TARZ VAN Chineezen steken de dijken door O** tondenaars omstuwen Prins Bernhard Cholera in Hoenan Succesvolle radio-opsporing jEDGAR RICE Iburroughs ZXH. Prins Bernhard opent de nieuwe Jaarbeurshal UIT ONZE OOST Een nieuw type gasmasker Voorjaarsoffensief van Franco ingezet Moderne papierfabricage .Onderwijzer wegens mishandeling veroordeeld PROGRAMMA ethel m, dell DOOR No. 18. Want de voorste van de aanstormende krij gers was onmiddellijk dood neergevallen, ge troffen door een harde slag van de aapman. Diens grote, eenzame figuur was spoedig tus sen hen, links en rechts klappen uitdelend met geweldige kracht. Toen liet Tarzan een aantal vreselijke kreten horen, een geluid zo ontzettend, dat de wilden hun oren niet kon den geloven. Maar met hun eigen ogen had den ze gezien, dat de blanke man zijn mond opende om deze vreselijke kreten te uiten. Een ogenblik aarzelden ze. Toen kwam er een hevig gekraak uit de jungle achter hen. Ter wijl zij in de richting keken, waar het geluid vandaan kwam, zagen zij iets, dat het bloed had doen stollen van nog dapperder mannen dan deze zwarte krijgers. Vanuit de beschut tende plantengroei van de jungle kwam een grote panter te voorschijn met glinsterende ogen en ontblote tanden. En achter hem kwam een hele troep harige apen snel aan zetten. Half opgericht stonden_ zij op hun korte achterpoten, hun lange armen reikten tot op den grond, en zo kwam de vreselijk horde naderbij. De dieren van Tarzan kwa men aanlopen op zijn kreet om hulp. Geen wonder dat de Wagambi's beefden over al hun leden. Zware speren werden geworpen en vele apen vielen neer om nooit meer op te staan. De scherpe klauwen van Sheeta hielden vreselijk huis onder de zwarten. De gele slagtanden van Akoet beten meer dan een keel door van de glimmende wilden. En Tarzan van de Apen was hier en daar en overal, hij vuurde zijn dieren aan en had zelf met zijn scherp mes, een groot aandeel in het gevecht. (Nieuwe spelling.) In het middelpunt der belang stelling. Doel van het be zoek: aanvulling der garderobe. Toen Z. K. H. Prins Bernhard, die met zijn broer Prins Aschwin, een reis naar Londen maakt, gisteroch tend in Liverpoolstreet Station te Londen aankwam, werd hij door een groote menschenmenigte om stuwd. Het publiek slaagde er niet in Prins Aschwin te herkennen en deze passeerde onopgemerkt. Toen Prins Bernhard uitstapte, weer klonken luide toejuichingen en slechts met groote moeite kon de politie zich een weg naar Hem banen. De beide Prinsen hebben gistermiddag het noenmaal bij den Koning gebruikt. Zij logeeren in de woning van den heer en mevr. van Swinderen in Eaton Square. Daar onze oud-gezant en mevr. Van Swin deren zich in Amerika bevinden, nemen de 'heer en mevr. Hoyer Miller er de hon neurs waar. Gisteravond hebben zij te Londen met Vrienden gedineerd. Vrijdagmorgen zullen zij weer vertrekken. Het volkomen onoffi cieel bezoek heeft tot doel aanvulling der garderobe van de beide prinsen. Alle avondbladen besteden veel aandacht aan het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins Aschwin. In de bladen staan de foto's van hun vertrek van Buckingham Palace en van hun wandelin gen in de stad. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Commissaris van de Nederlandsche Jaar beurs, Z.K.H. Prins Bernhard op Dinsdag 15 Maart a.s., des middags te half drie, de nieuwe Jaarbeurshal, welke bij de a.s. voor- jaarbeurs te Utrecht in gebruik zal worden genomen, officieel openen. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat men er thans in is geslaagd voor de lucht beschermingsdiensten in Indië een gasmas ker te ontwerpen, dat groote gelijkenis ver toont met het legermasker. Deze maskers zullen in Indische fabrieken worden ver vaardigd. Dit masker voor de luchtbescher mingsdiensten zal een z.g. actief masker zijn Men neemt nog proeven met een passief masker voor burgers, welke proeven reeds in een vergevorderd stadium zijn. Ook deze zullen vermoedelijk in Indische fabrieken worden vervaardigd. STRIJD IN SJANSI GEËINDIGD. Japanners over de Gele Rivier. Vreeselijk lijden in Shanghai. „Heilige oorlog voortgezet ter kastijding der slechte Chinee zen." Met de inneming van Feng Ling, de stad die als het ware een sleutel positie inneemt op den noordelij ken oever van de Gele Rivier, is practisch de strijd in Sjansi ge ëindigd. Een Japansch bericht zegt, dat bij de „strafexpeditie" in Zuid- Sjansi, tweehonderdduizend Chinee zen zijn gedood. Dijken van de Gele Rivier door gestoken. Onder dekking van zwaar artillerievuur hebben 900 man Japansche troepen met 20 tanks op 3 Maart jl. de Gele Rivier overge stoken en zich, zooals reeds gemeld, mees ter gemaakt van Szetsjoei, ongeveer 40 km. ten noordwesten van Tsjentsjau. De Chineezen erkennen dat de Japanners de rivier, zijn overgestoken, maar verkla ren dat zij dijken doorgestoken hebben, waardoor honderden Japansche soldaten zijn verdronken en hun tanks onder water zijn geloopen. Voorts beweren de Chineezen, dat zij met hun guerillatactiek een aantal successen hebben behaald, door op verschillende plaatsen de Japansche verbindingslinies te hebben doorbroken. In het groote kanaal van Tsjekiang zouden zij vijf troepentrans portschepen hebben aangevallen, waarvan er een tot zinken werd gebracht met zware verliezen aan menschenlevens aan Japan sche zijde. Groote veldslaq in Sarraqossa. Reqeerinqstroepen verdedi- qen zich hardnekkiq. Na vele dagen van betrekkelijke rust heeft Franco thans een nieuw offensief ingezet. Nabij Saragossa zijn de rechtschen over een front van 170 kilometer tot den aanval overgegaan en een verwoede veld slag is ontketend aan het front van Fuentes de Ebro, ten Z.W. van Saragossa, tot Alfambra. Het zou hier dus gaan om de geheele ter- reinstrook, welke zich van Sara gossa, via Belchite, tot dichtbij Teruel uitstrekt. Het front strekt zich uit over een lengte van 170 k.m. en de actie heeft blijkbaar een op- marsch naar de zee teij doel. De rechtsche infanterie, welke oprukte nadat de artillerie gedurende twee uren den aanval had voorbereid, heeft met steun van de luchtstrijdkrachten contact gekre gen met de regeeringstroepen, die hardnek- king stand houden in hun versterkte stel lingen. De slag is nog in vollen gang. In de rich ting van den aanval liggen geen belang rijke steden hetgeen er op wijst dat Franco verlangt terrein te winnen en niet het regeeringsleger wil verpletteren. Boven dien beschikken de regeeringstroepen in het genoemde gebied over weinig troepen, ter wijl hun verbindingen naar het achterland slecht zijn. De aanval werd snel doorgevoerd en het optreden van de luchtmacht werd begun stigd door het mooie weer. Na het verlies van de Baleares. De torpedeering van de Baleares beteekent voor Franco een gevoelig verlies. Hoewel volgens vage berichten de Baleares nog drij vende zou zijn, is het schip in ieder geval een waardeloos wrak geworden en voor de blokkade verboden. Na deze torpedeering heeft Spanje 12 schepen verloren en heeft als maritieme mogendheid afgedaan. Franco is met zijn zeemacht nog niets in de meer derheid. Hij heeft nog: 3 kruisers in ge vechtsconditie, de Canarias de Navarraende Almirante Cervera; 2 torpedojagers, 5 torpe dobooten, 4 duikbooten, 2 kanonneerbooten, 6 mijnenleggers, 11 hulpkruisers, voorname lijk gewapende koopvaardijschepen, w.o. de Mar Cantabrico. De Spaansche regeerïng heeft de beschik king over: 2 kruisers, de Miguel de Cervan- tes en de Mendez Nunez, elk groot 7850 ton, bewapend met kanonnen van 15 c.M., 10 tor pedojagers, 4 torpedobooten, 4 duikbooten. Onvoldoende vaccine. Te Tsjangteh in Hoenan is een cholera- epidemie uitgebroken. De bevolking wordt in massa gevacci neerd. De autoriteiten