Amsterdamsche burgerwacht niet fascistisch Postvlucbten op Indië De „Troepiaal" vlot geland Vischstand bedreigd Scherper grensbewaking Sfeun aan kleine tuinders zelfde regeling als voor de kleine boeren Men wil Karei Lotsy voor de F.I.FA behouden Goed sluitend Zwaluwen elftal door de Roode Dui vels geslagen Onverdiende 1 0 nederlaag De concentratie kampen vullen zich Verwarde berichten uit Spanje Hooiberg afgebrand Een compliment voor Schiphol Nederlandsche zwemsters naar Denemarken Uo-el&al UUeiAennen Hollanders in de kopgroep „Heil-Hitler" in België Scherpe critiek op dr* Henri Polak Be nieuwe vliegtuigen der KLM De KLM heeft bericht ontvangen van haar vertegenwoordiger te Willemstad, dat de Lockheed Super Electra „Troepiaal" gisteren te 15.15 op Curacao vlot is geland. Het vliegtuig is door een piloot van de Lockheedfabrieken van Burbank in Cali- fornië naar Miami in Florida overgevlogen. Vandaar is de PJAIT rechtstreeks naar Curacao overgestoken. Over dit traject, dat over de Ca- raibische zee leidt, heeft het vlieg tuig zeven uur en tien minuten ge daan. De kruissnelheid van de Lockheed bedroeg dus meer dan 300 km. per uur. Op het vliegveld Hato te Willemstad was veel belangstelling voor de aankomst van het fraaie Amerikaangche vliegtuig. Het derde voor de K.L.M.-vloot in West- Indië bestemde Lockheed-vliegtuig van het type Super Electra de PJ—AIK, Kolibri, zal binnenkort van Burbank naar Curacao vertrekken. DOOR ONREIN WATER. Hengelaars adresseeren aan den minister. Het Centraal Nederlandsch Henge laars Verbond heeft een adres doen toekomen aan de Tweede Kamer, in welk adres wordt gezegd, dat de ver ontreiniging der openbare wateren nog steeds in die mate voortduurt, dat de vischstand, zeer tot schade van sport en beroep, daardoor zeer ernstig wordt bedreigd. Verder wordt opgemerkt, dat ook de open bare gezondheid, alsmede de beoefening van allerlei watersport de zorg der regeering voor rein openbaar water dringend vordert, ter wijl het ontbreken van een centraal werkend geheel van wettelijke voorschriften de mede werking van gemeentebesturen en water schapsbesturen onvoldoende verzekert. Adressant verzoekt een aanvulling van het wetboek van strafrecht door het opnemen van een bepaling, die het loozen in openbaar water van on gezuiverd afvalwater of het storten van andere stoffen, hetzij door over heidslichamen, hetzij door rechts- of physieke personen, strafbaar stelt. Voorts wordt verzocht om een wijziging der Hinderwet in dien geèst, dat een einde worde gemaakt aan den toestand van te ver doorgevoerde decentralisatie, die het dikwijls van den goeden wil van gemeente- of water schapsbestuur doet afhangen of al dan niet in den geest van art. 17 der Hinderwet in dezen zal worden opgetreden tot het wegne men van aan den dag getreden misstanden. In verband met mogelijken toe vloed van vluchtelingen. Naar de Tel. verneemt, zullen, in ver band met een wellicht te verwachten groo- ter aantal vreemdelingen, dat toegang zou kunnen vragen tot ons land, meer ambtena ren aan de doorlaatposten aan onze gren zen worden aangesteld, zulks met het oog op een nauwgezette toepassing van de voor schriften der vluchtelingencirculaire-1934, veen in Mei van dat jaar door de regeering gegeven instructie voor de grensbewaking). Met het oog op de sterke bezetting van de doorlaatposten is een aantal hiervoor ge schikt geachte personen, onder wie oud politieambtenaren, in de gelegenheid ge steld te solliciteeren voor een benoeming tot hulpcömmies bij de grensbewaking. De ministers van Economische en van Sociale Zaken hebben voor de Kleine Tuinders een zelfde rege ling getroffen als voor de Kleine Boeren. In bijzondere gevallen kun nen op voorstel der plaatselijke commissie, gelet op den hoogeren levensstandaard in sommige centra van den intensieven tuinbouw, de grenzen der klassen onderling van de B.