DEN HELDER Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. cent cent cent cent cênt cent Fourniturenpakket Schoonmaakpakket het voorjaar, koop tijdig een pot Texelsch nieuws Ziekenfonds „Texel" Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Slechts enkele dagen duurt deze bijzondere aanbieding Doet thans Uw voordeel Koopt bij Kdpe i 4~7 cent Z I E T O N_Z E ETALAGES! KONINGSTRAAT In een zeer druk bezochte vergadering, uit geschreven door het Maats. Ziekenfonds „Texel" is gisterenavond de ziekenfonds kwestie waarvoor in den laatsten tijd hier zooveel stof is opgewaaid uitvoerig be sproken, waarbij Dr. Eggink een uiteenzet ting gaf van hetgeen door de Maats. Zieken fondsen wordt beoogd. Uit het Jaarverslag. Uit het jaarverslag vernamen wij, dat de eerste vier maanden van het vorig jaar zich financieel voor het fonds zeer slecht lieten aanzien wegens een groot aantal ernstige ziekten (voorn, longontsteking) door de wij ziging, die daarna in de verhouding tot het Maatsch. ,Fonds tot stand kwam, werd de financieele toestand der vereeniging beter. .Het fonds telt thans 4281 leden. De heer '^tichels wees in zijn jaarverslag op het voor- deelig contract in samenwerking met het Helders Ziekenfonds, met specialisten en voor Ziekenhuisverpleging afgesloten; hiertegen over staat evenwel, dat specialité's zijn afge schaft, hierbij behoort geen suikerziekte en bloedziekte. Ook zal men net meer overal heen kunnen gaan om in ziekenhuizen behan deld te worden, alleen wanneer geen specia listen voor een bepaalde ziekte te Den Helder zijn gevestigd, (zooals voor zenuwziekten of voor behandeling door een kinderarts, waar voor men naar Alkmaar mag gaan). Uit het finantieel verslag vernamen wij, dat de ontvangsten in 1937 in totaal hadden bedragen 37.419.56. De uitgaven 37.208,96, Hiervan aan huisdokters 19.611.43. Het batig saldo bedroeg na aftrek v. h. nadeelig saldo 1936 62.11. De rekening was nagezien door de heeren J. A. Eelman en L. Vonk en in orde be vonden. Dr. Eggink voert het woord. Hierna kreeg Dr. Eggink het woord. Spr. begon met het een en ander mede te deelen over de motieven, die de Maatsch, tot Bevor dering v. d. Geneesk. hadden geleid om tot de oprichting van de Maats. Ziekenfondsen te bewegen. Spr. schetste den droevigen toe stand, die voor 1912 in het ziekenfondswezen in ons land bestond het voornaamste doel cler Maatschappij, om de de tusschenpersonen, die de fondsen beheerden, als winst-object uit te schakelen en. een verhouding te scheppen, waarbij ziekenfondsleden en geneesheeren in de besturen met gelijk aantal leden een be stuur. De Maats. Ziekenfondsen mogen geen winsten maken. Alleen wordt geëischt, dat de contributie zoo wordt geregeld, dat 1 wordt geheven totvorming van een reserve fonds om ingeval van epidemies, eventueel te kunnen bijpassen. Do keuze van geneeshee ren moet voor de leden vrij zijn. Spr. besprak verder de ingevoerde „Wei standsgrens (die bij het fonds alhier 1600 bedraagt). Dr. Eggink betoogde, dat zulk een grens ook zeer in het belang van het fonds zelf is. Vervolgens gaf spr. ook een uiteen zetting van de verschillende voordeelen, die; die bereikt zijn door samenwerking met het fonds te Den Helder en deelt ten slotte mede, dat thans 81 Maats. Ziekenfondsen bestaan met ruim 1%- millioen 'leden. Daarna besprak de heer Eggink de kwestie die hier op Texel is ontstaan. Spr. wijst er daarbij op,.dat de Crisis-regeling voor werk- loozen hier niet kon tot stand komen, omdat in overleg met het Gemeentebestuur daar voor werd veréischt, dat hier slechts één fonds bestond. Dit is een groote moeilijkheid gebleken. Oosterend ging zelfs zoo ver, dat men aansluiting zocht bij de Centrale Comm. v. Ziekenfondsen. Spr. wijst er op hoe uiterst klein de Texelsche fondsen, zelfs al zouden allen in een fonds