Zwarte apostel verkoopt zijn geloovigen Medan nog geen pleister plaats voor de K.LM. Een zwemlustige schippersknecht Bakkersknechtje op avontuur Op slag gedood Schending van de Olympische gedachte Amerika bouwf nieuw luchtschip Lente-verwachting 16,000 gulden verduisterd Anti-fascist reisde op valschen pas KX.M.-piloten ziek Uoetbat Reeds Zondag Feijenoord—Heracles UIT ONZE OOST Negen en twintig toko's verbrand A, E Gerhard tachtig jaar De korting op de spoorwegpensioenen Een van de gelukkigste menscken Amerika overschrijdt tonnage- grens slagschepen Ramsay Macdonald lief 25,000 pond sterling na Sinaasappelplantage in brand De auto, waarin Hitier zijn zegetocht door Oostenrijk maakt, baant zich stapvoets een weg door de juichende menigte te Ried. Velen brengen den Heil- groet aan den Führer, dien men hier duidelijk op zijn zegewagen kan waar nemen* Aankoop van noodzakelijk. terreinstrooken De „Deli-courant" vernam uit Amsterdam dat de heer Plesman heeft verklaard, dat de beslissing omtrent de opname van Medan voor onbepaalden tijd is uitgesteld, daar de aankoop van enkele nieuwe terreinstrooken tot verruiming van de start- en landings banen noodig wordt geacht. Bij informatie vernemen wij van de K.L. M., dat het hier betreft het verwijderen van verschillende boomgroepen, welke hinder lijk zijn bij het dalen en stijgen in bepaalde richtingen. Volgens het door den heer Par- mentier aan het hoofd van het bureau voor luchtvaart uitgebrachte advies zullen ba nen in het geboomte moeten worden uitge hakt, waardoor het vliegveld volkomen vei lig zal zijn voor de vliegtuigen van den Hol- land-Indiëdienst. Maart en Meimaand aan den drogen kant. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt meldt: Bij het verwerken van enkele nagekomen gegevens zijn wij op het spoor gekomen van een vergissing wat de Meimaand betreft, waardoor de op 3 Maart uitgesproken ver wachting, als volgt moet worden gewijzigd: Voor de lente als geheel geven de bereke ningen uitkomsten, die voor de temperatuur weinig van normaal afwijken en voor den neerslag wijzen op een belangrijk tekort. Voor de lentemaanden zouden vooral Maart en Mei aan den drogen kant zijn. Oneerlijk reiziger. De Zaandamsche politie heeft, als gevolg van een klacht van de benadeelde firma, aangehouden een vroeger employé van de firma Kamphuijs en van Pelt, grossierderij in kruideniers- en grutterswaren aldaar, on der verdenking zich schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van een bedrag van zestien tot zeventien duizend gulden. De aangehoudene was in dienst als rei ziger, terwijl hij tevens de gelden inde voor hetgeen hij verkocht had. Naar het schijnt verschafte deze dubbele functie hem de gelegenheid verschillende posten niet te verantwoorden. Hij had iets in het vet. Een schipper, die aan het zandbaggeren was op de rivier de Waal, vlak beneden Tiel, zag plotseling tot zijn groote verbazing, dat iemand in badpak vanaf een opvarende Rijnaak, iets in de rivier wierp en daarna zelf overboord sprong. Deze persoon tracht te eerst naar den oever te zwemmen, doch na enkele oogenblikken gaf hij deze poging op en probeerde naar zijn aak terug te koe ren. Toen ook dat niet gelukte, zocht hij zijn toevlucht op een andere in de buurt zijnde rijnaak. De schipper, die het gebeurde nogal vreemd vond, waarschuwde de Tielsche waterpoli- fie, die toevallig in de buurt patrouilleerde. Deze nam den zwemlustigen jongeling, die een 20-jarige schippersknecht van L. bleek 'te zijn. aan boord en stelde een onderzoek naar het gebeurde in. Het onderzoek wees uit, dat de schippers knecht plotseling genoeg van het varen ge kregen had en nu hals over kop een andere richting uit wilde. Hij wilde onder geen enkele voorwaarde de reis naar Duitschland voortzetten. Trouwens, dat was ook