- en C.-categorieën van f 7. en van f 9.verhoogd worden tot een maximum van respectievelijk f 9.25 en f 11.25. De leiding van de steunverlee- ning aan de kleine tuinders zal worden gelegd in handen van den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwondcrwijs, die bij dezen arbeid zal Worden bijgestaan door een commissie van advies, waarin de vertegenwoordigers der organi saties zullen worden opgenomen en waarvan de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve het voor zitterschap zal bekleeden. Vuur slaat over op een begraaf plaata. Gisteravond zijn op het erf van den land bouwer H. Zuidberp aan de Willemsvaart te Zwolle. twe§ hooibergen afgebrand. Do-" het krarhtig ingrijpen van de brandweer konden de boerderij en de stallen behoud n blijven. Vijftien koeien en twee paarden werden naar buiten gedreven en later, toen het gevaar geweken was, weer vast gemaakt. Een kalf viel in de Willemsvaart, doch het dier kon gered worden. Het vuur sloeg over op het aangren zende oude Israëlitische kerkhof. Hier vat ten het hooge gras, boomen, houten ge- denkteekene en de schutting vlam. Van de bloembakken sprongen de ruiten. De be graafplaats is voor het grootste gedeelte kaal gebrand. „Eén van Europa's beste vlieg velden", zegt een beroemd En- gelsch vliegtuigbouwer. Op het vliegveld Schiphol is gister aan gekomen de Engelsche vliegtuigbouwer Ni gel Norman, die zich ccn internationale ver maardheid heeft verworven. In een kort onderhoud, dat wij gistermid dag met den heer Norman in het restau rant op Schiphol mochten hebben, stelden wij hem de vraag, wat zijn meening was over de Nederlandschc vliegvelden en in het hijzonder over Schiphol. Hij antwoord de hierop. Schiphol is naar mijn vaste over tuiging een van de beste vliegvel den, die er in Europa bestaan. Ik ben vooral onder den indruk geko men van de voortreffelijke kwali teiten der startbanen. Zij lijken mij een enorme verbetering voor vlieg velden te zijn en ik twijfel er geen oogenblik aan, of dit systeem van vliegveldaanleggen zal spoedig groo- te verspreiding vinden en daarbij zal Schiphol noodzakelijkerwijze een eerste klas voorbeeld vormen." „Een groot vliegveld is een vei lig vliegveld." De heer Norman zeide voorts de relatie met de Nederlandsche luchtvaartautoritei ten op zeer hoogen prijs te stellen. Spr. meende, dat de wereld no gaan het begin staat der vliegveld-ontwikkeling. Zijn leus is: „Een groot vliegveld is een veilig vlieg veld. De Engelschman verwachtte, dat men steeds meer zal komen tot het gebruik van automatische landing. Half April wedstrijden te Aar- huus en Svendborg Naar wij vernemen is bij de Tech nische Commissie van den Konink lijken Nederlandschen Zwembond van Deensche zijde een schrijven binnengekomen, waarin de zwem sters Jopie Waalberg (A.D.Z.), Cor Kint (Z.C. Rotterdam), Iet van Feggelcn (Y) en Alie Stijl (A.D.Z.) worden uitgenoodigd deel te nemen aan wedstrijden, welke half April te Aarhuus, Vejle en Svendborg worden gehouden. Op 14 April worden de eerste wedstrij den te Aarhuus gehouden. Op 17 April komen de Nederlandsche zwemsters weer te Aarhuus uit en het slot volgt dan te Svendborg (Fünen) op 18 April. Men mag aannemen, dat deze invitatie door de zwemsters zal worden aanvaard. De toestand van Iet van Fcggelen, die ge- ruimen tijd ziek geweest is, is thans zoo danig verbeterd, dat zij half April zeker weer aan wedstrijden zal kunnen deelne men. Sterke stroomingen in K.N.V.B. en F.I.F.A.