De hechte as Rome-Berlijn DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Sensationeele Sudeten-Duitschers dreigen Italië is niet bevreesd voor de Duiische troepen aan de Brenner Tragedieën om den Anschlusz Olympische Winterspelen blijven te Sapporo Vuur vond voedsel in houtwol vlucht door sneek De doop van Prinses Beatrix KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 17 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8260 De kous met f 50*000 BELGIë NEDERLAND JyEERBERICHT DE BILT SEINT. Hevig bombardement van Barcelona HSLDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Tijdens zijn uiteenzetting in de ïtaliaansche Kamer, zeide Mussolini reeds in Juli 1937 te hebben ver klaard tegenover Schuschnigg, dat de as RomeBerlijn de basis was der ïtaliaansche politiek en dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk door Italië werd beschouwd als een zuiver Oostenrijksche kwestie. Hij voegde hier aan toe Schuschnigg te hebben doen weten, toen deze hem in kennis stelde van zijn plan een plebisciet te houden, dat „deze hel- sche machine in zijn eigen handen tot een ontploffing zou komen." Mussolini hemelde vervolgens de vriendschap op tusschen Italië en Duitschland, welks aanwezigheid aan de Brenner op Italië geen in druk maakt, daar, naar hij zei: „de grenzen discuteeren niet, zij verde digen zich." De politieke kaart in Europa. Dezer dagen heeft zich. zeide de Duce, een groote gebeurtenis voorgedaan, welke de po litieke kaart in Europa heeft gewijzigd. Oos tenrijk heeft opgehouden als Staat te be staan en is een deel geworden van Duitsch land. Het plebisciet van 10 April zal wijding geven aan dit voldongen feit. Het Oosten rijksche drama is niet gisteren begonnen. Het begon in 1848, toen het kleine Piemont den Oostenrijkschen kolossus durfde te trot- seeren. Het drama duurde na den oorlog twintig jaar lang voort. De epiloog had een snel rhythme en verrast slechts de verstrooi den en onwetenden. Een snelle terugblik op deze twintig jaren doet ons duidelijk zien, dat hetgeen gebeurde, noodwendig moest ge beuren en dat de stroom, ondanks dijken van papieren verdragen, buiten zijn oevers moest treden. De gehoorteacte van Oosten rijk dateert van 12 Nov. 1918, dw.z. enkele dagen na de ineenstorting van het rijk. door de democratische constitutie van Bauer, die verklaarde, dat Oostenrijk deel uitmaakte van den Duitschen staat met den naam van Duitsche republiek. Toen kwamen de vre desverdragen van Versailles en St. Germain, die Oostenrijk onafhankelijkheid oplegden. Dat was een absurd iets. Aldus is Oosten rijk 'zijn leven begonnen als onafhankelijken staat onder soc. democratisch regiem. Mussolini gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van Oostenrijk op binnenlandsch politiek gebied tot dat het nationaal-socialisme er aan de macht kwam In 1933 nam het nationaal-socialisme het bewind in Duitschland in handen. In Maart van datzelfde jaar heeft Dollfuss zijn regeering vernieuwd. Hij noemde Oos tenrijk een onafhankelijken christelijken, doch Duitschen staat. De strijd begon tus schen de regeering en de nationaal-socia- listische beweging. Dollfuss wordt in 1934 gedwongen een opstand te onderdrukken. Enkele maanden later doet zich een na- tionaal-socialistische putsch voor. Ik beval, aldus Mussolini, dan dat vier divisies van het Boven-Adige- gebied aan den Brenner worden geplaatst: een daad van elementai re voorzorg, gezien de onvoorziene bloedige gebeurtenissen, waarvan men de mogelijke draagwijdte niet kon afmeten. Geen enkele Oostenrijker had ons ooit gevraagd, dat te doen. Geen enkele Oostenrijker heeft ons ooit er voor bedankt, dat wij het hebben gedaan.' De as RomeBerlijn. Mussolini geeft, vervolgens een overzicht van de verschillende gebeurtenissen der Internationale