Krachtige protesten van Frankrijk en Engeland Enge!sche perscommentaren Doodstraf voor 19 beklaagden Prins Bernhard weer thuis Alleen landsbelang leidt Blum thans De „Vredenburg" in een orkaan Rechters om een bed Post vluchten op Indië Tuberculose beroepsziekte? 0p herbergier geschoten OOSTENRIJK Het monsterproces te Moskou Kinderlijk in een tuin Veldwachter schiet op mosselvisscher Textielconflict nadert einde PUBLICATIE Vreeselijke dood NAUW CONTACT TUSSCHEN DE MOGENDHEDEN. ITALIË HOUDT ZICH AFZIJDIG. Krachtij? heeft de Britsche regcering gepro testeerd tegen de maatregelen van Hitier, ten aanzien van Oostenrijk. In opdracht van zijn regeering heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn in zoo krachtig mogelijke be woordingen Engeland's ontevreden heid laten blijken. Een dergelijk ge bruik van dwang, aldus de Britsche meening, is onvereenigbaar met de nationale onafhankelijkheid van Oos tenrljk. Een dergelijke actie, aldus wordt uiteen gezet, is er toe bestemd de ernstige reacties teweeg te brengen, waarvan de afloop on mogelijk te voorsnellen zou zijn. Te Londen wordt vernomen, dat Frankrijk een zelfde protest bij de Duitsche regeering zal indienen als Groot Brittannië. Nauw contact tusschen Engeland en Frankrijk. De Fransche regeering houdt nauw con tact met de Britsche regeering. De leidende figuren ln Londen en Parijs wisselen inlich tingen uit, welke zij over de ontwikkeling van den Duitsch-Oostenrijkschen toestand ontvangen. Von Ribbentrop vertrokken. Bij de besprekingen van gisteren hebben, naar verluidt, zoowel Chamberlain als Hali- lax tegenover von Ribbentron uiting gege ven aan hun ernstige bezorgdheid ten aan zien van de toegepaste methoden en de aan dacht van den Duitschen minister geves tigd op de gevolgen, die dezen toestand voor de BritschDuitsche betrekkingen zou kun nen hebben. Von Ribbentrop is Vrijdagavond nog te Berlijn teruggekeerd, waar hij heeft deel genomen aan de besprekingen van de minis ters. Frankrijk informeert te Rome. De gisteren aan den Franschen zaakgelas tigde te Rome gegeven instructies, te infor- meeren of er mogelijkheid bestond van sa menwerking tusschen Frankrijk en Italië ten aanzien van Oostenrijk, heeft aanleiding ge geven tot het antwoord, dat „voor het oogen- blik een dergelijke mogelijkheid niet bestaat" De woordvoerder der Ttaliaansche regee- ring heeft gisteravond tegenover do buiten landsche persvertegenwoordigers, doelende op de berichten uit Oostenrijk, verklaard: „De gebeurtenissen zijn ernstig en deli caat en de Italiaansche regeering is verplicht de diplomatieke discretie en het stilzwijgen, dat in dergelijke gevallen gebruikelijk is, in acht te nemen. Vriendschap met Duitschland... beteekent gehoorzaamheid! Ten aanzien van de gebeurtenissen in Oos tenrijk schrijft de conservatieve Daily Telp- graph and Morning Post in een hoofdarti kel, dat Duitschland tegenover een toestand, welke het dreigde te bcrooven van zijn dier baarsten wensch, niet heeft geaarzeld het zwaard te trekken. Deze annexatie bij ultimatum kan niet worden verontschuldigd door eenigen regel van internationale inmenging. De bewering dat Oostenrijk om reden van ras een bin- nenlandsehe kwestie is. kan niet verdedigd worden en is ontoelaatbaar. De uiteindelijke gevolgen van dezen stap kunnen nog niet worden vorspeld en het is ook niet prettig deze te moeten voorspellen. De liberale Manchester Guardian is van oordeel, dat de kleine Staten van Eurona thans zullen moetpn er kennen, dat vriendschap met Duitsch land beteekent gehoorzaamheid aan Duitschland. Zonder twijfel heeft Duitschland de we reld een les geleerd. Oostenrijk is slechts een klein land, doch