Vergelijk ze! &OPP Spit De maritiem-strategische positie van Rusland in het Verre Oosten fsüSj Uit het leven van Bach SUPERSCHOENEN EMM ASTRAAT 108 VERHUISD: NAAR in den /Jjp rug onmiddellijk verdwijnen de pijnen met AKKER's KLOOSTERBALSfM Commissie ter bevordering van het vischgebruik Japansche visschers tusschen de Duizend-eilanden Vogelleven (VI) Een Amerikaansche duikbootfilm voor marine-manschappen Wanneer wij de gebeurtenissen in China aan een nadere beschouwing onderwerpen, dan komen wij tot de conclusie, dat indirect de Japansche actie ook in Rusland bepaalde gevolgen heeft. Het kan ook zijn, dat omge keerd Russische activiteit de Japanners tot bepaalde agressieve daden heaft aangezet. Het een is het gevolg van het ander en ongetwij feld zal de gescheidenis van beide landen ons daarover kunnen vertellen. Het is niet de eer ste maal, dat Japan met Rusland oorlog had. De Japansch-Russische oorlog van 1905 en de Japansche actie aan het eind van den we reldoorlog (tijdens de Russische revolutie 1919) zijn er het bewijs van. Bijtijds hebben de groote mogendheden deze uitbreiding we ten tegen te houden en Japan was genood zaakt zijn troepen van het Noordelijke gedeelte van het eiland Sachalin en van het vasteland terug te roepen. Op het oogenblik is Rusland ook aan een uitgebreide bewapening bezig en voor al in het gedeelte, dat aan Noord-China en in de Stille Oceaan grenst. De geografische ligging van dit land is het zwakke punt. Rusland wil slagschepen koopen, maar ze zgn te duur. Ook ter zee is zij zeer zwak te noemen. De Russische vloot bestaat voornamelijk uit een 50-tal onderzeebooten van 150 4 80 ton, eenige escorteurs en een hoeveelheid torpedomotor- booten. Het ziet er niet naar uit, dat deze vloot tot offensieve doeleinden zal worden gebruikt. De lessen, die men uit den wereld oorlog heeft geleerd, hebben duidelijk naar voren doen komen, dat met een onderzeeboot oorlog alleen de strijd niet gewonnen kan wor den. In dit geval maakte men van Duitsche zijde de fout, de onderzeebooten op eigen ge legenheid, zonder steun van de sterke boven waterstrijdkrachten, te laten ageeren. Het be richt in de vakpers en ook in de dagbladen ge publiceerd, dat Rusland plannen had tot aan koop van eenige slagschepen van maar liefst 35000 ton, geven ons aanleiding te mogen ver onderstellen, dat de Russische werven waar schijnlijk niet in staat zijn schepen van dit formaat te bouwen. Maar ook wordt hiermede bewezen, dat dit land het noodzakelijk heeft geacht ter zee zich van schepen te moeten voorzien, die een stootje verdragen kunnen en den noodigen steun aan haar onderzeebooten kunnen geven. Indien wij de pers mogen ge- looven, bljjkt dat het land van Stalin niet tot dezen koop is kunnen overgaan, omdat deze scheepjes liefst 175 miljoen dollars zouden kosten. Zooals het nu is heeft deze vloot slechts waarde in de defensie van de kust in samen werking met het leger en de luchtmacht, zij is dus eigenlijk, zooals een vakterm dat aan duidt, een „liaison des armes" van het leger. De lengte van de te verdedigen kustlijn is niet lang. Zg strekt zich uit van de grens van Korea om de Noord gaande tot de mondingen van de Amur-rivier, een kleine 1000 mijl. De landstreek hier benoorden is zoo goed als on bewoonbaar en biedt dus ook geen aanvals- objecten. Het andere gedeelte daarentegen vertoont vele ideale landingsplaatsen. De Russen beschikken