Ras-problemen in Amerika S. DE Iburroughs O Wraakzuchtige olifant Radioprogramma jedgar rice ETHEL M» DELL U ontvangt het dubbele en U betaalt minder reinigt I aiies DOOR No. 21. Alles ging goed tot de golven de boot de den deinen, de apen kwamen in een paniek stemming. Met moeite gelukte het Akoet hen •e kalmeren. Toen kwam er een hoge golf, die over het dek rolde. De apen sprongen op :n vielen over elkaar heen. Tenslotte gelukte het Tarzan en Akoet toch de dieren weer op hun plaats te krijgen en ,hen hun krachten aan de riemen te doen beproeven. Tien uur lang duurde de tocht voordat de scherpe ogen van de aapman de kust van het vaste land ontdekten. Nu duurde het niet lang meer of de boot liep op het zand. Tarzan en Mu- gambi sprongen er uit en trokken de boot nog verder op het strand, waarna de apen over boord klommen en ook Sheeta volgde. Gedurende de nacht zaten de apen dicht bij elkaar terzijde van het vuur, dat Mugambi had aangelegd om hen te verwarmen. Tarzan en Sheeta echter, waren een andere mening toegedaan. Geen van beiden vreesden de duis ternis en daarbij hadden zij honger. Samen gingen zij het bos in om voedsel te zoeken. Tarzan was de eerste, die vlees rook. Opeens stootten de twee op een buffel. Op een teken van de aapman sprong Sheeta op de brede rug van het dier en sloeg zijn sterke tanden in diens nek. Tarzan stak met zjjn mes, ter wijl htf het dodelijk verschrikte dier vast greep. Vele honderden meters droeg het brul lende dier zijn twee wilde aanvallers op zijn rug, totdat het mes van Tarzan zijn hart vond. (Nieuwe spelling.) WORDT HUWELIJK TUSSCHEN NEGERS EN BLANKEN VERBO DEN? Senator Bilbo, uit Mississippi, heeft dit jaar een wetsontwerp ingediend om huwelijken tusschen blanken en negers in het District of Columbia (het door een commissie geregeer de gebied, waarin de stad Washing ton ligt) en de Amerikaarische kolo niën en gebieden (territories) te ver bieden. Het is niet zoo eenvoudig! Dit feit vestigt weer eens de aandacht op het steeds urgente negersvraagstuk, waarmede Amerika nu reeds meer dan 70 jaar heeft te kampen en waarvoor, aldus de N.R.Crt. wel nooit een goede oplossing zal te vinden zijn. Zoo eenvoudig als onze negergedienstige de zaak inziet: absolute geboortebeperking totdat het negerras in Amerika zal zijn uitgestorven, is het niet. Wij willen hier voornamelijk slechts één zijde behandelen: de rasvermenging en de factoren die hierop invloed hebben. De blanken betreuren het, dat geleidelijk de negers zich met de blanken gaan ver mengen en gezien de veel grootere vrucht baarheid van de negers ligt het voor de hand, dat men zich zeer bevreesd maakt voor een relatief sterke vermeerdering van de negers of mulatten, (kinderen van Ame- rikaansche negerinnen en blanken, of om gekeerd). Recente betrouwbare cijfers over het aantal mulatten en negers zijn niet te krijgen. Slechts 15 pet. van de kleurlingen zijn mulatten: Shannon schat hun aantal op ongeveer 30 pet. Uit officieuze bron vernemen wij, dat de rasvermenging steeds verder is doorgegaan. Shannon constateert in een brochure over dit onderwerp, dat in Amerika de mulatten met slechts zeer weinig ftegerbloed zich toch den toegang tot de blanke maatschap pij zien afgesneden, waartegenover echter staat dat zij in de negermaatschappij over- heerschen. Slimme negervrouwen. Dit laatste is een voorname factor die de rasvermenging in de hand werkt: wanneer negervrouwen we ten dat hun kinderen van- gemengd bloed meer kans hebben om vooruit te komen, zullen ze trachten verbin tenis met een blanke aan te gaan. Bij een nauwkeurig onderzoek is geble ken, dat de onderwijskrachten aan neger colleges en de technische middelbare scho len grootendeels, soms zelfs uitsluitend, mu FEUILLETON. DOOR 9. Maar haar broer merkte het niet op. ,,0, was Pax er ook? Hij zei, dat hij gaan zou. Heb je veel met hem gepraat?" „Ik?" zei Claire. „Ja, onder één dans. Waarom?" Chisledon grinnikte. „Eén maar Dat was onaardig. Hij had zoo op je gerekend!" „Waarom zou hij op mjj rekenen?" zei Claire, terwijl een plotselinge blos haar bleek gezichtje kleurde. Hij haalde de schouders op. „Dat moet je mij niet vragen! Ik heb genoeg te doen met mijn eigen zaken. Zeg mij één ding. Heeft Yvonne behalve met Markham met iemand anders gedanst? De waarheid, denk er om!