al spoe dig niet meer noodig, want toen de politie het verleden van van L. eens nauwkeurig naging, bleek hij nog emige straf in het vet te hebben. Daarom werd hij op transport ge steld naar Rotterdam. Omdat voor v. L.'s schipper bij een even- tiK 'e Duitsche controle moeilijkheden dreig den in verband met de daar vereischte per- soneelsterkte. heeft de politie hem een ver klaring afgegeven, waarin de geheele toe dracht vermeld staat. Mogelijk zullen hem daardoor bij controle geen moeilijkheden in den weg gelegd worden» Door Haagsche rechtbank ver oordeeld. Het Haagsche gerechtshof deed gisteren in hooger beroep uitspraak tegen den Duit- scher E. E. J. F., die door de Rotterdamsche rechtbank wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot een gevangenisstraf van vier maanden was veroordeeld, met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdachte, moest zich als pacifist en anti fascist na den Rijksdagbrand voor de Duit sche politie schuil houden en heeft later van bevriende zijde een pas met valschen naam gekregen. Op dezen pas reisde hij naar Nederland, waar hij het document o.m. aan een agent van politie toonde, toen deze hem verzocht zich te legitimeeren. Het gerechtshof bevestigde gisteren het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank doch bepaalde, dat de valsche reispas niet vernietigd, doch onbruikbaar zal worden ge maakt. De Pelikaanheeft vertraging. De K.L.M. deelt mede, dat het Indiëvlieg- tuig „Pelikaan", dat op weg was van Bata via naar Amsterdam, te Rangoon is blijven staan wegens ongesteldheid van den gezag voerder, den heer S.A. Steinbeck, en van den 2den bestuurder, den heer H. C. M. Hakkenberg van Gaasbeek. Smirnoff, die heden uit Batavia zou ver trekken, is reeds gisteren van Tjililitan met de Douglas „Gier" opgestegen om te Ran goon post en passagiers van de „Pelikaan" over te nemen. Hierdoor zal het thuiskomen de vliegtuig een vertraging van ongeveer 24 uur ondervinden. Heden zal in plaats van de „Gier", de „Valk" naar Nederland vertrekken, met den heer Bax in de stuurhut. Weigerend fietslicht maakte een eind aan de pret. Een 15-jarige bakkersknecht uit Amster dam had 'in den loop van de vorige week kans gezien, f 20.— van zijn patroon te ste len. De knaap dacht blijkbaar, dat hij nu groote reizen kon ondernemen. Hij toog naar Den Haag, maar moest al gauw erva ren, dat men met f20.nietl ang een luxu eus leventje leiden kan. Toen hij dus Vrij dag door zijn geld heen was, leek het hem verstandig, maar weer naar Amsterdam terug te gaan. De knaap stal een fiets uit de Reitzstraat en begaf zich op weg. Het noodlot achter volgde hem, want nauwelijks in Zoetermeer gekomen, werd hij door een veldwachter aangehouden, omdat het licht van zijn fiets niet brandde. De politieman vond het wel wat zonderling, dat een minderjarige jon gen 's avonds laat aan het zwerven was, en informeerde eens waar hij vandaan kwam, en wat zijn plannen waren. Nu kwam al spoedig aan het licht, wat de knaap op zijn kerfstok had en eindigde zijn avontuur op het Haagsche politiebureau. De jongeman is Zaterdagmorgen naar Amsterdam overgebracht en aan zijn ouders teruggegeven. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Te Delft hebben rijksambtenaren in sa ntenwerking met de politie een in bewerking zijnde geheime distilleerderij ontdekt in een leegstaand pand aan de van der Maden- straat. Zekere K. uit Vlaardingen bleek de leider van dit bedrijf te zijn. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. HOOGE DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR ROTTERDAMSCHE BURGE MEESTER. De Duitsche consul te Rotterdam, Dr. A. Windecker, heeft burgemeester Drooglever Fortuyn, op het stadhuis bezocht, om hem hef grootofficierskruis der orde van den Duitschen Adelaar te overhandigen, hetwelk de Duitsche Rijkskanselier den burgemees ter heeft verleend. De hooge onderscheiding moet volgens Dr. indecker worden beschouwd als een sym bool van de nauwe economische verbonden heid en de goede verstandhouding tussrhen de haven van Rotterdam en Duitschland. De „Goddelijke Vader", de beroemde Amerika ansche negerapostel heeft zijn „Godsrijk", dat de zielen der geloovigen omvat, voor 20.000 dollar aan een opvolger verkocht. In de negerstad Harlem, het deel van New York, dat slechts door zwarten be woond wordt, is de „Goddelijke Vader", de negerapostel der door hem gestichte religi- euse sekte „Het Godsrijk", een prominente persoonlijkheid. Groote scharen geloovigen hooren zijn preeken regelmatig aan. Toen er onlangs weer een groote bijeenkomst plaats vond, waren de aanhangers van den „Goddelijken Vader" niet weinig ver baasd, toen aan de zijde van hun apostel een ongeveer vijftigjarige neger met een opvallend uiterlijk den „tempel" betrad. De vreemde gast werd door een chauffeur in livrei een bediende en een secretaris' be geleid en maakte volstrekt den indruk van een vooraanstaande persoonlijkheid. De „engelen". Geen wonder, dat de geloovigen, de „engelen" van den „Goddelijken Vader", met het oog op het ele gante optreden van den gast on middellijk vermoeden, dat hij een nieuwe profeet of misschien zelfs wel een soort messias zou zijn. En zij hadden zich niet vergist. De vreemdeling, die een kostbaren pels en bovendien lange, golvende lok ken droeg ontpopte zich zijnerzijds als bisschop met den naam Charles M. Grace. Om het kampioenschap van Ne derland. Naar wij vernemen zal Zondag 20 Maart a.s. te Rotterdam de eerste wedstrijd voor de kampioenscompetitie worden gespeeld tusschen Feijenoord en Heracles. Het verdere programma dezer wedstrij denserie zal eerst later worden samenge steld. Op den passar van Moeara Doea, op circa 250 km. van Palembang, zijn Zondagavond 29 toko's en een groot woonhuis afgebrand. De schade bedraagt ongeveer f 200.000 en is grootendeels niet door verzekering gedekt De oorzaak van dezen brand is vermoe delijk onachtzaamheid. Oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Het bestuur van de vereeniging de „Wee- zenkas" te Amsterdam heeft het voornemen opgevat om den heer A. H. Gerhard, oud- lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, te huldigen bij het bereiken van de- 80-jarigen leeftijd op 7 April a.s. Vele corporaties en personen zullen be hoefte gevoelen den jubilaris te feliciteeren. Om ieder daartoe in de gelegenheid te stel len, belegt het bestuur en de commissie van opvoeding van genoemde vereeniging een receptie op Zaterdag 9 April, 's namiddags van 31/2&V2 uur in Krasnapolsky te Am sterdam. Onder truck geraakt Gistermorgen te omstreeks twaalf uur is in het Groot Weezenland te Zwolle, ter hoogte van het R.K. Ziekenhuis, de 17-jarige loopjongen J. Nijboer uit Zwolle, die met een driewielige bakfiets reed, door een pas- seerende zeswielige truck met oplegger van de firma Wassink uit Wierden geraakt. De jongen viel en kwam met het hoofd juist voor een achterwiel terecht. Hij werd op slag gedood. Een kleine jongen, die in de laadbaak van den driewieler had gezeten en naar rechts was gevallen, bleef onge deerd. De auto werd bestuurd door den chauffeur Grobben. Politie en justitie waren terstond aan wezig teneinde een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag. Een tragische bijzonderheid was, dat de vader van het slachtoffer even na het onge val passeerde. De man moest geheel over stuur naar het ziekenhuis worden overge bracht Resolutie van de personeelsbonden Destijds is melding gemaakt van een adres, door den personeel raad der Nederlandsrhe Spoorwegen, gericht aan den Raad van Mi nisters, in welk adres verzocht wordt, in de wet tot wijziging