hier over verschil len goede bases. De voornaamste ls Wladiwostok. De oude forten zijn van nieuwe en zware kanons voor zien. Het bezit een groot arsenaal, montage inrichtingen, werven en dokken. Men is zelfs in staat onderzeebooten in elkaar te zetten, die in het moederland geconstrueerd worden en overland daarheen worden getransporteerd. Manschukwo uitvalspoort voor Japan. De grootste zwakte is echter weer gele gen in den verbindingsweg met het ach terland. Deze vindt plaats langs den Trans-Siberischen Sporweg en loopt voor een groot gedeelte langs de grens van Manchukwo. Hierdoor wordt meteen de groote waarde van Manchukwo voldoende toelicht. Immers, dit afgelegen deel van Rusland is nog niet in staat voor zichzelf te zorgen; zij is nog geheel op het Euro- peesche deel aangewezen. De weg over zee zal in geval van oorlog met Japan geheel zijn afgesloten. Manchukwo dient hier dus als uitvalspoort voor de Japansche troepen in de richting van den Russischen verbindingsweg. Om dit te kunnen keeren heeft het een sterk leger noo- dig, die voor haar onderhoud en in standhou ding weer geheel op dezen, zeer kwetsbaren verbindingsweg is aangewezen. Aan de kust zjjn nog andere bases in aanleg en gedeeltelijk reeds voltooid. Op 550 mijl Noordelijk van Vladiwostok is Grossevitch een basis, die evenals Castries, op 800 mijl Noordelijk van Vladiwostok, hiervoor wordt gereedgemaakt. Spoorwegen worden aangelegd en een kanaalverbinding van de Amur naar Castries. Hoe nauwkeuriger U SUPERSCHOENEN bekijkt, des te meer zal U blijken, dat ze „af' zijn. Laat de vakman zijn oordeel eens uit spreken over: (Keurcollectie Deska Combinatie) Pracht Schoenen zal het antwoord zijn Komsomolsk aan de Amur is de voornaam ste luchtbasis, waar ook een kleine werf aan wezig is, geschikt voor den aanbouw van on derzeebooten en kleine schepen. Terwijl Sov- ietskaia Gavan een handelshaven is. door een spoorweg verbonden met Komsomolsk. Deze organisatie vergemakkelijkt de con- tróle van de kust. Een aanval op Vladiwostok van uit zee zou zich blootstellen aan een flank aanval van uit het Noorden. Ook een landings poging op dit kustgedeelte wordt een gevaarlijke onderneming. Grossevitch en Castries hebben echter het nadeel gedurende de wintermaanden onbruik baar te zijn vanwege de ijsgang. De zeeweg om den Noord. De pogingen van de Russen en de onder zoekingen van den laatsten tijd naar den zeeweg om den Noord, doen het ver moeden rijzen dat deze onderzoekingen in verband staan met het feit, een derden verbindingsweg te scheppen met het Moe derland. Voor dit doel dient waarschijnlijk het plaatsje Petropovlavsk, gelegen op het Zuid punt van Kamschatska. Het vormt een soort overlaad station. De schepen komen langs de Noordelijke route hier en laden hun inhoud over op speciaal voor dat doel gebouwde ijs- brekers die het dan verder transporteeren. Tevens een geschikte basis om handelsoorlog te voeren in het Noordelijk gedeelte van den Stillen Oceaan. Ook hier treft men groote arsenalen aan. In de Providence baai is ook zoo'n overlaad- station in aanleg. De strjjd tegen isolatie. Uit al deze maatregelen blijkt wel dui delijk, dat Rusland alles doet om de kans van isolatie in tijden van ernstig gevaar zoo klein mogelijk te maken. En zoolang dit vraagstuk nog niet bevredigend is op gelost, zoolang kan zij geen strijd aan vaarden. De verbinding met vliegtuigen kan hier bui ten