der commissie voor de volksgezondheid zien de toekomst met bezorgdheid tegemoet, daar voortdurend vluchtelingen toestroomen en de sanitaire organisatie en de vaccine-voorraden onvol doende zijn. Langs de rivier Anapo op het gebied van Syracuse groeit in het wild in kleine hoe veelheden de papyrusplant, van welker bast de oude Egyptenaren papier vervaardigden. Na uitgebreide proefnemingen is men er thans in geslaagd, naar men ons uit Rome meldt, van dezen papyrusplant bladen te vervaardigen met een breedte van 20 c.m. en een lengte van 25 c.m. Het product is volkomen gelijk aan de oude Egypfische papyrus. Men zal thans de productie van papyrus ter hand nemen en de cultuur van de papyrusplant tot ontwikkeling brengen. EEN HOORNSCHE SLAGER DREIGDE. Tot twee maanden qevanqenis- straf veroordeeld. Conform den eisch veroordeelde het Hof te Amsterdam een slager uit Hoorn wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het le ven tot twee maanden gevangenisstraf. De man had voor meer dan f 100.goe deren in huurkoop gekocht. Hij bleef in gebreke met de afbetaling en toen de ver- kooper de goederen kwam terughalen greep de slager een stuk ijzer en dreigde den man te zullen doodslaan. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren het hoofd van do Openbare School te Zuiderwoude, gemeente Broek in Water land, wegens mishandeling van een zijner leerlingen tot f 10.boete. De Officier van Justitie had f 25.boete gevorderd. Loopjongen met qeld er van door. Sinds Maandagmiddag werd in Utrecht vermist een 19-jarige jongeman, die als loo- per in dienst was bij een handelaar in com- mestibles te Utrecht. Daar de jongen in het bezit was van een bedrag van f 170.— toebehoorende aan zijn patroon, werd veron dersteld, dat hij zich met dit bedrag uit de voeten had gemaakt. Terstond werd door middel van de Politie radio-omroep zijn op sporing en voorgeleiding verzocht. Dit heeft tot resultaat gehad dat de loo- per in Den Bosch werd aangehouden. Hij bleek nog f 130.— bij zich te hebben. Gis teren is hij naar Utrecht op transport ge steld. SCHAGEN, 10 Maart. 10 Paarden f 150450, 11 geldekoeien. ma gere f 150200, 20 idem vette f 200270, 30 kalfkoeien f 150310, 4 graskalveren f 80 105, 521 nuchtere kalveren f 4—10, 20 vette schapen f 2732, 140 overhouders f 16—23, 2 bokken en geiten f 69, 7 magere var kens f 40 3 idem vette per Kf. 5458 ct., 67 biggen f 1522, konijnen 0.502, kip pen f 0.50—1.50. AMSTERDAM, 9 Maart. Vemarkt 288 vettekalveren: le kw. 72—76 ct., 2e kw. 60—70 ct., 3e kw. 50- 58 ct. per Kg. levend gewicht, 118 nuchtere kalveren 58.50 per stuk, 77 varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 Kg. 6970 ct., zware varkens 668 ct., vette varkens 6566 ct. per Kg. slachtgew. Aan gevoerd 3 wagons gesl. runderen uit De nemarken. WARMENHUIZEN, 9 Maart. Roode kool 4.206.30, gele kool 2.403.80 Deensche witte kool 1.803.20. Aanvoer: 37.200 Kg. roode kool, 10.300 Kg. gele kool 8000 Kg. Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Maart. Uien 11.7011.80, drielingen 10.8011.70, grove 10.40—10.50, gele nep 7.207.50, peen 2.803, kleine peen 1.30, spinazie 12.70—17, roode kool 4.206.60, Savoyekool 3.50, gele kool 2.503.90, boerenkool 2.90' Deensche witte kool 2.703.40. NOORDSCHARWOUDE, 10 Maart. Bevel. 2.603, uien 11.80—12, drielingen 10.40, grove 12.30, peen 2.803.10, kleine peen 1.201.40, roode kool 4.606.10, boe renkool 0.80, taaie gele kool 4.—, gele kool 2.50—4.10, D. witte kool 1.70—3.70. ADIO VRIJDAG 11 MAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Paladians en gramofoonplaten. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „De tuin in Maart". 2.30 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Amateursuitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Hammond-orgelbespeling. 7.00 Causerie „Inaië en Nederland. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Lezen in de Bijbel". 8.00 Het Haagsch Strijkkwartet. 8.30 Causerie „Hoe de gehuwde vrouw aan de arbeid kwam". 9.00 Fragm. „Hérodiade". opera. 10.00 „Fantasia" en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Viool en clavecymbel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwensen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Viool en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Ensemble van der Horst. °.35 Christ. Lectuur. 3.00 Sopraan, fluit en piano. 5.00 Declamatie en Gramofoonmuziek. 5.35 Orgelconcert. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Causerie „Victor Lugo", 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Causerie „Hygiëne en sportkleeding", II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. FEUILLETON. DOOR 5. Zij ging gedwee met hem mee; haar tenger wit figuurtje iets gebogen als van vermoeid- hei-'. Yvonne had haar gezegd, dat zij geen wit moest dragen, zij was er te kleurloos voor. Yvone zelf had een maïsgeel toilet aan, dat haar stralende schoonheid nog opvallen der maakte. Maar toch was er iets in Claire's witte verschijning, dat op zijn eigen wijze de aan dacht trok. „U is erg moe," zei Pax. Er stonden gemakkelijke rieten stoelen op de waranda, die langs de geheele lengte Van de danszaal liep. Het licht viel in rechthoe kige plekken door de wijd geopende ramen. Claire liet zich met een zucht van verlich ting in een stoel zinken. Pax stond een oogenblik op haar neer te kijken voor hij den stoel naar haar nam. „Ik geloof, dat U Indië haat," zei hij. „U niet?" vroeg zij vermoeid. „Neen," antwoordde hij met rustige be slistheid. „Ik haat Indië nu nog niet, maar onder zekere omstandigheden zou het moge lijk kunnen worden." „Ik geloof, dat men dat van elke plaats zou kunnen zeggen," zei zij. „Neen," zei Pax. „Er zijn zelfs in Indië prettige plaatsen. Ik geloof zeker, dat U graag in Kapoo zult zijn." „Ik zal het haten," zei Claire met meer energie, dan dat men een oogenblik tevoren va i haar verwacht zou hebben. Pax zweeg een oogenblik. „Ik geloof met, dat ik naar de reden behoef te vragen," zei hij toen. Zij schudde het hoofd. „Waarom niet? Het lijkt ongetwijfeld onredelijk van mij om zoo iets te zeggen van een plaats, die men nooit gezien heeft. Maar ik heb sterk het idee, dat er iets noodlottigs in de geheele atmos feer is. Dat staat bij mij vast. Het is een land, waar slechte dingen gebeuren." „Ik weet, wat U bedoelt;" zei Pax. Zij maakte een onrustige beweging. „Het is tactvol van U, niet te antwoorden, dat slechte dingen overal gebeure Dat is zoo, dat weet ik. Maar het is alsof ze in andere plaatsen niet zoo'n invloed hebben of m's- schien zijn ze niet zoo in het oog vallend „U spreekt alsof U heimwee heeft," zei hij. „Ik heb geen huis meer om heimwee naar te krijgen," zei zij met een treuri0 lachje. „Yvonne en ik gaven ons ideaal huisje op. toen wfl hier kwamen, en ik zou het niet alleen kunnen bewonen." „Woonde U met uw beiden?" vroeg Pax. „Wij woonden samen, toen zij en Guy elkaar voor het eerst ontmoetten," zei zij. „Toen zij trouwden wilde ik een betrekking zoeken, maar Yvonne kreeg een auto-onge luk en had mij weer noodig, dus wij hielde, ons huisje aan, tot zij naar Indië ging. Het was eigenlijk meer haar huis dan het mijne, maar toen zij weer beter was, was zij veel op reis en ik deed toen alleen het huishou den." „U is buitengewoon goed voor haar ge weest," zei Pax. „O, neen, ik deed het graag," zei ze, er. voegde er treurig bij: „Het zou misschien beter voor haar en Guy geweest zijn, als ik er niet geweest was." Hij vroeg niet, wat zij bedoelde; misschien begreep hij, dat zij dit niet verwachtte. „Ik vind, dat zij erg gelukkg w. s, U bij zich te hebben," zei hij. „En wat is er met het ideoa. huisje gebeurd?" „Het behoort nog aan Yvonne. Zij heeft het