Tragiek van jonge levens Een misdadige comedie Advocaat bedroog den fiscus Op kommies ingereden „Comité lagere rente" opgericht „Weg met de politieke priesters" Steun aan tuinders Duur koren voor de heeren Hij snakte naar avontuur Harmonicaspeler kreeg nrecherche"-bezoek Hengelaars opgepast! P,T.T,-opbrengst steeg met bijna f 70.000.— Spaansche regeering toeschiete lijker tegenover Katholieken Weensche Universiteit verbiedt Hitlergroet Een kijk]e in een paar inrichtin gen van het Leger des Heils, Vijftig Jaar sociale en geestelij ke arbeid. Aan den breeden weg in het milde Gooi te Naarden-Bussum staat een heerenhuis, zooals er vele staan. Niet groot en imposant, niet hreed en van een statige voornaamheid, maar stil, rustig, bescheiden. Dit heerenhuis is het Kinderhuis van het Leger des Heils. Geen steen en geen gevelraam wekt ook maar één oogenblik den indruk van een gesticht. Als ik in de voorkamer ben binnengela ten, zie ik daar huiselijk-gezellig de thee op een lichtje staan en dan word ik verwel komd door een vriendelijke dame, de Di rectrice. Maar nu gaat toch even mijn illusie schuil, wanneer ik haar door mijn geleiders hoor aanspreken als „Majoor". Ik verberg mijn verbazing, en gelukkig maar, want na een kwartiertje praten is deze „Majoor" ge lukkig niets anders dan alleen de lieve en begrijpende Moeder van een zeer groot en moeiiijk gezin. Ik heb dus dat begrip „Ma joor" heelemaal in mijn bewustzijn wegge schoven en praat met deze Moeder over haar •zorgen. Niet i nde eerste plaats zorgén van haar huishoudboekje, al heeft zij die ook en zelfs in dezen tijd wat erg nijpend. Maar onze aandacht gaat uit naar de zorgen, die ze heeft voor het groot en klein, dat aan haar moederlijke zorg is toevertrouwd. In de wieg ligt een baby en in de naai kamer staat de 18-jarige Jans en beide zijn ze moeders kinderen. Onder moeders vleugels. Tot den zesjarigen leeftijd zijn het zoo wel meisjes als jongens, die in het kinder huis een eerste veilige haven vinden, maar na het zesde jaar gaan de jongens naar het Jongenshuis te Amersfoort, doch de meis jes blijven tot hun 18de jaar onder M(»eders vleugels, en als zij dan nog niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, wordt de toegangsdeur voor hen waarlijk niet geslo ten. We gaan een wandeling maken door het gebouw en als we de kinderen ontmoeten, die hier zoo heelemaal in hun eigen ge zinssfeer opgroeien, dan pijnigt de tragiek van deze jonge levens ons gelukkig minder erg. Want de oorzaak van het hier zijn is meestal wel heel tragisch. De ouders van dat blozende, lachere de knaapje daar, zijn beiden in een krankzinnigengesticht. Het moeder tje van die vroolijke Jans telde nog geen 14 jaar toen Jansje geboren werd. Een derde zal nooit precies kunnen zeggen, wie zijn ouders wa ren, en zoo schrijven deze levens, zoo jong reeds, hun eigen tragiek. De zon speelt dartel door de ruiten en alle kamers stralen van de hoop en het geloof, dat de Majoor-moeder in dit huis heeft om deze kinderen boven de tragiek uit tot sterke en gezonde menschen in onze moeilijke maatschappij op te voeden. Het Jongenshuis. Het Jongenshuis van het Leger des Heils op den Amersfoortschen berg is vóór alles geen tuchtschool. Deze jongens zijn veelal kinderen van ouders, die uit de ouderlijke macht zijn ontzet en die zoodoende nog bijtijds uit het verderfelijke millieu weg gehaald zijn om nu in de gezonde sfeer van dit huis, op te groeien tot flinke Hol- landsche jongens, die zichzelf door het le ven zullen weten te slaan. Ik heb met verschillende van deze jongens een praatje aangeknoopt, en het is dit vooral wat mij zooveel genoegen heeft gedaan, dat deze jongens zich in geen enkel opzicht verpleegden of gestichtsjon gens voelen. Ik geloof, dat dit één van de belangrijkste factoren is in het opvoedingssysteem van het Le ger des Heils. Een leven vol opofferingen. Vijftig jaren bestaat nu