beschouwing worden gelaten, daar nu reeds bekend mag worden verondersteld, dat zij niet in staat zijn het enorme goederen en personenvervoer van trein of schip over te nemen. Hoewel Japansche actie in China, naar hun eigen mededeeling voornamelijk gericht is op het bestrijden van het Communisme, dat onder invloed van de Sovjet Republiek via China over Azië zal worden verspreid, blijkt hieruit wel de vijandige gevoelens van dit land jegens hun erfvijand Rusland. Het blijft voorloopig bij het wederzijds uit wisselen van grens incidentjes, geregeld ge volgd met de, waarschijnlijk reeds gereedlig gende, diplomatieke nota's. Naar onze meening moeten zij meer worden beschouwd als voorzichtig aanvoelen naar elkanders temperament en gevoelens. Uit het voorgaande blijkt wel dat de stra tegische positie van de Russische Zeemacht in dit werelddeel zeer precair is. Bij een moge lijke oorlog zal het voornamelijk op de kracht van het leger aankomen gesteund door de lucht- en zeestrijdkrachten. Over het lucht- wapen is hier weinig te vermelden; ook dit wapen moet worden beschouwd als liaison des armes voor de landmacht. Een sterke vloot is tevens ook een bedreiging op den verbin dingsweg van Japan met het vaste land China. De onderzeeboot kan ook hier veel schade aan richten, mits met medewerking van boven water strijdkrachten van eenige kracht. De actie in China heeft dus naar alle waar schijnlijkheid nog een ander doel, n.1. het ver schaffen van een makkelijker over- en door tocht voor Japansche troepen naar de Russi sche grens, indien het noodzakelijk mocht blij ken te zijn. Japan is hier ter zee heer en meester, m.a.w. zij bezit hier het meester schap ter zee. Dat heeft zich reeds doen gelden in de eerste Japansch-Russische oorlog en is ook nu een factor van zeer groot belang. Met het oog op de geheimhouding van den vlootaanbouw van de Russen is het zeer moei lijk met eenige juistheid te kunnen weergeven hoe dit land zich in dit opzicht bewapend en is men op globale schattingen aangewezen. Ook in buitenlandsche Marine kringen is men niet geheel op de hoogte van Ruslandsch vloot aanbouw. In verband met de a.s. uitvoering van de „Matthaus Passion" te dezer stede. Bij de herinnering van den 250sten terug keer van Bach's geboortedag is in 1935 door de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst een „Bach-Herdenking" uitgegeven, waaraan verschillende Bach-kenners hun me dewerking hebben verleend en waarin merk waardige woorden zijn neergeschreven. Teneinde den Leipziger Cantor Bach naar zijn grootheid af te meten is het wel aardig eenige flitsen te doen opgaan. Wie was Bach? Alhoewel hij destjjds reeds de beroemde organist en improvisator aan het klavier en van 17171723 de hof- componist en kapelmeester van Hertog Leopold van Cothen-Anhalt was, genoot de groote cantor tijdens zijn leven als componist niet die eer, welke aan zijn medegrootheid Handel (beiden zijn in 1685 geboren) was toe bedeeld. Door niemand overtroffen, door velen bewonderd, maar toch door betrekkelijk wei nigen was Bach's kunst destijds geliefd. Na Bach's dood (28 Juli 1750) raakte zelfs zijn „Matt. Passion" vrijwel in het vergeet boek. In de Mizlersche bibliotheek van 1754 (Leipzig) komt Bach bij de opsomming van Duitschland's beroemde musici vrijwel achter aan, zelfs Hiller geeft in 1784 een „Levensbe schrijving van beroemde muziekgeleerden" uit, waarin Bach zeer