FLIPPIE, DE EGEL TEN Pi Heiie jxwqwA en metijzl! KindeAv-lLerid Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Rekenkunstje en goochelen met getallen EDGAR RICE BURROUGHS Nu, deze week had ik jullie toch graag vacantie gegund, want je was beslist bruin geworden door hpt overdadige voorjaars zonnetje en wie weet weent de lucht niet als de Paasvacantie er is, want de Bilt is tenminste somber geweest in zijn voor spellingen voor April en Mei. Maar ja, wat zal je er aan doen. Trouwens, dat weersta tion vergist zich ook nogal eens en het is dus best mogelijk, dat je in die regenmaand Mei, zooals de Bilt meldde, het meest zon nige en warme weer van de zomer krijgt. Laat het ons hopen, voor julle vacantie en voor de vogeltjes, die dan allemaal een ei legen en voor de kikkers, die dan 's avonds in de sloten concert geven en voor de mugjes, die 's avonds dansuitvoeringen ge ven in de tuinen en op de plaatsen. Het boek is deze week gewonnen door: HENNY v. OS, Spoorgracht 5. Piet Strous, Vlissingen. Ja, wat een lelijke vergissing hebben ze de vorige week begaan, Piet, met de naam van het Prin sesje. Ik kan de dader niet meer achter halen, anders zou ik hem eens flink aan zijn haren trekken en het standje van jullie overbrengen. Maar niettegenstaande de fout, waren jullie bijna allemaal zo pienter om het toch goed op te lossen.. Dus je kan het zetfoutenduiveltje, öf de corrector, öf de samensteller van het raadsel hartelijk uit lachen. Doe het maar. Ha, ha, ha... ik hoor je lachen. Jan Strous, Vlissingen. Nu ik vandaag aan je schrijf, ben ik met m'n gedachten bij je, Jan, jij zit op dit ogenblik voor je examen voor de Ambachtsschool. Ik hoop, dat je slaagt. Schrijf me het volgende week maar gauw. Buffalo. Weet je hoe het komt, dat die meisjes maar steeds met die taarten en boeken aan de haal gaan, Buffalo? Wel, dat is erg eenvoudig, ik heb bij de raadsel oplossingen denk ik ongeveer 10 of 15 jon gens en zeker vijftig of zestig meisjes. Je begrijpt, dat bij de verloting de meisjes dus veel meer kans maken. Als je me iets te vertellen hebt, kan je op kantoor komen, maar alsjeblieft niet zo geheimzinnig. Vreemde postzegels heb ik wel een paar voor je. Sneeuwknokje en Begonia. Dat herfstversje van jullie heb ik niet gekregen, tweetal, anders had ik èn het versje opge nomen èn een briefje aan jullie geschreven. Maar hier staan beiden, want het lente liedje dat je van de week stu-rde neem ik op, al is het wat vroeg voor de lente. Wan ner varen jullie weer weg? LENTELIED. 't Is lente, lente het feestgeschal Van lente klinkt overal. Hoe geurt de wasem der berkenspruit, Hoe zacht is d' asem van 't vriendijk Zuid, De bijtjes dragen weer honing aan, De tortels klagen, de wachtels slaan. In weide en dreven, in vliet en poel Zwiert vrolijk leven, is blij gewoel. A. Metfessel, uit Pelser en v. Zanten. Klaas Jellema. Wie dht raadsel nu niet gevonden zou hebben, die was niet waard Nederlander te zijn, Klaas. Die naam van Beatrix, Wilhelmina, Armgard kan je dromen en als je Bea had, dan vloeide de rest vanzelf al uit je hoofd en uit je pen. Rika, Koningstein. Ik ben Zondagmid dag met m'n viertal ook in de Donkere Duinen geweest, Rika. Wat was het er fijn, hè, en wat is dat hoenderpark toch leuk. Ik heb het nog nooit zo aardig gezien, in welke stad dan ook. Overal zie je beesten achter de tralies en achter hekken lopen. Maar hier, ze pikken uit je hand. Jij bent een detective, dat je die juiste gevolgtrek king gemaakt had door alleen de datum, die in de krant stond. Je album kan je terug halen, hoor. Sientje Korbee. Je bent toch weer „uit de war" gekomen met dat raadsel, Sientje, en dat is de oorzaak, dat je naam vandaag bij de goede oplossers staat en dat je mee- geloot hebt voor het boek. Henk Korbee. Of dat even een dubbele vreugde was, Henk. Je zusje jarig en voor het eerst buiten, na lange ziekte. Hè, wat is die lucht dan fris en wat is die zon dan fijn. De wereld lijkt vernieuwd. Joop en Willie v. Djjk. Ja, dat kon ik wel