politiek, met name de tot stand koming van de as RomeBerlijn. Hij voegde hieraan toe, dat de nationaal-soci- alistische beweging zich in Oostenrijk snel ontwikkelde. Dat was op het oosenhlik. tvaarop Italië Oostenrijk aanried toenade ring tot Duitschland te zoeken, omdat een staat, welke zich als Duitsch proclameert, niet kan bestaan in een anti-Duitsehe functie. Tijdens mijn ontmoeting met Schuschnigg, aldus vervolgde Mussolini, heb ik in April 1937 den bondskanselier duidelijk te verstaan gegeven, dat de on afhankelijkheid van Oostenrijk een kwestie is. welke in de eerste plaats den Oosten rijkers aangaat en dat de as RomeBerliin het fnndampnt is der ïtaliaansche buiten- landsrhe politiek. Ee afgezant van hondskanselier Schusch- nigg vroeg mij op 7 Maart omstreeks het middaguur, voor den eersten keer sinds eenige maanden, wat ik van het plebisciet dacht. Ik antwoorde hem op de rr af doende wijze, dat dat een vergissing was... deze helsche machine zal in uw handen tot ontnloffing komen." In diplomatieke en journalistieke kringen der geheele wereld stijgen onnuttige woor den van berouw op, die den loop der ge schiedenis niet zullen tegenhouden. In min of meer officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men mij ge vraagd, waarom wij niet tusschenbeiden zijn gekomen. Wij antwoorden, dat wij nim mer verplichtingen hbben aangegaan, di rect noch indirect, noch schriftelijk, noch mondeling. Oostenrijk heeft ons nimmer gewapende inmenging gevraagd om met geweld zijn eigen onafhankelijkheid te verdedigen. Een land, dat militaire hulp noodig heeft te gen zijn eigen volk, is niet meer waard zich zoo te noemen. Hetgeen zich in Oostenrijk afspeelt, is het bewijs van de innige aspiratie van het Oostenrijksche volk om Anschluss. Op alle argumenten, die het spoor dragen van ze ker nationalisme antwoorden wij, dat wan neer een gebeurtenis noodlottig is, het be ter is, dat het zich voordoet met U, dan ondanks U, of erger nog, tegen U. In waar heid is de nationale revolutie in snel rhythme voltrokken." Ér zijn op de wereld individuen, die zoo Oppervlakkig, zoo onwetend zijn van de omstandigheden van het fascistische Ita lië, dat zij meenen indruk op ons te maken met een globaal cijfer van de millioenen Duitschers en met hun aanwezigheid aan onze grenzen. Italië laat zich niet gemakkelijk beinvloeden door 52 landen, die daar ook niet in slaagden tijdens den Afrikaanschen oorlog. Italië heeft een stalen wil en een stalen ziel eh het volgt zijn weg. Wij zijn zoo weinig onder den indruk, dat wij rustig toegeven, dat over eenige jaren, de Duitsche bevolking langs den weg der natuur, zal zijn toege nomen tot 80 millioen zielen, ter wijl wij dan een bevolking van 50 millioen zullen hebben. Voor ons fascisten, zijn de grenzen heilig. Men discuteert er niet over, doch verdedigt ze. Toen het Oostenrijksche drama gebeur de, meenden de tegenstanders van het fas cisme op de wereld, dat zich eindelijk een goede gelegenheid had voorgedaan om den eenen totalitairen staat tegen den andere op te zetten en hun solidariteit te breken door een schok, die, zeggen wij den pacifisten van professie, het voorspel zou zijn geweest van een nieuwen wereldoorlog. Deze bere kening der democratieën, loges en derde internationale was onjuist. De hoop was volkomen kinderachtig en beleedigend, om dat zij een schaduw wierp op ons karakter en op ons politiek inzicht. Het uur was gekomen, van wat men zou kunnen noemen de op de proef stelling van de as Berlijn-Rome. Welnu, de Duit schers weten, dat de as geen diplomatiek maaksel is, dat alleen doeltreffend is voor normale gelegenheden, doch zich vooral hecht heeft betoond in dit uitzonderlijke uur in de geschiedenis van de Duitsche we reld en van Europa. Twee naties, waarvan de formatie en een heid