oppervlakkig wordt behan deld en dan nog wel in hoofdzaak als orgel virtuoos. Was het niet een eeuw later, dat de „M. P." door den toenmaals 20-jarigen Mendelssohn ten leven werd gewekt met de le uitvoering (van uit het manuscript) onder zijn leiding in de Sangakademie te Berlijn?! Na deze Bach vernieuwing is weer ongeveer een men- schenleeftijd later de eigenlijke volledige voor onzen tijd gekomen, die Bach geheel overziet in zijn klaarheid en machtige struc tuur. Hoe komt het, dat Bach tijdens zijn leven niet die eer te beurt mocht vallen, die Han del wel beschoren was? Was het omdat Bach niet als Handel aan de hoven te Hannover en Engeland verkeerde Bach, die nooit de groote openbaarheid zocht, maar steeds de intieme kerk of huiselijken kring! Heeft de eenigszins eenzijdig opko mende groote „Handel cultus" het doordringen van Bach's werken tegengehouden? Mozart en Beethoven kenden Bach hoofd zakelijk als den componist der „Matt. Pas sion", evenals men Rembrandt beoordeelt bij het aanschouwen zijner „Nachtwacht". Toch heeft Bach een groot aantal cantaten, klavier en orgelcomposities, benevens orkeststukken gecomponeerd, welke in sommige opzichten de evenknie vormen met zijn beroemde Passion. Wanneer men echter een enkele maal liefst niet door de radio in werkelijkheid een uitvoering van Bach's werken in een kerkge bouw mag beluisteren, dan voelt men de groot heid van het genie, ondanks de moeilijk heden, welke het vertolken speciaal van de „Matthaus Passion" biedt, in glans en ma jesteit over zich heendalen. De grootte van Bach's genie is zijn onbe grensde veelzijdigheid. Het is een en dezelfde Bach, die jubelt (Weihnachtsoratorium) en weeklaagt (Mat thaus Passion), zucht en lacht met een onna volgbare gratie en bevalligheid, de kuische elegantie, waarin hij alleen Mozart tot even knie heeft. Een Titan, ja, maar toch een mensch van vleesch en bloed, een compleet mensch met een volkomen loutere ziel. Zijn diepe religiositeit, zijn innige vroomheid draagt een sterk persoonlijk en toch weer een algemeen menschelijk karakter, zij is stevig protestantsch en toch in den besten zin des woords katholiek, zij is van alle natiën en tongen. In Bach's muziek is vroomheid no. één en de muzikale bewerking no. twee! Bach is het volmaaktste voorbeeld van de volmaaktste beheersching van den vorm, juist daarom is de vorm bij hem altijd ondergeschikt aan de uitdrukking. Nooit buigt Bach voor den vorm, altijd buigt de vorm voor hem! Juist omdat Bach den vorm volledig beheerscht is het ongelooflijk welke vrijheden hij zich in den vorm veroorlooft, vrijheden, waarbij de groot ste stoutigheden der moderne muziek ver- bleeken. ACCOUNTANT EN LEERAAR M.O. BOEKHOUDEN TELEFOON 888 SPREEKUREN UITSLU.TEND VOLGENS AFSPRAAK Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos- jerbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. Doosje J5 ct. Pollen 62'li et. en f. 1-0* Was het niet Wagner, die uitriep: „Er ïst ein Wundermann"! Bach behoort tot de genieën, die altijd gelijk hebben, zooals Rembrandt, Dante, Shake- speare. Wijst de „Matthaus Passion" in t bijzonder er ons niet op hoe architectonisch daar alles is gerangschikt Met welke middelen bereikt Bach de over weldigende uiting zijner werken? Niet als Berlioz, die alle trompetten noodig had om een leeuwenziel te laten brullen en ook weer niet als Mozart, voor wien één fluit voldoende was om werelden