Heftige stemming in Oostenrijk Chautemps treedt af DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Voorloopig geen intern, vrijhandel'' Hier en daar botsingen Morgen vonnis te Moskou Ernstige botsingen te Linz J Dr* Schacht blijft Rij ksbankpresident KONINGSTRAAT 78, DEN H3LDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 11 MAART 1938 66e JAARG. No. 8255 Verscherpte censuur op Duitsche bladen Nationaal Socialisten onthouden zich van de stemming Prins Bernhard had een drukken dag Franco zet zijn opmarsch voort Het monsterproces te Moskou Alle Joden uit de Duitsche banken Blum kabinetsformateur Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE bilt seint» Muiterij onder Japansche troepen? Steun voor oudere kleine boeren HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De aanhangers van Schuschnigg zijn gis teren in geheel Oostenrijk een groote cam pagne begonnen voor een „vrij Duitsch Oostenrijk" en tegen de Nazi's, die zij de saboteurs van „den Duitschen vrede" noe men. In alle dorpen en steden bulderen op vrachtauto's opgestelde luidsprekers den be volking toe,, stemt met Ja" De spanning en de opwinding onder de bevolking hebben een buitengewone vlucht genomen. Groote menschenmenigten klit ten vooral in de binnenstad samen. Het verkeer der omnibussen moest gedeeltelijk worden omgelegd. Het plaveisel zelf ziet er uit als een sneeuwlandschap, daar de le den van het vaderlandsche front millioe- nen pamfletten hebben uitgegeven. Voort durend hoort men leuzen als „Heil Schusch nigg of „Heil Hitier". Het verluidt, dat de propaganda de vol gende dagen nog grooter zal zijn. Het Neu- igkeitsblatt deelt mede, dat in alle steden met meer dan- 5000 inwoners lijsten zullen worden aangelegd, met de namen der per sonen, die hun stem hebben uitgebracht. De geruchten als zou de volksstemming worden uitgesteld, worden door radio en pers tegen gesproken. In buitenland wonende Oosten rijkers kunnen om technische redenen hun stem niet uitbregen. Officieel wordt medegedeeld: op bet bu reau van den leider van het vaderlandsche front komen voortdurend verzoeken om in lichtingen binnen over de voorwaarden van deelneming aan de volksstemming van a.s. Zondag. Een formeele stemming onder in het bui tenland wonende Oostenrijkers kan om technische redenen van „volkenrechtelijken en technischen aard" niet gehouden wor den. Betoogingen. Bif betoogïngen van gisteravond zouden fel het geheel 25 personen zijn gewond. Verscherpte censuur'op Duitsche bladen. Het Duitsche Nieuws bureau meldt dat volgens een mededeeling van de persafdeeling der politie van heden, Vrijdag, af tot en met a.s. Dinsdag alle in Oostenrijk toegelaten uit Duitschland ingevoerde bladen te voren aan verscherpte censuur on derhevig zullen zijn, hetgeen wil zeg gen, dat deze bladen pas bij de abon- ne's zullen mogen worden afgele verd en op straat mogen worden verkocht, nadat zij daartoe zullen zijn vrijgegeven. De krachtige houding van Schuschnigg Welke zoozeer afwijkt van die welke men na de knieval te Berchtesgaden had ver wacht, heeft in Duitsche officieele kringen groote verontwaardiging en ergernis ver wekt. Hier en daar klinkt een dreigend geluid. Om te beginnen hebben de Oostenrijksche Nazi's bevel gekregen zich aanstaande Zon dag van stemming te onthouden. Hierdoor zal natuurlijk een zege van Schuschnigg veel van haar waarde verlie zen. Daarnaast begint de Duitsche pers, die e^rst een volkomen stilzwijgen over de volks stemming had bewaard, op heftigen toon te komen. Uit alles blijikt, dat men in Duitschland, waar men Oostenrijk reeds als vazalstaat had beschouwd, ten hoogste verontwaar digd is over Schuschnigg's houding die „een verraad is aan de overeenkomst van Berchtesgaden", zooals de Völkische Be- obachter zegt. Met klem wordt geëischt, dat Oostenrijk desnoods door gewold gedwongen wordt de verplichtingen tegenover 't Derde Rijk, aangegaan, na te komen. Italië ziet toe. Opvallend is het weinige commentaar, dat de Italiaansche pers aan de Volksstem ming wijdt. Men bepaalt er zich toe te ver klaren, dat het een zuiver bionenlandsche aangelegenheid is. Ongerustheid in Londen. Ook Engeland volgt met belangstelling de ontwikkeling der zaken in Oostenrijk. Men verheelt zich niet, dat eventueele on lusten voor Duitschland een reden tot mi litair ingrijpen zouden kunnen vormen en acht de toestand niet van gevaar ontbloot Het bezoek aan Londen beëin digd. Vandaag weer naar huis. Zoo wij reeds mededeelden moet het be zoek van Prins Bernhard aan Engeland als strikt particulier beschouwd worden. Gisteren heeft Z. K. H. in het Westend gewinkeld. De lunch werd gebruikt ten huize van zijn gastheer en gastvrouw, den heer en mevrouw Hoyer-Miller. Ind en namiddag bracht Prins Bernhard een be zoek