van de Pensioenwet voor Het bleek, dat hij, evenals de „Goddelijke Vader", het hoofd van een sekte is, cue zich het „Bedehuis voor Allen noemt en haar zetel in Baltimore heeft. De bisschop van het „Bedehuis voor Allen" beroemt er zich op, dat hij meer dan een milhoen aan hangers heeft, een tot nog toe in de duide lijke stilten niet bereikt cijfer. Tot zijn groot leedwezen strekte zijn invloed zich ecntpi tot nog toe niet tot New York uit. In deze groote stad beschikte hij slechts over eeni- ge tientallen aanhangers. Een eigenaardige troonswisseling. Juist om deze reden is nu een overeen komst gesloten, waarbij de „Goddelijke V a- dcr" zijn „Godsrijk" met al zijn geloovigen resp. .engelen" aan den bisschop van het „Bedehuis voor Allen" afstaat. Hoewel bet daarbij tenslotte om het behoeden van zie len gaat, laat een dergelijke troonswisse ling zich klaarblijkelijk toch slechts op een financiëele basis ten uitvoer brengen. Daar om heeft bisschop Grace het „Godsrijk for meel gekocht, om hier zijn eigen cultus in te voeren. Wie op de hoogte is van de Amerikaan- sche kerkelijke toestanden, weet, welk een rol de religieuse sekten hier spelen en weet bovendien, dat deze zich financieel zelf moeten bedruipen. Juist daarom is het geen wonder, dat het hoofd van een sekte zoo gaarne het aantal zijner aanhangers ver meerdert, want daarmede stijgen natuurlijk ook zijn inkomsten. En aangezien men iets niet voor niets kan hebben, moest er voor het „Godsrijk" onmiddellijk 20.000 dollar be taald worden, terwijl een verder bedrag in maandelijksche termijnen zal worden vol daan. De overeenkomst is bij een notariëele acte opgemaakt. Dat ook de geloovigen voor een dergelij- ken handel veel begrip hebben, bewezen zij reeds onmiddellijk door tegenover hun toe komstig opperhoofd zeer veel respect aan den dag te leggen. Overigens moet het verleden van den bisschop niet geheel als een onbeschreven blad zijn. Men mompelt iets van vroegere kleine conflicten met den strafrechter de spoorwegambtenaren 1925, ook de navol gende veranderingen aan te brengen: le. opheffing van de sedert 1 April 1936 toegepaste korting op reeds ingegane pen sioenen en 2e. opheffing van de variabiliteit van reeds toegekende en nog toe te kennen pen sioenen. De vijf samenwerkende erkende bonden van spoorwegpersoneel, vertegenwoordigd in den Personeelraad der Ned. Spoorwegen, hebben in een gisteren te Den Haag gehoü- den vergadering, bovenstaand adres bespro ken. In een met algemeene stemmen aanvaar de resolutie heeft de vergadering de Staten- Generaal en de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, een spoedige verwezenlijking dei^ rechtvaardige verlangens, in het adres neer-" gelegd, te willen bevorderen. De acht- en veertigjarige William H. Harding uit Finsbury-Park N. Londen is volgens de Daily Express totaal blind. Hij werkt echter acht uren per dag heel hard, maakt kleedjes en dekens, zingt op par tijtjes en zegt: „Ik ben één van de geluk kigste menschen." De bom, waardoor hij in 1917 blind werd, nam bovendien nog twee vingers van z'n iedere hand en maakte zoo'n ernstige beenwonde, dat het been moest worden afgezet. Hij is nu in dienst genomen van een Telefoon-maatschappij, waarvan de di recteur iets van z'n blindheid had gehoord. Gezeten aan z'n schakelbord zeide mr. Har ding: „Het doet me goed te werken temid den van lieden die vriendelijk voor me zijn. Ik ben hier zéér gelukkig." De man heeft nog een avontuurlijke ge schiedenis ook. Als jongen zeilde hij rondom de wereld In 1909 trad hij in dienst en toekende opnieuw toen in 1914 de oorlog uitbrak. Op 10 Maart 1917, dus net twin tig jaar geleden, ontmoette ik bij den slag aan de Somme een bom op mijn weg" zeide hij. De eenige moeilijkheid voor me is, vlug genoeg op te schieten met m'n eene been, voegde hij er aan toe. Af gescheiden daarvan is er maar weinig wat ik mis. Ik hoor meer dan de meeste men schen om me heen en ik kan precies ie mand beoordeelen naar zijn stem. U moest eens weten hoeveel verschillende soorten er zijn in stemmen. Met grooten trots spreekt hij steeds over zn vrouw en dochter Joan, die nu 15 jaar is. China protesteert tegen het hon den van de Olympische Spelen te Tokio. Omtrent het verloop van de eerste zitting van het I O.C.