van mystiek op te roepen. Beiden begrepen Bach niet volkomen en toch was speciaal Mozart een even groot genie als Bach. Palestrina's blanke polyphonie, Wagner's brandende chromatiek, Schubert's lyriek, De- bussy's teer pure wrijving van klanken en accoorden, geen van allen worden door Bach's denkkracht geremd. Het luisteren naar een werk van Bach immo biliseert menschelijke onvolkomenheden. Hier aan heeft elk wezen, elk volk en elk tijdsge wricht behoefte. Bach heeft die behoefte voor eeuwen bevredigd. Wij vereeren hem als een figuur van fijne legendaire beteekenis. DC Mfin^TF FOTO rrpCPTPET ATELIER JAC.pt Ct>CD ,iA Subsidie van 100.van K. v. K. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is besloten aan de Commissie ter bevordering van het Visch gebruik in Nederland, gevestigd te IJmuiden een subsidie van 100.te verleenen. Er is aan dit voorstel een gedachtenwisse- ling vooraf gegaan, waarbij opgemerkt werd, dat verlaging der prijzen een betere propa ganda zou zijn. Volgens te Batavia binnenloopende visschers, zouden er een twaalftal Japansche visschers rondzwerven tusschen de Duizend-eilanden, die zooals men weet, om de Baai van Batavia liggen. Van belang zijn deze eilanden hoofdzakelijk voor de marine. Dit gebied is tot maritiem ge bied verklaard. Slechts enkele visschers wonen daar en dan voornamelijk op twee van de vele kleine zwaar begroeide eilanden, Poelau Pang gang en Poelau Klappa. Het dagelijksch toezicht wordt uitgeoefend door een daar gestationneerden Inlandschen gezaghebber. Natuurlijk kan dat toezicht slechts zeer oppervlakkig zijn, zoodat het toch nog altijd mogelijk is, dat Japansche visschers, die in dit maritieme, dus voor buitenlanders verboden gebied, eveneens visschen. Zij moeten met hun scheepjes van het eene eiland naar het andere zwalken, zonder ergens een vaste woonplaats op de uitgestrekte groep te heb ben. Hun vangst brengen zij niet zelf naar Bata via, omdat zij zeer wel weten, dat dan mis schien lastige vragen kunnen worden gesteld, doch ze laten dat doen door de bevolking, die op de beide reeds genoemde eilanden in- heemsch is. Die vangst bestaat dan hoofd zakelijk uit schildpadden. Ongeveer een twaalf tal Japanners moet op deze wijze tusschen de Duizend Eilanden huizen. De marine is hier van op de hoogte gesteld, doch tot nu toe zijn geen maatregelen genomen. Nu heeft een ingezetene van Poelau Klappa het plan opgevat toestemming te vragen, in dienst van een Japanner, die in dat eilanden rijk zeer bekend is, op schildpadden te vis schen. Men is uiteraard zeer benieuwd wat de uit slag daarvan zal zijn. U moet nog even geduld hebben, waarde lezer, ze zijn er nog niet. Wanneer er eens een prijsvraag in de courant zou komen te staan: Welke vogel geniet de meeste popula riteit, dan denk ik, dat de B o e r e nz w al u w de meeste stemmen zou halen. Wie houdt er nu niet van deze gezellige diertjes? Wan neer deze vogeltjes een beroep op onze gast vrijheid doen, zal niemand hen weigeren, misschien eenige nurksche oude jongejuf frouwen uitgezonderd, die klagen, dat die nare beesten de zaak zoo „w i t" ma ken. De meesten echter getroosten zich gaarne de moeite, dat „geval" te verwijderen, om toch vooral het nest maar aan (of in) huis te houden. (Trouwens, wanneer men een plankje onder de nestplaats spijkert, is dat „witte" euvel reeds voor een groot deel verholpen.) Heeft men nu een klein beetje tijd