laat niemand denken dat hiermede een bevrediging is gevonden. Men staat tegenover een groote mogendheid, wier klaarblijkelijke be doeling het is de kleine mogend heden, welke haar omringen onder haar macht te brengen. Europa kan thans evenwel niet langer onwe tendheid voorwenden. De Imperialistische Daily Express is van meening dat Oostenrijk een waarschuwing is voor Engeland om van zijn regcering te eischen, dat de Britsche luchtmacht de sterkste van de wereld wordt. De Daily Herald wijst erop, dat de Duit sche diplomatie wederom den aanval tot wapen heeft gekozen. Tenzij paal en perk kan worden gesteld aan deze verschrikkelijke heerschappij van het geweld, zal een orlog in Europa losbarsten, een oorlog, welke in de geheele wereld zal worden gevoeld. De Times verklaart, dat deze laatste en ergste uiting van de methode van de Duit sche buitenlandsche politiek in Engeland alleen het wantrouwen kan verdiepen en het brengt een slag toe aan de vredespo litiek. Het is meer dan twijfelachtig of vrede mogelijk is in een werelddeel, dat is blootgesteld aan geweld. „Een stinkende mesthoop menschelijk uitvaagsel." van Gisteren heeft Wisjinski zijn requisitoir gehouden, dat niet minder dan 5V£ uur in Beslag nam. Voor 19 beklaagden eischte hij den dood straf; voor Rakovski en Bessonov 25 jaar ge vangenisstraf. In de beklaagdenbank, aldus Wisjinski. zien wij een geheele reeks groepen, de agent schappen der spionnagediensten van de sta ten, die de Sowjetunie vijandig gezind zijn. Bij deze aangelegenheid zijn ten minste vier buitenlandsche spionnagediensten, de Janansche, de Duitsche. de Poolsche, de En- gelsche en natuurlijk die, welke met ge noemde spionnagediensten vriepdschanpelij- ke betrekkingen onderhouden, betrokken. „Dit is een stinkende mesthoou van men schelijk uitvaagsel, dat voor niets terug schrok, n'ets versmaadde, tot all»s bereid was, tot het in de lucht doen vRenen van fabrieken en treinen, het vernietigen van vee, het bederven van graan, tot moord, sp'innene en verraad. Het is een strijd van twee werelden, 'die te-onover elkaar staan, het blok van verraders en knechten van het buitenland sche kapitaal en het blok van Sowjet-pa- triotten. die in hun vaderlandsliefde groot en onverwinneliik ziin. In den loop van 20 jaar is ons land tot een riike en machtige proletarische mo gendheid eeworden. Het socialisme is in het dagelijkseh leven van ons volk inge drongen en heeft definitief en onherroene- 1 ijk cezesrevierd. Dit nroces herinnert ons er nosrmaals aan dat twee werelden a1® on verzoenlijke doodsviianden tegenover elkaar e'aan. de wereld van het kanitalisme en dip van het socialisme. In 1921 waarschuw de Lenin ons er reeds voor dat wii omringd zijn door de bourgeoisie van de geheele wereld, die van elk oogenblik van wanke len rebmik wil maken om weer aan de orwht te komen. Vandrpjr wordt naar alle waarschijnlijk heid het vonnis uitgesproken. ZEVENHONDERD F.XTRA TREINEN NAAR I.F.IPZIG. In verhand met hpt geweldige verkern naar de Leipzicer jaarbeurs riiden deze da gen iederen dag ongeveer 700 extratrcinen naar d" stad. terwijl dagelijks tusschen Rer lijn en I.eipzig 12 vliegtuigen der „Lufthan sa" vliegen. Hij doet afstand van zijn leer stellingen. Vandaag de nieuwe regeering. De gespannen toestand in Europa dwingen Blum haast te maken met zijn arbeid. Waarschijnlijk zal reeds vandaag de nien- we Fransche regeering zijn gevormd. De meeste fracties verklaren zich thans voor een regeering tot „algemeen welzijn". Als goed staatsman zal Blum zijn les trek ken uit de huidige gebeurtenissen en af zien van een volksfrontrcgeering, aldus Ila- vas. Hoewel het voornemen van den kabinets