vereenigd zijn, nog zijn, waarbij hij tevens wees op de zeer voordeelige condities, die in samenwerking met Den Hel der zijn afgesloten. En deelt mede, dat finan cieele tekorten thans zijn uitgesloten, omdat eventueel uit 'de' kas van de Maatsch. finan cieel deze worden gedekt, terwijl de Maatsch. dan tevens advies geeft hoe verder de zaken kunnen worden geregeld. Ook wees Dr. Eg gink op enkele instellingen, waarover gratis beschikking bestaat voor de Maats. Zieken fondsen, bijv. onderzoek v. accountant en rechtskundige- voorlichting. Proces-kosten worden ook door de Maatsch. betaald. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat het Jaar verslag onjuist vermeldde, dat 30.000 dokto ren bij de Maatsch. v. Geneesk. zijn aangeslo ten. Er zijn .pijn. 6000 doktoren in ons land waarvan pl.m. 42Ó0 'in de praktijk werkzaam zijn, de Maatsch. telt pl.m. 5200 leden. Vragen en vraagbeantvvoording. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door verschillende personen gebruik gemaakt. Ook waren enkele schriftelijke vra gen ingekomen. O.a. werd gevraagd of de Centr. Cómm. v. Onderl. Ziekenfondsen, -die hier de actie tegen het Maatsch. fonds steunt, aangesloten is bij de S.D.A.P. of N.V.V. De spr. deelde mede, dat de vereeniging daarvan geheel los staat. Deze vraag was naar zijn meening gesteld, omdat de sprekers, die hier zijn geweest, wel leden van de S.D.A.P. zijn. Ook was de vraag gesteld of men - als men lid werd van het Onderlinge fonds behandeld wordt door specialisten te Den Hel der en door de Texelsche huisartsen. Spr. wees er op, dat hij reeds in zijn uiteenzetting had medegedeeld, dat de huisartsen niet met het Onderl, IJonds, zullgn gaan samenwerken en dat ook de Specialisten te Den Helder en Alkmaar dit niet doen. Op een vraag van den heer IJ. Witte of men dan zulk een per soon niet zal behandelen, deelde Dr. Eggink mede, dat men wel geneeskundige hulp zal verleenen, dat doet iedere geneesheer, doch niet in verband met het fonds. Op een vraag waarom als de fondsen op Texel reeds Mts. ziekenfondsen zijn de te korten te Oudeschild niet zijn gedekt door het groote vermogen der Maatsch., deelde dr. Eg gink mede, dat men zich te Oudeschild niet in verbinding met de Maatsch. had gesteld, anders was dat zeker geschied. De heer W. Bruin vond de Weistandsgrens 1600 te laag Dr. Egging wees er op, dat deze plaatselijk wordt geregeld en dat die verhoogd wordt wanneer men meer kinderen heeft dan bijv. twee. De heer J. Vlas noemde het een voordeel voor het fonds als de weistandsgrens werd opgeheven of hoog gesteld, omdat juist de genen, die een hoogeren weistandsgrens heb ben, de beste contributie-betalers zijn. Hem werd geantwoord, dat in den regel de prac- tijk uitwijst, dat personen met een hoogen weistandsgrens juist wanneer zij een zwak gezin hebben, gaan toetreden tot een fonds. Ook wees de heer Vlas op het financieel krachtig Onderl. Fonds te Anna Paulowna. Dit gaf spr. toe; hij wees evenwel op slechte betaling van zulk een fonds van genees heeren. Verder bestreed de heer Vlas de bewering, dat de fondsen hier reeds Maatsch. fondsen waren, aan de hand van een reglement. Dr. Boswijk noemde dit geen reglement, terwijl Dr. Eggink een artikel van het reglement van het fonds te den Burg voorlas, waaruit bleek, dat het fonds door de Maatsch. was opge richt, waaruit juridisch kwam vast te staan, dat het een Maatsch. fonds was. De heer C. Wonder drong nog aan op be taling van de achterstallige contributie, door het fonds voor de personen, die hiertoe niet in staat waren, dit in verband met enkele per sonen, die geroyeerd waren. De voorzitter, de heer W. van Heerwaar- den en de heer Michels, zette hierbij het standpunt van het bestuur uiteen, waarbij bleek, dat deze zaak zoo soepel mogelijk wordt verhandeld. Hierna sloot de