ROODE STER TABAK Ay&tida Maandag 14 Maart 1938 Tweede Blad Afscheid Ds* JOskamp Notities achter bulletins BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 1 0 en 13 cent per half ons! Laatste Marine-concert Burgerlijke Stand van Den Helder &lcui5tiLeuwLi Kapitein ter zee Jolles Tentoonstelling van bolgewassen marine-commandant Kolonel Jolles. Naar de „Tel." verneemt, zal de kapitein ter zee H. Jolles, thans tjjdeiyk comman dant van de maritieme middelen te Amsterdam, in Augustus met den rang van schout-bij-nacht, vice-admiraal T. L. Kruys opvolgen als commandant van de marine te Willemsoord. Vice-admiraal Kruys zou dan tevens den dienst verlaten. Kapitein ter zee Jolles is vroeger marine-comlhandant te Soerabaia geweest en commandant van de „Hertog Hendrik". Als opvolger te Amsterdam wordt genoemd kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat kapitein ter zee Jolles 52 jaar oud is en officier der orde van Oranje Nassau. Hij werd luitenant ter zee der le klasse op 16 September 1907, kapitein-luitenant ter zee 16 November 1929 en kapitein ter zee 1 Aug. 1933, Als voorganger van de Evangeli satie Palmstraat. Slechts ruim een jaar heeft de voor ganger van de Evangelisatiever. ter ver breiding der Waarheid, gebouw Palm straat, dezen kring gediend. Maar in dat jaar heeft hij met jeugdig enthousiasme en met kracht van overtuiging zijn boodschap gebracht en vooral gesproken tot het hart van de jongeren. Een volle kerk was gisterenavond getuige van het afscheid van den predikant, wegens zijn beroep naar Made (N.-B.). Hij sprak in dezen laatsten dienst naar aanleiding van het vijfde vers uit Psalm 121: „De Heer is uw bewaarder." Het was niet eenvoudig, zoo zei de heer Oskamp, om hier in alle geestelijke stroomin gen een weg te vinden en toen ik een jaar geleden mijn taak aanving, heb ik dat ge daan, mij vastklemmend aan den reddings- mast, opgestoken in Ps. 121. Ik heb bij den aanvang getuigd, dat ik niet in eigen kracht kwam, dat ik zwak was en vermoedde tegen het werk niet op te kunnen. Wij hebben toen afgesproken, dat onze dagelijksche hulp zou zijn van den Heer. Ik kon slechts de hulp zijn met de instrumenten, die God mij van boven af in de handen heeft gegeven. Als er dit jaar diep is ingesneden, of als ik diep moest wonden of wanneer er soms een verrassende oplossing in uw leven kwam, dan was het van den Heer. De kerk is als een geestelijk ziekenhuis en allen die hier komen, getuigen dat ze ziek zijn en genezing noodig hebben van den grooten Medicijnmeester. Het is wel gemakkelijk de instrumenten van Gods liefde te laten glanzen, doch het is moei lijker, maar noodzakelijker om het mes in je eigen leven en dat van anderen in te zetten. Ik heb getracht het Evangelie dui delijk te maken voor ieder; voor iederen groep, voor iederen leeftijd. Spr. zegt het moeilijk gehad te hebben met de beslissing om heen te gaan. Maar in Den Helder heb ik geleerd, door de Marine, dat wij van hoog tot laag, „ter beschikking" hebben te staan en gezonden worden, waarheen de hoog ste leiding dat wil en noodig vindt. Welnu, zoo staat het met ons ook. Wij weten, dat v$ ge zonden worden en gaan heen met dit woord: „De Heer is uw Bewaarder". God heeft ons gebruikt om elkander te steu nen en tot hulp te zijn. Moeten we nu bang zijn en gaan wankelen, nu hij scheiding brengt? De Heer is uw Bewarder en zal uw voet niet laten wankelen. Wij gaan Hij blijft Hij bewaart. Ik heb Jezus Christus gepredikt, niet als een dogma, maar als een werkelijkheid, die u ver lost van het verderf. Blijf getrouw, zoo roept hij zijn gemeente toe, ook in het komen naar de godsdienstoefeningen. Aan het einde van den dienst spreekt Ds. Oskamp een woord van dank tot Ds. Enklaar. wiens aanwezigheid' hij zeer op prijs stelt en dien hij dankt voor zjjn hartelijkheid,, vriend schap en medewerking niettegenstaande het verschil van inzicht, dat zij hadden. Het bestuur van de Evangelisatie dankt spreker voor het vertrouwen, dat ze in hem gesteld hebben en voor den zegen, dien hij daardoor persoonlijk genoten heeft. Hij dankt voorts den koster en organist voor hun medewerking aan den dienst en richt een woord tot zijn catechesanten. De gemeente