parallel liepen, kunnen gezamenlijk opmarcheeren om ons bewogen werelddeel een nieuw evenwicht te geven, dat ten slotte een vreedzame en vruchtbare samenwerking der beide volken zal ver oorloven. ZELFMOORDEN EN ARRESTATIES. Majoor Fey, de stichter en leider van de Heimwehr, heeft met vrouw en zoon zelf moord gepleegd. Een der tragedieën van een man, die in de jaren 19331934 in Oostenrijk een groote rol speelde, Dollfuss zag sterven en later op zij werd geschoven Hoewel de rol, die Fey in het Dollfuss-drama heeft gespeeld, nooit geheel duidelijk is geweest; hij werd door deze gebeurtenissen sterk gecompromit teerd. DR. FEY. Sinds de opheffing van de Heimwehren, waartoe Schuschnigg nae en felle agitatie van de zijde van Fey tegen zijn persoon besloot, werd de naam van den vroegeren politicus weinig meer gehoord. Thans, nu hij na de dramatische gebeurtenissen in zijn vaderland den dood heeft gezocht, wordt zijn naam opnieuw verbonden aan gissingen om trent zijn verhouding tot de nazi's, welke in ieder geval den laatsten tijd niet zeer in nig geweest moet zijn. Majoor Fey is niet de eenige, die de hand aan zich zeif heeft geslagen. Reuter meldt uit Weenen dat tal van personen zelfmoord hebben gepleegd. Zoo hebben fabrikant Reitlinger en zijn dochter zelfmoord gepleegd op zijn bezitting Jenbach. Reitlinger is langen tijd voorzitter van den bond van Tiroolsche industrieelen geweest. Ook Bayer, hoogleeraar aan de universiteit te Innsbruck en zijn dochter hebben de hand aan zichzelf geslagen. Freud gearresteerd? De Weensche corrcsnondent van de „Pa ris Soir" meldt, dat prof. Sigmund Freud, de vader der Psycho-analvse, prof. Eoewi, win naar van den Nobelprijs en Prof. Neumann, de wereldberoemde chirurg, die verleden jaar geweigerd zou hebben Hitler te opereeren, gearresteerd zouden zijn. Neumann heeft verleden jaar wel den her tog van Windsor, den ex-koning van Enge land, geopereerd. Ook baron Rothschjld zou gearresteerd zijn. Geen skiwedstrijden. Het Internationaal Olympisch Co mité besloot in zijn zitting van gis termiddag op het Nijlschip „Vic toria'' de Olympische Winterspelen in 1940 te Sapporo te laten door gaan, evenwel zonder skiwedstrij den. Het I.O.C. betreurde de hou- dink van de Féderation Internatio nale de Ski (F.I.S.), welk lichaam op zijn laatste congres te Helsingfors, naar men weet, een voorstel om bij de Winterspelen de Olympische amateurbepalingen te laten gelden, verworpen heeft. De Winterspelen waren vastgesteld in de periode van 3 tot en met 14 Februari 1940. Dit program, dat met schaatsenrijden, ski wedstrijden, ijshockey en bobraces reeds tot in alle onderdeelen was uitgewerkt, zal, nu de Skisport vervalt, wel worden gewijzigd. Groote fabriek te Schiedam af gebrand. Hedennacht ongeveer half drie ontdekte de portier van de distilleerderij van de firma J. de Kuyper en Zonen, aan den Buitenhavenweg te Schiedam, brand in de aan dien weg gelegen lioutwolfabriek van de firma J. J. de Boer, in welk pand mede is gevestigd de Hollandsche Veterfabriek. Hij alarmeerde onmiddellijk de brand weer welke spoedig met een drietal motor spuiten en den magirusladder op het ter rein van den brand aanwezig was en het blusschingswerk met kracht ter hand nam De brand, welke aanvankelijk op de derde verdieping woedde breidde zich snel uit, daar het vuur gretig voedsel vond in den aanwezigen voorraad houtwol, zoodat in korten tijd de geheele fabriek in lichte laaie stond. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer welke mede te zorgen had, dat de in de onmiddellijke omgeving gelegen oliefahriek „Holland" en de op slagplaats van granen „Unicum" niet door den vonkenregen zouden worden aangetast, kon niet worden verhinderd dat het fa br'"'-~nand geheel uitbrandde. Het pand behoort in eigendom toe aan ir. Harders uit Den Haag. Eveneens was er gevaar te duchten voor een nabij gelegen smederij en veestallen, uit welke laatste men nog bijtijds de dieren in veiligheid wist te brengen. De schade. De burgemeester van Schiedam was met de politie op het terrein van den brand aan wezig. De inventaris van de fabriek was voor een bedrag van f 10.000 verzekerd, doch -het bedrag der schade wordt op ongeveer f 30.000 geschat, terwijl de inventaris van de veterfabriek, welke eveneens verloren ging op f 10.000 wordt geschat. Oostenrijker gevat. In de voorkamer van de woning van den advocaat en procureur, mr. H. H. J. van Bottenburg aan de Marktstraat te Sneek, ontdekte het diensmeisje een persoon, die over het bureau gebogen stond. Het meisje dacht aanvankelijk dat het de heer B. was, doch toen zij zag, dat hij 't niet was, vroeg zij wat de man wenschte. Hij antwoord de, dat hij mr. B. wilde spreken waarna het meisje hem naar het kantoor verwees, waar hij voorgaf te zijn zekere Landa uit Groningen en mr. B. verzocht enkele achter stallige vorderingen voor hefn te innen. Politic gewaarschuwd. Zijn eigenaardige houding en een briefje, dat het meisje boven bracht, waarin ver meld stond, dat de man aan het bureau had gemorreld, gaven mr. B. aanleiding de politie op te bellen. De bezoeker wierp hierop een bediende, die bij de deur stond geposteerd, opzij en snelde met achterlating van hoed en tasch het gebouw uit. Een poging van mr. B. om hem te grijpen, mislukte. Plotseling bezoek. De man snelde de straat op en verdween in het pand van de Velo- maatschappij, waar hij boven bij een alleenwonende dame terecht kwam en voorgaf, dat hij in het kantoor moest zijn. De vrouw ver wees hem naar beneden, waarop hij dadelijk de vlucht nam, beneden aan de achterzijde een ruit stuk sloeg en langs een pijp naar het dak klom. Over verschillende daken bereikte hij het pand der firma Potma, waar hij door den tuin en winkel snelde en verdween. De politie zocht alle daken af, doch zon der succes. Onmiddellijk werden alle uit gangen van de stad bewaakt. Be verraderlijke tasch. Mr. B. kon een vrij nauwkeurig signa lement van den man geven. De tasch, die in beslag genomen werd, bevatte o.a. een groote, nieuwe beite', een boor en een paar handschoenen, een portefeuille met eenige Duitsche postzegels en een circulaire van een Keulsche meubelfabriek.. In zijn hoed stonden de initialen F. \V. Oostenrijksch vluchteling? De politie zette de pogingen om den man te arresteeren voort en slaagde er in hem gisteravond om half zeven in den tuin van de R.K. kerk aan te houden. De man is 32 jaar oud, beweert Oosten rijker te zijn en om politieke redenen zes dagen geleden naar Nederland te zijn ge vlucht. Huis der erflaatster verkocht. Zooals men zich herinneren zal, werd eenigen tijd geleden in het huis van wijlen Mej. E. N. C. Hasselman te Egmond aan de Hoef een oude kous gevonden, waarin zich een halve ton aan bankpapier bevond. Men heeft na deze vondst, het huis nog eens van boven tot onder doorzocht, doch méér schatten kon men niet ontdekken. Thans vernemen wij, dat de woning van de overledene, huize „Wimmenum" verkocht is voor een bedrag van f 5315. Kooper is de heer J. Massa uit Den Helder. Per W.A.C.O. touringcar op 3 APRIL naar den VOETBALWEDSTRIJD te ANTWERPEN Prijs per persoon f 4.50. Vertrek Zaterdag middag 12 uur. Zondagmorgen 4.15. Opgave tot Woensdag 30 Maart. Reisbur. W.A.C.O., Kanaalweg 137, Den Helder, Tel. 773. Verwachting: In den ochtend tijdelijk nog krachtige Zuid westelijke .tot Westelijke wind. zwaar bewolkt tot be trokken, met kans op regen, iets zachter, later meest ma tige weer krimpende wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Vrij guui IN DE GOUDEN KOETS TER KERKE? Naar de TeL verneemt, ligt het in het voornemen, de doopplechtig