over, dan kan men de geheele bouw-, broed- en „opvoed"-geschiedenis te zien krijgen. Vaak wordt er gezegd, dat een zwaluw alles vliegende doet, zooals eten, drinken, baden, enz., en dat hij Qp den grond erg on beholpen is, maar dat loopt best los hoor. Kijkt U maar eens wanneer hij op een „mod derplas tsje" zijn bouwstoffen bezig is te ver zamelen. Dan trippelt hjj heel wat af en is dan verre van onbeholpen. Het bouwmateriaal bestaat uit leem, klei e.d. en wordt beetje bij beetje (hapje bij hapje) aan gebracht. Door vermenging met strootjes en halmpjes ontstaat een nestkom (4 bol), hard als cement. Binnen wordt het gevoerd met een beetje hooi, haar en veel veertjes. Na een dag of tien 4 elf bouwen is de „burcht" klaar en kan begonnen worden, de 46 eitjes, (wit met bruine stippels en vlek jes) te leggen. De broedtijd duurt twee we ken. Als de jongen grooter worden is het een leuk gezicht: een rijtje kopjes naast elkaar, nieuwsgierig over den nestrand glurende. Zijn de jongen „vlug", dan wordt er nog heel vaak een tweede broedsel grootgebracht. In het najaar verzamelen groote troepen zich. Zoo'n vergadering dient zeker om te beraad slagen over de groote trek naar het verre, verre Zuiden. De „Swel" is ongeveer 20 cm lang, (de buitenste lange staartveeren meegerekend). De bovenkant is blauw-zwart, de onderkant vuil-wit. De keel en het voorhoofd zijn bruin rood. Dit laatste ontbreekt bjj de Huis zwaluw. Tevens heeft deze een niet zoo diep ingesneden staart en de stuit, (plek tusschen rug en staart) en de onderzijde zijn helder wit. Vandaar de namen: Wit staartje en Melkstaartje. Dit vo geltje is weer kleiner ,pl.m. 14 cm. De Huis zwaluw broedt meestal in gezelschappen bij een, onder een dakgoot o* iets dergelijks, maar nooit binnenshuis, echter steeds aan buitenmuren. Het nest wordt op dezelfde manier vervaardigd als dat van een Boeren zwaluw, met dien verstande, dat het den vorm heeft van een halve bol en de vlieg opening opzij. Vaak gebeurt het, dat m u s- s c h e n zoo'n nestje in beslag nemen. Eens vond ik een nest, waar een haast vlug jong met den kop voor de opening zat. Maar aan gezien er niets bewoog en de ouden niet bij het nest kwamen, ging ik dat geval eens onderzoeken en nu bleek, dat er 5 jongen in waren, dood natuurlijk. Hoe dat nu mogelijk was weet ik nog niet, maar ik vermoed, dat het eene jong gestikt is en de andere jongen zoodoende verhongerd zijn, daar de vlieg opening afgesloten werd. Nog weer een andere soort is de Oever zwaluw, reeds eerder genoemd. Deze broedt steeds in kolonies. Hg graaft een pl.m. 75 tot 125 cm lange gang in een sloot kant of iets van dien aard. Die gang eindigt in een verwijding, welke gevoerd (belegd) wordt met eenige veertjes. Dit bruin-grijze zwaluwtje is slechts 13 cm lang en het is dus een heele prestatie voor zoo'n klein diertje om zoo een gang te maken. De eitjes zijn wit en erg teer. De zwaluwen heb ben een zeer soepele vlucht en het is dan ook een genot te kijken naar de zwenkende in- sectenjagende „swealtjes", hetzg hoog in de lucht, of laag over het water scherende. In ons land broeden nog twee zwaluwen Het zgn de Nachtzwaluw of Geitenmel ker en de Gierzwaluw. Deze worden "let tot de zangvogels gerekend en daarcm komen we daar een anderen keer wel eens op terug. d. J. cohtrmtbridce VtELKE SNIT ZAL IK NEMEN? Dikwijls komt het voor, dat in een af te spelei spel verschillende smts