Woensdagsche Mijmerij rnemers aan banden T PE VAN Moeten Nederlanders tegen elkaar worden beschermd? Inbrekers op heeterdaad betrapt De „Ekster" morgen in ons land Wegpiraten veroordeeld Behoud van Nd.-Hollandsch natuurschoon Bruiloft in huize Doorn Ongeluk met een zandtrein Boerderijbrand De koster nam het zoo maar niet Hij ontvluchtte het Duitsche paradijs Vader van drie kinderen verdronken Oliekoningen betaalden niet Oorlogsvoorzorg in de Ver. Sfafen EDGAR RICE BURROUGHS Waar zwijgen toe leidt. Niemand wordt als misdadiger geboren. Wel wordt men door het leven of de maat schappij tot misdadiger gemaakt. Ja warempel en zoo is het in de jour nalistiek ook! Iedereen loopt tegenwoordig met sloten op z'n mond, en de stakkers van reporters moeten die monden dan maar probeeren open te breken en er het nieuws uit halen, waar hun lezers krachtens de gegireerde abonnementsgelden recht op hebben. De „zegsman" van Washington, de „zegsman" van Tokio, zij hullen zich in kruitdamp en geven diplomatiek-ontwijkende antwoorden. De „assen", „ententes" en „fronten", zij spelen schuilevinkje achter raadselachtige communiqués. En alsof het niet genoeg is dat de regeeringen de openhartigheid in den ban hebben gedaan, schijnen zij ook den eenvoudigen burger te hebben geïnfecteerd. De burger zwijgt en de krantenman kan zijn lezers alleen maar vertellen, hoe guitig, hoe charmant, hoe principieel, hoe vastbe sloten, hoe hardnekkig de burger heeft ge zwegen. En voor de rest: afwachten, en een reuzenvraagteeken. Daar hebt u Bruno Walter. De naam van den grooten dirigent is dagenlang door de pers gegaan. Iedereen weet, hoe hij gepoogd heeft, telegrafisch Toscanini te bekeeren, die na het befaamde onderhoud van Berchtes- gaden zijn belofte introk, op de Salzburger Festspiele te komen dirigeeren. Toscanini is een ongemakkelijke oude heer, die echter weet wat hij wil. En Walter heeft hem niet kunnen overhalen. Nu komt Walter in Ne derland. De pers er op af. Er is nieuws uit de eerste hand te halen! Een interview? Met plezier, maar: géén politiek. Dat wil zeggen: geen Toscanini. Het gesprek draait om den naam heen, die taboe is en niet wordt uitgesproken. Het slot op den mond blijft dicht. Het gaat er even af, om te zeg gen, dat Holland een heerlijk land is en dat Walter zijn vrouw een wandeling beloofd heeft. Tot weerziens, heeren van de pers, en altijd graag tot uw beschikking! Vraag maar veel, daar leer je van! De tweede vertooning speelt zich af in de Italiaansche badplaats Ravello. Een andere grootheid van den orkestbak, Stokowsky, is er gesignaleerd in gezelschap van de groote Greta. Nu wordt de brandende vraag, of Engeland en Italië zich zullen verzoenen, in belangrijkheid slechts overtroffen door de zéér brandende vraag, of Garbo met Sto kowsky zal trouwen. Niets ligt dus méér voor de hand dan dat de corypheeën van het vak, die misschien van te voren in de gassen van Addis Abeba, of in het mitrail- i leurvuur van Guernica of onder de grana ten van Sjanghai onsterfelijke lauweren hebben geoogst, naar Ravello vliegen om er het groote nieuws uit te vorschen. Zal Sto kowskyGarbo dirigeeren? Het slot op den mond bleek niet te ope nen. „Geen particuliere aangelegenheden, heeren!" Wie hij als de grootste film-ster 1 beschouwde? Misschien John Barrymore, misschien Charles BoyerNee, vrouwe lijke filmsterren bedoelden de heeren. „Laten wij het over iets anders hebben", ont- i week Stokowsky. „Of hij bijzondere plannen had?" Stokowsky glimlachte en zweeg. En niet meer dan één dag later werd be kend, dat Stokowsky in een gesprek, met Philadelphia gevoerd, onthuld had, dat Garbo en hij op 15, 16 of 17 Maart te Turijn zouden trouwen Zie lezer, zóó worden menschen tot mis dadigers gemaakt. Nu zult u ook begrijpen, hoe een boule vardblad er laatst toe kwam, onder een 4- koloms kop, die op tien meter afstand was te zien, te lanceeren: KONING CAROL VERMOORD hetgeen, gezien de rede, die Z. M. volgen