^ „Waarom zou ik de waarheid niet zeggen?" zei Claire. „Maar waarom vraag je het mij Yvonne zal het je zelf vertellen." „Waarom ik het aan jou vraag?" Hij her haalde haar vraag met een luidruchtigen lach. „Omdat je mijn partij kiest, als je het weten wilt. Omdat je evengoed weet als ik, wat er gebeurt en je er juist zoo over denkt als ik. Nu antwoord, Claire!" Zijn stem had een sissenden klank. Hij keek haar aan met dreigende, bloeddoorloopen oogen. Maar Claire doorstond zijn blik zonder eenigen angst. Zij zag dat hij niet voor rede latten zijn; hetzelfde geldt voor den geeste lijken stand: negerpredikanten zijn veelal mulatten en hebben, gezien de eigenaardige emotioneele godsdienstige geaardheid van de negers, grooten invloed op hun rasgenoo- ten. De betrekkelijk weinige negers, in fe derale regeeringsposities toegelaten, zijn ook meestal van gemengd bloed. De kans dat een mulattenkind tot een leidende positie opklimt is 54 maal zoo groot als bij een zuiver negerkind. Reuter toch vond onder 2129 kleurlingen van naam 1638 mu latten. Toch blijkt uit dit laatste on derzoek tevens, dat ook zuivere ne gers tot hoogere rangen kunnen op klimmen. Geen stemrecht voor negers. De afscheiding tusschen blank en zwart ziet men op alle levensgebieden. Alles wat een zwarte of maar lichtelijk getinte huid heeft of andere onmiskenbare teekenen met zich draagt negerbloed te bezitten, ziet zich over het algemeen in de wereld der blan ken den pas afgesneden. In het politieke leven: in het Zuiden kunnen de negers hun bij de federale grondwet gegeven stemrecht niet uitoefenen, dat beletten de kieswetten. Zoo is hun de mogelijkheid, voor eigen lotsverbetering te werken, belet. Alle Zui delijke en vele andere staten in het ge- heei 27 hebben wetten die huwelijken tusschen blanken en kleurlingen verbieden. In alle Zuidelijke staten gaan de neger en mulattenkinderen op afzonderlijke scholen; de wetten, die dit voorschrijven, zijn door het Opperste Hof te Washington geldig verklaard. Blanke en bruine staten. De eigenaars van perceelen in bepaalde buurten sluiten contracten af, waarbij zij zich verbinden hun huizen niet aan negers te verkoopen of te verhuren. Veelal ziet men „blanke" wijken, als ze wat ouder worden, door negers ingenomen. De kerken geven ook al niet veel kans voor aanra- kig der rassen. Slechts in zeer enkele gevallen zal een kleurling in een kerk met blanken den dienst bij kunnen wonen; in Roomsche kerken komt dit voor, maar dan nog zitten de negers op de achterste banken. En bij de „sociale" bijeenkomsten worden ze niet geduld. De treinen in het OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Zuiden hebben afzonderlijke wagens of afdeelingen voor wit en zwart, in de trams moeten veelal de negers aan een andere zijde de wagens binnenkomen dan de blanken. Zoo zijn dus de gelegenheden voor de rassen om met elkaar in aanraking te komen, uiterst gering. Achter een zwart masker. En toch komen in het Noorden gemengde huwelijken voor, meer tusschen blanken en mulatten dan tusschen blanken en zuivere negers. Maar: in het geheele land, vooral ook in het Zuiden, worden heel wat kinderen uit onwettige betrekkingen tusschen blank en zwart geboren; de blanke man is dan meestal de schuldige. Hieruit komen de lyn- chings