formateur nog niet vaststaat, kan men toch wel zeggen, dat hij in zijn regeering wil verzamelen: communisten, socialisten, Union Socialiste et Republicaine en Radi caal-socialisten en bovendien vertegenwoor- digersgroepen van liet Centrum, zooals Reynaud en Louis Marin. Vermoedelijk zal de C.G.T. worden uitgenoodigd aan de re geering deel te nemen. Ontaarde moeder. Bij een geneesheer te Eindhoven vervoeg de zich. naar de N.R.Crt. meldt, in Novem ber van het vorig jaar. eenigen tijd na haar bevalling, een vrouw, die zijn hijstand in riep. De dokter informeerde tevens naar het kind. doch het bleek hem weldra dat dit er niet meer was. Een misdrijf vermoedende, gaf hij hiervan kennis aan de politie, waar bij bleek, dat de vrouw kort na do geboorte haar kind had vermoord en het lijkje achter in den tuin van haar woning aan de Kempcnsche- baan, onder voormalig Tongelre, had begraven. Het bleek, dat het hier de 37-jarige echt- genoote betrof van Van S. te Oss, die zelf reeds eenige jaren in de gevangenis vertoeft De toestand van de vrouw maakte het noodzakelijk, dat zij aanstonds in een zie kenhtiis werd opgenomen, doch nu zij daar uit ontslagen kon worden, heeft de politie haar in liechtcnis genomen en is zij ter be schikking van de justitie in Den Bosch ge steld. Twee dood en, twee gewonden. Relaa» van den kapitein. Het s.s. „Vredenburg" van de Hal- cyonlijn, dat zooals gemeld, Zater dagavond op 200 mijl van de West fjord in Noorwegen met hevig stormweer te kampen heeft gehad, is gistermorgen tegen twaalf uur de Vulcaanhaven te Vlaardingen binnengeloopen. In een onderhoud dat wij met den kapi tein mochten hebben, vertelde deze, in den nacht van 2 op 3 Maart van Narvik te zijn vertrokken met een lading ertg en al dadelijk toen het schip op zee was, begon het te spoken. Sloepen weggeslagen. Hevige sneeuwstormen woedden en na drie dagen kwam er een radiobericht, dat een orkaan werd verwacht. Zaterdagmid dag om vijf uur was de orkaan zoo hevig, dat twee van de drie sloepen, welke zich aan boord bevonden, werden weggeslagen. Om half acht kwam een tweede stortzee over. die het dekpersoneel opnam en gedeel telijk tegen de verschansing wierp. Drie ma trozen kwamen buiten boord terecht, waar van één zich nog tijdig aan het sloependek kon vastklampen en aan boord kon worden gehaald. Reddingsboeien nit geworpen. Onmiddellijk werden reddingsboeien en ..Holmes"-lichten buiten boord geworpen. De bootsman M. Stolk wist nog een uitgeworpen lijn te grijpen, doch bet schip werd zoodanig heen en weer geslingerd, dat de drenkeling met het hoofd tegen de romp van het schip sloeg en vervolgens in de diepte ver dween. Van den matroos M. Spanjes- herg heeft men niets meer gezien. Twee andere matrozen. Snel en v. d. Hoek werden tijdens de stortzee vrij ernstig gewond. Seinen onmogelijk. De antenne van het schip was weggesla gen, zoodat seinen onmogelijk was. Eerst den volgenden morgen heeft men met een nieuwe antenne de zich in de nabijheid be vindende schepen kunnen verzoeken uit te zien naar de drenkelingen. 's Nachts om drie uur werden ook de trap pen weggeslagen. De orkaan bleef woeden tot den volgenden morgen. Eerst Zondagmorgen om twaalf uur kon het schip haar reis naar Vlaardingen ver volgen, waar het gisteren met drie en een hal ven dag vertraging is aangekomen. Naar wij vernemen, zijn ook de drie van Narvik komende schepen, de „Emmaplein", de „Westplein" en de „Willemsplein" deer lijk gehavend uit den strijd met de ele menten gekomen. Twist op de kust van Schouwen Sommige eigenaren van mosselperceelen aan de Zuidkust van Schouwen hebben een wacht aangesteld, die ervoor met zorgen dat niet wordt gevischt op