Leon Blum DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De aansluiting bij Duitschland plechtig geproclameerd geslaagd vL/eerbericht Fransche militaire verloven ingetrokken KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 14 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8257 seiss inquart Vandaag triomphale intocht van Hitier in Weenen De Fuehrer opperbevelhebber van het Oostenrijksche bondsleger Hitier opperbevelhebber van het Oostenrijksche bondsleger De Nazi-propaganda in Oostenrijk georganiseerd Hakenkruisvlag op dc Oostenrijksche legatiegebouwen Hitier houdt vandaag zijn triomphalen intocht in Weenen Bondspresident Miklas afgetreden 2000 a 3000 Duitsche vliegers te Weenen Hitier en Mussolini zijn het eens Het aantal der Duitsche troepen op Oostenrijksch grondgebied Het Vaticaan teleurgesteld Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Hitier spreekt Goering zet de puntjes op de i Het Prinselijk Paar welkom in Amerika Koning Carol foch op reis Manifest voor ds. Niemöller HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Oostenrijk van de kaart gewischt In de afgeloopen dagen is de Vrijdag begonnen Nazi- ficatie van Oostenrijk geheel voltooid. In ononderbroken rijen zijn de troepen van Adolf Hitier het Oostenrijksche land binnengetrokken en vonden daar, dank zij het met succes volbrachte ondermijningswerk van de Oostenrijk sche nationaal-socialisten, niet het minste verzet. De groote kleurlooze massa, die zich nog immer boog voor macht en geschitter, haalde de Duitsche „broeders" met gejuich binnen en overal ontplooide zich de haken- kruisvlag, als symbool van de hereeniging met het Derde Rijk. Nog geen drie dagen geleden had ditzelfde volk op enthousiaste wijze getuigd van zijn trotsche zin voor onaf hankelijkheid en ware het niet dat Hitier had ingegrepen, dan zou zeker gisteren de overgroote meerderheid van het Oostenrijksche volk gestemd hebben voor een eigen, onaf hankelijk volksbestaan. Inplaats daarvan werd gisteren door de nieuwe bonds- regeering onder Seys Inquart vanaf het balkon der bonds- kanselarij op plechtige wijze de Anschluss, dus de volledige aansluiting bij Duitschland, geproclameerd. De wet op de Anschluss luidt als volgt: Artikel een: Oostenrijk is een land van het Duitsche rijk; Artikel twee: Zondag, 10 April, 1938 zal 'n vrije en geheime volksstemming wor den gehouden over de wedervereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche rijk. Hieraan zullen alle Duitsche mannen en vrouwen in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Artikel drie: Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Artikel vier: De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Artikel vijf: Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging. Met het uitvoeren wordt de bondsregeering belast. Door deze wet houdt Oostenrijk op als zelfstandige natie te bestaan. Het wordt, evenals b.v. Beieren, een deel van het groo te Germaansche Rijk, mogelijk onder een eigen regeering met beperkte volmachten, maar inzake financieele, militaire en poli tieke vraagstukken volkomen onderworpen aan de besluiten van Berlijn. Het houdt ook op lid te zijn van den Vol kenbond. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft gisteren de volgende verordening uitgevaardigd: Ten eerste: De Oostenrijksche bondsregee- geering heeft zoojuist door een wet de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk besloten. De Duit sche regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. Ten tweede: Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksehe bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met ingang van heden onder mijn bevel komt. Ten derde: Met de bevelvoering van de nieuwe Duitsche weermacht in Ops- tyrijk belast ik den generaal der in fanterie Von Bock, commandant van het achtste leger, ten vierde: Alle leden van hot Oostenrijk sche bondsleger moeten onverwijld door den opperbevelhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Generaal Von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. w.g. Adolf Hitier. Verder heeft de Fuehrer de volgende ver ordening uitgevaardigd: Ten eerst: Ik belast gouwleider Buerckei van de Saarplatz met de reorganisatie van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ten tweede: Gouwleider Buerckei is derhal ve belast met de commissarische lei ding van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbereiding van de volksstemming treffen. Ten derde: Ik heb gouwleider Buerckei ge machtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oor deelt. w.g. ADOLF HITLEB. Op de meeste gebouwen der Oostenrijksche legaties in het buitenland werd gisteren de hakenkruisvlag geheschen. De gezanten van Oostenrijk te Parijs, Lon den en Praag zijn met verlof gezonden. Het groote Imperial Hotel te Weenen wordt voor de ontvangst van Hitier gereed gemaakt; den gasten werd verzocht elders onderdak te zoeken. Vandaag zal de Fuehrer zijn groote intocht in Weenen houden. Hitler's lijfwacht is reeds aangekomen Op aandringen van Seys Inquart heeft Bondspresident Miklas ontslag uit zijn func tie genomen. Miklas heeft zich tot het laatst halstarrig verzet tegen zijn heengaan en hield kramp achtig vast aan zijn rechten. Er zijn nu 2000 a 3000 Duitsche vliegers te Weenen. Het vliegveld Aspern bij Weenen ziet er uit als een groot militair vliegkamp. Er zijn bijna 200 Duitsche bommenwerpers aangekomen, die geescorteerd werden door tal van vliegtuigen van andere typen. Hon derd bommenwerpers zijn naar verschillende plaatsen in de provincie vertrokken. Generaal Milch, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie voor de luchtvaart, be vindt zich eveneens te Weenen. De gebouwen der vakvereenigin- gen bezet. De bureaux van de arbeidsbeurs te Weenen en de gebouwen der christelijke vakvereeni- girigen zijn door de afdeelingen van den Oostenrijkschen Turnbond bezet. De gebou wen van het Vaderlandsche front zijn door de N.S.D.A.P. in gebruik genomen. Tusschen de beide dictators van Duitsch land en Italië zijn zeer hartelijke betuigin gen van trouw en vriendschap gewisseld. Ilitler heeft plechtig aan Mussolini ver zekerd, dat de Brenner voor eeuwig de grens zal zijn tusschen Duitschland en Italië. Schuschnigg nog te Weenen. Allerlei geruchten over de verblijfplaats van den ex-dictator van Oostenrijk deden gisteren de ronde. Het schijnt thans wel vast te staan, da Schuschnigg nog te Wee nen vertoeft. Hij zou geweigerd hebben Oostenrijk te verlaten en gezegd hebben: „Dit is mijn land." Ofschoon het moeilijk is een schatting te maken van de reeds in Oostenrijk aanwezige Duitsche troepen, kan volgens berichten uit Weenen veilig worden aangenomen, dat dit aantal het kwart millioen nadert, met inbegrip dan van de 40.000 Oostenrijksche legionarissen. Gedenkteeken voor Dollfuss ver nield. Het gedenkteeken voor Dollfuss is gister avond omvergeworpen - en kapotgeslagen. Volgens verdere berichten zijn nog ongeveer dertig gedenkteekenen in Stiermarken eveneens vernield. In kringen van het Vaticaan heeft het aan de macht komen der nationaal-socialis ten in Oostenrijk teleurstelling gewekt. Men ziet daarin de val van het laatste bolwerk van het katholicisme in de Duitsche wereld. Verwachting: Zwakke tot mati ge, Oostelijke tot Zuidelijke wind, helder tot licht of halt bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur in het Zuiden, in het Noor den later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Onzeker Zaterdagochtend heeft Rijksminister Goeb- bels een proclematie van den Fuehrer voor gelezen, waarin deze gewaagt van de onder drukking der nationalisten in Oostenrijk en aangekondigd dat het groote Duitsche Rijk met zijn macht en wil vrijheid aan het Oos tenrijksche broedervolk wil brengen. 's Middags heeft Hitier vanaf het balcon van het Raadhuis van de Oostenrijksche stad Linz nog een rede gehouden, waarin hij zeide blijkbaar door de Voorzienigheid te zijn geroepen om zijn geboortegrond aan het Duitsche Rijk terug te geven. De toespraak werd herhaaldelijk door enorme geestdrift onderbroken. In een rede, welke generaal-veldmaar- schalk Goering gisteren in de Staatsopera te Berlijn heeft gehouden tijdens de plech tige viering van den heldengedenkdag, zei- de hij, dat de Duitsche troepen niet als veroveraars, niet als vijanden, in Oosten rijk kwamen. Zij werden bejubeld, bloemen vielen op onze jonge strijders neer. Thans kan de bedrogen wereld zien, dat het volk in Oostenrijk eeuwig Duitsch was en eeuwig Duitsch zal zijn. Onscheidbaar zullen wij verbonden blijven. Geen macht ter wereld kan ons scheiden Het zou denkbaar zijn, dat Duitschland ondergaat. Ondenk baar echter zal het zijn, dat het zich ooit weer uiteen laat scheu ren. Duitschland wil en zal zich niet mengen in de toestanden van een ander land. Vast