aan Koningin Mary, waar Z. K. H. thee heeft gedronken. Verder was Z.K.H. aanwezig bij een verlo vingsfeest van de dochter van Sir John Maf fey, den vroegeren onderstaatssecretaris van koloniën, om den dag te besluiten met schouwburgbezoek. Naar wij vernemen zijn Prins Bernhard en Prinsch Aschwin heden morgen per Zeelandboot naar ons land te ruggekeerd. Belihite gevallen. In Londen wordt vernomen, dat Belihite gisteravond in handen der rechtschen is ge vallen. De opmarsch van Franco wordt voortgezet, en volgens rechtsche berichten, zouden de troepen weinig tegenstand ont moeten. In de sectie van Siërra Guadarra- ma hebben de regeeringstroepen, aanvan kelijk verrast door de snelle aanvallen der Francosoldaten, zich krachtig verdedigd. Zij zouden hier de rechtschen tot staan gebracht en eënige stellingen heroverd hebben. Vandaag stelt de aanklager zijn eisch. De geheime zitting in het proces te Mos kou heeft tot doel gehad bijzonderheden te vernemen in de spionnage ten voordeele van buitenlandsche staten. Na afloop van de zitting werd be kend gemaakt, dat de beklaagden de rechtbank in staat hadden ge steld de namen van buitenlandsche agenten te weten te komen, met wie zij verraderlijke betrekkingen, had den onderhouden. Jugoda, zou in tegenstelling met zijn ver klaringen in openbare zitting erkend heb ben de zoon van Trotzki te hebben ver* moord. Heden zal de openbare aanklager zijn strafeisch indienen, morgen is het von nis te verwachten, dat voor vele verdach ten wel een doodvonnis zal beteekenen. Gewonden aan beide zijden. Volgens de laatste berichten droegen de betoogingen der nationaal-socialisten een ern stig karakter. Bij hun terugkeer naar het Bruine Huis te Linz, kwamen verscheidene nazi's in botsing met miliciens van het stormkorps, de organisatie van het vader landsche front. Er werd van de vuurwapens gebruik gemaakt, en drie nazi's werden ge wond, waarvan twee ernstig. Nationaal-socialistische versterkingen ont moetten onderweg acht stormkorpslieden, die in den loop van een nieuwe vechtpartij ern stig gewond werden en naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Om één uur in den morgen belegerden de nazi's het gemeenschappelijk gebouw van het vaderlandsche front en het stormkorps, en eischten de miliciens, die op de nazi's ge schoten hadden, op. De Linzer politie vroeg in verband hiermede versterking. Intusschen ontvingen de nationaal-socialisten de verze kering, dat een onderzoek zal worden inge steld, waarop zij zich verspreidden en de rust weerkeerde. Bevestigd wordt dat aan beide zijden ge wonden gevallen zijn. Scherpe woorden van Dr. Ley. Dr. Ley heeft gisteren in het sportpa leis een rede gehouden voor het personeel van banken en verzekerings-maatschappijen. Hij zeide hierin o.a.: Dat men niet zal rusten voor de laatste Jood uit de Duitsche banken verdwenen zal zijn. Ook heeft hij verklaard, dat het natio- naal-socialisme geenszins den godsdienst vijandig is. „ECONOMISCHE VRIJHEID IS GEEN DOEL IN ZICH ZELF", ZEGT Mr. STEENBERGHE. In een buitengewone vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de minister van Economi sche Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, een belangrijke rede gehouden over: De Neder- landsche havens en de Nederlandsche eco nomische politiek." Uit deze rede stippen wij het volgende aan: Mr. Steenberghe. De vrijheid is een kostelijk goed, doch slechts binnen de grenzen, door het algemeen belang getrokken. De kern van de kwestie ligt hierin, dat het geen exioma is, zeker niet onder de huidige omstandigheden, dat de economische vrijheid het beste mid del is tot het bereiken van 't hoogst mogelijke welvaartspeil, en nooit met het algemeen belang op econo misch en sociaal gebied .in botsing zou kunnen komen. Komt er echter een dergelijke hotsing, dan moet. de economische vrijheid zwichten, want zij is geen doel in zichzelf. Vast staat, dat de wijzigingen in de struc tuur van het economische leven steeds meer nopen tot regelend ingrijpen van overheids wege. De minister merkte voorts op, dat de maatregelen, welke zijn genomen om buitenlandsche maatregelen het hoofd te bieden, een levensduur heb ben gelijk aan deze buitenlandsche maatregelen. Op dit gebied is het noodig rekening te houden met de werkelijkheid, een werkelijkheid, welke heeft geleerd, dat men binnen afzienbaren tijd niet tot eên stel- stel van internationalen vrijhandel zal terugkeeren. Velen zullen dit, zoo zeide Mr. Steen berghe, betreuren, doch men mag de oogen niet voor de werkelijkheid sluiten. Dfi LAATSTE POSTWAGEN. Op het traject DtetramazeU—Holzkirchen in Oherhayern rijdt nog steeds de postwagen, de éénig-crvergeblevene in heel DvMecUaad. Men te voornemens dit enderweUcha schilderachtige vervoer- teteAei op meerdere