IO VOOR IO? TRiüMPH VIRGINIA CIGARETTES k preïnhbeumtt Ingezonden U moet 'n „triumphator" in smaak worden! Rook- VEEL GELD Zaterdag 12 Maart 1938 Tweede Blad £tacbnieiiwj Woensdag laatste Marineconcert De eerste haring aangevoerd Rijkspostspaarbank Uit het politierapport Wilie Pu rol geefi een zuivere mooie huid. £le uieefc in Jdten en JxintaAieën T ooneel-uit voerin g Een fiaetye. iw-aA ïïleneeA, aan &aten m bode JUWELIER BËEMSTERBOER Versche Koffie met room 15 ets. nDe Toelast", Spoorstr. 9-11. Tel. 300 Waarschuwing Goudmijntjes! Bijzonder aantrekkelijk programma, waaraan door de Amsterdamsche altzangeres Jo van de Meent wordt medegewerkt. A.s. Woensdag, 16 Maart... zesde en dus laatste Marine-concert. Voor de laatste maal zal muziekminnend Den Helder zich naar Casino begeven, ten einde te kunnen genieten van datgene, wat onze „Staf" te bieden heeft. Heeft men zich nimmer kunnen beklagen over het feit, dat de programma's niet afwis selend genoeg waren, ditmaal zal dit zeker niet het geval zijn. Bij het nalezen van de uit te voeren nummers valt direct op hoe bijzonder attractief dit laatste concert moet zijn, daar men namen van meesters van de meest ver schillende richting aantreft. Daarbij komt nog het feit, dat men zoo ge lukkig was de bekende Amsterdamsche alt zangeres, Jo van de Meent te kunnen enga- geeren, zoodat men recht gesproken kan wor den van een concert, rijk aan beloften. De soliste Voor ons liggen een aantal persbeschou wingen over Jo van de Meent, de bekende concert- en oratoriumzangeres, die niet alleen voor de radio tal van malen optrad, doch op vele concerten te zamen zong met Helène Cals, Louis van Tulder, Wil- j lem Ravelli e.a. en daarbij bijzonder gun- 1 stige critieken verkreeg. In een volgend nummer zullen wij er hiervan eenige citeeren. Hieronder laten wij thans de uit te voeren numers volgen: Wat het solistisch gedeelte betreft, voor de pauze zingt Jo van de Meent met orchestbe- geleiding „Ah! Rendini" van Francesci Rossi en „Nocturne" van César Franck. Er na van Franz Schubert „lm Atoendrot" en „Dem Unendlichen". Door het orkest wordt aangevangen met de prachtige ouverture „Der Freischütz" van Von Weber, en daarna Saint Saëns' vermaarde „Danse Macabre". Het eerste deel wordt be sloten met een „Serenade voor 13 blaas-instru- menten" van Richard Straus. N de pauze volgt dan het door den heer Leistikow zelf gecomponeerd „Poème" (Cor anglais, solo met orkestbegel.), waarbij als solist optreedt de heer C. J. de Rooy. Voorts de Balletmuziek uit „Rosamunde" van Schu- toert, de ouverture „Don Juan" van Mozart en tot besluit van dit concert het Oude Wilhel mus van Valérius. Is het noodig dat voor dit concert nog reclame gemaakt wordt? Wy meenen van niet! De hoop herleeft. Eindelijk na lang wachten werd vandaag de eerste voorjaarsharing aangevoerd. Drie tal haring gevangen door kommenvisschers van Den Helder en Texel. De haring was mooi van stuk en bracht een hoogen prijs 99.50 per tal op. Er is dus nog haring aan onze kust, en dat doet de hoop opleven, dat nog niet alles ver loren is, en dat er althans dit jaar nog wat haring komen zal. Het is nog vroeg in het seizoen, dus is er nog kans. Wij moeten hier echter aan toevoegen, dat men in de visschers- kringen zeer pessimistisch gestemd is over de verdere vooruitzichten der haringvisscherij. En te verwonderen is dat niet, als men bedenkt, dat men voorheen om dezen tijd van'het jaar al weken lang overvloedige vangsten had. De eerste zwaluw brengt nog geen lente en de eerste tallen haringen willen nog niet zeggen dat de scholen straks zullen volgen. Maar toch, er is weer hoop. In verhouding tot vorig jaar is de haring steeds een week later. Het is echter wel meer voorgekomen, dat de haring pas aan het eind van Maart begon te loopen. We hopen dus, dat er voor onze visschers werk aan den Winkel komt en dat de prijzen zich op een behoorlijk