oorlogen niet alleen gewonnen worden met wapenen en man schappen, maar ook door reserves: hulp bronnen en crediet. Het bezit van blijvende macht wordt erkend als een machtig afschrik wekkend middel tegen een aanval, want tenzij een natie voelt, dat het mogelijk is den tegenstander neer te slaan door een plotselingen slag en recente ervaringen »;in hier voor niet zeer aanmoedigend, - dan kan de sterkste aarzelen het risico op zich te nemen van een worste ling met een land, welks weerstands vermogen in staat zou kunnen zijn den weerstand onbepaald te verlen gen. Uit deze overwegingen trok Chamberlain de conclusie, dat in een periode van lang durige, zware uitgaven zooals het land thans doormaakt, mten voorzichtig moet zijn en de economische en industrieele sta biliteit moet behoeden. De luchtmacht. Chamberlain behandelde daarna de vraag, of de kracht van de eerste linie der Britsche Luchtmacht gelijk moet zijn aan de lucht macht van eenig Europeesch land, dat zich binnen actieafstand bevindt. De pre mier zeide, dat hij steeds meer tot de con clusie kwam, dat de sterkte der eerste linie slechts een der factoren is, die de kracht der luchtmacht bepalen. Andere factoren zijn de reserve, de uitrusting, grondstoffen, luchtbe scherming, personeel, moreel en kwaliteit. Hoewel het probleem der luchtmacht van groote beteekenis is, kan het niet afzonder lijk beschouwd worden. Het is dus niet juist de kracht der luchtmacht af te meten naar de sterkte in eerste linie. Amendement der arbeiderspartij. Naar aanleiding van een Labouramende- ment op de verklaring betreffende de defen sie, voorkomend in het witboek, zeide de pre mier nog o.a.: „Het is thans de tijd niet om werkloos te staan, terwijl de boot naar den waterval af drijft. Omdat ik de inzichten der oppositie ten aanzien van Spanje niet deel, beschuldigt men mij er van tot de dictatoren over te hellen. Ik sta in een wereld, waarin dictato ren bestaan. Ik heb geen belangstelling voor andere regeeringsvormen dan voor zoover zij een weerslag op andere landen hebben. Ik hel niet over tot nationaal socialisme, fascisme of bolsjewisme, omdat die alle mij onvereenigbaar voorkomen met wat voor mij de grondslag van het politieke geloof is, de individueele vrijheid. Mits onderwerpen aan redelijke beper kingen, geloof ik in vrijheid van gedachte, woord en handelen, zonder welke er geen ware democratie bestaat, en ik geloof niet, dat de democratie noodzakelijk minder doel matig moetz ijn dan andere regeeringsvor men. Voor het behoud van de democratie, die het behoud van onze vrijheid betee- ken,t zou ik vechten en, naar ik geloof, het volk van dit land evenzoo. Ik ben van meening, dat de weg dien wij bij onze defensie volgen, de zekerste is ter vermijding van de vreeselijke noodzake lijkheid van oorlog". Toen Chamberlain na zijm rede zijn plaats weer innam, werd hij van de ministerban- ken luide en langdurig toegejuicht. Nadat Churchil betoogd had dat de uit gaven van leger en vloot ten opzichte van Duitschland feitelijk nog te laag waren, en dat een nauwe samenwerking tusschen En geland en Frankrijk de zekerste waarborg is niet in een oorlog gewikkeld te worden, werd overgegaan tot de stemming. Het amendement van Labour. dat krach tige bezuiniging had bepleit en waarin werd verklaard, dat slechts collectieve vei ligheid onder den Volkenbond mogelijk was werd verworpen met 351134 stemmen. De door den minister-president ingedien de motie, waarbij de verdedigingspolitiek der regeering wordt goedgekeurd, werd aan genomen met 347 tegen 133 stemmen. Tevoren had Inskip de debatten gesloten, namens de regeering. Hij zeide o.a. dat de luchtmacht geleidelijk zal worden uitge breid, zoowel door vergrooting van het aan tal eskaders als door de samenstelling der afzonderlijke eskaders. De meeste eskaders zijn thans volledig uit gerust. In Maart 1939 zal Engeland de beschik king hebben over 1750 toestellen, welke uiterst modern zullen zijn. F 12.500 als proef. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de uitgaven van den Regeeringspersdienst worden verhoogd met een bedrag van f 12.500.