het Leger des Heils in Nederland. Wij moeten, wanneer wij bulten het Le ger en zijn organisatie staan, allervoor zichtigst zijn in ons oordeel over de Heils soldaten en hun populariseerenden arbeid, Gelukkige jeugd in het Kinderhuis van het Heilsleger te Naarden-Bussum. zooals wij dat bij den weg kennen. Maar al te zeer wordt door ons leeken daarbij gedacht aan een gemakkelijk „onder dak komen", dat de dienstbaarheid van het werk dezer menschen in twijfel zou kun nen doen trekken. Wie wat meer weet van de interne orga nisatie van het Leger zal zich voor zulk een oppervlakkig oordeel wel hoeden. Want de jonge menschen, die zich in hun eerste blijmoedigheid en spontane overgave voor het werk van het Leger beschikbaar stel len, vangen aan met een leven van offer en dienstvaardigheid. In de opleidingsschool te Amstelveen ont vangen de officieren hun opleiding voor het mooie werk waarvan Wiliam Booth de pio nier was, de man, die niet slechts kwam met een stichtelijk woord, maar er den war men kop koffie en het voedzame brood bij gaf Langs dien weg werden duizenden maat schappelijk en geestelijk gezonkenen voor den ondergang behoed. De minister van Economische Za ken heeft bepaald, dat uit het Land- bouw-Crisisfonds aan hen, die bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale als markttuinder of als te ler-kleinhandelaar zijn aangesloten en op den dag der uitkeering ge acht kunnen worden hun bedrijf als nog uit te oefenen, steun kan wor den verleend tot een bedrag van ten hoogste f 150.000. De rechtbank te Groningen heeft gister morgen den pakhuischef J. J. D., wegens diefstal van koren, ten nadeele van de N.V. Veemen Factorbedrijf te Groningen, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, evenals de pakhuisknecht W. II. N. die wegens het zelfde vergrijp, een gevangenisstraf van acht maanden kreeg toegewezen. Wegens heling in deze zaak meermalen gepleegd, werd II. W. veroordeeld tot zes maanden en B. W. tot twee maanden ge vangenisstraf. Ronselaars voor den rechter. De 29-jarige K. en de 26-jarige B., beiden uit Beverwijk, hebben gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan om dat zij aan drie personen reisgeld hadden verstrekt om naar Spanje te te gaan. De drie mannen werden als getuigen ge hoord. De eerste, een 22-jarige los-werkman, had aan K. geld gevraagd, omdat hij graag een avontuurtje wilde beleven. Hij kreeg van den tweeden verdachte B. zeven-en-twin tig gulden en een sigaret, waarin een pa piertje verborgen was met een adres in Pa rijs. waar hij zich moest vervoegen. Daar trof hij een aantal anderen, met wien hij de reis naar Spanje maakte. Hij werd naar het front gezonden, maar was gevlucht, omdat hij niet wilde vechten. Na veel avonturen is de man in Beverwijk teruggekeerd. De tweede getuige, een dertigjarige los- werkman, was op dezelfde manier naar Spanje gezonden. Ook hij weigerde te vech ten en werd daarom opgesloten in een con centratiekamp bij Valencia, waaruit hij wist te ontvluchten. De derde getuige, een 29-ja- rige varensgezel, had f 13.50 ontvangen, doch dit geld in een logement te Beverwijk ver teerd. Het O. M. eischte tegen beide verdachten twee maanden gevangenisstraf. De verdedi ger. pleitte clementie. Uitspraak 21 Maart. Listige pr act ij ken van twee boo- ze mannen. Gisteren zette het Amsterdamsche Hof de behandeling voort van de strafzaak tegen twee mannen, die zich ten onrechte voor rechercheur hadden uitgegeven. Zij belastten zich met het terughalen van huurkoopgoederen, waarvan de betaling stag neerde of achterwege bleef. In Januari van bet vorig jaar kreeg een Amsterdamsche straatmu zikant, die zijn accordeon nog niet had afbetaald, de beide pseudo-re- chercheurs op bezoek. Zij vertelden den man, dat hij zich op het politiebureau Warmoesstraat moest vervoe gen en terwijl de goedgeloovige harmonica speler naar de politie ging, namen de „re chercheurs