den dag hield, sterk overdreven was. Maar ja, de journalist was waarschijnlijk, als fatsoenlijk mensch, begonnen met hier en daar voorzichtig te informeeren, of er plan nen bestonden om den koning te vermoor den, en toen men zoo kinderachtig was het hem niet te vertellen, heeft hij het er ver moedelijk maar op gewaagd. Dat krijg je, als iedereen zoo geheimzinnig doet! Vóór een ander er mee komt, wil ik daar thans nog eenige primeurs aan toe voegen: Mevrouw StokowskyGarbo denkt over scheiding. Stalin gearresteerd, verdacht van poging zichzelf uit den weg te ruimen. Schuschnigg geroyeerd uit het Vaderland- sche front. Olympische spelen op Marken, inplaats van in Tokio. Roosevelt sticht een anti-New Deal-partij. Göring krijgt Berlijn ten geschenke. De Duce eischt een zetel in het Britsche Kabinet. Het Japansche leger besluit met 28.504.033 tegen wijlen 1 stem, dat het Parlement moet worden ontbonden. Aartshertog Franz Ferdinand nog in leven. Hij woont in Amerika en is niemand anders dan Clark Gable! ERNSTIGE CRITIEK VAN NED. WERK GEVERSVERBOND OP HET BEDRUPS- VERGUNNINGSSTELSEL. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft over het ingediende wetsontwerp Bedrijfs- yergunnings,wet een brochure het licht doen zien, waaraan wij het volgende ontleenen: Een ruggesteun aan de nationale pro ductie tegenover vormen van abnormale concurrentie van het buitenland acht het Verbond gerechtvaardigd. Maar moet de overheid nu ook verder gaan en zioh bezighouden met de vraag, welke Nederland- sche personen of onderneming zich met die productie bezighouden? Is hier een vraag van algemeen be lang in het spel? En mag de re geering met name beletten, dat andere onernemers dan die op ze ker oogemblik in een of andere branche werkzaam zijn, van een of andere ondernemers dan die op ze mend invoerrecht profiteeren? Is het gerechtvaardigd dengenen, die binnen onze grenzen hun bestaan reeds tegen het buitenland be schermd zien, nog tegen eigen landgenooten te beschermen? Indien die nieuwe producenten beter en goedkooper kunnen produceeren dan an deren, die in deze branche reeds werkzaam zijn, zou het, dus meent het Verbond, wel zeer vrijmoedig zijn maatregelen te vra gen ten einde de minder efficiënte onder nemingen in stand te houden. Een alge meen belang is daardoor toch zeker niet gediend. Het Verbond heeft steeds de meening voorgestaan, dat een breed opgevatte in dustriepolitiek met het algemeen belang in overeenstemming is. Vrees voor monopoliseering. Laat men toch niet vergeten, welk een groote macht de regeering over een bedrijf verkrijgt, dat om een vestigings- of uitbreidingsver bod vraagt en waarin als uitvloeisel van dit verzoek een vergunning stelsel wordt ingevoerd. De be staande ondernemers in zulk een bedrijf verkrijgen in zekeren zin een monopolie. Maar de regeering verplicht ieder van die bestaande ondernemers ook hun onderneming niet verder boven een bepaalde grens uit te breiden, tenzij na be komen ministerieele vergunning. Men geve zich van deze conse quentie wel rekenschap. Ook kan het geval zich voordoen, dat men na voor zijn bedrijfstak een vesti gings- en uitbreidingsverbod te zijn mach tig geworden, van terzijde in zijn bestaan wordt bedreigd. Het industrieele leven is zoo gediffe rentieerd en sprankelend, dat zich als het ware van dag tot dag nieuwe mogelijk heden voordoen tot het opnemen van nieuwe artikelen, het toepassen van nieu we procedé's, enz. Het thans geprojecteerde vergunningstelsel heeft de strekking den ondernemer te binden aan de soorten en de wijze van productie, waarmede hij be gonnen is. Het Verbond vreest, dat de overheids bemoeiing de dynamiek van het productie proces in gevaar brengt. Het Verbond meent voorts dat het door de regeering zoo gevreesde verschijnsel van overcapaciteit geen verontrustend verschijn sel behoeft te zijn. Nachtwakers omsingelen huis. In den vorigen nacht zijn twee inbrekers, de 24-jarige J. C. en de 20-jarige