veelal voort. Is een blanke de werkelijke schuldige, dan gebeurt het vaak dat hij een zwart masker draagt, de plaats der misdaad ont vlucht en bijtijds een neger voor hem in de plaats wordt geschoven, die dan zijn noodlot niet ontgaat. De blanke vader wordt alleen aan zijn onmiddellijke omgeving bekend, men doet er verder het zwijgen toe. Het rassenvraagstuk wordt steeds urgen ter. Vooral ook nu in vele staten de negers niet alleen meer politieke macht krijgen, maar zelfs den doorslag kunnen geven bij de stembus. Nu zij dit feit herhaaldelijk in hun kranten kunnenl ezen, zullen zij geleidelijk ook hoogere eischen gaan stellen. Voor wat hoort wat! En toch hebben de Zuidelijke Democraten een groote overwin- nir"- behaald nu zij door obstructie te voeren er in geslaagd zijn het wetsont werp tegen het lynchen af te wenden. Daar uit moet toch wel blijken, dat de Noordelij ke Democraten niet al te bang voor hun zwarte kiezers zijn. Stuk suiker kost twee menschen- levens. Olifanten plegen een goed geheu gen te hebben en vergeten vooral een hun eenmaal aangedaan onrecht niet gemakkelijk. Wanneer zij zich op een gegeven oogenblik tegen een plagerij niet kunnen verdedigen, wachten zij, ook wanneer er dagen en weken ver strijken, de eerste de beste gelegen heid af om zich te wreken. Dit goede geheugen en dit groote eergevoel van de zoo goedmoedige dikhuiden hebben reeds aan menig mensch het leven gekost. Een zeer onaangename ervaring deed thans ook een oppasser in Brindaban op, die een olifant een stukje suiker had afge- kaapt en het dier daarmede nog had ge plaagd. De man wist niet, hoezeer hij door deze daad en spot de trots van het dier had gekrenkt. De olifant liet zich de volgende da gen rustig voederen en deed, alsof tusschen hem en zijn oppasser alles bij het oude ge bleven was. Maar op het oogenblik, dat zich een gunstige gelegenheid tot wraak voor deed, greep hij den man plotseling beet en wierp hem met zijn slurf tegen den grond. Op het laatste oogenblik, toen het woedende dier den oppasser nogmaals wilde aanvallen en vermorzelen, gelukte het dezen zich door een moedigen sprong in een nabijgelegen ri viertje te redden. Zijn woede nog niet gekoeld. Daarop wendde de olifant zich tegen twee sadhoes (leden van een Hindoe-sekte), die den oppasser te hulp waren gesneld en ver morzelde deze menschen onder zijn pooten. Daarop stormde hij onder een woest ge trompet op een schaar pelgrims af, die op weg naar een heilig oord waren. Doch voor dat de olifant hier verder onheil kon aan richten, openden politie-agenten het vuur op hem en dreven hem de wildernis in. Zwaar gewapende jagers hebben nu het bosch om singeld, om te beletten, dat het gewonde dier vlucht. Woont de componist Dupont hier? Neen, mijnheer, hij woont een octaaf hooger. WOENSDAG 16 MAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VAR A-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijidng. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu Bedrijven. 11.00 Causerie „Kinderen van gescheiden ouders". 11.30 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest en soliste. I.30—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen.. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie „Wat maken wij van onze wo ning?" f.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof." 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.10 VARA-Orkest, Mannenkoor van „De Stem des Volks" en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Esmeralda-Septet. 10.30 Solistenconcert. II.00 Viool en piano. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 Ensemble Van der Horst. t 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Bas-bariton en piano. In de pauzes: Gra mofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.40 Zang, piano en gramofoonplaten 4.40 Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Grmofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taales en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.10 Zangavond van den Bond van Christ. Zangvereenigingen in den Zuid-Oothoek van Friesland. (9.109.40 Causerie „Petrus Dathenus"). 10.10 Berichten ANP. 10.15 Dampraatje. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. neering vatbaar was. „Je moet de dingen niet overdrijven, Guy" zei ze, „ik zal je alles ver tellen wat je weten wilt. Maa, er is werkelijk niets te vertellen. Niemand heeft alle dansen gedanst; het was te warm. En, zooals je ziet, wij zijn vroeg naar huis gegaan. Nu ga ik naar bed. Wel te rusten!" Zij liep naar de deur maar hij greep haar onverwachts bij den arm. „Probeer je de waarheid voor mij te ver bergen?" Zij keek hem onversaagd in het verhitte gezicht. „Wees niet zoo onbillijk! Je kunt toch met je eigen oogen zien maar probeer niet te willen zien wat niet bestaat in je eigen belang. Laat mij gaan, Guy, ik ben moe." Hij staarde haar eenige seconden aan alsof hij de strekking van haar bewering overwoog, wendde zich toen met een ruwe beweging naar de tafel. „Jullie zijt allen hetzelfde," gromde hij, „en ik ben ook moe." HOOFDSTUK VI. „De" Vrouw". Claire sliep dien nacht zeer onrustig; ont waakte herhaaldelijk met een wild kloppend hart uit angstige droomen, en bleef dan lang wakker liggen .waarin zijn den toestand met steeds groeienden angst onder de oogen te zien trachtte te zien. Dat Yvonne met vuur speelde, was aan geen twijfel onderhevig, en het eenige voor behoed tegen een hevige uitbarsting was ge legen in de manier waarop Pax een der beide vuuraanstokers wilde verwijderen. Hij had gesproken met een besliste zekerheid, en hg was een man van zijn woord. Als Chris Markham voorloopig van het tooneel ver dween, zou het onmiddellijk gevaar afgewend en misschien voor goed vermeden kunnen worden. Maar Yvonne zou ongetwijfeld elders naar afleiding zoeken, want zij kon nu een maal niet zonder aanbidders, die zij, waar zij ook ging, op haar weg steeds ontmoette. Maar Claire trachtte zich te troosten met de gedachte, dat er ook hier veiligheid in het aantal lag, en zij kon zich niemand zoo heet hoofdig en doordrijvend voorstellen als Chris Markham. Het zou een ongeloofelijke opluch ting voor haar zijn, wanneer hij uit het be reik van Yvonne was. En het zou voor Guy ook veel rustiger zijn. Zij betrapte zich er op, dat zij een rilling moest onderdrukken, tel kens wanneer zij aan haar broer dacht. Zijn toestand had haar meer aangegrepen, dan dat zij zich zelf bekennen wilde. Op sommige tijden had zij haar vermoedens omtrent hem gehad, maar vannacht was hij blijkbaar zich zelf niet meer meester geweest. Maar onrust en zenuwen waren de oorzaak dat hij zijn zelf- beheersching verloren had. Hij maakte zich ongerust over Yvonne. Als zij dat Yvonne maar aan het verstand kon brengen hoe veel ellende zou dan vermeden kunnen worden! En toch lag er in Yvonne's luchtige levensop vatting zelf een zekere n ate van veiligheid. Zoolang zij bleef lachen en schertsen, kon nie mand haar handelwijze werkelijk ernstig op nemen! Guy zou na een goedt nachtrust weer zich zelf zijn en inzien dat het Yvonne slechts om genoegen en afleiding te doen was. Zij trachtte de herinnering uit haar geheugen te bannen aan den blik in Yvonne's oogen, die haar zoozeer verontrust had, en ofschoon zij hierin slechts gedeeltelijk slaagde, vond haar vermoeide geest eindelijk rust en zij viel in een diepen slaap, waaruit zij niet ontwaakte voor de zon hoog aan den hemel stond en de be diende haar ochtend-thee binnen bracht. Toen z(j zich oprichtte zag ze Yvonne in de deuropening staan. Yvonne in een bruin rij- costuum met blozende