heid van H.K.H. Prinses Beatrix ongeveer 15 Mei a-SL, vermoedelijk in de Willemskerk te 's Graven- hage te doen geschieden. Alvorens tot den eigenlijken doop, die door ds. W. L. Weiter bediend zal worden, wordt overgegaan, zal prof. dr. H. Th. Ob- bink een korte predikatie, speciaal gericht tot de Koninklijke Ouders, houden. De plechtigheid zal een zooveel mogelijk intiem karakter dragen. De Koninklijke Doo- pelinge, die waarschijnlijk gekleed zal zijn in dezelfde met kostbare kant versierde doopjurk, als waarin Haar Moeder werd ge doopt, zal, naar men aanneemt, Haar eersten officieeien rit door de residentie maken in de Gouden koets. Zij zal het Paleis verlaten ongeveer een half uur na Haar Ouders; zoo dra Zij in het kerkgebouw is gekomen, zal de grootmeesteres Prinses Beatrix aan Haar Moeder overreiken, waarop terstond wordt overgegaan tot het lezen van het doopfor mulier en de bediening van den doop. De zwaarste luchtaanval tot he* den. - Fransch-Spaansche gren- zijn gesloten. Vier uur lang hebben de recht- sche vliegtuigen hedennacht de stad Barcelona onafgebroken ge bombardeerd. Vele gebouwen in de binnenstad werden getroffen en dik ke rookwolken stegen op. De be volking vluchtte naar de onder- aardsche schuilplaatsen. Plet geluid van de ontploffende bommen meng de zich met het vuur van het lucht afweergeschut, en het geluid van de ambulancebellen. Dit is de zwaarste luchtaanval, die Barcelona tot nu toe heeft me degemaakt. Havas meldt, dat het aantal slachtoffers twintig bedraagt. Bo vendien werden omstreeks vijftig personen gewond. Grenzen gesloten. Gisteren is de FranschSpaansche grens door de Spanjaarden zoowel op republi- keinsch als op nationalistisch gebied geslo ten. Aan de Fransche zijde worden de bevei ligingsmaatregelen verscherpt. De Fransche autoriteiten verklaren echter uitdrukkelijk, dat géén massa-bewegingen van troepen aan de grens hebben plaats ge vonden, aldus Un. Press. Eischen nemen vorm van ultima tum aan. Un. Press meldt uit Praag, dat senator Enhuber, van de partij der Sudeten-Duit schers, de volgende verklaring heeft afge legd: „Zal Tsjecho-Slowakije zijn binnenlandsche politiek veranderen naar het voorbeeld van Zwitserland en zijn huitenlandsche politiek aanpassen aan die van Zwitserland en Bel gië? Slechts in dat geval is de partij der Su deten-Duitschers tot verdere samenwerking bereid. Wij deelen dit mede, vóór het te laat is. Het is thans vijf minuten voor twaalf". Het verdere gedeelte van zijn rede was door groot tumult niet te verstaan. Zullen de boeren de steunen? Sudeten Destijds is een centrale gevormd van die Duit sche partijen in Tsjecho-Slowakije, die niet tegen de regeering zijn te vereenigen. Hier toe hoort o.a. de Duitsche agrariersbond, die vijf zetels in het huis van afgevaardigden heeft. Verder hooren tot deze centrale christe- lijk-socialen en sociaal-democraten. De bond van agrariërs is nu uit deze cen trale getreden. Men verwacht, dat deze stap der .agrariërs te zijner tijd ernstige consequenties kan hebben. Men acht het niet uitgesloten, dat de vijf afgevaardigden van deze partij zich zul len aansluiten bij de oppositie van de Su deten-Duitschers. Onofficieel wordt als reden voor de geste van de agrariërs opgegeven, dat het den af gevaardigden onmogelijk is, nog langer met de marxistische elementen (bedoeld worden de sociaal-democraten) in de centrale sa men te werken. De situatie. Uit ons kaartje blijkt duidelijk hoe Tsje cho-Slowakije als het ware zich in het Duitsche grondgebied boort. Houdt men er dan nog rekening mede, dat juist het in het Derde Rijk inspringende stuk een overwegend Duitsche bevolking heeft, dan begrijpt ieder hoe gemakkelijk hier een nationaal-socialistische propaganda is te .voeren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1