-congres op het Nijljacht ïc- oria". kan nog nader worden gemeld dat aan China zal worden toegestaan een twee de I.O.C.-Iid te laten benoemen. In het officieële communiqué dat over de ze zitting werd uitgegeven, lezen wij o.m.: De Olympische gedachte is de Idee van den vrede en China kan geen onderscheid tusschen deze dingen maken. China zal in dit verhand ge dwongen worden niet aan de Olym pische Spelen deel te nemen, indien deze in een land worden gehouden, dat zich in een oorlogstoestand ten aanzien van China bevindt. Dit waren de woorden van Dr. Cheou- kang, die het Chineesche I.O.C.-lid Dr. Wang assisteert en zich in dit verband te Cairo bevindt. Dr. Wang, die op het oogeinblik nog in Europa vertoeft, heeft een officieel protest bij het I.O.C. ingediend, waarin gevraagd wordt, de spelen niet in Tokio t« houden, wat tegen de Olympische gedacht? zou indruischen. Bijzondere constructie. Een pas opgerichte maatschappij, de In- terocean Dirigible Corp", kondigt den bouw- aan van een luchtschip van nieuwe con structie. Over drie maanden zal met dezen bouw worden begonnen te Richmofod (Virginië), De constructie van het luchtschip kenmerkt zich door het feit, dat zich in het midden een holle ruimte bevindt, die van voor- tot achtersteven loopt en waarin de vier mo toren achter elkander zullen worden op gesteld. Deze motoren zouden in het inwendige van dezen luchttunnel de lucht aanzuigen en daardoor een luchtledige ruimte schep pen en den scheepsromp van achteren aan drijven. De besturing zou geschieden door middel van verbindingsstukken, die aan beide uiteinden van den luchttunnel zijn aangebracht. De nieuwe stuurinrichting zal het luchtschip in staat stellen loodrecht op te stijgen en te landen. Te Washington zijn reeds modellen ge demonstreerd. De huid is geheel uit metaal vervaardigd.. De cellen worden met helium gevuld. Aan boord is accomodatie voor veertig passa giers en tien ton vrachtgoederen. De maatschappij heeft toestemming ver zocht een leening van 16V& millioen dollar te mogen uitgeven. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington verneemt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken defi nitief heeft besloten, gebruik te maken, van de clausule die onder bepaalde omstandig heden het overschrijden van de tonnagegren zen van het Vlootverdrag van 1936 toestaat. Amerika is' bereid, de tonnagegrens voor slagschepen te overschrijden, zelfs indien Engeland en Frankrijk niet tegelijkertijd hetzelfde willen doen. De Daily Telegraph and Morning Post" meldt, dat de nalatenschap van Ramsay Macdonald 25.418 pond sterling heeft be dragen, waarop 2.561. pond sterling aan suc cessierechten is betaald. Alle brieven, dagboeken en documenten met het copyright daarop zijn voor Malcolm Macdonald, den min. voor de dominions, aan wiens discretie het wordt overgelaten daaruit publicaties of anderszins te doen. Arabieren verdacht. In de Joodsche nederzetting Rechovot (Pa lestina) is gisteren een groote sinaasappel plantage afgebrand. Drie Arabieren, die van deze brandstichting verdacht worden, zijn geai 1 esteerd. Aan het naburige Arabische dorp Jibnel hebben de Engelschen opgedra gen binnen 24 uur alle schuldigen aan te wijzen, anders zal het dorp zwaar gestraft worden. -ENTHOUSIASME IN LINZ.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8