-kringea. Het besluit van den heer K. J. J. Lotsy, kort geleden genomen, zich op het aanstaan de Congres van de F.I.F.A., dat op 4 Juni te Parijs wordt gehouden, niet meer voor het bestuurslichaam herkiesbaar te stellen, is niet onverwacht gekomen. Reeds geruimen tijd bestond bij hem een dergelijk voornemen. Naar wij vernemen bestaat er in den K.N.V.B. een sterke strooming, die de heer Lotsy voor het F.I.F.A.- bestuurslidmaatschap behouden wil. KAREL LOTSY. Nederland heeft de laatste jaren een duch tig woordje meegesproken op internationaal voetbalgebied. Men mag wel aannemen, dat de zetel van Lotsy niet door een anderen Ne derlander zal worden ingenomen en dit kan als een belangrijk verlies worden beschouwd. Wij hebben de moeite genomen ook in F.I.F.A.-kringen te informee- ren, hoe men over het besluit van den heer Ldtsy denkt. De president Jules Rimet, betreurde openlijk, dat de heer Lotsy de F.I.F.A. zou wil len verlaten. Op de laatste be stuursvergadering te Parijs hebben dan ook andere bestuursleden als Mauro (Italië) Seeldragers (België), Bauwens (Duitschland) en de secre taris dr. I. Schricker met nadruk den heer Lotsy verzocht op zijn be sluit te willen terugkomen. Zoo worden van twee zijden, van den kant van den K.N.V.B. en van de F.I.F.A., pogin gen in het werk gesteld Lotsy op zijn be sluit te doen terugkomen. Dat zij mogen slagen! Homogeniteit grootste van het elftal. kracht Te Luik werd gisteravond een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen, welke in een niet geheel verdiende 1o overwinning voor de Belgen is geëindigd. Het Zwaluwen elftal was als volgt samen gesteld: Doel: Dijkstra; Achter: Pienter en Caldenhove; Midden: de la Mar, Wallaert en Paulus; Voor: Draeger, Drok, Bijl, van Veen en Ooms. De wedstrijd. De wedstrijd begon met een vluggen aan val van de Zwaluwen, die uit missen van de Belgische achterhoede profijt trokken, waardoor Draeger een goede kans kreeg. Zijn hard schot werd evenwel door van de Weyer gestopt. Dit was echter een van de weinige gevaarlijke momenten voor het Belgische doel gedurende de eerste helft. De Belgen hebben voor de rust veel meer aangevallen dan de Zwaluwen, zij speelden snel en schoten verrassend veel. De zuiver heid van het schieten evenwel liet nogal te wenschen over. Na elf minuten gaf Hcnry keurig voor naar Mondelé, die met een goed schot Dijkstra passeerde en daarmede, naar later zou blijken, het eenige doelpunt van den wedstrijd scoorde. De Belgen bleven in de meerderheid, maar gaandeweg werden de Zwaluwen beter en na een half uur kon van de Wever een hard schot van Bijl n-og maar net tot hoekschop verwerken. Een minuut voor de rust kwam Buyle nog alleen voor Dijkstra te staan, maar hij schoot naast. Na de rust speelden onze landgenooten veel beter en vooral veel sneller. Dit nam niet weg, dat de eerste tien minuten nog in het voordeel van de Roode Duivels ver liepen, maar hierna namen de Zwaluwen het in handen. Herhaaldelijk moest van de Weyer han delend optreden, doch het ging hem uitste kend af. Na vijf en twintig minuten ge raakte Bijl geblesseerd en werd toen op de midvoorpiaats vervangen door linksbuiten