A. K., bei den uit Arnhem, op heeterdaad betrapt toen zij zich toegang hadden verschaft tot een onbewoonde villa aan den van Lennepweg te Oosterbeek. Zij werden ontdekt door een tweetal nachtwakers van een particulieren nachtveiligheidsdienst, die tevens buitenge woon gemeente-veldwachter van de gem- Renkum zijn. Teneinde alarm te slaan, scho ten de nachtwakers na het pand te hebben afgezet in de lucht Op 't geluid der scho ten verscheen spoedig assistentie van poli tie en omwonenden. De inbrekers deden po gingen om het pand te verlaten, doch de nachtwakers wisten hen daarin te verhinde ren, door schoten te lossen. Ten slotte gaven de inbrekers zich over. De commissaris van politie heeft hen in het pand verhoord, waarbij zij een bekente nis aflegden. Op het politiebureau te Oos terbeek zijn zij in arrest gesteld. De politie vermoedt, dat met deze arresta tie een aantal gelijksoortige inbraken in de gemeente Renkum en pogingen daartoe zal worden opgehelderd. De eerste Lockheed Super Elec- tra voor de K.L.il. in Europa. De K.L.M. bericht, dat de „Ekster", welke in de Europeesche vloot der maatschappij onder de registratieteekens „PH-APE" wordt opgenomen .Donderdag a.s. te Rotterdam verwacht wordt Het toestel bevindt zich aan boord van de „Koenigstein", een schip van de Red Star Line. Op Waalhaven zal deze Lockheed Super Electra gemonteerd worden, waarmee het eerste vliegtuig van dit type in Europa zijn intrede doet. Dezer dagen zal de tweede Lockheed S. E. uit Burbank naar Curacao vertrekken. Het is de PJ-AIT, de „Troepiaal", genoemd naar een in de west veel voorkomenden, kleurigen vogel. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL EN DE VESTIGINGSWET. In de vergadering van de Kamer van Koophandel van Amsterdam werd in ver band met de Vestigingswet Kleinbedrijf het volgende medegedeeld: De taak van de K. v. K. vangt eerst aan, nadat bij Kon. Besluit vestigingseischen voor een bepaalden tak van bedrijf zijn vastgesteld. Gedurende den spertijd heeft de Kamer slechts in zoover bemoeiing met de uit voering van de wet, dat zij medewerkt om de noodige gegevens te verkrijgen, terwijl de aanvragers van een vergunning ten kantore der Kamer door een ambtenaar van het departement van Economische Za ken worden gehoord, bij welk verhoor dan een ambtenaar dezer kamer tegenwoor dig is. Op deze wijze wordt de behandeling van aanvragen voor het departement ver gemakkelijkt, doordat gebruik kan worden gemaakt van de gegevens, waarover de Ka mer beschikt. Een flesch wijn en vijf glazen bier... Voor de Almelosche rechtbank moesten gisteren eenige personen terechtstaan, die ernstige verkeersongelukken hadden veroor zaakt. De eerste verdachte was A. H. L. uit Almelo, die op zekeren dag had gejaagd, vervolgens een feest had bijgewoond waar hij o.m. een flesch wijn en vijf glazen hier had gedronken, en daarna om vier uur in den nacht per auto naar Almelo was te ruggekeerd. Bij Zenderen onder de gemeen te Borne had hij toen een wlelrijdster, die op weg was naar de kerk, aangereden. Het meisje werd ernstig gewond en kon gerui- men tijd niet werken. L. verklaarde, dat hij onderweg in slaap was gevallen achter het stuur. Op een ge geven moment schrok hij op en zag een betonmolen voor zich opdoemen. Hij wierp het stuur om en raakte toen het meisje. De eisch luidde drie maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De tweede verdachte was mej. R. uit Wierden, die des avonds met haar auto een naast een turfwagen loopenden jongen aanreed. Ook deze werd ernstig gekwetst en moest geruimen tijd verpleegd worden. Hij brak o.a. beide armen. Het O.M. wilde, daar het hier een vrou welijke verd. betrof, geen onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf vorderen, doch eischte f 500.boete subs. twee maanden hechte nis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Vragen aan Gedeputeerden oevr het landgoed „Tusschenwljk". Het lid der Prov. Staten van Noordholland, S. Rodrigues