—. In tegenstelling tot het buitenland ont breekt hier te lande een orgaan, geredi geerd in een of meer der in het internatio naal verkeer gangbare talen, hetwelk, naast de internationale persberichtgeving over ons land, tegenover het buitenland recht doet wedervaren aan hetgeen ons volk, hier en in de overzeesche gewesten, denkt en doet en aan hetgeen de regeering zoowel nationaal als internationaal voor staat en verdedigt. Zulk een orgaan van internationale publieke voorlichting, op hoog journalistiek peil kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ernstig plan aan de regeering is voorgelegd om in de bestaande leemte te voorzien, is zij van oordeel, dat een proefneming geboden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar, meent de regeering ha rerzijds dit particulier initiatief te moeten steunen. Zij acht den aangewezen vorm hiervoor het nemen van abonnementen op het blad tot een bedrag, overeenkomend met de som, door particulieren te waarborgen, zijinde f 12.500. Eenige geïnterneerde Spanjaar den tot handtastelijkheden uit gelokt. Twee personen gearres teerd. Maandagmiddag heeft zich te Bennekom een incident voorgedaan, waarbij eenige der aldaair geïnterneerde Spanjaarden betrok ken zijn. Van officieele zijde vernemen we hierom trent het volgende: Even buiten Bennekom passeerde om streeks vier uur een militaire colonne uit Ede met muziek voorop. Een klein aantal zes of zeven der Spanjaarden, die zooals men weet geinterneerd zijn in het hotel „Neder-Veluwe", en die liet gebruikelijke wandelverlof hadden gekregen, stonden daarbij toe te kijken. Dit was eveneens het geval met een aantal personen uit Benne kom, een kleine tien man. Op een gegeven moment begonnen eeni- gen uit deze laatste groep op de Spanjaar den te schelden, waarbij zij in het Spaansch uitdrukkingen bezigden, welke in Spanje zelf van republikeinsche zijde aan het adres van de Franco-aanhangers plegen te worden gebruikt. Voorts brachten zij met gebalden vuist den communistischen groet. Hierop kwam het tot handtastelijkheden tusschen de Bennekommers en de Spanjaarden. Een der laatsten, die niet aan het gevecht had deelgenomen, werd met een scherp voor werp in den rug gestoken. Hij kon echter op eigen gelegenheid naar het hotel, dat in de onmiddellijke nabij heid was, terugkeeren, waar hij onder dokters behandeling is gesteld Zijn toestand is redelijk wel. Inmiddels was de militaire Elke buitenlandsche journalist is geen „schweinehund", zegt de Duitsche perschef. De Duitsche perschef Dr. Dietrich heeft gisteravond het woord gevoerd over de nati- onaal-socialistische perspolitiek. De leider der Duitsche natie, zeide Dr. Dietrch o.a. heeft het internationale probleem van de pers de kern doen zijn van zijn groote rede, en met openhartigheid de gevaren en gevol gen van een vernietigenden arbeid der pers besproken. De bron van alle moeilijkheden en onverstand waartegen Duitschland zich geplaatst ziet, ligt in het niet begrijpen van het geweldig gebeu ren, dat zich in Duitschland vol trekt In de nationaal socialistischen staat is geen plaats van critiek of de meening van het individu tegenover den staat. Daar heeft de pers tot taak De levensprincipes der gemeen schap tegenover het individu te la ten gelden. Hier wordt de krant de dagelijksche vermaner der natie, de school van het politieke denken. De openbare meening is bij ons, aldus dr. Dietrich, de werkelijke wil van het volk. Bij ons wordt de openbare meening niet ge maakt, doch uitgevorscht. Bij ons is de krant niet de plaats, waar de onverant woordelijkheid en de critiek van een en keling hoogtij viert, doch het nublicistische geweten der natie, dat bestemd is het wer ken van don staat te bevorderen in plaats van te verlammen. Dr. Dietrich, de Duitsche perschef. De Duitsche pers beschikt tenslot te over een hoogere mate van vrij heid dan de liberale pers ooit beze ten heeft. Zij neemt zich zelfs de „persvrijheid" te critiseeren, die ons met alle hartstocht, waartoe de de mocratie in staat is, wordt aangepre zen als een der heiligste goederen der menschheid. De persvrijheid is een hersenschim. Er is nooit persvrijheid geweest, in geen land ter wereld, De pers is steeds afhankelijk en steeds aan den een of ander verplicht. Soms aan onverantwoordelijke zaken- of partijpolitiek, of aan de anonieme mach ten van het geld en de vernietiging van alle menschelijke orde en moraal of aan de voor het leven der volken verantwoor delijke staatslieden en politieke instanties der natie. „Hoogere persvrijheid" in Duitsch land. Deze Duitsche perswet heeft in de borst van iederen Duitschen journalist de inner lijke wet van die hoogere persvrijheid doen levendig worden, die het journalistieke be roep als een door nationale verantwoorde lijkheid geadeld beroep voor velen doet uit