Ooms, wiens plaats werd ingenomen door den V.U.C-er de Harder. Even later moest ook Van Veen vervangen worden door de Winter (Haarlem). Maar de Zwaluwen bleven uitstekend aanvallen, er zat verband in de ploeg. Zonder dat zij er in slaagden den stand gelijk te maken, brak het einde aan. Gezien het spel in de tweede helft hebben de Zwaluwen zeker een puntcnver- decling verdiend. In het Zwaluwenelftal waren geen uit blinkers, maar het was een goed sluitend geheel, dat vooral in de tweede helft voet bal van een uitstekende kwaliteit heeft laten zien. Caldenhove stak ditmaal niet boven zijn partner uit, trouwens, de homo geniteit was wel de grootste kracht van dit Zwaluwenelftal. ZESDAAGSCHE VAN PARIJS. Het klassement van den Zesdaagsche na de sprints van gisteravond half elf luidde: 1. KaorsBilliet 64 pnt. 2. PélissierDe Kuysscher 38 pnt. 3. Van KempenPellenaers 38 pnt. 4. IgnatDiot 25 pnt. 5. PijnenburgWals 21 pnt. 6. ArchambaudGuimbretière 10 pnt. Andere koppels op vier en meer ronden. Koning Leopold naar Eupen? Te Eupen hebben zich weer incidenten voorgedaan. Tweehonderd jongelieden liepen door de straten, roepende „Heil Hitier". De orde werd door politie en eenige secties soldaten hersteld. Verscheiden bladen hebben gemeld, dat Koning Leopold zich begin April naar Eupen zou begeven. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. Lezing van dr. Brouwer. In een zeer drukbezochte vergade ring van de studievereeniging van officieren der vrijwillige burger wacht te Amsterdam, heeft de voor zitter er aan herinnerd, dat deze vergadering, waarin Dr. Brouwer een inleiding zou houden over Spanje, door cenig rumoer is voor afgegaan. Hij oefende hierbij scherpe cri- critiek uit op de houding van dr. Henri Polak, die de officieren der burgerwacht het verwijt heeft ge maakt, dat zij fascistische neigin gen hebben. Dit verwijt vindt zijn oorsprong in het feit, dat prof L. II. Grondijs een lezing over studie vereeniging heeft gehouden. De Am sterdamsche Burgerwacht heeft den heer Polak uitgenoodigd een spreek beurt voor de studievereeniging te vervullen. P^ze uifnoodiging is niet geaccepteerd, oi"dat de lieer Polak zooals hij berichtte - nog nooit in Spanje is geweest. )e heer Polak verwees de studievereeni- g g naar dr. J. Brouwer, die terstond be- r d was oen inleiding te houden. Spr. gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat dr. Henri Polak geen gevolg heeft gegeven aan de uit- noodiging deze bijeenkomst bij te wonen. Het zou zoo zeide hij een mooie ge legenheid voor den heer Polak zijn geweest zijn grieven tegen de burgerwacht in den kring van de burgerwacht zelve kenbaar te maken. Wellicht zou het dan ook moge- lijk zijn geweest den heer Polak van zijn valsche beschuldigingen te overtuigen. f Door non-interventie Spanje in de goot. Er zijn drie phasen in dezen oorlog ge weest, zoo ving Dr. Brouwer aan. De opstand van generaal Franco en zijn volgelingen was in eerste instantie een poging tot herstel van de oude regeeringsvormen, gebaseerd op het leger, de geestelijkheid en het grootgrondbe zit. Tot dezen opstand werd er een coalitie gevormd voor rechtsche partijen. Deze eerste phase, de eigenlijke Spaansche „pronunciamiento" is 'n mislukking gewor den en wel vanwege de politiekeeografische situatie van Spanje en de onbekwaamheid der leiders. Waar de opstand is gelukt, heeft hij zich gekenmerkt door bloedige vervolgin gen en volstrekte rechtloosheid en gewetens dwang. In tweede instantie begon de