peil zullen handhaven. Wat de kustvisscherij betreft, deze is nog schraal. Alleen wijting maakt hierop een zeer gunstige uitzondering, want er is de laatste weken heel veel wijting gevangen en aange voerd. De marktwaarde voor wijting is echter niet hoog: 1.503 per kist. De aanvoer van schol, schar, tong etc. is nog schraal, de prijs normaal. Ook de garnalenaanvoer is niet groot. De levende garnalen werden S. 1.351.50 per lit; de gekookte garnalen 0.210.28 per K.G. omgezet. VIRGINIA CIGARETTES AFSCHEID DS. J. OSKAMP. Morgenavond half zes zal de afschelds- prediking van Ds. J. Oskamp, in het Evange lisatiegebouw, Palmstraat plaats hebben. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Februari '38 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f 159.792.92 en terugbetaald 88.809.76 Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 70.983.16 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 86. KWAJONGENSSTREEK. De eigenaar van een woning in de Joubert- straat deed aangifte, dat een glasruit van zijn woning werd vernield. SCHAAP DOODGEBETEN. Een bewoner van de Dijkstraat deed aan gifte, dat in een weiland aan den Fortweg een schaap door een hond was doodgebeten. SCHOONMAAKEN MELAATSCHHEID. In het nummer van Vrijdag 4 Maart stond onder bovenstaand opschrift een „Ingezonden" waarin gevraagd werd, om oude lakens, sloopen, servetten e.d. te zenden naar Scheveningen of Den Haag, voor het maken van zwachtels ten behoeve van de ongeluk- kigen, die aan de vreeselijke melaatschheid lijden. Het was den inzender (ster) waarschijnlijk niet bekend, dat in onze stad een zwachtel- bond bestaat als onderdeel van den Ned. Chr, Vrouwenbond. De dames van dezen bond krijgen hun oud linnengoed, wanneer ze zelf niet meer hebben, toegestuurd van het boven genoemde adres in Scheveningen. Veel eenvoudiger zou het dus zijn. dat ieder, die iets van haar oud-linnen af wil staan voor de melaatschen dit rechtstreeks aan onder staande adressen liet bezorgen. Het spaart post-kosten uit, terwijl het voor hetzelfde doel gebruikt wordt. Zoo wordt voorkomen, dat er eerst goed naar Scheveningen wordt verzonden, terwijl datzelfde goed weer naar Den Helder teruggestuurd moet worden. Dames, gedenkt de melaatschen en bezorgt wat ge aan linnengoed missen kunt bij: Mevrouw E. BakkerBut, Ruijghweg 46. Mevrouw J. GroeneveldSchadee, Reiger straat 82. Mevrouw J. GeusHeilman, Brakkeveld- weg 12. HET MONSTERPROCES IN RUSLAND. Wie staat terecht? Den Helder, 11 Maart 1938. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wilde ik eenige opmerkingen maken omtrent het proces te Moskou, wat op het oogenblik ieders aandacht vraagt en waar toch eigenlijk niemand wat van begrijpt, ik bedoel de procesvoering op zichzelf. De stroom van bekentenissen moet toch een oorzaak hebben. Hypnose kon het niet zijn volgens experts, bangmakerij vermoedelijk ook niet, want dat heeft geen zin en zou naar buiten uit veel te veel opzien baren. Dus moet hiervoor een andere oorzaak zijn. Zooals u heeft kunnen lezen, worden er, wanneer Stalin onderzocht moet worden, een Men schrijft ons: De hier ter plaatse gevestigde tooneelver- eeniging „Herman Heyermans", zal Dinsdag 15 dezer 's avonds 8 uur in de groote zaal van Casino opvoeren het tooneelstuk „Er staat geschreven" van Jaap van der Poll. Zij die dezen auteur kennen, kunnen volkomen begrijpen, dat hier iets voor het voetlicht zal Worden gebracht, dat nog steeds veel publiek trekt. Dat de jonge vereeniging „Herman Heyermans het naar behooren zal opvoeren, kunnen wij haast wel verzekeren. Zij, die dezen avond in Casino zullen doorbrengen, zullen ongetwijfeld waardeeren, wat dit stuk zoo sterk bedoelt uit te beelden, n.1. het schrijnen de leed van den oorlog. Zij die niet heengaan, inoeten er later spijt van hebben, omdat het mer gaat om dingen, die van zeer groot be- lang zijn. Laat ons eerlijk zijn: het personeel