het kostbare instrument „in be slag". De procureur-generaal vorderde tegen bei de verdachten, die reeds eerder voor dezelfde feiten veroordeeld waren, veertien dagen ge vangenisstraf. Arrest 24 Maart. Bij ministerieele beschikking van den Mi nister van Economische Zaken is bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met wargarens, trommels, vischfuiken en visch- zegens in de binnenwateren in 1938 zal in gaan op 1 April en dat de gesloten tijd voor snoek in 1938 zal ingaan op 6 April. Zooals gebleken is, heeft dit besluit in hen gelaarskringen den indruk gevestigd, dat men nu in de binnenwateren zou mogen hen gelen tot 1 April op alle vischsoorten en tot 6 April ook op snoek. Dit is echter niet het geval. Volgens de verschillende visscherij-regle- menten voor de binnenwateren is en blijft het verboden te visschen met eenig visch- tuig van 16 Maart t.m. 31 Mei, behalve dan met het hierboven genoemde vischtuig. Vergelijkingen tusschen de Jam- maanden 1937 en 1938. Naar men ons meldt, zijn de opbrengsten van de Posterijen en Telegrafie over de maand Januari 1938 resp. f30.070 en f53.818 minder dan in Januari 19Ö7, terwijl Telefonie en Girodienst in Jan. resp. f116.086 en f 34.958 méér opbrachten dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De toaal-opbrengst van de P.T.T over Januari j.1. bedrag f5.765.111.dat is f67.156 méér dan in Januari 1937. BIJ HET HENGELEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het vijftienjarige knechtje J. van der Bijl, van den kweeker P. Al derden aan den Oosteinderweg te Aalsmeer, verdronken. De iongen is in zijn vrije uurtje aan den slootkant gaan henge len. Hij is daarbij te water geraakt, het geen door niemand is opgemerkt, met bo venstaand noodlottig gevolg. De jongen was oudste zoon van de weduwe van der Bijl uit Hoofddorp. De man, die de hoofdrol speel de, nu ook gesnapt In samenwerking met de Belgi sche politie, is de Haagsche recher che er thans in geslaagd de hand te leggen op den 25-jarigen B. J. L., den hoofddader van den roofover val, welke 5 Januari j.1. in een perceel aan den Westduinweg in scène is gezet. De buit was écht. Men zal zich berinneren, dat de familie Buis dien avond niet thuis was, in ver band waarmede een 17-jarig knechtje be reid was gevonden dezen avond op bef zevenjarig dochtertje van den heer Buis te passer. In samenwerking met twee vrien den heeft het knechtje toen een roofover val in scène gezet. Hij zelf speelde de rol van het slachtoffer, dat met een bijtend vocht onschadelijk zou zijn gemaakt terwijl zijn vrienden de rollen ver vulden van bandieten, meedoogen- looze en wreede schavuiten; die het geheele huis doorzochten en alles meenamen, wat van hun gading was. De buit bestond uit enkele bankbiljetten van f 10.en een groot aantal sieraden, zooals gou den ringen en juweelen. Op zoek naar den derde. Het kostte de politie weinig moeite de juiste .toedracht van het „drama" vast te stellen. Het knechtje en één van zijn vrienden werden nog denzelfden avond in bewaring gesteld, de derde jongeman echter, die met het geld en de sieraden was gevlucht, bleef aanvankelijk onvind baar. Zijn naam en zijn signalement wa ren evenwel bekend, zoodat verwacht mocht worden, dat zijn arrestatie slechts een kwestie van tijd was. Hij leefde van roof. Thans is de Haagsche politie er dan ook in geslaagd hem te Ant werpen op te sporen. Gebleken is, dat de jongeman zich reeds op 6 Januari fn België bevond. 