de Mi randa heeft aan Ged. Staten ge vraagd, waarom deze het landgoed „Tusschenwijk" ter grootte van on geveer 192 H.A., eigendom van wij len Jhr. J. W. G. Boreel van Hoo gelanden, dat hun te koop is aan geboden, niet gekocht hebben. Hier door is aan de provincie de moge lijkheid ontgaan dit aan natuur schoon zoo rijke duingebied als re- creatie-oord te behouden. De heer Rodrigues de Miranda vraagt verder: Is het Ged. Staten bekend, dat de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, in deze gemeenschappelijk met de papierfabrieken van de firma Van Gelder en Zonen te Velsen optredend, 152 H.A. van het genoemde landgoed hebben aangekocht? Zijn Ged. Staten bereid: a. den aankoop van het resteerende deel 40 H.A. in gunstige overweging te ne men? b. alsnog te pogen met genoemde firma's overeenstemming te verkrijgen, eventueel met afstaan van een klein deel voor afron ding van het industrieterrein der Hoog ovens en met het recht van wateronttrek king door de firma Van Gelder en Zonen? Mochten deze pogingen niet tot het ge- wenschte resultaat leiden, zijn Ged. Staten dan bereid met spoed het totstandkomen van het streekplan voor dit gebied te be vorderen, opdat, met inachtneming van in dustrieele belangen, het bedoelde duinge bied voor zijn natuurlijke bestemming be houden blijft? Ged. Staten hebben geantwoord, dat de vraagprijs voor (jen aankoop geen grond- sla" voor de onderhandelingen bood. Ged. Staten hebben het resteerende deel 40 H.A., met gebruikmaking van de machtiging aangekocht. Nu, zooals blijkt, het particulier Initiatief zich gaat interesseeren voor het behoud van de hier be doelde terreinen als natuurreser vaat, meenen Ged. Staten zich van het doen van verdere stappen te moeten onthouden. Een streekplan voor den Noorder-IJmond is reeds sedert 1935 in bewerking. Het kerkelijk huwelijk tusschen Prins Ludwig Ferdinand van Pruisen, een klein zoon van den ex-keizer, en Prinses Kyra van Rusland, is voorloopig vastgesteld op 5 Mei a.s. en zal in de kapel van huize Doorn gesloten worden, nadat te Berlijn het burgerlijk huwelijk voltrokken is. Arbeider gedood. Gistermiddag om vier uur is de 55-jarige arbeider J. Kasius onder een zandtrein ge raakt, welke rijdt op den in aanbouw zijn- den rijksweg nabij Lange Ruige Weide. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar zijn woning te Lange Ruige Weide overgebracht. Vier varkens omgekomen. In het gehucht Geverik (L.) is gistermid dag om vier uur brand ontstaan in de uitge strekte boerderij van den biggenkoopman J. Schots. Het vuur greep snel om zich heen en slechts met de grootste moeite kon de le vende have, althans voor een groot deel, in veiligheid worden gebracht. De brandweer uit Beek verscheen door den grooten afstand, welke zij moest afleggen, eerst langen tijd na het uitbreken op het terrein van den brand en heeft gedurende eenige uren water op het vuur geworpen. De laaiende vuurzee verteerde vijftig sta pels graan en een aanzienlijke hoeveelheid hooi en stroo. Drie zeugen en een beer kwa men in de vlammen om. Slechts een gedeelte van de woning kon behouden worden. De rest der gebouwen brandde uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De officier van justitie te Den Haag vor derde gisteren een half jaar gevangenisstraf tegen een koster van een katholieke kerk aldaar, wegens het vervalschen van kwitan ties. De koster was belast met het innen van kwitanties voor zitplaatsen in de kerk en zou een groot aantal kwitanties als niet-in- baar hebben opgegeven, terwijl later kerk gangers verklaarden reeds betaald te heb ben. De verduistering kon echter niet bewezen worden. „Het geld is weg, dat staat vast", zei de officier, „maar ik kan niet bewijzen, dat verdachte het zich opzettelijk heeft toege ëigend." Pasvervalscher staat terecht. De Almelosche rechtbank heeft een geval met een politieken achtergrond behandeld. De verdachte was een Duitscher, die ver klaarde anti-fascist te