te nemen zgn, waarbij zelfs niet voor de hand liggende, en dat keus moet worden gemaakt uit éen dezer. Natuurlijk moet dan die snit het eerst worden genomen, die het meeste voordeel oplevert Vooral bij S. A. kan dit van belang zgn, waarbij dan de te nemen snit tevens dienst kan doen om de verdeeling van een kleur, indien deze ongunstig mocht zijn, tot het grootst mogelijk rendement te brengen. Het volgende spel, overgenomen uit het Amerikaansche tijdschrift „Bridge-V orld is hiervan cm aardig voorbeeld: S. 7, 5. H. 10. 8. 6. 4. 2. R. a. 10. K. h. b. 9. 3. S. b. 10. 9. 8. 4. 3. n. 3: H.h.b.3. w. o.«; 7_ 4. Z' K. 10. 8. 6. 5. 2. S. a. h. v. H. ,a. v. 9. R.h. v. 9. 6. 3 K. a. v. Z. opende het bieden met 2 S. A. waarop N. antwoordde met 3 H., Z. 4 H., N. 4 S. A. en Z. sloot het bieden met 6 S. A., de beide tegen spelers lieten zich natuurlijk in 't geheel niet hooren. W. opende met S. Td., en zelfs met-sterke spelers kunnen zien, dat er verschillende moge lijkheden zijn om dit spel tot een goed einde te brengen. Elf slagen zijn al direct te tellen, en als dan de snit op H.h. nog goed zit is het contract al thuis. Ook kan geprobeerd worden of de 6 missende R. misschien 33 verdeeld zitten, theoretisch is echter op een 42 verdeeling méér kans. Ook kan er nog op R.b. worden gesneden, omdat dit de eenige missende hon- neur in die kleur is; deze snit is niet zoo voor de hand liggend, doch in dit geval de eenig juiste, omdat bij mis zitten van R.b. deze wel is waar moet worden afgegeven, maar een ev. 42 verdeeling van de R. kan dan geen kwaad meer doen en is het contract altijd gemaakt, tenzij de R. 51 verdeeld zitten. Mocht dit echter het geval zijn, dan kan altijd nog de snit op H. worden genomen. Alvorens echter tot, snijden over te gaan moeten eerst de K. op tafel worden vrijge- speeld, zoodat Z., met S. aan slag gekomen allereerst K.a. en v. incasseert en daarna kleine R. uit de hand moet spelen. Speelt W. eveneens klein bij, dan van tafel de R. 10 in zetten, die natuurlijk door R.b. van O. wordt overgenomen. Deze zal met S. nakomen, die weer voor Z. is en nu wordt wederom R. gespeeld, die met R.a. wordt genomen. Nu beide tegenspelers de 2de maal R. bekennen, weet de speler dus, dat deze kleur niet slechter dan 42 verdeeld kan zijn en is het contract gemaakt door 3 S., 1 H., 4 R. en 4 K. slagen, Zou één der tegenspelers de 2de maal geen R. meer bekennen, dan wordt van tafel, na het afspelen van de K., H. gespeeld en de snit op H.h. kan alsnog worden genomen. FIRMA TONNEMA CIE. SNEEK In het Roxy-theater te Amsterdam hebben Warner Bros, een speciale ochtendvoorstel- 'inëT gearrangeerd van hun nieuwe film Sub marine D 1, voor de marine-manschappen te Amsterdam. De film, die een belangwekkend beeld geeft van het marinwezen der Vereenig- de Staten, werd door de in grooten getal op gekomen Amsterdamsche marine met veel be langstelling gevolgd. In het bijzonder mocht zich ook de Ame rikaansche marine-humor over een gul ont haal bij de Nederlandsche collega's verheu gen. Bij een kopje koffie en een sigaar vond men een bijzonder aandachtig publiek voor dit relaas van de lotgevallen van Amerikaansche vakgenooten, vooral ook voor het technisch materieel, dat de Amerikaansche vloot voor deze film beschikbaar had gesteld. (N.R.Ct.) CINE-EN FOTOHANDEL h.w.zegel KONIMCSThAAT 73. - TELEFOON 279.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6