eens doen, die zetter een standje bren gen van jou, Joop, omdat hij je grijze ha ren bezorgd heeft van het zoeken. Maar ik vrees, dat het niet veel zal helpen en dus raad ik je, geef je ogen goed de kost en laat je niet in de war brengen, door een klein foutje. Alie Teunissen. Dat was wel een beetje jammer, dat je tante niet kwam, maar haar verassing heeft ze dan toch ge stuurd op je verjaardag, Alie zodat je even goed een fijne dag gehad hebt. Tiny Bakker. Jij hebt wel geluk ge had met prijswinnen, Tiny. Nu, het is je ge gund, hoor, van harte. Ria Zomer. We zullen eens zien of je woord houd, Ria, en me iedere week een briefje schrijft. Waarom zou je het niet doen? Jij hebt best tijd en ik beantwoord al die briefjes en als jij dan al die ant woorden uitknipt en inplakt, krijgt je een schrift vol krantenbriefjes, voor jou alleen. Loeki en Leon v. d. Wal. Dank jullie hartelijk voor je felicitatie. Ja, ik heb een fijne verjaardag gehad, 't Zal je ook gebeu ren op een Zaterdag, als je de hele middag vrij hebt en als maar taartjes kan eten. 't Is fijn, dat jullie je hier zo kostelijk vermaakt, zodat het verlangen naar Den Haag niet sterk is, al zal je natuurlijk de paarden wel missen. In de sloot vallen moet je maar doen op warme zomerdagen, Loeki, daar is het nu veel te koud voor. Je hebt hier héérlijk de ruimte, hè, om te spelen, vooral voor jullie huis. Nelly Rotgans. Dat leuke rijmpje ken de ik, Nelly, van dien schoenmaker Koen, met die juffrouw om haar schoen. M'n kin deren hebben het wel eens opgezegd. Jan Bek. Hieronder mag jij je hart eens luchten, Jan, het zal de instemming van je raadselvriendjes en vriendinnetjes wel hebben. Het nieuwe raadsel van deze week Was niet zo gemakkelijk als het wel leek, Ik schreef de namen op van de opgegeven letters, Maar dat klopte niet lag dat misschien aan de zetters? Komt men aan de 2e regel3 X R en 2 X H, En men kijkt de letters van de namen een voor een na, Dan heeft men maar één H nodig En is de 2e dus overbodig. Van de, laatste regel moet de L. worden veranderd in D, Dan pas is het raadsel geheelOKÉ! Jan Bek. Marietje Weeda. Doe flink je best met je orgelles, Marietje, dan leer je het vast gauw. Ik zie dat wel bij mijn oudst zoontje, die is acht en maakt heus wat een aardige vorderingen op de piano, 't Is fijn, dat jullie de hele dag de zon hebben. Van zon krijg je nooit genoeg en al zal je van de zomer wel veel moeten spuien, weer er maar blij om. Sjaantje Reijnhout. Nu doe je mee, Sjantje, en nu sta je in de krant, dus is de zaak oké. Rens Nieuwenhuizen. Je kan nu al tot zes uur buiten spelen. Rens en nog wel lan ger, voordat het duister wordt en moeders stem je roept. Nog twee maandjes, dan hebben we Zomertijd en zitten midden in de zomer. Jongens en meisjes, mijn tijd is om en toch zijn alle briefjes nog niet beantwoord, maar wat vandaag blijft liggen komt vol gende week aan de beurt en dan mogen jullie me evengoed schrijven. Dus, tot vol gende week. Beatrix, Wilhelmina, Armgard. Goede oplossingen ontvangen vant Marie Kater; Arie de Groot; Nelly Visser; Nico Bosschaart; Willy Bronder; Rens Nieu wenhuizen; Annie en Co Visser; Sjaantje Reynhout; Adriaan Bosch; Piet Toezie; Eduard v. d. Pol; Johan v. d. Pol; Marietje Weeda; Annie Moor; Rienus Brouwer; Jan Bek; Jan v. Bale; Janna Bruni; Ab Ritsma; Jantje Bruin; Henk Prosper; Annie Krijnen; Nelly Rotgans; Nelly Keyzer; Nelly Bruin; Neeltje, Tieny, Fritsje en Coentje Coster; Loeki en Leon v. d. Wal; Teuntje Klooster man; Ria Zomer; Tiny Bakker; Marietje Roest; Ali Teunissen; Joop en Willie v. Dijk; Henk Korbee; Jan Koomen; Coen Koster; Henny v. Os; Sientje Korbee; Tiny en Beppie Vink; Rika Koningstein; Jornelia v. d. Vis, Texel; Gerard v. d. Paal; Klaas en Gerard Jellema; Loeki Janssen; Annie Janssen; Buf falo; Ellie en Tillie Bisschop; Jan en Piet Strous, Vlissingen; Greta Smeerwiel. a a fl B ft Voorbeeld v. anderen volgen. 01 B i 1 soort slangen. o e oog-vocht. Q o snoeperijtjte in papier gewik keld. a 1 S genieten v. pijp, sigaar, enz. c 1 1 stukken bouwland. i i e r ijzeren muur-klauwen. 