komen. Helaas zijn volgens dr. Dietrich tot nu toe in de internationale betrekkingen de slech te krachten der pers veel duidelijker merk baar geweest dan de goede. Hoe vaak heeft de vergiftiging der openbare meening door de bewuste persleugen en door onverantwoordelijke sensatiebericht geving de ernstige gevaren voor den vrede der volken veroorzaakt. Het is volgens spreker geen onbereikbaar ideaal, wanneer hij zegt, dat de volken in een door de pers geschapen atmosfeer van wederzijdsche achting en wederzijdsch be grip in enkele maanden datgene zouden bereiken, wat zij langs anderen weg in geen tientallen jaren zouden kunnen bereiken. Duitschland wil persvrijheid met andere landen, Duitschland wil persvrijheid met andere landen, maar er zijn ook op dit gebied gren zen. Er'kan geen vrede op het gebied der pers bestaan, indien slechts een deel aan een nationale discipline gehoorzaamt, terwijl het andere deel zich aan alle verantwoordelijk heid onttrekt en zich slechts door den anonie- men invloed van alle den vrede verstorende machten laat leiden. Wij zien de taak van den buiten- landschen correspondent hierin, dat hij zijn landslieden, zonder voor ingenomenheid, een waarheidsge trouw beeld geeft van een vreemd DE BILT SEINT* Verwachting: Meest zwakke wind uit Westelijke tot Zui delijke richtingen, ochtend mist, later opklarend, droog weer, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. bezetting van het interneeringsdepot ge waarschuwd, welke onder commando van den leider, dien eersten luitenant C. A. Brugsma, onmiddellijk heeft ingegrepen. De vechtenden werden gescheiden, waar na tegen de Bennekommers proces-verbaal werd opgemaakt. Twee hunner zijn in ar rest gesteld en naar Ede overgebracht. Het onderzoek is in handen der militaire autoriteiten. Men heeft den stelli~en in druk, dat de oorzaak van het incident in geen geval bij de Spanjaarden moet wor den gezocht. Zij gedragen zich in het open baar steeds zeer correct. Boecharin ontkent Lenin te heb ben willen vermoorden. In het monsterproces te Moskou werd het verhoor van Boecharin, den voornaamsten beklaagde, gisteren tot laat in den avond voortgezet. Wysjinski trachtte Boecharin te doen be kennen, dat hij een spion was. Boecharin verklaarde echter met vaste stem: „Ik heb noch met den Duitsche, noch den Poolschen. noch den Britsche inlichtingendienst ooit iets te doen gehad". Voorts ontkende deze hoofdbeklaagde, elk overleg met buitenlandsche mogendheden over afstand van Wit-Rusland, de Oekraine of Midden-Aziatische Sowjetrepublieken. Het gerecht verhoort een aantal getuigen Deze verklaren allen, dat Boecharin in 1918 het plan heeft gemaakt, Lenin, Stalin en Swerdlofsk te vermoorden. Getuige Jakowlewa, de vroegere volks- commissaresse voor financiën van Groot-Rus land, wordt door de Gepoe binnengeleid. Mevrouw Yakowlewa verklaart, dat Boecharin haar in een gesprek zou hebben bevestigd, het voornemen te hebben Lenin en de andere leiders uit den weg te ruimen. Boecharin ontkende ten stelligste ooit van plan te zijn geweest Lenin te vermoorden. Naar alle waarschijnlijkheid zal heden Jagoda door de rechters aan den tand wor den gevoeld. Na een vergadering, welke door nationa listische studenten te Warschau was uitge schreven om te protesteeren tegen den moord op pastoor Streich, die eenige dagen geleden door een communist op den kansel werd neergeschoten in de kerk te Lubon, werden antisemietische betooginsren gehou den Groepen nationalisten trokken door de straten der stad en sloegen de ruiten van een aantal Joodsche winkels in. De politie verr'i-htte talrijke arrestaties. land en volk. Wie zijn taak zoo op vat, kan steeds zeker zijn van onzen steun. Wij zullen hem het recht op zakelijke critiek niet bestrijden. Wie evenwel gevoelens van alkeer of zelfs van haat jegens het gastland betoont, welke hem een zakelijke be richtgeving bemoeilijken, die moet niet als correspondent bij ons komen. Want hij schaadt door zijn tenden- zieuze berichtgeving niet alleen ons, doch ook zijn eigen land. In dat geval hebben wij gebruik gemaakt van het instituut van vcrblijfsontzegging, dat overigens geen nationaal-socialistische uitvinding is. Wij zijn, aldus dr. Dietrich, niet kleingeestig en behooren niet tot hen, die meenen in iederen buitenlandschen jour nalist een „Schweinehund" te moeten zien, wanneer hij niet precies zoo schrijft als een nationaal-socialist. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1