gemeubileerd verhuurd. Het is een dorpje aan de Dorset kust, Wychmere genaamd, on geveer een mijl van de zee verwijderd." Zij slaakte een half onderdrukte zucht. „De menschen die hun sinaasappelschillen en hun boterhampapieren laten liggen, hebben het gelukkig nog niet ontdekt." „U is daar gelukkig geweest," zei Pax. „Heel gelukkig," stemde zij toe. „Maar om dat ik er toch niet graag alleen zou wonen, komt het er niet op aan, dat ik het niet betalen kon. Yvonne zal het waarschijnlijk verkoopen, als zij er een goed bod voor krijgt." „En dan is U zonder een tehuis?" zei Pax. „Het is mijn tehuis niet meer," antwoord de zijn rustig. „Als ik naar Engeland terug ga, zoek ik een betrekking." „Is U van plan terug te gaan?" vroeg hg. „Ja, ik ga terug." Haar antwoord klonk beslissend. „Maar nu nog niet. Het zal van omstandigheden afhangen. „Ja!" zei Pax. Zjj keek hem recht in het gezicht. „U weet, dat ik de volgende week met de Ben- tridges naar Kapoo ga?" „Dat heeft uw broer mij verteld," zei Pax. „Ik wilde hier graag nog wat langer blij ven," zei Claire treurig. „Maar de hitte heeft mij uitgeput en de dokter drong aan op mijn vertrek. Ik had lie ver willen wachten tot na het polo-bal." „Ja?" zei Pax opnieuw. Ze boog zich eenigszin tot hem over. „Ka pitein Packersley, weet U waarom?" „Ik geloof, dat ik het weet," z,ei hij. Zij bleef eenige oogenblikken zwijgen en de vroolijk muziek vulde de pauze met da verende luidruchtigheid, die hen beiden vreemd in de ooren klonk. Toen zei ze bijna fluisterend, zoodat hij zijn hoofd moest bui gen om haar te verstaan. „Kunt U iets doen om te helpen?" Weer was er eenige oogenblikken stilte, en het leek alsof de gefluisterde smeekbede ongehoord in de ruimte verdwenen was. Maar Pax had haar verstaan en begrepen en antwoordde rustig: „Ja, ik geloor, dat ik hel pen kan." Claire zat stil, haar handen gevouwen in den schoot. „Het klinkt trouweloos," zei ze, „bijna als verraad. Maar wat kan ik doen?. „Het is niet trouweloos," zei Pax beslist. „Dat moet U absoluut uit uw hoofd zetten. En ik zal mijn best doen om te helpeh. U kunt mij vertrouwen, dat weet U toch?" Ze keek hem met vochtige oogen aan. „Ik heb U vertrouwd," zei ze. „Wel het zal U niet berouwen!" zei Pax. „Ik zal U niet in den steek laten." „U zult nooit iemand in den steek laten," zei Claire met overtuiging. „Dat weet ik. Maar het is niet altijd gemakkelijk om te handelen, zooals de situatie dat eischt. In sommige gevallen bereiken wij met onze be moeiingen meer kwaad dan goed." „En in andere gevallen is ingrijpen drin gend noodig. U kunt het rustig aan mij over laten, ik heb de zaak reeds in handen ge nomen." „Werkelijk," vroeg zij verrast. „Ja." Er klonk ingehouden vrooiijkheld in zijn stem. „Zeker iemand zal morgen verlof vragen om tijgers te gaan jagen in de buurt van Sharajee." „Oh!" zei ze met een zucht van verlich ting. „Is dat al beslist?" „Het zal morgenochtend beslist worden," zei Pax. Zij strekte als onbewust haar hand uit en legde die op zijn knie. „Ik weet niet, hoe ik U danken moet," zei ze met bevende stem. „Ik heb mij hierover zeer ongerust gemaakt." „Dat behoeft U niet meer te zijn," zei h(j, terwijl hy zijn hand bemoedigend op de hare legde. „Nu kom ik U iets vragen als U het goed vindt." Zij trok haar hand zachtjes terug. „Ik hoop niet, dat het iets moeilijks is," zei zij. „Het hangt er van af hoe U de zaak be schouwt," zei Pax,, terwijl hij nadenkend aan zijn sigaret trok. „En dus is het nu mijn beurt?" De muziek hield plotseling op, waarna een heftig handgeklap losbarstte. Claire stond onverwacht op. „Zullen wü naar binnen gaan?" zei ze. „Wij kunnen ook rustig hier blijven," zei Pax kalm. Haar tengere gestalte scheen zich schrap te zetten. „Ik geloof, dat het hier bijna nog warmer is dan binnen," zei ze. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7