voorzitter, met dank aan dr. Eggink, voor zijn duidelijke uiteenzetting, de vergadering. „DE MUY" WEER GESLOTEN. De vogelbroedplaats „De Muy" is vanaf heden weer voor het publiek gesloten. De lepelaars zijn daar weergekeerd en teneinde deze niet te verstoren is bovenstaande maat regel genomen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden en tegen overtreders proces-verbaal worden opgemaakt, UITSLAG PUBLIEREN VERKOOP. In „Loodsmans Welvaren" te Den Hoorn werd Woensdagavond door Notaris Mulder publiek te koop aangeboden voor de erven van Mej. DuinkerKok te Den Hoorn: a. een woonhuis met erf te Den Hoorn, groot 2 'aren en 60 centiaren, en b. een schuur met erf aldaar, groot 3 aren en 50 centiaren. De perceelen werden bij combinatie samen opgehouden voor 1650. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Antenor, 10 Maart te Marseille. Chr. Huygens, t., 10 Maart v. Algiers, Engano, u., 9 Maart v. Singapore. Hector, 10 Maart v. Hongkong. Mapia, t., 9 Maart te Belawan. Poelau Bras, u., 9 Maart te Sabang. Poelau Laut, t., 10 Maart te Suez. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Agamemnon, 8 Maart te Crotone. Ajax, 9 Maart v. Catania. Bodegraven, 9 Maart v. Cristobl. a Berenice, 10 Maart v. A'dam. Hercules, 9 Maart v. Algiers. Maetsuyker, 9 Maart v. Singapore. Oberon, 9 Maart v. Hamburg. Oranje Nassau, 9 Maart v. Paramaribo. Orion, 10 Maart v. A'dam. Orpheus, 9 Maart v. A'dam. Prestes, t., 9 Maart Azoren gep. Rhea, 10 Maart v. A'dam. Sipora, 9 Maart te Belawan. Saturnus, 9 Maart v. Piraeus. Telamon, 8 Maart v. New-York. Triton, t., 9 Maart v. Tunis. Venezuela, t., 9 Maart Azoren gep. Vesta, pass. 10 Maart Lydd. SILVER-JAVA P.ACIFIC-LIJN. Hoegh Silverlight, 7 Maar te Ilo Ilo. Modjokerto, 9 Maart v. Singapore. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjinegara, 8 Maart te Hongkong. Tjisalak, 8 Maart te Batavia. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Kota Baroe, 9 Maart te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra, u., 9 Maart v. Victoria. Alhena, 9 Maart te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Helenus, 8 Maart v. Batavia. Memnon, 10 Maart v. R'dam. Polydorus, 9 Maart te Londen. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 10 Maart Las Palmas gep. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Jagersfontein, t., 10 Maart te Antwerpen. Springfontein, u., 10 Maart te Belra. (HollandBr.-Indië Ljjn). Hoogkerk, u., 8 Maart v. Madres. (HollandAustralië Lijn). Aagtekerk, u., pass. 10 Maart Perim. Marken, 10 Maart v. Hamburg. (HollandOost-Azië Ljjn) Grootekerk, u., pass. 9 Maart Gibraltar. Serooskerk, t., 10 Maart v. Hongkong. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, 9 Maart v. A'dam. HOLLANDAMERIKA LIJN. Burgerdijk, 8 Maart v. Havana. Damsterdrjk, u., 9 Maart te Seattle. Dinteldijk, 9 Maart te Shn Francisco. Leerdam, 10 Maart te Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LOYD. Buitenzorg, u., 10 Maart te Sabang. Kota Gede, t., pass. 10 Maart Ouessant. Tapanoeli, t., 9 Maart te Suez. Weltevreden, u., pass. 9 Maart Gibraltar. 9 IJzersterke klnderdirectoirs Elastieke verbandgordels Wollen kinderhandschoenen IJzersterke kinderkousjes Machinegaren, 500 yard Directoir-elastlek, extra zwaar op plankje 5 kaartjes maaswol 4 kaartjes splitzijde Damesjarretelles Linnen boorden Aparte dassen Baddoeken, solide kwaliteit 8 stuks waschhandjes 2 stuks kinderzakdoekjes Theedoeken 58 X 58 2 stuks vaatdoeken 2 el étamine, verschillende patronen Bosjes houten lepels, 4-deelig, groote maten 4 rol boterhampapier Kleerborstels en werkborstels 2 extra groote bussen schuurpoeder 4 groote pakken bleekpoeder 36 stuks waschknijpers Lucifershangers, diverse kleuren Sauslepels, zwaar alluminium Zware etensstampers Zeepklopper, zwaar vertind Aardappelschiller, roestvrij