4 an het geld en de sieraden is niets terug gevonden. L. die een goede bekende van de politie is had gedurende de laatste 2 maanden van roof geleefd. Hij is naar Den Haag overgebracht en voorloopig op het hoofdbureau van politie ingesloten. Wegens het opzettelijk onjuist aangifte doen voor de Inkomsten- en vermogensbe lasting, waardoor nadeel voor het Rijk kan ontstaan, moest zich gisterochtend Mr. B. te Delft voor de Haagsche rechtbank verant woorden. Verdachte had in het tijdvak van 1932 tot 1936 belangrijke vermogensbedragen verzwe gen, waaronder rekening-courant-saldi, dep(> sito's bij banken, en ook. de rente, welke hij voor deze bedragen genoten heeft, heeft hij niet voor de inkomstenbelasting opgegeven. Bovendien heeft hij zijn praktijk-inkomsten elk jaar met eenige duizenden guldens te laag opgegeven. Het aldus verzwegen bedrag beliep in den loop der jaren vele tienduizenden guldens. Als getuigen en deskundigen werden gis terochtend gehoord de inspecteur der direc te belastingen te Delft, de hoofd-inspecteur der successie-rechten te 's-Gravenhage en een accountant van de direate belastingen.. Uit dit verhoor, dat uiteraard een ingewikkeld fiscaal verloop had, kwam vast te staan welke bedragen voor de belasting verzwegen zijn. Verdachte zelf zeide weinig en gaf de onjuistheid van de door hem opgegeven cij fers geheel toe. Voorts bleek, dat de boekhouding, welke verdachte voerde, allerminst goed was bij gehouden. Na het getuigenverhoor vroeg de president nog, hoe verdachte tot dit geknoei is geko- men. Verdachte: „Ik realiseerde het mij niet". President: „Maar de verschillen bedroegen eenige honderden procenten". Verdachte: „Ik heb niet de bedoeling ge had opzettelijk verkeerde opgaven te doen." President: „Dat is onzin. U heeft uw ver mogens- en inkomstenbelasting in gelijke ver houding te laag opgegeven. Daarin ligt toch kwade trouw." Omtrent de motieven, welke verdachte tot de malversaties heeft gebracht, kwam pas in het requisitoir van den Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, iets te voor schijn. Verdachte bleek een groote vordering op een firma te bezitten, welke vrijwel waarde loos was geworden. Om bepaalde redenen \fllde hij aan die waardeloosheid geen rucht baarheid geven en vulde de vordering voor het volle bedrag in. Het op deze wijze te hoog aangegeven be drag, probeerde hij te compenseeren met de te lage opgave voor de andere posten. Ver dachte heeft getracht door een bezwaar schrift tegen zijn aanslag dit totaal naar be neden te halen, doch de Raad van Beroep heeft dit bezwaarschrift verworpen. Verdachte lean niet volhouden niet opzet telijk te hebben gehandeld. Spr. eischte tenslotte een gevange nisstraf van vier maanden, omdat hij de geldboete van maximum f 10.000 te licht vond. daar verdacr te den fiscus f 25.000 aangeboden had om de justitie er buiten te houden en er aldus voordeeliger af zou komen. De verdediger, Mr. A. C. E. M. de Groot, drong met klem op een geldboete aan, Hier bij mag niet de overweging van den offi cier van justitie gelden, dat verdachte dan niet zwaarder gestraft wordt dan bij admi nistratieve afwikkeling van de zaak. De uitspraak werd bepaald op 24 Maart. Dader tot één jaar veroordeeld. Tijdens een smokkel partij van 164 biggen nabij de Nederlandsche grens, op den weg Baarle Nassau—Chaam, reed de chauffeur van de vrachtauto waarin de biggen gebor gen waren, met groote snelheid in op een kommies, die hem sommeerde om te stop pen, hij werd achtervolgd en te Chaam aan gehouden. Veertien dagen geleden stond de chauffeur, zekere H. E., uit 's-Gravenhage, voor de rechtbank te Breda terecht, waarbij de officier van justitie tegen hem wegens poging tot doodslag op den kommies, een gevangenisstraf eischte ijan tien maanden De rechtbank deed Donderdag uitspraak en veroordeelde hem tot één jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis en verbeurdverklaring van de vrachtauto. Tegen de ondraaglijke rentelast. Gistermiddag heeft te Amsterdam de op richtingsvergadering plaats gehad van het comité tot het verkrijgen van lagere ren te (Comité L. R.) De vergadering werd geleid door den heer Adolf Bruinsma te 'Adam. Met enkele voorebelden toonde hij aan hoe een groot deel van den middenstand, de kleine landbouwers, huiseigenaars, doch vooral de noodlijdende schippers onder de nog