1 m P ondeugende knaap. held uit een avonturen-verhaal. w a a r toch, trouwens. waar men onderwijs geeft. a a a a a klein diertje. a a b a r vruchtje. a a R a geldstuk. 0 a n a een persoon. B B H a a zitten aan rijlaarzen. •■■"Ba zitten aan de voeten. a q a knaagdieren. landstreek in Azië. Geheel is bekende dierentuin (volledige naam). Hoe kan het getal 100 met 6 negens ge schreven worden? Dat doe je zo: 99 99/99 100 En nu 100 met alle negen cijfers geschre ven? Kijk: 100 1 2 3 4 5 6 7 (8 maal 9). Hoe kun je heel gemakkelijk de breuk 26/65 vereenvoudigen? Door de zessen in de teller en de noemer door te strepen, dan verliest de breuk niets van zijn waar de; ga maar na. Nog een spelletje met cijfers is het vol gende: 1X9 2= 11 12 X 9 3 111 123 X 9 4 1111 1234 X 9 5 11111 12345 X 9 6 111111 123456X9+7= 1111111 1234567 X 9 8 11111111 12345678 X 9 9 =111111111 Een beroemd wiskundige kreeg, toen hij nog op schooi was, eens de som uit te re kenen van alle getallen van 140. In een ogenblik was hij klaar, terwijl zijn klasgenoten nog allemaal zaten te reke nen. Op zijn lei stond alleen het getal 820. Hoe had hij die som zo gauw afgekregen? Hij was zo knap in rekenen en wiskunde, dat hij onmiddellijk zag, dat 1 40 41 2 39 41 3 38 41 enz. dus dat het kleinste en grootste getal samen altijd 41 zijn. Toen vermenigvuldigde hij in plaats van al die getallen op te tel len, 41 met 20 en schreef dadelijk het goede antwoord 820 op. „Raad eens wat ik hier heb?" vroeg vader en hij hield iets omhoog dat in zijn zakdoek was gepakt. De kin deren, Lientje en Jopie en kleine Jan, keken met grote ogen wat daar wel uit zou komen. Nee, dat konden ze niet raden, want een klein jong egeltje zat op de grond, toen vader de zakdoek los maakte. Hij had het gevon den buiten de stad, het was zeker zijn moeder kwijt ge raakt, want het liep hele- maa1 alleen en hulpeloos door het gras, midden op de dag, als egeltjes horen te slapen. „Mogen we hem hou den?", vroeg Jopie dadelijk. Ja, dat mocht, het grappige diertje werd in een kistje met stro gelegd en nadat hij een heel schoteltje melk ach ter elkaar had leeg gedronken, ging hij lek ker slapen. „Hoe zullen we "hem noemen?'' zei Lientje. Na veel gepraat en gekibbel werd er eindelijk besloten om de egel Flip- pie te noemen. Flippie raakte gauw thuis. De hele dag lag hij te slapen in zijn kist, maar 's avonds werd hij wakker en dan mocht hij er uit komen. Hij tippelde dan wat heen en weer, het spitse snuitje uitgestrekt, de zwarte oogjes gingen vlug van de ene kant naar de andere. De kinderen genoten van dat nieu we speelkameraadje, ze voerden hem vruch ten, stukjes vlees, slakken en wormpjes en ze moesten altijd weer lachen als Flippie met gulzige smakkende slokjes zijn melk opdronk. Bang was hij helemaal niet meer, en kleine Jan, die zelf eerst nog wel een beetje bang voor het stekelige diertje was geweest, durfde hem nu ook al in zijn handjes te houden. Toen kwam er een hele regenperiode en Flippie kon niet meer met zijn kistje in de tuin blijven staan, daarom verhuisde hij maar zo lang naar de kelder. Daar scheen het hem ook wel te bevallen, want hij groeide flink en was haast al zo groot als een volwassen egel. Toen het weer mooi weer werd, mocht Flippie weer boven ko men, maar nu probeerden ze eens of hij ook vrij rond kon lopen in de tuin. Overdag was hij nooit te zien, maar 's avonds kwam hij bij het serretrapje om zijn eten vragen en dan zaten de kinderen al op hem te wachten. Dat ging een poosje zo, tot op een avond Flippie weg bleef. Lientje en Jopie zochten de hele tuin af, maar hij was nergens te vinden. Ook de volgende avond kwam hij niet. Alle drie waren ze even bedroefd, dat hun Flippie nu opeens weg was. Maar toen moeder op een avond iets uit de kelder wil de halen, wat hoorde ze daar? Was er iemand in de kelder? Ze ging eens gauw kijken, en daar liep Flippie over de stenen. Hij had zich door het