Spaansche op stand een onderafdeeling te worden van een internationale fascistische beweging. In de derde phase is het „nationalisti sche" Spanje een provincie van buitenland- sche machten geworden. Franco is slechts een figuur, die door anderen geschoven wordt. Het „natio nalistische" Spanje van heden is een cari- catuur van het ideaal, waarnaar de opstan delingen zooals ze zeiden wilden stre ven. De „autoriteit", welke zij wilden hand haven, is tyrannie met huitenlandsche machtsmiddelen. De godsdienst, welken zij wilden herstellen, is ccn van zijn wezen ontvreemd politiek instrument en tenslotte: de justitie en de veiligheid van lijf en goed welke zij wilden handhaven, is in hun han den rechtloosheid en vervolging geworden. Dr. Brouwer merkte op, dat hij anti marxist en anti-communist was, maar slechts sprak als Christen. Aan de regeeringszijde De drie phasen aan regeeringszijde al dus ging Dr. Brouwer voort zijn in de eerste plaats de phase van de algeheele verwarring: rechtloosheid, paniek en bloe dige excessen door een wild geworden ge peupel. De strijd achter de fronten was grooter dan aan de fronten. De regeering was machteloos, hulp van buiten bleef uit. Rusland beloofde te hel pen, echter tegen zware eischen. De com munisten wonnen in den partijstrijd door de Russische wapen-chantage. Een leger en een regeering kwamen door Russische com munistische terreur tot stand, tot de regee ring zich van den druk der communisten wist te bevrijden. De derde phase zoo betoogde dr. Brou wer loont uit naar een gematigde volks- frontregeering. De tragiek van Spanje, aldus besloot de spreker, is de volgende: Een groot aantal van hen, die het nieuwe Spanje van de laatste 25 jaren in het leven hebben geroe pen Spanje, dat naar vrije ontplooiing streefde hebben het land in de critieke ooqenblikken niet weten te verdedigen en hebben het geen prestige willen geven door hun naam. Door hun tactiek van non-interventie, door vrees, is de republiek op een bepaald mo ment in de goot terecht gekomen. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de garnizoenscommandant van Arn- sterdam, den commandant van de vrijwil lige burgerwacht te Amsterdam, den kapi tein ter zee Mever-Ranneft, den hoofdcom missaris der politie, den heer H. J. Ver steeg en verscheidene burgemeesters van omliggende plaatsen, enz. Vertrek van Aankomst t* Band. 16 Mrt, Nandoe [singap. 16 Mrt (heenreis'» I Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Valli^ (terugreis) Jodhp. 16 Mrt. Basra 16 Mrt. Napels 16 Mrt. Rang. 16 Mrt. Athene 16 Mrt. Alex. 16 Mrt. Singap. 15 Mrt. Rang. 15 Mrt. Re{9er U'dam 17 Mrt. I \t (heenreis) I 1 De Pelikaan is noR steeds te Rangoon. „Dood aan de joden". Afschu welijk drama in Weenen. De concentratiekampen, die Dollfuss in Oostenrijk voor de nazi's heeft ingesteld, beginnen zich te vullen. Thans met vijan den van het Nazi-regime. Bedreigde per soonlijkheden die niet op tijd gevlucht zijn, kunnen het grondgebied niet verlaten. Se dert Zaterdag zijn de grenzen voor de Oos tenrijkers gesloten. „Dood aan de joden." Uit alles blijkt dat jodenvervolging als een der eerste punten op het programma der nieuwe regeering staat. Het ir duidelijk dat dit tot allerlei anti-semietische exces sen aanleiding geeft. Zoo was een der drukste winkelstraten van Weenen, gister het tooneel van een anti-semietische agita tie. die herinnerde aan de gebeurtenissen, op den Kurfuerstendam te Berlijn in 1935. Groepen van zeer jeugdige personen, die het hakenkruis op armbanden droegen, vie len Joodsrhe kooplieden lastig. 