steeds hooge rentelast van de door hen in een hoogconjunctuur afgesloten hypothe ken on credieten lijden, zonder dat voor hen tot nog toe iets wprd gedaan, en dit terwijl het rentetype elders belangrijk is gedaald. De vergadering besloot eenparig tot het oprichten van een vereeniging. Een propagandacommissie werd benoemd, die o.a. tot taak heeft de voorbereiding van een groote openbare vergadering te Amsterdam. Uit de mededoelingen van den secretaris bleek dat het aantal svmpathie betuigingen zeer groot is. Verwoede aanval van Dultaet) gouwleider op aartsbisschop Faulhaber. De correspondent te München van de „Dailv Telegraph and Morning Post" meldt aan zijn blad: Een nieuwe campagne togen de Roomsch-Katholieke kerk in Duitech land heeft het voornaamste onder werp gevormd van de redevoerin gen die dezer dagen te Müncheni gehouden zijn tijdens de nationaal- socialistiscl.e bijeenkomsten ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal-socialistisch be wind in Beieren. Deze bijeenkomsten werden gehouden ?n 45 bierhailen, waar Himmler. de leider der Gestapo, dr. Frank, de minister van justitie, en vele andere nationaal socialis tische leiders het woord voerden. De gouwleider van Beieren, Adolph Wagner, deed een feilen aanval op kardinaal aarts bisschop Faulhaber dien hij beschuldigde de woordvoerder te zijn van het politieke Katholicisme in Duitschland. „Er kan geen vrede In Duitsch land zijn", zoo zeide Wagner, „voordat deze politieke priesters al len uitgeroeid zijn. Onze strijd gaat niet tegen de kerkgangers, maar tegen de priesters, die onder den) dekmantel van hun geestelijk ambt agitatie .blijven voeren tegen den) nationaal-socialistischen staat. Wij zien thans hoe we In de plaats van Held en Woolmuth (vroegere leiders van de oude Beiersche Katholieke Volkspartij) Faulhaber hebben. Op 8 Maart 1938 begon onze strijd tegen het politieke katholicis me. De tijd is thans gekomen dit voort te zetten. Weg met de politieke priesters! Weg met het politieke katholicisme!" Onthullingen over samenzwering. De leider van de Gestapo, Himmler, bracht in. zijn redevoering onthullingen over een samenzwering, die naar zijn zeg gen zou zijn voorbereid door de Beiersche katholieke leiders om zich meester te maken van de regeering en Beieren van het Duit- sche rijk af te scheiden. Hij verklaarde, dat. deze samenzwering mislukt was door do tijdige actie der massa, die de macht vijf jaar geleden in handen had genomen. Ook dr. Frank deed een aanval op de Roomsch-Katholieke kerk. Hij zeide, dat de strijd tegen de priester, de Joden en ande re vijanden van het nationaal-socialisme thans met toenemende kracht zou worden uitgevoerd. Een aantal priesters hebben in het gebied der Spaansche regeering verlof gekregen de mis te lezen in besloten kring, waarvan kleine groepen geloovigen gebruik gemaakt hebben. Ook met Kerstmis zijn met mede weten der autoriteiten missen gecelebreerd. De nieuwe houding der Spaansche regee ring, welke gedeeltelijk wordt toegeschre ven aan den invloed der Baskische uitge- wiekene, die voor 'n groot gedeelte Katho liek zijn en ook aan de Catalaansche Demo cratische partij, die Katholieke sympathieën hééft, al is zij aangesloten bij het Volksfront kan de mogelijkheid inhouden van een her vatting der diplomatieke betrekking met het Vaticaan. De Rector Magnificus van de Universiteit te Weenen heeft bekend gemaakt, dat het dragen van het hakenkruisinsigne en het brengen van den Duitschen groet verboden zijn aan de Universiteit. DE ONDERGANG VAN DE „BALEARES". Tijdens een zeegevecht voor de Spaansche kust werd de groote Franco-kruiser „Ba- leares" door den vijand getorpedeerd. Zes honderd opvarenden verdwenen in de diepte der zee. Op den achtergrond ziet men de te hulp snellende Engelsche destroyers, terwijl men rechts een paar ontploffende bommen waarneemt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8