planteen te te roepen, Naar een links-georiënteerde volks front-re geering? Kans om te slagen nog twijfel achtig. Ons sterk vermoeden dat wij gis teren uitspraken omtrent een ze ker te verwachten val van het ka binet Chautemps is bevestigd ge worden. Chantemps en zijn ministers zijn afgetreden en Leon Blum heelt de opdracht van President Lebrun aan vaard een nieuw kabinet samen te stellen. Hij tracht een nieuwe Volksfrontregeering samen te stellen met meer linkschen inslag, doch het is duidelijk, dat de vorming van een dergelijk kabinet op breeden basis Blum veel last zal bezorgen. Wat doen de radicalen? Reeds heeft Blum eenige besprekingen ge voerd, o.a. met Thorez van de communisti sche partij. De communisten verlangen een volksfrontregeering, opdat het programma an dit front wordt uitgevoerd. Ook de radicaal-socialisten hebben hun aanhankelijkheid aan het Volks front betuigd, maar zij wenschen po sitieve verklaringen omtrent de handhaving van de niet-inmengings- politiek en de saneering der linan- tiën. LEON BLUM. Waarom Chautemps heenging. Chautemps, die volgens den Parijschen correspondent van het Hbs. in het geheel niet scheen te treuren om zijn heengaan, heeft in een groote rede zijn aftreden ge motiveerd. Het voornaamste doei van de verklaring was, uiteen te zetten, dat de toestand in het geheel niet catastrofaal is en dat het geen dringende moeilijkheden van de schat kist zijn, die de regeering tot het vragen van de volmachten hebben gebracht. „Mijn opvolger zal nog meer mil- liarden bij de Banque de France tot zijn beschikking vinden", yerze- D f r Verwachting: Zwakke tot mati ge N.W. tot Z.W. wind, in het N. opklarend met koude nacht, later zelfde tempera tuur, in het Z. nevelig of betrokken tot zwaar bewolkt met zelfde temperatuur, wei nig of geen regen. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. OPNIEUW DOOR HITLER BENOEMD. Aangezien de ambtsperiode van den president van het directorium der Rijksbank, Rijksminister dr. Hjal- mar Schacht, 16 Maart 1938 ten einde loopt heett de Führer en Rijkskanselier overeenkomstig de wet op de Rijksbank, dr. Schacht wederom voor den duur van vier Jaren benoemd tot president van het directorium der Rijksbank Van de fronten geen nieuws. F-ankrijk's wapenleveringen aan China wekken ongerustheid. Het Chineesche persbureau te Shanghai verklaart van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat muiterij is uitgebroken in een Japansche afdeeling te Shanghai, Nadere berichten ontbreken. Deze muiterij zou groote opwinding onder de Japansche troepen hebben teweegge bracht. Van de fronten is geen nieuws. In Tokio heerscht eenige ongerustheid over het feit, dat Frankrijk ontzaglijke hoeveelhe den wapenen en munitie aan China levert, sinds de aankomst van den Chineeschen af gezant Soen Fo te Parijs. Men beschuldigt de Fransche autoriteiten in Indo-China van anti-Japansche politiek. Nieuwe bepaling. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken bepaald, dat de kleine boeren boven de 66 pr., thans in de B-groep mogen worden opgenomen, geheel op kosten van het Departement. kerde hij. De reden van het aanvra gen van de volmachten was dan ook uitsluitend de wensch, de uit te schrijven leeningen te doen slagen door deze financieele vragen te ont trekken aan eindelooze parlemen taire debatten, die voor de stem ming allerminst bevorderlijk zijn. De heer Chautemps verdedigde zich ove rigens tegen de beschuldiging, de sociale maatregelen te hebben willen stopzetten, mar hij kon moeilijk tegelijk een leening openen en een voorstel tot het verleenen van ouderdomspensioen doen, dat nieuwe uitgaven vergt. Men had vertrouwen in de regeering moeten toonen en afwachten. Uit de houding der radicalen zou men kunnen opmaken, dat de kloof tusschen hen en de overige volksfrontpartijen niet onover= brugbaar is. Het is echter in de politiek de gewoonte om gedachten door woorden te verbergen en het wil ons voorkomen, dat groote groe pen onder de radicalen beu zijn van de so cialistische elementen en weer willen terug keeren tot een politiek die grond onder de voeten doet voelen. Daar komt bij, dat de ontwikkeling van den toestand in Rusland niet bevorderlijk is aan de eenheid in 't communistische kamp waar de Stalinisten en Trotzki-isten elkaar geregeld in het haar vliegen. Onder deze verdeeldheid lijdt de macht van Thorez en wordt voor de radicalen een oriënteering meer naar rechts steeds verlei delijker. Zonder nu Blum direct alle kans op sla gen te ontzeggen, gelooven wij toch, dat de oplossing van de crisis straks gezocht zal worden in meer rechtsche richting. Wij denken hier nog niet direct aan Flan- din, maar geven Herriot en ook Chautemps zeker een kansje.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1