7M trokken door de straten onder het geroep van „dood aan de joden". Zij besmeurden de winkelruiten en puien met bruine verf en schreven er „Juden" op. Een van uur tot uur aangroeiende menigte stond onverschil lig toe te zien. De politie greep niet in. Afschuwelijke drama's. De correspondent van de Times te Weenen. meldt.aan de N.R.Ct.: De vreugde in Oostenrijk hoe groot ook, is zeker niet onverdeeld. 200.000 Joden in Weenen en andere deelen van Oostenrijk zien hun positie eiken dag meer bedreigd. Zij kunnen het land niet veriaten en weten niet wat van hen moet worden. Er zijn veel Joden gearresteerd. Er zijn reeds veel zelf moorden voorgevallen. Een Joodsch dokter en zijn moeder die te Weenen zeer bekend waren, hebben zelfmoord gepleegd, nadat gisteren een afdeeling S.A. mannen de wo ning binnendrong en een Swastikavlag uit het raam hing. Do Joodsche eigenaar van een groote fabriek in Opper-Oostenrijk vroeg zijn dochter hem dood te schieten. Zij deed dat en sloeg toen ook de hand aan zichzelf. Gisteravond was een buitenlander In een bar toen een jonge Jood binnenkwam, Heil Hitier schreeuwde, een lang mes zwaaide en zich daarmede de keel afsneed. De Joden worden blootgesteld aan allerlei plagerij. Ook zijn veel Joodsche zaken „over genomen" door nazi-organisaties. Ook niet Joodsche tegenstanders van het nazi-regime onverschillig of zij aanhangers van Schusch- nigg of socialisten waren, worden vervolgd. Zeer velen van hen, ook hooge ambtenaren, zijn gearresteerd. HET RECHTSCHE OFFENSIEF TOT STAAN GEBRACHT? Officieele ontkennnlng van inmenging door Duitschland en Italië. De berichten van het Spaansche front zijn zeer verward. Uit Salamanca wordt gemeld, dat het Franco-offensief met kracht wordt voorgezet en de rechtschen zoo goed als geen tegenstand ontmoeten. Zij zouden Caspe en andere dorpen hebben omsin geld. Volgens andere berichten, zouden de linkschen er in geslaagd zijn de opmarsch te stagneeren, en zou het terug trekken te wijten zijn geweest aan de terreinsomstan digheden. Op vlakken bodem riskeerde de regeering het niet, de troepen tegen Fran cos modern materiaal in het vuur te bren gen. Uit Londen meldt men, dat de link schcn Caspe weer heroverd hebben. Geen hulp van Italië en Duitsch land? Van rcchtsche zijde ontkent men, dat rianco concessies aan het buitenland heeft gedaan. De Italiaansche ambassade te Londen neeft een communiqué gepubliceerd, waar in met kracht wordt ontkend, dat opnieuw italiaansche vrijwilligers naar Spanje zijn vei..ïokken. Het aantal Italianen in Spanje is verminderd, doordat velen naar Italië zijn teruggekeerd. Duitsche ambassade te Londen heeft Voensdag de volgende verklaring gepubli ceerd: „In zekere kringen werd gisteravond beweerd, dat Duitschland een verdere inmen- *fI}Snnnf,A7,p£n-'e voorbereidl. Er werd beweerd aat ou.000 S.A.-lieden met officieren, die door instructeurs van de rijksweer, in liet bijzon- ,;m 0PReleid in infanterie- en artille- netechniek Duitschland verlaten hadden op schepen, niet als doel Spanje. De Duitsche ambassade kan verklaren, dat f eze bewering een zuiver verzinsel is en in er opzicht onjuist en onwaar is. De Britsche Labourpartij heeft gisteren i 8TO°le bezorgdheid uitgesproken over li ln Spanje en verzoekt de Brit- - i regeering, samen met anderen, de wet- C^f„«paausch? regeering middelen te ver- haffen om zich te kunnen verdedigen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2