kelderraampje naar binnen laten rollen en wachtte nu maar of hij ook eten kreeg. Wat waren de kinderen blij! Nog een paar dagen mocht Flippie in de tuin rondlopen, maar weer kroop hij in de kelder Dat was bepaald zijn lievelings plaatsje geworden. Ditmaal vond Marie, het meisje, hem. Toen mocht hij dan in de kel der blijven en er werd een mandje met stroo voor hem neergezet om te slapen. Maar Flippie sleepte het stroo met een stuk papier en een oude dweil alles onder een kast en maakte daar voor zichzelf een soort nest. Daar woonde Flippie nu en had een heel rijk voor zich alleen. Maar op een keer deed hij iets doms. Moeder had een paar flessen bessenwijn gemaakt en die op de grond in de kelder gezet. En daar is Flip pie zeker tegen aangelopen en heeft er een van gebroken, in elk geval, toen Jopie hem de volgende dag eten kwam brengen, lag de fles kapot op de grond en Flippie was niet te zien. Maar wel was er een spoor van bloeddruppeltjes, dat naar zijn nest liep.nag Die domme Flippie had gedronken van de bessenwijn en zijn snuitje bezeerd aan de scherven van de fles. Nu was hij een beetje ziek van al die bessenwijn, want het is voor egeltjes helemaal niet goed, maar ge lukkig was hij na twee dagen al weer be ter en zijn snuitje genas ook gauw weer. Zo werd Flippie een grote flinke Flip en hij maakte de kelder verschrikkelijk vies zo langzamerhand. En omdat niemand zo eigenlijk veel aan hem had, en omdat het toch ook tegen de herfst liep, zeiden vader en moeder, dat Flippie nu maar weer vrij gelaten moest worden in het bos. Jopie en Lientje en Jantje venden het wel jammer, maar het was voor de egel ook beter, zei vader, dan kon hij een plaatsje zoeken voor de winterslaap. En dus werd op een Zon dagmiddag Flippie door de hele familie weggebracht. In het bos zochten ze een mooi plekje op, waar veel eten voor hem v/as en daar werd het egeltje neergezet. Hij snuffelde eerst wat rond, begreep er zeker niets van, maar toen., wat deed Flippie toen? Hij draaide zijn kopje om, stak een klein rood tongetje uit naar de mensen en ver dween vlug tussen de struiken. Het was net een straatjongen! Later gingen de kinderen nog wel eens kijken op de plek waar ze Flippie hadden neergezet, maar ze hebben nooit meer iets van hem gezien. DOOR No. 20. Tarzan, die kans had gezien, dat Sheeta, de panter in de troep der apen was opgeno men, wenste nu, dat zij ook Mugambi zouden accepteren. Al spoedig begreep Sheeta, dat hij Mugambi niets mocht doen. evenals Tar zan dit spoedig aan de apen kon bijbrengen. Een paar dagen later wilde de aapman, het zeil van de kano proberen. Hy vroeg zich af of het mogelijk zou zijn, dat hij de apen de roeispanen leerde hanteren. Het kostte we ken van geduldig oefenen eer hij de dieren zo ver had, dat zij de boot in durfden klim men. Gedurende de korte tochten gaf hij hen de roeispanen in handen en deed hen de roei bewegingen voor, die zij hem al spoedig na- aapten. Akoet, de koning der Apen toonde het eerst grote belangstelling voor deze nieu we sport, want zijn verstand bleek groter dan dat van de rest van de troep. Hij scheen :de bedoeling van deze beweging te begrijpen en toen Tarzan dit bemerkte, deed hij nog meer moeite om hem zijn bedoeling duidelijk te ma ken. Mugambi vertelde Tarzan, dat het vaste land slechts op geringe afstand van het eiland lag. Tenslotte besloot Tarzan de tocht te wa gen. Alles zou beter zijn dan hier op dit on bewoonde eiland te blijven, waar nooit een schip scheen langs te komen. En bij gunstige wind scheepte hij zijn dieren en Mugambi in. She.eta kroop naar de boeg en legde zich neer aan de voeten van Tarzan. Achteraan zat Mugambi. Voor hem Akoet, terwijl twaalf ha rige mensapen op hun hurken zaten; ze keken angstig dan eens deze dan weer gene kant uit, terwijl ze zich nu en dan omkeerden naar de kust, die al meer en meer verdween. Zo voer de oorlogskano der zwarten met zijn vreemde bemanning de open zee in. (Nieuwe spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9