zong aan het einde van den dienst den predikant staande toe Ps. 121 4 „De Heer zal u steeds gadeslaan". Na afloop van de godsdienstoefening was er gelegenheid om persoonlijk van den scheiden den leeraar en zijn bruid afscheid te nemen. Door zeer velen werd dit gedaan. Dagen lang hebben de kinderen onder hoog spanning geleefd, 's Morgens was hun eerste gang naar de pot met bollen, waarvan de groene stelen slechts boven den grond uit kwamen. Ze konden de bloemen er wel uit kijken en alle hulpmiddelen werden te baat genomen om ze er uit te trekken. Moeder zocht overdag de zonnige plek in huis op en sjouwde de potten van voor naar achter en 's avonds kwamen ze boven de kachel of haard, °P den schoorsteenmantel te staan. Het resultaat van al die trouwe zorg was Zaterdagmiddag en Zondagmiddag (en van avond van 7 tot 10 u.) in drie lokalen van het Nat. Hist. Museum te zien. Het is verrassend. Negenhonderd potten zijn daar uitgestald op stellingen, die door het bestuur van het Nat. Hist. Museum in de nachtelijke uren van Don derdag op Vrijdag zijn opgesteld. Negenhon derd potten en daarbij negenhonderd getypte naamkaartjes, 't Is een geweldig werk ge weest. Maar het kleurig en fleurig geheel, dat bereikt is, is die moeite waard. Er waren bloe men, die uit hun kracht gegroeid waren. Eerst in het donker opgekweekt, werden ze cte laat ste dagen met zon- en kachelwarmte behan deld en schoten naar boven. Het geheele Nat. Hist. Museum is door drenkt met hyacinthen en tulpengeur. Het bloemenmagazijn „Corona" zorgde voor palm- versiering. De opening van de tentoonstelling. Bij afwezigheid van den burgemeester, die door ambtsbezigheden verhinderd was, werd de tentoonstelling Zaterdagmiddag door den wethouder van onderwijs, den heer De Boer, geopend. Onder de aanwezigen merkten we op verschillende hoofden van scholen, den com missaris van politie, den heer v. d. Hoeven, den chef van de afd. Onderwijs, den heer Daalder, en het geheele bestuur van het Nat. Hist. Museum. De heer Maas, voorzitter van de School- en Werktuinvereeniging, door welke vereeniging de tentoonstelling georganiseerd was, heette de aanwezigen welkom en wees op het doel van deze tentoonstelling; de kinderen meer liefde aan te kweeken voor de natuur. Zij zul len meer waardeering krijgen voor hetgeen zij in de natuur zien, als zij zelf een deeltje daar van verzorgen. De vernielzucht zal dus minder worden. Daarom had het bestuur van de School- en Werktuinvereeniging gemeend, het werk, dat in den zomer geschiedt in de tuinen, achter de school op het Tuindorp, voort te moeten zetten. 3500 bollen werden tegen mati gen prijs verstrekt of gratis uitgedeeld. Er waren 1800 potten met bollen, in de één zaten twee hyacinthen, in de ander drie tulpen. Het resultaat van 900 inzendingen is dus zeer be vredigend. Spr. dankt het bestuur van het Nat. Hist. Museum voor zijn volle medewerking. Hij richt voorts een woord van dank tot de hoofden van scholen en geeft dan den heer De Boer de ge legenheid de tentoonstelling te openen. Openingswoord van wethouder Je Boer. De heer De Boer zegt aan het verzoek met groot genoegen te voldoen. De taak van den wethouder van onderwijs is immers de behar tiging van de belangen van de scholen, zoo goed als dat in het tegenwoordige systeem mogelijk is. De opvoeding echter vraagt meer dan door de school kan worden tot stand ge bracht. In de eerste plaats is daar het gezin. Maar zelfs wanneer èn de school èn het gezin hun taak verstaan, is er nog een groot terrein, waar de opvoeding moet worden ter hand ge nomen. Wanneer nu de vereeniging voor schoolwerk- tuinen de jeugd wil leeren, door zelfwerkzaam heid, de geheimen van de natuur te kennen, dan vereischt deze taak groote waardeering, omdat ze aanvullend werkt. Spr. hoopt, dat de pogingen op dit terrein aangewend mogen slagen en verzekert het bestuur, dat hun werk de volle sympathie en waardeering van het gemeentebestuur heeft. Deze tentoonstelling zal spreken, zoowel tot de ouders als tot de kinderen. De prijstoekenning. 