van de Gemeentereiniging was populair. Zéér populair zelfs. De jongens van de straat riepen het aan met naam en toe naam. De vrouwen keken dag-in. dag- uit met gespannen aandacht naar de wonderlijke salto's, die de heeren hun nieuwe gegalvaniseerde emmers lieten maken bij het ombuitelen van het vuil. terwijl wij mannen deze populariteit demonstreerden door het maken van groote omwegen, als op vroege ochten den de „u-weet-wel wagen" geurend en klotsend door Nieuwediep schommelt. Helaas, aan deze populariteit is een ontijdig einde gekomen en de G.R. is van vriend des huizes tot vijand deszel- ven gedegradeerd, evenals de collega's van ,,'t gas-en-electra"de man-van-de- afbetaling en andere functionnarissen. Overigens terechtWant wie schetst U. de verbazing van diverse plaatselijke huismoeders, die dezer dagen bij het afleveren van een emmer, met er op enkele argelooze twijgjes, door den eertijds populairen vuil-amb- Gevolg: 5 extra beambten dienen te worden aangenomen in den Twijg jes- rapersdienst ad 30.'s weeks is per jaar 7.800. Komt bij: 1 controleur voor den Twijgjesdienst ad 4.000.'s jaars. Van 1 December tot half Januari, zal niemand meer z'n Kerstboom aan de G.R. medegeven, maar deze prompt deponeeren in de wateren van het Hel- dersche Kanaal, als het avond is en nie mand hem ziet. Gevolg: aanstelling van 3 Kanaal- Kerstboom-Dreggers in los-vasten dienst ad 25.'s weeks maakt 3.600.'s jaars. Komt bij: extra salaris van den amb tenaar voor toezicht bij het Kerstboom- visschen ad 500.'s jaars. Door al dat gemodder in het Kanaal zal het noodig zijn dit eens in de 5 jaar j te laten uitbaggeren. Hiervoor zijn noodig 500 werklieden i die er, ad 3.daags, 500 dagen aan j moeten arbeiden. Kosten 500 X 500 X i 3.maakt 750.000.(het is als een som voor de toelating tot het Lu- ceum Hierbij blijft het echter niet. De heer Uithol, Grootmeester in de Anti-Tuin- aantal menschen gegrimeerd; zoodanig; dat de onderzoekende dokter niet eens weet, wie eigenlijk Stalin is (d.i. natuurlijk om aan slagen te voorkomen). Zouden nu voor dit heele proces geen dubbelgangers figureeren, zoodat eigenlijk het geheele proces één komedie is en de werke lijke menschen, waar het om gaat, in de ge vangenissen vertoeven. Wanneer dit zoo zou zijn, zou het te begrijpen zijn, waarom de be klaagden er zoo patent uitzien, zoo voor komend door het Hof behandeld worden en alles grif toegeven wat hun ten laste gelegd wordt, omdat niet zij, maar de werke lijke personen, die in de gevangenissen ver toeven, er voor gestraft zullen worden. Zie, Mijnheer de Redacteur, allemaal dingen die het lezend publiek van uw Courant wel zullen interesseeren en misschien iets meer licht op het proces zullen werpen. Uw abonnée J. E. B. W. te Den Helder. DE „FLORES" UIT AUSTRALIË VERTROKKEN. Brisbane, 11 Maart (Aneta-ANP). De „Flores" is heden uit Brisbane vertrokken en zal vermoedelijk 26 Maart te Soerabaja aan komen. DE „GELDERLAND" OP DE THUISREIS. Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is gisteren uit Gibraltar naar Nederland vertrokken. Overplaatsingen Opperziekenverpleger A. W. Vredenbregt van W.s. W.oord. Bevolen overplaatsing op 264'38 naar het Marinehospitaal ingetrok ken. Korp.-monteur H. B. L. J. Gerritsen van O.Z.D. naar Kaz. A'dam 283'38. Matroos le kl. J. C. v. d. Hilst van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 143'38. Stokers 3e kl. S. Spruijt, K. Spiegelaar van Kaz. W.oord (Bevolen overplaatsing op 21 3'38 naar Hr. Ms. Gelderland ingetrokken. Stokers 3e kl. G. F. Oud, A. J. Ras van W.s. W.oord naar Gelderland 213'38. Matroos le kl. H. Beuneman van O.Z.D. naar W.s. W.oord 153'38. Matroos 3e kl. C. A. A. Boxman van v. Speijk naar W.s. W.oord 153'38. Matrozen 3e kl. H. G. Havenaar, P. J. 