Groote schaar 1 suiker -f- theeschepje Plateelen aschbakken, zeer mooi Cactuspotjes, diverse modellen, groote keuze Kop en schotel, modern décor 3 eierdopjes, modern blauw décor Flinke maat gummi-sponsen Poederzakjes m. ritssluiting Groote flesch flxatlve 3 stuks prima toiletzeep 3 pakjes shampoon 12 potlooden 6 schriften Beurzen met treksluiting Hangende of staande fotolijstjes Div. soorten porceleinen figuurtjes Mondorgels Sterke springtouwen Dleseltrein met mechaniek Timmerkaarten Geweren m. kurk 3 staafbatterjjen Fietssloten 72 2 paar zware werksokken 2 paar matzjjden of geplatteerde dames kousen Dameskousen, uiterst fijn weefsel Sportcorset Damesnachthemden Stevige bustehouders, iets voor zware figuren Wollen handsoppen, leeftijd 6 jaar Voorgeteekende ontbijtlakens, 120 X 160 Overhemden m. losse boord, leuke patronen 2 el matcrêpe, 90 cm breed Wollen ruitstof, 90 cm breed, per el 6 el flanel, zware kwaliteit Ontbijtlakens, 150 X H®» zeer apart Houten lepelrekken, 8-deelig Fjjn gelakte closetgarnituur Wit gelakte keukenrekken Braadpannen met deksel Koekpannen, graniet emaille Broodtrommels Stel Soep-, saus-, groenten- en aard appellepel, 4-deelig, roestvrij Broodmessen m/nagel, prima, roestvrij 2-deelig couvert Koffiepotten, groot, met mooi décor Filterpotten, Luxemburgmodel Kaasstolpen, diverse kleuren Broodschalen, flinke maat Melkkannen, frisch décor Fruittesten, zeer modern Olie- en azijnstelletje, aardig model Sauskommen Warmwaterzakken, extra groote maat Zeer groote flesch Eau de Cologne, 90 Zeer mooie poederdoozen, div. soorten Haarborstels, zuiver haar Vulpenhouders m/roestvrije pen 2 briefordners m/klappers Bijzonder mooie leesboeken Heerenbeurzen van prima saffiaanleer Damestaschjes, zijden gevoerd, diverse kleuren Zeer voordeelige gangspiegels Groote kruiwagens Figuurzaagkaarten Constructie-bouwdoozen Autobussen met prima mechaniek Kettingkasten Kap voor dynamo's 23 Matzjjden dameskousen, moderne kleuren Heeren sokken, mooie kwaliteit, fantasie, dessins Bustehouders Interlook jongensbroekjes Zeer sterke damesiyfjes Gebreide kinderdirectoir, stevige kwaliteit Interlock kinderdlrectors Prima angorawol, alle kleuren 100-gram zwarte sajet Heerendassen, moderne dessins Zuiver wollen kindermutsen Moderne shawls, nieuwste kleuren Ruiten stoffen voor kinderjurken, leuke dessins 2 el gebloemde gordijnstof 2 el marqulsette 2 "grote heerenzakdoeken Theedoeken 65 X 66. de beste Fantasie damesschorten 2 kleurechte baddoeken, 80 X ^0 Bijzonder sterke deegrol Zwaar gevulde straatbezem Extra groote kamerbezem 5 pak lucifers Zeilvegers met zware katoenvulling 5 dubbele stukken huishoudzeep 3 groote pakken vlokkenzeep Extra groote flesch mopolie 10 zware rollen closetpapier Droogrekjes, 3-deelig Vorkenbakken, 2-deelig Bedkruiken Presenteertrommeltje, leuk décor Sponsenknjjpers, zeer practisch Theebladenkoppen, prima kwaliteit prima verchroomde notenkrakers 4 stuks onbuigbare eierlepels Gaspistool, nikkel 2 stuks roestvrije tafelmessen 4 stuks prima roestvrije vorken of lepels Bloemenhangers, flinke maat 2-deellg eierstelletje (bacalite) Glazen botervlootje, leuk model Plateelen bonbonmandjes m. rieten deksel 2 mooie plateelen klompen 2 groote tubes big-ben tandpasta 100 stuks groote enveloppen Boodschaptasschen Bonbondoozen met glazen inzet Porcelein kinderserviesjes Achterlichtjes, rijkskeur 3 ons bitterkoekjes 97 Zware zijden dameskousen met zijde geplatteerd 8 paar fantasiesokken, wol met zijde Interlock heerenborstrokken Damesnachthemden, leuke modellen Geplatteerde damesonderjurken Zijden wiegendekentjes Leuke babyjurkjes Gemolt. damesonderjurken Prachtige interlockheerenpantalons, prima kwaliteit Witte overhemden met 1 boord, pracht kwaliteit Overhemden met vaste boord Kinderpullovers, zuiver wol Kinderplooirokjes