perceelen. wel ke tot de combinatie behooren. Over deze kwestie bestaat, aldus de N.D.Cr, al gerui- men tijd wrijving tusschen enkele mossel- vischers. Dezer dagen vertrokken eenige schippers uit Zierikzee per auto naar den zeedijk, waar ze tusschen Pikgat en Flaauwers, den onbezol- digden rijksveldwachter de J. aan troffen met wien zij oneenigheid kregen. Een hunner, W. K. S., vloog op den wachter af. Deze, zijn leven bedreigd achtend, loste eenige revol verschoten, welke S. in het scheen- cn dijbeen troffen. De rijksveldwacht te Zierikzee werd ge waarschuwd, maar toen deze ter plaatse ver scheen, waren de mannen verdwenen. Ze hadden den gewonde in den auto meegeno men en naar dr. Boogerd vervoerd, die den kogel uit het scheenbeen verwijderde. Het andere projectiel zit nog in het dijbeen. De majoor der rijksveldwacht heeft den gewonde nadat hem geneeskundige hulp was verleend een verhoor afgenomen en van het gebeurde proces-verbaal opge maakt. Van Jleek aanvaardt de bemidde lingsvoorstellen. Thans heeft ook de directie van de fir ma L. van Heek en Zn. te Losser het voor stel van den rijksbemiddelaar aanvaard. Derhalve kan verwacht worden, dat de staking spoedig tot het verleden zal behoo ren. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDROONEN, OOGST 1937. Do Nederlandsche Akkerbouwcentralc maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn ge denatureerd in het tijdvak van 7 Maart tot en met 12 Maart 1938, f 1.35 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten door handela ren gedenatureerd en voldoende aan het ctanjiaardmnnster van kwaliteitsklasse C, en f 0.85 per 100 kg. voor voedererwten door te lers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldhoonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge dolde eischen voldoen en door telers of 1 an delaren zijn gede naturcerd in genoemd tijd vak zal f 2.40 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhagc, 11 Maart 1938. (Adv.) Vijf Jaar tegen den Consul" geëischt. „Lammen Eenigen tijd geleden meldden wij, dat de „Lamme Consul", de beruchte postwisselvervalscher,niet m de rechtszaal, maar in de regenten kamer van het Huis van Bewaring te Amsterdam zou worden ge vonnist. Verdachte's gezondheidstoe stand is van dien aard, dat hij het bed moet houden. Gisteren had deze ongewone rechtszit ting plaats. In de regentenkamer staat een bed, waar op de Lamme Consul ligt, naast hem zit een verpleger in witte jas. Om half elf treden de rechters binnen. Onverstaanbare geluiden. Op de gebruikelijke vragen, waarmede het verhoor begint, antwoordt de zieke fluiste rend; soms stoot hij onverstaanbare gelui den uit. Het blijkt, dat hij de straf te zwaar vindt. De officier, Mr. de Blécourt, draagt de dagvaarding voor. In de eerste plaats is verd. ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam, al thans in Nederland, althans in Frankrijk of België, 15 valsche postwissels vaischelijk heeft ingevuld. Voorts is hem aanbieden van valsche postwissels ten laste gelegd. Geeft U de feiten toe? vraagt de pres. Verd.: bijna heelemaal, maar zegt u er bij ik heb ze niet gemaakt. Beklaagde schuift dan de schuld op een vroegeren me de-verdachte. De kwaal van den „consul". Dr. Sp. Tammenons Bakker verklaart, dat verdachte aan chronische ruggemergzickte lijdt, doch dat de patiënt zich meer bewe gelijkheid kan veroorloven dan hij voor geeft. Het zou den dokter echter verwonderen, wanneer hij den „Consul" indien deze even tueel zou worden vrijgelaten, zou zien loo- pen Bode valt flauw. Mr. Dunselman, één der verdedigers, ver klaart nog: Ik heb beklaagde's armen en beenen gezien, ze zijn zoo mager als stokjes, het is een raadsel, hoe hij zou kunnen loo- pen. De zitting moest hier een oogenblik wor den onderbroken, daar de bode flauw viel. dr Bakker en de verpleger brengen hem weg Hii is weldra hersteld. Een der getuigen vertelde den verdachte in Brussel te hebben zien loopen. Een der hoofdgetuigen is de medeplichti- Valk (heenreis) Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Nandoe (heenreis! Buizerd (terugreis) Ibis (heenreis) Vertrek ran Aankom* te Singap. 