't Hart, W. J. C. v. d. Mark, P. T. Schrijer van de Kooij naar W.s. W.oord 153'38. Matrozen 3e kl. K. Flens, J. Kluijfhout, J. van Pel, J. Stoop van Kaz. W.oord naar W.s. W.oord 15—3—'38. Matroos le kl. C. H. Sleebos van A. v. d. Hulst naar W.s. W.oord 25'38. Matrozen 3e kl. J. Leerzem, H. de Koster, W. J. Stavenuiter van Kaz. W.oord naar W.s. W.oord 2—5—'38. Matrozen 3e kl. L. Hoogewerf, J. van Breda van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 25'38. Matroos 3e kl. W. G. van Slobbe van de Kooij naar W.s. W.oord 25'38. Matrozen 3e kl. P. C. Boekhout, J. F. van Beek van Java naar W.s. W.oord 193'38. Mariniers le kl. A. G. Dekker A. Sluijmer van Kaz. W.oord naar W.s. W.oord 25'38. Onder intrekking der op 213'38 be volen overplaatsing naar de Marinekazerne te Amsterdam (bw. Tromp). Mtrozen 3e kl. J. T. Bouwman, S. J. van Zomeren van W.s. W.oord (Bevolen over plaatsing op 213'38 naar de Marinekazerne te Amsterdam (Bw. Tromp) ingetrokken). L ij s t van schepelingen, die met ingang van de aangegeven data worden bevorderd tot de kwaliteit als voor ieder hunner achter hun naam is vermeld. Zondag 13 Maart 1938 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst Westerkerk, (Helden dei Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Vacature Helder Hl Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Veenhuizen Heilig Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voortzetting Heilig Avondmaal Dankzegging Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 9 uur, Ds. Tollenaar 's Morgens 10.45 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Veenhuizen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp, van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, voorbereiding Heilig Avondmaal 's Avonds 5 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen 's Avonds half zes, afscheid van Ds. J.B. Oskamp. Collecte voor het fonds tot instandhouding der Predikantsplaats Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur Bijbelbespreking Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u„ straatprediklng Tuindorp 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 's Morgens 10 uur, Altaardienst leider kolonel A. C. Beekhuis 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeenta Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 8.30,.en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst HUISDUINEN JULI AN ADORP Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma, Stoker-olieman chinist. Biet 22 Januari 1938. L. Troost tot korp.-ma- y\\-S'XÏ: •-,* GEVEN WIJ VOOR rondvraag, tot groote razernij des bur gemeesters, verdedigen. Dat kost: 32 X 2 sigaren ad 10 cent 6.40 licht (extra) 14.— en aspe- rinen i a c 25. SUREEKUUR WETHOUDER SMITS. Wethouder Smits zal Maandag geen spreek uur houden, wegens uitstedigheid. tenaar een bonnetje onder den neus ge- m ?na'*um frommeld werden, waarin gesommeerd j"' j XP 'e~ 17 S f3 f was direct ter plaatse de somma van een f"de f j2 ™adsv"9adenngen kwartje te storten, aangezien meerge- 32 ™al purende 2 uur gedurende de noemde twijgjes niet tot huisvuil doch tot de categorie tuinvuil behoorden. Er waren er, die haastiglijk, uit aan geboren vrees voor „de Overheid", het bedrag stortten, maar anderen liepen "f "L fXLld/ blauw aan, haalden de tuin-contrabande chocolad*koek weer van de emmer en smeten ten slotte de deur met een heel harden klap voor des vuilambtenaars neus dicht. 7- e zamen J 39.40 r, 1 e9en deze kosten staat slechts een Het is inderdaad te erg ook al heb- Ute. Het is namelijk aan geen twijfel ben we thans gehoord dat het alleen onderhevig dat binnen enkele maanden gaat om meer dan een halve kubieke de Tuintwijgvuilbestrijdersbond, eere- meter- lid en voorzitter A. Uithol, alhier), in Nu zit er aan deze affaire één beden- het leven geroepen wordt. Deze bond kelijke zijde, een zeer bedenkelijke zelfs, geeft 2 maal per seizoen een non-stop Want men is van het standpunt uitge- Twijgavond in „Kas" voor haar 800 gaan (dat zegt men tenminste en „men" leden, waarvan