Tweed mantelstof, 140 cm breed, per el Groote zeemlappen, iets extra's Prima emaille koffiekannen, div. kleuren, groote maten Braadpannen met deksel, flinke maat Prima emaille theepotten, groote maten Melkkruiken, extra groot Nesten schalen, prima emaille 3 prima tafelmessen, le kwaliteit 1 étui, compleet met 6 vorken en lepels, roestvrij 1 stel soep-, saus-, groenten- en aard appellepel, zware kwal., 4-deelig Compóte-stel, glas, 7-deelig Koekschaal met hengsel, zeer mooi model Bonbonstelletje, 13-deelig, mooi porcelein 3 kop en schotels, chique model Nest glasschalen, groote maten, 5-deelig Scheerdoozen met spiegel, groot Eau de Cologne spuiten, diverse mooie soorten Vulpenhouders met gouden pen Passerdoozen, iets heel bijzonders Treksluitingtasschen, reuzenmaat IJzersterke boodschappentasschen, zwaar autodoek Fruitschalen, gehamerd chroom Borstelgarnituur, mooi snijwerk, met twee borstels Schaak- en damborden, dubbelzijdig ingelegd, zeer sterk Extra groote constructie bouwdoozen Auto's met mechaniek, zeer groot Groote bromtol met muziek Prima buitenband Groote staafhulzen 47 Jaeger Heerenpantalons Gemolt. kinderonderjurken Gebreide damesdlrectolrs Interlock dameshemden Geplatteerde dameskousen, mooie kwaliteit Heerensokken, zuiver wol 100 gram koordwol, in alle kleuren Voorgeteekende overhanddoeken Brandweerbretels, extra breed Jongensslipovers, leuke ruiten Zijden dassen, zware kwaliteit Crêpe-georgette shawls Damesmutsen, zeer mocfern Geruite kinderhoedjes Japonstof, wol m. zijde, per el 2 el effen crêpe de chine Extra zware kwaliteit handweefstof, p. el Crêpe ciré, mooie kwaliteit, per el Gebloemde matcrêpe, 90 cm breed, per el Taftzjjden ruiten, per el Prima sloopen, 70 X 60, ajour en gefest. Tafelkleeden, 110 X 110, met gekleurde rand Lepelrekken, houten, 6-deelig, prima afgewerkt Zeemlappen, prima kwaliteit Boenterpentjjnwas, groote bus met 2 boendoeken Zeilveger met doeken, extra zwaar Borstelgarnituren, diverse kleuren op plankje Petroleum-schildlampen, compleet Thermosflesschen, 1ste kwaliteit Waschbakken, goed emaille Fluitketels, diverse kleuren closetborstelbakken Theezeefjes m. lekbakje, chroom Broodzaag, roestvrij Boter- of kaasmesjes Theepotten m. rieten hengsel, mooie décors Sierkannen, mooi plateel 3 limonadeglazen, mooi model 3 ontbijtbordjes, aardig bloemdécor 3-deelig déjeuner, modern décor Scheerkwasten, extra kwaliteit 8 flinke stukken zeer fijne toiletzeep Vulpenhouder, goed werkend Leesboeken, „Karei May" Leesboeken, extra dik, 250 bladen Tasschen m. treksluiting, groote maten Spiegels, flinke maten 148 3 paar dameskousen, pracht kwaliteit Zeer stevig corset met elastiek panden Damesnachthemden, zeer goede kwaliteit, extra groote maten Heerenoverhemden, 100 cm lang, met 2 boorden, de nieuwste dessins Parapluie's, 16 banen, met kleine weef fouten Mantelstoffen, de nieuwste modetlnten, prachtkwal., 140 cm breed, per el Stel koffie-, thee- en suikerbussen, prima emaille, diverse kleuren Waterketel, diverse modellen Koffiemolens, goed metaalwerk, diverse kleuren Braadpannen met deksel, groote maat Melkstenen, porcelein, mooie décors, 7-deelig Waterstellen, gekleurd glas Gebakstellen, porcelein, met frisch bloemdécor Koekjesdoozen, zeer fjjn aardewerk Vulpennen met prima gouden pen Zeer mooi afgewerkte actetasschen Portefeuille, boxcalfleder, extra mooi Zeer voordeelige damestasschen Wekkers, diverse soorten, met garantie Prima gereedschapskaarten Groote vrachtauto's Origlneele Mlchellnbanden 23 cent Inhoud 3 doz\jn linnenknoopen, gesort. op kaart 1 dozijn broekknoopen 10 el prima keperband 1 brief roestvrije spelden 1 klos wit bandgaren 1 klos zwart bandgaren Inhoud; bus schuurpoeder dubbele stukken huishoudzeep boender dweil doos was. KAPE

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3