zijn en lid der Duit sche communistische partij te zijn geweest. Hij had zijn vaderland zonder papieren moe ten verlaten en had derhalve de hulp van „bevriende zijde" in Amsterdam aanvaard, welke hem aan een pas had geholpen. Dit document was echter vervalscht en verdach te, die boekhouder te Duisburg was, werd te Enschede gearresteerd toen de vervalsching De man vertelde, dat hij naar Nederland was gevlucht, omdat hij zijn vrijheid in ge vaar achtte. Hij ontkende hier illegalen ar beid te hebben verricht. De hoofdinspecteur van politie te Ensche de is nog naar Luxemburg geweest om de kwestie van den pas uit te zoeken. Het do cument stond ten name van zekeren Kettel uit Luxemburg, en het bleek, dat deze per soon inderdaad bestaat. De pas is dan ook wel echt, maar vervalscht omdat het por tret van den Duitscher er op staat. De eisch luidde zes maanden gevangenis straf. Door den mist misleid. Maandagavond is de vijftigjarige bakker A. Schouten, vermoedelijk door den mist misleid, met zijn fiets in den Ouden Rijn ge reden en verdronken. Gisteren is het lijk opgehaald. S. was gehuwd en was vader van drie kinderen. Beslag gelegd op deposito's. De termijn, die het hof van arbitrage aan de Mexicaansche petroleummaatschappijcn heeft toegestaan voor het betalen der loo- nen, die tijdens de laatste staking zijn inge houden, is gistermorgen afgeloopen. Aangezien de maatschappijen niet van plan bleken, te betalen, heeft het hof beslag laten leggen op 670.000 pesos in baar, welke aan vier harer behoorden, terwijl he den met de andere evenzoo zal wor den gehandeld. De maatschappijen verkeeren, naar zij verklaren, in de onmogelijkheid het arbitra le vonnis uit te voeren. De commissie voor militaire zaken van het Amerikaansche Huis van afgevaardig den heeft goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp, dat betrekking heeft op invoering van militairen dienstplicht en regeerings- controle op de inductrie onmiddellijk na ver klaring van oorlog Sommige der regeeringsaanhangers van den linkervleugel hebben critiek uitgeoefend op het ontwerp, aangezien zij van meening waren, dat dit neerkwam op automatische invoering van tijdelijke dictatuur in tijden van oorlog. DOOR MMWMiMUHHimmMmiM— WM No. 17. Eens op een dag stootten Tarzan en Sheeta op een troep van Akoet. En het kwam de aap man voor dat het een interessant experiment zou zijn om deze aartsvijanden met elkander te verzoenen. Het was moeilijk om de panter aan zijn verstand te brengen, wat Tarzan van hem wilde, maar hij sloeg zijn touw om Sheeta's nek en gebruikte het uiteinde als zweep, waarmede hij de gevoelige neus van het dier bewerkte en door zijn meerdere kracht en verstand slaagde hij er tenslotte in, het dier in toom te houden. En zo jaagde de man, de panter en de grote apen tezamen, zij aan zij, maakten gezamenlijk slachtoffers en deelden de buit met elkaar. En van deze hele wilde groep was er niet één vreselijker dan het sterke wezen, met zijn gladde huid, dat enige maanden lang een geziene figuur was geweest in de Londense society en in de meest exclusieve clubs. Soms gingen de die ren er in hun eentje van door om hun eigen ingeving te volgen. En op een van deze toch ten lag de aapman uitgestrekt op het strand, in de zon te stoven. Met de wind van hem af, zodat de geur niet naar hem toekwam, daardoor bemerkte hij niet, hoe een wilde van uit het bos naar hem keek. Een ogenblik was hij verwonderd bij het zien van de blanke man; toen keerde hij zich om en maakte een teken tegen iemand achter hem. Verborgen door het hoge gras slopen enkele grote, zwarte krijgers voorzichtig en geruisloos naar de slapende blanke, hun zware speren opgeheven in hun handen. Ze waren bijna vlak bij hem, toen hij wakker werd en opsprong. Met wilde kreten en opgeheven speren kwa men zij naar hem toe, om even snel, als door een panise schrik bevangen, terug te dein zen. (Nieuwe spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7