11 Mrt Band. 11 Mrt Basra 11 Mrt. Jodph. 11 Mrt. Napels 11 Mrt. Singap. 11 Mrt A'dam 12 Mrt. Jodph. 11 Mrtj Bagd. 11 Mrt. Alex. 11 Mrt. Rang. 11 Mrt. ge van den Lammen Consul, de handelsreis ziger P., die met klem ontkent de valsche postwissels gemaakt te hebben, wèl heeft hij ze gezien. De „Lamme Consul" houdt echter, haas( onverstaanbaar, P.'s schuld vol. Requisitoir. Wat de straf betreft, op te leggen voor het innen van de valsche postwissels, merk* te de officier van Justitie op, dat verd. in* derdaad reeds geruimen tijd lijdende is, doch wanneer wij vandaag tegen hem zou- den zeg#on ,,d6 V. we laten je vrij, wanneer ie zelf binnen tien minuten het IIVs van Bewaring uitwandelt" dan zou hij LHigst* waarschijnlijk opstaan en weggaan. 7.oo gauw hij weer in vrijheid komt, zal hij ongetwijfeld weer met vervalschingen beginnen. Spr. requireerde bekrachtiging van de bij verstek opgelegde straf (5 jaar gevangenis* straf). „Geen aardsschurk, maar oen kruimeldief." De verdediger mr. Joh. K. M. Mathuisen zeide in zijn pleidooi, dat hier een zielig hoopje mensch ligt, die op zijn ziekbed wordt berecht en die uitdrukkelijk tegen zijn verdedigers heeft gezegd, dat de zaak hem niets meer interesseert. Dat is kenmer kend voor de toestand van verdachte, die in normale omstandigheden een vechter is. Ruim twee jaar bevindt deze man zich reeds in voorarest en daarmede dient do rechtbank bij de bepaling van de strafmaat rekening te houden. Mét kle mdrong pl. op de uiterste clementie aan. Mr. Dunselman, de tweede verdediger, zegt: de V. is geen aardsschurk en gccni groote bandiet, doch slechts een kruimel dief!" De rechtbank zal 25 Maart vonnis wij zen. Enthousiaste ontvangst der Zeeuwen. Gistermorgen zijn Prins Bernhard en Prins Aschwin uit Londen vertrokken en ariveer den gisteravond per s.s. „Mecklenburg" van de Stoomvaartmij. „Zeeland" te Vlissingen. Een duizendkoppige menigte wachtte hen op. Voor den eersten keer op Zeeuw- schen bodem. Daar het de eerste maal was, dat Prins Bernhard voet op Zeeuwschen bodem zou zetten, waren de Zeeuwen uit alle deelen van de provincie naar Vlissingen gekomen om de prinselijke personen te zien. Wegens niist op een groot deel van de Noordzee had de boot ruim een half uur ver traging. Eerst te ruim half zes kwam de „Mecklenburg" de haven binnen. De prinsen bleven aan boord totdat alle passagiers het schip hadden verlaten en de post was uitgeladen. Te ruim zes uur verscheen Prins Bernhard. Onmiddellijk begon het publiek te jui chen. De prins was zichtbaar verrast over deze spontane ontvangst. Blootshoofds wan delde de prins langs de menigte naar den Noordduitschen trein, waar hij in een le klasse-coupé plaats nam. Zoodra hij geze ten was werd het publiek op het perron toeRClaten en het juichen begon toen op nieuw. waarbij de prins niet moede werd het puhliek lachend toe te wuiven. Met ruim een half uur vertraging vertrok de trein naar 's Hertogenbosch, waar de prins overstapte in den trein naar Utrecht. Per auto werd de reis naar Soestdijk voortge zet. Prins Bernhard had een kalme reis, ge durende welke hij zich in zijn salon op hield. De lunch werd aan boord gebruikt Daar de reis van den prins een zuiver par ticulier