75 prijzen waren beschikbaar gesteld, w.o. 35 leerlingenkaarten voor het Museum en veertig snuisterijen, die een grage ontvangst bij de kinderen hebben. De toekenning van de prijzen geschiedde door een jury, bestaande uit Mej. A. Dijkshoorn en de heeren J. Groen en J. A. Nijkamp. Hieronder volgt de lijst der prijswinnaars in den bollenwedstrijd. De volgorde is alphabe- tisch. J. Aberson (m.), doos zeep; P. Alblas (j.), mes; A. Bakker (m.), armband; A. Boon (j.), Den Helder kiest partij. De monden waren er vól van. Van de vele duizenden, die, en dan met name Zaterdagmiddag- en -avond, voor ons bureau in de Koningstraat kennis genomen hebben van de verbijsterende inpalming door den grooten Adolf van het kleine Oostenrijk. Bij ieder nieuw bulletin, op het maagdelijk blank waarvan in al dan niet gecalligraveerde letteren de versmelting van twéé volken met één taal geschreven werd. Bij ieder nieuw bulletin werd het stil. Men las en overlas dat alles en dacnt. Waaraan... De reacties waren van zeer verscneiden aard Er waren ouden van dagen, komende van de markt, in hun eene hand een bloeiende azalea, in de andere een tasch spruitjes, eigenheimers en een stuk rundvleesch. Die de anderen aanzagen en verstolen infor meerden „Wat denkt U ervan meneer...? zou het nou oorlog worre??. Dan volgde, al naar de intelligentie en het historisch inzicht van den aangesprokene het bescheid. Soms „Ze mosten m ophange. waar bij men niet precies wist wie daarmee bedoeld werd, Adolf cf Kurt Schuschnigg. Of „Oorlog ...da's zoo wiedes as wat" het geen dan met een groote mate van overtuiging gelanceerd werd, tot ergernis van weer andere bulletinsnorders, die terloops in het midden brachten „Eerst motte ze Seggo Slovekijje nog inpikke en ons en dan gaan ze naar Rusland.'' Er was een man en die zei „Hij durft toch Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons - en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. asBEsmm vulpotlood; G. v. d. Booren (m.), eau de colog- neflesch; N. Botbijl (j.), doos zakdoekjes; A. Boogaard (m.), mesje; J. de Böck (m.), zak doekjes; S. v. Breunesse (m.), vulpotlood; J. v. Breugel j.mondharmonica; F. Blom (m.), zakkam; T. Buurman (m.), zakkarn; A. Bom- mezijn (m.), vulpotlood; M. Dekker (m.), zak kam; A. Dijkshoorn (m.), portemonnaie; L. Frankfort (m.), arband; M. Frankfort (m.), puzzledoos; A. Huisman j.verfdoos; P. v. d. Hoeven (j.), mondorgel; M. Herman (j.), étui; H. Jansen j.bloembollenboek; J. de Jonge j.bloemenatlas; C. Jongkees (m.), porte monnaie; D. Kikkert j.)(, sportriem; A. Klik j.sportriem; S. Zwart (m.), schaar; A. v. d. Meule (m.), doos zeep; W. Nauta (j.), vul potlood; P. Plooy (m.), portemonnaie; J. Schnitfink (j.), plantenatlas; J. Schoonakker j.puzzledoos; A. v. Strijen (m.), poëzieal bum; G. v. Santen (m.), zakkammetje; P. v. Twuyver (m.), plantenatlas; N. Visser (m.), schaar; P. Valkhoff j.kamerplantenboek; M. Visser (m.), ketting; B. Veth (m.), eau de cologne; M. Zut jzangvogelatlas. Voorts verkregen de volgende kinderen een jaarkaart voor 1938 van het Natuurhistorisch Museum: B.L.O. School: Bennie Burger. School 2: Mina Winter, Annie Sinjewel. School 8: Jan Scheffer, Jan Zon, Kees Elout, Hennie Sperling. maar, met z'n gekke gezicht" en dat ontketen de een kleine revolutie, daar men van meening was dat dit een onderschrijving van Adolf's daad beteekende. Dan hoorde men hoonende kuchjes, dan werden er giftige blikken uitge zonden of prevelde men sarcastische opmer kingen als „Hitlervazal", Ennesbejer of Ver- rajer". Merkwaardig hoe weinig nationaal-socialis- tisch gezind onze Nieuwediepsche bevolking Héél de Koningstraat stond in het teeken van het Oostenrijksche drama. Men kwam te laat voor het eten, alleen maar om het laatste bulletin niet te missen en men riskeerde een binnenkamer-revolutie met z'n vrouw, om toch vooral het laatste woord te hebben bij het pofltiek debat tusschen Herschel en de Bijbel- school. Ook de jeugd bemoeide zich er mee en het was haar goed recht. Er waren twee jongetjes van om en nabij 10. die herrie maakten of het Dolfuss was die Hitier weggejaagd had, of Hitier die het Dol fuss deed. Men kwam aan geen resultaat en tot op dit moment is men het niet eens kun nen worden. Zonder uitzondering haast koos men partij voor Oostenrijk. Heftige critiek klonk aan het adres van Adolf, alle Nazi's