gesteld moet echter ook worden dat Duitsch land zich beschouwt als behoeder en be schermer van alle Duitschers, ook buiten de grenzen van het rijk. Duitschland heeft derhalve besloten zijn weermacht verder te versterken en sterk te houden als waarborg voor den vrede ter wereld. De bekende Amerikaansche schrijver Dr. IL van Loon, heeft in een interview met den Phohi-studioleider, den heer Startz, onder meer verklaard, zeker te weten, dat een even tueel bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard door de Amerikaansche Regeering op hoogen prijs zou worden gesteld. MAATREGELEN AAN DE FRANSCH DUITSCHE GRENS. De „Matin" publiceert een telegram van de volgenden inhoud: „Nancy. Met het oog op den internationalen toestand is voor alle troepen, gelegen langs de Fransch- Duitsche grens in de versterkte wer ken van de Maginot-linie van heden af en tot nader order verbod uit gevaardigd de kazernes te verlaten. In de andere garnizoenen zijn alle verloven ingetrokken." Op den vaslgestelden datum- Geen mobilisatie. In strijd met alle berichten, die wij ont vingen, waarin men het deed voorkomen, alsof het officieele bezoek van Koning Ca rol van Roemenië aan Londen zou worden uitgesteld, deelt het Roemeensche gezant schap te Londen mede, dat dit bezoek op den vastgestelden daum zal plaats vinden. Ook wordt officieel tegengesproken, dat de mobilisatie in Roemenië zou zijn afge kondigd. REGEERING VAN HET VOLKSFRONT. Paul Boncour de portefeuille buitenland. Radicalen bezet ten belangrijke posten. Blum is geslaagd met zijn kabinetsfor matie! Zooals hij zelf gisteravond in een radiorede deed uitkomen, is deze nieuwe regeering niet eene, zooals de openbare meening die verlangt, maar zooals de om standigheden het bevelen. LEON BLUM. In totaal hebben in de nieuwe regeering zittine vijftien socialisten, vijftien radicaal socialisten, alsmede drie leden van de links democraten. Bovendien heeft een onafhan kelijke linksche zitting in het kabinet. Het is het honderdvijfde van de derde republiek en het tweede, dat is gevormd door Leon Blum. Radicalen belangrijke posten. Minister-president en minister voor de schatkist is Leon Blum, ministers van staat, Paul Faure en Sarraut. Paul Bon cour (links democraat) is minister van buitenlandsche zaken, Daladier (radicaal socialist) heeft de portefeuille van lands verdediging de radicaal Campinchi die van marine, de radicaal La Chambre die van luchtvaart. Ook de portefeuille van handel is aan een radicaal. Pierre Cot, toe vertrouwd. Gisteravond heeft Blum de leden der nieuwe regeering aan den Franschen pre sident voorgesteld. Georges Bonnet zou naar verluidt, Frank rijk te Rome vertegenwoordigen. In zijn radiorede zei Blum nog- „Ik ben bereid opnieuw te pogen een regeering te vormen, welke de openbare meening, ver langt, zoodra deze erin geslaagd zal zijn, den tegenstand, welke spreker onbegrijpe lijk is, te overwinnen. Ondertusschen is' in de_ huidige regeering evenwel de meerder heid van het land vertegenwoordigd. Het oogenblik is gevaarlijk, zoo zeide Bhim verder, en de regeering zal de situ atie, waarin Frankrijk is geplaatst bestu- deeren en zijn plicht doen met voorzich tigheid en wijsheid en rustige vastberaden heid. Het doel blijft hetzelfde als in Juni 1936: te bewijzen, dat een regeeting van het volksfront kan en moet zijn een regee- rinn tot algemeen welzijn, vertrouwen kan geven aan het werkende Frankrijk en aan het vreedzame Europa. Voor onbepaalden tijd in con centratiekamp opgesloten. In Duitsche protestanische kringen is men zeer bedroefd over het lot van Ds. Niemöller. f.1? de kerken, waar aanhangers van de be- ijdende kerk voorgaan, is heden een in krachtige bewoordingen gesteld manifest voorgelezen over het opsluiten van Ds. Nie- moiier m een concentratiekamp. In het ma nifest werd gezegd, dat bij het vonnis van de rechtbank werd vastgesteld, dat Ds. Nie möller niet heeft gearbeid tegen het welzijn van het volk. Hoewel de straf was uitgeboet ln voorarrest, is hij toch niet in vrijheid gesteld doch in een concentratiekamp opge sloten voor onbepaalden tijd. Voor onbepaal den tijd zal hij dus niet in staat zijn zijn taak in zijn parochie uit te oefenen. Zijn invloed was ver buiten zijn parochie ver breid. De kerk dankt God, dat haar een leeiaar van het evangelie is gegeven in don persoon van Martin Niemöller.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1