dus de gemeente ont- heeft altijd gelijk!), dat de stedelijke vangt aan vermakelijkheidsbelasting kas-bewaarder, meneer Van Dalen, aan 2 X 800 X 2^ cent maakt 40. het eind van het begrootingsjaar, zoo Ziedaar kosten en baten. Zwijgen wij stiekum weg een klein extra poetje aan nog van de mogelijkheid dat de heer tuinvuil-opbrengst in genoemde kas kan Van Dalen door dit alles van zorg en stoppen, doch wij vreezen dat dit poetje verdriet een leverkwaal krijgt, bedlege- integendeel zal blijken te zijn een hevige rig wordt, eerst op wachtgeld en daarna aderlating. Tenslotte kan men niet aan- op pensioen gesteld wordt, om tenslotte nemen dat de burgerij zal besluiten voor door een opvolger tegen een salaris van het meerdere dan een halve kubieke idem zooveel opgevolgd te worden. Het meter een kwartje te betalen. Dus extra-pensioen willen wij echter in dezen zal men dit vuil. ondanks de in het voor- niet becalculeeren om niet persoonlijk te uitzicht gestelde bekeuring, op straat worden, deponeeren, waar het echter ook niet Maar overigens kan blijven. - gesproken van een poetje Biet 1 Februari 1938. Stokers-olieman J. de Graaf, H. H. C. Oli- viera, C. P. A. Korndörffer, W. J. Cuijpers, J. Kromhout v. d. Meer, K. H. de Kok, J. Rade maker, J. A. Muller, en J. M. Leurgans tot korporaal-machinist. Korporaals d. mariniers A. J. Gigengack, W. G. M. Gooren, J. H. Kromjong, C. Koens, J. J. A. v. d. Neut, J. H. van Beek en C. J. J. van Espen tot sergeant d. mariniers. Marinier le kl. A. Riet tot korp. d. marns. Pijper le kl. J. Bourlein tot korp. d. mrns. Mariniers le kl. W. van der Kleij en G. Cup tot korp. d. marns. Pijpers le kl. C. A. Tamboer en H. Kooi tot korp. d. marns. Mariniers le kl. L. A. Vermeer, W. Bou wer, W. M. Rattink, P. J. Nienhoff, J. H. Nij- huis, A. Vader, F. H. Heeres, J. L. van Ham, G. van Dijk, P. van Espelo, W. Melgerd, J. A. Kuijpers en M. de Kloe tot korp. d. marns. Biet 8 Februari 1938. Majoor-konst. H. van Haaien tot opperkon- stabel. De Burgemeester van De Bilt (U.) geeft in het algemeen belang in overweging, alvorens in relatie te treden met Rijk van Mcerten, ge boren te Lienden 16 September 1898, wonende te De Bilt, Hessenweg 218, zich eerst tot den Inspecteur van Politie aldaar te wenden. Van Meerten is koopman in honden en ad verteert in dagbladen, waarin hij, wegens op heffing, honden te koop aanbiedt. FAILLISSEMENTEN Geëindigd, Marinus Assendorp, alhier door het verbindend worden der eenige uitde lijst. 0 STOOBIVAART Bnj. NEDERLAND. Helder, t„ 9 Maart te Valparaiso. Marnix v. St. Aldegonde, u., 11 Maart van Southampton. Poelau Tello, u„ pass. 9 Febr. Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles 10 Maart v. Mersina. Agamemnon 11 Maart van Crotone. Ganyymedes 11 Maart van Amsterdam. Helder, t., 9 Maart te Valparaiso. Odysseus 10 Maart van Oporo. Perseus 11 Maart van Amsterdam. Van Rensselaer 11 Maart v. Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ajax 11 Maart v. Port Said. Alcinous 11 Maart van Sabang. Antenor 11 Maart van Marseille. Eurymedon pass. 9 Maart Gibraltar. Hector 10 Maart van Hongkong. KON. PAKETVAART BIAATSCHAPPIJ. Barentsz 10 Maart van Shanghai. Houtman 10 Maart van Mauritius. Roggeveen 10 Maart van Port Natal. Tegelberg 11 Maart van Amsterdam. JAVA—NEW-YORK-LIJN. City of Bedford 10 Maart van Batavia. Peisander 9 Maart te Bal timore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Narenta 13 Maart te Havre verwacht. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, t„ 11 Maart van Santos. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjinegara 9 Maart van Hongkong. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandOost-Azië Lyn). Meerkerk, t„ 11 Maart van Port Soudan. (Holland—Afrika HJn). Meliskerk, u„ 11 Maart te Adelaide. (HollandBr.-Indië Lijn). Hoogkerk 11 Maart te Calcutta.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5