karakter droeg, waren hij de aan komst te Vlissingen geen officieele perso nen ter begroeting aanwezig. Het wetsontwerp wijziging on gevallenwet. Aan het, voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der ongevallenwet 1921 en der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, wordt het vol gende ontleend. Zeer vele leden betuigden hun instemming met dit wetsontwerp. Sommige leden achtten het niet Juist te bepalen, dat een ziekte ge acht zal worden verhand le houden met de dienstbetrekking in een be drijf, zoolang niet het tegendeel blijkt. Huns inziens dient het om gekeerde te worden voorgeschreven: het verband met de dienstbetrek king dient aanwijsbaar te zijn. Zij drongen er dan ook bij de regeering on aan, in de voorgestelde redactie een zekere beperking aan te brengen. Verscheiden leden waren van oordcel dat ook andere ziekten dan die, welke in de beide wetsontwerpen zijn genoemd, onder bepaalde omstandigheden als beroepsziekten aangemerkt en met ongevallen gelijkgesteld dienen te worden. In de eerste plaats werd opneming onder de beroepsziekten bepleit van nystagmus, een ziekte, waaraan 11 a 12 pet. van do ziektedagen der mijnwerkers te wijten is. Ook bursitis (kruipknie) zou, naar men meende, voor opneming onder de beroeps ziekten in aanmerking komen. Voor het verplegend personeel behoort, naar het oordeel van verscheidene leden, ook de tuberculose als beroepsziekte to worden aangemerkt. Voorts werd opneming onder de beroeps ziekten nog bepleit ten aanzien van de spe ciale tandcaries, ook wel bakkersearies ee- noemd voorkomende hij arbeiders in bak* kerijen, chocolade- en suikerwerkfabrie- ken ten aanzien van schilderseczeem en ten aanzien van vergiftiging door kool- monoxyde. Ten slotte werd de aandacht van de regeering gevraagd voor de bijzon dere besmetting waaraan het personeel van ontsmeftingsdiensten en -inrichtingen is blootgesteld. Klopjacht op twee Middelburg- sche jongens. Twee Middelburgsche jongens, de 20-jarige G. K. en de 19-jarige L. verlieten dezer da gen de ouderlijke woning met het voornemen dienst te nemen in Spanje. Op den motor van een hunner begaven zij zich. aldus de N. R. Ct., naar de grensgemeente Putten, waar zij den motor achterlieten en de reis naar Ant werpen per autobus voortzetten. In Antwer pen maakten zij goede sier van het geld dat L. uit de ouderlijke woning had meegeno men. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, toen een caféhouder aldaar weigerde den fbnk aangeschoten jongens drank te geven, trok een hunner een vuurwapen en, loste een aantal schoten op den herbergier. Toen de politie kwam opdagen, namen de jongens de vlucht. Een wilde achtervolging ontstond, waarbij opnieuw van het vuurwapen gebruik werd gemaakt. Toen de agen ten den schutter eindelijk te pakken kregen, bedreigde hij hen met een dolkmes, dat hem uit de hand werd geslagen. Het wapen, waarmede ge schoten was, bleek een alarmpistool te zijn. Ouders reisden hun zoons na. Bij het verhoor op het politiebureau kwam spoedig vast te staan, dat de politie de hand nart gelegd op twee vluchtelingen, wier sig nalement door de Nederlandsche politie was \erspreid. Weldra werden zij geconfronteerd met de ongeruste ouders, die hun zoons per auto waren nagereisd. Degene, die geschoten neeft en de politie met een dolkmes bedreig de, zal ter beschikking van de politie wor den gesteld. ,'),e. andere jongen is met zijn ouders naar Middelburg teruggekeerd. 7.cs personen bij vliegramp ver brand. Op het Z.O. Iranecsche vliegveld is een I ransch vliegtuig kort voor de landing neergestort. Alle zes inzittenden verbrandden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2