in het 't bijzonder en Duitschland in 't algemeen, ook al begreep men er veeal het fijne niet van. In den Helder voor de bulletin-ramen in de Koningstraat. Er is dan géén plaats in deze stad. waar de openbare meening zich spontaner, duidelijker en gezapiger manifesteert. School 14: Andries Jansen, Gerrit Wallich, Henk Weidema, Piet v. Hoek. School 6: Nico Luyt, Piet Koorn, Nellie Kei zer, Greta Bos, Jan Looy, Annie Marinus, Dolf Roover. Groen van Prinstererschool: Dirk v. d. Veer, Neeltje Schoorl, Paulus v. d. Heide, Johan Schoorl, Piet Gulick. Chr. Opl. School: Femme Drijver, Jan Koop man, Willy Kerkhoven, Hennie Kraak. Rehobothschool: Roosje Stevenson, Hendrik v. d. Heide. Tuindorpschool: Jeanne Orynus, Annie Wil- son, Joop Goudswaard, Karl Walboom, Hans Grimijser, Piet Korens. Wij maken er voorts op attent dat de plan ten Dinsdag tusschen 5 en 7 uur teruggehaald moeten worden. Laat ons dit verslag mogen besluiten met een opwekking zich op te geven als lid van deze nuttige vereeniging. Het lid maatschap bedraagt slechts 50 cent. He denavond van 7 tot 10 u. kan men dus de tentoonstelling, die een bezoek meer dan waard is, bezoeken in de zalen van het Nat. Hist. Museum. Persstemmen over de soliste. Berichtten wij in ons nummer van Zaterdag, dat aan het laatste Marine Concert, dat a.s. Woensdag gegeven zal worden, als soliste op treedt Jo van de Meent concert- en oratorium zangeres te Amsterdam, ditmaal laten wij eenige beschouwingen volgen der Nederland- sche pers, over de prestaties dezer soliste. Zoo schrijft o.a. „De Telegraaf" in een der critieken: „Met muzikaal inzicht en be- heerschte voordracht vertolkte deze zangeres na de pauze het „Nachtlied" van Willem Lan- dré, dat zoowel in vocalistisch opzicht als uit het oogpunt van orkestratie den uitvoerenden hooge eischen stelt maar door de verzorgde reproductie een alleszins artistieken indruk maaktet. „De Maasbode": ...de zangeres Jo van de Meent was een zware taak toebedeeld, waar van ze zich uitstekend heeft gekweten. Met haar nobele, volle en goedgecultiveerde alt-stem en nog meer waar het op aankomt, door een juist begrepen en zelf doorvoelde voordracht, heeft zij zich in samenwerking met het orkest, de vertolking van deze hymne tot een daad van muzikale beteekenis gemaakt. „Dagblad van Rotterdam: ...Jo van de Meent heeft in haar solo een hoogst sympathieken indruk gemaakt door haar vol ledige beheersching van het werk, door een voordracht, waarin een zeer zuiver begrip leefde, door een kunstzinnig gebruik van haar mooi, gaaf en bezield geluid, dat in lagere ligging bovenal van een warmen, rijken klank is en uitnemend geëgaliseerd blijkt. Zooals uit deze persstemmen blijkt, komt hier een soliste aan het woord, die hoor sporen ruimschoots verdiend heeft, zoodat wij met belangstelling haar optre den met de Marine Kapel tegemoetzien. Vermelden wij nog de door haar uit te voeren nummers. Dit zijn vóór de pauze: „Ah! Rendini" van Francesci Rossi en „Nocturne" van César Franck, er na van Franz Schubert „lm Abendrot" en „Dem Unendlichen". DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Naar wij vernemen zal er op 16 en 17 Maart a.s. een bazar gehouden worden ten bate van de Doopsgezinde Gemeente in de zaal van café Sanderse, aan het Koningsplein. De toegang is vrij. Men zie verder de advertentie in dit blad. van 12 Maart 1938. BEVALLEN: P. M. Koopman—Kater, z.; G. Veersma—van Wijngaarden, z. OVERLEDEN: J. T. G. van Amersfoort (v.), 4 maanden; W. Jonker (m.), 76 jaar. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Tarzan's wraak" en „New York—San Francisco". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Onder vreemde vlag" en „Fraulein T Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De geheime code". Heden. Casino, 8.15 uur: AVRO's bonte trein. Dinsdag 16 ?.Iaart. Casino, 8 uur: Tooneeluitvoering Arbei'. tooneelvereeniging „Herman Heijermans' Woensdag 17 Maart. (j(asino 8.30 uur. Laatste Marine-concert. Licht op 6.30 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 773.2 Temp. lucht 3.8 Laagste temp. 3.1 Gekweekt door leerlingen van ver< schillende lagere scholen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5