wangen en lachende oogjes, die haar helmhoed vroolijk heen en weer zwaaide. „Jou luilak!" was haar begroeting. „Ik ben juist terug van een heerlijken rit. Heb je goed geslapen?" Claire, die zich weer op haar kussens had neergevleid en nog niet helder wakker was, antwoordde bevestigend, omdat dit haar ge makkelijker was. Yvonne kwam met haar lichten gang als een beeld van levenslust de kamer binnen en zond met een handbeweging den bediende weg. „Ik heb hem gezegd nog een kopje te bren gen, dan kunnen wij gezellig samen thee drin ken voor ik mijn bad neem. Lieve, wat zie je er doodmoe uit. Blijf je niet liever wat rusten?" Ze keek bezorgd op Claire neer, en boog zich voorover om haar een kus te geven. „Zal ik je een kopje thee inschenken? Dat zal je helpen om wakker U worden. Het was werkelijk heerlijk vanmorgen. Wij reden den ouden tempelweg en hielden stil bij de ruïne om de zon te zien opgaan. Er was geen menschelijk wezen te bekennen maar op den terugweg hadden wij een echt avontuur. Iemand schoot op ons van achter den aarden wal bij het reservoir, en Chris zoowel als ik denken, dat het die gekke Pathan was, maar hte maakte de paarden schichtig en wij ren de terug om niet tot verder mikpunt van zijn schietkunst gebruikt te worden. Hier is Je thee, schat. Dat zal je goed doen." Met haar innemenden, vroolijksten glim lach reikte zij Claire het kopje thee toe maar Claire vond geen lach voor zoovee! zorgeloosheid. „Maar, lieveling, waarom neem Je dien vreeselgken verlaten weg?" zei ze „Dat is juist een plek waar dergelijke individuen zich schuil houden. Chris Markham moet werkelijk half krankzinnig zijn om je daar heen te brengen." „Dat is hij ook beslist krankzinnig." Yvonne dronk lachend haar kopje leeg. „Ik geloof, dat iedereen het min of meer is in dit vreeselijke land. Maar hij heeft een pret tige soort krankzinnigheid, die dwaze jongen! Tusschen twee haakjes hij gaat op de tijgerjacht om zich te troosten, als ik naar Kapoo vertrek." Claire keek haar half verschrikt aan, De woorden „dan pas?" lagen haar op de lip pen, maar ze uitte ze niet en zei niets, zich sterk bewust» van een gevoel van ontrouw, bijna verraad, dat haar den vorigen avond ook zoo gehinderd had. Yvonne ging door met spreken half tot zich zelf half tot Claire, er klonk ondeugende vroolijkheid in haar stem. „Dus wij moeten zooveel mogelijk genieten van de volgende dagen. Ik heb hem gezegd, dat hij in geen geval op het polo-bal mocht ontbre ken, dat zou werkelijk ondenkbaar zijn, vind Je ook niet?" „Zou je dat zoo erg vinden?" vroeg Claire met een gevoel dat zij een onhandigheid be ging- Yvonne vond dat blijkbaar niet, want zij antwoordde zonder eenige verlegenheid: „Ik zou natuurlijk wanhopig zijn. Er is niemand hier, die zoo goed danst als Chris" zij liet haar vroolijken lach hooren en met wien men zoo gezellig kan zitten praten als de anderen dansen. Als het niet om jou was, geloof ik dat ik in het geheel niet naar Kapoo zou gaan." Claire bleef staan. Zij was nooit bang voor hem geweest, maar er was iets in zijn hou ding, dat haar zelfvertrouwen aan het wanke len bracht. H(j zou zich niet tegen haar wen den, dat wist zij, maar zij moest aan Yvon ne denken, en een rilling van angst ging door haar binnenste. Zij had hem nog nooit in een dergelijken toestand gezien. Zij zag hem zijn glas in één teug ledigen. Iets in haar verzette zich in diepen afkeer. VVas dit Guv deze halfdronken snoever, die zich opzettelijk in haar gezelschap aan whisky te buiten ging?" Angst en afkeer vervulden haar. Maar zij wist dat protesteeren niets zou baten. Toch draalde ze in weerwil van haar eigen gedachten, totdat hij onverwachts op haar afkwam. „Waarop wacht je? Ik dacht dat je naar bed wilde," zei hij. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7